Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 102,818 εγγεγραμμένα μέλη και 711,911 μηνύματα σε 22,320 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 257 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Βιβλιο-προτάσεις!

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,746 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:06, 28-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Elvenstar
Ναι για την Αυλαία μιλούσα Νομίζω ότι καταλάβαινε ότι πλησίαζε κ ο δικός της θάνατος γι αυτό κ τον σκότωσες άλλωστε είχε κ κάτι διηγήματα γράψει εκείνο το διάστημα που όλα πιστεύω μαρτυρούσαν ότι έφτανε το τέλος. Και εμένα μου λείπουν δύο από τα βιβλία ""σφήκα σε ψάθινο καπέλο" κ "τα 12 ρολόγια" σύμφωνα με τις μεταφράσεις από το Λυχνάρι πάντα. Από τα διηγήματα (δεν ξέρω αν λες τις μικρές αυτοτελείς ιστροριούλες) έχω αρκετά (αυτά που είχε βγάλει το Λυχνάρι) αλλά είναι απογοητευτικά τα περισσότερα. την έβλεπα όταν ήμουν μικρή αυτή τη σειρά του ΒΒC και φυσικά την συλλέγω κ τώρα αν κ να σου πω η μις Μαρπλ δεν ήταν η αγαπημένη μου ούτε καν στα βιβλία
Ελένα νομίζω ότι το έχω διπλό.Σίγουρα το έχω σαν "Κίνδυνος στο Περλ Χαουζ" ,κάποια εφημερίδα πριν από χρόνια έδινε με κουπόνια 5 ή 6 βιβλία της Α.Κρίστυ με αυτό μέσα και τα είχα πάρει.Ταυτόχρονα πρέπει να το έχω από το Λυχνάρι(σαν Σφήκα σε ψάθινο καπέλο), μεταχειρισμένο από περίπτερο που πουλούσε μεταχειρισμένα βιβλία τσέπης(υπήρχαν κάποτε).Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη, θα το τσεκάρω την κυριακή που θα γυρίσω σπίτι, από το χωριό που είμαι τώρα.
Αν έχω δίκιο σου στέλνω π.μ να μου στείλεις διευθυνση και στο στέλνω με το ταχυδρομείο(αυτό από το Λυχνάρι)Πάντος αυτό είανι με τον Πουαρό.
Εγώ συμπαθούσα πολύ και το ζευγαράκι Τουπενς και Τόμι.
Με την Μις Μαρπλ μου αρέσει που περιγράφει πολύ παραστατικά την αγγλική ύπαιθρο λίγο πρίν και λίγο μετά τον Β Παγκ.Πόλεμο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 07:19, 29-08-09:

Χίλια ευχαριστώ αλλά δεν θέλω να σε βάζω σε κόπο. Ναι έκανε πολλες περιγραφές για τις συνήθειες κ τους χαρακτήρες των ανθρώπων κ όχι μόνο στην μις Μαρπλ σε όλα της τα βιβλία γιατί ανήκε κ σε μια γενιά όπου οι Αγγλοί από την μια δεν είχαν συνηδητοποιησει ακόμα ότι δεν ήταν οι παλιοί αποικιοκράτες που ήταν κάποτε κ από την άλλη είχαν κ την καταστροφή από τον πόλεμο με αποτέλεσμα να γεννηθούν απίστευτη χαρακτήρες για τα βιβλία της. Πάντως εγώ προτιμώ τον Χερκιουλ Πουαρό:up: είναι μακράν ο καλύτερος ντετέκτιβ :up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,746 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 17:55, 30-08-09:

Ελένα θα σε στεναχωρήσω.Τρείς φορές τσέκαρα τα βιβλία της Α.Κρίστυ που έχω από το Λυχνάρι, αλλά δυστυχώς δεν το έχω.
Πώς είχα την εντύπωση ότι το είχα.
Το βρηκα όμως στο σαιτ του Λυχναριού.Δυστυχώς όχι πιά σαν βιβλίο τσέπης,με 5 ευρώ, αλλά σαν κανονική έκδοση(τώρα έτσι τα βγάζουν πιά) με 15 ευρώ.
https://www.lyhnari.gr/booklist.cfm?A...1&DispRowID=81
Εγώ ψάχνω το "Κλειδί του μυστηρίου" αλλά δεν το έχουν.
Να ρωτήσω ποιό είναι το αγαπημένο σου, δικό της βιβλίο?

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:03, 30-08-09:

Κοριτσια εχω μερικα της Κριστι για απελευθερωση.Αν μου το λεγατε απο νωρις θα ειχα περισσοτερα,τωρα μου εμειναν τρια μονο,τα απελευθερωσα τα υπολοιπα.Αν τα θελει καποια ας μου πει να της τα στειλω να τα διαβασει και να τα κρατησει ή να τα απελευθερωσει.Ειναι απο τις εκδοσεις Λυχναρι το "Εγκλημα στο Οριεντ Εξπρες" και απο τις εκδοσεις Καλοκαθη το "Κινδυνος στο Εντ Χαουζ" και το "Εγκλημα στη Μεσοποταμια".

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 18:09, 30-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Κοριτσια εχω μερικα της Κριστι για απελευθερωση.Αν μου το λεγατε απο νωρις θα ειχα περισσοτερα,τωρα μου εμειναν τρια μονο,τα απελευθερωσα τα υπολοιπα.Αν τα θελει καποια ας μου πει να της τα στειλω να τα διαβασει και να τα κρατησει ή να τα απελευθερωσει.Ειναι απο τις εκδοσεις Λυχναρι το "Εγκλημα στο Οριεντ Εξπρες" και απο τις εκδοσεις Καλοκαθη το "Κινδυνος στο Εντ Χαουζ" και το "Εγκλημα στη Μεσοποταμια".
Δώρα!!!! Το "Κίνδυνος στο Εντ Χάουζ" μην το απελευθερώσεις!!!
Στείλτο στην Ελενα είναι αυτό που ψάχνει!!!

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:17, 30-08-09:

Α ναι;Τοτε απο βδομαδα θα ταξιδεψει στσην 3αθλια 3καλινη.

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 10:34, 31-08-09:

Σας ευχαριστώ κ τις δύο κορίτσια :up:

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 12:09, 31-08-09:

Εγώ στις διακοπές πήρα τελικά να διαβάσω το Middlesex του ελληνοαμερικανού Geoffrey Eugenides, που μου το είχαν κάνει δώρο και δε πρόκαμα να διαβάσω τόσο καιρό.
Να πω ότι μου άρεσε... ψέμματα θα σας πω. Μου άφησε μια πικρή γεύση στο στόμα με τα παθήματα και της διηγήσεις της Καλλιόπης που δεν ήξερε αν ήταν αγόρι ή κορίτσι. Εξαιρετική η περιγραφή της ζωής των ελλήνων μεταναστών στην Αμερική και το τρόπος που διατηρούσαν τα έθιμα της πατρίδας τους.
Ένα βιβλίο που πρέπει να διαβάσεις μονορούφι και γρήγορα, καθώς κάνει πολλά μπρος-πίσω από τους παππούδες και τη μικρασιατική καταστροφή, στους γονείς τη δεκαετία του 50 και στον ήρωα και την καθημερινότητά του ενώ διηγείται. Όλα αυτά με ένα λόγο χειμαρρώδη και μερικές φορές λιμνάζοντα... ο Ευγενίδης μου θύμισε τον εαυτό μου... μιλάει πολύ βρε παιδί μου

Συνεχίζω το ταξίδι μου στην αμερικάνικη λογοτεχνία με κάτι πιο κλασικό: To Kill a Mockingbird της Harper Lee. Η ζωή στο μεσοπολεμικό Νότο (Αλαμπάμα). Μέχρι στιγμής έχει πολύ χρώμα και αμεσότητα, και ο πατέρας είναι εκπληκτικός άνθρωπος

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:24, 31-08-09:

Αλήθεια, δεν σου άρεσε το Middlesex? Πάνε κάποια χρόνια που το διάβασα και δεν το θυμάμαι με πολλή λεπτομέρεια, θυμάμαι όμως ότι μου είχε αρέσει πολύ...

Στη β' δόση των διακοπών διάβασα το "Άρωμα Ονείρου" του Ρόμπινς (το βιβλίο πρέπει να ήταν καλό, αλλά ήταν τόσο τρισάθλια η μετάφρασή του στα ελληνικά που με ξενέρωσε απίστευτα -σκυλομετάνιωσα που δεν το πήρα στα αγγλικά ).
Διάβασα και τη "Βίλα Κομπρέ", του Αλέξη Σταμάτη. Αν και είναι κάπως εξεζητημένη η γραφή του (είναι και ποιητής ο Σταμάτης και φαίνεται ότι το χούι κόβεται δύσκολα ), ωστόσο μου άρεσε πολύ, είχε καταιγιστική πλοκή και κάποια πολύ έξυπνα "κολπάκια" στο στήσιμο της ιστορίας.

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:28, 31-08-09:

Το αρωμα το ονειρου ειναι ωραιο,εγω διαβαζω το χορο των εφτα πεπλων του Ρομπινς κι εχω ξενερωσει πολυ...

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:30, 31-08-09:

Δώρα, το 'χες διαβάσει στ' αγγλικά το Άρωμα Ονείρου;

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:45, 31-08-09:

Τσου,σε αυτη την αθλια μεταφραση που ανεφερες.
Νομιζω οτι ο Ρομπινς δε βγαζει καν νοημα αν τον μεταφρασεις σε ορισμενα σημεια.

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:48, 31-08-09:

Όντως, εγώ δεν την ξαναπατάω, στο εξής Ρόμπινς μόνο στα αγγλικά.

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:50, 31-08-09:

Τον Τρυποκαρυδο τον εχεις διαβασει;

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:53, 31-08-09:

Ναι, και τις Καουμπόισσες! Και τα δύο ήταν στα αγγλικά και μου είχαν αρέσει πολύ, πρώτη φορά (και τελευταία) έκανα το σφάλμα να τον πάρω μεταφρασμένο...

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 12:58, 31-08-09:

Τι να σου πω βρε Αλίκη μου... γούστα είναι αυτά. Δε το θεωρώ χάλια το βιβλίο, σίγουρα είναι ενδιαφέρον, απλά εμένα με κούρασε.

Αυτό το βιβλίο του Ρόμπινς, τι τίτλο έχει στην αγγλική; Γενικά αποφεύγω τις μεταφράσεις, γιατί με πιάνει η επαγγελματική μου διαστροφή και αντί να διαβάσω το ανάγνωσμα, διορθώνω τα λάθη ή ψάχνω να βρω γιατί έγιναν... προτιμώ το πρωτότυπο.

Με την άφιξη του φθινοπώρου, έχω όρεξη για κάτι ρομαντικό, λίγη κλασική λογοτεχνία... τώρα που εξαντλούνται τα αδιάβαστα βιβλία στα ράφια μου (γιατί αγοράζω καμιά 10ριά τη φορά και δεν ξαναψωνίζω πριν τα διαβάσω) σκέφτομαι να βουτήξω στα γαλλικά και στα βαθιά... τι λέτε για τους Αθλίους; Θα διαβάζω μέχρι τα Χριστούγεννα

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,421 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 13:03, 31-08-09:

και εμενα μ'αρεσει ο ρομπινς
αλικη, αμα σ'αρεσει ο σταματης να διαβασεις το "μπαρ φλωμπερ"
εχει πολυ ωραια ατμοσφαιρα
γενικα ελληνικα δε διαβαζω, αλλα αυτος μ'αρεσει

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 13:06, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
Τι να σου πω βρε Αλίκη μου... γούστα είναι αυτά. Δε το θεωρώ χάλια το βιβλίο, σίγουρα είναι ενδιαφέρον, απλά εμένα με κούρασε.
Εννοείται καλέ, κολοκυθόπιτες και τα λοιπά
Αυτό το βιβλίο του Ρόμπινς, τι τίτλο έχει στην αγγλική;
Jitterbug Perfume. Και τα άλλα που ανέφερα πιο πριν είναι τα Still Life with Woodpecker και Even Cowgirls Get the Blues.
Αρχική Δημοσίευση από ιβανα
αλικη, αμα σ'αρεσει ο σταματης να διαβασεις το "μπαρ φλωμπερ"
εχει πολυ ωραια ατμοσφαιρα
Είναι σίγουρα στα υπ'όψιν!

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 13:13, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Το αρωμα το ονειρου ειναι ωραιο,εγω διαβαζω το χορο των εφτα πεπλων του Ρομπινς κι εχω ξενερωσει πολυ...
Γιατί μωρέ;
Το έχω διαβάσει και μου άρεσε αρκετά

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:20, 31-08-09:

Δεν ξερω,το βαρεθηκα,και ειμαι ακομα στη μεση...

Ιωαννα47

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ιωαννα47
H Ιωαννα47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλες.... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Ιωαννα47 έγραψε στις 13:29, 31-08-09:

Βιβλια που προτεινω να διαβασεται:
1)Το συμπλεγμα του κάιν-Αγκαθα Κριστι
2)Λυκοφως
3)Νέα σελήνη
4)Εκλειψη
και απο σεπτεμβρη θα κυκλοφορησει η συνεχεια του επους:
5)Χαραυγη

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,363 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 13:44, 31-08-09:

τι λέτε για τους Αθλίους; Θα διαβάζω μέχρι τα Χριστούγεννα
Κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά σε ένα μήνα είχα ξεμπερδέψει
Αφού θέλεις να πιάσεις κλασική λογοτεχνία, δεν κάνεις μια προσπάθεια με τους Αδελφούς Καραμαζόφ του Ντοστογιέφσκι; (εκεί να δεις... το άλλο Πάσχα και με το ζόρι )

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 13:52, 31-08-09:

τους Αθλίους; Θα διαβάζω μέχρι τα Χριστούγεννα
Εχω να το διαβάσω βέβαια από το Γυμνάσιο, αλλά έχει δίκιο η Ολγα.
Νομίζω ότι διαβάζεται πολύ εύκολα, εξαρτάται και από την μετάφραση βέβαια.
Το καλοκαίρι είδα στην τηλεόραση την ομώνυμη ταινία(με Λιαμ Νίσον, Ούμα Θέρμαν κ.α) και το θυμήθηκα

Υ.Γ Αν θες κλασική λογοτεχνία και για χόρταση διάβασε το "Πόλεμος και Ειρήνη"
του Λ.Τολστοί.
Εγώ, αν θυμάμαι καλά ...δεν το τελείωσα ποτέ.

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 14:11, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ιωαννα47
Βιβλια που προτεινω να διαβασεται:
2)Λυκοφως
3)Νέα σελήνη
4)Εκλειψη
και απο σεπτεμβρη θα κυκλοφορησει η συνεχεια του επους:
5)Χαραυγη
Αχ, αυτά διάβασα κι εγώ και ανυπομονώ για το τέταρτο(βγαίνει 21/09:up
Επίσης, στην σελίδα της meyer μπορείς να κατεβάσεις για να διαβάσεις ένα κομμάτι ενός βιβλίου που είχε ξεκινήσει να γράφει και το έδωσε σε 5 φίλους και το ανέβασαν στο ιντερνετ. είναι το λυκόφως, απ'την μεριά του Εdward όμως. Πολύ καλό(στα αγγλικά βέβαια και σταματάει στην μέση):up:

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,363 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 14:15, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Η Όλγα, Νίκη μου, έχει ΠΑΝΤΑ δίκιο
Αυτό που με κούρασε εμένα στους Άθλιους δεν ήταν η μετάφραση, ήταν η δομή που επέλεξε ο Ουγκό. Είναι σαν δύο διαφορετικά έργα, ένα ιστορικό και ένα μυθιστόρημα που δεν μπλέκονται μεταξύ τους, αλλά έχουν τη δική τους ξεχωριστή θέση σε ξεχωριστά κεφάλαια. Θα μπορούσε να εντάξει τις ιστορικές λεπτομέρειες μέσα στην πλοκή του μυθιστορήματος και να γίνει πιο ενδιαφέρον.
Υπογραφή,
Όλγα, αμείλικτη κριτικός του Ουγκό (τι να μας πει κι αυτός)

του Λ.Τολστοί.
Ούτε κι εγώ. Άσε που μου θυμίζει τη Ντενίση θέμουσχώραμε και με πιάνει μια αναφυλαξία.

eleni999

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eleni999
H eleni999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 767 μηνύματα.

H eleni999 έγραψε στις 14:27, 31-08-09:

ειναι ευκολο να διαβαζεις λογοτεχνια χωρις μεταφραση ?.Θα ειναι σιγουρα πολυ πιο ωραια η γλωσσα το υφο του συγγραφεα αλλα φοβαμαι οτι θα το παρω και δεν θα καταλαβανω λεξη.Ξερατε καποι ευκολο ξενο βιβλιο να μου προτινεται?

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 11:09, 01-09-09:

Νομίζω ότι διαβάζεται πολύ εύκολα, εξαρτάται και από την μετάφραση βέβαια.
Το καλοκαίρι είδα στην τηλεόραση την ομώνυμη ταινία(με Λιαμ Νίσον, Ούμα Θέρμαν κ.α) και το θυμήθηκα

του Λ.Τολστοί.
Πωπωωωω, μεγάλη κουβέντα άνοιξες τώρα...
επειδή ήθελα να διαβάσω το Πόλεμος και Ειρήνη στα ρώσικα, ξεκίνησα κι εγώ να μαθαίνω ρώσικα, μια μέρα... μετά από τρία χρόνια ένα φίλος μου το έκανε και δώρο (εις άπταιστον ρωσικήν παρακαλώ), μόνο που βούτηξα κατ'ευθείαν σε βαθιά νερά η κακομοίρα (είναι και δύσκολη γλώσσα) και μου'μεινε το βιβλίο
Στιγμιότυπο: Μου φέρνει ο φίλος μου το δώρο, το ξετυλίγω και είναι μέσα τα δυο βιβλία. Κάνω εγώ χαρές, που επιτέλους θα πραγματοποιήσω το όνειρό μου. Μου λένε όλοι "άνοιξέ το και διάβασέ μας λιγάκι, να δούμε πως τα πάς, αν έμαθες τίποτα βρε παιδί μου", ανοίγω το βιβλίο, πρώτο κεφάλαιο κι αρχίζω να διαβάζω στα γαλλικά!!! Επειδή η γλώσσα των ευγενών ήταν η γαλλική, ο Τολστόι έχει γράψει όλους τους διαλόγους στα γαλλικά, οπότε η πρώτη ατάκα είναι στα γαλλικά!!! Εκεί τα πήγα μια χαρά. Όταν άρχισαν τα ρώσικα, τα έχασα τελείως

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,421 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 18:25, 01-09-09:

μαρη τρελοκαμπερω και εσυ, αμ και ρωσικα που ειναι αγγουρια, αμ και πολεμος κ ειρηνη? αφου δεν ξερεις καλα παρε κανενα παιδικο βιβλιο στα ρωσικα να διαβασεις που εχουν απλη γραφη. και μετα πιανεις κ τα βαρια

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 08:42, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από ιβανα
μαρη τρελοκαμπερω και εσυ, αμ και ρωσικα που ειναι αγγουρια, αμ και πολεμος κ ειρηνη? αφου δεν ξερεις καλα παρε κανενα παιδικο βιβλιο στα ρωσικα να διαβασεις που εχουν απλη γραφη. και μετα πιανεις κ τα βαρια
Είχα καλομάθει με τα αγγλικά, και νόμιζα ότι σε 1-2 χρόνια με εντατικά μαθήματα θα ήταν παιχνιδάκι... πού να φανταστώ βρε Ιωάννα ότι θα ήταν αγγούρια; Δε μου το είπε κανείς Μετά από τρία χρόνια εντατικών μαθημάτων, ούτε παιδικό βιβλιαράκι μπορούσα να διαβάσω κι ήθελα και Τολστόι τρομάρα μου
Πάντως, μια οικογενειακή φίλη μου χάρισε κάτι εξαιρετικές παλιές εκδόσεις από τη βιβλιοθήκη του πατέρα της... άπαντα του Πούσκιν, Μαγιακόφσκι... προσπαθώ να διαβάσω μερικές φορές και τρελαίνομαι απ'την μελωδικότητα της γλώσσας...

Ασχετο, τους αγόρασα τους Αθλίους χτες μένει τώρα να ξεκινήσω να διαβάζω

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 11:57, 02-09-09:

Είχα καλομάθει με τα αγγλικά, και νόμιζα ότι σε 1-2 χρόνια με εντατικά μαθήματα θα ήταν παιχνιδάκι... πού να φανταστώ βρε Ιωάννα ότι θα ήταν αγγούρια; Δε μου το είπε κανείς Μετά από τρία χρόνια εντατικών μαθημάτων, ούτε παιδικό βιβλιαράκι μπορούσα να διαβάσω κι ήθελα και Τολστόι τρομάρα μου
Πάντως, μια οικογενειακή φίλη μου χάρισε κάτι εξαιρετικές παλιές εκδόσεις από τη βιβλιοθήκη του πατέρα της... άπαντα του Πούσκιν, Μαγιακόφσκι... προσπαθώ να διαβάσω μερικές φορές και τρελαίνομαι απ'την μελωδικότητα της γλώσσας...

Ασχετο, τους αγόρασα τους Αθλίους χτες μένει τώρα να ξεκινήσω να διαβάζω
Μελίνα ελληνική έκδοση αγόρασες(ποιά?) ή θα τα διαβάσεις από το προτότυπο, μιά που γνωρίζεις γαλλικά?

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 12:03, 02-09-09:

Μελίνα ελληνική έκδοση αγόρασες(ποιά?) ή θα τα διαβάσεις από το προτότυπο, μιά που γνωρίζεις γαλλικά?
Στα γαλλικά το πήρα, μια απλή έκδοση τσέπης, τι τσέπης δηλαδή... δυο τούβλα ΝΑ σχεδόν 1000 σελίδες το καθένα Θέλω τα τελειώσω γρήγορα γρήγορα το άλλο που διαβάζω τώρα και να ξεκινήσω

By the way το "To kill a Mockingbird" εξελίσσεται σε πολύ ωραία ιστορία :up: Νομίζω ότι εκδόθηκε πρόσφατα στα ελληνικά με τον τίτλο "Πώς να σκοτώσετε ένα Κοτσύφι" αλλά δεν είμαι και σίγουρη... το συνιστώ

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 08:56, 03-09-09:

By the way το "To kill a Mockingbird" εξελίσσεται σε πολύ ωραία ιστορία :up: Νομίζω ότι εκδόθηκε πρόσφατα στα ελληνικά με τον τίτλο "Πώς να σκοτώσετε ένα Κοτσύφι" αλλά δεν είμαι και σίγουρη... το συνιστώ
Βλακείες έλεγα.... ο τίτλος της μετάφρασης στα ελληνικά είναι "Ακάνθινο Στεφάνι"
Το βιβλίο είναι καταπληκτικό :up: εκπληκτική ατμόσφαιρα, υπέροχοι χαρακτήρες. Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 14:15, 02-11-09:

Το πέτυχα εντλώς τυχαία στο facebook, και δεν κατάλαβα ακριβώς τί είναι...μάλλον στην κατηγορία χιουμοριστικών ανήκει...
https://www.gatalexiko.gr/bookDetails.asp?id=44

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Voula
H Voula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Άπειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 2,614 μηνύματα.

H Voula έγραψε στις 14:33, 02-11-09:

Νίκη, το είχα δει και εγώ πριν από 20 μέρες περίπου στις βιβλιο-προτάσεις του Έθνους της Κυριακής.
Είχα κρατήσει το απόκομμα το οποίο έγραφε τα εξής :
'Ο γνωστός συγγραφέας και λεξικογράφος Νίκος Δ.Πλατής εκδίδει το Γατικό Λεξικό, έργο που έχει ήδη προαναγγείλει μέσα από το σαιτ www.gatalexiko.gr.
Ο συγγραφέας περιεργάζεται με παιγνιώδη, σκωπτική διάθεση τη γατική ράτσα και τις απρόβλεπτες διασταυρώσεις της με το ανθρώπινο είδος.
Παρουσιάζει πρωτότυπα γατολήμματα, έχοντας συγκεντώσει στοιχεία μεταξύ άλλων, από την λογοτεχνία, την ιστορία, τη λαογραφία, τη βιολογία, τη γενετική, διανθισμένα με χρήσιμες πληροφορίες, απολαυστικά σχόλια και φωτογραφίες. Από τις εκδόσεις ΚΕΔΡΟΣ'

Δε μένει παρά να το ξεφυλλίσουμε κάπου και να δούμε αν αξίζει τον κόπο για να το αγοράσουμε

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 16:36, 02-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Voula

Δε μένει παρά να το ξεφυλλίσουμε κάπου και να δούμε αν αξίζει τον κόπο για να το αγοράσουμε
To έχω :up: και εχει πολύ ενδιαφέρον. Είναι κανονικό λεξικό και κοστίζει περι τα 35 euros:up: αλλά αξίζει διοτι μαθαίνεις πολλά

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 16:46, 02-11-09:

Για τον συγκεκριμένο κύριο που γράφει διάφορα λεξικά στις ελεύθερες του ώρες υπάρχει το θέμα:
"Για να μην γράφει ο καθένας ό,τι θέλει... "
κ μπορείτε να βρείτε κ κρητική εδώ https://gatos-mavros.blogspot.com/200...g-post_72.html

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 16:50, 02-11-09:

Aπό το στόμα μου το πήρες Έλενα.

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 20:13, 02-11-09:

διάβασα το blog του μαύρου γάτου για την συνέντευξη του Πλατή και συμφωνώ μαζί σας, αλλά το λεξικό δεν μπορώ να πώ ότι θα κάτσω να το διαβάσω απο το Α ως το Ω, ωστε να είμαι απόλυτα σίγουρη για όλα όσα λέει. Πάντως δώρο μου το έκαναν.

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη μουσταρδούλα
H μουσταρδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H μουσταρδούλα έγραψε στις 20:56, 02-11-09:

θα μιλήσω κι εγώ για 2 αγαπημένα επί 10ετία βιβλία

το μπαρ κάτω από τη θάλασσα του στέφανο μπένι
[σύντομες ιστορίες ]

και το

ο καθρέφτης μέσα στον καθρέφτη του μίκαελ έντε
[σύντομες σουρεαλιστικές ιστορίες]

μαλλον έχω μια τάση στις σύντομες ιστορίες, είναι σα να διαβάζεις μικρά πολλά βιβλία.... αξίζει τον κόπο να τα αναζητήσετε!
αν έχουν αναφερθεί απλά μια ακόμα επανάληψη, σας έχω συνηθίσει σε τέτοια

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:45, 02-11-09:

Αντιγράφω από το site του συγραφέα όπως ο ίδιος παρουσιάζει το βιβλίο του

Το Γατικό Λεξικάκι είναι, συν τοις άλλοις, βιβλίο γατοβιογραφικό (αφού περιέχει… τα μύρια όσα πορτρέτα επιφανών, ράτσας και κεραμιδογάτων, αιλουροειδών), μα και ένα αρκούντως… ντεντεκτιβικό λεξικό, αφού και πραγματικά ρεπορτάζ και έρευνες σε βάθος χρειάστηκε να κάνω προκειμένου να συγγράψω κάμποσα από τα λήμματά του (όπως τα: συστατικά γατοκονσερβών, πρωτεϊνη ρυζιού, δειγματοληψία παραγομένων γατοτροφών, traffiching γατών, γατομεσίτες, γούνα της γάτας, κ.ά.). Μα το βιβλίο τούτο είναι, πάνω απ’ όλα, ένα γατοφιλικό λεξικό, γι’ αυτό, άλλωστε, και περιέχει δεκάδες λήμματα, άτινα υπερασπίζονται τα στοιχειώδη (και όποια άλλα) δικαιώματα των γατών (στον οίστρο και στην εγκυμοσύνη, επί παραδείγματι) και… ευελπιστούν (μέσω του συγγραφέως, βεβαίως κι εμού προσωπικώς) να ξεκαθαρίσουν το… τοπίο στην αιθαλώδη ομίχλη, που έχουν επιβάλλει, με τον… τρόπο τους, οι πολυεθνικές των γατοσκυλοπροϊόντων, η σχετική διαφήμιση, ο κάθε…επιστημονήζων κτηνίατρος – ντίλερ, τα περισσότερα γατοsite, οι -φερόμενες ως- φιλοζωικές οργανώσεις (τύπου «Φίλοι της γάτας» ) και οι όποιες γατούδες ( … ακτιβίστριες ή ουχί) σ’ Ανατολή και Δύση (έτσι που η στείρωση, λόγου χάρη, να μοιάζει ως το… καλύτερο δώρο που μπορούμε να κάνουμε στην γάτα μας).

Κάποια πράγματα μου εκάναν 'εντύπωση" και για αυτό ρώτησα αν το έχει πάρει κανείς και τι γνώμη σχημάτισε....

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,251 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:52, 02-11-09:

Αντιγράφω από το site του συγραφέα όπως ο ίδιος παρουσιάζει το βιβλίο του

Το Γατικό Λεξικάκι είναι, συν τοις άλλοις, βιβλίο γατοβιογραφικό (αφού περιέχει… τα μύρια όσα πορτρέτα επιφανών, ράτσας και κεραμιδογάτων, αιλουροειδών), μα και ένα αρκούντως… ντεντεκτιβικό λεξικό, αφού και πραγματικά ρεπορτάζ και έρευνες σε βάθος χρειάστηκε να κάνω προκειμένου να συγγράψω κάμποσα από τα λήμματά του (όπως τα: συστατικά γατοκονσερβών, πρωτεϊνη ρυζιού, δειγματοληψία παραγομένων γατοτροφών, traffiching γατών, γατομεσίτες, γούνα της γάτας, κ.ά.). Μα το βιβλίο τούτο είναι, πάνω απ’ όλα, ένα γατοφιλικό λεξικό, γι’ αυτό, άλλωστε, και περιέχει δεκάδες λήμματα, άτινα υπερασπίζονται τα στοιχειώδη (και όποια άλλα) δικαιώματα των γατών (στον οίστρο και στην εγκυμοσύνη, επί παραδείγματι) και… ευελπιστούν (μέσω του συγγραφέως, βεβαίως κι εμού προσωπικώς) να ξεκαθαρίσουν το… τοπίο στην αιθαλώδη ομίχλη, που έχουν επιβάλλει, με τον… τρόπο τους, οι πολυεθνικές των γατοσκυλοπροϊόντων, η σχετική διαφήμιση, ο κάθε…επιστημονήζων κτηνίατρος – ντίλερ, τα περισσότερα γατοsite, οι -φερόμενες ως- φιλοζωικές οργανώσεις (τύπου «Φίλοι της γάτας» ) και οι όποιες γατούδες ( … ακτιβίστριες ή ουχί) σ’ Ανατολή και Δύση (έτσι που η στείρωση, λόγου χάρη, να μοιάζει ως το… καλύτερο δώρο που μπορούμε να κάνουμε στην γάτα μας).

Κάποια πράγματα μου εκάναν 'εντύπωση" και για αυτό ρώτησα αν το έχει πάρει κανείς και τι γνώμη σχημάτισε....

πολυ καλα εκανες και το μετεφερες κουμπαρουλα........για να βλεπουνε ορισμενοι που τον υποστηριζουν ως...ειδημον και φιλοζωο........να μου λειπει τετοια φιλοζωια.......οταν μαλιστα επηρεαζει και κοσμο...

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 22:02, 02-11-09:

άντε να δεχτούμε ότι ο άνθρωπος έχει μια διαφορετική αντίληψη κ ότι δεν υποστηρίζει τη στείρωση κ να καθίσεις να το συζητήσεις μαζί του σαν δύο φιλόζωοι με διαφορετικές αντιλήψεις, όμως αυτό το ΓΑΤΟΥΔΕΣ εμένα μου λέει ότι το άτομο όχι απλά δεν έχει σχέσεις με γάτες αλλά ούτε καν τις συμπαθεί γιατί τον όρο αυτό γνωρίζουμε πολύ καλά ποιοι τον χρησιμοποιούν. Κατά συνέπεια ότι κ να λέει αυτό το λεξικό το σίγουρο είναι ότι δεν θα είναι από δικές του εμπειρίες απλά βρήκε ένα τρόπο να βγάλει εύκολο χρήμα μια κ είδες ότι η φιλοζωία πουλάει αυτή είναι η γνώμη μου γι αυτόν τον κύριο

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,251 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:03, 02-11-09:

άντε να δεχτούμε ότι ο άνθρωπος έχει μια διαφορετική αντίληψη κ ότι δεν υποστηρίζει τη στείρωση κ να καθίσεις να το συζητήσεις μαζί του σαν δύο φιλόζωοι με διαφορετικές αντιλήψεις, όμως αυτό το ΓΑΤΟΥΔΕΣ εμένα μου λέει ότι το άτομο όχι απλά δεν έχει σχέσεις με γάτες αλλά ούτε καν τις συμπαθεί γιατί τον όρο αυτό γνωρίζουμε πολύ καλά ποιοι τον χρησιμοποιούν. Κατά συνέπεια ότι κ να λέει αυτό το λεξικό το σίγουρο είναι ότι δεν θα είναι από δικές του εμπειρίες απλά βρήκε ένα τρόπο να βγάλει εύκολο χρήμα μια κ είδες ότι η φιλοζωία πουλάει αυτή είναι η γνώμη μου γι αυτόν τον κύριο

θα συμφωνησω απολυτως!!!!!!!

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη athanasiad
H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,635 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 22:04, 02-11-09:

Από Ζυράννα Ζατέλη πώς πάτε; Εχτές παρουσίασε το νέο της βιβλίο στον Ιανό. Εκδόσεις Καστανιώτη και λέγεται, αν δεν κάνω λάθος, Το πάθος χιλιάδες φορές. Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ η γραφή της.

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 22:11, 02-11-09:

Σας το συνιστω "Ερωτας στα χρονια της χολερας" ΓκαμπριελΓκ.Μαρκες
Επισης το "Αθηνα,ευτυχως που δεν γεννηθηκα ομορφη"του Κων.Καρακαση
"Η κοκκινη Αζαλεα "δεν θυμαμαι τινος ειναι και το"Τι αξια εχει η αληθεια ερημιτη μου".
"Το σπιτι των πνευματων" της Ιζαμπελ Αλιεντε.

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:19, 02-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από brigite
Επισης το "Αθηνα,ευτυχως που δεν γεννηθηκα ομορφη"του Κων.Καρακαση
"Η κοκκινη Αζαλεα "δεν θυμαμαι τινος ειναι και το"Τι αξια εχει η αληθεια ερημιτη μου".
"Το σπιτι των πνευματων" της Ιζαμπελ Αλιεντε.
Το "Ερωτας στα χρόνια της χολέρας" θα το χαρακτήριζα μάλλον...μέτριο...σαφώς υποδιέστερο του "Εκατό χρόνια μοναξιάς" του Γκ.Μαρκές.
"Το σπίτι των πνευμάτων" της Ι.Αλιέντε δεν το έχω διαβάσει...έχω ακούσει διφορούμενες γνώμες.

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 22:20, 02-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από brigite
Ε
Αν κ δεν διαβάζω τέτοιο στιλ ο Μαρκές είναι τέλειος μ' αρέσει που μπερδεύει το πραγματικό με το φανταστικό το μόνο που δεν κατόρθωσα να διαβάσω ποτε είναι το Φθινόπωρο του Πατριάρχη.
Αυτό το διάστημα πάντως διαβάζω (όταν μπορώ) την Ελευσίνια αδελφότητα φαίνεται κάπως ενδιαφέρον αν κ είμαι ακόμα στην αρχή

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:41, 02-11-09:

Αν κ δεν διαβάζω τέτοιο στιλ ο Μαρκές είναι τέλειος μ' αρέσει που μπερδεύει το πραγματικό με το φανταστικό το μόνο που δεν κατόρθωσα να διαβάσω ποτε είναι το Φθινόπωρο του Πατριάρχη.
Αυτό το διάστημα πάντως διαβάζω (όταν μπορώ) την Ελευσίνια αδελφότητα φαίνεται κάπως ενδιαφέρον αν κ είμαι ακόμα στην αρχή
Διάβασε οπωσδήποτε Έλενα το "Εκατό χρόνια μοναξιάς" είναι μακρά το καλύτερο του.

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη athanasiad
H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,635 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 22:55, 02-11-09:

Το "Ερωτας στα χρόνια της χολέρας" θα το χαρακτήριζα μάλλον...μέτριο...σαφώς υποδιέστερο του "Εκατό χρόνια μοναξιάς" του Γκ.Μαρκές.
"Το σπίτι των πνευμάτων" της Ι.Αλιέντε δεν το έχω διαβάσει...έχω ακούσει διφορούμενες γνώμες.
Συμφωνώ μαζί σου Νίκη. Το "Εκατό χρόνια μοναξιάς" είναι από τα βιβλία που σου μένουν.
Το σπίτι των πνευμάτων, είναι το βιβλίο που έκανε γνωστή στη χώρα μας την Αλλιέντε. Αλήθεια είναι ότι σήμερα δεν θέλω να την διαβάζω γιατί με έχει κουράσει. 'Ολο τα ίδια και τα ιδια....
'Οπως και η Ρόζαμουν Πίλτσερ....ενω στην αρχή μου άρεσε, τώρα μου θυμίζει σαπουνόπερα...
Αυτό το καλοκαίρι διάβασα και το "νησί" που μας είχαν τρελλάνει. Best seller βλέπετε..δεν ήταν κακό. Μετά διάβασα και το γυρισμό. Αυτό αναφέρεται στον εμφύλιο της Ισπανίας. Λιγότερο καλό...

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 02:00, 03-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από athanasiad
Συμφωνώ μαζί σου Νίκη. Το "Εκατό χρόνια μοναξιάς" είναι από τα βιβλία που σου μένουν.
Το σπίτι των πνευμάτων, είναι το βιβλίο που έκανε γνωστή στη χώρα μας την Αλλιέντε. Αλήθεια είναι ότι σήμερα δεν θέλω να την διαβάζω γιατί με έχει κουράσει. 'Ολο τα ίδια και τα ιδια....
'Οπως και η Ρόζαμουν Πίλτσερ....ενω στην αρχή μου άρεσε, τώρα μου θυμίζει σαπουνόπερα...
Αυτό το καλοκαίρι διάβασα και το "νησί" που μας είχαν τρελλάνει. Best seller βλέπετε..δεν ήταν κακό. Μετά διάβασα και το γυρισμό. Αυτό αναφέρεται στον εμφύλιο της Ισπανίας. Λιγότερο καλό...
Δυσκολο βιβλιο το εκατο χρ.μοναξιας και η συνεχης επαναληψη των ιδιων ονοματων,αλλα διαφορετικων γεννεων πολυ μπερδεμα,επρεπε να κραταω σημειωσεις για να θυμαμαι για ποιον Αγουραδιεντε(αν θυμαμαι καλα) μιλαει.Πολυ κουραστικο,για μενα.
Η Αλιεντε πραγματι επαναλαμβανεται,αλλα εχει ωραια γραφη.
"Το μοναχικο λιονταρι "της Ρ.Πιλτσερ καλο.
Αυτη την εποχη διαβαζω της Χρυσας Δημουλιδου "Το φιλι Του Δρακου",επισης της ιδιας πολυ καλο "τα δακρυα του θεου".

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Βιβλίο για τη γατούλα μου - Από alexianna
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-01-11 στις 14:34.
    • Οι γάτες - βιβλίο Skai - Από Μυρτω4038
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-01-10 στις 15:33.
    • Βιβλίο με ονόματα ζώων - Από shadowdancer
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-09 στις 17:15.
    • Το βιβλίο του μήνα! - Από Havana
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-08-08 στις 20:43.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους