Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 93,127 εγγεγραμμένα μέλη και 719,984 μηνύματα σε 22,905 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 262 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα σχετικά με το ταξίδι με αεροπλάνο

Marybcu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marybcu
H Marybcu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Marybcu έγραψε στις 16:48, 28-08-10:

με τίποτα δεν θέλω να μείνει σε καραντίνα. το άλλο που μου είπες για το pet passport θα τα κάνει όλα αυτά και μετά θα μπορέσω να το πάω Αγγλία ή θα μπορέσω να το πάρω μαζί μου και να τα κάνω εκεί όλα αυτά?
σε ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:02, 28-08-10:

Oχι,αυτα ειναι απαραιτητη προϋποθεση για να μπει το ζωο στη χωρα.Για καλο και για κακο ομως παρε ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια να ρωτησεις με λεπτομερειες τον κανονισμο,ειναι πολυ τακτικοι σε κατι τετοια και μπορει για μια λεπτομερεια να σου δημιουργησουν θεμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Marybcu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marybcu
H Marybcu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Marybcu έγραψε στις 18:02, 28-08-10:

οκ... σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 07-05-11 στις 20:27. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

Rula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rula
H Rula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Rula έγραψε στις 19:22, 28-08-10:

Περίεργο που η lufthansa λέει πως δε μεταφέρει ζώα, ίσως ισχύει διαφορετική νομοθεσία για τη βρετανία. Εμένα το δικό μου θα ταξιδέψει με lufthansa και tap από λισαβόνα μέσα στη καμπίνα του αεροπλάνου με γατοφόρο που πρέπει να χωράει κάτω απο το κάθισμα και μάλιστα η lufthansa ζητά 70 ευρώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rula : 28-08-10 στις 19:38. Αιτία: μπερδεύτηκα με τις εταιρίες και έγραψα λάθος χρέωση >.<
Παράθεση

Naiva

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Naiva
H Naiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H Naiva έγραψε στις 20:06, 07-05-11:

Γεια σας!

Έχω μια ερώτηση. Μέχρι ποσο χρόνων μπορούν τα γατιά να ταξιδέψουν με αεροπλάνο?

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,158 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 20:15, 07-05-11:

Τι σχέση έχει αυτό; Μέχρι την ηλικία που είναι σε καλή κατάσταση ώστε να ταξιδέψουν.

Παράθεση

Naiva

Δραστήριο Μέλος

H Naiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H Naiva έγραψε στις 20:28, 07-05-11:

εννοώ ότι μια ηλικία και μετά είναι "παπουδακια" k γριούλες k θα έχουν πρόβλημα με την αναπνοή k την καρδούλα τους. ο κτηνίατρος πριν από καιρό μου είχε πει μέχρι 11 χρόνον. αληθεύει?

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,158 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 20:31, 07-05-11:

Νομίζω πως η επιτρεπόμενη ηλικία θα πρέπει να εξετάζεται κατά περίπτωση. Αυτό εννοώ να είναι σε καλή κατάσταση. Να μην έχουν προβλήματα υγείας που ίσως επιδεινωθούν με το άγχος που θα τους προκαλέσει η διαδικασία.

Από την άλλη, γατούλες που δεν αγχώνονται ιδιαίτερα, δε θα έχουν τόσο μεγάλη ανάγκη. Γιατρός δεν είμαι φυσικά, το λέω με βάση την κοινή λογική. Γιατί δε ρωτάτε το γιατρό του forum;

Παράθεση

Naiva

Δραστήριο Μέλος

H Naiva έγραψε στις 20:34, 07-05-11:

α ωραία ευχαριστώ θα ρωτήσω. η δικια μου πριν από 8 μήνες που την μετέφερα ήταν χαλια τελείως. με δάγκωσε πρώτη φορα κιόλας δυνατά απτό φόβο τις. είχε φρικάρει. είναι τώρα 8 χρονων αλλα δυστυχώς πρέπει να ταξιδέψω ξανά k για τελευταία φορα.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H MissKit έγραψε στις 20:36, 07-05-11:

Παρακαλώ. Καλό ταξίδι να έχετε και να πάνε όλα καλά με τη γατούλα.

Παράθεση

Naiva

Δραστήριο Μέλος

H Naiva έγραψε στις 20:39, 07-05-11:

ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

Naiva

Δραστήριο Μέλος

H Naiva έγραψε στις 21:31, 21-05-11:

Γεια σας. Πρόκειται να ταξιδέψω από Γερμανί- Ελλάδα με τι γάτα μου πρώτη φορα. Μονο το αντίθετο έχω κάνει μέχρι τώρα. Όταν ήρθα δεν υπήρχε κανένας έλεγχος στο κλουβάκι τις γάτας (German Wings) την έβαλα κάτω απτή θέση (όσο μπορούσα) k μετά στη θέση διπλα μου. Τώρα στο site τις German Wings λέει ότι απαγορεύονται τα κλουβιά k πρέπει να είναι μαλακή τσάντα για ζώα με διάστασης 40x38x20 . Με Aegean μου λένε το κιλό κάνει 22 euro!!!!! k πρέπει να είναι 50x 30 x 23. Δεν πάνε καλά διότι δεν υπάρχει στον κόσμο τέτοιο κλουβί αλλα δυστυχώς σε όλες τις εταιρίες στα site αυτό λέει δηλαδή τέτοιες διαστάσεις. Φοβάμαι τώρα να μην βρεθώ εκεί k με μετράνε με το metro το κλουβί μου (είναι 48x30x2 k αναγκαστώ να μην ταξιδέψω. Πείτε μου σας παρακαλώ άμα γνωρίζετε τι παίζει με αυτά γιατί θα τρελαθώ.

Παράθεση

Naiva

Δραστήριο Μέλος

H Naiva έγραψε στις 21:37, 21-05-11:

evelynkar Ταξίδεψες τελικά? θέλω k εγώ να ταξιδέψω σε μέτρησαν? Εδώ στη γερμανία δεν ξέρω ακούω κάτι τρελα ότι μετράνε !!

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 21:59, 21-05-11:

22 ευρω το κιλο??? τρελλαθηκανε εκει στην Αegean? Ο γατος μου δλδ θα πληρωνε σχεδον 150 ευρω?
Παρε τηλεφωνο την German Wings να σου επιβεβαιωσουν οτι μπορεις να ταξιδεψεις με τη γατοφορο που εχεις και που ταξιδεψες την πρωτη φορα. Αλλωστε το κλουβι σου εχει 8 ποντους περισσοτερο μηκος αλλα εχει και 8 λιγοτερους σε φαρδος απο τις διαστασεις που ζητανε. Αρα εισαστε πατσι.

Παράθεση

Naiva

Δραστήριο Μέλος

H Naiva έγραψε στις 22:15, 21-05-11:

θα πω τι μάνα μου να πάρει από ελλάδα γιατί οι κλεφτες από γερμανία το 1 λεπτό κοστίζει 1 euro! + αναμονή. αίσχος. την πρώτη φορα από ελλάδα που ταξίδεψα ούτε με έλεξαν τίποτα απλά μπήκα μέσα κάθισα k αυτό ήταν. εδώ διαβάζω σε forums ότι βγάζουν χάρακα k μετράνε. στην τελική θα πρέπει να αγοράσω τσάντα. k τις φοβάμαι αυτές γιατί δεν έχουν καλο αερισμό. k πριν 1 μηνα κιόλας αγόρασα καινούργιο κλουβί με πολύ καλο αερισμό για να ταξιδέψει η πριγκιπέσα άνετα. Στην aegean έχουν πολύ θράσος. και το πιο αστείο είναι ότι μου λένε πρέπει να κλείσω πρώτα εισιτήριο για μένα k μετά για τι γάτα και υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μου πουν ότι δεν μπορεί η γάτα να ταξιδέψει k εγώ να έχω κλίση τσάμπα εισιτήριο. δεν πάνε καλά. Λέω δεν μπορείτε απλά να δείτε άμα μπορεί η γάτα να ταξιδέψει πρέπει να βγάλω τσάμπα εισιτήριο για μια απλή πληροφορία? Αίσχος

Παράθεση

Naiva

Δραστήριο Μέλος

H Naiva έγραψε στις 16:55, 22-05-11:

μια τρυπα στο νερό. με Air Berlin επιτρέπεται μέχρι 6 κιλά k με German Wings είναι τελικά με τσάντα.. πολύ παράξενο ενώ μέχρι τώρα όλοι οι γνωστοί με κλουβί (γατοφορο) ταξίδευαν..

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 02:31, 23-05-11:

εγω ταξιδευω με aegean καθε φορα αθηνα-κυπρο που θεωρειται εξωτερικη πτηση , κ κοστιζει 6 ευρω το κιλο..εκανα κ επιβεβαιωση για τις δυο γατες μου που θα ταξιδεψουμε τον Ιουλιο..και εννοειται σε πλαστικο κλουβι κ οχι πανινο. Επισης η επιβεβαιωση της γατας γινεται αμεσως μολις κλεισεις το εισητηριο, δλδ πριν πληρωσεις, και ξερεις αν ειναι οκ στην συγκεκριμενη πτηση, αλλιως λες να σε βαλει σε αλλη και το εισητηριο σου δεν παει χαμενο. Δεν ξερω πως παει απο Γερμανια αλλα εμας η Aegean ουτε χαρακα πηρε ποτε ουτε τπτ..και στην αρχη ειχα πολυ μεγαλυτερη γατοφορο απο αυτη που χρησιμοποιω τωρα..

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 02:38, 23-05-11:

ναι σου απαντησα στο αλλο θεμα που εγραψες..2 χρονια ταξιδευουμε απο και μπρος και κανενα προβλημα με την γατοφορο..εξαλλου αποτι μου ειπε η Aegean σε περιπτωση που δεν κανει το κλουβι μου μου δινουν αυτοι..τωρα απο Γερμανια δεν ξερω αν παει διαφορετικα.

Παράθεση

Naiva

Δραστήριο Μέλος

H Naiva έγραψε στις 06:30, 23-05-11:

3 φορες πήρα τηλέφωνο γιατί στην αρχή νόμιζα ότι έκανε λάθος η κοπέλα αλλα και τις 3 φορες μου pan 22 euro. μα λέω σε όλες τις αεροπορικές εταιρίες είναι max 30 euro k όχι το κιλό. τι να πω. θα πάρο 2 κλουβιά μαζί , ένα πάνινο k ένα πλαστικό k βλέπουμε. πάντως Air Berlin που ρώτησα είναι max 6 κιλά μαζί με το κλουβί k μου λένε άμα ξεφεύγει κατά 100gr πάει στις αποσκευές. δηλαδή στο χώρο για ζώα. θα τρελαθούμε ένα απλό ταξίδι θέλω να κάνω k μου βγαίνει ξινό.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,914 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:20, 23-05-11:

Τα θέμα : "Γατοφόρος και αεροπλάνο",συγχωνεύτηκε με το παρών.

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 11:52, 23-05-11:

εγώ που ταξιδεύω με αλιτάλια η τιμή ειναι 70 ευρώ...δλδ 140 πήγαινε -έλα για ζώα μέχρι 10 κιλά...
τον παίρνω πάνω μαζί μου...
και επίσης πρέπει να κάνεις κράτηση χωριστά για το ζώο...
για πάνινη ή πλαστική γατοφόρο δεν διευκρινίζει αλλά οι διαστάσεις είναι στάνταρ...
αν πάρεις μια καλή τσάντα με αρκετά ανοίγματα δεν νομίζω να έχει πρόβλημα η γατούλα σου..
εμένα πάντως είναι μια χαρά..
το μόνο ..θέλω να πάρω λίγο μεγαλύτερη διότι ο γάτος μου πλέον χωράει με το ζόρι...
στο τελευταίο ταξίδι είδα μια κοπέλα που είχε πολύ μεγαλυτερη τσάντα απο μένα και μου είπε οτι δεν της είπαν τίποτα..
ας ελπίσουμε!!
καλό ταξίδι να έχετε!!

Παράθεση

toni

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη toni
Ο toni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O toni έγραψε στις 08:07, 14-08-11:

Εχοντας μόλις γυρίσει από διακοπές στην Κρήτη με την γατούλα μας, θα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου από τα αεροπορικά ταξίδια.
Το σημαντικότερο είναι ότι η Χαρά (η γατούλα, 5 ετών) δεν είχε κανένα πρόβλημα. Ούτε κλάμματα, ούτε ζαλάδες (καμμία σχέση με το αυτοκίνητο όπου κλαίει συνέχεια).
Ταξιδέψαμε και με Olympic και με Aegean. Η πολιτική τους είναι λίγο πολύ ίδια. Πρέπει περίπου 15 ημέρες πριν το ταξίδι να δηλώσει κανείς ότι ταξιδεύει με γατούλα (και εξασφαλίζεις θέση στο παράθυρο!). Επίσης πρέπει το μέγιστο βάρος (γατί+γατοφόρος) να είναι 8 κιλά (η γατοφόρος δεν χρειάζεται να είναι σκληρού τύπου), και να έχουμε μαζί το βιβλιάριο της γατούλας, ώστε να αποδεικνύονται οι εμβολιασμοί. Ακόμη δεν απαιτείται microchip, αλλά αυτό ενδεχομένως να αλλάξει.

Καλό είναι να αποφεύγουμε να κάνουμε check in με όταν έχει πολύ κόσμο, γιατί μπορεί να φοβηθεί (η Χαρά φοβήθηκε). Στο check in τώρα, μας ζήτησαν να πληρώσουμε 4€ (και οι δύο εταιρείες), σαν ασφάλιση για το γατί.

Κατά τον έλεγχο ασφαλείας, πήρα την Χαρά αγκαλιά (και πέρασε η γατοφόρος άδεια από τις ακτίνες). Από εκεί και πέρα κανένα πρόβλημα. Απλώς κατά την απογείωση και την προσγειώση πρέπει να είναι κάτω από τα πόδια μας (φυσικά μέσα στην γατοφόρο). Ούτε φωνές ούτε τίποτα.

Εμείς βάλαμε στον πάτο της γατοφόρου, πάνες ακράτειας ενηλίκων, για κάθε ενδεχόμενο (αλλά δεν χρειάστηκε). Επειδή όμως είναι απορροφητικές, αν συνέβαινε κάτι, δεν θα ενοχλούσαμε τους συνταξιδιώτες.
Χρησιμοποιούμε έτσι κι αλλιώς λουράκι (με σαμαράκι) για βόλτα, που βοηθάει ώστε κατά την άφιξη να βγεί λίγο να πιεί νεράκι.
Παρά την συμβουλή του γιατρού μας, δεν της δώσαμε ηρεμιστικό (που μάλλον κακό θα κάνει), και τουλάχιστον για πτήση Θεσσαλονίκη-Χανιά (περίπου 1,5 ώρα, χωρίς τα μπες-βγες), δεν ήταν απαραίτητο.

Σαν συμπέρασμα, το πόσο εύκολο είναι τελικά το αεροπορικό ταξίδι μας "έλυσε" τα χέρια, γιατί μας ήταν δύσκολο να την αφήνουμε σε συγγενείς και φίλους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

(nina)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη (nina)
H (nina) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H (nina) έγραψε στις 15:28, 01-09-11:

Καλησπέρα! Σε λίγο καιρό θα μετακομίσω στην Αγγλία για μεταπτυχιακό και θέλω να πάρω μαζί μου και τη γατούλα μου. Την έχω από μωρό και είμαστε πολύ δεμένες οπότε αν την αφήσω πίσω αυτό θα επηρεάσει και τις δυο μας!
Στην Αγγλία η νομοθεσία για τη μεταφορά ζώων είναι αυστηρή οπότε έχω φροντίσει εδώ και κάποιους μήνες και της έβαλα τσιπάκι, της έβγαλα διαβατήριο, εμβόλιο λύσσας και αντισώματα. Μέσα Νοέμβρη μάλιστα θα έχουν περάσει οι 6 μήνες από την ημερομηνία της αιμοληψίας του τεστ για τα αντισώματα της λύσσας και πληρεί όλες τις προϋποθέσεις για να μπει στη Μεγάλη Βρετανία. Επομένως το πιο πιθανό σενάριο ήταν να μου τη φέρει τότε συγγενικό πρόσωπο που θα έρθει να με επισκεφτεί.
Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην British airways για να ενημερωθώ για τη μεταφορά και ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να κλείσω θέση. Αυτοί μου έστειλαν ένα ενημερωτικό e-mail το οποίο εκτός από τις πληροφορίες για το κουτί μεταφοράς τα χαρτιά που απαιτούνται κτλ γράφει και τις χρεώσεις. Και συγκεκριμένα τα παρακάτω:

"Οι χρεώσεις για την μεταφορά του ζώου είναι οι εξής:
Βασική/νόρμαλ IATA συν 175% πανω στην βασική χρέωση των γενικών χρεώσεων επι των εμπορευμάτων
B: 27.43ευρώ X 175%=48.00 ευρώ
K: 1.30 ευρώ X 175%=2.28 ευρώ X κιλά=……πχ 2,28 ευρώΧ72κιλά=164,16 ευρώ με MIN τις 150,00 λίρες
20.00 ευρώ η έκδοση φορτωτικής
σύν επίναυλο καυσίμων
Τα κιλά Χ 0,15 ευρώ η ασφάλεια
συν PET fee GBP 300 για καθε ζώο και GBP 25 για κάθε επιπλεον ζώο το ιδίου αποστολέα και παραλήπτη
συν σε περίπτωση διανυκτέρευσης στο Λονδίνο τότε υπάρχει και χρέωση GBP 135.00 (για καθε νύχτα).
σύν ΦΠΑ 23% σε όλες τις παραπάνω χρεώσεις.

Ενα minimum ποσό είναι περίπου στα 700,00 Ευρώ.Η τιμή εξαρτάται απο τις ακριβείς διαστάσεις του κλουβιού μαζί με το βάρος του ζώου και απο την ισοτιμία της λίρας την ημέρα που θα εκδοθεί η φορτωτική.Οι τιμές που σας δίνουμε μέχρι την ημέρα έκδοσης της φορτωτικής είναι πάντα κατά προσέγγιση."

Δηλαδή για τη γάτα μου που είναι 3 κιλά βγαίνει περίπου 640ευρώ!!!!!!!! Επειδή προφανώς είναι πάρα πολλά αν αυτό είναι η μόνη λύση δε θα μπορέσω να την πάρω μαζί μου....
Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει κάποια άλλη εταιρία με την οποία μπορεί να γίνει μεταφορά χωρίς να μπει σε καραντίνα το ζώο ή οτιδήποτε που θα μπορούσε να βοηθήσει ας μου στείλει!! Είμαι πολύ λυπημένη και απογοητευμένη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 16:01, 01-09-11:

Δεν γνωρίζω δυστυχώς για τις αεροπορικές εταιρίες! Το μόνο που ξέρω για την Αγγλία από προσωπική εμπειρία όταν έκανα μεταπτυχιακό, είναι ότι δεν επιτρέπονται τα ζώα σε φοιτητικές εστίες. Εκτός και αν εσύ μείνεις ιδιωτικά ή εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι από τότε που ήμουν εγώ. Ελπίζω να βρεις λύση και να είστε μαζί! Θα είναι πολύ καλά, από το να είσαι μόνη!

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 18:06, 01-09-11:

καλησπέρα!!
μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο να κοστίζει η μεταφορά γάτας τόσα πολλά χρήματα....εγώ όπως είπα και παραπάνω...με αλιτάλια πληρώνω 140 ευρώ με επιστροφή και αυτό επειδή αλλάζω 2 αεροπλάνα και να φανταστείς ο γάτος μου είναι 7 κιλά...
οι πτήσεις εσωτερικού κοστίζουν 20 ευρώ και οι πτήσεις εξωτερικού 50..και φυσικά είναι σύμφωνα με το ΙΑΤΑ...
τώρα..η βρετανία να έχει τόσο μεγάλη διαφορά στις χρεώσεις μου φαίνετε τελείως παράλογο.
πάρε στις πληροφορίες της British Air και ρώτησε τους ακριβώς πόσο θα πληρώσεις για μια γάτα 3 κιλών...εγώ όταν παίρνω να κάνω την κράτηση για τον γάτο μου πάντα μου λένε και πόσο ακριβώς θα πληρώσω.
εύχομαι να βρεις λύση και να πάρεις την γατούλα μαζί σου...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:49, 01-09-11:

Ο λόγος που στην Μ. Βρετανία οι τιμες είναι υψηλές έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι ΔΕΝ επιτρέπουν κατοικίδια στην καμπίνα του αεροπλάνου. Τα κατοικίδια τα δέχονται μόνο όταν μεταφέρονται ως cargo γι' αυτο και κοστίζει τόσο η μεταφορά τους.

Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 23:07, 01-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Ο λόγος που στην Μ. Βρετανία οι τιμες είναι υψηλές έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι ΔΕΝ επιτρέπουν κατοικίδια στην καμπίνα του αεροπλάνου. Τα κατοικίδια τα δέχονται μόνο όταν μεταφέρονται ως cargo γι' αυτο και κοστίζει τόσο η μεταφορά τους.
Επειδή κι εγώ σκέφτομαι πολύ έντονα να φύγω προς εξωτερικό (με την ελπίδα να μην επιστρέψω) και σκέφτομαι έντονα τη Μ. Βρετανία, μήπως γνωρίζεις αν η μεταφορά του κατοικιδίου σαν κάργκο αφορά μόνο τις Αγγλικές εταιρίες ή γενικά όποιο ζώο μπαίνει στη χώρα; Για να το πω πιο απλά: ξέρω ήδη ότι η British απαιτεί να της το παραδώσεις ως κάργκο, αλλά αν πετάξεις για Αγγλία με Aegean που γνωρίζω ότι δέχεται ζώα στην καμπίνα, μπορεί η γατούλα να ταξιδέψει κανονικά στην καμπίνα;

Πάντως γενικά πέραν της όλης διαδικασίας με την καραντίνα κλπ έχω διαπιστώσει ότι δυστυχώς και όταν μπει η γάτα στο Ηνωμένο Βασίλειο τα προβλήματα δεν τελειώνουν - για να μην πω ότι τότε αρχίζουν πραγματικά, καθότι από μια αναζήτηση-έρευνα που έκανα διαπίστωσα ότι δυστυχώς είναι χαρακτηριστικά δύσκολο να βρεθεί σπίτι προς ενοικίαση που να μην αποκλείει ρητά και κατηγορηματικά τα κατοικίδια. Αν λοιπόν είναι εύκολο, θα ήθελα η φίλη που φεύγει τώρα να μας πει τις εμπειρίες της ως προς αυτό, και αν κάποιος άλλος φίλος έχει και αυτός εμπειρία στο θέμα, θα την εκτιμούσα πάρα πολύ πραγματικά γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί πλήρως τελευταία με πολλά (κυρίως φυσικά με τη χώρα μας, που είναι σαν εμάς τους νέους να μας πετάει απ' έξω και να μας σπρώχνει να φύγουμε όσο το δυνατόν μακρύτερα - αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα...).

Ίσως μάλιστα να ήταν καλή ιδέα να ανοίξει ένα νέο τόπικ, πχ "Μεταφορά και εγκατάσταση γάτας από την Ελλάδα στο Ηνωμένο Βασίλειο".

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:30, 02-09-11:

Δεν έχει να κάνει με την αεροπορική εταιρία αλλά με την νομοθεσία της Μ. Βρετανίας. Όλο αυτό γίνεται επειδή η λύσσα έχει εξαλειφθεί από εκεί. Έχω την εντύπωση ότι τα βάσανα δεν τελείωνουν με το cargo, αλλά συνεχίζονται με καραντίνα (αν δεν φροντίσεις να ετοιμαστείς κατάλληλα). Το ζώο πρέπει να διαθέτει μικροτσίπ, να είναι εμβολιασμένο κατά της λύσσας, να γίνει τέστ αίματος για αντισσώματα κατά της λύσσας και να έχει διαβατήριο. Επίσης πρέπει να του γίνει αποπαρασίτωση, εξωτερική και εσωτερική 24-48 ώρες πριν ταξιδέψει. Αν κάνεις ότι ζητάνε δεν θα έχεις πρόβλημα με καραντίνα.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 06:38, 02-09-11:

Oι κανονες για τη μεταφορα κατοικιδιων στην Αγγλια αλλαζουν παντως απο την πρωτη Ιανουαριου:
https://www.defra.gov.uk/publications...o-uk110706.pdf

Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 10:45, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Δεν έχει να κάνει με την αεροπορική εταιρία αλλά με την νομοθεσία της Μ. Βρετανίας. Όλο αυτό γίνεται επειδή η λύσσα έχει εξαλειφθεί από εκεί. Έχω την εντύπωση ότι τα βάσανα δεν τελείωνουν με το cargo, αλλά συνεχίζονται με καραντίνα (αν δεν φροντίσεις να ετοιμαστείς κατάλληλα). Το ζώο πρέπει να διαθέτει μικροτσίπ, να είναι εμβολιασμένο κατά της λύσσας, να γίνει τέστ αίματος για αντισσώματα κατά της λύσσας και να έχει διαβατήριο. Επίσης πρέπει να του γίνει αποπαρασίτωση, εξωτερική και εσωτερική 24-48 ώρες πριν ταξιδέψει. Αν κάνεις ότι ζητάνε δεν θα έχεις πρόβλημα με καραντίνα.
1ον: Ναι, φυσικά, αυτά τα έχω ψάξει αρκετά και μάλιστα τα έχω ήδη κάνει όλα εκτός από την αποπαρασίτωση, που γίνεται τελευταία στιγμή (αν και δεν νομίζω ότι θα φύγω πολύ άμεσα εν τέλει - μάλλον θα χρειαστεί και δεύτερη φορά). Δεδομένου λοιπόν ότι το ζώο είναι πλήρως προετοιμασμένο από αυτή την άποψη και είναι βέβαιο ότι θα αποφύγει το σύστημα της καραντίνας, μπορεί άραγε να ταξιδέψει στην καμπίνα αν η εταιρία που επιλέξουμε επιτρέπει μεταφορά ζώου στην καμπίνα; Αυτός είναι ο προβληματισμός μου.

2ον: Moukelis, σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, δεν ήξερα για την επικείμενη αλλαγή, αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον.

Παράθεση

(nina)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη (nina)
H (nina) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H (nina) έγραψε στις 23:34, 02-09-11:

Καλησπέρα!

@Δανάη έχεις βρει εταιρία για να ταξιδέψει η γάτα σου στη UK? Τα ζώα επιτρέπεται να εισαχθούν με συγκεκριμένες μόνο εταιρίες και σε συγκεκριμένα αεροδρόμια. Με British air πάντως κοστίσει γύρω στα 600ευρώ...

@Moukelis Διάβασα το ενημερωτικό φυλλάδιο αλλά δεν είδα κάποια ιδιαίτερη αλλαγή παρά μόνο ότι πρέπει να έχουν περάσει 21 μέρες μετά τον εμβολιασμό (αντί για 6 μήνες από το blood test) .. Υπάρχει κάτι άλλο?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 07:27, 03-09-11:

Τα ζωα που προερχονται απο χωρες της Ευρωπαϊκης Ενωσης αν εχουν συμπληρωσει 21 μερες απο τον εμβολιασμο για τη λυσσα,κι εχει το τσιπακι και τις αποπαρασιτωσεις του,δε θα χρειαζεται να μπαινουν σε καραντινα,αυτο ηταν εξαλλου το προβλημα με την εισοδο ζωων στη χωρα.Τωρα ουσιαστικα θα ειναι σαν να ταξιδευει σε οποιαδηποτε αλλη χωρα,τα ιδια ακριβως ισχυουν και για τις υπολοιπες.

Παράθεση

kstinion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kstinion
H kstinion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H kstinion έγραψε στις 18:00, 09-09-11:

πωπω ολα αυτα μου φαινονται πολυ μπερδερμενα
ταξιδευω την αλλη βδομαδα με τον μπαρτουλη μου με την tap απο πορτογαλια.
εχω κλεισει θεση στη καμπινα μετα απο πολυ παιδεμα με τις εταιριες.τελικη τιμη για το εισιτηριο του δε ξερω υποπτευομαι κατι γυρω στα 50 ευρω.
μου ειπανε οτι το κλουβι πρεπει να εχει 25 υψος 32πλατος 48μηκος γιατι αλλιως λεει δε θα τον δεχτουν στο αεροπλανο.το κλουβακι οκ θα παω να το αγορασω σημερα αυριο δε νομιζω να υπαρχει εκει προβλημα

επειδη οσο περνανε οι μερες με εχει πιασει πολυ αγχος για το θεμα και κανεις δε με καταλαβαινει πειτε μου αν ξεχασα τιποτα.
-ο μικρος εχει κανει τα εξης:
-μικροτσιπ
-αποπαρασιτωση μεσα εξω
-αντιλισσικο εμβολιο
-διαβατηριο
-ολα αυτα τα καναμε στις 10 αυγουστου οποτε θα εχει περασει μηνας και μεχρι τη μερα του ταξιδιου.
-2 μερες πριν το ταξιδι θα παμε για το πιστοποιητικο υγειας απο την εδω γιατρο.

πειτε μου χρειαζεται τιποτα αλλο;μου διαφευγει κατι;
εχω αγχωθει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kstinion : 09-09-11 στις 18:01. Αιτία: ξεχασα να γραψω κατι.
Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:16, 09-09-11:

Πιστεύω ότι το ταξίδι με το αεροπλανο ειναι πραγματικά ένα μαρτύριο για τους μικρούς μας φίλους

Παράθεση

kstinion

Νεοφερμένος

H kstinion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H kstinion έγραψε στις 19:01, 09-09-11:

ε ενταξει.φρικαρουν γιατι φοβουνται το θορυβο του αεροπλανου και απανωτες αλλαγες.εχω ταξιδεψει εσωτερικο με τον αρουλη της αδερφης μου ,και με αεροπλανο και με πλοιο.
ε εκλαιγε λιγο στην αρχη ειδικα αμα ειχε πολυ θορυβο (μηχανες πλοιου κατα την επιβιβαση).και φυσικα σπαζονται γιατι ειναι σε αγνωστο περιβαλλον και σε περιορισμενο χωρο.αναγκαιο κακο ειναι το ταξιδι αλλα τι να κανουμε οταν δεν υπαρχει αλλη επιλογη.και οπως ειδαμε και παραπανω για αγγλια πολυ ακριβο.δε μπορω να καταλαβω γιατι τη σημερον ημερα να ειναι ολοκληρος γορδιος δεσμος η μεταφορα ενος μικρου ζωου!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kstinion

Νεοφερμένος

H kstinion έγραψε στις 23:51, 12-09-11:

παντως ρε παιδια πολυ μπελας οι γατοφοροι!κανεις δε τις φτιαχνει με τις προδιαγραφες των εταιριων!πηγα σε 4 πετσοπ μεχρι να βρω μια με τις σωστες διαστασεις.ασε που ημουν σα την τρελλη με το μετρο στο χερι.λολ.

καλα το αλλο της tap ανεκδοτο.στο σαιτ ελεγαν οτι πουλανε οι ιδιοι γατοφορους σε καποια απο τα αεροδρομια τους.τους ρωταω στο πορτο εχετε γατοφορους αν ειναι να αγορασω απο εσας.μου λενε ναι αλλα δεν εχουμε helpdesk στο αεροδρομιο του πορτο οποτε πρεπει να πατε η ιδια για την αγορα και αν εχουν...με υποχρεωσανε.παρολαυτα μου ειπανε οτι θα ειναι με το μετρο εκει και θα μετρησουν τις διαστασεις πριν τον δεχτουν στο τσεκ ιν.αρα και η tap μετραει για οσους ενδιαφερονται.

ρε παιδια να ρωτησω...με τις χειραποσκευες τι παιζει;σας εχει βαλει κανεις χερι ποτε να κουβαλατε μονο τη γατοφορο;στις περισσοτερες εταιριες το οριο ειναι μια χειραποσκευη βαρους 6 κιλων.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,914 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:57, 12-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από kstinion

ρε παιδια να ρωτησω...με τις χειραποσκευες τι παιζει;σας εχει βαλει κανεις χερι ποτε να κουβαλατε μονο τη γατοφορο;στις περισσοτερες εταιριες το οριο ειναι μια χειραποσκευη βαρους 6 κιλων.
Ο γατος μου μονο..ειναι 6.500 κιλα....τι στο καλο;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:36, 13-09-11:

Νομίζω ότι επιτρέπουν μέχρι 9 κιλά στην καμπίνα. Οι περισσότερες εταιρίες προτιμούν τις πάνινες. Δεν χρειάζεσαι να μετράς αν έχεις πάνινη γιατί δέχονται τις περισσότερες (αν όχι όλες).

Παράθεση

kstinion

Νεοφερμένος

H kstinion έγραψε στις 00:49, 13-09-11:

παντως η aegean δεχεται μεχρι 8 κιλα και η tap μεχρι 7.αυτο με το γατι συν τη γατοφορο.στην ταπ εχουν και στανταρ τιμη για τα ταξιδια εξωτερικου.70 ευρω.

πανινη πειρα κι εγω.εχει και ρετρο χρωματα παναθεμα τον.τωρα αμα δε τους αρεσει θα τους τη φορεσο καπελο και θα διαταξω το γατι να τους φαει ζωντανους.αντε πια!

βασικα εγω κατι αλλο ηθελα να ρωτησω.εχεις τη γατοφορο ολα οκ αλλα εχεις και μια τσαντα δικη σου μαζι στιλ σχολικη.παιζει να τσινισουν η οχι;θελω να πιστευω πως οχι γιατι δεν εχω καμια ορεξη να κυκλοφορω με το λαπτοπ ανα χειρας και το γατι ταυτοχρονα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 13-09-11 στις 12:26. Αιτία: merge
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:08, 13-09-11:

Κάποιες εταιρίες αφήνουν χειραποσκευή μαζί με το κατοικίδιο και κάποιες άλλες όχι. H LH ξέρω ότι αφήνει, για τις υπόλοιπες δεν γνωρίζω. Τηλεφώνησε στην εταιρία που πρόκειται να ταξιδέψεις και ρώτησε τους για να είσαι σίγουρη τι επιτρέπεται και τι όχι. Η LH χρεώνει 50 ευρώ για πτήσεις στην Ευρώπη και επίτρεπει μέχρι 8 κιλά στην καμπίνα του αεροσκάφους.

Παράθεση

MARIAYIA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MARIAYIA
H MARIAYIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H MARIAYIA έγραψε στις 13:00, 27-11-11:

Καλησπερα! θα ηθελα να ρωτήσω αν καποιος εχει ταξιδέψει πρόσφατα απο Αγγλια Ελλάδα με την γατούλα του και ίσωσ μπορέσει να μου δώσει μερικές πληροφορίες. Θέλω να υοθετήσω ενα γατάκι εδω αλλα ανησυχώ πως αν ποτέ αποφασίσω να γυρίσω Ελλάδα δεν θα μπορέσω να την πάρω μαζ'ι μου.Διαβάζω οτι η ΑEGEΑN και η Olympic airways δεν πετανε ζωα απο Αγγλια.... και οι υπολοιπες εταιριες ζητανε πολλα λεφτα και θα πεταξει cargo. Δεν μου αρεσει η ιδεα να πεταξει τοσες ωρες μονο του, οσο για τα λεφτα δεν διαθετω δυστυχως 1000 σχεδον λιρες να πεταξω και εγω και η γατουλα. Αν υπαρχει καποιος ας με κατατοπισει λιγο... γιατι παω να σκασω... Ευχαριστω

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:07, 27-11-11:

Αν έφευγες με την γατούλα μέσω τραίνου για παρίσι και πετούσατε μετά από εκεί για Ελλάδα;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 02:54, 12-03-12:

Καλησπέρα! Αν και βλέπω πως είναι λίγο παλιό το θεματάκι, θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια γιατί κ εγώ θα πάρω γατούλα σύντομα μάλλον αλλά θα πρέπει αναγκαστικά να ταξιδεύει μαζί μου από Αθήνα-Κύπρο. Γι'αυτό θα ήθελα να μάθω πόσο καιρό χρειάζεται για να βγει το διαβατήριο της γάτας καθώς και αν πρέπει να περιλαμβάνονται στο βιβλιάριο υγείας και άλλα εμβόλια εκτός από την λύσσα. Το ρωτάω αυτό γιατί θα πάρω το γατάκι μικρό και το πιο πιθανό είναι να μην έχει κλείσει τις 10 βδομάδες και να μην έχουν γίνει όλα τα εμβόλια που χρειάζεται λόγω νεαρού της ηλικίας. Επίσης υπάρχει κάποιος περιορισμός στο θέμα της ηλικίας? (π.χ πολύ νεαρό γατακι) Ταξιδεύω με Aegean και έχω ακούσει ότι είναι λίγο περίεργοι με τα κατοικίδια κ ότι χρεώνουνε πολύ το κάθε κιλόΜήπως γνωρίζει κανείς τα σχετικά με το θέμα του ταξιδιού να με βοηθήσει?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:06, 12-03-12:

Κατ'αρχήν πρέπει να κοιτάξεις τους κανονισμούς της Κύπρου, για να μπει το ζώο στη χώρα.
Δες αυτό (και τα δύο λινκ που παραθέτει), αλλά πάρε τηλέφωνο και την κυπριακή πρεσβεία. Βλέπω ότι θα πρέπει να έχεις ανακοινώσει το ζωάκι...

Ανάλογα με την ηλικία του γατιού, δίνονται άλλοι περιορισμοί (εγώ έφερα τη Μπριάμ όταν ήταν 8 μηνών, αλλά θα ήταν αλλιώς για γατιά 3-7 ή 0-3 μηνών).

Τέλος, για την Aegean, θα πληρώσει το 1.5% του ναύλου της IATA, δες παραπάνω εδώ.

Άντε βρε! Κι η Μπριάμ θα πετάξει μαζί μου, τρεις φορές συνολικά, το καλοκαίρι! Μια χαρά θα πάνε όλα!!!

Να της έχεις πολύ catmint στην τσάντα της, τα χαλαρώνει... Εμένα είχε μεταμορφωθεί σε βούδα.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 14:21, 12-03-12:

Καλησπέρα για την Κύπρο επειδή το έκανα πολύ προσφατα, αν πετάς με cyprus airways είναι λίγο μυστήριοι, αν πετάς με aegean είναι πιο εξικοιωμένοι με κατικοίδια,
το διαβατήριο στο βγάζει ο κτηνίατρος , η γάτα για να πάει Κύπρο πρέπει να είναι άνω των 6 μηνων και να έχει κάνει εμβόλιο για λύσσα, επίσης πρέπει να έχει microchip, το διαβατήριο μπορεί να στο βγάλει απο 40 εώς 80 ευρώ ανάλογα σε τι γιατρό θα πέσεις, υπόψη οτι ο κτηνιατρικός σύλλογος τους τα παρέχει με 5 ευρώ τα διαβατήρια.
Με οποιαδήποτε εταιρία και αν πετάς πρέπει να τους τηλεφωνήσεις και να κάνες κράτηση για pet in cabin εάν έχεις μια γάτα έγκαιρα, εάν πετάς με κυπριακές αερογραμμες κι εκεί είναι πάλι μπέρδεμα μπορουν να πεταξουν μέχρι 2 γατες ή μέχρι 2 σκύλοι ανά πτήση, η aegean δέχεται 1 σκύλο και μια γάτα απλά δεν τους βάζει να κάθονται δίπλα δίπλα (κοινή λογική )
οποτε όπως και να έχει παρε τους ητλέφωνο και κλείσε θέση γαι το ζωάκι σου πάνω!
Απλά ενημερωτικά η ολυμπιακή δεν δέχεται ζώα στις πτήσεις ουτε πάνω στο αεροσκάφος ουτε κάτω στο αμπάρι ούτε σε γραμματοσημό δεν θέλει να βλέπει ζώα.

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 15:25, 12-03-12:

@ Γίδι: Ωχ, ολόκληρη διαδικασία για ένα μικρό ζωάκι! Τώρα σχετικά με την Aegean, διάβασα στο κάτω μέρος της σχετικής σελίδας για τα κατοικίδια κάποιους περιορισμούς για την ηλικία, όπου γράφει πως δε γίνονται δεκτά γατάκια κάτω των 10 βδομάδων, αλλά αυτό όπως βλέπω αφορά στην περίπτωση μεταφοράς του ζώου μαζί με της αποσκευές (cargo). Όπως κ να'χει θα ρωτήσω κ γι'αυτό.
Α, και κάτι τελευταίο, λίγο άσχετο Που μπορώ να βρω catmint?

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 15:55, 12-03-12:

@ Havana: Βασικά θα πετάξω σε περίπου ένα μήνα με Aegean αλλά στην επιστροφή θα πετάξω με Cyprus Airways γιατί με βολεύει καλύτερα. Τώρα τελευταία όμως οι Κυπριακες αερογραμμές συνεργάζονται με τις Ολυμπιακές στις περισσότερες πτήσεις,ειδικά για Ελλάδα και συχνά η πτήση γίνεται με σκάφος των Ολυμπιακών. Δεν ξέρω σε τέτοια περίπτωση ποιας εταιρείας οι κανόνες εφαρμόζονται σχετικά με τα κατοικίδια, πρέπει να το ψάξω.. Επίσης υπάρχει κανονισμός που λέει ότι η γάτα πρέπει να είναι άνω των 6 μηνών? Επειδή δε το διάβασα κάπου.Τελοσπάντων,το θέμα της ηλικίας με απασχολεί κυρίως επειδή πιθανόν να πάρω τη γάτα μου πολύ σύντομα και θα είναι μικρή σε ηλικία, το πολύ 1,5 μηνών και αναγκαστικά θα πρέπει να φύγω για Κύπρο το Πάσχα και να την πάρω μαζί μου. Αν όντως υπάρχουν περιορισμοί για την ηλικία,δε θα μπορώ να την πάρω μαζί μου και δυστυχώς δεν έχω κάποιον στην Αθήνα να την κρατήσει όσο θα λείπω. Η μόνη λύση που σκέφτομαι είναι ξενοδοχείο για ζώα,αν υπάρχουν στην Αθήνα τέτοια ή να μην πάρω γάτα καθόλου, αν και το θέλω πάρα πολύ εδώ και καιρό..Αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με ξενοδοχεία ζώων,παρακαλώ να μου πει.
Συγγνώμη αν σας ζάλισα με τις απορίες μου, αλλά χρειάζομαι κάποιον να με διαφωτίσει

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:16, 12-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από vregmeni_gata
@ Γίδι: Ωχ, ολόκληρη διαδικασία για ένα μικρό ζωάκι! Τώρα σχετικά με την Aegean, διάβασα στο κάτω μέρος της σχετικής σελίδας για τα κατοικίδια κάποιους περιορισμούς για την ηλικία, όπου γράφει πως δε γίνονται δεκτά γατάκια κάτω των 10 βδομάδων, αλλά αυτό όπως βλέπω αφορά στην περίπτωση μεταφοράς του ζώου μαζί με της αποσκευές (cargo). Όπως κ να'χει θα ρωτήσω κ γι'αυτό.
Α, και κάτι τελευταίο, λίγο άσχετο Που μπορώ να βρω catmint?
Βασικά catnip το λένε τελικά, μπερδεύτηκα με το γερμανικό όνομα. Αυτό είναι.
Εγώ σε petshop το πήρα, μερικά ευρώ το σακουλάκι, αποξηραμένο!

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 16:40, 12-03-12:

Ωραία, σ'ευχαριστώ για την πληροφορία Ελπίζω να βρω λύση και με τα άλλα θέματα.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 13:11, 13-03-12:

Για να κάνει αντιλυσσικό εμβολιασμό πρέπει να είναι άνω των 6 μήνων , το εμβόλιο αυτό είναι πάρα πολύ βαρύ και δεν ενδίκνειτε για νεαρότερες ηλικίες.
Δεν το γραφει κάπου αλλα όταν σου ζητουν αντιλυσσικό αυτόματα το γατι δεν γίνεται να είναι 2 μηνων.

πόσο είναι η γάτα σου?
Στο πήγαινε δεν θα έχεις κανένα θέμα, στο γύρνα είναι ο χειρότερος πονοκέφαλος ο συνδιασμός των συγκεκριμένων αερποπρικών εταιριων
παρε τηλεφωνο την cyprus και πες τους οτι θες να κλεισεις επιστροφη με το ζωακι σου...κρατα τα ονοματα των υπαλληλων που σου δινουν απαντησεις στα τηλεφωνα
κουραγιο και καλη δυναμη

Αρχική Δημοσίευση από vregmeni_gata
@ Havana: Βασικά θα πετάξω σε περίπου ένα μήνα με Aegean αλλά στην επιστροφή θα πετάξω με Cyprus Airways γιατί με βολεύει καλύτερα. Τώρα τελευταία όμως οι Κυπριακες αερογραμμές συνεργάζονται με τις Ολυμπιακές στις περισσότερες πτήσεις,ειδικά για Ελλάδα και συχνά η πτήση γίνεται με σκάφος των Ολυμπιακών. Δεν ξέρω σε τέτοια περίπτωση ποιας εταιρείας οι κανόνες εφαρμόζονται σχετικά με τα κατοικίδια, πρέπει να το ψάξω.. Επίσης υπάρχει κανονισμός που λέει ότι η γάτα πρέπει να είναι άνω των 6 μηνώΕπειδή δε το διάβασα κάπου.Τελοσπάντων,το θέμα της ηλικίας με απασχολεί κυρίως επειδή πιθανόν να πάρω τη γάτα μου πολύ σύντομα και θα είναι μικρή σε ηλικία, το πολύ 1,5 μηνών και αναγκαστικά θα πρέπει να φύγω για Κύπρο το Πάσχα και να την πάρω μαζί μου. Αν όντως υπάρχουν περιορισμοί για την ηλικία,δε θα μπορώ να την πάρω μαζί μου και δυστυχώς δεν έχω κάποιον στην Αθήνα να την κρατήσει όσο θα λείπω. Η μόνη λύση που σκέφτομαι είναι ξενοδοχείο για ζώα,αν υπάρχουν στην Αθήνα τέτοια ή να μην πάρω γάτα καθόλου, αν και το θέλω πάρα πολύ εδώ και καιρό..Αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με ξενοδοχεία ζώων,παρακαλώ να μου πει.
Συγγνώμη αν σας ζάλισα με τις απορίες μου, αλλά χρειάζομαι κάποιον να με διαφωτίσει
σορρυ τωρα διαβασα οτι η γατα θα ειναι 1,5 μηνων
ελπιζω αυτός που θα σου δωσει τη γατα να ξερει οτι απαγοευεται βαση νομοθεσιας η υιοθεσια ζώων κάτων των 8 εβδομαδων και να γνωρίζει οτι παρανομει κι εγκληματει εις βαρος ενός ζώου
Για ξενοδοχειο ζωου θα σου στειλω μυνημα προσωπικο.. αλλα η γνωμη μου ειναι οτι το μωρο δεν θα εχει ουτε εμβολια ουτε αντισωματα και το πιο πιθανο ειναι αν κολλησει καμια πανευκπενια και να πεθανει, γιατι δνε το απιρνεις οταν επιστρεψεις με το καλο??

και τελος ζωα κατω των 3 μηνων δεν ταξιδευουν ουτε πανω ουτε κατω σε κανενα αερσοκαφος σε καμια εταιρια.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 13-03-12 στις 13:26. Αιτία: Merge
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους