Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,293 εγγεγραμμένα μέλη και 713,403 μηνύματα σε 22,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 287 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για τη στείρωση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ROZALIA78
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H ROZALIA78 έγραψε στις 19:58, 22-02-12:

Βρε παιδιά δεν θέλω να φανώ περίεργη αλλά γιατί οι γιατροί αυτοί δεν κάνουν πλαστική στις γατούλες να μην χρειάζεται ούτε κολάρο ούτε τίποτα? Εγώ δεν είχα ιδέα όταν πήγα τη δική μου για στείρωση και ο γιατρός μου ούτε που με ρώτησε, απλά μου έδειξε το σημείο που την είχε ανοίξει το οποίο ήταν κλειστό την πήρα και φύγαμε (με την κατάλληλη αντιβίωση βέβαια κτλ) αλλά η Ροζαλίτσα ήταν όπως του την πήγα αν εξαιρέσουμε το ξύρισμα και την πολύ μικρή αλλά κλειστή τομή που είχε. Για μένα θα έπρεπε μόνο με πλαστική να γίνονται οι εγχειρίσεις στα ζωάκια μας να μην υποφέρουν και μετά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catandie
H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 08:47, 23-02-12:

Καλημέρα παιδια! Πήγα χθες το χουρχουρακι στην κτηνίατρο να δούμε αν μπορει να κάνει στείρωση η Όχι, και να την γνωρίσουμε απο κοντα.... Όπως είχα πει , είναι πολυ πολυ αξιόλογη γιατρός κ απο Αυτά που Έχω ακούσει κ απο την συζήτηση που κάναμε χθες... Η χουρχουριτσα μπορει να κάνει στείρωση είμαστε Οκ... Και μου είπε ότι κατα 99,9% δεν θα της βάλει κολλαρο θα της κάνει πολυ μικρη τομή και πλαστική Οπότε δεν θα χρειαστεί, παρα μόνο μια 48ωρη αντιβιωση και ίσως και κανά δυο χάπακια μετα... Αλλα, το ιατρείο της ρε παιδια ήταν πολυ decadance.... βέβαια είναι γνωστή για το φιλοζωικο της χαρακτήρα και την μη κερδοσκοπική της διάθεση... Αλλα ξέρω κι Εγώ, Νομίζω δεν τηρουσε τους βασικούς κανόνες υγιεινής για χειρουργείο.... Κι Ενώ την συμπαθησα πραγματικά παρα πολυ Έχω κολλήσει Τώρα.........

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:25, 23-02-12:

Δεν ξέρω τι εννοείτε πλαστική σε μία τομή, αλλά όταν πήρα την Τζίντζερ το μόνο που είχε είναι δύο ράμματα πολύ μικρά τα οποία απορροφήθηκαν και έπεσαν μόνα τους και μία τομή πάρα πολύ μικρή! Η γιατρός μας όμως ήθελε να φορέσουμε για λίγες ημέρες το κολάρο γιατί δεν ήθελε να το γλύφει καθόλου εκεί για να μην δημιουργήσει πρόβλημα με πύον κλπ. Από την πρώτη στιγμή ανέβαινε και κατέβαινε σαν κατσίκι, δεν έδειχνε να πονάει καθόλου, είχε διάθεση και η δε τομή δεν φαίνεται καν. Οπως και να χει θεωρώ το κολάρο απαραίτητο γιατί απ'όσο έχω ακούσει πολλές φορές δημιουργούνται προβλήματα και δεν υπάρχει λόγος αφού έχουμε κάνει τη στείρωση να μπλέξουμε με καταστάσεις όπως πύον κλπ.

Δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω catandie...σίγουρα είναι καλό το ότι έχεις ακούσει τόσο καλά λόγια γι'αυτή τη γιατρό, αλλά και οι κανόνες ενός χειρουργείου είναι σημαντικοί. Τουλάχιστον σε ανθρώπινο επίπεδο να σου πω ότι σε κάποιο χειρουργείο που έκανε ένα μέλος της οικογένειάς μου κόλλησε από το χειρουργείο ένα μικρόβιο το οποίο μας ταλαιπώρησε πολλούς μήνες μετά με ειδική θεραπεία....Είναι σημαντικό να τηρούνται οι κανόνες υγιεινής. Ισως πρέπει να βρεις ένα γιατρό εξίσου καλό που να τηρεί όμως και κάποιους κανόνες.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ROZALIA78
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H ROZALIA78 έγραψε στις 19:03, 23-02-12:

Άντυ μου να σου πω μπράβο για την επιλογή σου η Χουρχουρίτσα να κάνει στείρωση με πλαστική, θα δεις έτσι δεν θα καταλάβει τίποτα, όσο για την καθαριότητα του ιατρείου ναι είναι πολύ σημαντική, μήπως όμως έχει κάποιο άλλο χώρο που κάνει τα χειρουργεία η γιατρός? Κάποιο άλλο δωμάτιο που δεν είδες? Στο λέω γιατί ο δικός μου έχει άλλο δωμάτιο που εξετάζει και άλλο που χειρουργεί στο οποίο δεν έχω μπει ποτέ μέσα. Αχ βρε παιδιά μακάρι να ήσασταν όλοι στα Χανιά να σας πήγαινα στο Γιώργο, είναι τέλειος γιατρός και με πολύ φιλικές τιμές, πάντα ενημερωμένος και στο θέμα της γάτας και του σκύλου, πολύ φιλόζωος ΤΕΛΕΙΟΣ !!!

Κατερίνα η πλαστική δεν χρειάζεται κολάρο γιατί δεν υπάρχει κάτι να γλύψει η γατούλα, εμένα η δικιά μου δεν μπήκε στη διαδικασία αυτή, είναι κλειστή η πληγή και τα ράμματα εσωτερικά μόνο μια τομή βλέπεις κλειστή όμως συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω διαφορετικά

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 21:57, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από ROZALIA78
......

Κατερίνα η πλαστική δεν χρειάζεται κολάρο γιατί δεν υπάρχει κάτι να γλύψει η γατούλα, εμένα η δικιά μου δεν μπήκε στη διαδικασία αυτή, είναι κλειστή η πληγή και τα ράμματα εσωτερικά μόνο μια τομή βλέπεις κλειστή όμως συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω διαφορετικά
Αλήθεια; Δεν το ήξερα καθόλου αυτό....είχα την εντύπωση ότι αυτό που κάναμε ήταν πλαστική γιατί δεν κόψαμε ράμματα....σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση!!

Παράθεση

selefa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη selefa
H selefa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H selefa έγραψε στις 13:52, 07-03-12:

Καλησπέρα από Θεσσαλονίκη.
Ξέρετε που μπορώ να κάνω στείρωση τον γατούλη μου στη Θεσσαλονίκη σε
καλή τιμή;

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:03, 07-03-12:

selefa, εάν θέλεις κοίταξε σε αυτό το θέμα.
Με γαλάζια γράμματα είναι γραμμένοι οι γιατροί που κάνουν καλύτερες τιμές για αδέσποτα ζωάκια.
Οπότε ίσως να μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους μήπως υπάρχει γενικότερα περίπτωση μιας καλύτερης τιμής;

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 21:00, 07-03-12:

Μπες στο site μκο γατοομαδα Θεσσαλονίκης, έχει τηλέφωνο εκει, σίγουρα θα σου προτείνουν τους καλύτερους και τους πιο οικονομικούς.....

Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Antigoni87
H Αντιγόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Antigoni87 έγραψε στις 15:47, 22-03-12:

Καλησπέρα σε όλους!!
Η Πετρούλα μας, πρώην αδεσποτάκι της Πέτρου Ράλλη (εξ ου και το όνομα), ήρθε σπίτι πριν 1,5 χρόνο περίπου, όταν ήταν 40 ημερών. Αποπαρασιτώθηκε, ταϊστηκε καλά και τώρα είναι μια γατάρα κούκλα, αλλά αρκετά μοναχική και φοβική. Μετά από έναν μικρό καυγα στον κήπο με έναν αρσενικό, ξύπνησαν πριν κάτι μήνες οι ορέξεις της κι έκτοτε κάθε λίγες μερες μας τρελαίνει με τα ουρλιαχτά της . Εννοείται ότι είναι κλεισμένη μεσα για να μην μείνει έγκυος! Απλώς θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή δεν έχω ξαναστειρώσει γάτα, πότε πρέπει να την πάω και ποιον κτηνίατρο προτείνετε; Πρέπει να είναι ανάμεσα σε 2 οίστρους, ή δεν πειράζει αν στειρωθεί ενώ είναι σε οίστρο;
Τώρα έχει ψιλοηρεμήσει, δεν είναι στο peak, οπότε θα ήθελα να την πάω αρχές της επόμενης βδομάδας που φαντάζομαι θα της περάσει παλι. Ξέρετε κάποιον καλό κτηνίατρο σε περιοχές Ηλιούπολη, Αργυρούπολη, Δάφνη, Βύρωνα, Άγ. Δημήτριο;; Ηλιούπολη μένουμε αλλά υπάρχει αυτοκίνητο.
Και λόγω...κρίσης, αν ξέρετε κάποιον γιατρό που να παίρνει μέχρι 80 ευρώ περίπου θα ήταν σούπερ
Ευχαριστώ πολύ!!! Και η Πετρούλα σας ευχαριστεί πολύ επίσης, γιατί θέλει να ασχοληθει και με άλλα πράγματα επιτέλους, εκτός από το να ψάχνει τον έρωτα της ζωής της

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,688 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:05, 22-03-12:

Καλησπερα Αντιγονη.
Συνηθως οι περισσοτεροι κτηνιατροι συμβουλευουν να γινει η στειρωση στο διαστημα που εχει κοπασει λιγο ο οιστρος,αν και καποιοι αλλοι δεν εχουν προβλημα.

Για κτηνιατρους δες σε αυτο το θεμα.Οι γιατροι αυτοι εχουν προταθει απο μελη του my cat.Παντως σιγουρα θα βρεις με 80 ευρω,γιατι ειναι μια φυσιολογικη τιμη.

Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αντιγόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Antigoni87 έγραψε στις 16:10, 22-03-12:

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα το ψάξω και θα ενημερώσω!

Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Antigoni87 έγραψε στις 23:16, 23-03-12:

Βρε παιδιά, διάβασα εδώ παλιότερες αναρτήσεις και η πλαστική στείρωση μου φάνηκε πολύ καλή μέθοδος... Τη ζητάμε από τον κτηνίατρο, ή την κάνουν συγκεκριμένα οι γιατροί στους οποίους πήγαν οι παραπάνω φίλοι τις γατούλες τους;
Αν την κάνουν συγκεκριμένοι γιατροί, μπορείτε να μου πείτε έναν-δυο, και αν γενικώς κοστίζει περισσότερο αυτο ή τα ίδια με την κλασική επέμβαση; Ευχαριστω!

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 23:35, 23-03-12:

Εγώ Έχω να σου προτείνω καλο κ οικονομικο Γιατρο που κάνει έτσι την στείρωση αλλα είναι στο Μαρούσι κ βλέπω ότι μένεις ηλιουπολη, αν θες Στείλε μου πμ

Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Antigoni87 έγραψε στις 08:59, 26-03-12:

Σε ευχαριστω πολύ Άντυ! Αλλά λόγω ωραρίου δουλειάς σίγουρα δε θα καταφέρω να την πάω σε τόσο μακρινό γιατρό! Αν κάποιος έχει κάποιον να προτείνει στις περιοχές που ανέφερα, ο οποίος να κάνει πλαστική επέμβαση και να είναι καλός, θα είναι ωραία! Αλλιώς θα κλείσω αύριο ραντεβού με κάποιον από τη λίστα που προτείνετε. Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexianna
. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O alexianna α έγραψε στις 23:08, 27-03-12:

Καλησπέρα σας,

ταϊζω στον κήπο μου μια γατούλα, την οποία προσπαθούσα μήνες να την πιάσω για να τη στειρώσω (μέχρι και με γατοπαγίδα προσπάθησα), αλλά ήταν πολύ φοβισμένη και δεν τα είχα καταφέρει. Τελικά η γατούλα γέννησε τρία μικρά και σιγά σιγά με τις μέρες που φρόντιζα αυτή και τα παιδιά της ηρέμησε κάπως (περνούσε όλη τη μέρα στο καλαθάκι που της είχα βάλει, για να κοιμάται με τα παιδάκια της και σιγά σιγά με συνήθισε). Τώρα θέλω να τη στειρώσω πριν την ξαναπιάσει οίστρος και αρχίσει πάλι να είναι άγρια και να φεύγει. Σκέφτομαι να την πάω την άλλη βδομάδα που τα παιδιά της θα είναι 5 εβδομάδων. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι ήδη από 4 εβδομάδων τα γατάκια μπορούν να φάνε μόνα τους, οπότε θα είναι εντάξει και ότι και μετά τη στείρωση η γάτα δεν θα αδιαφορεί πλήρως για τα μικρά της, ακόμα θα έχει ορμόνες. Αλλά ρώτησα για καλό και για κακό και άλλον ένα γιατρό και μου είπε με τίποτα να μην το κάνω, πρέπει τα γατιά να είναι τουλάχιστον 45 ημερών, αλλά ταυτόχρονα μου είπε ότι στις 45 ημέρες θα την ξαναπιάσει και αυτήν οίστρος και αυτό εγώ δεν το θέλω με τίποτα γιατί θα μου φεύγει πάλι και άντε να την πιάσω.
Εσείς τι λέτε, στις 5 εβδομάδες μπορώ να την πάω για στείρωση, ενώ ταυτόχρονα θα ψάχνω εννοείται σπίτι για τα μικρά της;

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 01:58, 28-03-12:

αν μπορεις να περιμενεις οπως λεει ο γιατρος και ακομα κι αν εχει ηδη ζευγαρωσει μια φορα δε σημαινει οτι θα κανει αμεσως και γατακια,αλλα κι αυτο αν γινει,μπορεις να τη στειρωσεις,εγω στειρωσα πολλες σε ενδιαφερουσα κι ειναι μια χαρα τωρα.στο λεω μονο για το λογο οτι δε ξερεις πως θα αντιδρασουν τα μικρα και η μαμα μετα,εισαι διατεθιμενη να τα φροντιζεις αν εκεινη δεν μπορει?γιαυτο σου λεω,να περιμενεις λιγο,και μετα σιγα-σιγα βρησκεις και σπιτακι για τα μικρα και υιοθεσια,καλη τυχη ευχομαι.

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 02:51, 28-03-12:

Δηλαδή πόσο να περιμένω; Να γινουν τα γατακια 1,5-2 μηνών;μετά θα μπορούν να επιβιώαουν μονα τους (αν δεν τους εχω βρει σπιτι) ακόμα κι αν η μαμα τους δεν τα φροντίζει; Φοβαμαι μην εντωμεταξυ η γατα ξαναγινει αγρια λογω οιστρου - ζευγαρώματος..είναι περίπτωση γατας γι ´ αυτό δεν θέλω να πετάξω την ευκαιρία τώρα που την βλέπω ήρεμη..

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 10:59, 28-03-12:

Απ'όσο θυμάμαι από τα γατάκια που βρήκα 7 ημερών και τα φρόντιζα εγώ, γιατί μανούλα δεν υπήρχε, μετά τις 5 εβδομάδες αρχίζουν και τρώνε και μόνα τους αλλά επ'ουδενί δεν μπορούν να μείνουν μόνα χωρίς φροντίδα, ζέστη κλπ. από τη μανούλα ή αλλιώς από εσένα. Αρα είναι μάλλον δύσκολο να προβείς σε τέτοια κίνηση άμεσα, εκτός κι αν κάνεις στείρωση στη γατούλα, παράλληλα να πάρεις σπίτι τα γατάκια να τα φροντίζεις για να είσαι βέβαιος ότι δεν θα συμβεί κάτι και όταν γυρίσει και η γατούλα να την κρατήσεις κι αυτήν λίγες ημέρες σπίτι για να μπορέσει να αναρρώσει.

Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Antigoni87 έγραψε στις 11:50, 28-03-12:

Λογικό μου φαίνεται να είναι κάπως άσχημα το γατάκι, μιας και πέρασε από χειρουργείο όσο να ναι...
Σήμερα το απόγευμα θα πάω εγώ την Πετρούλα στο γιατρό, βρήκα έναν με 80 ευρώ που περιλαμβάνει αντιβίωση και τυχόν νοσηλεία αν χρειαστεί! Μου φάνηκε πολύ εξυπηρετικός και πρόθυμος να συμβουλεύσει κτλ από το τηλ.. Για να δούμε! Θα σας πω εντυπώσεις. Είναι στην Αργυρούπολη.
Θα την αφήσω από σήμερα εκει γιατί το πρωί δουλεύω και δε θα προλάβω να την πάω αύριο. Η στείρωση όμως θα γινει αυριο πρωι και θα την παρω αυριο απόγευμα. Ξέρετε αν πρέπει να κάνω κάτι αλλο εκτός απο το να την πάω με το κουτί μεταφοράς της; Ελπίζω να την βάλουν σε κάποιο μεγαλύτερο κλουβάκι..
Και κάτι ακόμη, την έπιασε πάλι από χτες και ουρλιάζει! Μεσολαβούν πάντα μόνο 6-7 μέρες ηρεμίας και ξανα οίστρος.. Δεν ξέρω τι να κάνω, λετε να μην την κρατήσουν; Μου είχε πει προχτες που εκλεισα το ραντεβού να μην έχει οιστρο καλυτερα, και τότε δεν είχε αλλά δεν πίστευα ότι θα της έρθει ξανά τόσο σύντομα...
Δεν την προλαβαίνω, ειλικρινα, και εχω χασει πια τον υπνο μου από τις φωνές (ειναι κ μικρό το σπίτι!). Τα φωτα σας;;;

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 12:05, 28-03-12:

Απο το δικο μας κτηνιατρο,ξερω οτι καλο ειναι να μην εχει οιστρο ,οταν παει για στειρωση.
Σκεψου οτι ο οργανισμος της ειναι σε υπερδιεγερση ,αναστατωμενος ,οι ορμονες τρελλαμενες ,να μπει και στην ταλαιπωρια της ναρκωσης και του χειρουργειου
θεωρω οτι ειναι πολυ επωδυνο .Η γνωμη μου ειναι να μην εχει οιστρο.Κανε υπομονη ,για το καλο της γατουλας σου.

Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Antigoni87 έγραψε στις 12:24, 28-03-12:

Ούτως ή άλλως θα πεταχτούμε σήμερα στο γιατρό να τον γνωρίσω κι από κοντά, και θα την έχω μαζί μου. Λογικά δε θα την κρατήσει, αλλά θα την πάω σε περίπτωση που κρίνει ότι είναι οκ. Δεν είναι στο πιο έντονο σημείο του οίστρου, γι αυτό.. Αλλιώς θα περιμένω κανένα διβδόμαδο πάλι! Και είναι φορές που λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνω με τίποτα, οπότε χάνω το κατάλληλο διάστημα και διαιωνίζεται το θέμα...! Θα σας πω τι θα μου πει ο γιατρός απόψε. Ευχαριστώ για τις συμβουλες! Όντως καλύτερα λίγη αναμονή αν το πει κ ο γιατρός, παρά να πονάει το γατάκι.. Θα ενημερώσω!

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 12:25, 28-03-12:

Δυστυχώς μέσα δεν μπορώ να τα πάρω, έχω άλλες δύο γάτες και έναν σκύλο.. Ξαναρώτησα τον γιατρό στον οποίο θα την πάω για στείρωση και μου είπε ότι αν έχουν φαγητό τα γατάκια, δηλαδή αν τους βάζω εγώ, δεν θα έχουν πρόβλημα. Από την άλλη το φοβάμαι κι εγώ, γιατί έχω κι εγώ μεγαλώσει γατάκια από 10 ημερών και ξέρω πόσο σημαντική είναι η γατομαμά. Αλλά τι να κάνω, να την αφήσω να ξαναγίνει άγρια και να μην μπορώ να την πιάσω μετά; στις 50 ημέρες περίπου θα είναι οκ για τα γατάκια αν γίνει τότε η στείρωση; επίσης τώρα είναι 4 εβδομάδων, μπορώ σιγά σιγά να αρχίσω να τους ψάχνω σπίτι και άμα βρουν να τα πάω; η μάνα θα πέσει σε κατάθλιψη αν της τα πάρω;

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:27, 28-03-12:

alexianna, απ' όσο γνωρίζω, η κατάλληλη ηλικία για να πάνε στο νέο τους σπίτι τα μικρά είναι μετά την 7η - 8η εβδομάδα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sourikata80 (Ιφιγένεια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sourikata80
H Ιφιγένεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H sourikata80 έγραψε στις 12:29, 28-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από George82
alexianna, απ' όσο γνωρίζω, η κατάλληλη ηλικία για να πάνε στο νέο τους σπίτι τα μικρά είναι μετά την 7η - 8η εβδομάδα.
συμφωνώ κι εγώ τότε στείρωσα τις δικές μου!

μερικοί τις στειρώνουν κ από 6 μηνών αλλά καλύτερα όχι!

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 12:39, 28-03-12:

Κατ αρχην θα σου ελεγα,αν εχεις τη δυνατοτητα,χωρο δηλ.καταλληλο,να βαλεις τη γατα και τα γατακια ,σε μερος μη προσβασιμο σε αλλες γατες,για να αποφυγεις νεο ζευγαρωμα.Τα γατια θα συνεχισουν να θηλαζουν,ομως βαζε τους και τροφη να τρωνε,για να σταματησουν σταδιακα να τρωνε απο τη μανα και να κοψει σιγα σιγα και το γαλα της γατας.Οταν πλεον θα τρωνε μονο ξενη τροφη,μπορεις να τα δωσεις για υιοθεσια και να στειρωσεις τη γατουλα σου.
Δε σου λεω ποσο χρονο θα παρουν αυτα ,ειναι καλο ομως να γινουν ομαλα ,χωρις βιασυνη.Ετσι και τα γατια θα εχουν παρει τα απαραιτητα απο το μητρικο γαλα και ο οργανισμος της γατας θα εχει επανελθει στα φυσιολογικα (μετα απο γεννα,θηλασμο) και θα ειναι πιο δυναμωμενη και γερη ,για να μπει στην διαδικασια της στειρωσης.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Antigoni87 έγραψε στις 20:47, 28-03-12:

Καλησπέρα! Παιδιά, τελικά μας την κράτησε την Πετρούλα. Με βάση τα λεγόμενά του τον εμπιστεύτηκα, του έκανα πολλές ερωτήσεις και φάνηκε πολύ έμπειρος και σίγουρος... Ελπίζω να πάνε ολα καλά, έχω πολύ άγχος ...
Λοιπόν, πιο λεπτομερώς, του είπα από την αρχη ότι ξεκίνησε ο οίστρος της πάλι κ μήπως θα έπρεπε να την πάω αφού περάσει, και μου είπε "Πολύ ορεξάτη, εε; Μην ανησυχείτε, θα την προσέξουμε" και τον ρώτησα αν είναι επικίνδυνο για τη γάτα. Μου είπε ότι σαν χειρουργείο έχει λιγη περισσότερη αιμορραγία και χρειάζεται περισσότερο αναισθητικό, που συνεπάγεται κάπως πιο χρονοβόρα και πιο πολυέξοδη διαδικασία, για την οποία όμως δε θα χρεωθώ κάτι παραπάνω. Απλώς μου είπε ότι στην πραγματικότητα είναι περισσότερη δουλειά για το γιατρό, πιο λεπτοδουλειά, παρά πιο κακο για το ζώο. Μου εγγυήθηκε ότι δεν είναι περισσότερο επικίνδυνο για τη ζωή της από το χειρουργείο εκτός οίστρου, κι ότι δε χρειάζεται να την ταλαιπωρούμε με το να την ξαναπηγαίνουμε και να περάσει άλλον ένα οίστρο μεγάλης διάρκειας που ήδη την ταλαιπωρεί.
Θα είναι έτοιμη να την πάρω αύριο το απόγευμα κατά τις 8, αλλά να πάρω ένα τηλ το μεσημέρι να βεβαιωθώ ότι πήγαν όλα καλά;;;
Την άφησα με κάπως περισσότερο άγχος με βάση αυτά που διάβασα εδώ, αλλά δε φάνηκε καινούριος ή άπειρος, ίσα ίσα είδα στην αναμονή ζωάκια από φιλοζωική (μάλλον) που είχαν πάει για κάποιον έλεγχο, και ο ίδιος μου είπε ότι στειρώνει περίπου 500 γάτες το χρόνο, εκ των οποίων το 1/4 σίγουρα σε οίστρο, και να μη φοβάμαι καθόλου. Οπότε εμπιστεύτηκα να την αφήσω... Ελπίζω να έκανα καλά, αλλά τώρα είναι αργά για να αλλάξω κάτι! Μόνο εύχομαι να πάνε όλα καλά, ουφ ...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,688 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:58, 28-03-12:

Και βεβαια να παρεις τηλεφωνο να ρωτησεις πως ειναι.
Απο αυτα που μου εχει πει ο δικος μου ο γιατρος παντως,δεν ειναι θεμα οτι ποναει περισσοτερο.Απλα οταν η στειρωση γινει σε περιοδο εξαρσης του οιστρου,εχουν λιγο περισσοτερη αιμοραγια,αλλα βασικα δεν ειναι καποιο μεγαλο προβλημα.Καθαρα για προληπτικους λογους το λενε,και παλι θα ξαναπω οτι οι γνωμες δυιστανται.Αλλοι γιατροι συμβουλευουν η στειρωση να γινει σε περιοδο μη εξαρσης,και αλλοι δεν εχουν προβλημα.
Οπως και να εχει,ολα μια χαρα θα πανε πιστευω.Τις ευχες μας για την καλυτερη αναρρωση,και να μας την φιλησεις.

Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Antigoni87 έγραψε στις 11:04, 29-03-12:

Καλημέρα σε όλους! Μόλις πήρα τηλ στο κτηνιατρείο! Μου είπε η κοπέλα ότι είναι μια χαρά η γατούλα, και επειδή δουλεύω και απόγευμα ρώτησα αν θα είναι ανοιχτά να την πάρω κατά τις 9 το βράδυ. Και μου είπε ότι μπορώ να την πάρω και στις 5, πριν τη δουλεια! Ανακουφίστηκα με αυτό, γιατί εξαρχής μου είχαν πει ότι αν χρειαστεί θα την κρατήσουν μια επιπλέον μέρα χωρίς χρέωση, αναλόγως πώς θα πάει. Άρα μάλλον όλα καλά! Ανυπομονώ να τη δω!! Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! Είμαι τελείως άπειρη με γατούλες .
Και δε μου λέτε, τι χρειάζεται να κάνω για να είναι πιο άνετα το 4ωρο που δε θα είναι κανείς στο σπίτι; Θα την αφήσω και φεύγω κατευθείαν... Της αρέσει να κοιμάται μόνο μέσα σε ένα χαρτόκουτο, πάνω σε μια πολύ ψηλή ντουλάπα, στην οποία σκαρφαλώνει μέσω γραφείου. Φαντάζομαι δε θα την αφήσω απόψε, σωστά; Λέω να απομακρύνω το γραφείο, και να κατεβάσω τη χαρτόκουτά της κάτω. Φαγητό, νερό κτλ, κανονικά ως συνήθως; Όποια συμβουλή για να νιώσει πιο άνετα μιας και θα είναι μοναχούλα, ευπρόσδεκτη!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 14:51, 29-03-12:

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά!

Τις πρώτες μέρες μην την αφήνεις να σκαρφαλώνει και να πηδάει ψηλά, δεν είναι κι ό,τι καλύτερο για τα ράμματα.
Έχε το νου σου μήπως είναι κακόκεφη ή λίγο ζαλισμένη για 1 - 2 μέρες, είναι κάτι φυσιολογικό.
Επιπλέον, εάν δεις ότι δεν κάνει κακά της για 1 - 2 μέρες, είναι κι αυτό φυσιολογικό.
Ρώτα και το γιατρό εάν της έχει χορηγήσει αντιβίωση μακράς διαρκείας.
Εάν σου πει όχι, ρώτα οπωσδήποτε τι αντιβίωση πρέπει να της δίνεις εσύ.

Σιδερένια να είναι!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:04, 29-03-12:

..και κράτα την όμορφα ζεστή! Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά!

Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Antigoni87 έγραψε στις 16:23, 29-03-12:

Μόλις ήρθαμε σπίτι.. Δεν την έχω ξαναδεί έτσι! Ούρλιαζε και χτυπιόταν μέσα στο κλουβί μεταφοράς μέχρι που μπήκαμε στο αυτοκίνητο καιι σταμάτησε. Η κοπέλα στο ιατρείο είπε "Α, ήρθες για τη γατούλα που μας μισεί;;"! Επειδή είναι φοβική, πέρασε μάλλον μεγαλύτερη ταλαιπωρία από ο,τι περίμενα. Τη στείρωσαν χτες βράδυ μου είπε η κοπέλα, έχει φύγει τελείως η νάρκωση, έχει πάρει αντιβίωση μακράς διαρκείας και δε χρειάζεται να της δώσω εγώ κάτι, και έχει μια γάζα στην κοιλιά. Αν την πειράζει, θα πάμε να της βάλει κολάρο..
Πάντως επειδή δεν έχω ξαναδεί στειρωμένη γάτα, πειτε μου γιατί ανησυχώ, είναι φυσιολογικό που μοιάζει κοκαλιάρα, σαν πεινασμένη εβδομάδες; "Άδειασε" βεβαια, λογικό θα είναι, αλλά μοιάζει στην κοιλιά μισή από χτες που την πήγα..
Δευτερον, είναι ξυρισμένη στην κοιλιά και μπορώ μόνο να δω ότι έχει τη γάζα όχι απλωμένη στο δέρμα όπως θα περίμενα, αλλά σαν "χωμένη" στο μέσο της κοιλιάς ανάμεσα στους μαστούς. Άρα η τομή είναι στη μέση κι όχι στο πλάι, αλλά η γάζα πού έχει μπει; Μοιάζει ανάμεσα, εκτός αν την πείραξε η Πετρούλα.. Νόμιζα ότι θα ήταν σαν τις γάζες που βάζουμε σε ένα τραύμα, αλλά μοιάζει να έχει μπει μέσα σε τρυπα... Με γελούν τα μάτια μου ελπίζω.
Τέλος, μου φωνάζει επιθετικά όταν την πλησιάζω και μάλλον πονάει, γιατί όταν πήγε να κατέβει από μια καρέκλα φώναξε από πονο μάλλον. (Γιώργο, ανέβηκε πριν προλάβω να την σταματήσω,χαχα!!). Ελπίζω τόση δουλειά που κάναμε για να ψιλοημερέψει, να μην πάει χαμένη και μας μισήσει μετά από όλο αυτό!
Είναι πολύ επιθετική.. Το ίδιο και δικές σας στειρωμένες γάτες μετά το χειρουργείο;
Συγχωρήστε μου τον καταιγισμό, δεν ξέρω μόνο αν όλα αυτά που βλέπω είναι φυσιολογικά . Α ρε καημένη Πετρούλα, τι σου' μελλε να πάθεις!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:28, 29-03-12:

Έχει τρομάξει καρδούλα μου! Προσπάθησε να της συμπεριφέρεσαι φυσιολογικά για να μην της εντείνεις το φόβο. (γιατί αν αρχισεις να την καθησυχάζεις πολύ τότε θα αισθάνεται πως όντως κινδυνεύει)
Ανέβηκε ψηλά γιατί εκεί αισθάνεται πιο ασφαλής καθώς εποπτεύει το χώρο. Θα έλεγα να μην την κατεβάσεις γιατί μάλλον θα κοιμηθεί.. φυσικά αυτό θα εξαρτηθεί και από το πόσες ώρες θα λείψεις από το σπίτι. Γιατί κάποια στιγμή λογικά θα θέλει να κατέβει.
Για τη γάζα γιατί δεν ρωτάς τη κτηνίατρο καλύτερα;

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 16:30, 29-03-12:

Αντιγόνη, την πρώτη μέρα που έφερα κι εγώ τη δική μου στο σπίτι την είδα κοκαλιάρα, όπως ακριβώς το περιγράφεις.
Φυσιολογικό είναι.
Άσε την να ηρεμήσει και να βρει τους ρυθμούς της αλλά έχε τη στο νου σου.
Μην την πιέσεις για χάδια, αγκαλιές ή καλοπιάσματα, όταν θελήσει θα έρθει μόνη της.
Η δική μου την πρώτη μέρα πήγε και κρύφτηκε (φυσιολογική αντίδραση) για κάποιες ώρες και το βράδυ ανέβηκε στο κρεβάτι και κοιμήθηκε κυριολεκτικά στην αγκαλιά μου.
Η δική σου αγρίεψε, κάθε γάτα έχει το δικό της χαρακτήρα και τρόπο αντίδρασης.
Για τη γάζα, ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω.
Στην Άρτεμη δεν είχα δει γάζα.

Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Antigoni87 έγραψε στις 19:12, 29-03-12:

Σας ευχαριστώ πολύ βρε παιδιά! Με καθησυχάζετε πολύ, να είστε καλά.
Τελικά κατέβηκε από την ντουλάπα γιατί έβαλα επάνω στο γραφείο μια κούτα,και μείωσα το ύψος. Στο ιατρείο μου είπαν να μην αλλάξω κάτι στο χώρο της, δεν είναι ανάγκη, γιατί η ίδια ξέρει τα όριά της και θα αποφύγει αυτά που δε μπορεί να κάνει. Οπότε έτσι θα νιώθει και περισσότερο ασφαλής.
Πήρα τηλ και ρώτησα για τη γάζα! Μου ειπαν ότι θα πέσει σε 4-5 μέρες, εκτός αν την τραβήξει νωρίτερα, οπότε θα της βάλουμε κολάρο για να μην πειράξει τα ραμματα. Τα ράμματα θα πέσουν σε περίπου ένα μήνα μόνα τους, δε θα χρειαστεί να πάμε να τα κόψουν. Την κοίταξα στην κοιλιά όταν ήταν στην ντουλάπα, όντως μοιάζει σαν να έχει ένα μικρό βαθούλωμα ανάμεσα στα στήθη της και στη μεση η γάζα, μάλλον για να μην ενοχλεί τα ράμματα.
Μη νομίζεις Γιώργο, η Πετρούλα κρύβει μια αγριόγατα μέσα της και δεν αφήνει κανέναν να την πολυ-καθησυχάσει! Τα χάδια τα παίρνει μόνο όταν θέλει εκείνη, οπότε δε μου λείπουν, χαχα! Θα εχει όση ησυχία θέλει. Θα πρέπει να ανοίξω θέμα να σας περιγράψω τον χαρακτήρα της, θα γελάσετε .
Και τέλος μια ενδιαφέρουσα πληροφορία που πήρα χτες από τον γιατρό: όταν ρώτησα αν μπορεί να στειρωθεί σε οίστρο η γάτα, μου είπε ότι πολύς κόσμος μπερδεύεται επειδή τα σκυλιά απαγορεύεται όντως να στειρωθούν σε οίστρο (τα θηλυκά), αλλά για τις γάτες δεν είναι απαγορευτικό. Δεν εγκυμονεί κινδύνους, ενώ στους σκύλους ούτε να το σκεφτόμαστε. Ίσως να ισχύει, ίσως οχι, απλώς το μεταφέρω.
Και πάλι ευχαριστώ! Θα σας πω νέα!

Παράθεση

my kristi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη my kristi
H my kristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H my kristi έγραψε στις 11:48, 30-03-12:

Κι εγω θελω να τη στηρωσω αλλα δισταζω, φοβαμαι για την υγεια της. Κατα ποσο ειναι καλο αυτο για' κεινη?
Και επιπλεον εχω ακουσει οτι πρεπει να ζευγαρωσει εστω για μια φορα και να γινει μανα. Αυτο ισχυει μονο για τα σκυλια?

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 12:55, 30-03-12:

Όχι, είναι μύθος ότι η γάτα πρέπει να τεκνοποιήσει τουλάχιστον μια φορά προτού στειρωθεί κι απορώ ποιος τον έβγαλε και με ποια λογική.
Η θηλυκή γάτα μπορεί να στειρωθεί περίπου από τους 6 μήνες και μετά χωρίς κανένα πρόβλημα.
Οι επαναλαμβανόμενοι οίστροι και οι συνεχόμενες γέννες την ταλαιπωρούν, μπορούν να συμβάλλουν στην εμφάνιση καρκίνου των γεννητικών της οργάνων και μπορεί να της προκαλέσουν ασθένειες όπως πυομήτρα κλπ.
Εάν στειρωθεί - και μάλιστα όσο πιο έγκαιρα, τόσο το καλύτερο - δεν διατρέχει κανέναν από αυτούς τους κινδύνους.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasgial (Βασίλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasgial
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O vasgial έγραψε στις 13:51, 30-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από my kristi
Κι εγω θελω να τη στηρωσω αλλα δισταζω, φοβαμαι για την υγεια της. Κατα ποσο ειναι καλο αυτο για' κεινη?
Και επιπλεον εχω ακουσει οτι πρεπει να ζευγαρωσει εστω για μια φορα και να γινει μανα. Αυτο ισχυει μονο για τα σκυλια?
Ουτε για τα σκυλια ισχυει κατι τετοιο ουτε για τις γατες. Εντελως λαθος αντιληψη και μια απο τις αιτιες που εχει γεμισει ο τοπος αδεσποτα. Στειρωση χωρις δευτερη σκεψη.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:09, 30-03-12:

Αντιγόνη πως είναι η γατούλα σήμερα;
Ναι!! Πολύ θα θέλαμε να ανοίξεις θέμα της στη περιοχή Οι γάτες μου για να γνωρίσουμε το μωρό σου καλύτερα... και να δούμε και φωτογραφίες της!!

Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Antigoni87 έγραψε στις 18:05, 31-03-12:

Καλησπέρα!! Ριάνα, σ ευχαριστεί πολύ η γατούλα για το ενδιαφέρον! Από εχθές τρώει κανονικά και έκανε κακά της χθες βράδυ, δηλ. 2 μέρες μετά τη στείρωση, όπως μου είχατε πει. Είναι πιο κινητική, αλλά στη ντουλάπα δεν ξανανέβηκε! Αλλά ειδικά χτες είχε αρχίσει μάλλον να πονάει λιγάκι περισσότερο από τις πρώτες ώρες που την έφερα σπίτι οπότε για πρώτη φορά κοιμήθηκε σε κρεβατάκι στο πάτωμα, δεν τόλμησε να σκαρφαλώσει κάπου .
Σήμερα της έδωσα και ξηρά τροφή για στειρωμένες γάτες και την τίμησε .
Απ' ό,τι καταλαβαίνω, ο γιατρός έραψε τη γάζα με ελάχιστα ράμματα πάνω από τη ραφή της τομής, μάλλον για να ενοχλεί αυτά μέχρι να δέσουν τα κανονικά της ράμματα. Τη γάζα την τραβολογάει ελάχιστα αλλά δεν παρατηρώ κάποιο πρόβλημα, το σίγουρο είναι ότι όντως δεν έχει καταφέρει να πειράξει την τομή. Ίσως βέβαια το έκανε για άλλο λόγο ο γιατρός (να έχει κάποιο αντισηπτικό-αιμοστατικό η γάζα;..) αλλά εκεί πήγε το μυαλό μου.
Περιμένω να δω πότε θα πέσει η γάζα. Θεματάκι θα ανοίξω αύριο!! Με φωτογραφίες!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:00, 31-03-12:

Μια χαρά πάει
Η ανάρρωση στις θηλυκές είναι πιο αργή. Σίγουρα η γάζα θα έχει κάποιο αντισηπτικό επάνω. Περιμένουμε να δούμε φωτογραφίες σας

Παράθεση

inikolas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη inikolas
Ο inikolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O inikolas έγραψε στις 18:35, 24-05-12:

οκ! Ηρθε η ωρα της στειρωσης και για τον Garfield. 10 μηνων πλεον ο μπεμπης λοιπον και ψαχνοντας ενημερωθηκα (στο παρα '1 πριν κλεισω ραντεβου), να επιλέξω στειρωση με τη διαδικασια ναρκωσης με αεριο μιας και ειναι πιο 'ακινδυνη"? ξερει καποια-καποιος κατι παραπανω? εχει διαφορα με τον κλασσικο τροπο ναρκωσης? καθε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη! Ευχαριστω!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:51, 24-05-12:

Καλησπερα Νικο.Απο οτι εχω ακουσει απο εδω,αλλα επειδη εχω ρωτησει και τον κτηνιατρο μου,ναι..θεωρειται ασφαλεστερος τροπος ναρκωσης απο αυτην της ενεσης.Απλα δεν την κανουν ολοι.Θα πρεπει να βρεις εναν γιατριο δηλαδη που να κανει αναισθησια με τετοιον τροπο.
Αν μενεις σε μεγαλη πολη μαλλον θα βρεις.Εγω δεν...δεν βρισκω.

Παράθεση

inikolas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη inikolas
Ο inikolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O inikolas έγραψε στις 08:57, 25-05-12:

Σε ευχαριστω Εφη για την πληροφορια. μενω Αθηνα, και οποια/οποιος γνωριζει καποιον ΑΞΙΟΛΟΓΟ κτηνιατρο που να χρησιμοποιει τη μεθοδο αυτη θα εκτιμουσα ενα μνμ εδω ή pm. ευχαριστω οπως κ να χει!

UOTE=πουπουλινα;3104294]Καλησπερα Νικο.Απο οτι εχω ακουσει απο εδω,αλλα επειδη εχω ρωτησει και τον κτηνιατρο μου,ναι..θεωρειται ασφαλεστερος τροπος ναρκωσης απο αυτην της ενεσης.Απλα δεν την κανουν ολοι.Θα πρεπει να βρεις εναν γιατριο δηλαδη που να κανει αναισθησια με τετοιον τροπο.
Αν μενεις σε μεγαλη πολη μαλλον θα βρεις.Εγω δεν...δεν βρισκω.[/QUOTE]

Παράθεση

niaoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη niaoula
H niaoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H niaoula έγραψε στις 17:59, 04-10-12:

Γεια σας παιδια!εχω αποκτησει προσφατα ενα γατουλη και μη γνωριζοντας τιποτα σχετικα με τις γατες ,εμπαινα και διιαβαζα αρθρα σας,γι αυτο λοιπον και εγινα μελος για περισσοτερες συμβουλες. Ο γατος μου σε λιγο καιρο 8α γινει 6 μηνων και εχω διαβασει πως ειναι η καταλληλη ηλικια για στειρωση. τον εχω αποκλειστικα μεσα στο σπιτι αλλα σουλατσαρει και στις βεραντες,δεν εχω παρατηρησει τιποτα περιεργο στην συμπεριφορα του γενικα ,ειναι παιχνιδιαρης και κανει ολο τρελες! Οσον αφορα την στειρωση σε αρσενικους γινεται με μια μεθοδο συγκεκριμενη, ποσο θα διαρκεσει,θα παρει καμια αντιβιωση μετα ,και οσον αφορα το κοστος τι παιζει ;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 18:28, 04-10-12:

Καλησπέρα niaoula και καλώς ήλθες στο MyCat!
Νομίζω πως η ηλικία των 6 μηνών είναι ιδανική για στείρωση θηλυκής γάτας κι όχι για έναν αρσενικό γάτο.
Η καλύτερη ηλικία για στείρωση ενός αρσενικού είναι γύρω στους 9 μήνες, ίσως και λίγο αργότερα εάν δεν ψεκάζει κ.λπ.
Δεν γνωρίζω επ' ακριβώς τη διαδικασία της στείρωσης για αρσενικό γάτο, ξέρω όμως ότι είναι πιο εύκολη διαδικασία από τη στείρωση μιας θηλυκής και γίνεται αυθημερόν.
Πρέπει να πάρει αντιβίωση μετά είτε από εσένα σε καθημερινή βάση για ένα μικρό χρονικό διάστημα είτε θα του κάνει ενέσιμη αντιβίωση μακράς διαρκείας ο κτηνίατρος.
Το κόστος είναι λίγο χαμηλότερο από τη στείρωση θηλυκής οπότε ίσως είναι κάπου ανάμεσα στα 60 - 80 ευρώ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 19:26, 04-10-12:

Έτσι είναι. Θα πρέπει να συνεκτιμηθεί το βάρος του γάτου μαζί με την ανάπτυξη των ορχεών του και στους 6 μήνες είναι ακόμη νωρίς.

Μόλις με το καλό όμως γίνει η στείρωση, μπορείς να επιλέξεις είτε να δοθεί αντιβίωση ενέσιμη απο τον ιατρό ( θα πρέπει βέβαια να ξαναπάς άλλες 2 φορές, περίπου ), είτε να του δίνεις εσύ απο το στόμα την αντιβίωση για πολλές περισσότερες μέρες.

Παράθεση

Poly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poly
H Poly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πάαααααρα πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H Poly Εχω και παλι, γατι στο κεφαλι!!! έγραψε στις 23:00, 28-10-12:

Μετά από αποτοξίνωση αρκετών χρόνων και όρκους ότι ΔΕΝ θα ξαναποκτήσω γατί... φτου και από την αρχή.
Με γνωστό 2ήμερο κολπάκι "ζω κατω από ένα αυτοκίνητο-πεινάω-είμαι κούκλος'', τρούπωσε και νάτος στρογυλλοκαθισμένος στον καναπέ, με όλους να τον αποκαλούν "το παιδί".
Και όλα καλά και τρυφερά... Αλλά μέχρι τώρα δεν είχα αρσενικό γατούλι και έχω τις εξής απορίες:
1. Πρέπει να είναι περίπου 6 μηνών. Πότε είναι οκ να κάνει στείρωση;
2. Εμφανώς έχει 1 όρχι, θα πρέπει να γίνει χειρουργείο για τον άλλο;
3. Μπορεί να έχει προβλήματα υγείας στο μέλλον;
4. Πρέπει να προσέξουμε κάτι, πχ διατροφή, φάρμακα κτλ;

Ευχαριστώ

Πόλυ

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nattii
H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 01:06, 30-10-12:

Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία και πόσο περίπου κοστίζει?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 01:16, 30-10-12:

Το γατάκι πρέπει να είναι πάνω από έξι μηνών και κοστίζει ανάλογα με τον κτηνίατρο, στη δική μου περιοχή γύρω στο 100άρι από όσο ξέρω, τώρα μες στη Θεσσαλονίκη πιθανόν να βρεις και πολύ πιο οικονομικά. Νομίζω πάντως πως υπάρχουν σχετικά θέματα στο φόρουμ, κάνε μια αναζήτηση, μήπως ανακαλύψεις κάτι που σε αφορά.

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nattii
H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 01:20, 30-10-12:

Σ'ευχαριστώ!
Θέλω ακόμα να ρωτήσω ,σε ποιο σημείο είναι κομμένα τα αυτάκια των αδεσποτων που είναι στειρωμένα?
Γιατί το αυτάκι της είναι λίγο περίεργο.Μήπως έχετε καμία ενδεικτική φωτογραφία?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους