Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 102,817 εγγεγραμμένα μέλη και 711,911 μηνύματα σε 22,320 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 280 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Βιβλιο-προτάσεις!

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,746 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 19:49, 07-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Voula
Είμαι λάτρης των βιβλίων αλλά δυστυχώς τα τελευταία χρόνια διαβάζω μόνο τα καλοκαίρια γιατί το χειμώνα μετά από τόσες ώρες δουλειάς, έχω πρόβλημα συγκέντρωσης..

Λοιπόν, αυτό το καλοκαίρι (ξανα)διάβασα τα Ματωμένα Χώματα της Διδώς Σωτηρίου γιατί θα παίζεται τον χειμώνα στην τηλεόραση και ήθελα να το θυμηθώ. Όποιος το έχει διαβάσει ξέρει, δεν υπάρχουν σχόλια.

Απο καιρο ηθελα να διαβασω τα"Ματωμενα χωματα".Τωρα τον χειμωνα, που θα παρακολουθησω και την σειρα του Αlpha, θα το διαβασω οπωσδηποτε. Ετσι εκανα και περυσι με το "ΔΕΚΑ" του Καραγατση.

Μουκελάκο, εξήγησε μου τι είναι ακριβώς το bookcrossing, γιατί μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά.
Αυτην την απορια ειχαμε καποτε πολλοι απο μας,δες εδω https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=28282

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 07:11, 08-09-08:

"Το 'Ονομα του Ρόδου" και το "Μπαουντολίνο" του Ουμπέρτο Εκο τα προτείνω και γω ανεπιφύλακτα :up:

Επίσης πολύ καλό είναι και το βιβλίο του Γκορ Βιντάλ "Ιουλιανός"...είναι φοβερό!!!:up:

Για όσους ενδιαφέρονται για θέματα Παιδείας προτείνω το βιβλίο
"Η Εκπαίδευση της Αμάθειας", εκδ. Gutenberg!!!:up:

Για θέματα Ειδικής Αγωγής:
"Το Υπερκινητικό Παιδί" του Ε. Κάκουρος, εκδ. ελληνικά γράμματα
"Αυτισμός" , εκδ. Gutenberg Ψυχολογία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 21:01, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Raisa

Για όσους ενδιαφέρονται για θέματα Παιδείας προτείνω το βιβλίο
"Η Εκπαίδευση της Αμάθειας", εκδ. Gutenberg!!!:up:
Ο τίτλος του φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, φανταζομαι ότι θα περιγράφει τη σημερινή εποχή με τους νεοαναλφάβητους, ή όχι;

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 21:20, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Ο τίτλος του φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, φανταζομαι ότι θα περιγράφει τη σημερινή εποχή με τους νεοαναλφάβητους, ή όχι;
Το βιβλίο είναι υπέροχο Σλιθ...:up:
παραθέτω την περίληψη που έχει στο πίσω μέρος.

" Εύκολα θα μπορούσε να υποστηρίξει κανείς ΄τι βρισκόμαστε μπροστά σ΄ένα παράδοξο: οι μαθητές μας <<οικοδομούν>> τη γνώση τους στο τρίγωνο <<σχολείο - φροντιστήριο - ιδιαίτερα>>, ροκανίζουν την εφηβεία τους με <<γερμανικά ωράρια>> ασκήσεων και εξετάσεων, μπαζώνουν τον οικογενειακό προϋπολογισμό με υπέρογκα φροντιστηριακά έξοδα, κι όμως δεν μαθαίνουν. Γραπτά μαθητών που απαντούν με επιτυχία στα περισσότερα ερωτήματα των εξετάσεων, σκοντάφτουν σε ερωτήσεις που απαιτούν κρίση, εκφράζουν με δυσκολία τις σκέψεις τους και εμφανίζουν τερατώδη λάθη. Εμφανίζονται, δηλαδή, γραπτά που παραπέμπουν σε υποψηφίους που είναι <<καλά προετοιμασμένοι>> και ταυτόχρονα έχουν έλλειψη ικανότητας να αρθρώνουν συνεχή λόγο, να ελέγχουν και να λογικοποιούν τις σκέψεις τους χωρίς χάσματα και αντιφάσεις, να κάνουν λογικές αφαιρέσεις ή να κατανοούν γραπτά κείμενα εκτός από τα υποτυπώδη. Ενα είδος <<προσοντούχων αγραμμάτων>>. Το ζήτημα είναι πάρα πολύ σοβαρό, καθώς κινδυνεύει η δυνατότητα μιας κοινωνίας να αναστοχάζεται τις προϋποθέσεις της κοινωνικής αναπαραγωγής. Στη γενίκευση του φαινομένου μπορούμε να μιλήσουμε για την εφιαλτική προοπτική μιας τεχνολογικώς υπερ-αναπτυγμένης και παράλληλα πειθαρχημένης κοινωνίας <<κατακερματισμένων ανθρώπων>> - υπηκόων, ένα είδος <<διαδικαστικών ηλιθίων>> και πάνω απ΄όλα καταναλωτών, διατεθειμένων να συνεργαστούν με κάθε τρόπο για τη γοητευτική βασιλεία του εμπορεύματος. Ποιοι είναι οι εκπαιδευτικοί, κοινωνικοί και πολιτικοί όροι που βρίσκονται στον πυρήνα αυτού του προβλήματος;"

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 21:51, 08-09-08:

Το βιβλίο είναι υπέροχο Σλιθ...[IMG]file:///C:/Users/Elena/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif[/IMG]

" Εύκολα θα μπορούσε να υποστηρίξει κανείς ΄τι βρισκόμαστε μπροστά σ΄ένα παράδοξο: οι μαθητές μας <<οικοδομούν>> τη γνώση τους στο τρίγωνο <<σχολείο - φροντιστήριο - ιδιαίτερα>>, ροκανίζουν την εφηβεία τους με <<γερμανικά ωράρια>> ασκήσεων και εξετάσεων, μπαζώνουν τον οικογενειακό προϋπολογισμό με υπέρογκα φροντιστηριακά έξοδα, κι όμως δεν μαθαίνουν. Γραπτά μαθητών που απαντούν με επιτυχία στα περισσότερα ερωτήματα των εξετάσεων, σκοντάφτουν σε ερωτήσεις που απαιτούν κρίση, εκφράζουν με δυσκολία τις σκέψεις τους και εμφανίζουν τερατώδη λάθη. Εμφανίζονται, δηλαδή, γραπτά που παραπέμπουν σε υποψηφίους που είναι <<καλά προετοιμασμένοι>> και ταυτόχρονα έχουν έλλειψη ικανότητας να αρθρώνουν συνεχή λόγο, να ελέγχουν και να λογικοποιούν τις σκέψεις τους χωρίς χάσματα και αντιφάσεις, να κάνουν λογικές αφαιρέσεις ή να κατανοούν γραπτά κείμενα εκτός από τα υποτυπώδη. Ενα είδος <<προσοντούχων αγραμμάτων>>. Το ζήτημα είναι πάρα πολύ σοβαρό, καθώς κινδυνεύει η δυνατότητα μιας κοινωνίας να αναστοχάζεται τις προϋποθέσεις της κοινωνικής αναπαραγωγής. Στη γενίκευση του φαινομένου μπορούμε να μιλήσουμε για την εφιαλτική προοπτική μιας τεχνολογικώς υπερ-αναπτυγμένης και παράλληλα πειθαρχημένης κοινωνίας <<κατακερματισμένων ανθρώπων>> - υπηκόων, ένα είδος <<διαδικαστικών ηλιθίων>> και πάνω απ΄όλα καταναλωτών, διατεθειμένων να συνεργαστούν με κάθε τρόπο για τη γοητευτική βασιλεία του εμπορεύματος. Ποιοι είναι οι εκπαιδευτικοί, κοινωνικοί και πολιτικοί όροι που βρίσκονται στον πυρήνα αυτού του προβλήματος;"[IMG]file:///C:/Users/Elena/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.gif[/IMG]
Μάλλον είναι αυτό που λέμε παγκοσμιοποίηση. Τελευταία κ μετά απ΄όλο το σάλο που έγινε με το συνομωσιολογικό (εννοώ για τον Χριστιανισμό γενικότερα) έψαξα ορισμένα πράγματα κ κατέληξα ότι για κάποιο λόγο θέλουν να βγάζουν μορφωμένους αμόρφωτους. όπως κ για κάποιο λόγο γίνεται όλη αυτή η διαστρέβλωση των πολιτισμών κ σιγά σιγά η δημιουργία ενός μητροπολιτικού πολιτισμού, μιας παγκόσμιας θρησκείας, κλπ, καθώς επίσης κ ανθρώπων με τεχνικές γνώσεις αλλά χωρίς κρητικό πνεύμα, κ ξαφνικά βλέπω μπροστά κ αυτό το βιβλίο[IMG]file:///C:/Users/Elena/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif[/IMG] Θα το πάρω σίγουρα θέλω να δω κ ένας υγιής ακαδημαϊκός τι λέει κ τι προτείνει

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,746 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:04, 08-09-08:

Το βιβλίο είναι υπέροχο Σλιθ...:up:

" Εύκολα θα μπορούσε να υποστηρίξει κανείς ΄τι βρισκόμαστε μπροστά σ΄ένα παράδοξο: οι μαθητές μας <<οικοδομούν>> τη γνώση τους στο τρίγωνο <<σχολείο - φροντιστήριο - ιδιαίτερα>>, ροκανίζουν την εφηβεία τους με <<γερμανικά ωράρια>> ασκήσεων και εξετάσεων, μπαζώνουν τον οικογενειακό προϋπολογισμό με υπέρογκα φροντιστηριακά έξοδα, κι όμως δεν μαθαίνουν. Γραπτά μαθητών που απαντούν με επιτυχία στα περισσότερα ερωτήματα των εξετάσεων, σκοντάφτουν σε ερωτήσεις που απαιτούν κρίση, εκφράζουν με δυσκολία τις σκέψεις τους και εμφανίζουν τερατώδη λάθη. Εμφανίζονται, δηλαδή, γραπτά που παραπέμπουν σε υποψηφίους που είναι <<καλά προετοιμασμένοι>> και ταυτόχρονα έχουν έλλειψη ικανότητας να αρθρώνουν συνεχή λόγο, να ελέγχουν και να λογικοποιούν τις σκέψεις τους χωρίς χάσματα και αντιφάσεις, να κάνουν λογικές αφαιρέσεις ή να κατανοούν γραπτά κείμενα εκτός από τα υποτυπώδη. Ενα είδος <<προσοντούχων αγραμμάτων>>. Το ζήτημα είναι πάρα πολύ σοβαρό, καθώς κινδυνεύει η δυνατότητα μιας κοινωνίας να αναστοχάζεται τις προϋποθέσεις της κοινωνικής αναπαραγωγής. Στη γενίκευση του φαινομένου μπορούμε να μιλήσουμε για την εφιαλτική προοπτική μιας τεχνολογικώς υπερ-αναπτυγμένης και παράλληλα πειθαρχημένης κοινωνίας <<κατακερματισμένων ανθρώπων>> - υπηκόων, ένα είδος <<διαδικαστικών ηλιθίων>> και πάνω απ΄όλα καταναλωτών, διατεθειμένων να συνεργαστούν με κάθε τρόπο για τη γοητευτική βασιλεία του εμπορεύματος. Ποιοι είναι οι εκπαιδευτικοί, κοινωνικοί και πολιτικοί όροι που βρίσκονται στον πυρήνα αυτού του προβλήματος;"
Πραγματικα φαινεται πολυ ενδιαφερον.Ειναι υπεροχο να διαπιστωνεις οτι υπαρχουν ακομη ανθρωποι που ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ και προβληματιζονται.
Και να προσθεσω και μια δικη μου διαπιστωση.Οδευουμε με μαθηματικη ακριβεια σε μια κοινωνια υπαλληλων- καταναλωτων,αλλα φοβαμαι οτι θα παω αλλου την συζητηση και χαλασω το πολυ ωραιο θεμα που ανοιξες Ραισα.

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:26, 08-09-08:

Διαβάζει κανεις άλλος λογοτεχνία τρόμου;Εξαιρετικά βρίσκω τα βιβλια του Κινγκ(αν και μερικά τα έχει κάνει σούπα για να πουλήσουν).Αγαπημένο όλων των εποχών "Το Αυτό"(φρικτη η μεταφορά του στη μεγαλη οθονη,μην το δειτε),η Λάμψη(εξαιρετική ταινια του Κιούμπρικ,την έχει γυρισει κι ο Κινγκ με...αποτροπαιες συνεπειες για τον κινηματογραφο) και Σάλεμ'ς Λοτ(για τους λατρεις των βρικολάκων) .
Απο μυθιστορήματα,καθως με αρεσει η γραφή του Γκάρντνερ (βλ."Ο κόσμος της Σοφιας") απήλαυσα ιδιαιτερως την "Κορη του Διευθυντή του τσίρκου".Οχι πολυ βαρυ,οχι πολυ ελαφρυ,ταξιδιάρικο και ευκολοδιάβαστο,δεν κατάλαβα για ποτε τελειωσε.Τωρα διαβάζω Μαρκές,και παράλληλα προσπαθώ να τελειώσω το καταραμένο "Χιόνι" του Παμούκ(απο το Πασχα με παιδευει).

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 22:30, 08-09-08:

Εγώ διάβαζα λογοτεχνία τρόμου....κάαααποτε...στην ηλικία σου και πιο μικρή....
έχω όλα τα βιβλία του Κινκ...Τέλεια όλα τους:up:....όχι όμως και οι ταινίες ...

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:33, 08-09-08:

Εγώ διάβαζα λογοτεχνία τρόμου....κάαααποτε...στην ηλικία σου και πιο μικρή....
έχω όλα τα βιβλία του Κινκ...Τέλεια όλα τους:up:....όχι όμως και οι ταινίες ...
Ε δεν ειναι κι όλα τέλεια...Έχει βγάλει και κάτι πατάτες ξεγυρισμένες...Απο ταινιες δεν παει καθολου καλα γενικοτερα ο τομεας,εγω προτιμω παλιες κλασσικες του ειδους όπως π.χ. την Προφητεια,παλα τις βλακειες που βγαζουν σημερα με το κετσαπ.

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 22:50, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ε δεν ειναι κι όλα τέλεια...Έχει βγάλει και κάτι πατάτες ξεγυρισμένες...Απο ταινιες δεν παει καθολου καλα γενικοτερα ο τομεας,εγω προτιμω παλιες κλασσικες του ειδους όπως π.χ. την Προφητεια,παλα τις βλακειες που βγαζουν σημερα με το κετσαπ.
Παλιότερα έριχναν κέτσαπ στη δεκαετία του 90αρχές 2000 χρώμα με προφυλακτικό κ σήμερα τα περισσότερα FX είναι 3D Animation

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 22:54, 08-09-08:

Να διορθώσω...τα έχω όλα μέχρι και πριν καμιά 10ετία μετά σταμάτησα να τα διαβάζω...

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 06:51, 09-09-08:

Moukelis απο Μαρκες εχω διαβασει τα "Εκατο χρονια μοναξιας",καταπληκτικο δικαιως πηρε νομπελ, και το"Ερωτα στα χρονια της χολερας" μαλλον μετριο θα το χαρακτηριζα.Εσυ τι διαβαζεις του Μαρκες ?

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:08, 09-09-08:

προσπαθώ να τελειώσω το καταραμένο "Χιόνι" του Παμούκ(απο το Πασχα με παιδευει).
Πώς είναι, Δώρα, το "Χιόνι"; Ο Παμούκ μου αρέσει πάρα πολύ (Το "Μαύρο Βιβλίο" και το "Με λένε Κόκκινο" που έχω διαβάσει ήταν καταπληκτικά και τα δύο).

alexandram

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexandram
H alexandram αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H alexandram έγραψε στις 08:24, 09-09-08:

Θα σας πρότεινα να διαβάσετε "το τοτέμ του λύκου" του Ζιανγκ Ρονγκ, βιβλίο που πραγματεύεται τη σχέση ενός κινέζου φοιτητή, που πηγαίνει για αναμόρφωση στις στέπες της Μογγολίας στα τέλη της δεκαετίας του '60, με ένα λυκόπουλο. Το βιβλίο έχει πάνω από 650 σελίδες και περιγράφει πολύ γλαφυρά τι μπορεί να πάθει ένας οικολογικός παράδεισος από την "άστοχη" ανθρώπινη επέμβαση. Και συγνώμη που θα αλλάζω θέμα αλλά είμαι στη δουλειά και ακούω έναν συνάδελφο που λέει οτι δεν πρέπει να έχουμε στο σπίτι ζώα γιατί μπορεί να μας επιρρεάσουν το DNA και θέλω πολύ να χειροδικήσω.

alexandram

Νεοφερμένος

H alexandram αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H alexandram έγραψε στις 08:32, 09-09-08:

Επίσης θα σας πρότεινα να διαβάσετε τη σειρά της Margaret Doody με κεντρικό ήρωα τον Αριστοτέλη, το γνωστό φιλόσοφο και τα βιβλία του Haruki Murakami, Ιάπωνα συγγραφέα που ακολουθεί τη σχολή του μαγικού ρεαλισμού (όπως Μαρκές) και σε κάθε βιβλίο του έχει μια γάτα (μεγάλος γατόφιλος). Μου αρέσει πολύ η σειρά αστυνομικών ιστοριών του Robert Van Gulik, με ήρωα τον Κινέζο δικαστή Τι.

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof
H Sof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Sof έγραψε στις 09:51, 09-09-08:

Πολύ ενδιαφέρον τοπικ ανοίξατε.
Βιβλιοφάγος και εγώ, απλά τον τελευταίο καιρό δεν ευκαιρώ και το έχω αμελήσει δυστυχώς.
Τα δικά μου favorites όσον αφορά ξένη λογοτεχνία είναι όλα (μα όλα) του Γιάλομ καθώς και του Κοέλιο. Του Κοέλιο όχι όλα...έβγαλε και κάποιες φάβες που με απογοήτευσαν πολύ.
Επίσης μου αρέσει πολύ και εμένα ο Έσσε, "Ο λύκος της στέπας" είναι κορυφαίο.

Τα αγαπημένα μου στη ξένη λογοτεχνία ->
"H Bερονικα αποφασίζει να πεθάνει" - Κοέλιο
"Ο διάβολος και η δεσποινίδα Πριμ" - Κοέλιο
"Ζαχίρ" - Κοέλιο

"Όταν έκλαψε ο Νίτσε" - Γιάλομ
"Η μάνα και το νόημα της ζωής" - Γιάλομ
"Ο δήμιος του έρωτα" - Γιάλομ

"Στην ακτή" - Μακγιουαν Ιαν
"Το νησί" - Victoria Hislop

Ελληνική Λογοτεχνία -->
"Διότιμα" - Ομηρόλη
"Σεισάχθεια" - Ομηρόλη
"Μοιράιδα" - Ομηρόλη

"Σαν χειμωνιάτικη λιακάδα" - Αλκυόνη Παπαδάκη
"Μπόρα" - Αλκυόνη Παπαδάκη
"Το ταξίδι που λέγαμε" - Αλκυόνη Παπαδάκη

"Θεανώ, η λύκαινα της πόλης" - Λένα Μαντά
"Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι" - Λένα Μαντά

Σίγουρα αδικώ πολλά, αλλά είμαι στο γραφείο και δεν τα θυμάμαι. Όταν πάω σπίτι - αν δω κάτι άλλο - θα το συμπληρώσω.

alexandram

Νεοφερμένος

H alexandram έγραψε στις 10:48, 09-09-08:

Κι εγώ τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι με την γάτα μου, που την έχω 10 μήνες και την έχω βασίλισσα. Διαβάζω μόνο όταν μπορώ να ξεκλέψω λίγο χρόνο από τη δουλειά, το σπίτι και τη γάτα. Αλλά έχω διαβάσει πολλά βιβλία από ένα ευρύ φάσμα βιβλίων, διότι στα νιάτα μου πέρασα από τρείς σχολές και πήρα δύο πτυχεία μέχρι να "αράξω" στο ελληνικό δημόσιο.
Συνεχίζω με Lawrens Durrell, Άγγλο συγγραφέα που έζησε το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του σε Ελλάδα, Αίγυπτο, Νότια Γαλλία. Τα βιβλία του είναι υπέροχα ειδικά το Αλεξανδρινό Κουαρτέτο. Επίσης πολύ καλός είναι ο Ισπανός Arturo Perez-Reverte. Είναι από τους αγαπήμένους μου συγγραφείς, μαζί με τον Murakami.:greycat: Μάλιστα το Βήμα την Κυριακή έδινε σε DVD μια ταινία, την "Ένατη πύλη", που βασίζεται σε βιβλίο του αλλά η ταινία είναι πολύ χάλια, κατά τη γνώμη μου.
Γενικά μου αρέσει πολύ η λογοτεχνία της Λατινικής Αμερικής, μάλιστα θυμάμαι ένα βιβλίο ενός συγγραφέα του Miguel Ángel Asturias (Νομπελ Λογοτεχνίας 1967), το "Άνθρωποι από καλαμπόκι", που περιγράφει μια τελετή μύησης. Επίσης διαβάζω πολύ Κινέζους και Ιάπωνες συγγραφείς, Μισίμα, Καβαμπάτα κ.α..

NiaR

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NiaR
H NiaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,345 μηνύματα.

H NiaR έγραψε στις 10:50, 09-09-08:

off topic αλλα διαβαζοντας τους τιτλους θυμηθηκα ποσα δανεικα και αγυριστα βιβλια μου ειναι εδω και εκει τα πηρα παλι....

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 12:04, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από alexandram
Μάλιστα το Βήμα την Κυριακή έδινε σε DVD μια ταινία, την "Ένατη πύλη", που βασίζεται σε βιβλίο του αλλά η ταινία είναι πολύ χάλια, κατά τη γνώμη μου.
Την εχω δει την ταινια και οντος μου φανηκε πολη μετρια,στην αρχη καλα ξεκινησε αλλα στο τελος χαλια.Κριμα γιατι μου αρεσει ο Τζονυ Ντεπ.

[/quote=NiaR;200111]off topic αλλα διαβαζοντας τους τιτλους θυμηθηκα ποσα δανεικα και αγυριστα βιβλια μου ειναι εδω και εκει τα πηρα παλι.... [/quote]

Νιαρ σημειωνεις σε ποιον δανεισες το βιβλιο σου, και οταν αργει να σου το επιστρψει και κανει την παλαβη ,πας σπιτι του και πολυ ευγενικα αλλα με επιμονη του το περνεις πισω:up:.Και αμα θελει ας παρεξηγηθει

geo_ttc

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη geo_ttc
Ο geo_ttc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (Μία. 'Ηταν Σιάμ, αρσενική και τον ειχα απο τριών χρονών. Πεθανε απο κατι σαν λευχαιμία πριν τέσσερις μήνες. Μου λειπει. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 306 μηνύματα.

O geo_ttc έγραψε στις 12:06, 09-09-08:

Σαν τον Harry Potter τιποτα!!!!!

NiaR

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NiaR
H NiaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,345 μηνύματα.

H NiaR έγραψε στις 12:09, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Νιαρ σημειωνεις σε ποιον δανεισες το βιβλιο σου, και οταν αργει να σου το επιστρψει και κανει την παλαβη ,πας σπιτι του και πολυ ευγενικα αλλα με επιμονη του το περνεις πισω:up:.Και αμα θελει ας παρεξηγηθει
Προσφατα το παθα και της λεω βρε καλη μου , βρε χρυση μου 2 χρονια το χεις ειμαι σιγουρη....σε παρακαλω ψαξε κλπ....αλλα στο βροντο πηγαν
δεν ξαναδανιζω τιποτα κ σε κανεναν Νικη μου γιατι...

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:07, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Moukelis απο Μαρκες εχω διαβασει τα "Εκατο χρονια μοναξιας",καταπληκτικο δικαιως πηρε νομπελ, και το"Ερωτα στα χρονια της χολερας" μαλλον μετριο θα το χαρακτηριζα.Εσυ τι διαβαζεις του Μαρκες ?
Έχω στο πρόγραμμα Εκατο χρονια μοναξιας,Ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας,και Οι θλιμμενες πουτανες τις ζωης μου.Μου τα πηρε δωρο ο κολλητος μου για να τα διαβασω στην Καλυμνο λεει,να ανησυχω;;;Το τριτο άρχισα,καλο μου φαινεται ως εδω,αν και διαβασα λιγο μονο στο πλοιο.

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:11, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Πώς είναι, Δώρα, το "Χιόνι"; Ο Παμούκ μου αρέσει πάρα πολύ (Το "Μαύρο Βιβλίο" και το "Με λένε Κόκκινο" που έχω διαβάσει ήταν καταπληκτικά και τα δύο).
Εγω το βρισκω επιεικως αποτροπαιο.Τρομερα βαρετο,συνηθως τελειωνω βιβλια αρκετα γρηγορα γιατι απορροφουμαι.Δε μου αρεσει καθολου ο τροπος γραφης του,κριμα γιατι φαινοταν πολυ ελπιδοφορος τιτλος.
Αντιθετως,φετος διαβασα πρωτη φορά Ρουσντί και ξετρελάθηκα!Μετά τον Μαρκές μάλλον θα ψάξω να βρω το Satanic Verses.

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 14:44, 09-09-08:

Ένα ακόμα φανταστικό βιβλίο που διάβασα::up:
Αθηνά - ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη !!!!
Περίληψη εδώ

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 14:52, 09-09-08:

Ένα ακόμα φανταστικό βιβλίο που διάβασα::up:
Αθηνά - ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη !!!!
Περίληψη εδώ
Εγώ, λοιπόν, αυτό το βιβλίο το τελείωσα με το ζόρι... βαρέθηκα τόσο πολύ! Είδες, τελικά, τα γούστα είναι διαφορετικά στα πάντα!

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 12:39, 18-09-08:

https://thebookstore.gr/product_info....a619e2aa05b9ee
Στο πιο πάνω είναι το λινκ που μπορείς να βρεις το βιβλίο σου κ μάλιστα σχεδών τσάμπα:up:
Δεν νομίζω να σο το πουν γιατί το έβαλα στο καλάθι της απαραγγελίες κ μου έβγαλε τιμή κανονικά άρα είναι σε διαθεσιμότητα. Με έβαλες κ μένα στη πρίζα να το παραγγείλω:up:
Σλιθ την παρηγγειλα την "Επαφη" του Σαγκαν και πριν απο λιγο μπυ την εφερε το κουριερ.:up:Τελικα μαζι με τα μεταφορικα και την χρεωση της αντικαταβολης βγηκε 13 Ευρω απο 6.75 Ευρω(το βιβλιο).
Χρεωνουν και 2,5 ευρω αν πληρωνεις με αντικαταβολη και οχι με πιστωτικη καρτα.Την Παρασκευη θα παω στην Eurobank να ρωτησω για την προπληρωμενη καρτα, ορους και συνδρομη.Την σκεφτομαι για της αγορες απο internet που εχω στο μυαλο μου(φωλια tipi και ονυχοδρομιο)
Σλιθ αλλη μια φορα σε ευχαριστω που μου βρηκες το σαιτ.:kiss:

myrtos (Αμαλια :))

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη myrtos
H Αμαλια :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Πεντέλη (Αττική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

H myrtos έγραψε στις 09:46, 01-10-08:

χτες πηρα το - τα ζωα σε μεταφραση-Δεν το εχω διαβασει και με βλεπω να αργω αλλα το θεμα του μου φανηκε ενδιαφερον.Χρησιμοποιεί τα μυστηρια του αυτισμου για να αποκωδικοποιησει την συμπεριφορά των ζωων.Η συγγραφεας αντιλαμβανεται τον αυτισμο σαν ενα ειδοσ μακρινης στασης στη διαδρομη που χωριζει τους ανθρωπους απο τα ζωα, τοποθετωντας μάυτο τον τροπο τους αυτιστικους στην πλεον καταλληλη θεση για να μεταφρασουν την γλωσσα των ζωων.Εξερευνα πονο αγαπη επιθετικοτιτα επικοινωνια μαθηση φιλια και ευφια πονο δυστυχια σκεψη
αντιληψη κοσμου κτλ
https://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=5342134

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 10:18, 01-10-08:

Αμαλία , πολύ ενδιαφέρον το βιβλίο που αναφέρεις:up:.....μου κίνησε το ενδιαφέρον μιας και αναφέρεται και στον αυτισμό.........σίγουρα θα πάω να το αγοράσω....:cool:

Υ.Γ. το παρήγγειλα:up:

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 10:29, 01-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από myrtos
χτες πηρα το - τα ζωα σε μεταφραση-Δεν το εχω διαβασει και με βλεπω να αργω αλλα το θεμα του μου φανηκε ενδιαφερον.Χρησιμοποιεί τα μυστηρια του αυτισμου για να αποκωδικοποιησει την συμπεριφορά των ζωων.Η συγγραφεας αντιλαμβανεται τον αυτισμο σαν ενα ειδοσ μακρινης στασης στη διαδρομη που χωριζει τους ανθρωπους απο τα ζωα, τοποθετωντας μάυτο τον τροπο τους αυτιστικους στην πλεον καταλληλη θεση για να μεταφρασουν την γλωσσα των ζωων.Εξερευνα πονο αγαπη επιθετικοτιτα επικοινωνια μαθηση φιλια και ευφια πονο δυστυχια σκεψη
αντιληψη κοσμου κτλ
https://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=5342134
Αχ έχω έναν φίλο βιβλιοπώλη και το είχα δει κι εγώ αυτό το βιβλιο..Αναφέρεται στην αντίληψη των αυτιστικών επειδή λένε ότι αυτοί οι άνθρωποι καταλαβαίνουν τα ζώα καλύτερα...Ήθελα να το πάρω αλλά ΠΟΥ λεφτα????Αμαλία, αν το τελειώσεις θα μπορούσες να μου το δανείσεις???Κι εγώ μια μέρα που θα χρειάζεσαι θα έρθω να σου προσέχω τα παιδιά σου ε???

myrtos (Αμαλια :))

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη myrtos
H Αμαλια :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Πεντέλη (Αττική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

H myrtos έγραψε στις 13:25, 01-10-08:

Αμαλία , πολύ ενδιαφέρον το βιβλίο που αναφέρεις:up:.....μου κίνησε το ενδιαφέρον μιας και αναφέρεται και στον αυτισμό.........σίγουρα θα πάω να το αγοράσω....:cool:
Υ.Γ. το παρήγγειλα:up:
Ax μπραβο:up:κι επειδη σε βλεπω πιο γρηγορη απο μενα πλς πες μου μετα να το ξεκινησω? γιατι το βλεπω λιγο χοτρουλι

Καερινακι σιγουρα :up:αλλα μαλον μονο σε διακοπες θα προλαβω να το διαβασω Εκτως αν εισε πιο γρηγορη και το αρχισεις εσυ και μου το δινεις μετα με μια μικρη επιβαρυνση του Μυρτου βεβαιως βεβαιως

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 13:29, 01-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από myrtos
Ax μπραβο:up:κι επειδη σε βλεπω πιο γρηγορη απο μενα πλς πες μου μετα να το ξεκινησω? γιατι το βλεπω λιγο χοτρουλι

Καερινακι σιγουρα :up:αλλα μαλον μονο σε διακοπες θα προλαβω να το διαβασω Εκτως αν εισε πιο γρηγορη και το αρχισεις εσυ και μου το δινεις μετα με μια μικρη επιβαρυνση του Μυρτου βεβαιως βεβαιως
Καλέ τι λες?????Εγώ δεν διβάζω γενικά βιβλία γιατί έχω διάβασμα στο ΤΕΙ και Ισπανικά..Οπότε όταν με το καλό το τελειώσεις μου λες..Δεν θα το ξεχάσω και 3 χρόνια να περασουν!!!

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:16, 10-10-08:

Εχει αυτην την στιγμη στον Αλφα τα "Ματωμενα χωματα " πανω στο ομωνυμο βιβλιο της Διδως Σωτηριου.Σε οσους αρεσε το βιβλιο και οχι μονο ,παρακολουθειστε το.Αναφεραται φυσικα στην μικρασιατικη καταστροφη.

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:24, 10-10-08:

Αυτο βλεπω κι εγω...

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη πυρροθριξ
Ο πυρροθριξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 5,257 μηνύματα.

O πυρροθριξ έγραψε στις 22:21, 10-10-08:

εγω δεν το ειδα αλλα εχω διαβασει το βιβλιο.Τι λεει η τηλεοπτικη μεταφορα?

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:48, 10-10-08:

Δυσυτως εγω δεν εχω διαβασει το βιβλιο.Τωρα σκεφτομαι να το διαβασω.Οποτε δεν μπορω να πω τιποτα ακομη για την μεταφορα.
Το πρωτο επισοδειο παντος δεν με πολυενθουσιασε.Ισως επειδη ειναι το πρωτο και ξεδιπλωνει ακομη την ιστορια.Για μενα που δεν εχω διαβασει το βιβλιο, καποιες στιγμες μπερδευομουνα.Και μου φανηκε λιγο "προχειρη" η αναπαρασταση της εποχης.Λιγο μιζερη παραγωγη, την περιμενα πιο πολυ δουλεμενη και πλουσια για ενα τετοιο βιβλιο και αναπαρασταση αυτης της εποχης.
Υ.Γ Δωρακι εσενα πως σου φανηκε?

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:51, 10-10-08:

Κι εμενα μου φανηκε καπως υποτονικο...Βεβαια το βιβλιο το εχω διαβασει πολυ μικρη,και το θυμαμαι ελαχιστα,πρεπει να το ξαναδιαβασω.Δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα κιολας...

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 18:20, 11-10-08:

Τα "Ματωμένα χώματα" τα είχαμε διαβάσει στην πρώτη γυμνασίου και μου προκαλεί ακόμα ανατριχίλα (για τους λάθος λόγους). Ξεκινά με τη φράση "Μέχρι τα δεκαέξι παπούτσι δε φόρεσα" and it gets worse after that.
Στη συνέχεια ο πρωταγωνιστής περιγράφει το απίστευτο ξύλο που έτρωγε απ' τον πατέρα του (αναφέρει ότι "όποτε τον έβλεπα, άνοιγα τα καλαμοπόδαρά μου και κατουριόμουνα", αλλά το "κατουριόμουνα" ήταν λογοκριμμένο στο σχολικό ανθολόγιο) καθώς και σφαγές, βιασμούς ανήλικων κοριτσιών, κάτι τούρκους που κόβανε τις θηλές των γυναικών για να φτιάξουν κομπολόγια και άλλα τέτοια ωραία πράγματα, εκπαιδευτικά.

Δεν ξέρω τι γνώμη έχετε εσείς για το βιβλίο, εμένα μου άφησε ένα ανάμικτο συναίσθημα φρίκης και βαρεμάρας (είναι αρκετά μονότονο). Αλλά σίγουρα δεν το κάνεις υποχρεωτικό ανάγνωσμα για παιδιά 11-12 ετών.

ΖΗΝΑ

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΖΗΝΑ
H ΖΗΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 809 μηνύματα.

H ΖΗΝΑ έγραψε στις 21:03, 25-10-08:

δανείστηκα απο τη βιβλιοθήκη το " παρατηρώντας της γάτες" του Desmond Morris , είναι ένα μικρό βιβλίο τσέπης (πολλύ παλιό ) απο της εκδόσεις Ωρόρα. Είναι ένας βασικός οδηγός για τη συμπεριφορά της γάτας. Παράδειγμα:Γιατί οι γάτες κουβαλούν αμέσως τη λεία τους στο αφεντικό τους;
Το κάνουν αυτό επειδή θεωρούν τα αφεντικά τους απελπιστικούς κυνηγούς.......

Απαντήσεις σε ερωτήσεις όπως: Γιατί η γάτα σας κτυπά τα δόντια της μόλις δει ένα πουλί μέσα απο το παράθυρο;
Πως μαθαίνουν τα γατάκια να σκοτώνουν;
Γιατί το γατόχορτο επιδρα τόσο έντονα στις γάτες;
Γιατί οι γάτες σας τρίβονται στα πόδια σας για να σας χαιρετήσουν;

δίνει εξηγήσεις σε απλές ερωτήσεις ,μέσα απο τη πείρα του στα χρόνια παρατηρώντας τις γάτες και σαν ζωολόγος.

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,729 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 21:59, 25-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΖΗΝΑ
δανείστηκα απο τη βιβλιοθήκη το " παρατηρώντας της γάτες" του Desmond Morris , είναι ένα μικρό βιβλίο τσέπης (πολλύ παλιό ) απο της εκδόσεις Ωρόρα.
Είναι από τα καλύτερα βιβλία για γάτες που έχω διαβάσει, παρά το ότι δεν σου "γεμίζει το μάτι" ως εμφάνιση! Ακόμα το έχω κι ακόμα χαίρομαι να το ξεφυλλίζω πού και πού, για να μην ξεχνιόμαστε. Ξεπερνά κατά πολύ κάτι άλλες, πολύ πιο πρόσφατες, υπερπολυτελείς μπαρουφοκυκλοφορίες...

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 03:14, 26-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΖΗΝΑ
δανείστηκα απο τη βιβλιοθήκη το " παρατηρώντας της γάτες" του Desmond Morris , είναι ένα μικρό βιβλίο τσέπης (πολλύ παλιό ) απο της εκδόσεις Ωρόρα. Είναι ένας βασικός οδηγός για τη συμπεριφορά της γάτας.
Ναι ειναι καταπληκτικο βιβλιο.Ετσι την συμπεριφορα της γατας , ακομη και αυτα που θεωρουμε αυτονοητα!
Αλλα αν μου λεγες οτι το ψαχνεις θα στο δανειζα εγω!
Παρεπιπτωντος αρχισα να διαβαζω το "Φελιντε" που μου δανισες.
Πολυ ωραιο ειναι.Μολις το τελειωσω θα "γραψω κριτικη"

catlover (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catlover
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H catlover έγραψε στις 09:18, 26-10-08:

2 βιβλία που με άγγιξαν είναι Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι της Λένας Μαντά και Ο χορός των μυστικών της Ελένης Τσαμαδού. Καταπληκτικά, είναι από τις εκδόσεις Ψυχογιός, όπου ισχύει το εξής φοβερό. Έχουν την εγγύηση ικανοποίησης αναγνώστη, δηλαδή αν πάρετε κάποιο βιβλίο και δεν σας αρέσει το επιστρέφετε και παίρνετε κάποιο ίδιας τιμής. Αυτό έκανα με το Τοτέμ του λύκου, που με έπιασε ψυχοπλάκωμα διαβάζοντάς το.

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

Ο πυρροθριξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 5,257 μηνύματα.

O πυρροθριξ έγραψε στις 16:32, 26-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από catlover
2 βιβλία που με άγγιξαν είναι Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι της Λένας Μαντά και Ο χορός των μυστικών της Ελένης Τσαμαδού. Καταπληκτικά, είναι από τις εκδόσεις Ψυχογιός, όπου ισχύει το εξής φοβερό. Έχουν την εγγύηση ικανοποίησης αναγνώστη, δηλαδή αν πάρετε κάποιο βιβλίο και δεν σας αρέσει το επιστρέφετε και παίρνετε κάποιο ίδιας τιμής. Αυτό έκανα με το Τοτέμ του λύκου, που με έπιασε ψυχοπλάκωμα διαβάζοντάς το.
ποτε δεν φανταζομουν οτι υπαρχει τετοια δυνατοτητα!!!!φοβερη ιδεα!!!!ετσι αφηνουν και τον αναγνωστη ικανοποιημενο και ελεγχουν κατα ποσο αρεσε το βιβλιο!!!

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

O πυρροθριξ έγραψε στις 16:34, 26-10-08:

εμενα μου αρεσε πολυ το "Ο Διαβολος και η δεσποινιδα Πριμ" του Παολο Κοελο!αν σας αρεσει η φιλοσοφια μεσα σε ενα μυθιστορημα ειναι ιδανικο!

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:42, 26-10-08:

Μωρε εγω σταματησα να διαβαζω Κοελο γιατι απο ενα σημειο και μετα μου φαινοταν ολα τα βιβλια του ιδια...

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

O πυρροθριξ έγραψε στις 16:50, 26-10-08:

Μωρε εγω σταματησα να διαβαζω Κοελο γιατι απο ενα σημειο και μετα μου φαινοταν ολα τα βιβλια του ιδια...
δε νομιζω πως ειναι ιδια,απλως εχει ενα πολυ συγκεκριμενο στιλ.Δηλαδη μια παραγραφο να διαβασεις καταλαβαινεις οτι ειναι του Κοελο.

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:58, 26-10-08:

Η φιλοσοφια που περνα μεσα απο τα βιβλια του μου φαινεται ιδια...Δλδ μετα τον αλχημιστη ολα ακολουθουν την ιδια "γραμμη" και με κουραζουν,νιωθω σαν να διαβαζω τα ιδια και τα ιδια...

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

O πυρροθριξ έγραψε στις 17:02, 26-10-08:

Η φιλοσοφια που περνα μεσα απο τα βιβλια του μου φαινεται ιδια...Δλδ μετα τον αλχημιστη ολα ακολουθουν την ιδια "γραμμη" και με κουραζουν,νιωθω σαν να διαβαζω τα ιδια και τα ιδια...
ενταξει,γουστα ειναι αυτα!αλοιμονο αν ειχαμε ολοι τα ιδια!!!Εγω-εκτος απο το ημερολογιο ενος Μαγου- δε νομιζω οτι τα υπολοιπα μοιαζουν..

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:14, 26-10-08:

Ε ναι,φυσικα και ειναι γουστα βρε,απλα συζηταμε!

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 00:25, 28-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από catlover
Έχουν την εγγύηση ικανοποίησης αναγνώστη, δηλαδή αν πάρετε κάποιο βιβλίο και δεν σας αρέσει το επιστρέφετε και παίρνετε κάποιο ίδιας τιμής.
Καταπληκτικό!
Δεν σας άρεσε ο αποχυμωτής που πήρατε; Αλλάξτε τον μ' ένα μίξερ!

Όπως είπε κι ένας φίλος μου, προφανώς ο Ψυχογιός πιστεύει ότι οι συγγραφείς του είναι interchangeable... κάτι θα ξέρει. (κακίες...)

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:27, 28-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Καταπληκτικό!
Δεν σας άρεσε ο αποχυμωτής που πήρατε; Αλλάξτε τον μ' ένα μίξερ!

Όπως είπε κι ένας φίλος μου, προφανώς ο Ψυχογιός πιστεύει ότι οι συγγραφείς του είναι interchangeable... κάτι θα ξέρει. (κακίες...)
Καλα Ρουλα σημερα ζωγραφιζεις!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Βιβλίο για τη γατούλα μου - Από alexianna
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-01-11 στις 14:34.
    • Οι γάτες - βιβλίο Skai - Από Μυρτω4038
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-01-10 στις 15:33.
    • Βιβλίο με ονόματα ζώων - Από shadowdancer
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-09 στις 17:15.
    • Το βιβλίο του μήνα! - Από Havana
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-08-08 στις 20:43.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους