Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 98,432 εγγεγραμμένα μέλη και 711,411 μηνύματα σε 22,261 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 351 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Οικονομική τροφή για στειρωμένες γάτες

RINIO

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη RINIO
H RINIO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H RINIO έγραψε στις 15:47, 30-04-10:

Νομιζω πως οι διαφορετικες τροφες για στειρωμενα αρσενικα και θηλυκα ειναι διαφορετικες μονο στην κτηνιατρικη σειρα της Royal.Κανω λαθος σε αυτο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:55, 30-04-10:

Οχι,δεν κανεις λαθος,μονο στην κτηνιατρικη σειρα τις εχουν,αλλα ποιος ο λογος να της εχουν,και αυτες και τη sterilised,αν κανουν ολες οσες ειναι για ενηλικες γατες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RINIO

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη RINIO
H RINIO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H RINIO έγραψε στις 16:08, 30-04-10:

Το πρωτο που μπορω να υποθεσω ειναι πως ειναι και λιγο μαρκετιστικο το θεμα.
Η Royal ειδικα σαν εταιρεια εχει τρελλη ποικιλια τοσο στον σκυλο οσο και στην γατα.
Δηλαδη ενας ηλικιωμενος στειρωμενος γατος που πρεπει να χασει βαρος δεν πρεπει να φαει την light? Απο εκει ξεκινησε η συζητηση με τον αντιπροσωπο της εταιρειας, και μου ειπε πως ολη η σειρα ενδεικνειτε για στειρωμενες. Μια ερωτηση θα του την ξανακανω παντως μολις τον ξαναδω για να μας λυθει η απορια τι ισχυει τελικα!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:14, 30-04-10:

Κανε του μια ερωτηση,γιατι και στα συστατικα αν δεις υπαρχει διαφορα,να δουμε τι θα σου πει.

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη DRIFTER
Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 23:17, 02-05-10:

Εγώ πάλι πήρα από το σουπερ μαρκετ την Purina την One (κάνει και για στειρωμένα) περίπου 5 ευρώ το 1.5 κιλό και την ανακατεύω με Whiskas (cat junk food) ξηρά που κοστίζει 6 ευρώ το 2κιλο. Τρώνε αρχοντικά. Που και που τους παίρνω και κάτι πιο εκλεπτυσμένο. Και καθε μερα εχουν μεζε ενα φακελακι ρευστη τροφή whiskas (0,45 ευρώ έκαστο). Με το που το βλέπουν το φακελάκι και πριν το ανοιξω, χοροπηδάνε και σκούζουν!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,093 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:26, 02-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από DRIFTER
Εγώ πάλι πήρα από το σουπερ μαρκετ την Purina την One (κάνει και για στειρωμένα) περίπου 5 ευρώ το 1.5 κιλό και την ανακατεύω με Whiskas (cat junk food) ξηρά που κοστίζει 6 ευρώ το 2κιλο. Τρώνε αρχοντικά. Που και που τους παίρνω και κάτι πιο εκλεπτυσμένο. Και καθε μερα εχουν μεζε ενα φακελακι ρευστη τροφή whiskas (0,45 ευρώ έκαστο). Με το που το βλέπουν το φακελάκι και πριν το ανοιξω, χοροπηδάνε και σκούζουν!
δυστυχως..σημασια μακη μου δεν εχει αν τους αρεσει..και εμας μας αρεσουν τα "βρωμικα"..σημασια εχει τι θα παρουσιασουν μετεπειτα....ειναι γνωστο οτι οι τροφες των σ/μαρκετ...τυπου whiskas,friskies κλπ..ειναι οι χειροτερες...και τα προβληματα ερχονται αργοτερα...τι να σου πω...κανε οπως καταλαβαινεις..

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 23:34, 02-05-10:

Friskies, Οne, Proplan τις βγαζει η ιδια εταιρεια (Purina).
whiskas βγαινει απο την Mars.
Το ότι κάτι πουλιέται στο super market δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν ειναι και καλο. Εχω δει σε πετ σοπ να πουλανε αυτες τις τροφες και μαλιστα αρκετα πιο ακριβά.
Επισης, έχω παραδειγμα φιλης που ειχε ενα τελειο γατι, το ταιζε με τα καλυτερα (royal, orijen κλπ.) και πεθανε απο καρκινο. Γνωματευση γιατρού οτι φραινε οι τροφες που του εδινε. Ακομα, λενε ολοι να μην δινουμε μαγειρευτο φαι. Κι ομως, ξερω υγιεστατα γατια μεγαλης ηλικιας που τρωνε κυριως ανθρωπικο φαγητο.
Καποια ομως δεν τους τα δινω. π.χ. την απλη friskies. δεν ξέρω, αυτη δεν θελω να τους την δωσω με τιποτα.
Αν δεις τις νεες ρευστες applaws που εδιναν στην εκθεση, δεν ειχαν καμμια διαφορα απο ενα κανονικο ανθρωπινο φαι. μιλαμε για σκετο ψαρι που μοσχοβολουσε. τιμη λιανικης 1.20 το φακελακι. σορρυ, αλλα με 2 ευρω παιρνω διπλασια ποσοτητα τονου ριο μαρε και χαιρονται τα γατια μου πιο πολυ. δεν ξεχναω οτι ειναι τεραστια η βιομηχανια της ζωοτροφης, το μαρκετινγκ οργιαζει, τα ζωακια ειναι πλασματα που δεν μας μιλανε να ξερουμε τι εχουν και τι γνωμη εχουν και ετσι π.χ. μπορει να νομιζουμε οτι επειδη την ταδε τροφη την καταβροχθιζουν, ειναι καλυτερη για αυτα, ενω να το κανουνε επειδη εχει καποιο αρωμα ή καποιο συστατικο ωστε να καταναλωνεται πιο ευκολα και να αγοραζεις περισσοτερη, κατι που το εχω διαπιστωσει με τις ακριβες τροφες που τα γατια τις τρωνε με την μια-κατι οχι απαραιτητα κακο.

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 852 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 23:35, 02-05-10:

εγω δινω οριτζεν αλλα οταν ειχα ξεμεινει πηρα την active fit sensitive για στειρωμενα(5 ευρω τα 700γρ)
και φανηκε καλη παντως.....

Παράθεση

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sotiria-k
H Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 πολυ αγαπημενες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 00:12, 04-05-10:

Πρωτα απ' ολα, το οτι ορισμενες τροφες φτιαχνονται απο την ιδια εταιρεια δε σημαινει οτι ολες ειναι της ιδιας ποιοτητας. Αν ηταν ετσι, τοτε ολες θα ειχαν τα ιδια συστατικα και την ιδια τιμη.

Οι φτηνες τροφες συνηθως υπολειπονται σε θρεπτικα συστατικα, δεν εχουν τις απαραιτητες βιταμινες, εχουν λιγοτερες πρωτεϊνες, περισσοτερα δημητριακα, κλπ. Αυτα παντα με βαση τα συστατικα που γραφει πανω στη συσκευασια φυσικα. Δυστυχως ομως, το τι γραφει η συσκευασια ειναι ο μονος τροπος να ελεγξουμε, οσο ειναι δυνατον, τι τροφη δινουμε στις γατες μας.

Το να αναφερουμε παραδειγματα γατων που πεθαναν προωρα ενω ετρωγαν ακριβες τροφες ή αλλες που εζησαν πολυ τρωγωντας πχ ανθρωπινο φαγητο δε νομιζω οτι εχει νοημα. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να πηγαινουμε βασει της λογικης, η οποια λεει να δινουμε μια καλης ποιοτητας τροφη, να κανουμε δηλαδη οτι καλυτερο μπορουμε και απο κει και περα ελπιζουμε να πανε ολα καλα!

Αρνουμαι να δινω κακης ποιοτητας τροφης στις γατες μου επειδη καποια αλλη γατα εζησε πολλα χρονια τρωγοντας κακης ποιοτητας τροφη ή επειδη πιστευω οτι η ποιοτητα των τροφων δεν ειναι αναλογη της τιμης γιατι οι εταιρείες παιζουν παιχνιδια μαρκετινγκ (δε λεω, πιθανον ισχυει κιολας). Και επειδη εγω ανοιξα αυτο το post και επειδη τωρα τελευταια ψαχνω πολυ το θεμα τροφη, εχω καταληξει οτι τελικα η τιμη ειναι σχεδον παντα αναλογη της ποιοτητας (βασει των στοιχειων της ετικετας παντα).

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,093 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:20, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από sotiria-k
Πρωτα απ' ολα, το οτι ορισμενες τροφες φτιαχνονται απο την ιδια εταιρεια δε σημαινει οτι ολες ειναι της ιδιας ποιοτητας. Αν ηταν ετσι, τοτε ολες θα ειχαν τα ιδια συστατικα και την ιδια τιμη.

Οι φτηνες τροφες συνηθως υπολειπονται σε θρεπτικα συστατικα, δεν εχουν τις απαραιτητες βιταμινες, εχουν λιγοτερες πρωτεϊνες, περισσοτερα δημητριακα, κλπ. Αυτα παντα με βαση τα συστατικα που γραφει πανω στη συσκευασια φυσικα. Δυστυχως ομως, το τι γραφει η συσκευασια ειναι ο μονος τροπος να ελεγξουμε, οσο ειναι δυνατον, τι τροφη δινουμε στις γατες μας.

Το να αναφερουμε παραδειγματα γατων που πεθαναν προωρα ενω ετρωγαν ακριβες τροφες ή αλλες που εζησαν πολυ τρωγωντας πχ ανθρωπινο φαγητο δε νομιζω οτι εχει νοημα. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να πηγαινουμε βασει της λογικης, η οποια λεει να δινουμε μια καλης ποιοτητας τροφη, να κανουμε δηλαδη οτι καλυτερο μπορουμε και απο κει και περα ελπιζουμε να πανε ολα καλα!

Αρνουμαι να δινω κακης ποιοτητας τροφης στις γατες μου επειδη καποια αλλη γατα εζησε πολλα χρονια τρωγοντας κακης ποιοτητας τροφη ή επειδη πιστευω οτι η ποιοτητα των τροφων δεν ειναι αναλογη της τιμης γιατι οι εταιρείες παιζουν παιχνιδια μαρκετινγκ (δε λεω, πιθανον ισχυει κιολας). Και επειδη εγω ανοιξα αυτο το post και επειδη τωρα τελευταια ψαχνω πολυ το θεμα τροφη, εχω καταληξει οτι τελικα η τιμη ειναι σχεδον παντα αναλογη της ποιοτητας (βασει των στοιχειων της ετικετας παντα).
συμφωνω απολυτα...απλα,εγω το ψαχνω αναμεσα και στις ακριβες...ειναι γνωστο βρε παιδια..οτι οι τροφες απο σ/μαρκετ ειναι οι χειροτςερες..τι λεμε τωρα..και στα μπουμπακια μου..σορυ αλλα δεν θα κανω τσιγκουνια...

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 00:24, 04-05-10:

επειδή αναφερεσαι στο δικο μου σχόλιο, δεν ειπα πουθενα ότι όλες ειναι της ιδιας ποιότητας επειδή προέρχονται από την purina. Απεναντίας, η nestle (purina) σαν μεγάλη εταιρεία, φτιάχνει διαφόρων ποιοτήτων (και συνεπώς αναλόγων τιμών) ζωοτροφές ώστε να καλύπτονται όλες οι ανάγκες, οικονομικές ή άλλες. εύκολα αν δει κάποιος την σύνθεση των απλών friskies και της Proplan (purina και οι 2), βλέπει διαφορές σημαντικές στα συστατικά.

Τα παραδείγματα των γατιών που ανέφερα είναι από προσωπικές μου εμπειρίες και επειδή εδώ σχεδόν άπαντες μιλάμε και βάσει εμπειριών, είπα και εγω να κάνω το ίδιο.

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 00:27, 04-05-10:

βρε πουπ, αν η proplan (που θεωρείται γενικα μια καλης ποιότητας τροφή) την πουλάνε και στο σούπερ μάρκετ, χάνει την ποιότητα της? υπάρχουν σουπερ μαρκετ που εχουν και καλες γενικα τροφες. οπως και στα πετ σοπ πουλανε και friskies και λοιπές που πουλανε τα σουπερ μαρκετ.
αν δηλαδη, καποια στιγμη δουμε σε σουπερ μαρκετ royal, σημαινει οτι δεν ειναι πλεον καλες?

Παράθεση

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

H Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 πολυ αγαπημενες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 00:29, 04-05-10:

Το γεγονος οτι καποιες τροφες πωλουνται και στα σουπερ μαρκετ δε νομιζω οτι παιζει ρολο, ας μην ειμαστε προκατειλημμενοι! Δε νομιζω οτι το θεμα ειναι εκει ομως...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:31, 04-05-10:

βρε πουπ, αν η proplan (που θεωρείται γενικα μια καλης ποιότητας τροφή) την πουλάνε και στο σούπερ μάρκετ, χάνει την ποιότητα της? υπάρχουν σουπερ μαρκετ που εχουν και καλες γενικα τροφες. οπως και στα πετ σοπ πουλανε και friskies και λοιπές που πουλανε τα σουπερ μαρκετ.
αν δηλαδη, καποια στιγμη δουμε σε σουπερ μαρκετ royal, σημαινει οτι δεν ειναι πλεον καλες?
μα μακη μου..η προ πλαν..ουτως ή αλλως δεν θεωρηται καλη τροφη..ο δικος μου γιατρος τουλαχιστον..μου εχει πει οτι ειναι ελαχιστα καλυτερη απο φρισκις..και πιστεψε με...μιλαει απο "μεσα"διοτι ηξερε αυτον που την εισαγει..κια οσο κουφο και αν σου φαινεται...αυτος του τα ελεγε..απλα το εμποριο..ειναι εμποριο....απο εκει και περα..εννοειται πως δεν χανει αν ειναι σε σ/μαρκετ..αλλα εκ των πραγματων..ακανα και ρουαγιαλ δεν πουλανε τα σ/μαρκετ..

ΥΓ..αν δεις..ολα τα σχολια μου για προ πλαν..ειναι αρνητικα

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,343 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 00:44, 04-05-10:

Λοιπον εγω θα πω την γνωμη μου ως εξης:
1. Οτι το τι ειναι για στειρωμενα ειναι σχετικο! Σε ολα παιζουν ρολο τα συστατικα!
2. Η royal εχεις τοοοσες πολλες σειρες..παιδια απλο marketing! ελεος δηλαδη! τροφη για θυληκα τροφη για αρσενικα, για ψηλα για χοντρα για μαυρα για ασπρα! κατανταει λιγο γελειο απο ενα σημειο και μετα!
3. Σιγουρα ο καθενας μας προσπαθει να παιρνει την καλυτερη τροφη για τα γατακια του αλλα το οικονομικο ειναι ενας βασικος παραγοντας! ειδικα στις εποχες που ζουμε! Και δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας αλλα θεμα πραγματικοτητας! και μην ακουσω αν δεν μπορεις ας μην το αναλαβεις! το θεωρω τραγικο! αλλα γατακια δεν εχουν να φανε και εμεις μιλαμε οτι δεν ειναι καλη τροφη η μια και η αλλη! οποτε καλυτερα ενα γατακι να εχει να φαει απο το να πεθαινει απο την πεινα στους δρομους!
4. Σιγουρα οτι πληρωνεις παιρνεις!!! σιγουρα δεν μπορει να συγκριθει η orijen με την friskies... απο κει και περα κανει την επιλογη σου!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:51, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από aporw
Λοιπον εγω θα πω την γνωμη μου ως εξης:
1. Οτι το τι ειναι για στειρωμενα ειναι σχετικο! Σε ολα παιζουν ρολο τα συστατικα!
2. Η royal εχεις τοοοσες πολλες σειρες..παιδια απλο marketing! ελεος δηλαδη! τροφη για θυληκα τροφη για αρσενικα, για ψηλα για χοντρα για μαυρα για ασπρα! κατανταει λιγο γελειο απο ενα σημειο και μετα!
3. Σιγουρα ο καθενας μας προσπαθει να παιρνει την καλυτερη τροφη για τα γατακια του αλλα το οικονομικο ειναι ενας βασικος παραγοντας! ειδικα στις εποχες που ζουμε! Και δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας αλλα θεμα πραγματικοτητας! και μην ακουσω αν δεν μπορεις ας μην το αναλαβεις! το θεωρω τραγικο! αλλα γατακια δεν εχουν να φανε και εμεις μιλαμε οτι δεν ειναι καλη τροφη η μια και η αλλη! οποτε καλυτερα ενα γατακι να εχει να φαει απο το να πεθαινει απο την πεινα στους δρομους!
4. Σιγουρα οτι πληρωνεις παιρνεις!!! σιγουρα δεν μπορει να συγκριθει η orijen με την friskies... απο κει και περα κανει την επιλογη σου!
διαφωνω καθετα...απο τη στιγμη που αναλαμβανω ζωντανους οργανισμους και τους εχω υπο την προστασια μου,αφου αυτα δεν μπορουν να επιλεξουν...θεωρω χρεος μου να επιλεγω το καλυτερο...και το οτι αλλα δεν εχουν να φανε..με στεναχωρει αφορητα..αλλα δεν θα ειναι τον αλλοθι μου για να κανω τσιγκουνιες..επισης στην αιθιοπια θρεφονται με σκουπιδια...σκουπιδια τρως εσυ;;;δεν θελεις να παιρνεις τροφη καλη για τον εαυτο σου;;γιατι το ξεχωριζεις;;;

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 00:52, 04-05-10:

παντως εμενα οι γονεις μου που δεν ειχαν ιδεα απο τροφες(και πιστευω λιγο λογικο την δεκαετια του '80) μεγαλωσαν τον λεων με friskies..και μαλιστα τα 10 χρονια της ζωης του ετρωγε μονο κονσερβα επειδη τους ειχε πει μια κτηνιατρος οτι ειναι καλυτερη απο ξηρη..ο λεων πεθανε 20 μισο τρωγοντας μια ζωη friskies χωρις προβλημα με τα δοντια και ιχνος ουρολιθιασης..φυσικα αυτο ειναι απλα ενα μεμονωμενο περιστατικο..πλεον και εγω και η μαμα μου που μαθαμε για τις τροφες δεν επιλεγουμε απο σουπερ μαρκετ..φυσικα το οικονομικο παιζει μεγαλο ρολο..αλλα πιστευω να δινεις 20 ευρω το μηνα για μια ξηρη δεν ειναι τοσο τραγικο..φυσικα με 2 γατια ειναι περισσοτερα τα εξοδα αλλα τεσπα

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,343 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 00:52, 04-05-10:

Μακη αν θελεις κατι οικονομικο δοκιμασε την purina tonus! ξερω πολλα ατομα που την χρησιμοποιουν! και μαλιστα οι μεγαλη συσκευασια των 15 κιλων βγαινει γυρω στα 45 ευρω αν δεν κανω λαθος!

Παράθεση

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 00:52, 04-05-10:

Εννοειται πως ειναι καλυτερα να φροντιζουμε πιο πολλα γατακια, ακομα κι αν δε δινουμε την καλυτερη τροφη! Γι' αυτο αλλωστε κι εγω ανοιξα το post για να δω αν καποιος ξερει καποια καλη αλλα και οικονομικη τροφη. Δεν ειμαι υπερανω χρηματων, το ειχα πει απο την αρχη. Παρ' ολα αυτα, ακομα κι αν καποιος δινει λιγα χρηματα και παιρνει μια φτηνη τροφη καλο ειναι να ξερει τι παιρνει, ας μην τα ριχνουμε ολα στο μαρκετινγκ και σε θεωριες συνωμοσιας...Συνηθως δυστυχως οτι πληρωνεις παιρνεις.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:55, 04-05-10:

Εννοειται πως ειναι καλυτερα να φροντιζουμε πιο πολλα γατακια, ακομα κι αν δε δινουμε την καλυτερη τροφη! Γι' αυτο αλλωστε κι εγω ανοιξα το post για να δω αν καποιος ξερει καποια καλη αλλα και οικονομικη τροφη. Δεν ειμαι υπερανω χρηματων, το ειχα πει απο την αρχη. Παρ' ολα αυτα, ακομα κι αν καποιος δινει λιγα χρηματα και παιρνει μια φτηνη τροφη καλο ειναι να ξερει τι παιρνει, ας μην τα ριχνουμε ολα στο μαρκετινγκ και σε θεωριες συνωμοσιας...Συνηθως δυστυχως οτι πληρωνεις παιρνεις.

ακριβως..μετα βεβαια..ας μην κλαιγεται για καρκινους και ουρολιθιασεις...οχι βεβαια οτι ολα ειναι απο την διατροφη...αλλα εγω,οτι καλυτερο μπορω να κανω..θα το κανω..επισης..αρνουμαι να μπω στην διαδικασια..να ψαχνω για κατι φτηνο..αρνουμαι

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 00:56, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
διαφωνω καθετα...απο τη στιγμη που αναλαμβανω ζωντανους οργανισμους και τους εχω υπο την προστασια μου,αφου αυτα δεν μπορουν να επιλεξουν...θεωρω χρεος μου να επιλεγω το καλυτερο...και το οτι αλλα δεν εχουν να φανε..με στεναχωρει αφορητα..αλλα δεν θα ειναι τον αλλοθι μου για να κανω τσιγκουνιες..επισης στην αιθιοπια θρεφονται με σκουπιδια...σκουπιδια τρως εσυ;;;δεν θελεις να παιρνεις τροφη καλη για τον εαυτο σου;;γιατι το ξεχωριζεις;;;
το αναλαμβανεις να το σωσεις απο το δρομο και απο την πεινα! και δεν σου ειπε κανεις να του δωσεις σκουπιδια!! γιατι το φτανεις στο αλλο ακρο?? δηλαδη αν μια τροφη δεν κανει 22 ευρο το δικιλο σημαινει οτι δεν ειναι ικανοποιητικη τροφη?? δεν ειπα σε κανεναν να δωσει friskies. μιλαμε απλα για οικονομικη τροφη!εχει διαφορα!! αν εχεις την δυνατοτητα να του δωσεις το καλυτερο καλος! και μπραβο σου! αν δεν εχει ομως βρισκεις μια μεση λυση! Και στο ξαναλεω δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας! ειναι θεμα δυνατοτητας! Δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι πουπι τη δυνατοτητα να δινουν αμετρητα λεφτα για τροφες!
Αν λοιπον εσυ πχ βρεις ενα γατακι στο δρομο θα το αφησεις να πεθανει απο την πεινα ή θα προτιμισεις τουλαχιστον να του δωσεις τροφη??
Μπορει για τον ανθρωπο πχ το καλυτερο ψαρι να ειναι ο σολωμος σκωτιας?? σημαινει οτι ολοι εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να τρωνε σολωμο σκωτιας?? δηλαδη μετα απο αυτο το σταδιο ειναι τα σκουπιδια?? οχι! ειναι η τσιπουρα!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:59, 04-05-10:

το αναλαμβανεις να το σωσεις απο το δρομο και απο την πεινα! και δεν σου ειπε κανεις να του δωσεις σκουπιδια!! γιατι το φτανεις στο αλλο ακρο?? δηλαδη αν μια τροφη δεν κανει 22 ευρο το δικιλο σημαινει οτι δεν ειναι ικανοποιητικη τροφη?? δεν ειπα σε κανεναν να δωσει friskies. μιλαμε απλα για οικονομικη τροφη!εχει διαφορα!! αν εχεις την δυνατοτητα να του δωσεις το καλυτερο καλος! και μπραβο σου! αν δεν εχει ομως βρισκεις μια μεση λυση! Και στο ξαναλεω δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας! ειναι θεμα δυνατοτητας! Δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι πουπι τη δυνατοτητα να δινουν αμετρητα λεφτα για τροφες!
Αν λοιπον εσυ πχ βρεις ενα γατακι στο δρομο θα το αφησεις να πεθανει απο την πεινα ή θα προτιμισεις τουλαχιστον να του δωσεις τροφη??
Μπορει για τον ανθρωπο πχ το καλυτερο ψαρι να ειναι ο σολωμος σκωτιας?? σημαινει οτι ολοι εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να τρωνε σολωμο σκωτιας?? δηλαδη μετα απο αυτο το σταδιο ειναι τα σκουπιδια?? οχι! ειναι η τσιπουρα!
δεν με καταλαβαινεις..στα αδεσποτα..και εγω δεν μπορω να δωσω ακριβω τροφη..ειναι δεδομενοαυτο..στα δικα μας ομως,που και παλι αδεσδποτα ηταν..μην γελιομαστε..2 ειναι..ας κανω το καλυτερο..και δεν τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια μου

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 01:00, 04-05-10:

ακριβως..μετα βεβαια..ας μην κλαιγεται για καρκινους και ουρολιθιασεις...οχι βεβαια οτι ολα ειναι απο την διατροφη...αλλα εγω,οτι καλυτερο μπορω να κανω..θα το κανω..επισης..αρνουμαι να μπω στην διαδικασια..να ψαχνω για κατι φτηνο..αρνουμαι
Μα ποιος θελει το κακο για το γατακι του?? Κανεις!! ο καθενας κανει ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ!! αυτο σου λεω! εσυ μπορει να αρνησε!υπαρχουν ομως ανθρωποι που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα! ειναι τοσο παραλογο αυτο??

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 01:03, 04-05-10:

δεν με καταλαβαινεις..στα αδεσποτα..και εγω δεν μπορω να δωσω ακριβω τροφη..ειναι δεδομενοαυτο..στα δικα μας ομως,που και παλι αδεσδποτα ηταν..μην γελιομαστε..2 ειναι..ας κανω το καλυτερο..και δεν τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια μου
Υπαρχουν ανθρωποι που ενω δεν ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα τα εφεραν ετσι οι καταστασεις που βρεθηκαν με γατακια..επειδη λοιπον δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να τους αγοραζουν orijen και royal πρεπει να τα αφησουν στο δρομο??
Δεν μπορω να το καταλαβω! ας κανει λοιπον ο καθενας την επιλογη του! και μακαρι να μην τους τα φερει ετσι η ζωη που θα αναγκαστουν να δωσουν στα γατακια του purina one ή κατι παρεμφερες! Γιατι..ερχονται δυσκολες μερες..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:04, 04-05-10:

Μα ποιος θελει το κακο για το γατακι του?? Κανεις!! ο καθενας κανει ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ!! αυτο σου λεω! εσυ μπορει να αρνησε!υπαρχουν ομως ανθρωποι που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα! ειναι τοσο παραλογο αυτο??
βρε σιμ..χαζεψες;..ποιος σου μιλαει για κακο ή καλο;;εγω μιλαω για μενα..και το τι κανω εγω...ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει..ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΛΑΩ...και νομιζω οτι εχουμε το δικαιωμα,να θελουμε να κανουμε το καλυτερο για τα γατια μας..

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 01:07, 04-05-10:

βρε σιμ..χαζεψες;..ποιος σου μιλαει για κακο ή καλο;;εγω μιλαω για μενα..και το τι κανω εγω...ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει..ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΛΑΩ...και νομιζω οτι εχουμε το δικαιωμα,να θελουμε να κανουμε το καλυτερο για τα γατια μας..
Δεν χαζεψα! απλα λεω την αποψη μου! Και οπως λες κι εσυ ο καθενας κανει αυτο που νομιζει και μπορει καλυτερο!
Εγω ειπα αυτα που πιστευω..απο κει και περα ειναι επιλογη του καθενος!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:11, 04-05-10:

Δεν χαζεψα! απλα λεω την αποψη μου! Και οπως λες κι εσυ ο καθενας κανει αυτο που νομιζει και μπορει καλυτερο!
μα..το ξερω οτι δεν χαζεψες..απλα προσπαθω να σου εξηγησω οτι και εγω ,την αποψη μου λεω..εσυ αρπαζεσαι και βγαζεις συμπερασματα..οχι εγω...μπορω...εχω το δικαιωμα τελος παντων να μην κανω εκπτωση σε τπτ για τα γατια μου;;;

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 01:12, 04-05-10:

σιμωνη δυστυχως δεν ειναι πλεον μονο αυτο που νομιζει ο καθενας σωστο..οταν σημερα μπηκε οικονομολογος στην αιθουσα και μας εκανε μια κουβεντα για την κατασταση της ελλαδας και μας ειπε οτι το μονο που μας σωζει ειναι να δηλωσουμε πτωχευση παιζει πολυ μεγαλο ρολο και το οικονομικο κομματι..και ολοι ξερουμε κανουμε το σκατο μας παξιμαδι..πιστευω οτι πολλοι απο δω ειναι της νοοτροπιας οτι πρωτα θα λειψουν σε εκεινους και στα παιδια τους και μετα στα γατια τους..ομως οι καιροι ειναι τετοιοι που κοβουν ΚΑΙ απο τα γατια τους..ελπιζω ολοι μεχρι το τελος του χρονου να συνεχιζουμε να δινουμε αυτη την τροφη που δινουμε τωρα στα γατια μας

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 01:46, 04-05-10:

μα..το ξερω οτι δεν χαζεψες..απλα προσπαθω να σου εξηγησω οτι και εγω ,την αποψη μου λεω..εσυ αρπαζεσαι και βγαζεις συμπερασματα..οχι εγω...μπορω...εχω το δικαιωμα τελος παντων να μην κανω εκπτωση σε τπτ για τα γατια μου;;;
εγω αρπαχτηκα?? τωρα μου φαινεται χαζεψες εσυ! απλα εχουμε διαφορετικες αποψεις!

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
σιμωνη δυστυχως δεν ειναι πλεον μονο αυτο που νομιζει ο καθενας σωστο..οταν σημερα μπηκε οικονομολογος στην αιθουσα και μας εκανε μια κουβεντα για την κατασταση της ελλαδας και μας ειπε οτι το μονο που μας σωζει ειναι να δηλωσουμε πτωχευση παιζει πολυ μεγαλο ρολο και το οικονομικο κομματι..και ολοι ξερουμε κανουμε το σκατο μας παξιμαδι..πιστευω οτι πολλοι απο δω ειναι της νοοτροπιας οτι πρωτα θα λειψουν σε εκεινους και στα παιδια τους και μετα στα γατια τους..ομως οι καιροι ειναι τετοιοι που κοβουν ΚΑΙ απο τα γατια τους..ελπιζω ολοι μεχρι το τελος του χρονου να συνεχιζουμε να δινουμε αυτη την τροφη που δινουμε τωρα στα γατια μας
Αυτο ακριβως ειπα κ εγω! ειναι τοσο χαλια η οικονομικη κατασταση που πολλοι δυστηχως θα φτασουν στη κατασταση που θα πουν θα κοψω και απο τα γατια μου! τωρα αν καποιοι καταφερουν να μην το κανουν ακομα καλυτερα!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:42, 04-05-10:

κοιτα σιμ..εγω,μιλαω για ΤΩΡΑ..και για φυσιολογικες συνθηκες...βεβαια,αν δεν μου δινουν μισθο,ή μου δινουν 300 ευρω το μηνα,εκ των πραγματων δεν θα μπορω να παιρνω τοσο ακριβη τροφη...αλλα αυτο ειναι κατι εκτακτο...οσο μπορω,θα κοβω απο αλλου για να παιρνω αυτο που νομιζω καλυτερο για τις ζωουλες μου..

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 07:49, 04-05-10:

Ειμαι θερμος υποστηρικτης της αποψης ''ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τροφη ειναι καλυτερη απο ΚΑΘΟΛΟΥ τροφη''...

Θεωρω πως το να προσαρμοζεται η ζωη των κατοικιδιων μας στην δικη μας ειναι απολυτα λογικο και ανθρωπινο.

Σημερα ειναι Acana,αυριο ειναι TONUS,μεθαυριο παλι Acana...Οτι πει η τσεπη - στους καιρους που ζουμε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:55, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_x
Ειμαι θερμος υποστηρικτης της αποψης ''ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τροφη ειναι καλυτερη απο ΚΑΘΟΛΟΥ τροφη''...

Θεωρω πως το να προσαρμοζεται η ζωη των κατοικιδιων μας στην δικη μας ειναι απολυτα λογικο και ανθρωπινο.

Σημερα ειναι Acana,αυριο ειναι TONUS,μεθαυριο παλι Acana...Οτι πει η τσεπη - στους καιρους που ζουμε.
σαφεστατα ο καθενας εχει την αποψη του..και κανει αυτο που νομιζει καλυτερο...ομως νικο,αυτο που λεω εγω ειναι οτι κριτηριο για να παρω μια τροφη,ποτε δεν θα ειναι η τιμη...αλλα η ποιοτητα..και αυτο που λες για προσαρμογη,αυτο ακριβως κανω και εγω...δηλαδη για μενα παιρνω βιολογικα προιοντα,και παντα αυτα που θεωρω καλυτερα..προτιμω να παρω λιγοτερες ποσοτητες,παρα κατι φθηνιαρικο και αμφιβολου ποιοτητας...ε..αυτο εφαρμοζω και στα μικρα μου..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 07:58, 04-05-10:

Και πολυ καλα κανεις! Εγω να φανταστεις βαριεμαι να διαβασω τα συστατικα στα δικα μου τροφιμα...χοχοχοχο Μονο οτι παιρνω για την Χιονα καθομαι κ το χιλιοψυριζω.

Εννοειται πως οι δικες μου αναγκες αν χρειαστει περιοριζονται για την μικρη,συμβιβασμους δεν κανω,απλα αν ερθει το απροχωρητο ρε παιδι μου θα παρουμε κ κανα junk...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:06, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_x
Και πολυ καλα κανεις! Εγω να φανταστεις βαριεμαι να διαβασω τα συστατικα στα δικα μου τροφιμα...χοχοχοχο Μονο οτι παιρνω για την Χιονα καθομαι κ το χιλιοψυριζω.

Εννοειται πως οι δικες μου αναγκες αν χρειαστει περιοριζονται για την μικρη,συμβιβασμους δεν κανω,απλα αν ερθει το απροχωρητο ρε παιδι μου θα παρουμε κ κανα junk...
εμ τοτε..τα ιδια λεμε..το εγραψα και πριν...με 300 ευρω και να θελω,δεν θα μπορω..
αλλα αυτο ειναι κατι εκτακτο...
ΥΓ...α...εγω ειμαι ψειρας και για μενα...ουτε χλωρινη δεν παιρνω χωρις να κοιταξω συστατικα,ημερομηνια ληξης,χωρα προελευσης κλπ...πρεπει ομως καποια στιγμη να μαθουμε να εχουμε καταναλωτικη συνειδηση...να απορριπτουμε μονοι μας τα προιοντα που δεν ειναι καλα..και αυτο θα γινει μονο οταν κοιταμε προσεκτικα αυτα που παιρνουμε..

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 08:17, 04-05-10:

Χαμός στο ίσωμα.
Ποιότητα, τιμή και τα λοιπά.
Κακή τροφή δεν νομίζω ότι υπάρχει. Κακή με την έννοια ότι κάποιο ζωντανό μπορεί να πεθάνει από αυτήν. Κακή διατροφή όμως, ναι. Με την λίγη εμπειρία που έχω στο θέμα, προσπαθώ να αλλάζω την τροφη τους κατά διαστήματα και να μην τους δίνω συνέχεια την ίδια. Στους 6 μήνες που είμαι γατοπατέρας, έχω δοκιμάσει περίπου 15 είδη ξηράς τροφής. Η μόνη που δεν έχω πάρει ακόμα, από τις γνωστες, ειναι η Orijen και η Hills.
Όσον αφορά στις ρευστές τροφές, έχω δοκιμάσει τις καλύτερες και μάλιστα τσουχτερές σε τιμές. Το οτι δεν τις ακουμπάνε δεν ξέρω τι σημαίνει (μερικές μάλιστα μου μυρίζουν και μένα άσχημα).
Θεωρώ ότι κααλά ειναι να παιρνουμε τροφές μίας μέσης ποιότητας και πάνω τουλάχιστον και εφόσον το οικονομικό το επιτρέπει. Μπορω να πάρω και royal, αν τα βλέπω όμως και δεν την τρώνε? Από την μία μένουν νηστικά κι από την άλλη θα την δώσω στα αδέσποτα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:26, 04-05-10:

σαφεστατα αν δεν την τρωνε ,πας σε αλλη τροφη...αλλα γιατι πρεπει βρε μακη μου να παρω μετρια τροφη;;;εγω ειμαι οπαδος της αποψης..ειμαστε οτι τρωμε...και το λενε γιατροι αυτο..τα καλυτερα απιο πλευρας ποιοτητας για μενα,τα καλυτερα και για τα μικρα μου...ειναι παρα πολυ σημαντικος παραγοντας η διατροφη..και ναι...εζησαν μαθουσαλες καποια γατια με φτηνη τροφη,ενω πεθαναν μικρα καποια με ακριβη..αυτο ομως τι σημαινει;;και καποιοι καπνιστες πεθαναν στα 90...τι δηλαδη..δεν προκαλει καρκινο και χιλια δυο το καπνισμα;;και βεβαια προκαλει αλλα υπαρχουν και αλλοι παραγοντες..επειδη ομως εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τπτ για τα γονιδια κλπ,,,ας κανουμε αυτο που παιρναει απο το χερι μας..και το μονο που παιρναει ειναι η διατροφη,που ειναι και πολυ σημαντικη..για αυτο και δινω τοση σημασια...
αντιθετα με εσενα,εγω πιστευω οτι υπαρχουν και παρα πολυ κακες τροφες...τροφες ,που εκτος τα αχρηστα και ελλιπη συστατικα που εχουν,ειναι και φουλ σε τεχνητα αρωματα και συντηρητικα..και πολλες καρκινογονες ουσιες..θα ενιωθα αφανταστες τυψεις αν εδινα φτηνη τροφη στα μικρα μου,και αργοτερα παρουσιαζαν καποιο προβλημα...οποτε καλυτερα να πληρωνω,και να εχω ησυχη τη συνηδειση μου...αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι σιγουρα δεν θα αρρωστησουν...εγω ομως θα ξερω,οτι τουλαχιστον στο θεμα τροφης εκανα το καλυτερο...και οχι εκπτωση απο την υγεια τους..
ΥΓ...πολυλογισα παλι..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 08:40, 04-05-10:

Κακή τροφή εννούσα τις συσκευασμένες. Οι μεγάλες πολυεθνικές δεν διακινδυνεύουν να μην τηρούν έστω κάποια ποιοτικά ελάχιστα πρότυπα.
Από τις χύμα ναι, σίγουρα οι περισσότερες είναι για πέταμα. Θυμάμαι όταν πήρα τον Γατούλη τέτοια έτρωγε. Και με το που την είδα κατάλαβα ότι αυτή σίγουρα δεν είναι καλή τροφή.
Πάντως, το μόνο φαγητό που είδα ότι ξεπάστρεψαν σε δευτερόλεπτα ήταν ένα κοκορέτσι. Παροξυσμός.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:55, 04-05-10:

Κακή τροφή εννούσα τις συσκευασμένες. Οι μεγάλες πολυεθνικές δεν διακινδυνεύουν να μην τηρούν έστω κάποια ποιοτικά ελάχιστα πρότυπα.
Από τις χύμα ναι, σίγουρα οι περισσότερες είναι για πέταμα. Θυμάμαι όταν πήρα τον Γατούλη τέτοια έτρωγε. Και με το που την είδα κατάλαβα ότι αυτή σίγουρα δεν είναι καλή τροφή.
Πάντως, το μόνο φαγητό που είδα ότι ξεπάστρεψαν σε δευτερόλεπτα ήταν ένα κοκορέτσι. Παροξυσμός.
.......τα ατιμα!!!!!!!

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 852 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 17:09, 14-06-10:

εγω χτες τα εδωσα γυρο χοιρινο που περισεψε και ουτε μια ματια δεν καταδεχτηκαν να του ριξουν τα σκασμενα....αντε τον ψιλομυρισαν και τον ψιλοδοκιμασαν αλλα μετα τπτ...τον πεταξα...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:37, 14-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από LunaDark
εγω χτες τα εδωσα γυρο χοιρινο που περισεψε και ουτε μια ματια δεν καταδεχτηκαν να του ριξουν τα σκασμενα....αντε τον ψιλομυρισαν και τον ψιλοδοκιμασαν αλλα μετα τπτ...τον πεταξα...
και πολυ καλα εκαναν....ξερουν τα σκασμενα!!!..και εγω το κανω καμμια φορα(για κανα 2 το χρονο μιλαμε βεβαια..)καλα η πουπυ,ουτε για φτυσιμο...ο μπουκακος...ισως και να δοκιμασει λιγο..

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 17:44, 14-06-10:

λολ καλυτερα τρωνε απο εμας...πιο θρεπτικα....
ενω τη βραστη γαλοπουλα την εφαγαν πιο ανετα,οχι οτι τρλαθηκαν αλλα ενα κομματακι το τσιμπησαν

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 17:58, 14-06-10:

Εμενα παλι ο Λουκουμας τρελλαινεται για γυρο!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:10, 14-06-10:

Εμενα παλι ο Λουκουμας τρελλαινεται για γυρο!
μηπως μοιαζει πολυ στη μαμα του;;....

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 18:11, 14-06-10:

μηπως μοιαζει πολυ στη μαμα του;;....
ε αν δεν μοιασει στη μανουλιτσα που θα μοιασει το παιδι???

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:14, 14-06-10:

ε αν δεν μοιασει στη μανουλιτσα που θα μοιασει το παιδι???
σωστααααααα..καθοτι ειμεθα και ελληνιδες μανες τρομαρα μας!!!

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 09:33, 15-06-10:

Είναι δυνατόν να μην έφαγε το πατροπαράδοτο ελληνικό φαγητό?

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 09:52, 15-06-10:

Παιδιά ούτε και εμένα τρελαίνονται. Μπορεί να το φάνε μετά από πολύ ώρα αν τους το αφήσω στο πιατάκι τους. Αλλά χωρίς πολύ ενθουσιασμό

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 09:54, 15-06-10:

Ρε παιδια για τους σπουρους εχω παρει kitten τροφη αλλα δεν την τρωνε.. τους γεμιζω ενα μπολακι και κατεβαινει η σταθμη πολυ αργα.. μηπως δυσκολευονται να μασησουν??

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 11:14, 15-06-10:

Μήπως σου φαίνεται; Γιατί σαφώς η κατανάλωση δεν θα είναι ίδια με τον λουκουμά

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 11:15, 15-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από konstans
Μήπως σου φαίνεται; Γιατί σαφώς η κατανάλωση δεν θα είναι ίδια με τον λουκουμά
καλε τους γεμισα το μπολακι το Σαββατο και ακομα ειναι στη μεση! γατες ειναι οχι πουλια!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους