Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 133,878 εγγεγραμμένα μέλη και 713,946 μηνύματα σε 22,556 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 476 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα με τη διατροφή σε γατάκι 3 εβδομάδων

nenaki20271 (Ελενη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nenaki20271
H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H nenaki20271 έγραψε στις 10:37, 03-08-12:

Καλησπέρα και από εμένα!Πριν πέντε μέρες βρήκα στο δρόμο ένα γατάκι σαν μια μπουκίτσα μικρό!Ο κτηνίατρος μου είπε πως είναι γύρω στις 3 εβδομάδες.Έτσι λοιπόν, ξεκίνησα μπιμπερό και γάλα ormilak που τρώει με πολλή ευχαρίστηση.Έχουμε όμως ένα θέμα.Τα περιττώματα του όσο πίνει γάλα είναι σε υγρή μορφή και παρατηρώ βλέννες αίματος σε αυτά.Ο κτηνίατρος μου έδωσε τότε μια πάστα για παράσιτα εντέρου.Της την έδωσα αλλά το αίμα συνεχίστηκε.Χθες που τον ξαναπήρα μου είπε να της δώσω ρυζάκι αλεσμένο με νεράκι από το μπιμπερό.Το γατί δεν το έπινε με ευχαρίστηση,ήπιε λίγο και μετά του έδωσα από το χέρι μου λίγη μους κονσέρβα για γατάκια.Έτρωγε με λαιμαργία (έχει και δοντάκια).Την επόμενη μέρα τα κακά τού ήταν πιο σχηματισμένα και χωρίς αίμα.Ξεκίνησα λοιπόν να το ξαναταίσω ρυζάλευρο και κονσέρβα από τα οποία έφαγε πολύ λιγότερο σε σχέση με το γάλα...Επειδή φοβήθηκα να μη μείνει νηστικό του φτιάχνω πάλι γάλα,τρώει και μετα από λίγο να σου πάλι κακάκια με αίμα.Λέτε το αίμα να οφείλεται στο γάλα;Να το "κόβει" που λέμε;Κάνει όμως να τρώει κόνσερβα τόσο μικρό;Αν συνεχίσω το γάλα μήπως να αλλάξω μάρκα; Όποια βοήθεια και γνώμη για τη διατροφή μας και γενικότερα θα ήταν πολύ χρήσιμη!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,851 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:20, 03-08-12:

Kαλημερα Ελενη και να χαιρεσαι το ζουζουνακι σου.
Εγω στη θεση σου ,ΝΑΙ..θα του εδινε κονσερβουλα αφου εχει δοντακια και αφου εφαγε οταν του εβαλες και δεν εκανε τοση διαρροια.
Εξαλλου το γαλα ειναι απαραιτητο οσο δεν μπορουν να φανε κανονικη τροφη.Ετσι οπως τα περιγραφεις,πολυ πιθανον να το πειραζει το γαλα.Και σιγουρα θα του συνεχιζα το ρυζαλευρο για καποιο διαστημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nenaki20271 (Ελενη)

Νεοφερμένος

H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H nenaki20271 έγραψε στις 11:40, 03-08-12:

Σε ευχαριστώ πολύ Έφη για την απάντηση!Αυτό λέω να κάνω

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,851 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:42, 03-08-12:

Παντως αν δεις οτι συνεχιζει,παρε και γνωμη δευτερου γιατρου.
Αν θες,γραψε μας νεα σας.

Παράθεση

elina1985

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elina1985
H elina1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H elina1985 έγραψε στις 11:59, 03-08-12:

να σου ζησει το νεο μπεμπακι...

θεωρω πως μαλλον εχει θεμα με το γαλα. ο βαγγελακης μου οταν επινε γαλα εκανε διαρροια και πιστεψε με - η μυρωδια δεν αντεχονταν.... ακομα και ο ιδιος δυσανασχετουσε... και μας ειπε ο κτηνιατρος κομμενο το γαλα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:30, 04-08-12:

Ελένη μου, μου φαίνεται πως ο μικρός σου έδειξε με τον τρόπο του την προτίμησή του. Και γω θα σε συμβούλευα να συνεχίσεις με την κονσερβούλα για μικρά γατάκια αφού μια χαρά δοντάκια έχει και μπορεί να φάει. Ή κροκετούλες για μικρά γατάκια. Αν όμως συνεχίσει να αποβάλλει κόπρανα με αίμα θα πρέπει να το πας και πάλι σε κτηνίατρο.
Εύχομαι να πάρει γρήγορα τα πάνω του ο μικρούλης

Παράθεση

nenaki20271 (Ελενη)

Νεοφερμένος

H nenaki20271 έγραψε στις 11:29, 06-08-12:

Γειά σας και πάλι και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Λοιπόν,τα νέα μας είναι λίγο διαφορετικά.Το μικρό μου δεν πολυέτρωγε κονσέρβα και είχε μπει η κοιλίτσα του μέσα αυτές τις δύο μέρες.Έτσι ξανάδωσα γάλα μιας και το ρούφαγε σαν τρελό το καημένο από την πείνα.Όμως!!!!Πια δεν έχουν αίμα τα κακά της.Το αίμα βγαίνει μερικές φορές άμα ζοριστεί από τον πρωκτό εξωτερικά εξωτερικά όμως.Και όσο πάει λιγοστεύει.Λέω να επισκεφθώ τον κτηνίατρο πάλι να τη δει σε περίπτωση που είναι αδένες.Εσείς τι λέτε για τα σημερινά νέα μας;

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:34, 06-08-12:

Μήπως είναι θέμα δυσκοιλιότητας;
Θα πρότεινα να τον δει κτηνίατρος, ώστε να είσαι εντελώς σίγουρη τι συμβαίνει.
Ίσως πρέπει να αλλάξει διατροφή;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους