Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 102,651 εγγεγραμμένα μέλη και 711,903 μηνύματα σε 22,318 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 225 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Περίεργη συμπεριφορά από το πουθενά

Thea

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Thea
H Thea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Thea έγραψε στις 17:21, 31-08-08:

Παιδιά καλησπέρα,
αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα με την καλυψούλα μου.τις τελευτεαίες δυο μέρες δεν έχει καθόλου όρεξη για παιχνίδι,κοιμάται συνέχεια και έχει ένα μελαγχολικό ύφος που με τρομάζει. την είχα αφίσει για δύο βδομάδες σε ένα πετ σοπ να την προσέχουν και την ημέρα που την πήρα ήταν μεσα στη τρελλή χαρά! πρίν από ενάμισυ μήνα την στείρωσα αλλά πάντα είχε όρεξη για παιχνίδι και για καβγά (σε φιλικό επίπεδο βέβαια) και χθές που την πλησίασα και αρχίσα να την χαιδεύω στο στομάχι και εκείνη με δάγκωνε πάνώ στο παιχνίδι ξαφνικά μου έκανε τον απειλητικό ήχο που κάνουν όταν εκνευρίζονται...δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει συμβεί...είναι χαδιάρα μόνο όταν ξαπλώνω και έρχαται και κουρνιάζει στα χέρια μου με πολύ γουργουριτό, ή όταν θέλει φαγητό (που αναζητάει συνέχεια...)
βοηθήστε με σας παρακαλώ γιατί στεναχοριέμαι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 17:50, 31-08-08:

Το ότι δεν παίζει και κοιμάται συνέχεια μπορεί να είναι ένδειξη πυρετού. Η επιθετικότητα και ο εκνευρισμός ίσως σημαίνουν ότι πονάει κάπου ή ότι κάτι την ενοχλεί. Σε κάθε περίπτωση, αύριο πήγαινέ την στον κτηνίατρο για ένα γενικό έλεγχο. Κατά τα άλλα πώς είναι; Τρώει κανονικά; Πηγαίνει κανονικά στην άμμο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thea

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Thea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Thea έγραψε στις 18:35, 31-08-08:

ναι ναι τρώει ακατάπαυστα (κροκέτες της έχω μόνο) και νερό...νιαουρίζει, αλλά της πετάω τα παιχνίδια της (μπαλίτσες κτλ) και απλά τις κοιτάζει και ξανακάθεται...πάντως όταν ξαπλώνω εγώ στο κρεβάτι έρχεται και κάθεται πάνω στο στήθος μου και γουγουρίζει...έχω παρατηρήσει και κάτι άλλο που δεν ξέρω αν έχει σημασία η όχι, έχει τσίμπλες που παλαιότερα δεν είχε ποτε... και τώρα κάθε πρωί της καθαρίζω τα μάτια απο τις τσίμπλες...σημαίνει κάτι αυτό?
ο κος πάνος αύριο δεν είναι ανοιχτος...
βασικά με ακολουθεί συνέχεια και ξαπλώνει και κοιμάται...

Παράθεση

Thea

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Thea έγραψε στις 19:14, 31-08-08:

πως καταλαβαίνω ότι έχει πυρετό εκτός απο το να επιχειρήσω να της βάλω θερμόμετρο???

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 20:16, 31-08-08:

Ένας εμπειρικός τρόπος να δεις αν έχει πυρετό είναι να πιάσεις τα πτερύγια των αυτιών της ή/και τα μαξιλαράκια στις πατούσες της. Αν είναι πολύ πιο ζεστά απ' ότι συνήθως, τότε μάλλον έχει πυρετό. Είναι όμως πολύ "φλου" αυτός ο τρόπος και πρέπει μάλλον να είναι κανείς πολύ έμπειρος για να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα.
Οι τσίμπλες στα μάτια, σε συνδυασμό και με τη ληθαργική συμπεριφορά που περιγράφεις, είναι πολύ πιθανό να σημαίνουν κάποια λοίμωξη. Προς το παρόν, καθάρισε τα ματάκια της με λίγη γάζα βρεγμένη με φυσιολογικό ορό και άφησέ την να κοιμηθεί, αφού θέλει. Το ότι έχει όρεξη για φαγητό είναι πολύ καλό.
Πάντως, στη θέση σου δεν θα άφηνα να περάσει άλλη μια μέρα χωρίς να τη δει γιατρός. Μπορεί να μην είναι κάτι απειλητικό για τη ζωή της, αλλά είναι κρίμα να ταλαιπωρείται το καημένο. Αν δεν δέχεται καθόλου αύριο ο γιατρός σας, δοκίμασε να τον βρεις στο τηλέφωνο για να σου δώσει κάποια συμβουλή, ή πήγαινέ την σε κάποιον άλλον να τη δει. Εδώ θα βρεις και τη λίστα με τους προτεινόμενους από τα μέλη του mycat κτηνιάτρους.

Περαστικά!

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,989 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 21:49, 31-08-08:

Συμφωνώ με την Aretha. Πρέπει να τη δει γιατρός, γιατί η υπερβολική όρεξη, όπως και η ανορεξία δεν είναι καλά συμπτώματα. Αυτό, σε συνδυασμό με τις τσίμπλες , τη μαλθακότητα και την αντίδρασή της στο άγγιγμα στην κοιλιακή χώρα, είναι ανησυχητικό. Μάλλον κάτι κόλλησε στο πετ σοπ που έμεινε. Μην καθυστερείς, οι γάτες κρύβουν τον πόνο τους κ΄την αρρώστια τους, γι'αυτό εμείς πρέπει να τις παρακολουθούμε (όρεξη, συμπεριφορά, τρίχωμα) και σε κάθε αλλαγή να βαράνε καμπανάκια. Εσύ πολύ σωστά προβληματίζεσαι, γι'αυτό, σπεύσε.

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 20:45, 01-09-08:

Τι έγινε τελικά ...πήγατε στο γιατρό????
Ελπίζω να μην είναι τίποτε!

Παράθεση

Thea

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Thea έγραψε στις 20:54, 01-09-08:

καλησπέρα παιδιά...συγνώμη που δεν απάντησα πιό νωρίς αλλά έγραφα σήμερα και διάβαζα για μεθάυριο...καλό μήνα κι'όλας..
πήρα χθες τον κύριο πάνο να τον ρωτήσω και μου είπε πως δεν είναι τίποτα.Η συμπεριφορά της οφείλεται στοπ ότι την άφισα δυο βδομάδες σε πετ σοπ και όπως την είχαν κλεισμένη σε κλουβί φοβήθηκε και έπαθε κατάθληψη και πως θα επανέλθει σε κανα δυό μέρες μέχρι να εγκλιματιστεί πάλι στον χώρο του σπιτιού...τώρα για τις τσίμπλες μου είπε πως θα πρέπει να την πάω να την δεί άλλα όχι άμμεσα γιατί εάν την ξαναβάλω σε γατοφόρο η ψυχολογική της κατάσταση θα γίνει χειρότερη αλλά μου είπε πως δεν θα είναι κάτι σημαντικό...εξ άλλου είναι υγειέστατη όπως είχαν δείξει οι εξετάσεις μετά την στείρωση...
επομένως ήταν απλά ένα ψυχολογικό σοκ και τώρα την αφήνω μόνη της χωρίς να επέμβω...έτσι μου είπε να κάνω ο κος πάνος!!!

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 20:57, 01-09-08:

Αντε, μακάρι μα συνέλθει γρήγορα και να βρει τους παλιούς της ρυθμούς!!!
Αυτό με τις τσίμπλες ΄πάντως κοίτα το λίγο...υπάρχει άραγε πιθανότητα να κόλλησε κάτι στο πετ σοπ που την είχες????

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 09:39, 02-09-08:

Μακάρι να μην είναι τίποτα και να συνέλθει γρήγορα η γατούλα!

(Πάντως εγώ, για καλό και για κακό, θα κοίταζα και τη θερμοκρασία της, γιατί τσίμπλες και λήθαργος μαζί είναι ύποπτος συνδυασμός)

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:07, 05-09-08:

Θα πρέπει να συμφωνήσω με την aretha..... Οι αυξημένες (πλην του κανονικού) τσίμπλες.. είναι σημάδι ότι κάτι τρέχει.. μπορεί να είναι η αρχή κάποιας λοίμωξης, (θα πρέπει να ακροαστεί το γατάκι) και σε συμφέρει να την προλάβεις όσο το δυνατόν στην αρχή.. για να μην ταλαιπωρηθεί το γατάκι σου, είναι κρίμα να υποφέρει....

Αν θές δες αν έχει βγάλει και τρίτο βλέφαρο... (σημάδι πόνου....και ότι κατι τρέχει...)

Δεν ξέρω αν την είδε τελικά ο γιατρός σου.. αλλά καλό θα ήταν έστω και γι αυτήν την φορά αν είναι δυνατόν να την δεί κάποιος άλλος άμεσα...
Για τους Κτηνιάτρους αυτά είναι έτσι και αλλιώς καταστάσεις ρουτίνας.. και θα το δεί αμέσως αν είναι κάτι σοβαρό και τι θα πρέπει να κάνετε...

Εύχομαι όλα να είναι περαστικά γρήγορα!

Παράθεση

Thea

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Thea έγραψε στις 16:20, 05-09-08:

καλησπέρα σας.... η καλυψούλα σχετικά με την συμπεριφορά της έχει καλυτερέψει και τελικά ήταν λόγω στεναχόριας και επαναπροσαρμογής...άρα θέμα χρόνου!!!
οι τσίμπλες υποχώρησαν απο μόνες τους, δεν ξέρω πως και γιατί αλλά τις τελευταίες δυο μέρες δεν έχω δει τιποτα...και μάλιστα παρατήρησα πως η όρεξή της επανήλθε στο φυσιολογικό και η συμπεριφορά της σε μένα είναι όλο και πιό τρυφερή κάτι που με κάνει να χαίρομαι απίστευτα!
βέβαια έκανα ένα μικρό λαθάκι... επειδή είχε το πρόβλημα αναπροσαρμογής με το σπίτι και γενικά με την κατάθλιψη που πιστεύω πως πέρασε τα βράδυα την ανέβαζα στο κρεβάτι και κοιμόταν μαζί μου για να νοιώθει ασφάλεια και σιγουριά...και τώρα έφερε από μόνη της μία πετσέτα μου την οποία είχα χρισημοποιήσει μετά το μπάνιο και κοιμάται δίπλα στο μαξιλάρι μου, πάνω στην πετσέτα... λολ...

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 17:15, 05-09-08:

Η γατα σου ειναι αρρωστη , εχω ακουσει ξανα τετοιες περιπτωσεις που δινουν για φιλοξενεια και μετα τα ζωα εχουν κολλησει κατι. Γρηγορα στο γιατρο ειναι επειγον δεν φαινεται καθολου καλα.
Η πιθανη αιτια?
την είχα αφίσει για δύο βδομάδες σε ένα πετ σοπ να την προσέχουν και την ημέρα που την πήρα ήταν μεσα στη τρελλή χαρά!
Α βλεπεις? εκανα λαθος.. στην αρχη παντως ειχε μια πολύ κακη εικονα αρα καλο ειναι να μη τη ξκαναπας εκει για φιλοξενεια.

Παράθεση

maroula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroula
H maroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H maroula έγραψε στις 21:27, 05-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tinkerbell_20
καλησπέρα σας.... η καλυψούλα σχετικά με την συμπεριφορά της έχει καλυτερέψει και τελικά ήταν λόγω στεναχόριας και επαναπροσαρμογής...άρα θέμα χρόνου!!!
οι τσίμπλες υποχώρησαν απο μόνες τους, δεν ξέρω πως και γιατί αλλά τις τελευταίες δυο μέρες δεν έχω δει τιποτα...και μάλιστα παρατήρησα πως η όρεξή της επανήλθε στο φυσιολογικό και η συμπεριφορά της σε μένα είναι όλο και πιό τρυφερή κάτι που με κάνει να χαίρομαι απίστευτα!
βέβαια έκανα ένα μικρό λαθάκι... επειδή είχε το πρόβλημα αναπροσαρμογής με το σπίτι και γενικά με την κατάθλιψη που πιστεύω πως πέρασε τα βράδυα την ανέβαζα στο κρεβάτι και κοιμόταν μαζί μου για να νοιώθει ασφάλεια και σιγουριά...και τώρα έφερε από μόνη της μία πετσέτα μου την οποία είχα χρισημοποιήσει μετά το μπάνιο και κοιμάται δίπλα στο μαξιλάρι μου, πάνω στην πετσέτα... λολ...
Περαστικά στο γατουλίνι σου και απο εμένα, η δεύτερη μου γατούλα ειχε και αυτη αλλαγή συμπεριφοράς λόγω κατάθλιψης, ειναι και αυτο το επάγγελμα που λειπω αρκετες ώρες απο το σπίτι με αποτέλεσμα να ήταν μόνη της η καημενούλα.
Φοβαμαι μήπως πάθει τα ίδια και το φοινικάκι υπάρχουν μέρες που ειναι μελαγχολικο και δεν εχει διάθεση για τίποτα παρολο που τρώει κανονικά.
Το βράδυ τον παίρνω στο κρεββάτι μου και παίζω μαζί του οποτε ειμαι σπίτι .
Πρέπει επειγόντως να φέρω και το δευτερο νινάκι για να εχει παρέα..στεναχωριέμαι που το αφήνω μόνο του λογω δουλειας η σκέψη μου ειναι συνέχεια στον μικρούλη

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Περίεργη συμπεριφορά - Από ντιμη
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-03-10 στις 12:41.
    • Περίεργη συμπεριφορά - Από aser
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-05-09 στις 08:55.
    • Περίεργη συμπεριφορά. - Από zoo
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-01-09 στις 17:15.
    • Περίεργη συμπεριφορά - Από japanorange
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-12-08 στις 21:50.
    • Περίεργη συμπεριφορά - Από ΙωάνναΓ.
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-06-08 στις 12:40.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους