Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 92,990 εγγεγραμμένα μέλη και 719,969 μηνύματα σε 22,903 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 260 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ταξίδι με πλοίο

escape

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη escape
H escape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H escape έγραψε στις 21:12, 07-07-12:

Καλού κακού θα έλεγα να ξαναψάξεις για το βιβλιάριο του γατιού. Οι άνθρωποι είναι περίεργοι κι αν ένας επιβάτης παραπονεθεί, το προσωπικό θα είναι υποχρεωμένο να εφαρμόσει τις όποιες διατάξεις. Μήπως ο γιατρός σας μπορεί να σας δώσει μια πιστοποίηση ως προς την υγεία του ζώου;
(Έχει συμβεί σε παρέα που ταξιδεύαμε με μεγάλο σκύλο δεμένο στο κατάστρωμα που είχε 10 άτομα σύνολο, να παραπονεθεί ένας -από παραξενιά- και τότε αναγκαστήκαμε να τον βάλουμε σε κλουβί γιατί ο παράξενος είχε ειδοποιήσει το λιμεναρχείο και θα εύρισκε τον μπελά του ο καπετάνιος. Δεν είναι ίδια περίπτωση αλλά για να τονίσω το από πού μπορεί να σου ρθει)
Όσο για τις διατάξεις, ρίξε μια ματιά εδώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:46, 07-07-12:

Συμφωνω,το βιβλιαριο πρεπει να το εχεις για παν ενδεχομενο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 23:47, 07-07-12:

Δώρα σε περίπτωση που το σαλόνι ακόμα και αν είναι τεράστιο έχει κυλικείο δεν μπορούμε να βάλουμε την γατούλα μέσα??? Που βρίσκεται η καταγγελία που λες?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 07:44, 08-07-12:

Η καταγγελια ηταν προσωπικη,εγινε απο μενα μετα απο ταξιδι που μας εβγαλαν την πιστη,και εφτασα μεχρι το Υπουργειο Ναυτιλιας.
Οσο για την αποσταση απο το κυλικειο,δεν διευκρινιζει:
2 τα μικρόσωμα κατοικίδια που συνήθως συμβιώνουν με τον άνθρωπο
(κυρίως γάτες, μικρόσωμα σκυλιά) εφόσον μεταφέρονται με ειδικά καλάθια
ή κλωβούς ή φέρουν φίμωτρο και είναι εμβολιασμένα με τα κατάλληλα
εμβόλια (πρέπει να αποδεικνύεται από τα ανάλογα πιστοποιητικά που
φέρουν μαζί οι ιδιοκτήτες τους).Τα ζώα αυτά παραμένουν στους
θαλαμίσκους των συνοδών τους, σε περίπτωση όμως κατά την οποία:
  • Δεν υπάρχουν θαλαμίσκοι προς διάθεση ή
  • οι συνεπιβάτες στο θαλαμίσκο δεν επιθυμούν την παραμονή του κατοικίδιου μαζί τους, ή
  • το πλοίο δεν διαθέτει θαλαμίσκους επιβατών ή
  • ο ιδιοκτήτης του μικρόσωμου κατοικίδιου ζώου έχει εκδόσει εισιτήριο άνευ κλίνης
τότε, το μικρόσωμο κατοικίδιο ζώο επιτρέπεται να μεταφέρεται, σε μη
πολυσύχναστο ειδικά προσδιορισμένο χώρο (εκτός εστιατορίων και
πλησίον κυλικείων), μέσα σε κλουβί ή να φέρει φίμωτρο και να είναι δεμένο
με λουρί ή αλυσίδα. Και στις δυο περιπτώσεις απαραιτήτως να συνοδεύεται
από τον ιδιοκτήτη του.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 09:11, 08-07-12:

Από τότε που έχω την Μόλυ απέφευγα να ταξιδέψω γιατί φοβάμαι μην καταλήξω όπως μία φίλη μου που έμεινε έξω σε όλο το ταξίδι από Ηράκλειο Αθήνα με το γατάκι της να ξερνάει και μετά να το έχει μία βδομάδα άρρωστο με διάρροιες και εμετούς. . Πάντα ταξιδεύω κατάστρωμα οπότε είναι ακόμα χειρότερα...........
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:20, 08-07-12:

Εμεις εχουμε ταξιδεψει πολλες φορες,ακομη και με μωρακια,και δεν ειχαμε ποτε προβλημα (περα απο το αγενες προσωπικο σε ενα συγκεκριμενο πλοιο).Παντα διαλεγαμε ενα μερος του σαλονιου χωρις πολυ κοσμο,ειχα μαζι μου και τη νομοθεσια,κι ολα ενταξει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionati
H hionati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hionati έγραψε στις 09:58, 08-07-12:

Καλημέρα και από εμένα..Βρε κορίτσια γιατί εμένα η Σούσι δεν στέκεται στον μεταφορέα αλλά σου βγάζει την πίστη απ'το νιαουρητό???? Όταν το περιορίζεις αυτό το γατί ΦΡΙΚΑΡΕΙ!!!! Έτσι...δυστυχώς ελάχιστο ηρεμιστικό κάθε φορά...Με το σκυλί μου έχω το ίδιο πρόβλημα..Με το που μπαίνει σε αμάξι, εμετούς...διάρροιες....τσίσα....και αυτή ηρεμιστικό και ύπνος του δικαίου μετά...Τι να κάνω???? ΔΕν υπάρχει άλλος τρόπος....

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:11, 08-07-12:

Εμας ευτυχως εχουν συνηθισει απο μικρα στα ταξιδια και γενικα στις μεταφορες,και το ιδιο κανω και με τα μικρα μας για να μην εχουν τετοιο θεματακι αργοτερα.

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 10:14, 08-07-12:

Καλημέρα σε όλους! Σκέφτομαι να πάρω και γω φέτος μαζί μου τους 2 γάτους μου για διακοπές. Είμαι πολύ προβληματισμένος όμως, για τους εξής λόγους:
1) όταν χρειάστηκε να τους μεταφέρω πριν από μια βδομάδα από το παλιό μου σπίτι στο νέο- ούτε καν καράβι,απλά αυτοκίνητο!!- με ταλαιπώρησαν αφάνταστα αφού με aircondition στο φουλ είχαν λαχανιάσει απίστευτα και στρεσαριστεί σε σημείο που νόμιζα πως θα παθαίνανε θερμοπληξία (ιδίως ο μικρότερος είχε την "αναπνοή σκύλου" και του έτρεχαν σάλια συνέχεια)
2) κάνανε την ανάγκη τους και οι 2 στις γατοφόρους τους...μάλλον από το στρες
3) κλαίγανε συνέχεια πολύ δυνατά παρά τις προσπάθειές μου να τους ηρεμήσω
Έπειτα από όλα αυτά και δεδομένου ότι έχουν ταξιδέψει μόνο με αυτοκίνητο αρκετές φορές για επισκέψεις στον κτηνίατρό τους χωρίς ποτέ τίποτα από τα παραπάνω, αναρωτιέμαι πώς θα μπορούσα να καταφέρω να τους βάλω να ταξιδέψουν 11-12 ώρες για νησί...και τί πρόκειται να συμβεί..
Περιττό να πω ότι κόντεψα να πεθάνω από το άγχος μου και έτρεχα σαν τρελός να φτάσω στο νέο σπίτι..
Το ηρεμιστικό μήπως ξέρει κανείς πόσες ώρες έχει επίδραση, τις παρενέργειές του, κτλ??
Δεν βλέπω άλλη λύση..
Επίσης αν και είναι άσχετο με το thread αυτό, μπορεί κάποιος να μου δώσει στοιχεία για την προσαρμογή τους σε νέο σπίτι??
Τους βλέπω να ταλαιπωρούνται εδώ που είμαι τώρα και δεν ξέρω τί να κάνω..
Μου μπαίνουν ιδέες να τους αφήσω στους γονείς μου στην εξοχή μήπως είναι πιο ευτυχισμένοι εκεί...

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 13:24, 08-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Louis
Καλημέρα σε όλους! Σκέφτομαι να πάρω και γω φέτος μαζί μου τους 2 γάτους μου για διακοπές. Είμαι πολύ προβληματισμένος όμως, για τους εξής λόγους:
1) όταν χρειάστηκε να τους μεταφέρω πριν από μια βδομάδα από το παλιό μου σπίτι στο νέο- ούτε καν καράβι,απλά αυτοκίνητο!!- με ταλαιπώρησαν αφάνταστα αφού με aircondition στο φουλ είχαν λαχανιάσει απίστευτα και στρεσαριστεί σε σημείο που νόμιζα πως θα παθαίνανε θερμοπληξία (ιδίως ο μικρότερος είχε την "αναπνοή σκύλου" και του έτρεχαν σάλια συνέχεια)
2) κάνανε την ανάγκη τους και οι 2 στις γατοφόρους τους...μάλλον από το στρες
3) κλαίγανε συνέχεια πολύ δυνατά παρά τις προσπάθειές μου να τους ηρεμήσω
Έπειτα από όλα αυτά και δεδομένου ότι έχουν ταξιδέψει μόνο με αυτοκίνητο αρκετές φορές για επισκέψεις στον κτηνίατρό τους χωρίς ποτέ τίποτα από τα παραπάνω, αναρωτιέμαι πώς θα μπορούσα να καταφέρω να τους βάλω να ταξιδέψουν 11-12 ώρες για νησί...και τί πρόκειται να συμβεί..
Περιττό να πω ότι κόντεψα να πεθάνω από το άγχος μου και έτρεχα σαν τρελός να φτάσω στο νέο σπίτι..
Το ηρεμιστικό μήπως ξέρει κανείς πόσες ώρες έχει επίδραση, τις παρενέργειές του, κτλ??
Δεν βλέπω άλλη λύση..
Επίσης αν και είναι άσχετο με το thread αυτό, μπορεί κάποιος να μου δώσει στοιχεία για την προσαρμογή τους σε νέο σπίτι??
Μου μπαίνουν ιδέες να τους αφήσω στους γονείς μου στην εξοχή μήπως είναι πιο ευτυχισμένοι εκεί...
θα μπορούσες να βάλεις βρεγμένες πετσέτες μέσα στις γατοφόρους για να μην ζεσταίνονται. μάλλον έκλαιγαν γιατί δεν είχαν ταξιδέψει τόση πολλή ώρα ξανά. αν έκαναν την ανάγκη τους, το πιθανότερο από το στρες, αλλά μπορεί και να μην είχαν μέρος να κάνουν την ανάγκη τους αν ταξίδευαν πολλές ώρες. στον πλοίο μπορεί να μην τα κάνουν αυτά, αν δεν είναι συνέχεια μέσα σε γατοφόρο (στην καμπίνα -αν πάρεις- μπορείς να τα έχεις ελεύθερα, υπάρχουν ειδικές καμπίνες για ζώα)

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H vasopent έγραψε στις 13:28, 08-07-12:

Εγώ ταξιδεύω συνέχεια με λεωφορείο τρίωρα και η μικρή λαχανιάζει πάρα πολύ η το χειμώνα κρυώνει πολύ... Το καλοκαίρι όσο και να την ψεκάζω με νερό και την έχω κουρεμένη κάτι γίνεται.. Και αυτό με την βρεγμένη πετσέτα βοηθάει... Υπάρχουν ρουχαλάκια για γάτες για τον χειμώνα??

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 13:37, 08-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από vasopent
Εγώ ταξιδεύω συνέχεια με λεωφορείο τρίωρα και η μικρή λαχανιάζει πάρα πολύ η το χειμώνα κρυώνει πολύ... Το καλοκαίρι όσο και να την ψεκάζω με νερό και την έχω κουρεμένη κάτι γίνεται.. Και αυτό με την βρεγμένη πετσέτα βοηθάει... Υπάρχουν ρουχαλάκια για γάτες για τον χειμώνα??
ρούχα υπάρχουν, αλλά στο ebay που έψαξα είδα μόνο 2 μπλουζάκια για γάτες, τα άλλα ήταν στολές, αλλά πιστεύω θα μπορείς να πάρεις ένα μπλουζάκι για μικρά σκυλάκια
(τα 2 μπλουζάκια: https://stores.ebay.com/Pampered-Pup-..._fsub=13305086)

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,912 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:01, 08-07-12:

Louis,και εγω οταν μετφερα καλοκαιρι τον μπουκακο στη γατοφορο στο αμαξι,παρολο που ηταν ορθανοιχτα ολα τα παραθυρα,εκανε ακριβως οπως τα δικα σου.Ανοιχτο το στομα και η γλωσσα εξω.Δεν νμομιζω οτι ειναι τοσο απο αγχος,οσο απο τη ζεστη.Αν εχεις την κλασσικη γατοφορο,ναι..σκανε.
Εγω τους εχω παρει κλουβακια,που ειναι με καγκελα,για αλλο λογο βεβαια τα πηρα,αλλα τελικα αποδειχθηκαν σωτηρια και για το αμαξι.Δες.

Αποκκλειεται να σκασουν με κατι τετοιο,ειδικα αν υπαρχει και αιρκοντισιον στο αμαξι.Ομως,οκ..ειναι ακριβουτσικα,εχει 150 ευρω το ενα.
Ηρεμιστικο εγω δεν θα εδινα σε καμια περιπτωση,ποσο μαλλον σε συνδυασμο με τη ζεστη.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5240081 (800x600).jpg
Εμφανίσεις:  277
Μέγεθος:  114,1 KB  
Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 15:45, 08-07-12:

Αυτό Πουπουλίνα που τους έχεις πάρει είναι το αντίστοιχο που έχουν και τα κτηνιατρεία πιστεύω για να περιορίζουν τις γατούλες για τις ενέσεις, χορήγηση ορών κτλ, δηλαδή η περίφημη "γατοπαγίδα"!!Σίγουρα έχει πολύ καλό εξαερισμό αφού είναι ανοικτό, αλλά και γω τους έχω πάρει από Amazon κάτι γατοφόρους που είναι υφασμάτινες, σαν τσάντες μεταφοράς και από όλες τις πλευρές-και από πάνω-είναι ανοικτές,με διχτάκι προστασίας-που επιτρέπουν την εισαγωγή αέρα..
Επίσης Mayrouli μιλάμε για μια απόσταση Γλυφάδα-Χαλάνδρι από Αττική οδό, δηλαδή 45 λεπτά μόνο, όταν για τον κτηνίατρό τους χρειάζομαι 20 με 25.Άρα δεν ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά στον χρόνο ταξιδιού...Πάντως για τις βρεγμένες πετσέτες δεν το είχα σκεφτεί και θα το δοκιμάσω.
Η ουσία είναι πώς θα ταξιδέψει ρε γμτ...
Κι αν αρχίσει και νιαουρίζει συνέχεια με όλη τη δύναμη του ή ακόμα χειρότερα αν πάθει κανένα σοκ στο καράβι μέσα, τί κάνουμε??

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:14, 08-07-12:

Μπορεις να δοκιμασεις λιγο Rescue Remedy,απο τη σειρα με τα ανθοϊαματα Bach,ισως βοηθησει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Louis έγραψε στις 16:25, 08-07-12:

Και από που μπορώ να το προμηθευτώ το συγκεκριμένο?? Κι αν έχεις την καλοσύνη Moukelis περιγράφεις λίγο τί ακριβώς είναι και πώς επιδρά??

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:13, 08-07-12:

Μπορεις να το προμηθευτεις απο οποιοδηποτε φαρμακειο που εχει ομοιοπαθητικα ή σκευασματα αρωματοθεραπειας.Οσο για το τι ειναι και τι κανει,ριξε μια ματια εδω:
https://www.homeopathy.gr/homeopathy/...-remedies.html

Παράθεση

escape

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη escape
H escape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H escape έγραψε στις 19:15, 08-07-12:

Νομίζω ότι έχει να κάνει και με την ιδιοσυγκρασία του κάθε γατιού. Οι 2 δικές μου έχουν ταξιδέψει ήρεμες Σύρο-Πειραιά. Λίγο στρεσαρισμένες αλλά δε νιαούριζαν, μόνο όταν περπάταγα με τη γατοφόρο. Φρόντιζα βέβαια να μην τις ακουμπάω κάτω όταν κατεβαίναμε στην έξοδο γιατί έχει πολλούς κραδασμούς και είναι σοκαριστικό. Ο άλλος, πάλι, μέχρι τον γιατρό τον πήγα με το αυτοκίνητο και βράχνιασε από το νιαούρισμα και τα έκανε κιόλας...
Τι να πεις...!

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Louis έγραψε στις 19:27, 08-07-12:

Μου φαίνεται δυστυχώς ότι ανήκουμε και μεις στην δεύτερη κατηγορία, δυστυχώς!!
Ευχαριστώ Moukelis,απλά να σε ρωτήσω αν το έχεις δοκιμάσει..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:24, 08-07-12:

Βεβαια το χεω δοκιμασει,δε θα προτεινα κατι που να μην το εχω δοκιμασει.Σε μας πιανει και σε περιπτωσεις ταξιδιου,και σε μετακομισης,ακομη και σε οιστρους.Δεν ειναι ολες οι γατες ιδιες,αλλα δε χανεις τιποτα να δοκιμασεις.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 22:49, 08-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Louis
Για απορίες σχετικά με την προσαρμογή τους μπορείς να γράψεις εδώ αν θέλεις:
Προσαρμογή της γάτας στο νέο της σπίτι

Παράθεση

alesa (Αλεξανδρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alesa
H Αλεξανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ουυυυυυυυυυ πανω απο 30! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H alesa Μυκονοοοοος!!! έγραψε στις 09:39, 12-07-12:

Και μεις θα πρεπει να κανουμε ενα ταξιδι με καραβι σε καποιους μηνες και αγχωνομαι απο τωρα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:55, 12-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Η καταγγελια ηταν προσωπικη,εγινε απο μενα μετα απο ταξιδι που μας εβγαλαν την πιστη,και εφτασα μεχρι το Υπουργειο Ναυτιλιας.
Οσο για την αποσταση απο το κυλικειο,δεν διευκρινιζει:
2 τα μικρόσωμα κατοικίδια που συνήθως συμβιώνουν με τον άνθρωπο
(κυρίως γάτες, μικρόσωμα σκυλιά) εφόσον μεταφέρονται με ειδικά καλάθια
ή κλωβούς ή φέρουν φίμωτρο και είναι εμβολιασμένα με τα κατάλληλα
εμβόλια (πρέπει να αποδεικνύεται από τα ανάλογα πιστοποιητικά που
φέρουν μαζί οι ιδιοκτήτες τους).Τα ζώα αυτά παραμένουν στους

θαλαμίσκους των συνοδών τους, σε περίπτωση όμως κατά την οποία:
  • Δεν υπάρχουν θαλαμίσκοι προς διάθεση ή
  • οι συνεπιβάτες στο θαλαμίσκο δεν επιθυμούν την παραμονή του κατοικίδιου μαζί τους, ή
  • το πλοίο δεν διαθέτει θαλαμίσκους επιβατών ή
  • ο ιδιοκτήτης του μικρόσωμου κατοικίδιου ζώου έχει εκδόσει εισιτήριο άνευ κλίνης
τότε, το μικρόσωμο κατοικίδιο ζώο επιτρέπεται να μεταφέρεται, σε μη
πολυσύχναστο ειδικά προσδιορισμένο χώρο (εκτός εστιατορίων και
πλησίον κυλικείων), μέσα σε κλουβί ή να φέρει φίμωτρο και να είναι δεμένο
με λουρί ή αλυσίδα. Και στις δυο περιπτώσεις απαραιτήτως να συνοδεύεται
από τον ιδιοκτήτη του.
Δωρα αν δεν συντρέχουν ένας εκ των 4 λόγων πιο πάνω τότε ναι, επιτρέπεται.... αλλά αν σου βρουν χώρο να το βάλεις, τότε πιστεύω πως δεν θα επιτρέψουν την είσοδο στο σαλόνι.
Τις φορές που ταξίδεψα Εύβοια και Ζάκυνθο, είχα πάντα το κλουβί μαζί μου και έβαζα τον Ιντεφίξ μέσα.Στη διαδρομή προς Ζάκυνθο δεν μου επέτρεψαν να μπω στο σαλόνι, την βγάλαμε κατάστρωμα. Στη διαδρομή προς Εύβοια έκαναν τα στραβά μάτια, αλλά και πάλι ήταν μέσα στο κλουβί του. Βέβαια και στις δυο περιπτώσεις δεν υπήρχαν καμπίνες....

Στο νέο νόμο πάντως ορίζεται πως τα μικρά ζώα μπορούν να ταξιδεύουν μαζί μας με το κλουβί τους, δεν υπάρχει περιορισμός στο αν θα μπουν ή όχι στους χώρους με κυλικείο ή όχι. Αρα λογικά δεν απαγορεύεται πλέον....και μπορούμε να μπούμε και στα σαλόνια αρκει να είναι στο κλουβί τους. Επίσης κάνει διαχωρισμό για την τοποθέτηση των μεγάλων ζώων.

<<Άρθρο
10

Μετακίνηση και

μεταφορά ζώων συντροφιάς

1.

Η μετακίνηση και μεταφορά ζώων συντροφιάς διέ-

πεται από τις διατάξεις του Κανονισμού (Ε.Κ.) 998/2003

του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της

26ης Μαΐου 2003 «για τους υγειονομικούς όρους που ε-

φαρμόζονται στις μη εμπορικού χαρακτήρα μετακινήσεις

ζώων συντροφιάς και για την τροποποίηση της Οδηγίας

92/65/ΕΟΚ του Συμβουλίου», του Κανονισμού (Ε.Ε.)

388/2010 της Επιτροπής της 6ης Μαΐου 2010, του Κανο-

νισμού (Ε.Κ.) 1/2005 του Συμβουλίου της 22ας Δεκεμβρί-

ου 2004 «για την προστασία των ζώων κατά τη μεταφο-

ρά», καθώς και από τις διατάξεις του π.δ. 184/1996 (Α΄

137).
2.

Με την επιφύλαξη ευνοϊκότερων ρυθμίσεων του

Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας ή Κανονισ
μών των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς επιτρέπεται η

μεταφορά μικρών ζώων συντροφιάς σε όλα τα οδικά, σιδηροδρομικά και στα-

θερής τροχιάς μέσα μαζικής μεταφοράς, καθώς και στα

ταξί και στα επιβατηγά πλοία
, εφόσον τα ζώα είναι τοπο-

θετημένα σε ασφαλές κλουβί μεταφοράς και συνοδεύο-

νται από τον ιδιοκτήτη ή τον κάτοχό τους. Οι σκύλοι βοή-

θειας εφόσον φέρουν λουρί και φίμωτρο μπορούν να με-
ταφέρονται χωρίς κλουβί μεταφοράς και ανεξάρτητα α-
πό το μέγεθός τους.

3.

Τα επιβατηγά πλοία υποχρεωτικά διαθέτουν καθαρά

κλουβιά
, προστατευόμενα από αντίξοες καιρικές συνθή-

κες, για τη μεταφορά μεγάλων ζώων συντροφιάς.

4.

Οι παράγραφοι 1 και 2 δεν εφαρμόζονται κατά τις

μετακινήσεις ή μεταφορές, που διενεργούνται από τα

συνεργεία περισυλλογής αδέσποτων ζώων και τα συ-
νεργεία μεταφοράς ζώων του άρθρου 9 από και προς τα

κτηνιατρεία, τις κτηνιατρικές κλινικές και τα καταφύγια

εντός της Επικράτειας.>>

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kat-cats : 12-07-12 στις 11:32.
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:28, 12-07-12:

Το καταστρωμα και το σαλονι θεωρουνται κοινοχρηστοι χωροι,κι απο τη στιγμη που εχεις εισητηριο ανευ κλινης,δε μπορουν να σε υποχρεωσουν να καθισεις στο καταστρωμα και οχι στο σαλονι,ειναι δικαιωμα σου να καθισεις εκει ειτε εχεςι ζωο,ειτε οχι.Αφου λοιπον δεν κανει καποιος παραπονα και ο νομος το λεει ρητα,μου ειχαν πει απο το Ναυτιλιας οτι δεν μπορουν να σε βγαλουν στο καταστρωμα αν θελεις να καθισεις στο σαλονι.

Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nifadoulis
H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H nifadoulis έγραψε στις 21:46, 30-07-12:

Καλησπέρα σε όλους και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά εάν υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα, αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.
Πρόκειται στα τέλη του Σεπτέμβρη να μετακομίσω μόνιμα απο τη Ρόδο στην Κομοτηνή.
Το ταξίδι με το πλοίο διαρκεί περίπου 14 ώρες. Πρόκειται να κλείσω καμπίνα για κατοικίδια για να έχω τα μικρά μου ελεύθερα και όχι κλεισμένα σε κλουβάκι για να είναι και αυτά όσο πιο άνετα γίνεται.
Το πρόβλημα μου είναι πως όταν αλλάζουν περιβάλλον τα πιάνει πανικός. Ακόμα και στον κτηνίατρο που πηγαίνουμε σηκώνουν τον κόσμο στο πόδι. Συν οτι έχω καμια 8-9 ώρες οδήγηση που εκεί θα είναι αναγκαστικά κλεισμένα στα κλουβάκια τους. Τί μου προτείνετε να κάνω ωστε να φοβηθούν όσο λιγότερο γίνεται; Ανησυχώ μη μου πάθουν κάτι. Είναι αρκετά φοβιτσιάρικα.
Υπάρχει κάποιο ''κόλπο'' που μπορώ να κάνω ωστε να το περάσουν όσο πιο ανώδυνα γίνεται;
Και μια τελευταία ερώτηση. Ξέρετε τί θα χρειαστώ απο χαρτιά; Τα βιβλιάριο τους το έχουν αλλά δεν τα έχω τσιπάρει.Θα χρειαστώ εμβόλια για λύσσα; Δυστυχώς με την μετακόμιση θα φύγουν αρκετά χρήματα, οπότε δεν είμαι σε θέση να τσιπάρω δύο γάτες ούτε βέβεια θέλω να τους κάνω αυτό το εμβόλιο.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Παράθεση

victoriaalex199

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη victoriaalex199
H victoriaalex199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H victoriaalex199 έγραψε στις 14:40, 13-04-13:

Καλησπέρα σας,
ζητώ συγνώμη εάν υπάρχει ίδιο θέμα, απλά δεν βρήκα κατι στα πιο πρόσφατα.

Είμαι μια γατομαμά εδώ και 5 μήνες αλλά το γατάκι μου είναι 7μηνών. Θέλω να το πάρω μαζί μου στην Μυτιλήνη διότι θα λείψω 2 εβδομάδες και δεν θέλω να το αφήσω μόνο του στην Πάτρα! (θα είναι μόνο κάποιος για να το ταϊζει, αλλά δεν θέλω)
Οπότε σκέφτομαι να πάρω το Sylviaκι μαζί μου. Έχουμε όμως προβλήματα! Δυστυχώς φοβάται πάρα πάρα πολύ. Με το έξω δεν έχει ιδιαίτερη επαφή! Φοβάται! Και όποτε το έχω στην γατοφόρο φωνάζει και κλαίει σε εκκωφαντικό τόνο.
Ρώτηση την κυρία στο petshop που έχει, είναι πολύ καλή και με έχει βοηθήσει πολλές φορές. Μου είπε απλά να του δώσω ένα εμετοστοπ για παιδιά και αυτό θα το κάνει να νυστάζει, και δεν θα ζαλίζεται στο πλοίο αλλά και ούτε στο λεωφορείο.
Διότι το ταξίδι θα είναι Πάτρα - Αθήνα με λεωφορείο για 3,5 ώρες
και Αθήνα - Μυτιλήνη για 8και κάτι ώρες.
Το βρίσκω απάνθρωπο να μην του δώσω κάτι σαν ηρεμιστικό. Είναι κριμα. Δεν έχει συνηθίσει άλλα ζωάκια ούτε και πολλούς ανθρώπους. Θα φοβάται πολύ στο ταξίδι όσο και να είμαι δίπλα του!
Θεωρώ καλή ιδέα αυτό που μου είπε η κυριούλα. Διότι δεν είναι ηρεμιστικό και δεν έχει μεγάλο μέρος δραστικής ουσίας αφού είναι για παιδιά.

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 16:05, 13-04-13:

Εγω θα σου προτεινα να συμβουλευτεις καλυτερα τον κτηνιατρο σου αυτος ξερει καλυτερα. Δεν νομιζω οτι κανουν τα δικα μας φαρμακα για τα ζωακια μας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Artevelde
Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (ούτε που θυμάμαι πόσες πια! έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O Artevelde έγραψε στις 19:44, 12-06-14:

Καλησπέρα Έχω το εξής θέμα. Φεύγω για καλοκαίρι σε νησί και πρέπει οπωσδήποτε να πάρω μαζί τα 2 γατιά μου. Το πρόβλημα είναι το εξής: Ο μεγάλος ο γάτος δεν μπαίνει επ ουδενί σε κλουβί. Μια φορά τον πήγα σε κτηνίατρο και χρειάστικα βοήθεια για να τον βάλω στο κλουβί και έχοντας κονομήσει κάμποσες γρατζουνιές.
Τώρα θα πρέπει να τον βάλω 5 το πρωί μέσα και φοβάμαι δεν θα μπαίνει με τίποτα...Κανένα κόλπο? Σημειωτέον ότι το γνωστό "σβέρκωμα" δεν πιάνει επ ουδενί σ'αυτό το γατί (ίσως κάποιος να θυμάται προ διετίας το πρόβλημα με τις επιθέσεις που μου έκανε και δεν τον έκανες καλά με τίποτα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:10, 12-06-14:

΄Αφησέ τον νηστικό την νύχτα και καμμιά ωρίτσα πριν την ώρα της αναχώρησης βάλε το φαγητό του μέσα στην γατοφόρο, πιστεύω πως θα μπει για να φάει.
Καλό θα είναι τις γατοφόρους να τις έχουμε μόνιμα σε κάποιο σημείο, στρωμένες με κάτι που να τους αρέσει για να μην τις συνδυάζουν μόνο με την επίσκεψη στο κτηνίατρο ή την οποιαδήποτε μετακίνηση. Τα δικά μου τσακώνονται ποιό θα πρωτοκοιμηθεί εκεί μέσα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:14, 12-06-14:

Θα συμφωνήσω με τη Βάσω, ότι τη γατοφόρο θα πρέπει να την τοποθετήσεις (αν όχι μόνιμα, τουλάχιστον κάποιες μέρες πριν το ταξιδι) σε κάποιο σημείο που να τη βλέπει ώστε να μη την αντιμετωπίσει ξαφνικά ως "απειλή". Επίσης ιδανικά θα ήταν να τον πιάσεις στον ύπνο, ώστε να μην καταφέρει να σου αντισταθεί πολύ καθώς θα τον "σβερκώσεις", διαφορετικά κι αυτό το κόλπο με το φαγητό είναι πιθανό να πιάσει, αρκεί να χει εξοικειωθεί αρκετά με την εικόνα της γατοφόρου από προηγουμένως..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (ούτε που θυμάμαι πόσες πια! έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O Artevelde έγραψε στις 23:29, 12-06-14:

Ωραία θα το δοκιμάσω κι ελπίζω να έχω αποτέλεσμα αλλιώς ρεζίλι θα γίνουμε στη γειτονιά αξημέρωτα (από το σπίτι θα φύγουμε 5 να φανταστείτε το πρωί για να πάμε στο καράβι). Η άλλη ερώτηση..Με το φαί και το νερό μεσα στο πλοίο τι γίνεται? Το μικρό μπορώ να του ανοίξω άφοβα να τον ταίσω και να του δώσω νεράκι, βασικά δεν είναι γατί αυτό μαξιλαράκι είναι! Το πρόβλημα είναι ο Πόου, ο μεγάλος και πάλι που αν του ανοίξω θα τον κηνυγάω και δυστυχώς η γατοφόρος δεν είναι αρκετά μεγάλη για να του τα βάλω μέσα....

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:43, 12-06-14:

Θα του ρίχνεις κροκετούλες μες στη γατοφόρο! Πέρα από την πλάκα, αυτό θα μπορούσε να γίνει, το πρόβλημα είναι με το νερό.... Σκέφτεσαι την περίπτωση να προμηθευτείς μπιμπερό; Κι αυτό γιατί δεν πρέπει να διακινεύσουμε καθόλου το ενδεχόμενο να σου φύγει, διότι εκεί τα πράγματα θα γίνουν ανεξέλεγκτα..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 02:25, 13-06-14:

Καλημέρα, έχει εδικές ταΐστρες/ποτίστρες που στερεώνονται στην πόρτα του κουτιού μεταφοράς. Και μια ταΐστρα πουλιών την ίδια δουλειά κάνει. Συμφωνώ με τα παραπάνω, βάλε την γατοφόρο με ανοιχτή πόρτα μέσα στο σπίτι και βάλε καμιά κουβερτούλα μέσα και παιχνίδια. Άμα συνηθίσει να τον πας και καμιά βόλτα με το αυτοκίνητο να το συνηθίσει και αυτό. Ο γάτος μου γκρινιάζει, δεν σταματάει, σε τέτοια ταξίδια μέσα στην γατοφόρο.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 16:47, 13-06-14:

πόσες ώρες ειναι το ταξίδι?την περιπτωση ηρεμιστικου τη σκέφτεσαι?κ εγώ είμαι πολύ ενάντια..αλλά αν είναι να στρεσαριστεί πολύ κ να αγχωθείτε όλοι για μια φορά δεν πειράζει.θα μισοκοιμάται στο ταξίδι..αν είναι σχετικά μικρό κ θα πάνε όλα καλά.στο λέω γιατί αν είναι το πρώτο του ταξίδι μπορεί να του είναι όλα πολύ έντονα..οι ήχοι..οι μυρωδιές.δε σου λέω να τον κοιμήσεις τελείως..ίσα ίσα να ζαλιστεί λίγο.
εγώ με την παμαμπού σε πλοίο έχουμε ταξιδέψει κ με λουρακι!μεγάλες στιγμές..λύθηκε κιόλας και την κυνηγούσα στο κατάστρωμα.αλλά εμένα γενικά είναι ζαβό κ καλό γατάκι.όταν τη βάλω στο κλουβάκι γκρινιάζει το πρώτο τέταρτο κ μετά ηρεμεί.καλή τύχη κ καλό ταξίδι!

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 18:04, 13-06-14:

Δήμητρα εξ αρχής ήξερα για το ηρεμιστικό...αλλά θέλω να την αποφύγω αυτή τη λύση...Δυστυχώς όμως αν δεν υπάρξει λύση άλλη εκεί θα καταφύγω γιατί είναι εντελώς αγριόγατος και αν όντως βγει από το κλουβί μετά ή στη θάλασσα θα τον βρούμε ή θα τους μείνει μασκότ στο πλοίο γιατί δεν θα πιάνεται! Και για να καταλάβετε για τι αγρίμι μιλάμε ο κτηνίατρος του του κάνει ηρεμιστική κάθε φορά που πάμε για εξετάσεις και δεν τον βγάζει καθόλου από το κλουβί! Το ταξίδι είναι 4 ώρες αλλά υπολογίστε ότι θα πρέπει να μπει μέσα στο κλουβί στις 5 για να πάμε Πειραιά και θα ξαναβγεί μόλις φτάσουμε Πάρο στο σπίτι κατά τις 12 και κάτι το μεσημέρι...ΠΟλλές ώρες αλλά από την άλλη ευτυχώς που δεν πάμε πιο μακριά!!!!

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 22:31, 13-06-14:

τερατάκι ο μικρός σου!χιιχιχ...νομίζω πραγματικά πως θα ηταν καλό να τον ηρεμήσεις..κι εγώ ήμουν κατά κ ταξιδευα έτσι με την παμαμπού.μέχρι που κάποια στιγμή μου αγχώθηκε τόσο πολύ..που το καλό μου βρόμισε το κλουβάκι της με κάθε είδους πιθανό τρόπο!ας μην μπω σε λεπτομέρειες...τώρα της δίνω μισό χαπάκι κ είμαστε ήρεμοι..ελπίζω να πάνε όλα καλά..είμαι σίγουρη πως εσύ ξέρεις καλύτερα από όλους τι θα χρειαστεί να κάνεις..κ θα σου πω κάτι που μου είπε κ μία άλλη γατομάνα-φίλη.''ό,τι κι αν συμβεί θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο!''καλό σας ταξίδι κ πάλι.

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 20:34, 18-06-14:

Λοιπόν όλα καλά με το ταξίδι μας! Έκανα το κόλπο με την τροφή μόνο που επειδή δεν είχα και πολλές μέρες διαθέσιμες για να συνηθίσουν τα κλουβιά απλώς έβαλα μέσα το φαγητό τους τις 2 μέρες που απέμεναν. Το μόνο κακό είναι ότι ο μικρός μου έπαθε ένα σοκ καθώς δεν του έφτανε ότι ήταν η πρώτη του φορά σε ταξίδι, με τον που βγάζω τη γατοφόρο από το αμάξι και την ακουμπάω κάτω στο γκαράζ για δευτερόλεπτα για να βγάλω και τον άλλο, φορτώσανε στη διπλανή λουρίδα νταλίκα! Ήταν η πρώτη φορά (και ελπίζω και η τελευταία) που άκουσα γατί να στριγγλίζει σαν μωρό με όλη του τη δύναμη από το φόβο! Χτες ήρθαμε, σήμερα ακόμα με το που ακούσει κάποιο παράξενο (για αυτόν) θόρυβο, τινάζεται επάνω...Αλλά μπροστά σε αυτό που πέρασε και πάλι καλά! Ο μεγάλος πάλι ο σατανάς, που τον φοβόμουν πως θα αντιδράσει έκατσε κύριος. Άχνα σε όλο το ταξίδι!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10460284_10152239345091156_5938394012016270365_n.jpg
Εμφανίσεις:  178
Μέγεθος:  88,3 KB  
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:47, 23-06-14:

Έχει κανείς εμπειρία από ταξίδι σε πλοίο με πολύ μικρό γατάκι (3-4 εβδομάδων); Tο βρήκαμε χτες να κλαίει επί ώρες στον κήπο και αναγκαστικά ...μας υιοθέτησε Έχουμε δίκλινη καμπίνα και η εταιρεία είναι Blue Star Ferries.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 21:59, 23-06-14:

Από το σάιτ της εταιρείας βλέπω το εξής

14. ΧΩΡΟΙ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ

Τα πλοία διαθέτουν ειδικές καμπίνες* αλλά και ειδικούς χώρους διαμονής κατοικίδιων. Ο αριθμός των καμπινών αυτών είναι περιορισμένος, γι’ αυτό και είναι απαραίτητη η έγκαιρη κράτηση θέσης. Για λόγους υγιεινής, απαγορεύεται η παραμονή των κατοικίδιων σε άλλες καμπίνες (εκτός των ειδικών), στα μπαρ, τα εστιατόρια και τους εσωτερικούς χώρους του πλοίου. Εφόσον κυκλοφορούν (πάντα με λουρί και συνοδό) θα πρέπει να φορούν υποχρεωτικά φίμωτρο. Οι επιβάτες που ταξιδεύουν με κατοικίδιο πρέπει να έχουν πάντα μαζί τους το πρόσφατα ενημερωμένο βιβλιάριο υγείας του και είναι υπεύθυνοι για τη φροντίδα, την ασφάλεια και την υγιεινή του. Τα πλοία παρέχουν ειδικό χώρο για την καθημερινή υγιεινή των κατοικίδιων. Ασυνόδευτα κατοικίδια δεν γίνονται δεκτά.
* Εκτός του F/B Blue Star Ithaki.
Μήπως να έπαιρνες ένα τηλέφωνο να τους ενημέρωνες ότι σκοπεύεις να μεταφέρεις γατάκι σε κλουβάκι; Όχι τίποτε άλλο, μην πάτε εκεί και σας τρέχουνε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:59, 24-06-14:

Ρώτησα και μου είπαν ότι είναι οκ. Ελπίζω να μην πέσουμε σε κανέναν με διαφορετική άποψη στο καράβι.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:40, 24-06-14:

Όχι, αφού σου είπαν εντάξει, τότε πρέπει να είναι εντάξει. Αν σου τα αλλάξουν, θα τους πεις ότι επικοινώνησες ήδη και είπαν ότι είναι οκ και ότι από δω και πέρα δεν είναι δικό σου πρόβλημα, να επικοινωνήσουν αυτοί και να συνεννοηθούν.

Μίλα με τον κτηνίατρό σας για να δεις τι συστήνει, δλδ πότε να το ταΐσεις τελευταία φορά πριν ταξιδέψετε, αν κρίνει σκόπιμο να πάρει ένα ελαφρύ ηρεμιστικό (αν και αμφιβάλλω μιας και είναι μικρούλι) κλπ.

Να σας ζήσει!

Παράθεση

manosmouz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manosmouz
Ο manosmouz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βροντάδος (Χίος). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O manosmouz έγραψε στις 19:46, 10-09-15:

Καλησπερα...
Και εφθασε η στιγμη για το πρωτο ενηλικο με πλοιο ταξιδι της Αιολιας .
Θα χρειαστω τα φωτα σας..
Καμπινα εξολοκληρουα για την οικογενεια (τρια ατομα) συν την γατα
Εταιρεια η Hellenic Sea Ways που δυστηχως δεν εχει καμποινα διαμορφομενη για ζωα.
Μηπως υπαρχει καποιος που ξερει αν θα εχω <<μαχη>> με προσωπικο η θα μπορεσω να την εχω μαζι στην καμπινα?
Ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ChazyChaz95
H ChazyChaz95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ChazyChaz95 έγραψε στις 18:02, 22-12-15:

Παιδιά πάντως να ξερετε οτι ή Blue star και η Hellenic επιτρέπουν μικρόσωμα ζώα με το καλάθι τος ακόμα και στο σαλόνι σας του λεω επειδή ταξιδεύω κάθε μήνα με καράβι και έχω φιλο πο έχει γάτα και ποτε δεν ο έχουν οι,το,παραμικρό την βγάζει και εξω μάλιστα με το λουράκι της. Δεν χρειαζεται καν να κλεονετε καμπίνες και να συννενοειστε τηλεφωνικά απλα πάτε με το ζωάκι σας και όλα κομπλε σας το λέω με σίγουρα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

tzennie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tzennie
H tzennie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H tzennie έγραψε στις 11:57, 23-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από manosmouz
Καλησπερα...
Και εφθασε η στιγμη για το πρωτο ενηλικο με πλοιο ταξιδι της Αιολιας .
Θα χρειαστω τα φωτα σας..
Καμπινα εξολοκληρουα για την οικογενεια (τρια ατομα) συν την γατα
Εταιρεια η Hellenic Sea Ways που δυστηχως δεν εχει καμποινα διαμορφομενη για ζωα.
Μηπως υπαρχει καποιος που ξερει αν θα εχω <<μαχη>> με προσωπικο η θα μπορεσω να την εχω μαζι στην καμπινα?
Ευχαριστω
πέρυσι είχα ταξιδεύσει με το Νήσος Μύκονος, πάνω από 12 ώρες. Είχα αγχωθεί υπερβολικά, αφού πρώτη φορά θα έμπαινα στο καράβι με την γατούλα μου, η οποία είναι 6 χρονών και δεν ήξερα αν θα αντέξει τόσες ώρες στο κλουβάκι της. Τελικά, άκουσα τις συμβουλές που διάβασα εδώ, αγόρασα πάνες και όλα πήγαν καλά. Κάθισε το καημενούλι, κιχ δεν έβγαλε τόσες ώρες...Της είχα μόνο νεράκι και που και που, της έδινα ένα μικρό κομματάκι κοτόπουλο βραστό που τρελαίνεται. Είχα ρωτήσει για καμπίνα και μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται ούτε εκεί να την βγάλω από το κλουβάκι οπότε πήρα σαλόνι. Εκεί με άφησαν αλλά και πάλι μόνο μέσα. Εγώ θα σας συμβούλευα να ρωτήσετε στην εταιρία. Έχουν διαφορετικές πολιτικές για τα ζωάκια.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 12:32, 23-12-15:

Η blue star έχει pet cabin αλλά η τιμή είναι απαγορευτική.

Στη συγκεκριμένη εταιρεία επιτρέπεται γάτα στο κλουβάκι και στο σαλόνι και στις αεροπορικές. Εγώ όμως προτιμώ κατάστρωμα γιατί τα δικά μου κλαίνε,γραντζουνάνε το κλουβί και ενοχλούν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CatLover09 : 23-12-15 στις 12:36.
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 22:24, 14-03-16:

Και πλησιάζει η μεγάλη ώρα και έχω τρομερό άγχος!!!

Αμοργός-Πειραιάς(10 ώρες) και Πειραιάς-Χανιά (9 ώρες).

Φυσικά κατάστρωμα γιατί θα έχουμε και τον λύκο.

Έχουμε και λέμε. 2 γάτοι όπου ο ένας είναι 10 κιλά,το λύκο που είναι πάνω από 40 κιλά και θα πρέπει να τον κρατάω εγώ μαζί με το καναρίνι.
Ο άντρας μου θα κρατάει τις γατοφόρους. Στα γατιά θα έχω φορέσει σαμαράκια όπως κι όταν ήρθαμε,σε περίπτωση που κάτι συμβεί και ανοίξει το κλουβί να τα έχω δεμένα.
Υπόστρωμα στρωμένο και για κανένα λόγο δεν θα ανοίξω το κλουβί. Ακόμα κι αν έχουν λερώσει πολύ. Νερό δεν βάζω μέσα γιατί την άλλη φορά το είχαν χύσει στην προσπάθεια τους να ανοίξουν το κλουβί,οπότε δεν υπάρχει λόγος.
Το ταξίδι το πρώτο ευτυχώς είναι ημερίσιο. Το κακό είναι ότι τα γατιά πρωί πρωί χρησιμοποιούν την άμμο τους και εκείνη την ώρα θα είναι στο πλοίο.
Το μόνο που σκέφτομαι είναι να τα ταΐσω αργά το απόγευμα την προηγούμενη και όχι το βράδυ.Να έχω αναμμένα τα φώτα και να υπάρχει κίνηση όλο το βράδυ στο σπίτι ώστε να μπερδευτούν και να πάνε στην άμμο τους πριν το ταξίδι.
Το πλοίο φεύγει στις 6 το πρωί. Το λιμάνι ευτυχώς είναι δίπλα οπότε δεν με αγχώνει αυτό το κομμάτι.

Φτάνοντας στον Πειραιά,θα φύγει ο άντρας μου με το αμάξι και θα πάει με τους γάτους στο πατρικό του για λίγες ημέρες και εμένα με το λύκο και το καναρίνι θα με πάρει ο πατέρας μου. (θα είναι τίγκα το αμάξι οπότε δεν χωράμε όλοι μέσα).

Θα κάτσουμε λίγες ημέρες στα πατρικά μας για να ξεκουραστούν και τα ζώα και μετά θα φύγω με το αμάξι,το σκύλο και το καναρίνι για το χωριό στα Χανιά να βρω σπίτι.
Δεν ρισκάρω να κατέβω με τον άντρα μου και τους γάτους γιατί στο χωριό μένει η γιαγιά και δεν την εμπιστεύομαι με τα γατιά.Θα ανοίξει καμιά πόρτα και θα φύγουν.

Οπότε θα κατέβω να ψάξω για σπίτι και όταν είναι έτοιμο και έρθουν και τα έπιπλα μας,θα κατέβει και ο άντρας μου με τους γάτους.

Μεγάλο στρες ρε παιδιά!!!

Πως θα τα καταφέρουμε γαμώτο;;;

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 05:37, 15-03-16:

Το μονο που εχω να σου προτεινω ειναι να εχεις κατι μαζι σου, πχ μια κουβερτουλα, για να σκεπασεις τις γατοφορους. Το σκοταδι τα ηρεμει πααααααρα πολυ!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 08:30, 15-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Το μονο που εχω να σου προτεινω ειναι να εχεις κατι μαζι σου, πχ μια κουβερτουλα, για να σκεπασεις τις γατοφορους. Το σκοταδι τα ηρεμει πααααααρα πολυ!
Δεν το έγραψα γιατί το θεωρώ αυτονόητο!!!!

Ευχαριστώ!!!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 11:47, 16-03-16:

Εχεις τοση πειρα με τα γατακια που θα τα καταφερεις μια χαρα!! Ευχομαι καλο ταξιδι να εχετε και να πανε ολα καλα και να μας γραψεις τα νεα σου απο την ομορφη πλεον Κρητη!! Απο οτι καταλαβα θα αποχωριστεις για λιγες μερες τους γατους σου αφου θα μεινουν στα πεθερικα.Εκει θελει λιγη παραπανω προσοχη μιας και θα ειναι σε αλλο περιβαλλον χωρις εσενα καθως και στο ταξιδι που θα κανει ο συζυγος σου μονος του με αυτους για τα Χανια.Περιμενουμε τα νεα σας,καλο ταξίδι,ολα θα πανε καλα!!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 15:17, 16-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Εχεις τοση πειρα με τα γατακια που θα τα καταφερεις μια χαρα!! Ευχομαι καλο ταξιδι να εχετε και να πανε ολα καλα και να μας γραψεις τα νεα σου απο την ομορφη πλεον Κρητη!! Απο οτι καταλαβα θα αποχωριστεις για λιγες μερες τους γατους σου αφου θα μεινουν στα πεθερικα.Εκει θελει λιγη παραπανω προσοχη μιας και θα ειναι σε αλλο περιβαλλον χωρις εσενα καθως και στο ταξιδι που θα κανει ο συζυγος σου μονος του με αυτους για τα Χανια.Περιμενουμε τα νεα σας,καλο ταξίδι,ολα θα πανε καλα!!
Σε ευχαριστώ πολύ Φλώρα μου!

Δεν φοβάμαι όταν θα μείνουν πίσω γιατί θα είναι μαζί τους ο άντρας μου και είναι σαν να είμαι εγώ! Εντωμεταξύ τα πεθερικά μένουν στον έκτο σε ρετιρέ και δεν θα έχουν εννοείται πρόσβαση στη βεράντα οι γάτοι.

Το πατρικό μου από την άλλη είναι μονοκατοικία και δεν είναι και τόσο καλή ιδέα να τους έχω εκεί μην πεταχτούν έξω αλλά και γιατί δυστυχώς προέκυψε χειρουργείο και μετέπειτα θεραπείες στη μητέρα μου οπότε ούτε το σκύλο θα μπορώ να κρατήσω για τις ημέρες που θα μείνω στο πατρικό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους