Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 102,986 εγγεγραμμένα μέλη και 711,932 μηνύματα σε 22,320 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 293 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Το αδέσποτο της γειτονιάς - Υποχρεώσεις

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 01:52, 06-01-07:

Το αδέσποτο της γειτονιάς | Από την Κλέα Μοριανού
Tου έχουμε δώσει όνομα, του πετάμε περιστασιακά τα αποφάγια, κάποτε το χαϊδεύουμε στο κεφάλι. Που πραγματικά τελειώνουν οι υποχρεώσεις μας ως προς το αδέσποτο της γειτονιάς;
Η ατάκα: «Είμαι κατά της περισυλλογής. Τα σκυλιά και τα γατιά πρέπει να ζουν ελεύθερα στους δρόμους» είναι πολύ της μόδας και με εξοργίζει. Προέρχεται δε συνήθως από άτομα που δεν μπορούν ούτε τον εαυτό τους να φροντίσουν καλά καλά, πόσο μάλλον ένα κατοικίδιο.

Ο σκύλος και η γάτα είναι πράγματι κατοικίδια, ζώα δηλαδή που προορίζονται να μένουν στο σπίτι μαζί μας και αυτό θα σας το πει και ένα μικρό παιδί. Αλλιώς θα τα λέγαμε γειτονίδια. Τα ζώα αυτά, εδώ και καιρό δεν είναι ικανά να επιβιώσουν μόνα τους, έξω στους δρόμους της πόλης. Χωνέψτε το. Αν δεν τα στείλουμε από δυσεντερίες (ας είναι καλά τα σκουπίδια που τους δίνουμε «για να μην πάνε χαμένα») θα πάνε σίγουρα από φόλες, λοιμώδη νοσήματα, καλααζάρ ή ερλιχίωση για το σκύλο, aids ή λευχαιμία για τη γάτα, αυτοκινητιστικό, δάγκωμα, κλωτσιά, αργά βασανιστήρια ή ένα συνδυασμό των παραπάνω.
Αν θέλετε λοιπόν να έχετε αδέσποτα στη γειτονιά πρέπει να αναλάβετε το σύνολο των ευθυνών που σας αναλογούν. Γιατί ένα πράγμα μπορώ να σας πω με βεβαιότητα, ιδιαίτερα για τις μεγάλες πόλεις: αυτό που λιγότερο έχουν ανάγκη οι περιπλανώμενοι σκύλοι και γάτες είναι το φαγητό που τους δίνετε.
Να λοιπόν το σύνολο των ευθυνών που σας αναλογούν αν είστε από αυτούς που αρέσκεστε να υποστηρίζετε (κάπως αψήφιστα θα έλεγα) τη δήλωση: «αφήστε και κανένα ζωάκι για τη γειτονιά»:
  • Του παρέχετε καθημερινά την κατάλληλη τροφή, ξηρά κατά προτίμηση (άλλη για τα γατάκια, άλλη για τα σκυλάκια).
  • Αποφεύγετε να δώσετε κόκαλα, αλλοιωμένα τρόφιμα, ωμά κρέατα. Είστε ενημερωμένοι για τα ακατάλληλα και επικίνδυνα και διατεθειμένοι να τα αποσύρετε αν κάποιος απερίσκεπτος τα έχει «προσφέρει».
  • Σκεφτείτε πως όταν θα αρρωστήσει από αυτό που έφαγε εσείς θα είστε αραχτοί στον καναπέ, με καθαρή τη συνείδηση. Ποιος θα το περιθάλψει;
  • Όταν ταΐζετε πρέπει και να «ποτίζετε». Φροντίστε να έχει πάντα στη διάθεσή του άφθονο καθαρό νεράκι.
  • Διατηρείτε καθαρή την περιοχή από τις ακαθαρσίες του καθώς και τα υπολείμματα τροφής για να μη δημιουργηθεί εστία μολύνσεως και για να μην εξοργίζετε γειτόνους και περαστικούς (κάτι τέτοιο θα τους οδηγούσε άλλωστε να πάρουν «οριστικά μέτρα» - φόλα ή απόσυρση)
  • Προλαμβάνετε την ερλιχίωση, τα παράσιτα και το καλααζάρ, με μηνιαία εφαρμογή αμπούλας, περιοδική αποπαρασίτωση, κολάρο, ψεκασμούς.
  • Φροντίζετε τον ετήσιο εμβολιασμό και γνωρίζετε ότι δεν τον φροντίζουν ταυτόχρονα και άλλοι (πέστε μου και εμένα το κόλπο)…
  • Δεν αμελείτε να το στειρώσετε για το δικό του καλό (και να του κρεμάσετε κονκάρδα που να το αναγράφει). Τα αστείρωτα ζώα – αρσενικά και θηλυκά, σκυλάκια και γατάκια - κινδυνεύουν από ένα σωρό ασθένειες (θα τις αναλύσουμε σε επόμενο άρθρο). Και μην ξεχνάτε πως ο υπερπληθυσμός θα φέρει μαζί του μεταδοτικά νοσήματα και έξαρση φόλας.
  • Αν δαγκώσει ή αν κάνει ζημιά; Εσείς θα πρέπει να αναλάβετε τις ευθύνες. Αλλιώς θα γίνετε μάρτυρες ακόμα μιας άμεσης και ύποπτης απόσυρσης.
  • Ως προς την πρόληψη τι κάνετε; Αιματολογικές κάθε χρόνο. Και όποτε δεν το βλέπετε καλά; Αυτό θα έπρεπε.
  • Και μετά; Αν αρρωστήσει; Αν αρρωστήσει και χρειαστεί περίθαλψη εσείς θα πρέπει να το φροντίσετε, να το περιθάλψετε και να πληρώσετε. Το κόστος από ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα ίσως αποβεί αστρονομικό.
  • Όταν λείπετε αφήνετε πίσω σας αντικαταστάτη πλήρως ενημερωμένο για όλα.
Αν κάνετε όλα τα παραπάνω, με γεια σας με χαρά σας! Η απορία μου τότε είναι άλλη. Τι φοβάστε και δεν το παίρνετε σπίτι; Τη συντροφικότητα; Γιατί παραπάνω σε χρήματα, σκοτούρες και χρόνο δεν πρόκειται να σας κοστίσει.

Περιοδικο ΓΑΒ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 11:03, 06-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Αν κάνετε όλα τα παραπάνω, με γεια σας με χαρά σας! Η απορία μου τότε είναι άλλη. Τι φοβάστε και δεν το παίρνετε σπίτι; Τη συντροφικότητα; Γιατί παραπάνω σε χρήματα, σκοτούρες και χρόνο δεν πρόκειται να σας κοστίσει.

Περιοδικο ΓΑΒ
Πόσα να πάρεις?Μου θυμίσες την περίπτωση του πόκι , ενός γάτου που βρήκα μωρό το καλοκαίρι.Τον κράτησα μέσα στο σπίτι(ένα μήνα περίπου μέχρι να τον δώσω για υιοθεσία)και έπρεπε να το πάω στον γιατρό.Στο κτηνιατρείο όποιος το έβλεπε έλεγε αχ τι γλυκούλι κτλ και εγω τους ρώταγα αν το θέλουν.Δεν το ήθελε κανείς όμως και μου έλεγαν γιατί δεν το κρατάς εσύ?είναι πολύ όμορφο.Και απάντησα ότι αν κάνω μια βόλτα στην γειτονιά , κάθε βδομάδα βρίσκω μικρά πανέμορφα και γλυκούλια και σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να τα κρατάω όλα,και πλεόν να μην χωράω εγω μέσα στο σπίτι από τις γάτες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 12:55, 06-01-07:

Εγω δεν πολυχωραω για αυτον ακριβως το λογο αλλα αυτο δεν ειναι λυση

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 21:45, 06-01-07:

νομιζω οτι το να τα κρατας ολα δε βοηθαει ουτε τα ζωα.γιατι αν φτασεις σε σημειο να μη χωρας αλλα,δεν μπορεις και να βοηθησεις πλεον.το ιδανικο θα ηταν να κρατωνται μεχρι να δινονται για υιοθεσια,ωστε μ'αυτο τον τροπο να μπορουν να σωζονται περισσοτερα ζωα.δυστυχως ομως καμια φορα ειναι πολυ δυσκολο να υιοθετηθουν καποια ζωακια

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 02:38, 07-01-07:

Σε εμας τα γατια που ειναι εκτος σπιτιου κοιμουνται ολα στο μπαλκονι μας δεν τα διωχνω γιατι τα γαπαω κ νιαζομαι για αυτα τα παω κ στο γιατρο αμα χρειαστει

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 10:17, 07-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
Σε εμας τα γατια που ειναι εκτος σπιτιου κοιμουνται ολα στο μπαλκονι μας δεν τα διωχνω γιατι τα γαπαω κ νιαζομαι για αυτα τα παω κ στο γιατρο αμα χρειαστει
Και γω στην αυλή έχω μόνιμα δύο, το σποράκι και την μαμά του,και μακάρι να ερχόντουσαν όλες οι γάτες τις Δραπετσώνας να τρώγανε και να κοιμόντουσαν.Αλλά προς Θεού δεν μπορώ να τις πάρω μέσα,και όπως λέει και η Mariel είναι πολύ δύσκολο να δωθούν για υιοθεσία.

Παράθεση

Hook

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hook
H Hook αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (εκατοντάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Hook έγραψε στις 10:32, 07-01-07:

Κορίτσια, στειρώστε όσο περισσότερα μπορείτε! Μόνο έτσι θα μειωθούν τα μωρά που βρίσκετε και δεν θα ταλαιπωρούνται και οι γάτες. Είναι αδύνατο να βρεθούν σπίτια για όλα. Στην Αμερική, που υποτίθεται είναι καλύτερα τα πράγματα με τις στειρώσεις, υπολογίζεται πως για κάθε 1 άνθρωπο που γεννιέται αντιστοιχούν 7 νεογέννητα γατάκια και σκυλάκια. Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι ποια μπορεί να είναι η αναλογία στην Ελλάδα...

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νιαου!
H Νιαου! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (έξι δικές μου και μαζί με τα αδέσποτα που έχω σώσει.... 100!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

H Νιαου! έγραψε στις 10:58, 07-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
νομιζω οτι το να τα κρατας ολα δε βοηθαει ουτε τα ζωα.γιατι αν φτασεις σε σημειο να μη χωρας αλλα,δεν μπορεις και να βοηθησεις πλεον.το ιδανικο θα ηταν να κρατωνται μεχρι να δινονται για υιοθεσια,ωστε μ'αυτο τον τροπο να μπορουν να σωζονται περισσοτερα ζωα.δυστυχως ομως καμια φορα ειναι πολυ δυσκολο να υιοθετηθουν καποια ζωακια
Συμφωνω απολυτα, (δε λεω για τωρα, δε με αφηνουν οι γονεις μου)
αλλα οταν φτασω στην ηλικια που θα μπορω να εχω δικο μου σπιτι και να κανω οτι θελω ποτε δε θα υιοθετουσα πολλα αδεσποτα αλλα θα τα κρατουσα για καποιο χρονικο διαστημα και μετα θα τα εδινα για υιοθεσια ουτως ωστε να υπαρχει χωρος και για τα επομενα αδεσποτα που εχουν αναγκη τη βοηθεια μου...

Παράθεση

Hook

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hook
H Hook αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (εκατοντάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Hook έγραψε στις 11:16, 07-01-07:

Μπράβο, Νιάου, σοφή η θέση σου! Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ και χαίρομαι που μπορώ να βοηθήσω περισσότερα ζωάκια. Κάποιοι άλλοι που τα κρατάν όλα στο τέλος χάνουν τη μπάλα, δεν ξέρουν ποιό αρρωσταίνει, δεν μπορούν να τα φροντίσουν, καταστρέφουν τη ζωή τους και τη ζωή των γατιών φυσικά. Τα σπίτια τους μπλοκάρουν, δεν μπορούν να βοηθήσουν ένα αδέσποτο που έχει πραγματικά ανάγκη, οι γείτονες διαμμαρτύρονται...
Βέβαια, να έχεις στο μυαλό σου πως κι αυτό (το να κρατάς αδεσποτάκια για λιγο μέχρι να συνέλθουν και να τα δώσεις για υιοθεσία) έχει το τίμημά του. Εγώ ακόμη στενοχωριέμαι λίγο για κάθε ζώο που δίνω, όπως και να το κάνουμε δένεσαι... Αλλά σύντομα επικρατεί η λογική και σκέφτομαι πόσο καλύτερα θα είναι σε ένα σπίτι όπου θα συγκεντρώνει όλη τη φροντίδα και την αγάπη ή έστω θα τα μοιράζεται με άλλα 1-2 ζωάκια... Και βέβαια φροντίζω να μαθαίνω νέα του! Είδατε τον Κασπερούλι μου στο νέο του σπίτι?:up:

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 12:56, 07-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
αυτο κανει και η μαμα μου στο σπιτι της και εγω την βοηθαω εαν εμφανιστουν καινουργια.....

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 15:17, 07-01-07:

θαυμαζω πολυ τους ανθρωπους που απλα φιλοξενουν και δεν υιοθετουν τα αδεσποτα.αυτο δειχνει οτι βαζουν πανω απ'ολα το καλο των ζωων.το να δεθεις με οσα ζωα φιλοξενεις και να θελεις να τα υιοθετησεις ειναι λιγο "εγωιστικο",κοιτας να μην πηγωθεις εσυ πυ θα τα αποχωριστεις,και οχι το οτι αν τα δωσεις θα μπορεσεις να σωσεις κι αλλα ζωα.ειναι πολυ δυσκολα και πραγματικα βγαζω το καπελο σ'αυτους που εχουν καταφερει να λειτουργουν ετσι.

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 19:27, 07-01-07:

Και εμεις οσα γατια αδεσποτα βρουμε, τα παιρνουμε στον κηπο οπου εχουν φαγητο-νερο-σπιτακια για να προστατευν. Δεν μπορω ομως να μπω στην διαδικασια να βρω σπιτι για το κεθενα απο αυτα. Εκτος απο την ελλειψη χρονου, στον κηπο μπορουμε να φιλοξενισουμε πολλες γατες με την απαραιτητη καθημερινη φροντιδα(δυστυχως, οχι στειρωσεις). Προς το παρον δεν μας εχει τυχει να μην μπορουμε να φιλοξενισουμε αδεσποτα τα οποια εχουμε βρει.
(μεταξυ μας εγω παρακαλαω να βρουμε γιατι αυτη την εποχη δεν βλαπω σχεδον κανενα και ανησυχω).

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 19:39, 07-01-07:

και εγώ το ίδιο. Εκεί που είχε γεμίσει η γειτονιά (και η πυλωτή καθώς τις ταϊζω και εγώ καθημερινά), τώρα ...μούγγα. Μόνο δύο νεαρές γατούλες εμφανίζονται. Ο δε αγαπημένος μου αδέσποτος, ούτε που να με πλησιάσει (αυτός που του φώναζα από το μπαλκόνι και με περίμενε στην εξώπορτα για χάδια και φαγητό). Τώρα του φωνάζω και ψιλοαδιαφορεί. Βέβαια μπορεί να είναι και εποχή ζευγαρώματος και να είναι λιγάκι πιο αδιάφορος για το θέμα του φαγητού, καθώς τον είδα και σημαδεμένο από καυγά ) αλλά και εγώ απόρησα και στεναχωρήθηκα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους