Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 130,678 εγγεγραμμένα μέλη και 713,716 μηνύματα σε 22,529 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 527 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δύσκολη μέρα...

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marfot75
H marfot75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πάρα πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H marfot75 έγραψε στις 17:14, 10-10-07:

Καλησπέρα σας!!! Σήμερα ήταν μια δύσκολη μέρα για μένα και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας.
Χτες το βράδυ, διαβάζοντας σε κάποιο περιοδικό για τον καρκίνο του μαστού μου μπήκε η ιδέα να κάνω αυτοεξέταση. Κατά την ψηλάφηση στον αριστερό μαστό βρήκα ένα γρομπαλάκι. Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως ένιωσα. Το μυαλό μου πήγε, αμέσως, εκεί που καταλαβαίνετε.
Τώρα θα μου πείτε, αμάν βρε παιδί μου. Κι, όμως, δεν μπορούσα να το ελέγξω.
Το πρωί ξύπνησα στο μαύρο μου το χάλι αλλά αποφάσισα να κάνω αμέσως υπέρηχο μαστών .Τα αποτελέσματα ήταν κύστεις και στους δύο μαστούς ( τις οποίες δεν είχα αντιληφθεί κατά την ψηλάφηση) και το γρομπαλάκι είναι μικρό ινοαδένωμα (καλοήθης όγκος). Ο γιατρός μου συνέστησε να επαναλάβω την εξέταση μετά από 6 μήνες για να δούμε αν έχουν μεγαλώσει.
Ηρέμησα όταν μου είπε ότι αυτά είναι συνηθισμένα φαινόμενα και δεν υπάρχει κακοήθεια.
Απλά θα το παρακολουθώ, ποτέ δεν ξέρει κανείς......
Έφυγε ένα βάρος από πάνω μου γιατί , πιστέψτε με , είναι πολύ άσχημο το συναίσθημα της υποψίας αυτής.......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 17:17, 10-10-07:

Ωχ φρίκη... Ευτυχώς το πράγμα είχε καλή κατάληξη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marestros
H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 17:27, 10-10-07:

οι κυστες ειναι πολυ συνηθισμενες μην αγχωνεσαι!!!!! πολλλες γυναικες που ξερω εχουν κανει μικροεπεμβασουλες για αφαιρεση κυστης. απο τα 25 και μετα νομιζω πως πρεπει να κανουμε καθε χρονο μαστογραφια.
μπραβο που ολα ειναι ενταξει.!!!!~!!!!!!

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 17:31, 10-10-07:

Ευτυχως που το καταλαβες νωρις...

Η μαμα μου, επι χρονια ειχε θυρωιδη και προσπαθουσε να τον μειωσει με φαρμακα.
Αφου περασαν 6 χρονια χωρις κανενα αποτελεσμα, αποφασισε να τον αφαιρεσει. Επειδη ομως φοβοταν την επεμβαση συνεχως ανεβαλλε την ημερομηνια. Τελικα περσυ και μετα απο πολλες πιεσεις απο εμας, αποφασισε να προχωρισει στην αφαιρεση.
Η επεμβαση ηταν απλη, ολα πηγαν καλα.
Η βιοψια ομως εδειξε οτι ο ογκος ειχε αρχισει και γινοταν κακοηθης. Αν τον κρατουσε 6 μηνες ακομα στο σωμα της θα ειχε γινει βαρια μορφη καρκινου...

Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι μπορει να εχουμε αμφιβολιες και φοβιες για καποιες επεμβασεις, αλλα δεν αξιζει να ρισκαρουμε την ζωη μας!

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 17:32, 10-10-07:

μην ανησυχεις και εγω ειχα και μου ειπαν οτι με τον θηλασμο θα μου φυγουν και οντως ετσι εγινε

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

H marfot75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πάρα πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H marfot75 έγραψε στις 17:41, 10-10-07:

Σας ευχαριστώ πολύ, κορίτσια, για το ενδιαφέρον!!!

Με τον φόβο, σίγουρα, ρισκάρουμε ενώ με τις εξετάσεις και την αντιμετώπιση διαφόρων καταστάσεων μπορεί να σώσουμε τη ζωή μας.
Κι εγώ ζω , πάντα ,με τον φόβο μήπως και βρεθεί κάτι κι έτσι δεν έψαχνα ποτέ. Αποφεύγω τσεκ απ κλπ. Δεν υπάρχει πιο λανθασμένη αντίληψη.
Όμως με αυτή την ιστορία τα είδα όλα με άλλο μάτι πια....

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 17:47, 10-10-07:

Δυστυχώς αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις. Ευτυχώς στην περίπτωσή σου δεν ήταν κάτι σοβαρό.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 17:48, 10-10-07:

Μαρία μου, φαντάζομαι την τρομάρα που θα πήρες...ευτυχώς δεν είναι τίποτα...αλλά έκανες πολύ καλά που άρχισες να αυτοεξετάζεσαι, δυστυχώς είναι κάτι που όλες το έχουμε μεν στο πίσω μέρος του μυαλού μας, αλλά το κάνουμε σπάνια..

Παράθεση

mperr7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mperr7
H mperr7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H mperr7 έγραψε στις 17:49, 10-10-07:

Καλό είναι να κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις κάθε χρόνο, μαστογραφία και τεστ ΠΑΠ. Όσο κι αν φοβόμαστε ή λέμε δεν θα συμβεί ποτέ σε μένα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα μια φίλη μου που στα 18 απέκτησε καρκίνο στον τράχηλο ευτυχώς το ανακάλυψε εγκαίρως όταν πήγε για το τεστ ΠΑΠ. Έκανε επέμβαση και τώρα είναι μια χαρά. Κορίτσια ας είμαστε προσεκτικές και υπεύθυνες. Τί είναι ένα τσεκ το χρόνο;:greycat:

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

H marfot75 έγραψε στις 18:04, 10-10-07:

Νότα, είναι πολύ άσχημο. Είναι αυτό που έλεγε μια διαφήμιση κάποτε:
Περνάει όλη η ζωή μπροστά σου σαν ταινία , για να ευθυμήσουμε και λίγο. Τώρα γελάω αλλά χτες, Παναγίτσα μου......

Mperr, έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά ,όπως λέει και η Νότα, μερικά πράγματα τελικά τα έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας.

Παράθεση

mperr7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mperr7
H mperr7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H mperr7 έγραψε στις 18:29, 10-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από marfot75

Mperr, έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά ,όπως λέει και η Νότα, μερικά πράγματα τελικά τα έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας.
Αυτά που είπα τα λέω για να τ' ακούσω (διαβάσω) κι εγώ που το σπρώχνω. Λέω θα το κάνω και το αμελώ. Χαίρομαι πάντως που δεν είναι κάτι πολύ σοβαρό, σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και στην επόμενη εξέταση.

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

H marfot75 έγραψε στις 18:34, 10-10-07:

Ευχαριστώ πολύ!!!

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 19:09, 10-10-07:

Ουφφφφφφφ! Να μια πραγματικά καλή είδηση!!!

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 19:43, 10-10-07:

Χαιρομαι που ειναι ολα καλα!!!! :up::up::up:
Για τις κυστες εχω διαβασει κι εγω πως ειναι πολυ συνηθισμενες.
Παντως με τοσα διαγνωστικα μεσα και με τοση ενημερωση ειναι απαραδεκτο απο μερους μας να μη κανουμε τα βασικα εστω.... Και το λεω και γα εμενα, δεν με εξαιρω.... Ο Γιαννης αν ειχε κανει ενα τριπλεξ ενος τεταρτου,οπως του ειχε πει ο γιατρος, θα ειχε γλυτωσει ολα αυτα
(Και ακομη του το λεω καθε μερα - η εκδικιση!!!! Δεν μπορει να δραπετευσει....)
Παντως φανταζομαι τη φρικη σου Ευτυχως ολα καλα!!!
Μακαρι ολοι μας να μη χρειαζεται εκ των υστερων να διορθωνουμε, αλλα να προλαβαινουμε οσο μπορουμε

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 19:48, 10-10-07:

Περαστικά. Ποπο αγωνια... Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα...

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 21:32, 10-10-07:

κι εγω εχω αμελησει πολυ το τεστ παπ. την τελευταια φορα ψιλαμαλ@#$%κε ο γιατρος και με τρομαξε. απο τοτε δεν εχω ξαναπαει και πρεπει. θα το κανονισω μεσα στην επομενη βδομαδα

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

H marfot75 έγραψε στις 22:23, 10-10-07:

Νερίνα, Χριστίνα και Όλγα να είστε καλά. Ένιωσα τόσο αδύναμη τη στιγμή εκείνη.... Ελπίζω να μου γίνει μάθημα και να προσέχω από δω και στο εξής.
Πάντως, Χριστίνα, κρίμα που ο Γιάννης κι εσύ, βέβαια, περάσατε όλη αυτή την ταλαιπωρία ενώ θα μπορούσατε να το είχατε αποφύγει.Αφού όλα πήγαν καλά , όμως, μην το σκέφτεσαι πια. Το θέμα είναι από δω και πέρα τι γίνεται.Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Μαρία, αυτό το τεστ Παπ είναι άλλη μια πονεμένη ιστορία. Έκανα κι εγώ μια φορά πριν 5 χρόνια αλλά με τη φάση που πέρασα θα το κάνω σύντομα και θα το κάνω κάθε χρόνο. Τέρμα τα παιχνίδια πια....
Άντε να πάνε όλα καλά και με σένα.

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 00:06, 11-10-07:

Και εγω εχω κανει τεστ παπ και ειχα παει και πριν απο κανα μηνα στο γιατρο μου.Και αυτοεξεταση κανω και μονη μου αλλα μου ειχε κανει και τοτε ο γιατρος μια ψυλαφηση.Προσφατα εκανα και αιματολογικες εξετασεις ε δεν εχει μηνει και τιποτα
Περαστικουλια και μην ανχωνεσε για τισ κιστες.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 08:47, 11-10-07:

Και εγώ "παθούσα" έχω ένα τέτοιο κάτω απο το αριστερο... Φρίκαρα όταν το ανακάλυψα πρίν 10χρόνια... τελικά δεν είναι τίποτα.. το ελεγχο τακτικά.. όσο δεν αλλα΄ζει σχήμα ή όγλο όλα καλά.... Όσο για τεστ παπ , το κάνω κάθε χρόνο...... τέλος. Η κολλητή μου συνομίλικη το αμελούσε και όταν στα 27 έκανε για πρώτη φορά της βρήκαν..... εκανε επέμβαση και υπήρχε πιθανότητα να μην μπορεί να κάνει παιδια.!!!!.... Τελικά όλα καλά και έχει ένα τελειο κοριτσάκι 3,5 χρονών τώρα.

Δεν παίζουνε με την υγεία... και δεν υπάρχουν δικαιολογίες και αναβολές. Μερικές φορές και 1 μερα κάνει τεράστεια διαφορά......

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:06, 11-10-07:

Μπράβο! Χαίρομαι που τελικά δεν ήταν τίποτα... Την αγωνία που πέρασες την ξέρω από πρώτο χέρι, δεν είναι όμως φοβερό συναίσθημα και η ανακούφιση που νιώθεις μετά; Σα να είσαι 5 τόνους ελαφρύτερη!!
Το τεστ ΠΑΠ πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο, από την έναρξη της σεξουαλικής δραστηριότητας και μετά. Αν υπάρχει κάποιος λόγος, ο γιατρός μπορεί να συστήσει να γίνεται και κάθε εξάμηνο.
Η προληπτική μαστογραφία γίνεται επίσης μια φορά το χρόνο, από τα 35 και μετά, εκτός αν υπάρχει βεβαρημένο οικογενειακό ιστορικό, οπότε γίνεται από πιο νωρίς. Πριν τα 35, η ψηλάφηση αρκεί.

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 09:49, 11-10-07:

κρίμα να κάνουμε έτσι για τα γατάκια και να μην προσέχουμε τους εαυτούς μας

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:06, 11-10-07:

Σωστή.....

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:12, 11-10-07:

Χαίρομαι που δεν ήταν τίποτα!
Παιδιά τα ετήσια check up που συστήνουν οι γιατροί, δεν είναι τίποτα! Απλή ρουτίνα!
Πάντως η μαστογραφία πονάει πολύ...

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 11:11, 11-10-07:

Μου είχε παρουσιαστεί και εμένα παλαιότερα ένα γρομπαλάκι , και κάνοντας υπέρηχο βρήκαμε πως ήταν απλά ένας αδένας πρησμένος.Ο γυναικολόγος μου σύστησε συχνά ντούς με ζεστό νερό τοπικά και όντος υποχώρησε.Αλλά περνάνε τόσα πολλά από το μυαλό σου....
Είναι σκληρό, αλλά μας έχουν τονίσει ότι λόγω κληρονομικών παθήσεων , ανήκουμε οικογενειακώς σε ομάδα υψηλού κινδύνου για το αναθεματισμένο.
Κάθε μέρα εύχομαι υγεία και μόνο, και όλα τα άλλα έρχονται.

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

H marestros έγραψε στις 14:10, 11-10-07:

η υγεια μας ειναι το πιο σημαντικο πραγμα!!!!!! κακα τα ψεμματα, μπορει να μας λειπουν διαφορα απο τη ζωη μας αλλα η σωματικη και ψυχικη υγεια ειναι τα παντα. απο ψυχικη υγεια νομιζω πως ειμαστε ολοι καπως οποτε ας ευχομαστε και να ειμαστε ευγνωμονες για την σωματικη.

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

H marfot75 έγραψε στις 00:11, 12-10-07:

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ πολύ

Αλίκη, όταν βγήκα έξω ήμουν φτερό. Τι αλλαγή συναισθημάτων είναι αυτή!!!!! Μπαίνεις μέσα με άνα τεράστιο βάρος και τρόμο,μπορώ να πω, και σε μισή ώρα όλα εξαφανίστηκαν.....

Purina, κάνεις πολύ καλά που αυτοεξετάζεσαι και κάνεις και τα τσεκ απ που πρέπει. Μακάρι να το κάναμε όλοι αυτό. Βάζω κα τον εαυτό μου μέσα που μέχρι τώρα πέρα βρέχει ήμουνα.

Julia, ινοαδένωμα κι εσύ; Εμένα είναι πολύ μικρό 4 χιλιοστά. Εάν μεγαλώσει, μου είπε ο γιατρός, περίπου 2-2,5 πόντους τότε αφαιρείται αναγκαστικά.

Σοφία, ναι μεν δεν είναι ότι καλύτερο να ξέρεις ότι είσαι σε ομάδα υψηλού κινδύνου αλλά όταν κάνεις συχνά εξετάσεις το ελέγχεις και το προλαβαίνεις. Αυτοί που την πατάνε είναι οι καθησυχασμένοι τελικά...

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

H marfot75 έγραψε στις 00:20, 12-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Χαίρομαι που δεν ήταν τίποτα!
Παιδιά τα ετήσια check up που συστήνουν οι γιατροί, δεν είναι τίποτα! Απλή ρουτίνα!
Πάντως η μαστογραφία πονάει πολύ...

Καλύτερα πόνος, Ισμήνη, παρά.......
Έχεις δίκιο, τα τσεκ απ δεν είναι τίποτα αρκεί να το βάλεις στο πρόγραμμα. Τώρα που έφαγα το χαστούκι ελπίζω να συμμορφωθώ.Ποιός ξέρει τι θα γινόταν αν αυτό το πράγμα το έβρισκα μετά από χρόνια. Πως μπορεί να είχε εξελιχθεί....

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:37, 12-10-07:

Ναι.... δεν μου έχει αλλάξει μορφή σχήμα ή μέγεθος έδώ και 8 χρόνια... Το παρακολουθώ τακτικά όπως και ο γυναικολόγος μου όταν πάω.....

Έιναι πλέον μέρος του σώματος μου.....

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

H marfot75 έγραψε στις 23:41, 12-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Ναι.... δεν μου έχει αλλάξει μορφή σχήμα ή μέγεθος έδώ και 8 χρόνια... Το παρακολουθώ τακτικά όπως και ο γυναικολόγος μου όταν πάω.....
Αυτό είναι πολύ θετικό. Σίγουρα είναι θέμα οργανισμού αλλά πήρα κι εγώ θάρρος....

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LIFE
H LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,594 μηνύματα.

H LIFE έγραψε στις 23:45, 12-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από marfot75
Καλησπέρα σας!!! Σήμερα ήταν μια δύσκολη μέρα για μένα και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας.
Χτες το βράδυ, διαβάζοντας σε κάποιο περιοδικό για τον καρκίνο του μαστού μου μπήκε η ιδέα να κάνω αυτοεξέταση. Κατά την ψηλάφηση στον αριστερό μαστό βρήκα ένα γρομπαλάκι. Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως ένιωσα. Το μυαλό μου πήγε, αμέσως, εκεί που καταλαβαίνετε.
Τώρα θα μου πείτε, αμάν βρε παιδί μου. Κι, όμως, δεν μπορούσα να το ελέγξω.
Το πρωί ξύπνησα στο μαύρο μου το χάλι αλλά αποφάσισα να κάνω αμέσως υπέρηχο μαστών .Τα αποτελέσματα ήταν κύστεις και στους δύο μαστούς ( τις οποίες δεν είχα αντιληφθεί κατά την ψηλάφηση) και το γρομπαλάκι είναι μικρό ινοαδένωμα (καλοήθης όγκος). Ο γιατρός μου συνέστησε να επαναλάβω την εξέταση μετά από 6 μήνες για να δούμε αν έχουν μεγαλώσει.
Ηρέμησα όταν μου είπε ότι αυτά είναι συνηθισμένα φαινόμενα και δεν υπάρχει κακοήθεια.
Απλά θα το παρακολουθώ, ποτέ δεν ξέρει κανείς......
Έφυγε ένα βάρος από πάνω μου γιατί , πιστέψτε με , είναι πολύ άσχημο το συναίσθημα της υποψίας αυτής.......
Σε καταλαβαινω απολυτα..κι εγω εχω και οχι ενα 2..πριν 4 χρονια περιπου τα ανακαλυψα,,παγωσα τοτε..κοιταξα εντομη τα παιδια μου και σκεφτομουν πως θα ειναι αν ειναι καρκινος..τελικα μετα απο την εξεταση ηρεμησα..φυσικα 1 φορα το χρονο κανω και εναν υπερηχο,ασχετα απο τον ψιλαφισμο για να δουμε αν μεγαλωσαν..αλλα παραμενουν το ιδιο..μαστογραφια αν δεν κανω λαθος σαν προληπτικη εξεταση γινεται μετα τα 40,εκτος αν υπαρχει λογος

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

H marfot75 έγραψε στις 02:40, 13-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από LIFE
Σε καταλαβαινω απολυτα..κι εγω εχω και οχι ενα 2..πριν 4 χρονια περιπου τα ανακαλυψα,,παγωσα τοτε..κοιταξα εντομη τα παιδια μου και σκεφτομουν πως θα ειναι αν ειναι καρκινος..τελικα μετα απο την εξεταση ηρεμησα..φυσικα 1 φορα το χρονο κανω και εναν υπερηχο,ασχετα απο τον ψιλαφισμο για να δουμε αν μεγαλωσαν..αλλα παραμενουν το ιδιο..μαστογραφια αν δεν κανω λαθος σαν προληπτικη εξεταση γινεται μετα τα 40,εκτος αν υπαρχει λογος
Ευτυχώς, Life, όλα καλά και για σένα.
Μα τι τραβάμε, ρε γμτ!!! Ενώ οι παθήσεις στο μαστό είναι ένα πολύ συχνό φαινόμενο στις γυναίκες και οι περισσότερες καλοήθεις, μόλις διαπιστώσουμε κάτι το μυαλό μας πάει στο κακό. Βέβαια από τη μία είναι καλό γιατί το ψάχνουμε αλλά από την άλλη κι αυτή η τρομάρα!!!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 12:34, 13-10-07:

Ξέρω ότι η πρόληψη είναι καλύτερη από την θεραπεία αλλά εγώ σιχαίνομαι τους γιατρούς... Με το ζόρι πάω κάθε χρόνο και αυτό γιατί η γυναικολόγος είναι φίλη και με ταράζει στα τηλέφωνα να πάω...

Επείσης δεν μου πολύαρέσει να με "πασπατεύουν" πολύ...Αρνηση τρελή με ότι αφορά τα ιατρικά...Αν ποτέ είχα κάτι θα προτιμούσα να μην το ξέρω...

Τρέμω τις αρρώστειες περισσότερο και από τον ίδιο τον θάνατο!

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

H marfot75 έγραψε στις 14:37, 13-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από mimikaki
Ξέρω ότι η πρόληψη είναι καλύτερη από την θεραπεία αλλά εγώ σιχαίνομαι τους γιατρούς... Με το ζόρι πάω κάθε χρόνο και αυτό γιατί η γυναικολόγος είναι φίλη και με ταράζει στα τηλέφωνα να πάω...

Επείσης δεν μου πολύαρέσει να με "πασπατεύουν" πολύ...Αρνηση τρελή με ότι αφορά τα ιατρικά...Αν ποτέ είχα κάτι θα προτιμούσα να μην το ξέρω...

Τρέμω τις αρρώστειες περισσότερο και από τον ίδιο τον θάνατο!
Το ότι έχεις φίλη γυναικολόγο είναι ότι καλύτερο γιατί και να το αμελήσεις εσύ στο θυμίζει εκείνη.
Πάντως, αν κι εγώ είχα κάτι που δεν θεραπεύεται, σίγουρα δεν θα ήθελα να το ξέρω.Νομίζω είναι ότι χειρότερο να ξέρεις ότι έχεις ημερομηνία λήξης.
Στα γυναικολογικά θέματα, όμως, (και όχι μόνο) η πρόληψη σώζει τη ζωή σου.Αυτά, Μιμικάκι, στα λέω και τα ακούω κι εγώ που για να πάω σε γιατρό πρέπει να φοβηθώ πολύ από κάτι, όπως έγινε τώρα....

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 18:01, 13-10-07:

Είχε μια φίλη καλοήθη όγκο στο στήθος και της το αφαίρεσαν. Τώρα είναι καλά,μόνο μην αγχώνεσαι εσύ!!! Τι να πω,πάγωσα λίγο,αλλά αφού δεν είναι κακό ευτυχώς.Μέχρι κι εγώ όταν είχα διαβάσει για τον καρκίνο του μαστού ψιλάφιζα κάθε μέρα το στήθος μου και καλό θα κάνει να το ελέγχουμε συχνά,δεν παίζει ρόλο η ηλικία πάντως

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

H marfot75 έγραψε στις 19:12, 13-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mia_m
Είχε μια φίλη καλοήθη όγκο στο στήθος και της το αφαίρεσαν. Τώρα είναι καλά,μόνο μην αγχώνεσαι εσύ!!! Τι να πω,πάγωσα λίγο,αλλά αφού δεν είναι κακό ευτυχώς.Μέχρι κι εγώ όταν είχα διαβάσει για τον καρκίνο του μαστού ψιλάφιζα κάθε μέρα το στήθος μου και καλό θα κάνει να το ελέγχουμε συχνά,δεν παίζει ρόλο η ηλικία πάντως
Σ΄ευχαριστώ πολύ, Mia_m!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους