Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 102,634 εγγεγραμμένα μέλη και 711,901 μηνύματα σε 22,319 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 330 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Έχετε βρει άλλα ζώα αδέσποτα εκτός από γάτες - σκυλάκια;

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 17:23, 09-01-09:

Σημερα μας ειπαν για ενα κουνελακι που βρηκαν στη μεση δρομου και ηθελα να μαθω αν κανεις βρηκε αλλα πουλια η ζωα εκτος απο τα συνηθισμενα η εαν "του παρατησαν" τετοια ζωα.

Η και ζώα ράτσας

δεν το εβαλα για να σχολιασουμε αλλα για να δω αν μονο εμεις βρισκουμ τετοια η και αλλοι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ohimso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ohimso
H ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H ohimso έγραψε στις 18:03, 09-01-09:

Είναι κουφό αλλά πρίν από καμιά 10αριά χρόνια ένας ξάδελφός μου, παίζοντας με το σκύλο του στην αυλή (έχει πολύ μεγάλο κήπο), είδε ένα γεράκι να τον κοιτάζει από ένα κλαδί. Τον κοιτούσε έντονα, σαν κάτι να περίμενε, και ο ξάδελφός μου είπε να δοκιμάσει να σηκώσει το χέρι του. Και τότε αμέσως το πουλί πέταξε και γαντζώθηκε πάνω στο χέρι του (φυσικά τον έγδαρε με τα νύχια του, είναι βαριά πουλιά, και κανονικά οι εκπαιδευτές φοράνε γάντια...) Δεν ήταν χτυπημένο, αλλά πεινούσε και διψούσε και μάλλον είχε χαθεί.

Αδέσποτο γεράκι λοιπόν! Από κάπου το έσκασε; Απ' ό,τι θυμάμαι, το φρόντισε για κάποιους μήνες, αλλά μετά το γεράκι έφυγε. Ίσως γύρισε σπίτι του. Ποιός ξέρει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 18:10, 09-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Σημερα μας ειπαν για ενα κουνελακι που βρηκαν στη μεση δρομου και ηθελα να μαθω αν κανεις βρηκε αλλα πουλια η ζωα εκτος απο τα συνηθισμενα η εαν "του παρατησαν" τετοια ζωα.

Η και ζώα ράτσας

δεν το εβαλα για να σχολιασουμε αλλα για να δω αν μονο εμεις βρισκουμ τετοια η και αλλοι
Ναι εγώ βρήκα πρόσφατα ένα παπαγαλάκι με πολύ εξωτικά χρώματα το οποίο λογικά πρέπει να το έσκασε από σπίτι το κακό είναι ότι δεν μπόρεσα να το πιάσω κ κάποια χρόνια πριν είχα βρει σκιουράκι (που γνωρίζω ότι τα φέρνει ένα πετ σοπ κ μάλλον το έσκασε κ αυτό)

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 18:56, 09-01-09:

στο τελος θα βρισκουμε και κροταλιες...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:56, 09-01-09:

σκύλο, χελώνες, σκαντζόχοιρους, περιστέρια, σπουργίτια, ποντίκια, νυχτερίδες. και διάφορα έντομα, και σαύρες κατα καιρούς...

Δεν είχαν χαθεί απο κανένα σπίτι... απλά βρέθηκαν στον δρόμο μου αβοήθητα.(εκτός απο τον σκύλο που πετάχτηκε.)

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 20:07, 09-01-09:

Εμένα πάλι με είχε επισκεφτεί στη βεράντα μου, μια αράχνη ( μπλιαχ! σαν ταραντούλα ήταν) τεράστια και με οριζόντιες στα πόδια γραμμές άσπρες και μαύρες. Προφανώς από κάποιο ειδικό ενυδρείο που τις βάζουν στα σπίτια το έσκασε, αλλά θα την πω την αμαρτία μου... θεός χωρέστην. Με την τρομάρα που πήρα με άκουσε όλη η γειτονιά. Φαντάζεστε να μου έμπαινε στο σπίτι; Θα είχα φύγει εγώ.

Παράθεση

ohimso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ohimso
H ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H ohimso έγραψε στις 20:24, 09-01-09:

Έλα μωρέεε την καημένη την αραχνούλααα

Ας την έριχνες κάτω απ' τη βεράντα

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 20:29, 09-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ohimso
Έλα μωρέεε την καημένη την αραχνούλααα

Ας την έριχνες κάτω απ' τη βεράντα
Καλά, ας την έβλεπες πως ήταν και μετά θα σου έλεγα...
...την καημένη την "αραχνούλα" των τεραστίων διαστάσεων!!!

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 20:40, 09-01-09:

Εμένα το ποιό περίεργο ζώο το οποίο έτυχε να υιοθετήσω και να συμβιώσω από τα 16 μου μέχρι τα 21 μου ήταν μία πέρδικα η οποία αφού την γλυτώσαμε από μία γατούλα δεν ήθελε σε καμμία περίπτωση να μας εγκαταλείψει αν και προσπαθούσαμε να την αφήσουμε ελεύθερη στην αρχή. Η μικρή όμως επέλεξε να ζήσει μαζί μας και να γίνει ο αγαπημένος μου Κοκονέλος ο οποίος απέκτησε συμπεριφορά σκυλιού

Παράθεση

PATSOUKAKI

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη PATSOUKAKI
H PATSOUKAKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 992 μηνύματα.

H PATSOUKAKI έγραψε στις 11:33, 15-02-09:

Εγώ είχα δει στο δρόμο και ιγκουάνα!
Συνήθως όμως μας αφήνουν μες στην αυλή νεογένητα γατάκια.
Αχ,τα καημένα:cry:!
Μάλιστα, ο Νταλάρας ,ένας παλιός γατούλης μας,τον βρίκαμε μωρό στα σκουπίδια!Αποκλείεται να ανέβηκε μόνος του αφού ο κάδος ήταν πολύ ψηλός και δεν υπήρχε τρόπος να ανέβει.
ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΙΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΤΟΝ ΠΕΤΑΞΕ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,421 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 11:35, 15-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ohimso
Είναι κουφό αλλά πρίν από καμιά 10αριά χρόνια ένας ξάδελφός μου, παίζοντας με το σκύλο του στην αυλή (έχει πολύ μεγάλο κήπο), είδε ένα γεράκι να τον κοιτάζει από ένα κλαδί. Τον κοιτούσε έντονα, σαν κάτι να περίμενε, και ο ξάδελφός μου είπε να δοκιμάσει να σηκώσει το χέρι του. Και τότε αμέσως το πουλί πέταξε και γαντζώθηκε πάνω στο χέρι του (φυσικά τον έγδαρε με τα νύχια του, είναι βαριά πουλιά, και κανονικά οι εκπαιδευτές φοράνε γάντια...) Δεν ήταν χτυπημένο, αλλά πεινούσε και διψούσε και μάλλον είχε χαθεί.

Αδέσποτο γεράκι λοιπόν! Από κάπου το έσκασε; Απ' ό,τι θυμάμαι, το φρόντισε για κάποιους μήνες, αλλά μετά το γεράκι έφυγε. Ίσως γύρισε σπίτι του. Ποιός ξέρει;
πολυ θα ηθελα να ασχοληθω με γερακια, αετους κλπ ...τα θεωρω συναρπαστικα ζωα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,304 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 22:22, 15-02-09:

βεβαιως και εχω βρει πριν καιρο μεν..αλλα ....οριστε το λινκ: https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=29073

Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη menia
H menia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 432 μηνύματα.

H menia έγραψε στις 22:31, 15-02-09:

Ειχε βρει ο άντρας μου ένα μπλε παπαγαλάκι το οποίο το έχουμε ακόμα! Στο παλιό μου γραφείο στον απέναντι φοίνικα είχαν κάνει αποικία κάτι μεγάλοι πράσινοι παπαγάλοι! Εκπληκτικό θέαμα, δεν γνωρίζω δυστυχώς άμα επιβίωσαν από την βαρυχειμωνιά που είχαμε...

Παράθεση

dafni.ps (dafni)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dafni.ps
H dafni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (19 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

H dafni.ps έγραψε στις 22:53, 15-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από zoo
Εμένα πάλι με είχε επισκεφτεί στη βεράντα μου, μια αράχνη ( μπλιαχ! σαν ταραντούλα ήταν) τεράστια και με οριζόντιες στα πόδια γραμμές άσπρες και μαύρες. Προφανώς από κάποιο ειδικό ενυδρείο που τις βάζουν στα σπίτια το έσκασε, αλλά θα την πω την αμαρτία μου... θεός χωρέστην. Με την τρομάρα που πήρα με άκουσε όλη η γειτονιά. Φαντάζεστε να μου έμπαινε στο σπίτι; Θα είχα φύγει εγώ.
για μενα καλα τις εκανες τις παλιοαραχνης

Παράθεση

dafni.ps (dafni)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dafni.ps
H dafni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (19 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

H dafni.ps έγραψε στις 23:01, 15-02-09:

Παλιοτερα που ακομα ειχαμε χωραφια εβρισκα χελωνες και σκατζοχοιρακια και μαλιστα ετσι τα ειχα κρατησει(την χελωνα μας την βουτηξανε καπιο βραδυ και πιθανον μαγειρευτηκε τον σκατζοχοιρουλι τον αφησα εγω στην εξοχη κοντα σε φωλια για να τον υοθετιση μια οικογενεια που βρηκα σκατζοχοιρων),και μια μικρη αλεπουδιτσα κοντα στο ρεμα χελιδονους που ειδοποιησαμε το δασαρχειο παρνηθας να την πανε στο καταφυγιο που υπηρχε,εκτοτε δεν ξαναειδα τετοια ζωακια(τα εφαγαν οι πολυκατοικιες)

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 05:22, 16-02-09:

εχω βρει αδεσποτο καναρινι (εκτος απο γατια και σκυλια). Απο αγρια ζωα εχω βρει σπουργιτια, κορακια, χελιδονια, σκατζοχοιρους, χελωνες, ποντικια, βατραχο. Τα περισσοτερα απο αυτα ηταν χτυπημενα, δεν καταφερα να σωσω ορισμενα, αλλα τουλαχιστον προσπαθησα. Αυτο που με ειχε κανει παρα πολυ χαρουμενη ηταν 2 περιστατικα με χελιδονια. Στο 1ο μετα απο αγρια καταιγιδα βρηκα ενα χελιδονι που δεν μπορουσε να πεταξει. Το πηρα σπιτι και αρχισα να το στεγνωνω με το πιστολακι. Ηταν απιστευτη στιγμη. Το καημενο καθοταν ησυχα γαντζωμενο στο δαχτυλο μου και απολαμβανε τον ζεστο αερα χωρις να φοβαται τον ηχο απο το πιστολακι. Οταν στεγνωσε τελειως και σταματησε η καταιγιδα το αφησα ελευθερο, το ειδα να πεταει και ενιωσα τελεια. Στο αλλο περιστατικο καποιος ειχε γκρεμισει μια χελιδονοφωλια με μικρα μεσα και ειχαν πεσει ολα στο εδαφος. Ηταν 3, τα 2 σκοτωθηκαν, το αλλο ηταν ακομα ζωντανο. Το πηρα προσεκτικα βρηκα μια φωλιτσα χαμηλα και το εβαλα μεσα και εμεινα εκει κοντα να δω πως θα το δεχτουν τα αλλα χελιδονια. Ηταν απιστευτο, τα αλλα χελιδονια το ταιζαν σαν να ηταν δικο τους. Εβγαζε το κεφαλακι του (ηταν λιγο πιο μεγαλο απο τα αλλα χελιδονακια) και ετρωγε!!
Ενα χελωνακι που ειχα βρει το ειχα λυπηθει παρα πολυ. Καποιοι αχρηστοι το ειχαν πιασει και του ειχαν βαψει ολο το καβουκι μπλε. Ηταν πολυ μικρουλι το καημενο, γυρω στα 5-6 εκατοστα διαμετρο ειχε το καβουκι του. Το κρατησα για μερικους μηνες ωσπου να μεγαλωσει λιγο και μετα το αφησα ελευθερο σε ενα κτημα. Ελπιζω να επιβιωσε.

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,269 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 02:21, 04-03-09:

Ειχα βρει αδεσποτο λευκο καναρινι το οποιο εννοειται πως κρατησα!
Αυτες τις μερες εχουμε εναν μεγαλο πρασινο παπαγαλο που ερχεται κ καθεται απεναντι απο το μπαλκονι.Ενας πετ-σοπας ειπε πως εχουν κανει κανονικη αποικια κ επιβιωνουν πλεον κ στο κλιμα μας.
Παλιοτερα ειχα μεγαλωσει περιστερι κ το ελευθερωσα.
Επισης ειχα μαζεψει κ μια νυχτεριδα με σχισμενα φτερα αλλα δεν αντεξε το καημενουλι
Φυσικα εχω μαζεψει κ πολλα γατια,τα περισσοτερα τα μεγαλωνα με μια φιλη μου κ τα εδινα.

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 09:16, 04-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
στο τελος θα βρισκουμε και κροταλιες...
Μια φίλη μου που έχει τρελή φοβία με τα ζώα πήγε μια μέρα τουαλέτα κι εκεί που κοίταξε τη λεκάνη πριν καθήσει είδε μέσα μια ιγκουάνα!!! Πρέπει να είχε ανέβει στη λεκάνη από την αποχέτευση... Περιττό να σας πω ότι παραλίγο να πάει νοσοκομείο απ'το σόκ. Δυστυχώς η αντίδρασή της ήταν να κλείσει το καπάκι και να τραβήξει το καζανάκι . Ελπίζω το ζωάκι να βγήκε μετά σε μια λεκάνη πιο φιλόξενη...

Όσο για μένα, για πολλά χρόνια τάιζα ένα σπουργιτάκι που ερχόταν κάθε πρωί σπίτι, έφτανε μέχρι την κουζίνα κι έτρωγε μαζί μου πρωινό Θυμάμαι ότι το πουλάκι δε φοβόταν ούτε και τη γάτα που είχαμε τότε, την Τόψι, παρ'όλο που η γάτα το έβλεπε και πάθαινε παροξυσμό

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 09:44, 04-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
Μια φίλη μου που έχει τρελή φοβία με τα ζώα πήγε μια μέρα τουαλέτα κι εκεί που κοίταξε τη λεκάνη πριν καθήσει είδε μέσα μια ιγκουάνα!!! Πρέπει να είχε ανέβει στη λεκάνη από την αποχέτευση... Περιττό να σας πω ότι παραλίγο να πάει νοσοκομείο απ'το σόκ. Δυστυχώς η αντίδρασή της ήταν να κλείσει το καπάκι και να τραβήξει το καζανάκι . Ελπίζω το ζωάκι να βγήκε μετά σε μια λεκάνη πιο φιλόξενη...
Συγνώμη, αλλά δεν την αδικώ για το σοκ που έπαθε Πόσο ψύχραιμα να αντιμετωπίσει κανείς το να πάει στην τουαλέτα και να έρθει τετ-α-τετ με μια ιγκουάνα δηλαδή; Κι ας μη φοβάται τα ζώα...

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 10:07, 04-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από stellak
Συγνώμη, αλλά δεν την αδικώ για το σοκ που έπαθε Πόσο ψύχραιμα να αντιμετωπίσει κανείς το να πάει στην τουαλέτα και να έρθει τετ-α-τετ με μια ιγκουάνα δηλαδή; Κι ας μη φοβάται τα ζώα...
Δε διαφωνώ... εγώ ένα σαμιαμίδι βλέπω στην τουαλέτα και πατάω τις φωνές... Απλά, της είπα ότι την επόμενη φορά που θα δει μια ιγκουάνα στη λεκάνη της (γιατί αυτό συμβαίνει πολλές φορές στη ζωή μας...) να κλείσει το καπάκι και να φωνάξει ένα κτηνίατρο ή ένα πετ σοπ να τη μαζέψουν.... ε, δεν είπα να την πιάσει και με τα χέρια της

Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 11:58, 04-03-09:

Aχου, είναι γλύκα τα σαμιαμίδια! Μαζεύονται πολλά στην πυλωτή μας, αλλά δεν τα πειράζουμε ποτέ, αν και τα γατιά τα κυνηγάνε αλύπητα...
Πάντως, σχετικά με τα ζώα που βρίσκουμε, είναι αλήθεια αυτό που λένε οτι τα ζώα πάνε σε ανθρώπους που τα θέλουν!

Πριν πολλάααα χρόνια είχαμε πάει στη Σταμάτα και βρήκαμε ένα μωρό χελώνι. Το καβούκι του ήταν μαλακό ακόμα. Το κρατήσαμε στο διαμέρισμα καμιά 10αριά χρόνια μέχρι που απέκτησε ένα αξιοπρεπές μέγεθος και μετά το έδωσα σε μια φίλη μου που είχε περιφραγμένο κήπο. Το κατεβάζαμε τακτικά στον κήπο μας να βοσκήσει και μια μέρα πρόλαβε το σκασμένο και βγήκε στην άσφαλτο να λιαστεί! Κόντεψα να πάθω έμφραγμα και από τότε τελείωσαν οι εξορμήσεις! Σημειωτέον οτι είχε τρελή αδυναμία στη γάτα μου. Αυτή ξαπλάρωνε μπροστά στο παράθυρο και το χελώνι κούρνιαζε στην κοιλιά της. Άρχοντας!

Κάποτε, σώσαμε ένα κοτσυφάκι από τα δόντια μιας γάτας. Ευτυχώς δεν το είχε τραυματίσει. Το βάλαμε σε ένα μεγαλούτσικο κλουβί και το κρατήσαμε ένα χρόνο. Ανθρωπονόητο & πανέξυπνο πλάσμα! Με πόνο καρδιάς αναγκαστήκαμε να το ελευθερώσουμε όταν μεγάλωσε. Το βάλαμε σε ένα ψηλό κλαδί και αυτό δεν έφευγε, μόνο μας φώναζε. Ελπίζω να τα κατάφερε...

Αργότερα,στο γραφείο του πατέρα μου βρήκε καταφύγιο ένα τραυματισμένο φλωροκάναρο και λίγους μήνες πιο πρίν, μπήκε ένα κίτρινο καναρίνι ψόφιο της πείνας στο κατάστημα της μητέρας μου. Τα περιμαζέψαμε κι αυτά! Κανα-δυό χρόνια μετά, στις εκλογές, βρήκαμε σκαλωμένο σε κάτι θάμνους ένα άσπρο παπαγαλάκι. Μέχρι να ψηφίσει η μαμά και να το φέρουμε σπίτι, με είχε ταράξει στην τσιμπιά. Βάλαμε τα 2 καναρίνια μαζί (τα οποία μόνο που δε σφάχτηκαν!) και χώσαμε το τσαμπουκαλίδικο πουλί στο ελεύθερο κλουβί μέχρι τη Δευτέρα που του πήραμε καινούριο σπιτάκι και αποκαταστάθηκε η τάξις...

Το τελευταίο που βρήκε καταφύγιο στο σπίτι μου ήταν άλλο ένα κίτρινο καναρίνι, το οποίο μας επισκέφτηκε μια Κυριακή του Θωμά. Το είδα ξαφνικά να πεταρίζει στο παράθυρο της κουζίνας και έπαθα πανικό γιατί νόμιζα οτι το έσκασε το δικό μου. Μέχρι να βγώ έξω, είχε κάτσει πάνω στο κλουβί που είχαμε το δικό μας (αυτό που βρήκε η μαμά πιό πάνω) και περίμενε ήσυχα-ήσυχα να το μαζέψουμε. Επιστρατεύσαμε το κλουβί-καβάτζα και προστέθηκε άλλο ένα μέλος στην οικογένειά μας. Φυσικά, το βγάλαμε Θωμά! Γλυκύτατο, πανέξυπνο και πανέμορφο πουλάκι. Έκανε παρέα με τη γάτα μου, είχε μάθει τις συνήθειές μας και τα τελευταία χρόνια της ζωής του μόνο που δε μας μίλαγε! Αυτό, όταν το χάσαμε, κλάψαμε με μαύρο δάκρυ...

Κατά καιρούς, εκτός από γατιά, έχουμε περιμαζέψει κάμποσα τραυματισμένα κοτσύφια και δεκαοχτούρες, αλλά δεν τα κατάφεραν, τα καημένα...

Συγνώμη για το σεντόνι, αλλά όταν αρχίσω να μιλάω για τα ζωντανά μου, ξεχνάω να σταματήσω!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους