Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 102,986 εγγεγραμμένα μέλη και 711,933 μηνύματα σε 22,320 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 296 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η ιστορία της γειτονιάς μου

Margherita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Margherita
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Margherita έγραψε στις 09:56, 03-10-06:

Πριν τρία χρόνια ήρθα να ζήσω εδώ, σε ένα ήσυχο δρομάκι στα Ιλίσια, γεμάτο γάτες. Και σκέφτηκα, η ανόητη, μα τι ωραία γειτονιά, τόσες γάτες και κανείς δεν διαμαρτύρεται! Γάτες έρχονταν, άλλες έφευγαν. Κάποτε άρχισα κι εγώ να ταΐζω αυτές της πολυκατοικίας μας, να καθαρίζω τα πιάτα τους, να μαζεύω τις ορατές ακαθαρσίες, να εμβολιάζω και να στειρώνω, με μια λέξη: να τις προσέχω.
Και τότε άρχισε το κακό. Στην απέναντι πολυκατοικία ζουν κάτι τρωγλοδύτες που καθόλου δεν χάρηκαν όταν κάποιες από τις γάτες αποφασίσανε να μετατρέψουν την πυλωτή τους σε τουαλέτα.
Χθες έγινε ένας φοβερός καβγάς στο δρόμο: όσοι προσπάθησαν να υπερασπιστούν τις γάτες υπέκυψαν σε μια πρωτοφανή λεκτική βία και ήρθε η εκ της διαχειρίσεως εντολή: τέρμα το τάισμα. Μόνο νερό.
Σιχάθηκα την ψυχή μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Σιχάθηκα την γειτονιά μου. Και αναρωτιέμαι και λέω: αν ένα παιδάκι κάνει τα κακά του στην πυλωτή γιατί δεν κρατιέται άλλο μέχρι να πάει σπίτι, θα του ρίξουμε φόλα, έτσι δεν είναι? Πονάει πόδι, κόβει πόδι.
Η μόνη μου ελπίδα είναι ότι οι γάτες θα βρουν τον τρόπο τους …
Μαργαρίτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:00, 03-10-06:

Η πλειοψηφια εχει αντιμετωπισει τετοια προβληματα. Ακομη και ενας να αντιδρασει ειναι κακο γιατι μπορει να ριξει φολες στις γατες.
Ισως καλυτερα να τις ταιζες καπου πιο μακρυα.
(τα παιδακια εχουν αλλη αντιμετωπιση και ειδικα τα δικα τους).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Margherita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Margherita
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Margherita έγραψε στις 10:15, 03-10-06:

Ναι, θα πηγαίνω πιό μακρυα. Αλλά είναι αυτό το σύνολο που μου τακίζει την ψυχή.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:30, 03-10-06:

Και μενα. Και δειχνει πολλα αυτη η συμπεριφορα....Αυτοι οι ανθρωποι συνηθως ειναι κακοι και με τους ανθρωπους και οχι μονο με τις γατες...

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 10:46, 03-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Margherita
**...ήρθε η εκ της διαχειρίσεως εντολή: τέρμα το τάισμα. Μόνο νερό.
Σιχάθηκα την ψυχή μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Σιχάθηκα την γειτονιά μου. **
Μαργαρίτα, σου στέλνω κι εγώ την ηθική μου συμπαράσταση.
Το ζήτημά σου δε λύνεται πρακτικά. Αφού ηθικά οι γείτονές σου είναι αλλού...
Το πρόβλημα είναι: έχει χώμα στη γειτονιά σου να σκάψουν για "τουαλέτα" ή όντως στην πιλοτή γεμίζουν ακαθαρσίες;
Έχουμε κι εμείς πολλές γάτες και κανείς από τις πολυκατοικίες δε διαμαρτύρεται. Όμως πουθενά δεν είδαμε ακαθαρσίες, σκάβουν στους κήπους και γενικά υπάρχει αρκετό χώμα τριγύρω, δεν είμαστε "τσιμεντούπολη". Και τη δική μου, τη Νιάρα, από κάτω τη μάζεψα και την έβλεπα που πήγαινε "τουαλέτα" στο παρτέρι με τις τριανταφυλλιές, θάβοντάς τα πάντα καλά καλά! Οι γάτες είναι καθαρές, αλλά αν δεν έχετε πουθενά χώμα, τι να κάνουν;
Αν έχετε κάποιο παρκάκι κοντά, δοκίμασε να πηγαίνεις εκεί φαγητό, μπας και το πάρουν χαμπάρι και πηγαίνουν εκεί να τρώνε κ.λ.π., για να μη φτάσουν οι γείτονες σε χειρότερα...

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 11:16, 03-10-06:

Υπομονή και όσο μπορείς πήγαινε με τα νερά τους γιατί αυτοί δεν το'χουν σε τίποτα να αρχίσουν να πετάνε φόλες. Η ιδέα της Αθανασίας μου φαίνεται καλή, ψάξε να βρεις κάπου αλλού να τους βάζεις φαγητό. Μα τελικά κάθε γειτονιά έχει από κάποιον τέτοιον;

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 12:21, 03-10-06:

συμφωνω κι εγω με τα κοριτσια.δυστυχως ετσι ειναι η κατασταση,εχω αντιμετωπισει κι εγω τα ιδια προβληματα.νομιζω οτι αν τους πας κοντρα φανερα θα γινει χειροτερη η κατασταση...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:31, 03-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Αθανασία
Μαργαρίτα, σου στέλνω κι εγώ την ηθική μου συμπαράσταση.
Το ζήτημά σου δε λύνεται πρακτικά. Αφού ηθικά οι γείτονές σου είναι αλλού...
Το πρόβλημα είναι: έχει χώμα στη γειτονιά σου να σκάψουν για "τουαλέτα" ή όντως στην πιλοτή γεμίζουν ακαθαρσίες;
Έχουμε κι εμείς πολλές γάτες και κανείς από τις πολυκατοικίες δε διαμαρτύρεται. Όμως πουθενά δεν είδαμε ακαθαρσίες, σκάβουν στους κήπους και γενικά υπάρχει αρκετό χώμα τριγύρω, δεν είμαστε "τσιμεντούπολη". Και τη δική μου, τη Νιάρα, από κάτω τη μάζεψα και την έβλεπα που πήγαινε "τουαλέτα" στο παρτέρι με τις τριανταφυλλιές, θάβοντάς τα πάντα καλά καλά! Οι γάτες είναι καθαρές, αλλά αν δεν έχετε πουθενά χώμα, τι να κάνουν;
Αν έχετε κάποιο παρκάκι κοντά, δοκίμασε να πηγαίνεις εκεί φαγητό, μπας και το πάρουν χαμπάρι και πηγαίνουν εκεί να τρώνε κ.λ.π., για να μη φτάσουν οι γείτονες σε χειρότερα...
Εγω γνωρισα μια κυρια στου Παπαγου (σπιτονυκοκοιρα φιλης μου) η οποια εχει μανια με τον κηπο της. Μου ειπε οτι μισει τις γατες και τις διωχνει επειδη με τα κακα και τα τσισα τους καταστρεφουν τα φυτα της. (Η αληθεια ειναι οτι ξεραινονται τα φυτα).

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 13:51, 03-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
**με τα κακα και τα τσισα τους καταστρεφουν τα φυτα της. (Η αληθεια ειναι οτι ξεραινονται τα φυτα).
Όχι καλέ!!!
Μια χαρά είναι και οι τριανταφυλλιές μας κάτω (ρώτησα και τον κηπουρό όταν "τα έκανε" εκεί η Νιάρα, και μου είπε "κανένα πρόβλημα") αλλά και μια γλάστρα μας στην οποία είχε τη φαεινή ιδέα ο Δημήτρης να βάλει τα κακά της Νιάρας για λίπασμα!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:59, 03-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Αθανασία
Όχι καλέ!!!
Μια χαρά είναι και οι τριανταφυλλιές μας κάτω (ρώτησα και τον κηπουρό όταν "τα έκανε" εκεί η Νιάρα, και μου είπε "κανένα πρόβλημα") αλλά και μια γλάστρα μας στην οποία είχε τη φαεινή ιδέα ο Δημήτρης να βάλει τα κακά της Νιάρας για λίπασμα!
Εαν βαλει κι αλλα το βλεπω να ξεραινεται το φυτο.... Η μαμα μου γι αυτο φωναζει.... Οι γατες του μπαμπα μου προτιμουν τις γλαστρες απο την αμμο....Και τα φυτα ξεραινονται.
Λιπασμα ειναι η κοπρια των φυτοφαγων ζωων μονο (κι αυτη χωνεμενη αλλιως και αυτη ειναι καυστικη).

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 14:17, 03-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Εαν βαλει κι αλλα το βλεπω να ξεραινεται το φυτο.... Η μαμα μου γι αυτο φωναζει.... Οι γατες του μπαμπα μου προτιμουν τις γλαστρες απο την αμμο....Και τα φυτα ξεραινονται.
Λιπασμα ειναι η κοπρια των φυτοφαγων ζωων μονο (κι αυτη χωνεμενη αλλιως και αυτη ειναι καυστικη).
Κι εγώ δεν το θεωρώ "λίπασμα"...
Πάντως, ο κηπουρός ήταν ξεκάθαρος: δε βλάπτουν τα φυτά!
Φυσικά μιλούσε για ολόκληρο παρτέρι κι όχι για μια γλάστρα! Δε θα ξαναβάλει ο Δημήτρης, αν και διαμαρτύρεται ότι αυτό το φυτό πάει καλύτερα τώρα!!!

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 15:35, 03-10-06:

Είναι εκνευριστικό να σε αντιμετωπίζουν με αυτό το τρόπο επειδή ταίζεις τα αδέσποτα. Μάλλον όλοι το έχουμε ζήσει. Οντως δεν μπορεί να κάνει κανείς πολλά. Κι εγω συμφωνω να κοιτάξεις μηπως βρεθει κάποιος χώρος κοντά. Δεν βλέπω κάτι άλλο. Γιατί πραγματικά ρισκάρει κανείς μια κακή αντιδραση από τους μη θέλοντας ζωα

Παράθεση

Βασίλης14932

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βασίλης14932
. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Βασίλης14932 έγραψε στις 14:27, 16-06-08:

καλό θα ήταν να μην πας κόντρα στη γειτονιά γιατί θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα βρείς όλη την πιλοτή σου νεκρές γάτες. θα μπορούσατε να αγοράσετε απο το σούπερ μια λεκάνη απο τις μεγάλες τις ορθογώνιες και να την μετατρέψεις σε γατοτουαλέτα. Απλά να συνεννοηθείς με την πολυκατοικία όσοι ενδιαφέρονται να σε βοηθούν να την καθαρίζεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους