Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,293 εγγεγραμμένα μέλη και 713,403 μηνύματα σε 22,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 286 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για τη στείρωση

georgina_s

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgina_s
H georgina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H georgina_s έγραψε στις 22:54, 30-10-12:

γεια σας! έχω ένα γάτο περίπου 1μιση έτους και τώρα τελευταία δείχνει περίεργες ορέξεις που σημαίνει πως χρειάζεται στείρωση. μέχρι στιγμής δεν κάνει τίποτα τρομερό και η αλήθεια ein πως θα ήθελα να τη ζευγαρώσω πρώτα, αλλα προκύπτουν θέματα όπως το που 8 μείνουν τα γατάκια και με t γεννα κλπ. σε περίπτωση p δεν τον ζευγαρώσω που είναι και το πιο πιθανό, θα ήθελα να μου πείτε για τι στείρωση πως γίνεται (ένεση καταστολής ορμονών ή χειρουργείο) που 8 μπορούσα να τη στειρώσω k φυσικά λόγω οικονομικής κρίσις θα ήθελα ακτή οικονομικό. έχω ακούσει ότι σε κάποιες φιλοζωικές έρχονται γιατροί από t εξωτερικό k στειρώνουν σε πολύ χαμηλές τιμές τις gates. γνωρίζει κάποιος κάτι g αυτό? και αν ναι, θα ήταν σωστή μια τέτοια επιλογή?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 30-10-12 στις 23:40. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 23:14, 30-10-12:

Σε παρακαλώ αν θες γράψε το μηνυμά σου ξανά στα ελληνικά. Μου βγήκαν τα μάτια για να το διαβάσω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:15, 30-10-12:

Δεν εχω καταλαβει αν το γατακι σου ειναι αρσενικο, η θυληκο. Μιλας για γεννα, οποτε μαλλον ειναι θυληκο. Η στειρωση, κατα τη γνωμη μου παντα, ειναι η μονη και πιο ενδεδειγμενη λυση για τα ζωα συντροφιας. Την ενεση των ορμονων δεν θα σου τη συμβουλευα, γιατι υπαρχει κινδυνος να εμφανισει πυομητρα καποια στιγμη. Θα ελεγα να περασεις κατ' ευθειαν στη στειρωση. Αυτη κοστιζει γυρω στα 100 ευρω, αναλογα παντα και με τον κτηνιατρο. Στα αρσενικα ειναι παντα λιγο φθηνοτερη.
Οσο για τις φιλοζωικες και τους γιατρους που ερχονται απο το εξωτερικο, κανουν στειρωσεις σε ειδικες τιμες, η δωρεαν μονο σε αδεσποτα ζωακια, οχι αυτα που εχουν "αφεντικο", συγνωμη, αλλα δεν μου αρεσει αυτη η λεξη, προτιμω να τα θεωρω μελη της οικογενειας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diamanto1975

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη diamanto1975
Ο diamanto1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O diamanto1975 έγραψε στις 12:03, 31-10-12:

Παιδιά καλημέρα...Έχω έναν γάτο γύρω στους 7 μηνών, ξέρει κανείς αν την κοπανάνε σε αυτή την ηλικία και αν ξαναγυρίζουν?Δεν θέλω να μου φύγει μωρέ.Η κτηνίατρος μου είπε οτι αν δεν τον στειρώσω θα εξαφανιστεί.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:47, 31-10-12:

Καλησπέρα diamanto1975 και καλώς ήλθες στο MyCat!
Το αν θα την κοπανήσει ή όχι εξαρτάται από το μου μένει ο γάτος σου.
Εάν είναι αποκλειστικά εντός σπιτιού και δεν έχει πρόσβαση έξω, τότε είναι δύσκολο να φύγει εκτός κι αν φύγει από κάποιο ατύχημα.
Εάν είναι εκτός σπιτιού, σε μη περιφραγμένο χώρο, τότε είναι πολύ πιθανόν να φύγει όταν αρχίσει να έχει ορμές...
Κι αυτό θα μπορούσε να αποβεί επικίνδυνο διότι μπορεί να χτυπηθεί από κάποιο αυτοκίνητο, να τραυματιστεί σοβαρά από άλλους αρσενικούς αντίζηλους σε κάποιον καβγά, να κολλήσει κάποια μεταδιδόμενη σοβαρή ασθένεια κατά την επαφή του με κάποια θηλυκή ή και να χαθεί και να μην μπορεί να γυρίσει πίσω...
Η καλύτερη ηλικία για στείρωση αρσενικού, απ' όσο γνωρίζω, είναι γύρω στους 8 μήνες.
Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να έχει ορμές αρκετά αργότερα (γύρω στους 10, 11 ή και 12 μήνες) αλλά νομίζω ότι πολλοί κτηνίατροι συνιστούν την ηλικία των 8 μηνών.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 16:13, 01-11-12:

Καλησπέρα! Έχω έναν γάτο, το Βίκτωρα, ούτε 2 ετών, ο οποίος στειρώθηκε όταν ήταν 6-7 μηνών. Τώρα τελευταία αναρωτιόμουν αν η στείρωση επηρεάζει την ανάπτυξη της γάτας και κυρίως ενός αρσενικού, διότι ο δικός μου παρ'όλο που είναι 6,5 κιλά έχει πολύ μικρό κεφάλι, σε αντίθεση με αρσενικά που βλέπω αδέσποτα. Μήπως στειρώθηκε μικρός τελικά; Ή απλώς αναπτύσσεται ακόμα;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:01, 01-11-12:

Μαρια μου, νομιζω 6-7 μηνων που λες οτι στειρωθηκε, ειναι λιγο νωρις. Τωρα πια τα στειρωνουν αφου κλεισουν τον ογδοο μηνα. Παντως και μενα ο μεγαλος μου ο γατος, εξη μηνων στειρωθηκε και οντως μου εκανε και μενα εντυπωση που δεν ειχε την κεφαλα που εχουν αλλα αρσενικα. Αλλα και ο Κοναν μου που στειρωθηκε 8 μηνων, μεγαλο κεφαλι δεν εκανε, βλεπω τωρα και τον White, μονο κεφαλα δεν τον λες.
Τελικα νομιζω πως ειναι αναλογα το γατι και τα γονιδια του.

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 17:13, 01-11-12:

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Κατ'αρχήν η κτηνίατρος τότε μας είπε ότι είναι καλό να έχει κλείσει τα 5 για να στειρωθεί. Κι εμένα μου φάνηκε νωρίς για να πω την αλήθεια
Πάντως δεν ξεχώριζε από την άλλη μου γατούλα, που συνήθως τα αγόρια τα ξεχωρίζεις πιο εύκολα τα κορίτσια
Επιπλέον το καλοκαίρι μου έκανε τρομερή εντύπωση ένας γάτος που έχουμε στο πατρικό μου στο χωριό, 3 ετών και ο Βίκτωρας μπροστά του φαινόταν σαν γατάκι! Ειδικά η κεφάλα του ήταν τεράστια.
Ίσως ανησυχώ άδικα και να έχει ακόμα μπροστά του ανάπτυξη. Τι να πω;

Παράθεση

Doremi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Doremi
H Doremi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Doremi έγραψε στις 11:32, 05-11-12:

Γειά σε όλους!

Έχω τον γατούλη μου εδώ και ένα μήνα και έχουμε αποφασίσει με τον φίλο μου να τον στειρώσουμε για όλους τους γνωστούς λόγους υγείας.

Ο γατούλης μας είναι 5 μηνών και με έχει ψεκάσει ήδη 2 φορές (το σπίτι όχι) και επίσης εδώ και δύο βδομάδες κάνει σαν τρελλό μέσα στο σπίτι. όλο τρέχει και χοροπηδάει σαν κατσίκι και στο παιχνίδι βγάζει πολύ νύχια και δαγκώνει. Γενικά τον πιανουν τα λεγόμενα 15λεπτα της τρέλλας όπου κάνει σαν γατοτυφώνας , δεν βλέπει μπροστά του και τρέχει σαν τρελλό όπου βρει!

Η γιατρός λέει οτι είναι έτοιμος για την στείρωση, απλά εγώ ανησυχώ μήπως είναι πολύ μικρούλης και του κόψω την ανάπτυξη και δεν γίνει γάταρος ζουμερός.

εσείς τι λέτε απο την εμπειρία σας??

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 11:45, 05-11-12:

Καλημέρα!
Νομίζω κι εγώ 5 μηνών είναι μικρούλης Οι περισσότεροι λένε στους 7 με 8 μήνες είναι καλύτερα να γίνει η στείρωση. Ο δικός μου στειρώθηκε 6 με 7 μηνών και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με συμπεριφορά και ψεκασμούς.

Παράθεση

FELINE ANGELS

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FELINE ANGELS
H FELINE ANGELS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H FELINE ANGELS έγραψε στις 11:53, 05-11-12:

Πιστεύω πως ο πιο κατάλληλος να σου απαντήσει είναι ο/η γιατρός σου, που έχει εικόνα του ζώου.
Εξ όσων γνωρίζω, το μέγεθος των όρχεων, η διάπλαση του ζώου, αλλά και το αν ήδη έχει αρχίσει να ψεκάζει, είναι από τους παράγοντες που λαμβάνονται υπόψη.

Παράθεση

nikoleta86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikoleta86
H nikoleta86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H nikoleta86 έγραψε στις 12:28, 05-11-12:

Γεια σας και από εμένα!
Από τη στιγμή που θα στειρωθεί ο γατούλης θα σταματήσει να έχει αυτή την συμπεριφορά?? Και τους ψεκασμούς και την "επιθετικότητα"?
Περιμένω τώρα μία γατούλα να γεννήσει και θα ήθελα να πάρω έναν αρσενικούλη, γι' αυτό και ρωτάω!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:33, 05-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από nikoleta86
Γεια σας και από εμένα!
Από τη στιγμή που θα στειρωθεί ο γατούλης θα σταματήσει να έχει αυτή την συμπεριφορά?? Και τους ψεκασμούς και την "επιθετικότητα"?
Περιμένω τώρα μία γατούλα να γεννήσει και θα ήθελα να πάρω έναν αρσενικούλη, γι' αυτό και ρωτάω!
Το ψεκασμα και η επιθετικοτητα θα σταματησουν οπωσδηποτε, αν και μπορει να παρει λιγο καιρο μεχρι να ηρεμισουν οι ορμονες του. Οσο για την τρελλα και το ασταματητο παιχνιδι, αυτα δεν σταματανε ποτε, αν εχει τα καταλληλα ερεθισματα, κατι που πρεπει να ευχεσαι, αλλιως θα σου παχυνει.

Παράθεση

nikoleta86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikoleta86
H nikoleta86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H nikoleta86 έγραψε στις 09:10, 08-11-12:

Σ' ευχαριστώ!!

Παράθεση

Aurelie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aurelie
H Aurelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Aurelie έγραψε στις 14:05, 12-11-12:

Καλησπέρα γατομαμάδες και γατομπαμπάδες!

Θα ήθελα και εγώ τα φώτα σας... Είμαι καινούργια στο forum, αν και γατομάνα χρόνια...

Τώρα, λοιπόν, είμαι "μητέρα" δύο αρσενικών γάτων, του Μιρό (από το "Κακό-μοιρο" που ήταν όταν βρέθηκε, κι όχι από τον γνωστό ζωγράφο) και του Γιούρι (από το Γουργούρη, γιατί γουργουρίζει συνέχεια, κι όχι από το Γκαγκάριν, o Γιούρι έχει δικό του επώνυμο... Νιανιάριν!)
Ο Μιρό υπολογίζεται περίπου 1,5 έτους και ο Γιούρι γύρω στους 7-8 μήνες.
Τον Μιρό τον στειρώσαμε πέρσυ σε γνωστό κτηνίατρο στο Φάληρο που ειδικεύεται αποκλειστικά σε γάτες. Η στείρωσή του διήρκεσε μόλις 30' όλη η διαδικασία και τον πήραμε άμεσα στην κατάσταση που τον πήγαμε (λίγο... ελαφρύτερο βέβαια ), αλλά το γατί δεν υπέφερε καθόλου από τη νάρκωση γιατί έγινε με μέθη με αέριο και η ανάνηψη έγινε άμεσα. Ράμματα δεν έγιναν και πήρε αντιβίωση μόνο 2-3 μέρες. Όταν γυρίσαμε σπίτι, ήταν ευδιάθετος σα να μην είχε συμβεί τίποτα, έπαιξε και μόνο έγλειφε πού και πού το σημείο. Σε λίγη ώρα ήρθε και αγκαλίτσα και γουργούριζε, προς ανακούφισή μας! Ούτε να στραβοπατάει ούτε τίποτα!

Τώρα που ήρθε κι ο καιρός για τον Γιούρι, θέλω κι αυτός να περάσει τη νάρκωση και τη στείρωση το ίδιο ανώδυνα. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή μένουμε στα βόρεια της Αθήνας, θέλουμε έναν κτηνίατρο κοντά μας που να κάνει στείρωση αρσενικού με την ίδια διαδικασία και να πάρουμε το Γιούρι άμεσα. Όποιον έχω ρωτήσει μου είπε ότι θα τον πάμε το πρωί και θα τον πάρουμε το απόγευμα γιατί γίνεται κανονική νάρκωση και χρειάζεται παρακολούθηση. Γνωρίζει κανείς κανέναν κτηνίατρο στις περιοχές Μαρούσι, Κηφισιά, Ν. Ερυθραία που να κάνει στείρωση με αυτόν τον τρόπο; Να πω ότι εκεί πέρσυ είχαμε πληρώσει 80 ευρώ, και λόγω των καιρών δεν θα λέγαμε και όχι σε κάποιον πιο οικονομικό, ενδεχομένως και σε άλλη περιοχή. Με βασική προϋπόθεση όμως τη συγκεκριμένη διαδικασία. Περιμένω pm από όποιον γνωρίζει, αν δεν επιτρέπεται να μου απαντήσετε δημοσίως!
Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:52, 12-11-12:

Παρόμοια ερώτηση θα ήθελα να απευθύνω κι εγώ, δηλαδή αναφορικά με το θέμα της νάρκωσης, αλλά στην περιοχή της Θεσσαλονίκης. Σε λίγο καιρό θα κάνουμε τη στείρωση της μικρής μας και πραγματικά αγωνιούμε πολύ.

Οι εμπειρίες μας με διάφορους κτηνιάτρους δυστυχώς δεν ήταν οι καλύτερες. Όποτε συζητήσαμε θεωρητικά το θέμα "στείρωση" μας είπαν ότι είναι πανεύκολη, ρουτίνα, ότι δε χρειάζεται καμία προληπτική εξέταση, κανένας προεγχειρητικός έλεγχος και γενικά παραήταν χαλαροί.

Εμένα αυτό το στυλ συμπεριφοράς με αγχώνει περισσότερο απ' ό,τι η ίδια η επέμβαση. Δε μ' αρέσει να πρέπει να παρακαλέσω και εν τέλει να με θεωρήσουν και τρελή αν ζητήσω έναν στοιχειώδη έλεγχο της υγείας του ζώου πριν το βάλουν σ' ένα τραπέζι και το κοιμήσουν και το ανοίξουν. Δε μ' αρέσει να πρέπει να με αντιμετωπίζουν σαν γραφική όταν ρωτάω αν γίνεται η νάρκωση να γίνει με μέθη.

Όταν μάλιστα μια φορά επέμεινα ότι "όταν έρθει η ώρα εγώ θα επιμείνω να γίνουν εξετάσεις βιοχημικές, μια ακτινογραφία και ίσως και ένας υπέρηχος καρδιάς" ο γιατρός μου είπε γελώντας ότι αν θέλω να είμαι κορόιδο και να πετάω τα λεφτά μου είναι δικό μου θέμα.

Τέλος πάντων. Θερμοπαρακαλώ οποιοδήποτε μέλος έχει κάποια θετική εμπειρία πάνω στο θέμα να γράψει εδώ ή να επικοινωνήσει με πμ. Ειλικρινά οι πληροφορίες σας θα είναι πολύ χρήσιμες και διαφωτιστικές και σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Παράθεση

Aurelie

Νεοφερμένος

H Aurelie έγραψε στις 15:51, 16-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Aurelie
Καλησπέρα γατομαμάδες και γατομπαμπάδες!

Θα ήθελα και εγώ τα φώτα σας... Είμαι καινούργια στο forum, αν και γατομάνα χρόνια...

Τώρα, λοιπόν, είμαι "μητέρα" δύο αρσενικών γάτων, του Μιρό (από το "Κακό-μοιρο" που ήταν όταν βρέθηκε, κι όχι από τον γνωστό ζωγράφο) και του Γιούρι (από το Γουργούρη, γιατί γουργουρίζει συνέχεια, κι όχι από το Γκαγκάριν, o Γιούρι έχει δικό του επώνυμο... Νιανιάριν!)
Ο Μιρό υπολογίζεται περίπου 1,5 έτους και ο Γιούρι γύρω στους 7-8 μήνες.
Τον Μιρό τον στειρώσαμε πέρσυ σε γνωστό κτηνίατρο στο Φάληρο που ειδικεύεται αποκλειστικά σε γάτες. Η στείρωσή του διήρκεσε μόλις 30' όλη η διαδικασία και τον πήραμε άμεσα στην κατάσταση που τον πήγαμε (λίγο... ελαφρύτερο βέβαια ), αλλά το γατί δεν υπέφερε καθόλου από τη νάρκωση γιατί έγινε με μέθη με αέριο και η ανάνηψη έγινε άμεσα. Ράμματα δεν έγιναν και πήρε αντιβίωση μόνο 2-3 μέρες. Όταν γυρίσαμε σπίτι, ήταν ευδιάθετος σα να μην είχε συμβεί τίποτα, έπαιξε και μόνο έγλειφε πού και πού το σημείο. Σε λίγη ώρα ήρθε και αγκαλίτσα και γουργούριζε, προς ανακούφισή μας! Ούτε να στραβοπατάει ούτε τίποτα!

Τώρα που ήρθε κι ο καιρός για τον Γιούρι, θέλω κι αυτός να περάσει τη νάρκωση και τη στείρωση το ίδιο ανώδυνα. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή μένουμε στα βόρεια της Αθήνας, θέλουμε έναν κτηνίατρο κοντά μας που να κάνει στείρωση αρσενικού με την ίδια διαδικασία και να πάρουμε το Γιούρι άμεσα. Όποιον έχω ρωτήσει μου είπε ότι θα τον πάμε το πρωί και θα τον πάρουμε το απόγευμα γιατί γίνεται κανονική νάρκωση και χρειάζεται παρακολούθηση. Γνωρίζει κανείς κανέναν κτηνίατρο στις περιοχές Μαρούσι, Κηφισιά, Ν. Ερυθραία που να κάνει στείρωση με αυτόν τον τρόπο; Να πω ότι εκεί πέρσυ είχαμε πληρώσει 80 ευρώ, και λόγω των καιρών δεν θα λέγαμε και όχι σε κάποιον πιο οικονομικό, ενδεχομένως και σε άλλη περιοχή. Με βασική προϋπόθεση όμως τη συγκεκριμένη διαδικασία. Περιμένω pm από όποιον γνωρίζει, αν δεν επιτρέπεται να μου απαντήσετε δημοσίως!
Ευχαριστώ πολύ!
Να υποθέσω ότι δεν γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει για κτηνίατρο που κάνει νάρκωση με μέθη/ αέριο για στείρωση αρσενικού γάτου... ;
Υπάρχει περίπτωση να είναι ο μοναδικός κτηνίατρος αυτός που ανέφερα που κάνει με αυτόν τον τρόπο τη στείρωση; Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, γιατί θα ήθελα μέσα στην εβδομάδα να τον πάω...
Ευχαριστώ!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:08, 16-11-12:

Θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά σ' αυτή τη λίστα καλών κτηνιάτρων και ίσως να πάρεις κάποια τηλέφωνα για πληροφορίες..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,688 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:34, 16-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Aurelie
Να υποθέσω ότι δεν γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει για κτηνίατρο που κάνει νάρκωση με μέθη/ αέριο για στείρωση αρσενικού γάτου... ;
Υπάρχει περίπτωση να είναι ο μοναδικός κτηνίατρος αυτός που ανέφερα που κάνει με αυτόν τον τρόπο τη στείρωση; Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, γιατί θα ήθελα μέσα στην εβδομάδα να τον πάω...
Ευχαριστώ!
Σιγουρα δεν ειναι ο μοναδικος,το εχω ακουσει και εγω οτι γινεται τετοια ναρκωση.Απλα δεν ειναι τοο συνηθισμενη.Στη ζακυνθο πχ που ζω,κανενας κτηνιατρος δεν την κανει.

Παράθεση

Aurelie

Νεοφερμένος

H Aurelie έγραψε στις 11:37, 29-11-12:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Τελικά εμπιστεύθηκα και πάλι τον ίδιο κτηνίατρο και φυσικά δεν το μετανιώνω. Τον ρώτησα μάλιστα και μου είπε ότι δεν κάνουν πολλοί αυτή τη νάρκωση γιατί έχει υψηλότερο κόστος. Η διαφορά των 20 ευρώ αξίζει όταν βλέπεις ότι το γατί δεν υποφέρει καθόλου. Σε μισή ώρα τον παίρνεις όπως τον πήγες!

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nattii
H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 16:30, 07-12-12:

Είναι καλό να στειρώνεται γατούλα σε ηλικία 5 μηνών?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 16:37, 07-12-12:

Εμάς αρχικά ο κτηνίατρος μας είχε πει έξι μηνών. Την Τρίτη όμως που την είδε και τον ξαναρώτησα μου είπε σε ένα μήνα να την πάω. Τώρα είναι 4 μηνών, 4 και λίγο ίσως. Οπότε αν την είδε και σου είπε να την πας δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εξαρτάται και από τη σωματική διάπλαση.

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 16:44, 07-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Εμάς αρχικά ο κτηνίατρος μας είχε πει έξι μηνών. Την Τρίτη όμως που την είδε και τον ξαναρώτησα μου είπε σε ένα μήνα να την πάω. Τώρα είναι 4 μηνών, 4 και λίγο ίσως. Οπότε αν την είδε και σου είπε να την πας δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εξαρτάται και από τη σωματική διάπλαση.
Όχι δεν την είδε.
Πήγα να ρωτήσω στα δυο κτηνιατρεία της γειτονιάς μου.
Η μια μου φάνηκε καλή,δείχνει πως αγαπάει όντως τα ζώα, μου είπε να περιμένω να γίνει 6-7 μηνών.
Ο άλλος μου είπε να του την πάω αμέσως, 5 μηνών γιατί μετά θα είναι αργά και μάλιστα μου ειπε ότι αν αρχίσει ο οίστρος θα φεύγει απο το σπίτι και μετά θα πρέπει να περιμένουμε ένα χρόνο για να τη στειρώσουμε.
Αυτά όλα έγιναν πριν ένα μήνα, απλά θέλω να ξέρω αν ισχύουν τα όσα λένε για να ξέρω αν μπορώ να απευθυνθώ σε αυτούς αν γίνει κάτι.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 16:50, 07-12-12:

Κοίταξε, αν την πιάσει οίστρος θα είσαι πιο προσεκτική για να μη σου φύγει και πάει να ζευγαρώσει. Αλλά αυτά περί ενός χρόνου δεν ξέρω γιατί τα είπε, δηλαδή άντε να έμενε έγκυος και να τη στειρώνατε 4 μήνες μετά (2 μήνες εγκυμοσύνη + 2 μήνες θηλασμός, ίσως να σου βάζω και πολύ). Από την άλλη συνέχεια ακούω για γατούλες πουστειρώνονται μόλις παρέλεθει ο οίστρος , αν δε ζευγαρώσουν.

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 16:54, 07-12-12:

Κοίταξε, αν την πιάσει οίστρος θα είσαι πιο προσεκτική για να μη σου φύγει και πάει να ζευγαρώσει. Αλλά αυτά περί ενός χρόνου δεν ξέρω γιατί τα είπε, δηλαδή άντε να έμενε έγκυος και να τη στειρώνατε 4 μήνες μετά (2 μήνες εγκυμοσύνη + 2 μήνες θηλασμός, ίσως να σου βάζω και πολύ). Από την άλλη συνέχεια ακούω για γατούλες πουστειρώνονται μόλις παρέλεθει ο οίστρος , αν δε ζευγαρώσουν.
Εμείς αύριο θα την πάμε τελικά ακριβώς γιατί φοβόμαστε μήπως αρχίσει να φεύγει. Απλά αυτό που είπε για τον χρόνο είναι περίεργο και με άγχωσε αλλά η άλλη κτηνίατρος δεν το ανέφερε.
Μάλλον ήθελε απλά να πάρει τα λεφτά.
Αν χρειαστώ κάτι θα προτιμήσω την άλλη.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 16:56, 07-12-12:

Δες και εδώ παρόμοιες περιπτώσεις. Πάντως, αφού το αποφασίσατε για τώρα, γιατί να μην την κάνει ή άλλη κτηνίατρος τη στείρωση που σου αποπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη;

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 17:00, 07-12-12:

Δες και εδώ παρόμοιες περιπτώσεις. Πάντως, αφού το αποφασίσατε για τώρα, γιατί να μην την κάνει ή άλλη κτηνίατρος τη στείρωση που σου αποπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη;
Δεν θα να την πάμε εκεί. Θα την πάμε σε έναν που μας τον πρότεινε στενή φίλη. Απλά αυτός είναι μακριά, γι'αυτο και θέλω να ξέρω κάποιον από εδώ κοντά σε περίπτωση που συμβεί κάτι...

Θα το δω το Link , σ'ευχαριστώ

Παράθεση

ΓΑΤΊρις

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΑΤΊρις
H ΓΑΤΊρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ΓΑΤΊρις Γατομαμάδες ενωθείτε!! :Ρ έγραψε στις 14:12, 19-12-12:

Καλησπέρα σας!!
Λέγομαι Ίρις, είμαι καινούρια στην ομάδα και θέλω καταρχάς να πω 10000 μπράβο σε όσους την έφτιαξαν! Η ιστοσελίδα είναι πολύ γλυκιά, όμορφη και εύχρηστη!! Μπράβο και πάλι μπράβο!!

Θα ήθελα να αναφέρω ένα θεμα που υποθέτω ότι έχει αναφερθεί αρκετές φορες αλλά για κάποιο λόγο δεν βρισκω αρκετές πληροφορίες. (Ίσως θα έπρεπε να κάνετε μια λιστα όπως έχετε για τα σωματεία κλπ)

Αφορά τις στειρώσεις προφανώς.
Έχω δύο γατάκια. Ένα θηλυκό και ενα αρσενικό, αδερφάκια. Τα υιοθέτησα τον Αύγουστο, είναι γεννημένα 24/6/2012, που σημαίνει ότι πλέον είναι 6 μηνών.
Μέχρι τώρα όλα καλά ώσπου πριν δύο βραδια ο αρσενικός.. καβάλησε την αδερφούλα του..!! Δεν νομιζω ότι έγινε κάτι γιατί αυτή δεν καθόταν, αλλά το θέμα είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε πλέον να τα στειρώσω.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Δεν έχουμε κάνει τα εμβόλιά τους ακόμα(ούτε ο αρχικός ιδιοκτήτης τους είχε κάνει). Μπορώ να τα στειρώσω τώρα και να κάνω εμβόλια αργότερα ή πρέπει για κάποιο λόγο να γίνουν (συγκεκριμένα ίσως) εμβόλια πρώτα;
2. Απ'όσο διάβασα απο εδώ κι απο 'κει, ΔΩΡΕΑΝ στείρωση δεν παίζει να βρω εκτός εάν διοργανωθεί κάποιο 'event' από κάποιο δήμο/φιλοζωική. Είδα ότι η ΕΦΕ διοργανώνει στειρώσεις με 30 ευρώ το Φλεβάρη αλλά είναι για Αθήνα. Υπάρχει τίποτα στα σκαριά για Θεσσαλονίκη; Με δωρεάν/φθηνές στειρώσεις;
3. Ξέρετε τελοσπάντων κάποιο κτηνίατρο στη Θεσσαλονίκη (εκτός του Νίκου ΔαΣκαλόπουλου που διαβαζω παντού) που να κάνει φθηνά τις στειρώσεις; Γιατί δεν έχουμε με τίποτα να δώσουμε 160 ευρώ ή 200 (και για τις δύο) που διάβασα σε άλλες δημοσιεύσεις.
4. Τι πρέπει να προσεξω; Διάβασα διάφορα περίεργα, από αλλεργία στη στείρωση έως να προσέξω να πάρω τη γάτα μου πίσω; (ή κατι τέτοιο).

Αυτά!!
Καλή σας μέρα!

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 15:05, 19-12-12:

Καλώς την.
Nα σου πώ μόνο πώς το καβάλημα στα ζώα υποδηλώνει και κίνηση κυριαρχίας. Δεν αποκλείεται δηλαδή να ήθελε να "δείξει" στην αδελφή του ποιός έχει το πάνω χέρι.

Τα εμβόλια τα κάνεις για να προστατέψεις τις γάτες σου απο άλλες γάτες αν και εφ'όσον τις αφήνεις να έρχονται σε επαφή. Αποπαρασίτωση να τους κάνεις όμως, εσωτερική και εξωτερική.
Δεν είναι ανάγκη να στειρώσεις και τα δύο μαζί. Στείρωσε πρώτα το θηλυκό, πχ.
Λυπάμαι που δε ξέρω πολλά απο Θεσσαλονίκη αλλά σίγουρα τα παιδιά θα σε βοηθήσουν να βρείς αυτό που ψάχνεις.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:41, 19-12-12:

Καλως ηρθες στην παρεα μας Ιρις, εχεις και πολυ ομορφο ονομα! Να χαιρεσαι τα γατακια σου και τα δυο.
Κατ' αρχας να σου πω οτι συμφωνω με τον Ηλια στο θεμα του καβαληματος. Ειναι καθαρα θεμα κυριαρχιας, αυτο κανονικα γινεται μεταξυ των αρσενικων για να ξεκαθαριστει ποιο θα ειναι το κυριαρχο αρσενικο, αφου ομως δεν υπαρχει αλλο αρσενικο την πληρωσε η αδελφη του, συμβαινει και στις καλυτερες γατοοικογενειες!
Στα υπολοιπα θεματα σου τωρα, ειναι η καταλληλη στιγμη να στειρωσεις το κοριτσακι σου, τα θυληκα στειρωνονται στους εξη μηνες, καλο θα ειναι να γινει αμμεσα πριν την πιασει οιστρος και εχετε καθυστερησεις. Τα αγορακια στειρωνονται απο τον ογδοο μηνα και μετα, εχεις ακομα τουλαχιστον δυο μηνες για εκεινον. Τα εμβολια μπορεις να τα κανεις ειτε πριν, ειτε μετα ειναι πολυ βασικο ομως να τους κανεις αποπαρασιτωση.
Οσον αφορα τους κτηνιατρους τωρα και τις τιμες, ολοκληρη Θεσσαλονικη ειναι, αν ψαξεις θα βρεις καποιον οικονομικο. Δωρεαν στειρωση σε δεσποζομενα ζωα δεν νομιζω να γινεται, ακομα και στα αδεσποτα καποιοι κανουν ειδικες τιμες, οχι δωρεαν ομως. Του θυληκου η στειρωση κοστιζει παντα πιο ακριβα γιατι ειναι πιο χρονοβορα και πιο λεπτη, ανοιγει κοιλιτσα βλεπεις, ενω του αρσενικου ειναι πιο απλο. Παντως 200 ευρω που γραφεις μου φαινονται πολλα, εγω τα υπολογιζω γυρω στα 80 για το κοριτσι και περιπου 60 για το αγορι, δηλαδη 140 ευρω και για τα δυο.
Τα διαφορα περιεργα που αναφερεις οσον αφορα την στειρωση, ειναι οι εξαιρεσεις, συνηθως δεν συμβαινει τιποτα και πανε ολα μια χαρα, καλο θα ηταν ομως να τους εχει κανει ο κτηνιατρος μια γενικη εξεταση πριν προχωρησει στην στειρωση, εκεινος ειναι ο ειδικος, αν δει κατι που πρεπει να προσεξει ιδιαιτερα ειμαι σιγουρη πως θα το κανει.
Ελπιζω να πανε ολα καλα με τα γατακια σου και να μας ενημερωνεις πως τα πανε.

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 20:17, 19-12-12:

Εκει πηγαμε τη δικια μας πριν 5 μερες και ειναι πολυ καλη κτηνιατρος και οικονομικη!!

https://forum.mycat.gr/showthread.php?p=3409609

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 12:44, 22-01-13:

Nα ρωτησω κατι, υπαρχει περιορισμος στο βαρος της γατας για να γινει η στειρωση ?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 12:50, 22-01-13:

Κάπου είχα διαβάσει πως πρέπει να είναι >2,4κιλά, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό σε μια γάτα γενικά μικρόσωμη ας πούμε, που θα γίνει όλο κι όλο 3 κιλά... Εμένα η Μίσι ήταν 2,1-2,2 κιλά περίπου. Όλα πήγαν μια χαρά. Από την άλλη η μία από τους 3 κτηνιάτρους που έχουμε στη διάθεσή μας (καθότι ντίβες!!!) είχε την άποψη η στείρωση να γίνεται μετά τον πρώτο οίστρο σε ένα μεσοίστριο διάστημα για να σιγουρευτείς πια πως η ανάπτυξη ολοκληρώθηκε. Αυτά!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:52, 22-01-13:

Απ' όσο γνωρίζω κι εγώ, το ελάχιστο βάρος της θηλυκής για να γίνει η στείρωση είναι κοντά στα 2400 γραμμάρια...

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 12:56, 22-01-13:

Κάπου είχα διαβάσει πως πρέπει να είναι >2,4κιλά, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό σε μια γάτα γενικά μικρόσωμη ας πούμε, που θα γίνει όλο κι όλο 3 κιλά... Εμένα η Μίσι ήταν 2,1-2,2 κιλά περίπου. Όλα πήγαν μια χαρά. Από την άλλη η μία από τους 3 κτηνιάτρους που έχουμε στη διάθεσή μας (καθότι ντίβες!!!) είχε την άποψη η στείρωση να γίνεται μετά τον πρώτο οίστρο σε ένα μεσοίστριο διάστημα για να σιγουρευτείς πια πως η ανάπτυξη ολοκληρώθηκε. Αυτά!
Eμενα οπως το βλεπω αποκλειεται να ειναι 2+ κιλα 6 μηνων αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και σωστο να περιμενω να γινει 9-10 μηνων, ετσι δεν ειναι ?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 12:58, 22-01-13:

Δε νομίζω πως υπάρχει σωστό και λάθος, στους 9 σίγουρα θα έχει περάσει οίστρο αλλά και στους έξι μήνες μπορεί και πάλι να προλάβαινε να έχει. Το θέμα είναι απλά να μη μείνει έγκυος. Ο γιατρός σας τι λέει;

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban

O ban Persian... έγραψε στις 13:18, 22-01-13:

Δε νομίζω πως υπάρχει σωστό και λάθος, στους 9 σίγουρα θα έχει περάσει οίστρο αλλά και στους έξι μήνες μπορεί και πάλι να προλάβαινε να έχει. Το θέμα είναι απλά να μη μείνει έγκυος. Ο γιατρός σας τι λέει;
Δεν εχω μιλησει ακομα με τον κτηνιατρο αλλα διαβαζοντας μου ηρθε η απορια, συν οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο να περναει οιστρο συνεχεια....εγκυος δεν προκειται να μεινει.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 13:20, 22-01-13:

Ε ναι αν την αφήσεις να περάσει οίστρο, μια φορά θα την αφήσεις όχι παραπάνω... Μόλις της περάσει θα την πας!

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban

O ban Persian... έγραψε στις 13:37, 22-01-13:

Ε ναι αν την αφήσεις να περάσει οίστρο, μια φορά θα την αφήσεις όχι παραπάνω... Μόλις της περάσει θα την πας!
Μια φορα λοιπον, αλλα αν δεν ειναι στο καταλληλο βαρος, τι κανουμε ?
Περα απο το πως θα το καταλαβω αν εχει οιστρο μετα απο ποσες μερες μπορουμε να κανουμε στειρωση ?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 13:51, 22-01-13:

Ε αφού θα έχει περάσει τον πρώτο της οίστρο νομίζω πως πια το βάρος δε θα παίζει τόσο ρόλο. Βέβαια καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου, αυτός θα σε καθοδηγήσει και για το πότε αλλά και για το πόσο κρατάει ο οίστρος. Από όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ νομίζω κρατάει περί τις 10-15 μέρες, αλλά να μη σε παίρνω στο λαιμό μου. Όλα αυτά καλύτερα με τον κτηνίατρο!

Παράθεση

lilian22111

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lilian22111
H lilian22111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H lilian22111 έγραψε στις 13:55, 22-01-13:

Καλημερα, εμενα η μικρη περασε δυο οιστρους κα μετα εγινε η στειρωση ηταν 8,5 μηνων. ομως ο γιατρος μου ειχε πει να περασουν οπωσδηποτε 10 μερες απο τον οιστρο για τη στειρωση. Εγω περιμενα 15 μερες. Οσο για το ποτε εχει οιστρο θα το καταλαβεις σιγουρα, κανουν βαρελακια και νιαουριζουν συνεχεια. Μερικα γατακια εχουν τασεις φυγης εκεινες τις ημερες.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 14:58, 22-01-13:

Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι... εγώ την Κίρα τη στείρωσα τώρα που έγινε 6 μηνών. Οίστρος όμως δεν είχε φανεί....η γιατρός μας είπε καλύτερα να μην έχει έρθει ο οίστρος...διαβάζω όμως κάποιους που λένε πως καλύτερα να έχει έρθει ο πρώτος οίστρος και η στείρωση να γίνεται μετά... τελικά τι ισχύει;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 15:07, 22-01-13:

Νομίζω πως Κατερίνα μου όλα αυτά είναι απόψεις. Ο καθένας ακολουθεί τη μέθοδό του. Η κτηνίατρος η μία μου το έλεγε αυτό γιατί θεωρεί πως είναι καλύτερο εφόσον έχει ολοκληρωθεί η "σεξουαλική" της ανάπτυξη. Τον μεγάλο τον γιατρό, που είναι πιο έμπειρος στα χειρουργεία, δεν τον απασχολεί αυτό, δε δυσκολεύεται να βρει τα όργανα και μικρό να είναι το ζώο και δε βρίσκει κάποιο λόγο αναμονής...

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 15:17, 22-01-13:

Δηλαδή Φωτεινή είναι θέμα του "να βρει ο γιατρός τα όργανα" πιο εύκολα; μου είπε η γιατρός μας ότι αν είχε οίστρο όντως επειδή θα ήταν όλα διογκωμένα μέσα θα ήταν πιο εύκολο να βρει τα όργανα που έπρεπε να αφαιρέσει. Γιατί τώρα μου είπε ότι όλα είναι πιο σφιχτά...αλλά εντάξει μου είπε όλα πήγαν καλά. Αυτό εννοείς; είναι τέτοιο θέμα ή απλά είναι θέμα του να έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του ζώου....; Γιατί σε αυτή την περίπτωση η ανάπτυξη της Κίρας είναι "ελλιπής"...εκτός κι αν οι 6 μήνες είναι αρκετοί για την ολοκλήρωση της ανάπτυξής της και δεν μας πειράζει να έχει έρθει κι ο οίστρος για να επιβεβαιώσει την ωριμότητα. Αυτό είναι....;;;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 15:27, 22-01-13:

Σίγουρα σε μεγαλύτερο ζώο βρίσκεις πιο εύκολα τα όργανα. Τώρα όσον αφορά την ανάπτυξη δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αν τη στειρώσεις στους 6 μήνες. Παλιά και τα αρσενικά τα στείρωναν στους 6 και τώρα λένε στον 9ο μήνα, στον 10ο... Τι να πω κι εγώ Κατερίνα, γιατρός δεν είμαι... Αν μάθω περαιτέρω θα σου πω, πάντως κανένας από τους 3 κτηνιάτρους δε φάνηκε να ενοχλείται ή να του φαίνεται κακό να στειρωθεί κι η Μίσι 5,5-6 μηνών...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,688 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:42, 22-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι... εγώ την Κίρα τη στείρωσα τώρα που έγινε 6 μηνών. Οίστρος όμως δεν είχε φανεί....η γιατρός μας είπε καλύτερα να μην έχει έρθει ο οίστρος...διαβάζω όμως κάποιους που λένε πως καλύτερα να έχει έρθει ο πρώτος οίστρος και η στείρωση να γίνεται μετά... τελικά τι ισχύει;
Ακομα καλυτερα να μην εχει ερθει ο οιστρος.Και αυτο,γιατι εχουν ακομα μικροτερες πιθανοτητες να αναπτυξουν ογκο στο στηθος.Απκλα,καποιοι γιατροι μενουν στις παλιες θεωριες,καποιοι στις καινουργιες ερευνες.

Ποιά είναι η κατάλληλη ηλικία για τη στείρωση
Ρωτήστε τον κτηνίατρό σας για το πότε θα πρέπει να στειρώσετε τη γάτα σας.Οι περισσότεροι κτηνίατροι προτιμούν να στειρώνουν τις γάτες πρίν εκδηλωθεί ο πρώτος οίστρος, δηλ. στους 5-6 μήνες ηλικίας.Α
Πηγη
5. Θα πρέπει το θηλυκό κατοικίδιο να έχει τον πρώτο του οίστρο ή γέννα πριν την στείρωση ?
Αν το κατοικίδιό σας πρόκειται να γίνει ένα ζώο συντροφιάς αντί ένα ζώο αναπαραγωγής τότε δεν υπάρχουν πλεονεκτήματα αν έχει τον πρώτο της οίστρο ή γεννήσει.
Είναι προς όφελος της υγείας της σκύλας ή της γάτας σας να μην μπει στην διαδικασία του οίστρου, καθώς μειώνονται οι πιθανότητες του ζώου να γνωρίσει καρκίνο του μαστού ενώ παράλληλα μειώνονται το άγχος και οι κίνδυνοι της εγκυμοσύνης και της γέννας
Οι έρευνες δείχνουν ότι σκυλιά που έχουν στειρωθεί πριν από τον πρώτο τους οίστρο έχουν πιθανότητες λιγότερες από 0,5% να γνωρίσουν καρκίνο του μαστού συγκριτικά με το 8% μετά από τον δεύτερο οίστρο.
Οι γάτες που θα στειρωθούν μετά τον πρώτο τους οίστρο έχουν 7 φορές υψηλότερες πιθανότητες να γνωρίσουν καρκίνο του μαστού σε σχέση με τις γάτες που θα στειρωθούν πριν τον πρώτο τους οίστρο.

Βασίλης Ν. Κουκουζέλης
Κτηνίατρος, M.Sc.

Πηγη

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 16:02, 22-01-13:

άρα αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι νέοι γιατροί κυρίως προτιμούν, όπως η δική μας, να στειρώνονται εγκαίρως. Το θεωρούν και πολύ καλύτερο απ ότι αντιλαμβάνομαι. Τέσπα, όχι ότι θα αλλάξει κάτι, το Κιρουλάκι μου ήδη στειρώθηκε μικρό-μικρό, απλά έτσι για να γνωρίζω!!!
Ευχαριστούμε για την πηγή Εφη!

@Φωτεινή τι να κάνουμε γιατροί δεν είμαστε. Εκείνοι έχουν τον πρώτο λόγο. Σίγουρα όπως λες είναι θέμα μεγέθους....αλλά αφού κάνουν τόσα περιστατικά πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 17:17, 22-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Δηλαδή Φωτεινή είναι θέμα του "να βρει ο γιατρός τα όργανα" πιο εύκολα; μου είπε η γιατρός μας ότι αν είχε οίστρο όντως επειδή θα ήταν όλα διογκωμένα μέσα θα ήταν πιο εύκολο να βρει τα όργανα που έπρεπε να αφαιρέσει. Γιατί τώρα μου είπε ότι όλα είναι πιο σφιχτά...αλλά εντάξει μου είπε όλα πήγαν καλά. Αυτό εννοείς; είναι τέτοιο θέμα ή απλά είναι θέμα του να έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του ζώου....; Γιατί σε αυτή την περίπτωση η ανάπτυξη της Κίρας είναι "ελλιπής"...εκτός κι αν οι 6 μήνες είναι αρκετοί για την ολοκλήρωση της ανάπτυξής της και δεν μας πειράζει να έχει έρθει κι ο οίστρος για να επιβεβαιώσει την ωριμότητα. Αυτό είναι....;;;
κι εγω αυτα που λεει η πουπουλινα παραπανω ξερω ως προς το αν πρεπει να στειρωθει πριν τον πρωτο οιστρο ή μετα. παλιοτερα πολλοι κτηνιατροι ελεγαν οτι πρεπει να περασει καποιους οιστρους ή ακομη και να εχει γεννησει πριν στειρωθει. σημερα λενε οτι αυτος ειναι μυθος και ισχυει το αντιθετο με πολλα οφελη για την υγεια του ζωου.
η στειρωση οταν η γατα εχει οιστρο με ειχε προβληματισει πολυ με μια γατουλα στο πατρικο μου. ηταν δυκολο να πιαστει και οταν τα καταφερα ο κτηνιατρος ειπε οτι εχει οιστρο και δεν πρεπει να στειρωθει τωρα... οι γατες ομως (και αυτη ζει σε αυλη) εχουν οιστρο συνεχεια. πχ εχουν για 15 μερες μετα δεν εχουν για λιγες και μετα ξαναεχουν και στο μεταξυ μενουν εγγυες. οποτε ρωτησα αρκετους κτηνατρους για το θεμα και εμαθα τα εξης: οντως κατα τη διαρκεια του οιστρου τα οργανα ειναι διογκωμενα. αυτο ομως δε διευκολυνει την επεμβαση, αντιθετα την κανει πιο δυσκολη γιατι μπορει πολυ ευκολα να προκληθει αιμορραγια που δε σταματαει ευκολα (νομιζω ειναι διογκωμενες και οι αρτηριες). εκτος αυτου λογω του οιστρου η ναρκωση δεν πιανει καλα καποιες γατουλες και αυτο ειναι πολυ λεπτο θεμα γιατι απ τη μια το ζωο πρεπει να ειναι ναρκωμενο απ την αλλη αν παρει μεγαλυτερη δοση αυτο ειναι επικινδυνο. ο συγκ κτηνιατρος (οπως οι περισσοτεροι) εκανε στειρωσεις και σε γατες με οιστρο. αλλα του ετυχε προσφατα περιστατικο με γατουλα που παραλιγο να τη χασει λογω της δυσκολιας της επεμβασης και γιαυτο εχει γινει πιο αυστηρος με το θεμα. επομενως εννοειται ειναι καλυτερα που στειρωθηκε οταν δεν ειχε οιστρο.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,799 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:40, 22-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
κι εγω αυτα που λεει η πουπουλινα παραπανω ξερω ως προς το αν πρεπει να στειρωθει πριν τον πρωτο οιστρο ή μετα. παλιοτερα πολλοι κτηνιατροι ελεγαν οτι πρεπει να περασει καποιους οιστρους ή ακομη και να εχει γεννησει πριν στειρωθει. σημερα λενε οτι αυτος ειναι μυθος και ισχυει το αντιθετο με πολλα οφελη για την υγεια του ζωου.
η στειρωση οταν η γατα εχει οιστρο με ειχε προβληματισει πολυ με μια γατουλα στο πατρικο μου. ηταν δυκολο να πιαστει και οταν τα καταφερα ο κτηνιατρος ειπε οτι εχει οιστρο και δεν πρεπει να στειρωθει τωρα... οι γατες ομως (και αυτη ζει σε αυλη) εχουν οιστρο συνεχεια. πχ εχουν για 15 μερες μετα δεν εχουν για λιγες και μετα ξαναεχουν και στο μεταξυ μενουν εγγυες. οποτε ρωτησα αρκετους κτηνατρους για το θεμα και εμαθα τα εξης: οντως κατα τη διαρκεια του οιστρου τα οργανα ειναι διογκωμενα. αυτο ομως δε διευκολυνει την επεμβαση, αντιθετα την κανει πιο δυσκολη γιατι μπορει πολυ ευκολα να προκληθει αιμορραγια που δε σταματαει ευκολα (νομιζω ειναι διογκωμενες και οι αρτηριες). εκτος αυτου λογω του οιστρου η ναρκωση δεν πιανει καλα καποιες γατουλες και αυτο ειναι πολυ λεπτο θεμα γιατι απ τη μια το ζωο πρεπει να ειναι ναρκωμενο απ την αλλη αν παρει μεγαλυτερη δοση αυτο ειναι επικινδυνο. ο συγκ κτηνιατρος (οπως οι περισσοτεροι) εκανε στειρωσεις και σε γατες με οιστρο. αλλα του ετυχε προσφατα περιστατικο με γατουλα που παραλιγο να τη χασει λογω της δυσκολιας της επεμβασης και γιαυτο εχει γινει πιο αυστηρος με το θεμα. επομενως εννοειται ειναι καλυτερα που στειρωθηκε οταν δεν ειχε οιστρο.
Σ'εμένα, η κτηνίατρος που παρακολουθεί την Τέρψη, όταν είχα πάει να κανονίσουμε τα της στείρωσής της, ήταν κάθετα αντίθετη στην περίπτωση να τη στείρωνε σε ενδεχόμενο οίστρο. Μου είπε χαρακτηρηστικά ότι δεν στειρώνει ποτέ γατιά σε
οίστρο κι οτι υποφέρουν(!!) κατά τη διάρκεια της επέμβασης. Κι όταν τη ρώτησα πώς γίνεται να υποφέρουν ενώ είναι ναρκωμένα, μου είπε χαρακτηριστικά οτι "Καταλαβαίνουν και νιώθουν!" Δεν επέμεινα αν και μου φάνηκε υπερβολική αυτή της η δήλωση, αλλά τώρα το ξανασκέφτομαι, μήπως τελικά είχε πολύ δίκιο

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 13:37, 23-01-13:

Εμείς δυστυχώς στειρωθήκαμε εν τω μέσω οίστρου

Μια βδομάδα είχε οίστρο η Άρια, μίλησα με τη γιατρό και μου είπε καλύτερα να περιμένουμε να τελειώσει ο οίστρος και να την κάνουμε μετά. Αυτό επειδή το όλο αναπαραγωγικό σύστημα είναι διογκωμένο κατά τη διάρκεια του οίστρου και το αίμα πιο λεπτόρρευστο, με αποτέλεσμα να γίνεται πιο "επικίνδυνη" η διαδικασία και πιο επώδυνη μετά η ανάρρωση. Μάλιστα η γιατρός μου είπε ότι αν τη στειρώσουμε σε οίστρο θα πρέπει να κάνει λίγο πιο μεγάλη τομή. Μου ξεκαθάρισε ότι δεν απαγορεύεται, ότι το έχει κάνει πάρα πολλές φορές και ότι αν δε γίνεται αλλιώς, θα το κάνουμε και δε θα έχουμε πρόβλημα.

Ωστόσο περιμέναμε, μάλιστα απ' την επόμενη κιόλας μέρα σταμάτησαν και τα βαρελάκια και όλα. Πάντως για καλό και για κακό περιμέναμε 10 μέρες ακόμα.

Κανένα δείγμα οίστρου, η Άρια μια χαρά, η όρεξη να έχει επανέλθει, όλα οκ, την αφήνουμε για στείρωση, πάμε να την πάρουμε και μας λέει η γιατρός ότι πήγανε όλα καλά, η τομή δεν είναι πάνω από 2 εκατοστά, αλλά η γάτα λέει ήταν τόσο μα τόσο πρησμένη. Της λέω "τι, είχε οίστρο;!" και μου απαντάει, "όχι απλά οίστρο, τα οιστρογόνα της βγαίνανε απ' τ' αυτιά".

Χαμπάρι εμείς, αφού ούτε στηνότανε, ούτε βαρελάκια έκανε. Προφανώς ναι μεν τα φαινόμενα αυτά είχαν σταματήσει, αλλά οι ορμόνες παρέμεναν σε υψηλά επίπεδα.

Κανένα πρόβλημα δεν είχαμε πάντως, ούτε στην ανάρρωση ούτε στην επέμβαση. Από άσχετα πράματα ζορίστηκε η καημένη τόσο πολύ να ηρεμήσει μετά την επέμβαση (τριχόμπαλες και σκουλήκια, έλεος η γκαντέμω..).

Όλα αυτά προς στατιστική μελέτη!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους