Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,119 εγγεγραμμένα μέλη και 719,299 μηνύματα σε 22,794 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 432 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βόλτα με λουρί;

Ilias83

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ilias83
Ο Ilias83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Ilias83 έγραψε στις 13:49, 10-06-11:

Εμείς πήραμε πριν 3 μέρες σαμαράκι στο Ζαχαρία και το προβάρουμε ένα τέταρτο κάθε μέρα.
Δεν κουνιέται και πολύ και πηδάει για να βγει από πάνω του.
Επίσης περπατάει στραβά για κάποιο λόγο.
Σήμερα δοκίμασα με το λουρί να τον βγάλω στην αυλή μου για να συνδυάσει το σαμαράκι με βόλτα έξω.
Έμενε στο ίδιο σημείο, μίλαγε στις μύγες και προσπαθούσε να φάει φυτά.
Όταν τον περιόρισα με το λουρί για να μην τρώει τα φυτά κατάφερε να το βγάλει.
Αύριο δυστυχώς θα πρέπει να του το έχω πιο σφιχτό.
Ελπίζω να το συνηθίσει γιατί είναι κρίμα εγώ να βγαίνω με τους φίλους μου για καφέ στην αυλή και ο Ζαχαρίας να μας φωνάζει μέσα από το παράθυρο να τον βγάλουμε έξω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη socially excluded
H socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H socially excluded έγραψε στις 10:58, 22-06-11:

Ρε παιδιά η γάτα δεν είναι σκύλος, για να την βγάζεις βόλτα με λουρί..!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 11:44, 22-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από daphnelg
Η γάτα είναι γάτα, που σημαίνει ότι είναι απενοχοποιημένη και ακομπλεξάριστη από χαρακτηρισμούς,όρους και όρια, και γενικά κάνει ό,τι της αρέσει σ'αυτή τη ζωή και δεν δέχεται εύκολα ¨πρέπει¨ που δεν τα γουστάρει...
Οπότε να είσαι σίγουρη, ότι αν της αρέσει να πάει βόλτα με λουράκι, δείχνει πόσο το απολαμβάνει και το επιζητάει σαν τρελλή!
Αν πάλι δεν της αρέσει, πάλι το δείχνει ευθέως , όπως μόνο εκείνη ξέρει...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H socially excluded έγραψε στις 11:52, 22-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Η γάτα είναι γάτα, που σημαίνει ότι είναι απενοχοποιημένη και ακομπλεξάριστη από χαρακτηρισμούς,όρους και όρια, και γενικά κάνει ό,τι της αρέσει σ'αυτή τη ζωή και δεν δέχεται εύκολα ¨πρέπει¨ που δεν τα γουστάρει...
Οπότε να είσαι σίγουρη, ότι αν της αρέσει να πάει βόλτα με λουράκι, δείχνει πόσο το απολαμβάνει και το επιζητάει σαν τρελλή!
Αν πάλι δεν της αρέσει, πάλι το δείχνει ευθέως , όπως μόνο εκείνη ξέρει...
Δεν νομίζω κάποια γάτα να θέλει να πηγαίνει βόλτα με λουρί και να την τραβολογάει από εδώ και από εκεί ο ιδιοκτήτης της.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,698 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:55, 22-06-11:

Στο εξωτερικο ειναι παρα πολυ συνηθισμενη εικονα να βλεπεις ανθρωπους να πηγαινουν με σαμαρακι ή λουρι τη γατα τους βολτα στα παρκα.Εδω βεβαια ειναι ελλαδισταν...και καποιοι δεν μπορουν να ξεφυγουν απο κοινωνικα κατεστημενα του τυπου..οι σκυλοι ειναι για τους αντρες,οι γατες για τις γυναικες..και μαλιστα τις γεροντοκορες..η γατα δεν παει βολτα με λουρι κλπ

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christina.maria (Χριστινα-Μαρια)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη christina.maria
H Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.

H christina.maria Καλό Καλοκαίρι!! έγραψε στις 11:57, 22-06-11:

χαχα δε νομίζω ότι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει... Μάλλον αυτή θα τραβολογάει τον ιδιοκτήτη της

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 12:11, 22-06-11:

Δεν νομίζω κάποια γάτα να θέλει να πηγαίνει βόλτα με λουρί και να την τραβολογάει από εδώ και από εκεί ο ιδιοκτήτης της.
Θα στο δείξει καλή μου -να'σαι σίγουρη- αν το θέλει ή αν δεν το θέλει...
Έχεις την εντύπωση ότι πρόκειται για ζώα που.... προσποιούνται όταν δεν τους αρέσει κάτι;;;
Aυτά είναι ανθρώπινα ¨προνόμια¨...

Παράθεση

Ilias83

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ilias83
Ο Ilias83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Ilias83 έγραψε στις 12:51, 22-06-11:

Προφανώς η γάτα δεν είναι σκύλος.

Όμως χρησιμοποιείς την εξής λογική:

Οι σκύλοι βγαίνουν βόλτα με λουρί.
Οι γάτες δεν είναι σκύλοι.
Οι γάτες δεν βγαίνουν βόλτα με λουρί.

Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να πω:

Οι σκύλοι μαθαίνουν να υπακούν σε απλές εντολές.
Οι γάτες δεν είναι σκύλοι.
Οι γάτες δεν μαθαίνουν να υπακούν σε απλές εντολές.

Κάποιοι άνθρωποι έχουν γάτες μέσα στο σπίτι και θέλουν να τους δίνουν τη δυνατότητα να βγαίνουν έξω,
χωρίς όμως το ρίσκο να τις αφήσουν μόνες τους να τις χτυπήσει αυτοκίνητο ή να τσακωθούν με άλλες γάτες.

Έχουν επιλέξει λοιπόν να τις βγάζουν για βόλτα με λουρί.

Δεν θα πω αν είναι σωστό ή λάθος.
Θα σταθώ σε κάτι άλλο που είναι και ο λόγος να σου απαντήσω εδώ.

Κρίνεις τις επιλογές των άλλων και τις κρίνεις θεωρώντας τις δικές σου επιλογές σωστές.
Κρίνεις τις επιλογές των άλλων ακόμα και όταν δεν ζητούν την κρίση σου.
Και κρίνεις τις επιλογές των άλλων, απλά για να κρίνεις χωρίς να έχεις τίποτα να προσφέρεις στην συζήτηση.
Γιατί;

Γράφεις σε ένα forum που γράφονται άπειρες απόψεις, πολλές φορές εντελώς αντίθετες η μια από την άλλη.
Συνεχίζει να υπάρχει και να διατηρεί ένα πολιτισμένο κλίμα ακριβώς επειδή ο ένας ως ένα σημείο σέβεται τις επιλογές του άλλου ακόμα και όταν διαφωνεί απόλυτα με αυτές.
Αν όλοι μας κάναμε αυτό που κάνεις εσύ το forum δεν θα είχε τίποτα άλλο παρά μόνο διαφωνίες που δεν θα προσέφεραν τίποτα στα μέλη που το διαβάζουν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 11:33, 24-06-11:

Δεν χρησιμοποίησα αυτή την λογική. Σκέφτηκα, πως η γάτα είναι ζώο που δεν επιδέχεται λουριά, περιλαίμια κ.τλ. Ο λαιμός της γάτας δεν είναι τόσο ανθεκτικός για να δεχτεί λουρί, σαν του σκύλου και υπάρχει ο κίνδυνος να πνιγεί. Οι γάτες είναι φτιαγμένες για να κυνηγάνε και θέλουν να κινούνται χωρίς να τις έχει κάποιος συνεχώς δεμένες. Αυτό σκέφτηκα και κατέληξα πως το να βγάλεις βόλτα την γάτα είναι σαν να της συμπεριφέρεσαι σαν σκύλο. Αυτή είναι η άποψη μου.

Εδώ είναι φόρουμ και ο καθένας μπορεί να γράψει την άποψη του. Δεν χρειάζεται να ζητήσει κάποιος την γνώμη μου πάνω σε κάποιο θέμα, μπορώ ελεύθερα να την πω. Αν ήταν έτσι, ποιος ζήτησε την δικιά σου άποψη ; Βεβαίως, και σέβομαι τις απόψεις των άλλων. Αν εσύ θέλεις να βγάζεις βόλτα την γάτα σου με λουρί, μπορείς να την βγάλεις, εφόσον δεν έχεις άλλη επιλογή. Εγώ δεν θέλω και δεν το κάνω.

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Στο εξωτερικο ειναι παρα πολυ συνηθισμενη εικονα να βλεπεις ανθρωπους να πηγαινουν με σαμαρακι ή λουρι τη γατα τους βολτα στα παρκα.Εδω βεβαια ειναι ελλαδισταν...και καποιοι δεν μπορουν να ξεφυγουν απο κοινωνικα κατεστημενα του τυπου..οι σκυλοι ειναι για τους αντρες,οι γατες για τις γυναικες..και μαλιστα τις γεροντοκορες..η γατα δεν παει βολτα με λουρι κλπ
Ναι, δυστυχώς εδώ, όπως λες είναι ελλαδιστάν. Και αν πας να βγάλεις την γάτα σου βόλτα με λουρί θα σε περάσουν για τρελό.

Αρχική Δημοσίευση από christina.maria
χαχα δε νομίζω ότι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει... Μάλλον αυτή θα τραβολογάει τον ιδιοκτήτη της
Σωστό και αυτό.

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Θα στο δείξει καλή μου -να'σαι σίγουρη- αν το θέλει ή αν δεν το θέλει...
Έχεις την εντύπωση ότι πρόκειται για ζώα που.... προσποιούνται όταν δεν τους αρέσει κάτι;;;
Aυτά είναι ανθρώπινα ¨προνόμια¨...
Δεν είπα κάτι τέτοιο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,698 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:04, 24-06-11:

Καθολου δεν με ενφιαφερει αν θα με περασουν για τρελλη.Αν το δεχονταν τα γατακια μου το σαμαρακι...σαφεστατα και θα τα εβγαζα βολτα.Ευτυχως πολλα γατια το δεχονται..και εχουμε πολλα μελη εδω..που τα βγαζουν με σαμαρακι .
Ποτε στη ζωη μου δεν εχω μαθει να κανω..ή να μην κανω κατι...με το σκεπτικο τι θα πει ο αλλος.Αν ηταν ετσι...δεν θα ταιζα αδεσποτα,δεν νθα ειχα καν γατες..γιατι στον περιγυρο μου δεν της δεχονται.
Και κατι ναλλο...πως περιμενουμε να αλλαξει μια νοοτροπια..αν δεν κανουμε εμεις αυτο που πρεπει;;;Οχι...ποτε δεν θα συμβαδισω με τα "κακα" ελληνικα προτυπα και δεδομενα..
Βεβαια...σε καταλαβαινω,γιατι εισαι πολυ μικρη ακομα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 14:29, 17-08-11:

καλησπερα στην γατοπαρεα!χθες πηγα να παρω στον γατουλι μου σαμαρακι για να τον βγαζω στην αυλη και πηρα τετοιου τυπου https://forum.mycat.gr/attachment.p...4&d=1236345605 γτ δεν ειχε κατι αλλο για γατες.Οταν του το φορεσα,πηδηξε και βγηκε απο το σαμαρακι. ΤΩρα σκεφτομαι για κατι τετοιο https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=137000935# .ΔΕν βρισκω ομως πουθενα σε μαγαζι στην Αθηνα. Ειναι ασφαλη τετοιου τυπου? Ο υπαλληλος χθες οταν με ρωτησε τι ηλικια εχει ο γατουλης του ειπα 4 μηνων.Αρα μου λεει ειναι 1-1μιση κιλο.ΤΟυ πα οτι ειναι 3μιση,χωρια οτι εμεινε και μου πε οτι θα γινει τεραστιος γυρω στα 8 κιλα που δεν ξερω αν ισχυει ,μου δωσε σαμαρακι για σκυλακι.

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 14:38, 17-08-11:

το σαμαράκι για σκύλο δεν θα είναι λίγο μεγάλο;

επειδή δεν ξέρω από τέτοια, έχει καμία διαφορά για σκύλο απ'ότι για γάτα (εκτός από το μέγεθος)

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 14:46, 17-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από MAYROULIS
το σαμαράκι για σκύλο δεν θα είναι λίγο μεγάλο;

επειδή δεν ξέρω από τέτοια, έχει καμία διαφορά για σκύλο απ'ότι για γάτα (εκτός από το μέγεθος)
Μου εδωσε για μικροσωμα σκυλακια οταν ακουσε το βαρος του.ΜΟυ πε οτι ξεπαρασε τα τσιουαουα να φανταστεις.ΤΟ ρυθμιζεις οσο θες και οταν το εβαλα μια χαρα του ηταν.Απλα δεν επιανε στα "σωστα σημεια".Ειναι ευλυγιστες οι γατες και ευκολα ξεγλιστρανε.Αυτη νομιζω ειναι η διαφορα!Γιαυτο ψαχνω κατι καλο και ασφαλη!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:31, 17-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mauros Gatos
ΤΩρα σκεφτομαι για κατι τετοιο https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=137000935# .ΔΕν βρισκω ομως πουθενα σε μαγαζι στην Αθηνα. Ειναι ασφαλη τετοιου τυπου? Ο υπαλληλος χθες οταν με ρωτησε τι ηλικια εχει ο γατουλης του ειπα 4 μηνων.Αρα μου λεει ειναι 1-1μιση κιλο.ΤΟυ πα οτι ειναι 3μιση,χωρια οτι εμεινε και μου πε οτι θα γινει τεραστιος γυρω στα 8 κιλα που δεν ξερω αν ισχυει ,μου δωσε σαμαρακι για σκυλακι.
Αυτόn τον τύπο χωρίς 2η σκέψη. Εγώ έχω ένα παρόμοιο με αυτό στο site που παρέθεσες και του χωράει μια χαρά. Είναι 7.7κιλά. Αλλά το δικό μου είναι 1 μέγεθος για όλες τις γάτες. Αυτό που λες εσύ έχει διάφορα μεγέθη. Μήπως να μετρούσες τον λαιμό και τα πλευρα του γάτου σου για να επιλέξεις το σωστό μέγεθος;

To δικό μου έχει διαστάσεις:
48εκ γύρω από τα πλευρά και 38εκ γύρω από τον λαιμό (το maximum)
28εκ γύρω από τα πλευρά και 23εκ γύρω από τον λαιμό (όταν είναι εντελώς μαζεμένο).

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 21:55, 17-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Αυτόn τον τύπο χωρίς 2η σκέψη. Εγώ έχω ένα παρόμοιο με αυτό στο site που παρέθεσες και του χωράει μια χαρά. Είναι 7.7κιλά. Αλλά το δικό μου είναι 1 μέγεθος για όλες τις γάτες. Αυτό που λες εσύ έχει διάφορα μεγέθη. Μήπως να μετρούσες τον λαιμό και τα πλευρα του γάτου σου για να επιλέξεις το σωστό μέγεθος;

To δικό μου έχει διαστάσεις:
48εκ γύρω από τα πλευρά και 38εκ γύρω από τον λαιμό (το maximum)
28εκ γύρω από τα πλευρά και 23εκ γύρω από τον λαιμό (όταν είναι εντελώς μαζεμένο).
ΔΕν ξερω αν θα παρω αυτο της trixie.Αυριο θα ρωτησω και σε ενα αλλο μεγαλο πετ σοπ αν εχει τετοιου τυπου. Να μετρησω δεν νομιζω οτι θα τα καταφερω! Θα με φαει ζωντανη ο μαγκας! ΑΣε που μεγαλωνει απιστευτα γρηγορα και συντομα το κοβω να γινεται τερατακι!Βασικα εχει πολυ μακρουλο σωμα.Ωρες ωρες μου θυμιζει τα σκυλακια ρατσας "λουκανικακια"! ΣΕ ευχαριστω οπως και να χει! Αν παντως καποιος γνωριζει που θα βρω στην Αθηνα τετοιο σαμαρακι ας μου πει!

Παράθεση

daeriel (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη daeriel
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H daeriel έγραψε στις 09:08, 18-08-11:

Έχω παρόμοια σαμαράκια αλλά δε θυμάμαι διαστάσεις (γράφω από το γραφείο αυτή τη στιγμή) τα οποία τα είχα πάρει από τη Νορβηγία γιατί δεν ήξερα κι εγώ αν έχουμε τέτοια στο Ελλάντα και ήθελα να βγάλω βόλτα τα ψιψίνια μου. Νομίζω ότι ήταν μέγεθος M-L, τα γατιά είναι διαφορετικών κιλών (η θηλυκιά περίπου 4 κι ο αρσενικός περίπου 6 - δεν κάθονται να τα ζυγίσω τα σκασμένα ) αλλά τα σαμαράκια προσαρμόστηκαν μία χαρά και στα 2. Κανένα γατί δεν έδειξε να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα από την πρώτη στιγμή που τους τα φόρεσα.

Όταν δοκίμασα να τα βγάλω βόλτα, η θηλυκιά φρίκαρε στο διάδρομο της πολυκατοικίας και τσίριζε οπότε τη γύρισα σπίτι (είναι μεγάλη χέστρα γενικά), ο δε αρσενικός την καταβρήκε, πήγαμε έξω, μύριζε τα πάντα αλλά δεν απομακρύνθηκε πάνω από 2-3 μέτρα. Στεκόταν εκεί και απλά μύριζε ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Κάποια στιγμή που θεώρησα ότι ήταν ώρα να επιστρέψουμε και του είπα "άντε πάμε" και τράβηξα ελαφρά το λουρί, ο κύριος ξάπλωσε στο πεζοδρόμιο επιδεικτικά τύπου "εγώ δεν το κουνάω από 'δω, εσύ κάνε ό,τι θέλεις". Έπρεπε να τον σηκώσω στα χέρια για να φύγουμε, μόλις τον έβαζα κάτω, ξαναέπεφτε φαρδύς-πλατύς .

Την τρίτη φορά αποφάσισα να τον πάρω στα χέρια προκειμένου να περάσουμε το δρόμο και να πάμε στην πλευρά της θάλασσας (στο πεζοδρόμιο) αλλά έδειξε μεγάλη δυσφορία το γατί (δεν ξέρω αν έφταιγε η ζέστη ή ότι τον πήγα με το ζόρι και τον τρόμαξαν τα αυτοκίνητα) και τον πήγα άρον-άρον πίσω, έξω από την πολυκατοικία όπου και άρχισε πάλι να μυρίζει επιτοπίως.

Αυτά που φοβάμαι και δεν τον βγάζω συχνότερα είναι:
1) οι φόλες (είχα διαβάσει για μία καινούρια που δρα ακαριαία και μοιάζει με ζάχαρη)
2) τι θα γίνει σε περίπτωση που συναντήσουμε σκυλί

Και μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν του έχω κολλάρο για ψύλλους..

Περιττό να πω ότι αδιαφορώ για τα περίεργα βλέμματα όσων μας έβλεπαν και ήταν του τύπου "η τρελή που έβγαλε βόλτα τη γάτα". Το έχω πάρει απόφαση ότι σε πολλά πράγματα η χώρα μου είναι πίσω και όσο συνεχίζω να ζω εδώ, απλώς θα αδιαφορώ γι' αυτό .

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 10:12, 18-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από daeriel
Έχω παρόμοια σαμαράκια αλλά δε θυμάμαι διαστάσεις (γράφω από το γραφείο αυτή τη στιγμή) τα οποία τα είχα πάρει από τη Νορβηγία γιατί δεν ήξερα κι εγώ αν έχουμε τέτοια στο Ελλάντα και ήθελα να βγάλω βόλτα τα ψιψίνια μου. Νομίζω ότι ήταν μέγεθος M-L, τα γατιά είναι διαφορετικών κιλών (η θηλυκιά περίπου 4 κι ο αρσενικός περίπου 6 - δεν κάθονται να τα ζυγίσω τα σκασμένα ) αλλά τα σαμαράκια προσαρμόστηκαν μία χαρά και στα 2. Κανένα γατί δεν έδειξε να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα από την πρώτη στιγμή που τους τα φόρεσα.

Όταν δοκίμασα να τα βγάλω βόλτα, η θηλυκιά φρίκαρε στο διάδρομο της πολυκατοικίας και τσίριζε οπότε τη γύρισα σπίτι (είναι μεγάλη χέστρα γενικά), ο δε αρσενικός την καταβρήκε, πήγαμε έξω, μύριζε τα πάντα αλλά δεν απομακρύνθηκε πάνω από 2-3 μέτρα. Στεκόταν εκεί και απλά μύριζε ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Κάποια στιγμή που θεώρησα ότι ήταν ώρα να επιστρέψουμε και του είπα "άντε πάμε" και τράβηξα ελαφρά το λουρί, ο κύριος ξάπλωσε στο πεζοδρόμιο επιδεικτικά τύπου "εγώ δεν το κουνάω από 'δω, εσύ κάνε ό,τι θέλεις". Έπρεπε να τον σηκώσω στα χέρια για να φύγουμε, μόλις τον έβαζα κάτω, ξαναέπεφτε φαρδύς-πλατύς .

Την τρίτη φορά αποφάσισα να τον πάρω στα χέρια προκειμένου να περάσουμε το δρόμο και να πάμε στην πλευρά της θάλασσας (στο πεζοδρόμιο) αλλά έδειξε μεγάλη δυσφορία το γατί (δεν ξέρω αν έφταιγε η ζέστη ή ότι τον πήγα με το ζόρι και τον τρόμαξαν τα αυτοκίνητα) και τον πήγα άρον-άρον πίσω, έξω από την πολυκατοικία όπου και άρχισε πάλι να μυρίζει επιτοπίως.

Αυτά που φοβάμαι και δεν τον βγάζω συχνότερα είναι:
1) οι φόλες (είχα διαβάσει για μία καινούρια που δρα ακαριαία και μοιάζει με ζάχαρη)
2) τι θα γίνει σε περίπτωση που συναντήσουμε σκυλί

Και μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν του έχω κολλάρο για ψύλλους..

Περιττό να πω ότι αδιαφορώ για τα περίεργα βλέμματα όσων μας έβλεπαν και ήταν του τύπου "η τρελή που έβγαλε βόλτα τη γάτα". Το έχω πάρει απόφαση ότι σε πολλά πράγματα η χώρα μου είναι πίσω και όσο συνεχίζω να ζω εδώ, απλώς θα αδιαφορώ γι' αυτό .
καλημερα! εγω δεν θελω να τον πηγαινω βολτα αλλα να τον βγαζω στην αυλη να καθεται λιγο μην ειναι κλεισμενος συνεχεια μεσα.Μεχρι πριν λιγες μερες τον αφηνα να πηγαινει καμια βολτα μονος του το απογευμα αλλα τωρα που ερημωσε η γειτονια ,τρομαξα (συνηθως φολες πεφτουν οταν λειπει ο πολυς ο κοσμος).ΑΣε που απεναντι στο χωραφι βρηκα ενα νεκρο ποντικι και δεν ξερω πως πεθανε.Αμα πεθανε απο δηλητηριο? ΑΣτο καλυτερα.Ευτυχως εχει αρχισει και μαθαινει στο σπιτι χωρις βολτα γτ αρχικα εβγαζε πολυ επιθετικοτητα.Γιαυτο θελω το σαμαρακι!Να βγαινουμε μαζι στην αυλη.Καλα κανεις και αδιαφορεις!Καταρχην απο οτι ξερω στο εξωτερικο συνηθιζεται να πηγαινουν βολτα με σαμαρακι.Εγω δεν θα τον εβγαζα εδω για τους λογους που ανεφερες.ΟΙ γατες τρομαζουν πανευκολα και μετα αντε να τις κουμανταρεις!

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 19:13, 12-10-11:

παιδια μια βοηθεια,μηπως ξερετε καποιο σαιτ,η σελιδα να παραγγειλω 4 σαμαρακια?υπ οψην δεν ημουν ποτε υπερ σ αυτο,αλλα αναγκα και οι θεοι πιθονται.στη περιπτωση μας ειναι μια καλη λυση για να μην χαθουν τα γατακια μας τις ωρες που δε μπορουμε να τα επιβλεπουμε στην αυλη.
και ποσο κοστιζει περιπου μαζι με το λουρακι του?
ευχαριστω εκ των προταιρων.

https://www.epetshop.gr/bmz_cache/3/3...ge.265x198.jpg

αυτο βρηκα μονο πως το βλεπετε?

https://www.epetshop.gr/bmz_cache/a/a...ge.265x198.JPG

και το λουρακι του!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 12-10-11 στις 19:50. Αιτία: merge
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 20:23, 12-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
παιδια μια βοηθεια,μηπως ξερετε καποιο σαιτ,η σελιδα να παραγγειλω 4 σαμαρακια?υπ οψην δεν ημουν ποτε υπερ σ αυτο,αλλα αναγκα και οι θεοι πιθονται.στη περιπτωση μας ειναι μια καλη λυση για να μην χαθουν τα γατακια μας τις ωρες που δε μπορουμε να τα επιβλεπουμε στην αυλη.
και ποσο κοστιζει περιπου μαζι με το λουρακι του?
ευχαριστω εκ των προταιρων.

και το λουρακι του!
καλησπέρα
Δες στο παρακάτω site

https://www.plus4u.gr/showsubcat.php?...3%CF%C9&page=3

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 20:48, 12-10-11:

σ ευχαριστω πολυ!!!!!!!θα τα παραγγειλω τωρα κιολας,πολυ πιο οικονομικα απ τ αλλα,ομως πιο μεγεθος να παρω?λεει ρυθμιζομενα,ο ριρης ο αρσενικος ειναι πιο μεγαλοσωμος απ τα θυλικα,η να τα παρω ολα για γατακια?

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 21:02, 12-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
σ ευχαριστω πολυ!!!!!!!θα τα παραγγειλω τωρα κιολας,πολυ πιο οικονομικα απ τ αλλα,ομως πιο μεγεθος να παρω?λεει ρυθμιζομενα,ο ριρης ο αρσενικος ειναι πιο μεγαλοσωμος απ τα θυλικα,η να τα παρω ολα για γατακια?

Εδώ είναι το πρόβλημα που έχεις. Δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω στο θέμα του μεγέθους. Εγώ για να βρω ένα που να ταιριάζει για τη Χιονάτη μου, πήρα 6 από διαφορετικά μαγαζιά και τελικά της έκανε γάντι ένα που βρήκα από τον Σκλαβενίτη ( κι ήταν και το τελευταίο στο ράφι)
Αν είναι να πάρεις και για τα 5 γατάκια σου (αν ήμουν στη θέση σου θα παράγγελνα τουλάχιστον δύο) κι αν κάνουν να πάρεις και τα άλλα.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 21:13, 12-10-11:

ελα ρε πατριδα απο κερατσινι εισαι!
κι εγω εκει μεγαλωσα,κι ο σκλαβενιτης που λες ειναι κατω απ το σπιτι μου,οταν πηγαινουμε πειραια δλδ.κοιτα εγω παραγγειλα το μεσαιο μεγεθος,κι εφοσον γραφει οτι προσαρμοζεται,θα το ρυθμισω,το μικρο που λεει για γατακια μου φανηκε πολυ μικρο και δεν εχω τη δυνατοτητα να ξαναγορασω σε ενα μηνα,το δε μεγαλο φαινεται τεραστιο,αρα πηρα το μεσαιο.χιλια ευχαριστωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!επιτελους θα δουν τον εξω κοσμο τα γατουνακια μου!!!!!!και με ασφαλεια θα μενουν στην αυλη οσο κανω δουλειες στο σπιτι!!!!
δωσε φιλακια στο γατουνι σου και ενα μεγαλο στον πειραια,γιατι καλο το νησι αλλα μια πειραιηλα παντα μου λειπει!!!!!!!

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 21:51, 12-10-11:

Ναι έχεις δίκιο. Γι αυτόν τον Σκλαβενίτη είμαστε υπερήφανοι γιατί είναι το μεγαλύτερο σουπερ μαρκετ της Αν. Μεσογείου και κυρίως γιατί είναι ελληνικό και ακόμα μέχρι σήμερα δεν έχει απολύσει κανένα υπάλληλο του.
Τώρα, για τα λουράκια καλά το σκέφτηκες. Να σκεφτείς όμως και κάτι άλλο. Αν αφήσεις τα ζουζούνια σου ελεύθερα στο κήπο με δεμένο τον οδηγό σε κανένα κάγκελο κι αν έχεις δένδρα μέσα στο κήπο ή μεγάλα φυτά δεν σε βλέπω να κάνεις τις δουλειές στο σπίτι γιατί σαν μαμούνια που είναι θα γυροφέρνουν τον κήπο και θα μπλέκεται το σχοινάκι στο δέντρο η στο φυτό και θα τα δεις να τσινούν σαν τα άλογα για να προχωρήσουν. Το πρόβλημα το έίχα με τη χιονάτη. Στην αρχή τσινούσε μετά έμαθε να μένει ακίνητη και να περιμένει μέχρι να έλθω να την ξεμπλέξω κι αργότερα όταν ήμουν μέσα στο σπίτι για να μαγειρέψω είχε μάθει και μου νιαουρίζει. Στην αρχή που δεν πολυξέρουν τον κήπο θα πηγαίνουν παντού για να τον γνωρίζουν κι εσύ πρέπει να το παίζεις τροχονόμος. Αν ο κήπος σου είναι γουλί από δένδρα δεν θα έχεις πρόβλημα
Να μου τα φιλήσεις όλα και μη μας ζηλεύεις γιατί τώρα με τις απεργίες και τα σκουπίδια χίλιες φορές καλύτερα είναι τα νησιά.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 23:07, 12-10-11:

θα την βρουμε την ακρη,τουλαχιστον δε θα χω το ανχος να ξαναφυγουν,γιατι αρχισαν τα οργανα και φρικαραμε με τη κορη μου.δε σκοπευω να τα χω εκει με τις ωρες,αλλα ενα φαγητο βρε αδελφε να θελω να κανω,δε γινεται να ειμαι συνεχεια στον κηπο μαζι τους.τα βαζω μεσα στο σπιτι οταν δεν εχω αναμενο ματι κουζινας,ειναι τοσο αγαθουλικα που θα καουν,ειμαι χαρουμενη που τα παραγγειλα,τουλαχιστον θα ειμαι ησυχη με τα μικρα να προσεχω τον μεγαλο,σ αυτον δε θα βαλω λουρι,εμ ξεφτιλα στα γεραματα,τετοιο αλανι,ποτε ομως δεν μου την εκανε,παντα κυριος,αλλα ειναι γατος αυτος,δεν τον πιανεις κοροιδο,τα μωρα φοβαμαι που νομιζουν οτι οοοοοοολη η γειτονια θα τα υποδεχτει με ανοιχτες αγκαλες!
σ ευχαριστω πατριωτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΓ.αν ειχα γιατρους εδω στο νησι,δε θα μου ελειπε ο πειραιας τοσο!!α και λιγοτερους κουτσομποληδες δε την παλευω ρε φιλε!!!!

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 23:15, 12-10-11:

Άντε και καλή επιτυχία.
Απαπα, εδώ ευτυχώς δεν έχουμε κουτσομπόλ(ες)ηδες, μονο με κοινωνικά σχόλια ασχολούνται

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 23:22, 12-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Άντε και καλή επιτυχία.
Απαπα, εδώ ευτυχώς δεν έχουμε κουτσομπόλ(ες)ηδες, μονο με κοινωνικά σχόλια ασχολούνται
χαχαχα ναι οκ,αλλα εκει τους αποφευγεις ενω εδω τους τρως καθημερινα στη μαπα σε καθε εξοδο,δεν εχει διαφυγη πουθενα.

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ*Betoven
H Ηρώ*Betoven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 17:09, 02-11-11:

Έγω πείρα ένα λουράκι για τον γάτο μου και το δέχτηκε. Όταν τον έβγαλα στον κήπο με το λουρί βόλτα για να μη φύγει έκανε κανονίκα τη βόλτα του, έγω κρατούσα το λουρί και περπατούσα μαζί του χωρίς να έχω το άνχος πια να μη φυγει! Αλλά για βόλτα στο δρόμο... Με τιποτα!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:16, 02-11-11:

Κι εγώ τον βγάζω με λουρί. Να προσέχεις να είναι οι βόλτες σας μικρές και κοντά στο σπίτι. Να αποφεύγεις πολυσύχναστα μέρη όπου μπορεί να περάσει αυτοκίνητο και να τον τρομάξει ή να του επιτεθεί σκύλος.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:25, 02-11-11:

Προχθες έβγαλα τον δικό μου και ξετρελάθηκε!!! Πέρασαν μάλιστα και 3 μεγάλα σκυλιά και δεν τα φοβήθηκε (ήταν με λουρί οι σκύλοι ).

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ*Betoven
H Ηρώ*Betoven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 11:59, 03-11-11:

Εμένα δεν με ακολουθεί! Έγω τον ακολουθώ. Αλλά όχι φυσικά βόλτα έξω στο δρόμο! Στον κήπο ξετρελένεται!

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catandie
H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 12:03, 04-01-12:

[ATTACH]Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1089.JPG
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  991,3 KB[/ATTACH]Εγω παλι εβγαλα τον Τουλη βολτα στο εξοχικο του φιλου μου.... Ηταν περιεργη εμπειρια.... και του αρεσε και φοβοταν, αλλα οντως ηθελε να τρεχει συνεχεια απο εδω κ απο κει... δοκιμασα να τον εχω μαζι μου στην αυλη δεμενο με το λουρακι του μιας κ εκλαιγε κοιτωντας εμας απο το παραθυρο αλλα χτυπιοταν οταν ηθελε να παει καπου πχ σε καμια μυγα..... Τωρα εχω καιρο να τον βγαλω, σκεφτομαι να βγαλω και την μικρη σιγα σιγα αλλα δεν ξερω.....
Οσο για τα σαμαρακια, εμενα μου βγηκε η πιστη να βρω ενα να ναι σωστο και να μην το βγαζουν αλλα ειδα οτι η κτηνιατρος μου που εχει 2 γατες εχει μονιμα πανω τους τα σαμαρακια τους.,... αν θελετε την ρωταω την επομενη φορα απο που τα πηρε.....ο Τουλης με το σαμαρακι του....

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1070.JPG
Εμφανίσεις:  355
Μέγεθος:  1,02 MB  
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 13:09, 04-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από catandie
αλλα ειδα οτι η κτηνιατρος μου που εχει 2 γατες εχει μονιμα πανω τους τα σαμαρακια τους.,...
Τά ίδια και με τη Χιονάτη μου Τουλάχιστον 8 της αγόρασα από διαφορα καταστήματα και τελικά βρήκα το σωστό στου Σκλαβενίτη και μάλιστα ήταν το τελευταίο.
Από τον Μαίο μέχρι τέλη Αυγούστου το φορούσε. Δεν δυσανασχέτησε ποτέ. Αλλά όταν επιστρέψαμε στο διαμέρισμα είδα πως κάτω από τις μασχάλες της είχαν δημιουργηθεί κόμποι και αναγκάστηκα με κόπο (επειδή δεν καθόταν ήσυχα) να τους κόψω με ψαλίδι

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catandie
H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 11:11, 05-01-12:

[QUOTE=YNL;2931852]

Τά ίδια και με τη Χιονάτη μου Τουλάχιστον 8 της αγόρασα από διαφορα καταστήματα και τελικά βρήκα το σωστό στου Σκλαβενίτη και μάλιστα ήταν το τελευταίο.
Από τον Μαίο μέχρι τέλη Αυγούστου το φορούσε. Δεν δυσανασχέτησε ποτέ. Αλλά όταν επιστρέψαμε στο διαμέρισμα είδα πως κάτω από τις μασχάλες της είχαν δημιουργηθεί κόμποι και αναγκάστηκα με κόπο (επειδή δεν καθόταν ήσυχα) να τους κόψω με ψαλίδι[/QUOTΤ
Τι καλήηηηηηηηηηηηηηηη

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 11:52, 05-01-12:

Εγώ από την αρχή της είχα σαμαράκι και λουράκι αλλά ποτέ δεν με ακολουθεί.. όταν την πηγαίνω βόλτα της τα φοράω την έχω αγκαλιά και την αφήνω σε ορισμένα σημεία κάτω να εξερευνήσει. Στον δρόμο φοβάται πάρα πολύ οπότε καταλήγει στο κεφάλι ή σαν κασκόλ στο σβέρκο
μου!! Επίσης κάθε φορά που την πηγαίνω κάπου δεν την βάζω σε κλουβί αλλά την μεταφέρω με το λουράκι της και δεν κλαίει και δεν ανησυχώ μήπως μου φύγει από το χέρι καθώς την έχω δεμένη. Με έχει βολέψει πολύ

Παράθεση

ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ
Ο ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ έγραψε στις 06:35, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από vasopent
Εγώ από την αρχή της είχα σαμαράκι και λουράκι αλλά ποτέ δεν με ακολουθεί.. όταν την πηγαίνω βόλτα της τα φοράω την έχω αγκαλιά και την αφήνω σε ορισμένα σημεία κάτω να εξερευνήσει. Στον δρόμο φοβάται πάρα πολύ οπότε καταλήγει στο κεφάλι ή σαν κασκόλ στο σβέρκο
μου!! Επίσης κάθε φορά που την πηγαίνω κάπου δεν την βάζω σε κλουβί αλλά την μεταφέρω με το λουράκι της και δεν κλαίει και δεν ανησυχώ μήπως μου φύγει από το χέρι καθώς την έχω δεμένη. Με έχει βολέψει πολύ
Να πηγαίνεις στα στενά της γειτονιά σου αν και να της αφήνεις κάτω να περπατάει αν από εκεί δεν περνάν συχνά αυτοκίνητα

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:10, 18-01-12:

Μήπως να βγάλω κι εγώ τη Μπριάμ βόλτα; Πάντα το σκεφτόμουν, αλλά ακόμα δεν το τόλμησα... Είναι 10 μηνών πια, και τρελή κουτσομπόλα. Είναι αργά;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:11, 18-01-12:

Όχι, δεν είναι αργά! Τον Ντίσνεϋ τον εκπαίδευσα όταν είχε γίνει πια 3 χρονών..

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 16:14, 18-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Μήπως να βγάλω κι εγώ τη Μπριάμ βόλτα; Πάντα το σκεφτόμουν, αλλά ακόμα δεν το τόλμησα... Είναι 10 μηνών πια, και τρελή κουτσομπόλα. Είναι αργά;
Όχι μια χαρά είναι
Ειδικά εκεί που είσαι (Ελβετία?) θα έχει και πρασινάδες, θα κάνει τρελές βόλτες
Απλά σταδιακά..Στην αρχή θα κάνετε βόλτες μέσα στο σπίτι να συνηθίσει το λουράκι..Μετά στο μπαλκόνι και μετά θα τη βγάλεις έξω..Στη θέση σου θα έπαιρνα και μια γατοφόρο μαζί μου τις πρώτες φορές για παν ενδεχόμενο
Δεν ξέρω τη γατούλα σου εάν φρικάρει με θορύβους κτλ.
Ας πουμε η μια από τις δικιές μου φρικάρει απίστευτα ενώ η άλλη είναι σα σκύλος

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:18, 18-01-12:

Αχ τέλεια!!! Είχα δοκιμάσει μία φορά με το λουρί μες στο σπίτι, αλλά πέρα απ'το ότι δεν της άρεσε, είδα ότι πρέπει να πάρω ένα καλύτερο. Ή έτσι μου φάνηκε, γιατί αυτό που έχω είναι από το σούπερ μάρκετ, με αγκράφες αλλά χωρίς τρύπες, και ένα εκατοστό σε φάρδος... Θα ανεβάσω φωτογραφία να μου πείτε, γιατί έχω και την ανασφάλεια μη μου φύγει!! Ή υπερβάλλω; Αχ βαχ...!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 16:21, 18-01-12:

Βασικά επιβάλεται στις γατες να είναι ολόσωμα τα λουράκια
Τα σκέτα, του λαιμού δεν θα τα εμπιστευόμουν ΚΑΘΟΛΟΥ!!!! Η γάτα άμα φρικάρει, για πλάκα το βγάζει..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:21, 18-01-12:

Βασικά είναι ασφαλέστερο να μην απομακρύνεστε από το σπίτι.. και η βόλτα να μην κρατάει πάνω από 20 λεπτά. Μακριά από πολυσύχναστους δρόμους ή μέρη όπου συχνάζουν σκυλιά.
Όπως σου είπε πολύ σωστά η Έφη, πρώτα θα την βολτάρεις μέσα στο σπίτι. Πολύ αργά και σε στάδια θα την εκπαιδεύεις.
Την πρώτη εβδομάδα θα έλεγα να της φοράς μόνο το σαμαράκι χωρίς το λουράκι για λίγο. Να της το βγάζεις και να την επιβραβεύεις με ένα γατογλυκό.
Μετά την πάροδο των 7 ημερών και εφόσον έχει συνδυάσει το σαμαράκι με τη λιχουδιά φόρα της το λουράκι και άσε την να σε οδηγήσει εκείνη-πάντα μέσα στο σπίτι! Αφαίρα το σαμαράκι μετά από λίγο και δώσε γλυκό. Αφού συνηθίσετε μέσα στο σπίτι, άνοιξε την εξώπορτα και άσε την να περιεργαστεί το έξω. ¨Ασε την να βόσκει χορταράκια, να κάνει βαρελάκια, να εξερευνήσει τη φύση. Δεν υπαρχει λόγος να απομακρυνθείτε πολύ. Ούτως ώστε αν κάτι την τρομάξει εύκολα να μπορείετε να μπείτε πάλι στο σπίτι.
Έτσι πρέπει να μοιάζει το σαμαράκι/λουράκι και να είναι ειδικό για γάτες

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:22, 18-01-12:

Όχι, ολόσωμο είναι (λαιμός και μασχάλες, με ένα λουρί να ενώνει τα δύο, κι από εκεί στηρίζεται και το μέρος που φτάνει στο χέρι μου), απλά... δεν ξέρω, μου φαίνεται ... λίγο!

Edit: στη φωτογραφία φαίνεται λίγο, αλλά όχι καλά (άσε, δε, που το κρύβουν τα πατσά της... Και δεν το είχα καν σφιχτό), αλλά θα σας το δείξω απόψε να μου πείτε.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Briam_louri.jpg
Εμφανίσεις:  286
Μέγεθος:  53,2 KB  
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 16:27, 18-01-12:

Όχι, ολόσωμο είναι (λαιμός και μασχάλες, με ένα λουρί να ενώνει τα δύο, κι από εκεί στηρίζεται και το μέρος που φτάνει στο χέρι μου), απλά... δεν ξέρω, μου φαίνεται ... λίγο!
Δες πώς είναι της δικής μου..
Πιάνει και πιο πίσω από τις μασχάλες...Μέχρι την κοιλίτσα

Όνομα:  06012012251.jpg
Εμφανίσεις:  318
Μέγεθος:  1,04 MB

Ναι μπράβο!!! Αυτό! Μια χαρά είναι βρε!
Αρκεί να είναι γερό
Εμένα οι 2 γάτες μου όταν τους το βάζω, για κάποιο λόγο , νομίζουν ότι δε μπορούν να περπατήσουν και το παίζουν νεκρές χαχα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 18-01-12 στις 16:33. Αιτία: merge
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:34, 18-01-12:

Οκ, θα ξεκινήσουμε την "προθέρμανση" μες στο σπίτι, τότε, και αν δω ότι μπορεί να ξεφύγει (είμαι υστερικιά, σας λέω), θα της πάρω είτε "μπλουζάκι" είτε με κλιπάκια κι όχι αγκράφες.

Κούκλαααααααα τριχόμπαλαααααα αφρατούλαααα η γατούλα σου!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:03, 23-01-12:

Ωωωωω σας ευχαριστούμε πολύ πολύ!!! Κι εμείς αγαπάμε τα κορίτσια σας, τις χαζέψαμε όλες πριν για να πάρουμε δύναμη!!

Την πήγα!!!!! Κάναμε βασικά τον ακάλυπτο, να μάθει τους ήχους και τις μυρωδιές του έξω κόσμου. Ήταν πολύ φρόνιμη και περίεργη, δύο φορές μόνο "τσίτωσε" με τον πιτσαδόρο, και τη δεύτερη πια την έπιασα αγκαλιά και γυρίσαμε... Επεξεργαζόταν τα πάντα, αύριο θα κάνουμε το ίδιο και μόλις δω ότι το θέλει, θα την ακολουθήσω στο πάρκο.
Πάω στο θέμα της βόλτας, με απορίες...!!

Απορίες!!!
Όπως βλέπετε παραπάνω, βγήκαμε έξω!!! Ήμαστε κι οι δύο εξιταρισμένες και αγχωμένες, να σας πω γιατί εγώ:
  1. Αν συναντήσουμε άλλη γάτα ελεύθερη τι να κάνω; Να τις αφήσω να κάνουν κονέ; Είναι μία του γείτονα που βγαίνει ελεύθερη, ένα βόδι Νορβηγίας 8 κιλά (που κατατρόπωσε το Σάκη, το ποντίκι του κτιρίου μας), και τη φοβάμαι...
  2. Αν με κάποιο θόρυβο αρχίσει να κάνει σαν τρελή; Καμία συμβουλή; Ο άλλος δίπλα έχει σκύλο, και δεν ξέρω αν κάποια στιγμή τον έχει έξω και μας την πέσει και μας τρομάξει (υπάρχει πλέγμα ανάμεσα, εννοείται)
  3. Μπορεί να κολλήσει τσιμπουράκια ή κάτι άλλο; Να της βάλω ειδικό λουράκι;

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 22:16, 23-01-12:

Απορίες!!!
Όπως βλέπετε παραπάνω, βγήκαμε έξω!!! Ήμαστε κι οι δύο εξιταρισμένες και αγχωμένες, να σας πω γιατί εγώ:
  1. Αν συναντήσουμε άλλη γάτα ελεύθερη τι να κάνω; Να τις αφήσω να κάνουν κονέ; Είναι μία του γείτονα που βγαίνει ελεύθερη, ένα βόδι Νορβηγίας 8 κιλά (που κατατρόπωσε το Σάκη, το ποντίκι του κτιρίου μας), και τη φοβάμαι...
  2. Αν με κάποιο θόρυβο αρχίσει να κάνει σαν τρελή; Καμία συμβουλή; Ο άλλος δίπλα έχει σκύλο, και δεν ξέρω αν κάποια στιγμή τον έχει έξω και μας την πέσει και μας τρομάξει (υπάρχει πλέγμα ανάμεσα, εννοείται)
  3. Μπορεί να κολλήσει τσιμπουράκια ή κάτι άλλο; Να της βάλω ειδικό λουράκι;

1. Καλό θα είναι να αποφεύονται τα κονέ κατά τη γνώμη μου γιατί είναι πολύ πιθανό να υπάρξει επεισόδιο..Ποτέ δεν ξέρεις..Το βόδι Νορβηγίας, μπορεί να έφαγε το Σάκη αλλά δε νομίζω να φάει και τη Briam Θέλω να πιστεύω ότι θα φοβηθεί εσένα καταρχήν..
2. Και για το 1. αλλά και για το 2. η γνώμη μου είναι να παίρνεις μαζί σου (ειδικά τώρα που είναι αρχή) και τη γατοφόρο μαζί σου..Έτσι ώστε εάν τύχει κάτι, τσουπ, την χώνεις μέσα Η αλήθεια είναι ότι είναι απρόβλεπτες οι γατούλες και στην αρχή εγώ θα ήμουν επιφυλακτική..
3. Εξαρτάται πολύ από το κλίμα..Εάν επικρατεί κρύο, δεν ευνοούνται τα τσιμπούρια..Για τους ψύλλους δεν είμαι σίγουρη..Καλό θα ήταν έαν ξεκινήσεις να τη βγάζεις συστηματικά, είτε να ρωτήσεις κάποιον κτηνίατρο να σου δώσει τη συμβουλή του, είτε να της βάζει αμπουλίτσα Frontline που προστατεύει για 1 μήνα

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:21, 23-01-12:

Εντάξει! Της έχω ένα για ψύλλους, αλλά θα κάνω και μία ερώτηση... Αχ τι ωραία!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:30, 24-01-12:

Αν η περιοχή έχει ψύλλους (ρώτα τους γείτονες που βγάζουν βόλτα τα σκυλιά τους αν είχαν ποτέ θέμα με ψύλλους), τότε πάρε μέτρα. Αν όχι, τότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Εγώ δεν του βάζω κολλάρο για ψύλλους ή αμπούλες και δεν έχει κολλήσει ποτέ ψύλλους. Ειδικά τώρα τον χειμώνα, οι ψύλλοι δυσκολεύονται να επιζήσουν στο κρύο. Τις άλλες γάτες μη τις φοβάσαι. Ο δικός μου (8 κιλά τερατάκι ) είδε μια φορά μια γατούλα και την αγνόησε επιδεικτικά. Συνήθως το πρόβλημα με επιθετικές γάτες έχει να κάνει με αστείρωτες και με αυτές που ζουν μόνιμα έξω και βλέπουν την νεα γάτα ως κίνδυνο για την περιοχή τους. Για τους σκύλους ζήτα ευγενικά από τον ιδιοκτήτη του σκύλου να τον έχει με λουρί για να μη κινδυνεύει η γατούλα σου

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:05, 24-01-12:

Θα ρωτήσω, αν και δεν ξέρω κάποιον με γάτα στην άμεση περιοχή. Έχει κάποιο νόημα να της το φοράω όταν τη βγάζω έξω; Έχω ήδη ένα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 05:24, 24-01-12:

Θα ρωτήσω, αν και δεν ξέρω κάποιον με γάτα στην άμεση περιοχή. Έχει κάποιο νόημα να της το φοράω όταν τη βγάζω έξω; Έχω ήδη ένα.
Kολλάρο για ψύλλους; Εγώ δεν θα της φορούσα κάτι τέτοιο γιατί έχω ακούσει ότι δεν κάνουν σχεδόν τίποτα Τον δικό μου τον έχω πάρει σε πάρκο σε ανοιξιάτικο καιρό όπου το επισκέπτονται πολλά σκυλιά και άγρια ζώα και δεν κόλλησε τίποτα. Μείναμε μάλιστα αρκετή ώρα εκεί και αυτός ξάπλωνε στο χόρτο.
Τα χειρότερη μέρη για να κολλήσει ψύλλους είναι οι περιοχές με θερμό και υγρό κλίμα. Aν μένεις στην Ελβετία, μάλλον δεν χρειάζεσαι να πάρεις επιπλέον μέτρα προς το παρόν (τι καιρό έχετε; )

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    StrangeEmily+anemos

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους