Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 133,944 εγγεγραμμένα μέλη και 713,956 μηνύματα σε 22,558 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 468 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μένουμε Ελλάδα...

Mici

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mici
H Mici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (...μια! 1η Ιουλίου 2006, ένα χαριτωμένο τιγράκι μας υιοθέτησε! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H Mici έγραψε στις 09:20, 18-11-06:

Σας αρέσουν οι εξορμήσεις στην Ελλαδίτσα μας. Σε βουνό ή Θάλασσα δεν έχει σημασία Αν ναι, τι περιλαβαίνει η εξόρμηση σας; Όπως, Ράφτινγκ, Αναρρίχηση, Jeep κ.α.
Σε ποια μέρη στην Ελλάδα έχετε πάει και ποια σας αρέσαν;;; Από που είναι η καταγωγή σας;
Οι γονείς μου είναι από Μεσσηνία. Η μητέρα μου από την Θούρια στην Καλαμάτα και ο Πατέρας μου από τους Δόλους Μεσσηνιακής Μανής.
Έμενα μου αρέσουν πολύ τα Τζουμέρκα. Να κάνεις βόλτα τον φθινόπωρο μέσα σε αυτό το όμορφο χρυσό δάσος τα πανύψηλα δεντρά και να ακούς τους ήχους της φύσης. :up:
Πηγαίνούμε όταν πέφτουν 4ημέρα στα Βόρεια, όπως π.χ. Νάουσα. Καμιά φόρα 1 ή 2 Σαββατοκύριακα τον μήνα πηγαίνουμε προς Πελοπόννησο. Πιο πολύ στο ορός Πάρνωνα. Μένουμε σε έναν καταπληκτικό ξενώνα ενός φίλου μας στην Βαμβάκου.
Ο Πάρνωνας είναι ότι πρέπει για κοντινές εξορμήσεις, πεζοπορία, να δεις μέρη που είναι αδιάβατα.

Έχουμε πάει σε τόσα ωραία και βουνίσια μέρη που δεν θυμάμαι :up: Από ελληνικά νησιά έχουμε πάει σχεδόν σε όλα έκτος από μερικά στις Κυκλάδες
Αχ... τι όμορφη που είναι η Ελλάδα μας, δεν συμφωνείτε;;; Την λατρεύω και μου κόβει την ανάσα όταν βλέπω μέρη της που δεν έχω πατήσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 09:30, 18-11-06:

αχ τι μου θυμιζεις! τα ταξιδια ειναι ηταν στο αιμα μου Εχω γυρισει πολλα μερη της Ελλαδας και ειδικα οταν πηγα στα σεμιναρια σπηλαιολογιας οπου οι εκδρομες ηταν πολλες Αυτο πριν πολλα χρονια.Εχω τρελα με τα σπηλαια.Τωρα δυστυχως οι συνθηκες απο πολλες αποψεις δεν αφηνουν τις περιπετειες να παρουν δραση.Οικογενεια 3 παιδια τα χω γυρισει ομως οπου μπορεσα τα παιδια μου Και οποτε μπορουμε θα το κανουμε Εχουν παρη το μικροβιο απο μενα Ταξιδι και παρ τους την ψυχη. πραγμα που δεν ειναι οτι καλυτερο για τον συζυγο Αγαπα το σπιτι και δυσκολα ξεσηκωνεται. Αν ξεσηκωθει ομως του δινει και καταλαβαινει.Εχεις παει στα λουτρα του Ποζαρ? αν οχι να πας ειναι καταπληκτικο τοπειο και προσφερεται για πολλα με αυτα που ασχολεισαι. στο μονο μερος που πηγα και δεν μου αρεσε ηταν η Μυτιλληνη. Εχω γυρισει ολο το Ιονιο Την Κερκυρα την φαγαμε με το κουταλι 3 φορες πηγαμε.Παργα καταπληκτικη Ναυπακτος Δελφους,Γαλαξειδη.Και σε πολλα αλλα μερη. Γιαννενα με δυο παπουτσια πανινα και ολα τα μερη πτος τα εκει.Χωρια εξω απο τον γενικο τουρισμο οπου το παλιο καφενεδακι σου προσφερει τοσες εκπληξεις που δεν τις παριμενεις Την παρεα των ντοπιων που σου φερονται σαν να εισαι δικος τους ανθρωπος.Θελω να γυρισω την Πελοπονησσο την Κρητη και την Μηλο ,Η μια εχει πολλα σπηλαια , η κρητη ειναι η δευτερη πατριδα μου κι ας μην εχω παει ακομα, και η μηλος γιατι εχει καταπληκτικα ηφαιστιακα τοπια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 10:16, 18-11-06:

Ax κι εγώ είμαι πολύ της εκδρομής και των ταξιδιών. Και έτσι όπως το περιγράφει η Γιώτα. Σε χωριά και μέρη που δεν πάνε οι πολλοί. Μέχρι τα 18 μου με τους γονείς μου είχαμε πάει σε πολλά μέρη της Ελλάδας (μόνο Ιόνιο δεν έχω πάει ποτέ). Αλλά και με φίλους έχουμε γυρίσει αρκετά. Πολύ αγαπημένη και πανέμορφη η Πελοπόνησος. Φέτος έπαθα πλάκα με τον Ταύγετο. Είχα ξαναπάει όταν ήμουν περίπου 10 χρονών, αλλά τι να θυμάμαι... Φέτος έπαθα την πλάκα μου, τόσο δέος δεν έχω ξανανιώσει. Απίστευτο.
Γιώτα, χωρίς να έχω ασχοληθεί τρελά μου αρέσουν κι εμένα πολύ τα σπήλαια. Δυστυχώς έχω πάει μόνο στου Δυρού και σε ένα στα Κύθηρα που πήγαμε φέτος. Πες καμια ιδέα μπας και ψήσω τον καλό μου για κανα τριημεράκι, αν και φαντάζομαι τα περισότερα είναι Βορεια Ελλάδα.
Παρόλο που θα τσαντιστείς, θα σου αναφέρω το εξής, που με εξόργισε και με έκανε ακόμα μια φορά να βρίσω τους Ελληναράδες. Στο σπήλαιο που πήγαμε μας κάναν ξενάγηση και μας είπαν ότι ένα εκατοστό σταλαγμίτη ή σταλακτίτη χρειάζεται 100 χρόνια για να δημιουργηθεί. Πίσω από μας ένας Κρητικός με όλη του την οικογένεια, γυναικα, παιδιά και πεθερικά μουρμουρίζει "Ναι σιγά μην χρειάζεται τόσο". Καποια στιγμή σβήνουν τα φώτα για λίγο, γιατί έκλεισε η γεννήτρια (μας είχαν προειδοποιήσει γιαυτό) και ακούω ξαφνικά πίσω μου ένα "τσακ". Δεν κατάλαβα τι ήταν και δεν αχολήθηκα κιόλας γιατί θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε. Όταν φύγαμε ο καλός μου μου είπς ότι είδε τον Κρητικό να κρατάει ένα κομμάτι σταλακτίτη. Ψιλοαρπαχτήκαμε γιατί δεν μίλησε (γενικά δεν ανακατεύεται αλλά αυτό ήταν τραγικό). Αν το είχα δει εγώ θα είχα κάνει φασαρία,αλλά... Αυτοί είμαστε λοιπόν, καταστρέφουμε ότι όμορφο υπάρχει...

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 10:49, 18-11-06:

Κατερινα Ενα πολυ ομορφο σπηλαιο ειναι των Ιωαννινων στο Περαμα Εδω στη βορεια Ελλαδα ειναι των Πετραλωνων και επισης το σπηλαιο Αλιστρατης το οποιο ειναι καταπληκτικο , το σπηλαιο του Μααρα στη Δραμα οπου υπαρχει μεσα στο σπηλαιο υπογειο ποταμι και το σπηλαιο του κιλκις .Βεβαια η ελλαδα ειναι γεματη σπηλαια εγω απολαμβανα οταν πηγαινα τα σπηλαια που δεν ηταν αξιοποιημενα και οπου δεν ειχαν πατησει παρα μονο σπηλαιολογοι .Ετσι οπως ηταν αυτουσια Φοβερος κοσμος εκει κατω!Θα σου βρω κι αλλα ομως πιο κοντα που μπορεις να πας Περιμενε να οργανωθω

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 11:08, 18-11-06:

Λοιπόν, μαμά από Ρόδο και μπαμπάς από πελοπόννησο (Ανδρίτσαινα, βρίσκεται στα σύνορα νομού Αρκαδίας με νομό Ηλείας). Γεννήθηκα στην Αθήνα και στα 12 μετακομίσαμε οικογενειακώς στην Ρόδο γιατί οι γονείς δεν άντεξαν την Αθήνα. Πέρασα 6 εφιαλτικά χρόνια (η κλειστές κοινωνίες δεν μου ταιριάζουν) και τελικά ξαναγύρισα στην Αθήνα. Όσο μέναμε στην Αθήνα πηγαίναμε κάθε χρόνο διακοπές. Συνήθως σε κάποιο νησί των κυκλάδων και για σ/κ πελοπόνησσο ή θεσσαλία. Το μικρόβιο των ταξιδιών το έχω κολλήσει από την θεία μου (και όχι μόνο αυτό το μικρόβιο).

Στην πελοπόννησο είναι πολύ ωραία για ράφτινγκ στον Λούσιο (παραπόταμος του Αλφειού). Διαμονή στην μαγευτική Καρύταινα ή στην Ανδρίτσαινα (αν και δεν είναι τόσο μαγευτική πια, είναι όμως ιστορική). Από φαγητά το μαστ είναι η τσιγαρίδα (παστό κρέας) με αυγά, πατάτες και ντομάτα και ο κόκορας με τις χυλοπίτες και από γλυκά οι δίπλες και οι κουραμπιέδες (που δεν το θεωρούν χριστουγεννιάτικο γλυκό). Κοντά (περίπου μισή ώρα με το αυτοκίνητο) είναι η Στεμνίτσα και η Δημητσάνα και λίγο παραπέρα τα Λαγκάδια. Αρκετά γραφικά χωριά. Στην Στεμνίτσα υπάρχει σχολή αργυροχρυσοχοΐας (κυρίως με ασήμι ασχολούνται) και μαγαζάκια με χειροποίητα παραδοσιακά γλυκά. Στην Δημητσάνα υπάρχει η μπαρουταποθήκη. Στα Λαγκάδια υπάρχει μια ταβέρνα ψηλά στο χωριό πολύ παραδοσιακή με τα περισσότερα προϊόντα παραγωγής τους. Η Ανδρίτσαινα έχει μια ιστορική βιβλιοθήκη και ένα αξιόλογο λαογραφικό μουσείο καθώς και ένα από τα πρώτα γυμνάσια της Ελλάδας. Επάνω στο βουνό βρίσκεται ο αρχαίος ναός του Επικούρειου Απόλλωνα (του οποίου δημιουργός είναι ο Ικτίνος έχει το ίδιο στυλ με τον Παρθενώνα αλλά είναι πέτρινος). Επειδή βρίσκεται ψηλά στο βουνό η θέα είναι υπέροχη, σου δημιουργεί ένα συναίσθημα αγαλίασης, ο ναός βρίσκεται κυριολεκτικά στην μέση του πουθενά. Είναι κρίμα που οι περισσότεροι Έλληνες δεν τον γνωρίζουν, οι ξένοι έρχονται από όλες τις γωνιές του κόσμου για να τον δουν και γνωρίζουν και την ιστορία του. Επίσης από την Ανδρίτσαινα περίπου 1 ώρα απέχει η Αρχαία Ολυμπία η οποία είναι φανταστική.

Πάμε από την άλλη πλευρά τώρα, Ρόδος. Η Ρόδος είναι πολύ ωραία να την επισκεπτεί κανείς αλλά όχι Ιούλιο και προς θεού όχι Αύγουστο γιατί γίνεται πανικός και δεν μπορείς να ευχαριστηθείς τίποτα. Ο ιδανικός μήνας είναι ο Σεπτέμβρης. Συνδιάζει ησυχία και κοσμική ζωή ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός. Αυτά που ακούγονται κάθε χρόνο στις ειδήσεις για τα αίσχη στο Φαληράκι αλήθεια είναι αλλά ευτυχώς περιορίζονται μόνο εκεί. Γενικά η πλευρά που είναι το Φαληράκι είναι η κοσμική η άλλη δεν είναι τόσο ανεπτυγμένη τουριστικά και κατά συνέπεια είναι πολύ ησυχη. Από μέρη που αξίζει να επισκεφτεί κανείς είναι η Λίνδος (το μόνο γραφικό χωριό της Ρόδου) με το κάστρο να δεσπόζει στην κορυφή του χωριού. Η παραλία της δεν είναι ότι καλύτερο οπότε καλό είναι για μπάνιο να προτιμηθεί κάποια άλλη τριγύρω. Επίσης καλό είναι αυτή η εξόρμιση να γίνει απόγευμα γιατί κάνει τρελή ζέστη το καλοκαίρι. Οι κοιλάδα με τις πεταλούδες είναι ωραία ακόμαι και τους μήνες που δεν έχει πεταλούδες και φυσικά οι 7 πηγές. Στο άλλο άκρο του νησιού βρίσκεται το πρασονήσι (προσωπικά το αγαπημένο μου μέρος σαν τοπίο) όπου είναι ιδανικό για αυτούς που κάνουν windserfing κλπ θαλάσια σπορ. Είναι μια λωρίδα από άμμο που τον χειμώνα καλύπτεται από την θάλασσα και στο βάθος ένα κομμάτι ξηράς που τον χειμώνα γίνεται νησί. Για αυτούς που αγαπούν τα θεία υπάρχει το μοναστήρι της Παναγιάς της Τσαμπίκας (όπου τάζουν τα παιδιά τους όσες δεν μπορούν να κάνουν παιδιά εξού και οι Τσαμπίκοι και οι Τσαμπίκες της Ρόδου) και για τους όχι τόσο θρήσκους υπάρχει μια τέλεια παραλία ακριβώς από κάτω. Στην άλλη πλευρά του νησιού υπάρχει ο αρχαίος χώρος της Καμείρου και λίγο παρακάτω το λιμάνι της Καμείρου όπου υπάρχουν ψαροταβέρνες και αναχωρούν καΐκια για την Χάλκη (μικρό νησάκι κοντά στην Ρόδο αξίζει για ημερήσια εκδρομή). Υπάρχει ένα βουνό τύπου πάρνηθα στο πιο κοντό του ο προφήτης Ηλίας και ένα χωριό τύπου χασιά η Εμπωνα που φημίζεται για τα κρέατα και τα κρασιά του (τα κρασιά Emery αν ξέρετε από εκεί είναι). Η πόλη της Ρόδου τώρα έχει πολλά πράγματα να δει κανείς και πολλά κτίρια από την εποχή της ιταλοκρατίας που πλέον χρησιμοποιούνται ως κτίρια για δημόσιες υπηρεσίες (νομαρχία, ταχυδρομείο, δημαρχείο κά). Υπάρχει φυσικά η παλιά πόλη με το παλάτι του μεγάλου μαγίστρου και το καστέλλο. Πολύ ωραία είναι μια βόλτα στην τάφρο το σούρουπο. Απέναντι από την Ρόδο (~2 ώρες με το καράβι) βρίσκεται η Σύμη. Είναι απίστευτα γραφική με πολλές μικρές παραλίες (κάποιες προσβάσιμες μόνο με βάρκα) και φυσικά το μοναστήρι του Πανορμίτη και το πευκόδασος. Το μόνο πρόβλημα που πιθανόν να έχετε είναι με την συνεννόηση με τους ντόπιους μιας και η διάλεκτος που μιλούν είναι αρκετά βαριά! Αυτά!

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 12:42, 18-11-06:

Εγω δεν εχω παει ακομα σε πολλα μερη της Ελλαδας, και απο εξωτερικο μονο στην Αγγλια.
Καθε καλοκαιρι-με εξαιρεση ενα-παμε στη χιο, απο οπου καταγετε η μαμα μου.
Εχω παει Μετεωρα-Λιμνη Πλαστηρα, οπου περασα καταπληκτικα.Πηγα με την θεια μου, την γιαγια μου και την μια αδελφη μου. Την εκρομη μας σημαδεψε ενα ατυχημα στο δρομο, που μια κοπελα εχασε την ζωη της μπροστα στα ματια μας.Τραυματικη εμπειρια.
Ενα καλοκαιρι-αυτο που δεν πηγαμε χιο-πηγαμε σκοπελο και αλλονησο.Τοτε που εγινε ο σεισμος στη σκυρο νομιζω.Επισης, πηγαμε μια μονοημερη κρουαζιερα στα νησια που αποτελουν το θαλασσιο παρκο για την προστασια των φωκεων, κοντα στην αλλονησο. Καναμε μπανιο σε μια παραλια, που για να φτασουμε επρεπε να βουτιξουμε απο το καραβι.Με τη μασκα εβλεπα κατι πλασματα στον πατο της θαλασσας, που δεν ειχα φανταστει οτι υπαρχουν.
Πριν δυο χρονια την Πρωτοχρονια πηγαμε Θεσσαλονικη(εχουμε ξαναπαει, αλλα δεν θυμαμαι ποτε). Εκει μενει ενας αδελφικος φιλος του πατερα μου με την οικογενεια του. Πολυ ωραια, αλλα και πολυυυυ φαι!
Με τις εκδρομες του σχολειου, εχω παει καλαματα-αρχαια ολυμπια-μυστρα.Να σας πω την αληθεια απο αξιοθεατα δεν θυμαμαι πολλα, μονο τα κλαμπ της περιοχης.
Πηγαμε και συρο.Η καλυτερη εκδρομη της ζωης μου!Και περασα τελεια, και το μερος ηταν καταπληκτηκο.Γυρισαμε ολο το νησι, χαθηκαμε με κατι φιλους μου στην ανω συρο(εκει που ειναι οι καθολικοι, αν δεν κανω λαθος).Μεναμε σε ενα ξενοδοχειο μονο το σχολειο μας, και το δωματιο μας ειχε θεα την θαλασσα.Υπεροχα...
5μερη στη ροδο. Απο τα 5 σχολεια του Χαλανδριου, τα 4 ηταν εκει!Περασα και εκει ωραια-οχι τοσο οσο στη συρο.Αnabou, πηγαμε στη λινδο, πολυ ωραια, αλλα κουραστηκαμε να ανεβουμε.Κατι φιλες μου ανεβηκαν με γαιδουρακια, αλλα εγω τα λυπηθηκα ετσι οπως τα ειχαν και ειπα να ανεβω με τα ποδαρακια μου.Πηγαμε στο ενυδρειο της ροδου, στην παλια πολη και σε πολλα αλλα. Ωραιο νησι, και εμενα μου φανηκε "επιβλητο" οταν το πρωτοαντικρυσα!
Στην τηνο παμε καθε χρονο μια μονοημερη εκδρομη λογω ταματος. Φετος δεν πηγα με τους γονεις μου, και λεμε με μια φιλη μου, αν εχει καλο καιρο να παμε την αλλη κυριακη...
Α, για το τελος, να σας πω οτι εχω παει και στην Ακρατα οπου νοικιαζει ενα σπιτι ο θειος μου.Πηγαμε και στα καλαβρυτα, στη ζαχλωρου και σε κατι αλλα χωρια εκει γυρω!

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (...μια! 1η Ιουλίου 2006, ένα χαριτωμένο τιγράκι μας υιοθέτησε! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H Mici έγραψε στις 10:27, 19-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από giota
αχ τι μου θυμιζεις! .... Εχω τρελα με τα σπηλαια ...Η μια εχει πολλα σπηλαια , η κρητη ειναι η δευτερη πατριδα μου κι ας μην εχω παει ακομα, και η μηλος γιατι εχει καταπληκτικα ηφαιστιακα τοπια
Wow…Σπηλαιολογία!!! Κάτι τέτοια μου αρέσουν πολύ!!! Έχω πάει σε διάφορα σπήλαια. Στον Δυρό, Πετραλωνα, Αλιστράτη ... και σε πολλά άλλα που δεν θυμάμαι τα ονόματα τους.
Εμείς προσπαθούμε να ξεφεύγουμε όσο μπορούμε πριν αποκτήσουμε μωράκι και σε μένα ο άντρας μου είναι πολύ σπιτόγατος, αλλά εάν τον ξεσηκώσουμε μεγάλη παρέα, ξεκουνιέται :up:
Χμμμ, λουτρά του Ποζαρ;;; Τι είναι τούτο;;; που βρίσκονται;
Η Μυτιλήνη αξίζει σε κάποια μέρη της, εάν έχεις αυτοκίνητο. Το κέντρο δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ, άλλα κάποια μέρη όπως τα Βατέρα, η Καλλονή, ο Άγιος Ραφαήλ και το Μανταμαδο μου σημαδέψανε την ψυχή και το μυαλό μου.
Η πεθερά μου είναι από την Κέρκυρα Πήγα για πρώτη φορά πριν παντρευτούμε. Είναι πανέμορφη. Σκοπεύουμε να ΠΑΜΕ το Πάσχα να παρακολουθήσω από κοντά την παράδοση τους.
Η Πελοπόννησος αν και η πρώτη μου πατρίδα είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ. Έχει πολλά όμορφα μέρη να δεις.
Η ορεινή Ναύπακτος είναι ΤΟ ΚΑΤΙ άλλο!!! Η Κρήτη είναι όπως λες και ΕΣΥ η δεύτερη πατρίδα μου. Την έχω γυρίσει μονοπάτι, μονοπάτι, δρομάκι, δρομάκι δεν έχω αφήσει τίποτα!!! ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΩ... Το Φαράγγι Σαμαράς το έχω περάσει 4 φορές σε όλη μου την ζωή. Κάθε φόρα μου έκοβε την ανάσα!!!
Να πάτε ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ και να μείνετε στα όμορφα Χανιά. Έχει πολλές επιλογές για εκδρομές και για Must μπάνια σε όμορφες παράλιες. Οτιδήποτε θέλεις να με ρωτήσεις πολύ ευχαρίστως θα σου πω.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 10:35, 19-11-06:

εφ οσον εχετε παει Ναουσα θα το βρειτε ευκολα Ειναι πριν την Ναουσα στην Αριδαια πελλας στο χωριο Λουτρακι Πλατανια βουνο χαραδρες νερο πολυ νερο και το ποταμι με καταρακτες απο οπου βγαινει και νερο ζεστο το χειμωνα το μισο ποταμι αχνιζει .Ειναι τα γνωστα λουτρα του ποζαρ οπου η φυση εχει δωσει ρεστα πραγματικα Εχει και πισινα με νερο απο τις ιαματικες πηγες αλλα μπορεις να βρης σημεια στο ποταμι οπου το νερο βγαινει μεσα εκει και ειναι ζεστο .Και πιο πανω λιγα χιλιομετρα ειναι το χιονοδρομικο κεντρο του Βορα Καϊμακτσαλαν. Εχει και ιστοσελιδα www.loutrapozar.com/greek/home.htm πες και στο google και θα βρεις πολλες λεπτομερειες και φωτο. και εδω δες www.touristorama.com/05/Loutra.html εδω θα βρεις πως θα πας και φωτο

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 11:52, 19-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από sardela
Εχω παει Μετεωρα-Λιμνη Πλαστηρα, οπου περασα καταπληκτικα ...Την εκρομη μας σημαδεψε ενα ατυχημα στο δρομο, που μια κοπελα εχασε την ζωη της μπροστα στα ματια μας.Τραυματικη εμπειρια.
Τα Μετέωρα είναι πανέμορφα, σου προκαλεί δέος όταν τα βλέπεις... Το ήξερες ότι κάποτε εκεί ήταν θάλασσα;
Βέβαια είχα τραυματική εμπειρία εκεί πέρα. Όταν με τον ορειβατικό σύλλογο που ήμουν παλιά είχαμε πάει για αναρρίχηση. Είχα φτάσει σχεδόν στην κορυφή, όταν από μια χαραμάδα βγήκε ένα περιστέρι, τρόμαξα και έπεσα κάτω 3 μέτρα και πήρα μαζί μου τους γάντζους που με στηρίζανε. Ευτυχώς δεν έπαθα τίποτα. Φυσικά ήταν η τελευταία φόρα που έκανα αναρρίχηση.
Ήταν ΥΠΕΡΟΧΑ σε όλο τους το μεγαλείο!!! Ξαναπήγα μαζί με τον άντρα μου, όταν πρωτόπηρα το αμάξι και ήθελα να κάνουμε ένα μακρινό ταξιδάκι για να το στρώσω και να το συνηθίσω.
Όσο για τα ατυχήματα στον δρόμο... Έχω ζήσει αρκετά Έτσι όπως τρέχουνε σαν παλαβοί και μετά σε ρωτάνε γιατί σκοτώνονται!!!
Η Αλλονήσος είναι πανέμορφη! Έχει δελφινάκια και φώκιες υπό προστασία.
Έχεις πάει ποτέ στην Ζάκυνθο; Είναι φανταστική, εκεί θα δεις θαλάσσιες χελώνες. Μια χελώνα (όχι στην Ζάκυνθο άλλα στην Σκιάθο) εκεί που είχα ξαπλώσει στην παράλια με τα ποδιά μου στο νερό και διάβαζα ένα βιβλίο, ξαφνικά ένιωσα έναν τρομερό πόνο στο μεγάλο δάκτυλο του ποδιού μου... όπως καταλαβαίνετε, με είχε δαγκώσει ήταν φοβερή η άτιμη, έτρωγε και από το χέρι σου, φρούτα, ψωμάκι ότι είχα μαζί μου.

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H sardela έγραψε στις 12:34, 19-11-06:

Δεν εχω παει ακομα στη Ζακυνθο. Θελω ομως να παω καποια στιγμη. Ισως το καλοκαιρι με την παρεα μου.
Οντως τα μετεωρα ηταν καταπληκτικα και μολις τα ειδα ειπα οτι μοιαζουν με σκηνικο του Χολιγουντ.
Οταν ειχα παει κατασκηνωση στο λουτρακι, ειχα γραφτει σε ενα προγραμμα με extreme sports, που περιλαμβανε πορεια και διανυκτερευση στα γερανια ορη(περπαταγαμε 10 ωρες και διανυκτερευσαμε σε μια εκκλησια, στρωματσαδα), αναρριχηση(παλι στα γερανια ορη) και καταδυση. Για την καταδυση, καναμε καποια δοκιμαστικα στην πισινα. Οποιος εχει κανει καταδυση, θα γνωριζει οτι ο δευτερος αναπνευστηρας, συγκρατητε απο ενα πλαστικο γατζο.Στο δικο μου εξοπλισμο, ειχαν ξεχασει να το βαλουν στο γατζο με αποτελεσμα, να τυλιχτει γυρω απο το λαιμο μου ενω βρησκομουν στον πατο της πισινας, και παραλιγο να πνιγω. Αλλα ευτυχως ηταν μια κοπελε εκει κοντα, με ειδε που προσπαθουσα να ανεβω στην επιφανεια, και με βοηθησε....
Για την Σκοπελο και την Αλοννησο εχω να πω οτι εχουν παρα πολυ πρασινο και εξαιρετικες παραλιες.
Α, να συμπληρωσω οτι εχω παει και στην παρο,φετος το καλοκαιρι με την παρεα μου.Ωραια και εκει, ειδα πολλους γνωστους. Η καλυτερη παραλια που πηγα, ηταν οι κολυμπηθρες, οπου πηγαμε με καραβακι και ηταν υπεροχα. Ειχε αρκετο κοσμο, αλλα εμεις βρηκαμε ενα μερος λιγο απομερο και καθησαμε. Μεναμε στη Ναουσσα, η οποια ειχε καλη νυχτερινη ζωη, αλλα για τα πρωινα και το φαγητο προτιμισαμε την Παροικια!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 15:31, 19-11-06:

εγω παλι δεν εχω γυρισει πολυ στην ελλαδα μονο στην χιο στην σαλονικα στην χαλκιδικη στην χαλκιδα τα κοντινα νησια του σαρωνικου ακομη στην τηνο κ στην κρητη εχω παει να πω την αληθεια μου σαν την χιο πουθενα δεν μπορω να περασω καλα δεν ξερω νομιζω οτι ειμαι λιγο υπερβολικη αλλα τον λατρευω αυτον τον τοπο γεννηθηκα εκει κ νισταλγω καθε μερα την μυρωδια του πρωινου ξυπνηματος κ το δροσερο αερακι που μυριζει θαλασσα αχ να μπορουσα να μεινω εκει

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H sardela έγραψε στις 15:32, 19-11-06:

Ladycat, επειδη τα πραγματα στην Αθηνα για το επαγγελμα μου ειναι δυσκολα, εχω σκοπο οταν τελειωσω(με το καλο)την σχολη μου, να ζητησω να διοριστω στη Χιο.Δεν εχεις σκοπο να γυρισεις ποτε?

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 15:53, 19-11-06:

μακαρι να μπορουσαμε αλλα δεν εχει δουλεια εκει για τον αντρα μου οταν βγουμε στην συνταξη ισως καταφερουμε κ παμε

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 19:43, 19-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
εγω παλι δεν εχω γυρισει πολυ στην ελλαδα μονο στην χιο στην σαλονικα στην χαλκιδικη στην χαλκιδα τα κοντινα νησια του σαρωνικου ακομη στην τηνο κ στην κρητη εχω παει να πω την αληθεια μου σαν την χιο πουθενα δεν μπορω να περασω καλα δεν ξερω νομιζω οτι ειμαι λιγο υπερβολικη αλλα τον λατρευω αυτον τον τοπο γεννηθηκα εκει κ νισταλγω καθε μερα την μυρωδια του πρωινου ξυπνηματος κ το δροσερο αερακι που μυριζει θαλασσα αχ να μπορουσα να μεινω εκει
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Ελλάδα αλλά αυτό που νιώθω για την Κεφαλονιάδεν συκρίνεται με τίποτα! Παρόλο που δεν γεννήθηκα εκεί, πέρναγα όλες τις διακοπές μου από μωρό και μεγαλώνοντας όποτε βρω ευκαιρία πηγαίνω. Είναι πολύ μεγάλο νησί και οσο κι ν την έχω γυρίσει κάθε φορά βρίσκω μέρη που με εκπλήσουν με την ομορφιά τους. Και δε μιλάω για Φισκάρδο ή την παραλία του Μύρτου που τα θεωρώ πολύ τουριστικάκαι καλά μονο για καρτ ποσταλ, αλλά άλλα όπως η Ασσος, τα Κηπούρια, η Αγία Κυριακή ή τα Βάτσα που είναι μακραν ωραιότερα. Ειμαι τρομερά τοπικίστρια σε σημεό του να μην ανέχομαι κακή κουβέντα για το νησί μου!!!
Παρόλα αυτά, πραγματικά η Ελλάδα έχει πανέμορφα μέρη τόσο βουνό όσο και θάλασσα που δε σου φτάνει μια ζωή για να τα γυρίσεις....

Παράθεση

Κίττυ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κίττυ
H Κίττυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H Κίττυ έγραψε στις 16:14, 20-11-06:

τρόμαξα και έπεσα κάτω 3 μέτρα και πήρα μαζί μου τους γάντζους που με στηρίζανε.
Ποιους γάντζους εννοείς; Τα καραμπινερ; Τα γκολό; Τα οχτάρια;
Ή το σχοινί και το μποντριέ;
Ανέβαινες πρώτη ή σε ασφάλιζαν από κάτω;3 μέτρα είναι πολλά για δεύετρος.Όταν ανεβαίνεις ως δεύτερος, η πτώση είναι όση και η ελαστικότητα του σχοινιού, δηλ. ελάχιστη.

Ευτυχώς δεν έπαθα τίποτα.
Η αναρρίχηση είναι ένα πολύ ασφαλές σπορ και αν τηρείς τους κανόνες ασφαλείας και πτώση να έχεις, αν έχεις εκπαιδευτεί να πέφτεις, δεν παθαίνειες τίποτα.Τα υλικά είναι ειδικά ελεγμένα και σε κρατάνε ασφαλή.

Φυσικά ήταν η τελευταία φόρα που έκανα αναρρίχηση.
Πτώση σε αναρρίχηση έχουν όλοι ασχολούνται με αυτή.Αλοίμονο.Αν δεν πέσεις, δεν θα καταλάβεις και πόσο ασφαλή είναι τα υλικά.Με μια πτώση, ακόμα και από τρια μέτρα, ως πρώτος, με τη σωστή εκπαίδευση ξέρεις και προστατεύεσαι. Άλλωστε για να φτάσει κάποιος να ανεβαίνει ως πρώτος, πάει να πει ότι έχει αρκετή εμπειρία.Πάντως αν όλοι σταματούσαν την αναρρίχηση με μια πτώση, κανένας δε θα έκανε....

Τα αναφέρω όλα αυτά γιατί η αναρρίχηση είναι παρεξηγημένη και πολλοί ακούνε πτώση και φοβούνται...Ωστόσο αν κάποιος το δοκιμάσει, θα καταλάβει ότι είναι απόλυτα ασφαλές σπορ.

Δε διαφωνώ ότι η εμπειρία σου ήταν τραυματική ενδεχομένως, αλλά καλό είναι να διευκρινίζουμε κάποια πράγματα γαι τις συνθήκες μιας πτώσης.

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 12:22, 22-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Κίττυ
Ποιους γάντζους εννοείς; Τα καραμπινερ; Τα γκολό; Τα οχτάρια; Ή το σχοινί και το μποντριέ; ... Δε διαφωνώ ότι η εμπειρία σου ήταν τραυματική ενδεχομένως, αλλά καλό είναι να διευκρινίζουμε κάποια πράγματα γαι τις συνθήκες μιας πτώσης.
Είχα την ορειβατική ζώνη (Μποντριέ) με ειδικά σημεία στήριξης για τα καραμπίνερ. Τα Καραμπίνερ τα είχα δέσει με το μποντριέ και τον καταβατήρα. Ήμουν η δεύτερη στον βράχο. Κάτω και πάνω μου είχα δυο έμπειρους αναβατές.
Δεν λεω ότι δεν είναι ασφαλές σπορ. Είναι πιο ασφαλές από ότι η Ορειβασία. Οι κρίκοι όπου περνούσαμε τα καραμπίνερ ήταν ήδη στον βράχο. Έτσι από την πτώση μου, τους πήρα και τους 3 κρίκους. Πάντα υπάρχουν καρφωμένοι κρίκοι στους βράχους στα Μετέωρα και απαγόρευαν να βάζεις άλλους, εκτός εάν πάρεις άδεια.
Ήταν η τρίτη και η τελευταία αναρρίχηση μου, μετά από έξι σαββατοκύριακα εκπαίδευση στον ΕΟΣ Αχαρνών. Θα ξανάκανα αναρρίχηση σε πιο ασφαλή βουνά και όχι στα Μετέωρα. Τώρα, παει παντρεύτηκα και μου έχουν κοπεί αυτά. Μόνο στο γυμναστήριο, πηγαίνω και κάνω Pillates και Yoga!!!
Έκανα και καταδύσεις στην Κρήτη. Αχ, βαχ... τι ωραίες εποχές. Ελπίζω κάποτε τα παιδία που θα κάνω να αγαπήσουν όσο και εγώ τα σπορ στην φύση. Είναι ο καλύτερος τρόπος να για τους εσωστρεφείς ανθρώπους. Ζουν, μαθαίνουν και ανακαλύπτουν πράγματα για τον εαυτό τους. Και ηρεμούν ψυχολογικά.
Για μένα η φύση με τον οποιονδήποτε τρόπο είναι η αδυναμία μου. Προσπαθούμε με τον άντρα μου να φεύγουμε 1-2 Σαββατοκύριακα τον μήνα, εκτός Αθηνών.

Από ότι διαβάζω, πρέπει να είσαι πολύ έμπειρη!!! :up: για πες μου ιστοριες!!!

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 12:33, 22-11-06:

Με αυτά που γράφετε με κάνετε και ζηλεύω! Εγώ γυρνούσα την Ελλάδα και τον κόσμο γενικά πριν παντρευτώ. Ο άνδρας μου έχει γυρίσει σχεδόν όλο τον κόσμο (εκτός Αυστραλίας) νεώτερος και τώρα όταν του λέω να πάμε καπου μου λεέι ότι έχει ξαναπάει και βαριέται....
Όσο για σπορ εκείνος είναι γυμναστής και πρώην ποδοσφαιριστής σε Γερμανική ομάδα (ζούσε 18 χρόνια Γερμανία, από 18 χρονών) και τρέχει από γυμναστήριο σε γήπεδο και τούμπαλιν
Εγώ ενώ έκανα χορό, pilates και βάρη πριν το γάμο και τους πρώτους μήνες, τον τελευταίο 1,5 χρόνο δεν προλαβαίνω ούτε να βήξω!!!! Τελικά από κάθε αποψη ο γάμος είναι καλός για τους άνδρες και όχι για τις γυναίκες δεν βρίσκετε?

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 13:03, 22-11-06:

Kaλως ηρθες στο Κλαμπ! Aspasiapef.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 13:10, 22-11-06:

Kaλως ηρθες στο Κλαμπ! Aspasiapef.
Βρε καλώς ήρθα στο κλαμπ των παντρεμένων, πως θα βγω δεν ξέρω!!! Ήδη έχω πάρει 10 κιλά και ανεβαίνω, και όχι τιποτ' άλλο, αλλά μου το σχολιάζει κι όλας ότι πάχυνα και μου λέει γιατί δεν πάω γυμναστήριο! Αν κάτσει και μαγειρέψει, καθαρίσει, πλύνει και σιδερώσει αυτός, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα και κάθε μέρα να πηγαίνω! Άσε που πριν το γάμο μου έλεγε "καθε Σ/Κ θα πηγαίνουμε κι αλλού μωράκι μου!", ενώ τώρα του το λέω και κάνει την πάπια!!!!

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 14:01, 22-11-06:

κ κι εμενα ετσι μου πε πριν 18 χρονια οτι θα με πηγαινει οπου θελω . 18 χρονια τωρα Παπαπαααππαα!koyak!Κουακ!Και τι ζηταω η γυναικα? Εναν Αγιο Μαυρικιο ζηταω.

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 14:23, 22-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Βρε καλώς ήρθα στο κλαμπ των παντρεμένων, πως θα βγω δεν ξέρω!!!
Συμφωνώ και επαυξάνω... Βέβαια, αν κάνουμε κάποτε παιδία... να δω πως θα είναι τα πράγματα. Ευτυχώς που ο άντρας μου με καταλαβαίνει. Είπαμε, τις καθημερινές θα μαγειρεύω και αυτός θα πλένει τα πιάτα τα Σαββατοκύριακα θα μαγειρεύει και θα πλένει τα πιάτα και θα ξεσκονίζει το σπίτι
Εγώ κάνω τα υπόλοιπα, σκούπισμα, σφουγγάρισμα και σιδέρωμα. Ευτυχώς όμως, φεύγουμε κάποια Σαββατοκύριακα τον μήνα.
Ο άντρας μου έχει παει σε λίγες χώρες στην Ευρώπη. Εγώ μόνο στην Αμερική έχω παει όταν ήμουν 1ος χρόνου και δεν παίζεται!!! και στον Άγιο Δομίνικο για γαμήλιο ταξίδι.
Παρ’ όλα αυτά, με μεγάλη δυσκολία πηγαίνω στο γυμναστήριο. Να είναι καλά η Mici μου, που ώρες θέλει παιχνιδάκια και με έχει σε συνεχή κίνηση. :up:
Του χρόνου όμως, θα βάλω σε πρόγραμμα πριν την επιστροφή στο σπίτι να πηγαίνω πρώτα γυμναστήριο. Γιαααααααααααααααααα να δούμε, θα το τηρήσω;;;

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 14:24, 22-11-06:

Εγώ Γιώτα μου, ούτε Αγιο Μαυρίκιο, ούτε Μπαλί, ούτε Πουκε, πιο απλά πράγματα ζητάω. Να φανταστείς την Κυριακή για Χαλκίδα ξεκινήσαμε να πάμε για φαγητό, στο Κρυονέρι καταλήξαμε, με την δικαιολογία "να δουμε τι κάνει το σπίτι". Καλά είναι και σε χαιρετάει!!!! Τι να κάνει το σπίτι, να σηκώθηκε και να έφυγε? Τι να κάνω η γυναίκα μ'αυτον που έμπλεξα!!!..... Ενώ στην αρχή χαιρόμουν που του άρεσε η Κεφαλονιά και την αγάπησε, σχεδόν, όσο κι εγώ τώρα εύχομαι να μην του άρεσε τόσο για να πηγαίνουμε κι αλλού. Τουλάχιστον όσο ζούσε Γερμανία, πήγαινα μια φορά το μήνα και πηγαίναμε και Βελγιο ή Ολλανδια οδικώς που ήταν πολύ κοντά. Τώρα πάει κι αυτό!!!!

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 14:26, 22-11-06:

Τα ταξιδια ειναι τροπος ζωης ,παθος, αν δεν το εχουν το καλυτερο που μπορουν να κανουν ειναι να σε πανε μεχρι το μπαλκονι και να σου πουνε Ωραια δεν ειναι κι εδω αγαπη μου?

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 14:31, 22-11-06:

Τα ταξιδια ειναι τροπος ζωης ,παθος, αν δεν το εχουν το καλυτερο που μπορουν να κανουν ειναι να σε πανε μεχρι το μπαλκονι και να σου πουνε Ωραια δεν ειναι κι εδω αγαπη μου?
Εμένα το 'χε αλλά κάπου στην διαδρομή το 'χασε!!!
Μάλλον φταίω κι εγώ. Ίσως θέλει λίγο πίεση ακόμα ή πλάγιους τρόπου του τύπου "πόσο θα'θελα να βλέπαμε αγκαλιά το ηλιοβασίλεμα στην Σαντορίνη!!!..." Λίγο γλυκανάλατο και ξενερουά, που ίσως να έπιανε στην αρχή στις μεγάλες μας αγάπες αλλά μετά από 6 σχεδόν χρόνια σχέσης και 2 γάμου χλωμό το βλέπω. Μάλλον θα μου απαντήσει "κι απ'το μπαλκόνι μια χαρά το βλέπουμε!!"
Έχω ξεμείνει από ιδέες. Γιώτα - Νερίνα Heeeeelpppp!!!:cry::cry: :cry:

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 14:36, 22-11-06:

Η αλλη λυση ειναι να μπαινεις στο αυτοκινητο και να λες Εγω αγαπη μου παω τωρα ξερω γω στη Λιμνη Πλαστηρα μεχρι να γυρισω σε παρακαλω αγαπη μου τελειωσε τα 2 πλυντηρια που εχω ετοιμα απλωσε τα ρουχα, α και βαλε και ηλεκτρικη γιατι θα γυρισω κατευθειαν για την δουλεια και αν θες καλεσε και τη μαμα μου με τη μαμα σ ου για φαγητο την Κυριακη γιατι περιμενουν το τραπεζι που τους εταξα .Δεν ξερω γιατι αλλα μαλον δεν θα πας μονη σου στην λιμνη
Υ.Γ. αν δεν εχεις διπλωμα ακομα καλυτερα μπες και βαλε μπρος την μηχανη αυτο σιγουρα θα πιαση.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 14:40, 22-11-06:

Η αλλη λυση ειναι να μπαινεις στο αυτοκινητο και να λες Εγω αγαπη μου παω τωρα ξερω γω στη Λιμνη Πλαστηρα μεχρι να γυρισω σε παρακαλω αγαπη μου τελειωσε τα 2 πλυντηρια που εχω ετοιμα απλωσε τα ρουχα, α και βαλε και ηλεκτρικη γιατι θα γυρισω κατευθειαν για την δουλεια και αν θες καλεσε και τη μαμα μου με τη μαμα σ ου για φαγητο την Κυριακη γιατι περιμενουν το τραπεζι που τους εταξα .Δεν ξερω γιατι αλλα μαλον δεν θα πας μονη σου στην λιμνη
Δεν θα το πιστέψει! Συχαίνομαι να οδηγώ και το αποφεύγω όσο γίνεται. Εκτός αυτού αν τον αφήσω να κάνει δουλειές στο σπίτι θα το ριμάξει!!!! Όσο για φαγητό, τόσα χρόνια μόνος του, δεν έμαθε ούτε αυγό να βράζει έτρωγε έξω. Ακόμα και καφέ εγω του μαθα να φτιάχνει (και φτιάχνει δικό του μόνο)....
Που είναι ο μπαμπάκας μου που έκανε τα πάντα από δουλειές καλύτερα από τη μητέρα μου και μαγείρευε και καταπληκτικα!!! Και δε θυμάμαι μικρή να μέναμε ποτέ Σ/Κ σπίτι, κάθε φορά αλλού μας πήγαινε εκδρομή....

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 14:42, 22-11-06:

Η αλλη λυση ειναι να μπαινεις στο αυτοκινητο και να λες . . . Δεν ξερω γιατι αλλα μαλον δεν θα πας μονη σου στην λιμνη
Χα, χα, χα... τι μου θύμησες τώρα!!! Ακριβώς αυτό είχα κάνει στον άντρα μου! Τον παράτησα, πήρα την ξαδελφη μου και πήγαμε στο χωριό μας για 3 μέρες!!!
Όταν γύρισα έκανε σαν πληγωμένο κουταβάκι με κατεβασμένα τα αυτάκια του. Και είπε ότι δεν θα το ξανακάνει και ότι θα φεύγουμε 1 ή 2 Σ/Κ τον μήνα
Δουλεψε!!! :up:

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 14:56, 22-11-06:

Δεν θα χρειαστη να κανη τιποτα μολις σε δη πισω απο το τιμονι θα ερθει!Περα απο το χιουμορ ομως Και μενα ο αντρας μου ειναι του καναπε Το να του πω παμε καπου μωρε μουχλα βγαλαμε εδω μεσα φερνει πισω την εξης ωραια απαντηση Μια χαρα δεν ειμαστε κι εδω που να τρεχουμε τωρα? Εχω γυρισει πολυ οσο ημουν ελευθερη και στο γαμο ξεκινουσα φροντιστηριο απο τα χριστουγεννα για το καλοκαιρι που θα παμε και τα σχετικα . Εγω παλι ειμαι ακριβως το αντιθετο δως μου ταξιδι και ας μην ξερω καν που θα παω Δεδομενου οτι εχω και τρια παιδια που θα πρεπει να τα ετοιμασω κι αυτα ξερεις μπαγκαζια και τα σχετικα τωρα περιοριστικα αλλα με το πες πες εχουμε παει σε αρκετες μεριες της Ελλαδας ολοι μαζι Καποτε ανεβηκαμε το φαραγγι του Αγ Διονυσιου στον Ολυμπο με τα διδυμα στην πλατη ηταν 8 μηνων τοτε Βεβαια εγω τα φτυσα και μονο η περηφανια του να μην με βγαλει η Ε.Μ.Α.Κ και βρη ο αντρας πατημα και μου πη -ειδες που σου ταλεγα -τα καταφερα και βγηκα απο κει με την μικρη στην πλατη και τα υπολοιπα μπαγκαζια στα χερια.Το ξανακανω ομως αν τυχη ξανα και αυτη τη φορα σιγουρα θα με βγαλει η ΕΜΑΚ. Περιπετεια ,νεα μερη ,καινουργιοι ανθρωποι , δεν μπορει να το νιωση ομως. Ο καθενας οπως αισθανεται ειναι Παντως αμα ξεκινηση δεν κανει πισω σε τιποτα Το θεμα ειναι να τον βγαλω εξω απο το σπιτι

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 15:00, 22-11-06:

Καποτε ανεβηκαμε το φαραγγι του Αγ Διονυσιου στον Ολυμπο με τα διδυμα στην πλατη ηταν 8 μηνων τοτε Βεβαια εγω τα φτυσα και μονο η περηφανια του να μην με βγαλει η Ε.Μ.Α.Κ και βρη ο αντρας πατημα και μου πη -ειδες που σου ταλεγα -τα καταφερα και βγηκα απο κει με την μικρη στην πλατη και τα υπολοιπα μπαγκαζια στα χερια.

:up: :up: :up: :up:

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 18:14, 22-11-06:

Κατω εχετε πολυ ωραια κοντινα μερη στην Αθηνα και μια ημερησια εκδρομη θα ναι πιο ευκολο να την δεχτη

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 23:12, 22-11-06:

Για πελοπονησο που παιζουν τα καλυτερα?

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 12:17, 23-11-06:

Για πελοπονησο που παιζουν τα καλυτερα?
Καλημέρα, Γιώτα...
Τι θα ήθελες;;; Βουνό ή Θάλασσα;
Εάν έχεις τζιπ ή οποιαδήποτε άλλο αυτοκίνητο. Ο Πάρνωνας είναι πολύ όμορφος αυτή την εποχή. Μπορείς να περιπατήσεις μέσα στο δασός, εάν έχεις τζιπ μπορείς να πας σε όμορφες και αδιάβατες περιοχές. Με απλό αυτοκίνητο, μπορείς να πας σε καταφύγια και να κανείς βόλτα μέσα στο δασός. Δεν έχει πολύ κόσμο και είναι τόσο ήσυχα.
Είναι μόνο 3 ώρες από Αθήνα. Ότι πρέπει για Σ/Κ. Εμείς φεύγουμε Παρασκευή μετά την δουλεία και διανυκτερεύουμε 2 μέρες σε έναν υπέροχο ξενώνα στη Βαμβακού και την Κυριακή νωρίς το απόγευμα αφού κάνουμε την βόλτα μας και φαμε, γυρνάμε Αθηνά. :up:

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 18:46, 23-11-06:

Ευχαριστω !

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 21:56, 23-11-06:

Για Γιώτα: Τώρα με προσβάλλεις. Άκου για Πελοπόννησο που παίζουν τα καλύτερα; Σπίτι μου. Έρχεσαι την αράζεις αφήνεις άντρα γάτο παιδιά και φεύγουμε μαζί (εαν θες φεύγεις και μόνη σου, έχουμε σπηλιές αρκετές). Τα καλύτερα θα τα βρούμε στο δρόμο μας. Σπίτι τους χωράει όλους. Άντρας τα αντέχει όλα, μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και για ανάβαση σε βουνό, τα παιδιά μου δεν είναι ότι καλύτερο αλλά στα ξένα παιδιά φέρονται άψογα, γάτος Ο ΓΑΤΟς, φαί για το λόχο η μαμά μου, ψώνια ο μπαμπάς μου, ποδήλατα και υπολογιστές για τα αγόρια, κούκλες για τα κορίτσια και άλλες αηδίες, συλλογή παιδικών dvd τεραστία, τηλεόραση για τον άντρα και ρωτάς τους άλλους για τα καλύτερα; Με πλήγωσες βαθειά, φτιάξε βαλίτσες και έλα.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 23:24, 23-11-06:

Ειδικα εκει το οτι αφηνω αντρα, γατο και παιδια και φευγουμε μ εστειλε:up: Με βαζεις σε πειρασμο. ευχαριστω.. Προσεχε με τοσες προσφορες θα ερθω!

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 11:02, 14-12-06:

Παιδία!!!

Πείτε μου καμία καλή ιδέα για το που να πάμε διακοπές!!!

Έχω στερέψει από ιδέες. Άσε που δεν έχω παει πουθενά Χριστούγεννα εκτός από Καλαμάτα και Σπάρτη.

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H sardela έγραψε στις 11:08, 14-12-06:

Στη λιμνη Πλαστηρα ειναι πολυ ωραια. Ειχαμε παει τον Οκτωμβρη πριν μερικα χρονια και περασαμε καταπληκτικα!

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 12:32, 14-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από sardela
Στη λιμνη Πλαστηρα ειναι πολυ ωραια.
Έχω παει εκεί πολλές φορές. Θα ήθελα ένα μέρος που να μυρίζει ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!

Παράθεση

mariag (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariag
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H mariag έγραψε στις 12:49, 14-12-06:

Πολύ όμορφα είναι στα Ζαγοροχωρια,-αλλά μακριά!-στην Αράχωβα,στο Νυμφαίο στη Φλώρινα και στην ορεινή Κορινθία για πιο κοντινη απόδραση!!

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 12:53, 14-12-06:

Επίσης Καλάβρυτα και Καστοριά

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 13:26, 14-12-06:

Mariag & Aspasiapef πολύ καλές επιλογές.

Θα προτιμούσα Ζαγοροχώρια και ας είναι ΜΑΚΡΙΑ και μου αρέσει πολύ εκεί. Δεν έχω παει ποτέ Χριστούγεννα.
Όσο πιο μακριά από την Αθηνά τόσο καλύτερα . Άλλωστε για 4-5 μέρες θα είναι. Μια χαρά!

Παράθεση

Mika

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mika
H Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 646 μηνύματα.

H Mika έγραψε στις 13:33, 14-12-06:

τελεια τα Ζαγοροχωρια! Τελευταια φορα που πηγα κατσαμε 4 μερες και παρα τις ατελειωτες βολτες και αναριχισεις ενιωθα σαν να ειχα κανει διακοπες ενα μηνα

Παράθεση

mariag (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariag
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H mariag έγραψε στις 16:59, 14-12-06:

Aν πάτε Ζαγοροχώρια να πάτε βόλτα στο φαράγγι του Βίκου,στο χωριό Αρίστη και εαν έχετε super φυσική κατάσταση-και δεν έχει χιόνια!!-λένε ότι μία βόλτα στη Δρακόλιμνη είναι ό,τι καλύτερο(η πεζοπορία διαρκεί 4 ώρες !!)Μάλλον όμως δεν ενδείκνυται για τέτοια εποχή,έχει και...αρκούδες!!

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 15:49, 15-12-06:

Θα ήθελα ένα μέρος που να μυρίζει ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!! [/FONT]
Έχω περάσει απίθανη Πρωτοχρονιά στην Aράχωβα, όπου η αλλαγή χρόνου έγινε με όλο τον κόσμο μαζεμένο έξω στην κεντρική πλατεία. Yπήρχε εξέδρα με ένα συγκρότημα που έπαιζε μουσική και χορηγός ήταν το Johnnie Walker όπου μοίραζε ουϊσκυ για το κρύο. Eίχε απίστευτο κρύο!
Λίγο πριν αλλάξει ο χρόνος, αρχίσαμε όλοι μαζί να μετράμε αντίστροφα και στο μηδέν έριξαν πολλά βεγγαλικά! Ήταν υπέροχα!

Tο μόνο κακό είναι ότι αυτό έγινε πριν από 7-8 χρόνια και δεν ξέρω αν συνεχίζει να γίνεται κάθε χρόνο.
Πάντως ήταν καταπληκτικά και η Aράχωβα πολύ όμορφα στολισμένη γιορτινά.
Tη συστήνω ανεπιφύλακτα, με μόνο μειονέκτημα τον ΠAPA ΠOΛY κόσμο...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ελλάδα vs Αργεντινή!!! - Από γιουλακι
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-06-10 στις 19:27.
    • Οχι τσίρκο με ζώα στην Ελλάδα - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 28 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ελπιδοφόρες εμπειρίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-03-09 στις 02:23.
    • Ερχόμαστε Ελλάδα! - Από kiska
      Το θέμα έχει λάβει 51 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-07-08 στις 18:20.
    • Για την Ελλάδα ρε γαμώτο - Από μελινάκι
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-01-08 στις 22:24.
    • Θλιβερή Ελλάδα... - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 84 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-01-07 στις 22:05.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους