Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 100,996 εγγεγραμμένα μέλη και 711,710 μηνύματα σε 22,290 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 615 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τι μπορεί να έχει το γατί μου;

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,190 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:35, 05-03-20:

Καλησπέρα φίλε μου .Οπότε αυτό που σε ανησυχεί τώρα είναι που παλι δνε τρώει σωστά;
Ενημέρωσες τον κτηνίατρο για αυτό ;Συνεχίζει να μην τρώει ;Αν συνεχίσει εγώ οπωσδήποτε αύριο θα τον πήγαινα πάλι στο κτηνίατρο και αν μου έλεγε δεν ξέρει,μισόλογα κλπ θα πήγαινα και σε άλλον.
Δυστύχώς εγω δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο,δεν είμαι γιατρός ,ούτε κατάλαβα τι είναι το κοκκίδιο ,αλλά αυτή τη στιγμή η( πάλι) πεσμένη ορεξη εμένα θα με απασχολούσε.
Περαστικά και αγύριστα να είναι φίλε μου ,όταν έχεις νεα ενημέρωσε μας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

color

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη color
Ο color αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O color έγραψε στις 01:14, 27-03-20:

Δεν μπορω να καταλάβω τι έχει! προχωραει και παραπατάει . Γενικα εχει δυσκαμψια προσπαθει να πάει τουαλέτα 3 μέρες δεν μπορει. δεν τρώει. Πίνει μόνο νερό. Έχει αδυνατίσει πολύ αλλά τελευταία παρουσιάζει κι ένα ελαφρύ τρέμουλο. Το μόνο που παρατηρούμε είναι ότι ξεροκαταπίνει και κάνει σαν να έχει λόξιγκα.εχω μεγαλο προβλημα οικονομικο.ντρεπομαι πολυ αλλα θα ρωτησω. μηπως ξερετε κανενα γιατρο να τον πληρωνω λιγα λιγα.μενω νικαια κορυδαλλο.Νιωθω οτι δεν θα την βγάλει ο γατος τελευταία ελπίδα μου εδω στο forum μην με παρεξηγήσετε.απο την μεση και κατω σχεδον παραλυτος.θα παθω εγκεφαλικο
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vasilisk1234

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vasilisk1234
Ο Vasilisk1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Vasilisk1234 έγραψε στις 14:05, 13-04-20:

Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι αυτο? Ειναι κατω απο το σαγονι.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG-c133bb33b657296585e663afa468a046-V.jpg
Εμφανίσεις:  33
Μέγεθος:  198,8 KB  
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,380 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 15:31, 13-04-20:

Μοιάζει με μυκητίαση ή φλεγμονή.

Όμως τι είναι στην πραγματικότητα, μόνο ο κτηνίατρος είναι ο καθ ύλην αρμόδιος για να δώσει μια υπεύθυνη απάντηση.
Στη θέση σου θα τον συμβουλευόμουν.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eva123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eva123
H Eva123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Eva123 έγραψε στις 03:20, 14-04-20:

Γεια σας παιδια θα ηθελα μια συμβουλή. Έχω έναν γατουλη ο οποίος είναι λίγο αλητακος και θέλει να βγαίνει συνεχεια έξω μαζί με αλλες αδέσποτες γάτες. Πριν ένα μήνα έκανε αποπαρασίτωση καθώς εμφάνισε ψύλλους απλά σήμερα παρατήρησα κάτι περίεργο. Είδα εξωτερικά στην γούνα του να κάθεται ένα καφέ έντομο τι να πω σαν τσιμπούρι έμοιαζε και αμέσως το έβγαλα. Απλά ξέρω ότι τα τσιμπούρια δεν βγαίνουν στην επιφάνεια. Να ανησυχώ ;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,190 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:44, 14-04-20:

Αρχική Δημοσίευση από Eva123
Γεια σας παιδια θα ηθελα μια συμβουλή. Έχω έναν γατουλη ο οποίος είναι λίγο αλητακος και θέλει να βγαίνει συνεχεια έξω μαζί με αλλες αδέσποτες γάτες. Πριν ένα μήνα έκανε αποπαρασίτωση καθώς εμφάνισε ψύλλους απλά σήμερα παρατήρησα κάτι περίεργο. Είδα εξωτερικά στην γούνα του να κάθεται ένα καφέ έντομο τι να πω σαν τσιμπούρι έμοιαζε και αμέσως το έβγαλα. Απλά ξέρω ότι τα τσιμπούρια δεν βγαίνουν στην επιφάνεια. Να ανησυχώ ;
Καλημερα.
Καταρχην δεν ξερεις αν ηταν τσιμπουρι αλλα εστω οτι ηταν ναι, να ανησυχεις διοτι δεν πρεπει εμεις να βγαζουμε τα τσιμπουρια αλλα οι γιατροι καθως αν μεινει υπολειμα μπορει να υπαρχει προβλημα.Καταννοω βεβαια οτι δεν μπορουσες να το αφησεις ετσι,σωστα..απλα πρεπει να ρωτησεις εναν κτηνιατρο και ακομα καλυτερα να τον πας να τον δει.

Τα εξωπαρασιτα γενικα ενεχουν κινδυνους και για ενδοπαρασιτα ,για εγκεφαλιτιδες και αλλες ασθενειες.Δεν ειναι απλη υποθεση.

Να ξερεις επισης οτι εφοσον βγαινει εξω δεν εχει πολυ χρονο ζωης οσο σκληρο και να σου ακουγεται.Καταρχην κινδυνευει απο θανασιμες ασθενειες εφοσον συναντα αδεσποτες γατες,οπως aids της γατας,λοιμοδη περιτονιτιδα, λευχαιμια της γατας,επισης απο αυτοκινητα,επιθεσεις αρσενικων αλλα και φολες που ειδικα αυτην την εποχη με τον κορονοιο ολοι οι σκατοψυχοι εχουν βαλθει να φολιασουν ολα τα ζωα.

Θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις και να μην τον αφηνεις να βγαινει εξω .Καποια στιγμη να ξερεις θα το μετανιωσεις Θα ειναι ομως αργα τοτε..
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μπουμπης30

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μπουμπης30
Ο Μπουμπης30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Μπουμπης30 έγραψε στις 06:01, 19-04-20:

Γεια σας είμαι νέος στο παρεακι! Θέλω τη βοήθεια σας ο γάτος Μ εδώ κ μέρες εμφάνισε κάτι μαύρα στίγματα κάτω από το πηγούνι πήγαμε κτηνίατρο δν ξέρει λέει από τι είναι Μ είπε ν του βάζω αλοιφή fucidin η μία άλλη που έχει κ κορτιζόνη μαζί αλλά δν φεύγουν μετά από μέρες παρατήρησα ότι πίσω στη ράχη πάνω από το πωπω έχει βγάλει στο δέρμα κάτι σαν μικρά κακαδακια πμμαυρα που είμαι κολλημένα στο δέρμα κ στο σημείο εκείνο η τρίχες πέφτουν τραβάω τα κ ξεκολαει κ η τρίχα μαζί τι μπορεί να είναι;ο κτηνίατρος δν ξέρει από τις προέρχεται λέει ίσως κ δερματίτιδα είπε κ Μ είπε ν βάζω την ίδια αλοιφή κ εκεί αλλά δν βλέπω αποτέλεσμα. Ο γάτος είναι 13χρ μένει σε σπίτι και έχει κ διαβήτη κ παχυσαρκίαδεν φτάνει να πλυθεί εκεί πίσω παρακαλω πολύ βοηθήστε με ευχαριστώ.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:34, 19-04-20:

Αρχική Δημοσίευση από Μπουμπης30
Γεια σας είμαι νέος στο παρεακι! Θέλω τη βοήθεια σας ο γάτος Μ εδώ κ μέρες εμφάνισε κάτι μαύρα στίγματα κάτω από το πηγούνι πήγαμε κτηνίατρο δν ξέρει λέει από τι είναι Μ είπε ν του βάζω αλοιφή fucidin η μία άλλη που έχει κ κορτιζόνη μαζί αλλά δν φεύγουν μετά από μέρες παρατήρησα ότι πίσω στη ράχη πάνω από το πωπω έχει βγάλει στο δέρμα κάτι σαν μικρά κακαδακια πμμαυρα που είμαι κολλημένα στο δέρμα κ στο σημείο εκείνο η τρίχες πέφτουν τραβάω τα κ ξεκολαει κ η τρίχα μαζί τι μπορεί να είναι;ο κτηνίατρος δν ξέρει από τις προέρχεται λέει ίσως κ δερματίτιδα είπε κ Μ είπε ν βάζω την ίδια αλοιφή κ εκεί αλλά δν βλέπω αποτέλεσμα. Ο γάτος είναι 13χρ μένει σε σπίτι και έχει κ διαβήτη κ παχυσαρκίαδεν φτάνει να πλυθεί εκεί πίσω παρακαλω πολύ βοηθήστε με ευχαριστώ.
Καλημερα φιλε και Χρονια πολλα!
Τα μαυρα στιγματα κατω απο το πηγουνι μοιαζουν με την γνωστη ακμη της γαατς,χωρις να ειμαι και σιγουρη βεβαια,αλλα εμεις δεν ειμαστε κτηνιατροι,υποθεσεις κανουμε.
Για το δευτερο που λες δεν ξερω, ομως σου συνιστω να αλλαξεις κτηνιατρο πολλα δεν ξερει και δεν ειναι δα και πυρινικη φυσικη αυτα που εχει η γατα σου.Πηγαινε σε δευτερο κτηνιατρο στα σιγουρα.
Παράθεση

Μπουμπης30

Νεοφερμένος

O Μπουμπης30 έγραψε στις 09:30, 20-04-20:

Σε ευχαριστώ πολυ πουπουλινα κ εγώ αυτό σκέφτομαι αν κ τον έχω χρόνια τον κτηνίατρο.να ρωτήσω κ κάτι άλλο εσύ στα γατιά σου τη τροφή αγοράζεις σαν επωνυμία;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:03, 20-04-20:

Αρχική Δημοσίευση από Μπουμπης30
Σε ευχαριστώ πολυ πουπουλινα κ εγώ αυτό σκέφτομαι αν κ τον έχω χρόνια τον κτηνίατρο.να ρωτήσω κ κάτι άλλο εσύ στα γατιά σου τη τροφή αγοράζεις σαν επωνυμία;
Κοιτα δεν ειναι κακο να παρεις μια δευτερη γνωμη δεν χρειαζεται να το μαθει ο κτηνιατρος σου,ουτε σημαινει οτι δεν θα ξαναπας σε αυτον,ομως επιβαλλεται νομιζω καθως πραγματικα μου φαινονται πολυ ασαφη ολα αυτα για συμπτωματα που ειναι συνηθισμενα.
Ακανα δινω στη γατα μου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μπουμπης30

Νεοφερμένος

O Μπουμπης30 έγραψε στις 00:49, 21-04-20:

Ευχαριστώ πολυ πουπουλινα το εκτιμώ θα το έχω στα υπόψιν μ
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akpe
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 14:41, 18-05-20:

Χαιρετώ

Αρχικά εννοείται δεν ψάχνω ιατρική συμβουλή, έχω ήδη μιλήσει με γιατρό, απλά προσπαθώ να κατανοήσω το τι συμβαίνει.

Ο Γκέντζι μας, 11 μηνών, σχεδόν 12 πια, προχτές είχε μια ατυχή πρώτη γνωριμία με τον ανεμιστήρα, έγραψα σχετικά σε άλλο θρεντ. Τον βγάλαμε τον ανεμιστήρα από το δωμάτιο βέβαια, αλλά αμέσως την επόμενη μέρα είχαμε κόσμο στο σπίτι, παιδιά ανάμεσα τους, και όπως ήταν αναμενόμενο φοβήθηκε αρκετά. Επίσης είχε συνηθίσει να αράζει στη μπαλκονόπορτα και να βλέπει τα πουλιά στο δέντρο δίπλα στο μπαλκόνι, αλλά από χτες λόγω της ζέστης (και για να μη βγει στο μπαλκόνι μόνος), αναγκαστικά άνοιξα το τζαμί και έκλεισα το πατζουρι για να μπαίνει αέρας και να δροσίζεται το δωμάτιο. Κάτι που μπορεί να συμβάλει στο στρες, αλλά δεν ξέρω μήπως είναι επικίνδυνο να κλείσω εντελώς το τζαμί με τόση ζέστη χωρίς κλιματισμό (σίγουρα να αφήσω ανοιχτό τελείως δεν παίζει, φοβάμαι πολύ μη βγει). Είναι και μακρυτριχος ο μπαγασας, θα λιώσει.

Από χτες το απόγευμα λοιπόν, αφού έγιναν όλα αυτά, παρουσίασε ταχύπνοια. Μέτρησα πάνω από 60 αναπνοές το λεπτό όταν είναι ξύπνιος, αλλά περίπου 30 όταν κοιμόταν. Κατά τα άλλα είναι αρκετά ενεργός, παίζει κανονικά, τρώει κανονικά, ζητιανεύει φαγητό όταν μας βλέπει στην κουζίνα, δεν έχει αλλάξει χρώμα στα ούλα του, δεν βήχει, δεν λαχανιαζει σαν σκύλος, ούτε έχει συριγμό. Είναι μεν λιγότερο ενεργός από πριν, αυτό το περίμενα λόγω θερμοκρασίας, αλλά μόλις πιάνω το καλάμι για παιχνίδι ορμάει. Μια δυο φορές που αναστεναξε (επειδή του τα έκανα αερόστατα από την ανησυχία μου) δεν φάνηκε να έχει πρόβλημα να πάρει βαθιά ανάσα.

Μίλησα με τη γιατρό, από τη στιγμή που δεν έχει αλλά συμπτώματα δεν ανησυχεί και το αποδίδει στο στρες, μου είπε αν μέχρι αύριο δεν έχει ηρεμήσει να τον πάω προληπτικά να τον δει. Δεν είμαι γιατρός, αλλά και εμένα το ότι αναπνέει κανονικά όταν κοιμάται μου δείχνει πως δεν είναι κάτι παθολογικό... Φαντάζομαι δηλαδή και μία απλή λοίμωξη του αναπνευστικού να ήταν θα είχε έστω βήχα.

Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν η ταχύπνοια είναι κάτι αναμενόμενο δεδομένου στρες & ζέστης... Η αν πρέπει να ανησυχώ για κάτι άλλο.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για τον σιδηρόδρομο!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akpe : 18-05-20 στις 14:46.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:26, 18-05-20:

Καλησπερα Αντωνη.Και μονο απο τη ζεστη και αγχος πιστευω και εγω οτι το πιο πιθανο ειναι να ειναι απο αυτο,αλλα και βεβαια πρεπει να τον παρακολουθησεις και αν συνεχισει να τον πας στη γιατρο οπως σου ειπε για παν ενδεχομενο.
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 10:00, 19-05-20:

Αυτό λέω κι εγώ μιας και είναι και το πρώτο του καλοκαίρι. Μάλιστα χτες βράδυ με το που δρόσισε ήταν αισθητά πιο ενεργητικός! Τα ξημερώματα κλασικά κοπανουσε το πιάτο του για refill, τώρα που κοιμάται αναπνέει σχετικά νορμάλ, ίσως τον πάμε έτσι κι αλλιώς για ένα τσεκαπ ακόμα και να έχει ηρεμήσει μέχρι να ξυπνήσει
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

O akpe έγραψε στις 14:47, 20-05-20:

Πριν λίγο γυρίσαμε από τον γιατρό! Υγιέστατος ο μικρούλης, του γιατρού έκανε εντύπωση μάλιστα πως παρά το στρες της «βόλτας» και τη ζέστη είχε σταθερά 75 παλμούς! Δεν βρήκε κάτι παθολογικό, είχε μόνο ελάχιστα ακροαστικά, που μου είπε πως μπορεί να οφείλονται σε λοίμωξη ή ακόμα και σε αλλεργία, πάντως όπως τον είδε δεν είναι κάτι σοβαρό. Δεν ταλαιπωρείται κιόλας (αυτό που φοβόμουν, πέρασα βρογχίτιδα πρόσφατα και ξέρω τι ζόρι θα ήταν). Θα παίρνει αντιβίωση και βρογχοδιασταλτικό για λίγες μέρες και θα τον ξαναδεί σε μια εβδομάδα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:47, 20-05-20:

Α..μπραβο μπραβο,μια χαρα τα νεα σας,σχεδον τελεια!Θα περασουν και τα ακροαστικουλια και ολα καλα!
Παράθεση

wallace10

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη wallace10
Ο wallace10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O wallace10 αναπνευστικά έγραψε στις 11:17, 24-07-20:

Καλημέρα σε όλους! Χαίρομαι πολύ που γίνομαι μέλος αυτής της παρέας. Έχω ένα γατάκι 4 μηνών το οποίο από την Κυριακή είναι αδιάθετο. Την Δευτέρα άρχισε να μην τρώει. Το πήγα σε κτηνιάτρους αλλά δεν καταλαβαίνουν τι έχει πλήρως. Θέματα με το αναπνευστικό σε γενικές γραμμές. Παρότι του έβαλαν όρο, του έκαναν αντιβιώσεις, του έδωσαν αντιπαρασητικο, το γατάκι παραμένει αδιάθετο, δεν κουνιέται και δεν έχει καθόλου ενέργεια. Από συμπτώματα έχει την έλλειψη όρεξης για φαγητό(το ταΐζουμε με σύριγγα νερωμένη κονσέρβα), είναι αδιάθετος και παραμένει στο ίδιο σημείο σχεδόν όλη μέρα, κάνει πολύ σπάνια εμετό (στις αρχές έκανε συνέχεια αλλά μετά του χορήγησαν κάτι ενέσεις για να σταματήσει η ναυτία και τώρα τις σταματήσαμε) και έκανε διάρροια αλλά του δίνω μια πάστα πρωί βράδυ. Παρ'όλα αυτά, πηγαίνει από μόνος του στην άμμο για να κάνει την ανάγκη του. Αυτήν την στιγμή μου είπαν να του δίνω αντιβίωση δοξυκυκλινης μια φορά την μέρα.Επειδή το γατάκι ήταν και από μικρό άρρωστο αλλά θεραπεύτηκε, δεν προλάβαμε να του κάνουμε εμβόλια. Υπάρχει κανείς που γνωρίζει ή έχει αντιμετωπίσει και ο ίδιος τέτοια κατάσταση; Και αν ναι, τι μπορώ να κάνω παραπάνω για να γίνει καλά;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,380 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 18:48, 24-07-20:

Καλησπέρα wallace και καλωσήλθες στην παρέα μας
Με λύπη μου διαβάζω πως το γατάκι βρίσκεται σε αρκετά σοβαρή κατάσταση και το γεγονός οτι δεν υπάρχει κάποια ξεκάθαρη διάγνωση για από τι ακριβώς πάσχει, δυσχεραίνει τα πράγματα. Εχει κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις (π.χ. αίματος; )
Αν ήταν σε κατάσταση που να μπορούσε να μετακινηθεί, θα σου συνιστούσα να έπαιρνες και μια ακόμη ιατρική γνώμη. Όμως από τις περιγραφές σου, μοιάζει πολύ αδύναμο και δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο, πέρα μόνο από το να φροντίζεις να σιτίζεται έστω και υποτυπωδώς και να παίρνει τη φαρμακευτική αγωγή που σας συνέστησε ο κτηνίατρος που το παρακολουθεί.
Να είσαι όμως σε επιφυλακή και σε περίπτωση που η κατάσταση της υγείας του παρουσιάσει κάποιο σημάδι επιδείνωσης, να φροντίσεις να λάβει άμεση ιατρική περίθαλψη.
Εύχομαι ολόκαρδα να ξεπεράσει κι αυτόν τον κίνδυνο και όλα να πάνε καλά.
Παράθεση

wallace10

Νεοφερμένος

O wallace10 αναπνευστικά έγραψε στις 14:53, 27-07-20:

Αγαπητή Αλέξα,
σε ευχαριστώ πολύ που ενδιαφέρθηκες και έστειλες μήνυμα για να μας βοηθήσεις. Ξαναπήγα τον Γουάλας (το γατάκι μου) στον κτηνίατρο, του έκανα κάτι αντιβιωτίκες ενέσεις πάλι και του έκανε μια ακτινογραφία όπου είδε ότι είχε σοβαρό θέμα στα πνευμόνια. Δυστυχώς δεν μπορούσε να γίνει κάτι παραπάνω και απλά συνεχίσαμε να τον ταΐζουμε με σύριγγα, να του δίνουμε δύο αντιβιώσεις (την δεύτερη μας την έδωσε την τελευταία φορά που πήγαμε), να τον δίνουμε στο στόμα συμπλήρωμα διατροφής και νερό. Ωστόσο ο Γουάλας χειροτέρευε, δεν μπορούσε να σταθεί στα ποδαράκια του και δυστυχώς τα ξημερώματα στις 4 πμ της Κυριακής απεβίωσε. Καλό ταξίδι Γουαλάκι μου, σ'αγαπάμε πολύ και σου ευχόμαστε καλό παράδεισο...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:42, 27-07-20:

Πολυ κριμα γμτ...λυπάμαι πολυ! Καλο ταξιδι στην ψυχουλα του.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:30, 28-07-20:

Αρχική Δημοσίευση από wallace10
Αγαπητή Αλέξα,
σε ευχαριστώ πολύ που ενδιαφέρθηκες και έστειλες μήνυμα για να μας βοηθήσεις. Ξαναπήγα τον Γουάλας (το γατάκι μου) στον κτηνίατρο, του έκανα κάτι αντιβιωτίκες ενέσεις πάλι και του έκανε μια ακτινογραφία όπου είδε ότι είχε σοβαρό θέμα στα πνευμόνια. Δυστυχώς δεν μπορούσε να γίνει κάτι παραπάνω και απλά συνεχίσαμε να τον ταΐζουμε με σύριγγα, να του δίνουμε δύο αντιβιώσεις (την δεύτερη μας την έδωσε την τελευταία φορά που πήγαμε), να τον δίνουμε στο στόμα συμπλήρωμα διατροφής και νερό. Ωστόσο ο Γουάλας χειροτέρευε, δεν μπορούσε να σταθεί στα ποδαράκια του και δυστυχώς τα ξημερώματα στις 4 πμ της Κυριακής απεβίωσε. Καλό ταξίδι Γουαλάκι μου, σ'αγαπάμε πολύ και σου ευχόμαστε καλό παράδεισο...

Αχ το κακόμοιρο...
Δεν ήταν τυχερό να ζήσει να το χαρείτε περισσότερο όμως, έστω και σ'αυτό το λίγο, πρόλαβε να χαρεί όλη την αγάπη που του άξιζε και που απλόχερα του χαρίσατε.

Θα ζει παντοτεινά στη σκέψη και την καρδιά σας.
Καλό του ταξίδι...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 28-07-20 στις 10:33.
Παράθεση

wallace10

Νεοφερμένος

O wallace10 αναπνευστικά έγραψε στις 01:35, 31-07-20:

Να είστε όλοι και όλες πάντα καλά.
Παράθεση

Deni1985

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Deni1985
H Deni1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Deni1985 έγραψε στις 21:16, 04-08-20:

Γεια σας!

Η γατούλα μου,12 ετών, εδώ και 2 μέρες δεν περπατάει καλά,σαν να πονάει Την πήγα στο γιατρό και δεν βρήκε ορθοπεδικό ούτε νευρολογικό πρόβλημα.Μου είπε ίσως να είναι κάποιο πιάσιμο γιατί είναι κ χοντρουλά.
'Εχει κάποιος εμπειρία από κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 05-08-20 στις 00:18. Αιτία: μετατραοπή κειμένου σύμφωνα με τους όρους χρήσης.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 09:29, 05-08-20:

Καλή σου μέρα Deni και καλωσήρθες!

Αυτό που θα σου συνιστούσα αν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, είναι να μη διστάσεις να πάρεις και μια δεύτερη ιατρική γνωμάτευση.

Το οτι είναι ευτραφής η γατούλα, προσωπικά δεν μου αρκεί στο να με διαβεβαιώσει οτι όλα βαίνουν καλώς. Παράλληλα, φρόντισε να αρχίσει κάποια δίαιτα, γιατί το πάχος προδιαθέτει όχι μόνο σε ορθοπεδικά, αλλά και σε διάφορα άλλα προβλήματα υγείας. Υπάρχουν και διαιτητικές τροφούλες που μπορούν να συνδράμουν σ'αυτή την προσπάθεια μείωσης του βάρους, που μόνο καλό θα της κάνει.

Εύχομαι στη μικρούλα σου περαστικά και σύντομα.
Παράθεση

Dimitragr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dimitragr
H Dimitragr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Dimitragr έγραψε στις 10:04, 13-08-20:

Καλησπέρα σε όλους
Εχουμε 3 γατάκια 2. 5 μηνών. Το ένα από αυτά ένα βράδυ έβγαλε ένα ουρλιαχτό και μετά είχε αίματα στο στόμα και παραπατουσε, σαν κάτι να το δάγκωσε, εγώ θεώρησα δάγκωσε κάποια σαύρα ή σαμιαμιδι η οποία το δάγκωσε και αυτή στο στομα. Την επόμενη μέρα πρηστηκε και ήταν σε κακή κατάσταση, ίσα ίσα ανέπνεε και αφου το πρήξιμο επέμεινε ο κτηνίατρος είπε να δώσουμε κορτιζόνη, συνεχίσαμε για 5 μέρες και αφου υποχώρησε, σταματήσαμε την κορτιζόνη και το γατάκι ξαναπρηστηκε πάρα πολύ στο στόμα, είχε τη γλώσσα απ έξω και του έτρεχαν σάλια. Αφού το είδε ο κτηνίατρος είπε έχει κάποιες κύστες εσωτερικά, χωρίς να μπορεί να επιβεβαιώσει αν είναι τσίμπημα, ίωση ή κάτι άλλο, και του δωσαμε πλέον αντιβίωση και κορτιζόνη, την οποία μειωσαμε σταδιακά έως χθες και φαινόταν εντελώς καλά. Σήμερα έχει ξαναπρηστει, η γλώσσα είναι πρησμένη και του τρέχουν σάλια. Τι μπορεί να συμβαίνει??
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:50, 13-08-20:

Καλημερα φιλη μου.Δεν ξερω τι μπορει να εχει το γατακι σου,αλλα θα ελεγα να επισκεφτεις και αλλον κτηνιατρο διοτι ειναι πολυ σοβαρο να πρηζεται τοσο και να μην μπορει ο γιατρος σας να βρει τι εχει,Καλου κακου δεν πας και σε δευτερο;
Παράθεση

Vagelis89

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vagelis89
Ο Vagelis89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Vagelis89 έγραψε στις 19:49, 30-09-20:

Καλησπέρα. Έχω ένα γατάκι 1,5 μηνών περίπου και έχει πρησμένο όλο το πρόσωπο εδώ και 2 μέρες. Θα επικοινωνήσω αύριο με τον κτηνίατρο αλλά έχω αγχωθεί πολύ.. Τι μπορεί να έπαθε δεν μου έχει τύχη πάλι τέτοιο πράμα...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:23, 30-09-20:

Καλησπέρα Βαγγέλη και καλωσήρθες.

Δεν μπορούμε να εικάσουμε την αιτία, αν δηλαδή το ξαφνικό αυτό πρήξιμο οφείλεται σε κάποιο ενδεχομένως ατύχημα που είχε (και που ίσως διέφυγε της προσοχής σου) ή πρόκειται για κάτι παθολογικό.

Οπωσδήποτε θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού με τον κτηνίατρο που το παρακολουθεί κι εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην είναι κάτι το σοβαρό.
Ενημέρωσέ μας όταν θα έχεις νέα του.
Παράθεση

Vagelis89

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vagelis89
Ο Vagelis89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Vagelis89 έγραψε στις 15:47, 01-10-20:

Το γατάκι δεν τα κατάφερε τελικά.. Το πρηξιμο ξεκίνησε από το ένα μάγουλο και επεκτάθηκε σε όλο το πρόσωπο.. Τι να είναι.. Να είχε μαζέψει πυον δεν νομίζω.. Φοβαμε μήπως είναι τπτ μεταδοτικό..
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 18:38, 01-10-20:

Δεν πρόλαβες να το πας στο γιατρό;

Τι να πω... Λυπάμαι πολύ.
Παράθεση

ToPortokalaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ToPortokalaki
H ToPortokalaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H ToPortokalaki έγραψε στις 00:20, 13-10-20:

Γεια σας φίλοι μου !! Ο γατούλης μ 4 μηνών προχθές έβηχε με την γλώσσα έξω το έκανε κανα δυο φορές. Χθες μου ξεκίνησε σαν ήπια διάρροια κ σήμερα έκανε έναν αφρώδη εμετό μια φορά . Δν μπορω να καταλάβω τι είναι . Την περασμένη βδομάδα κάναμε τα εμβόλια μας και ήταν όλα καλά
Παράθεση

χρηστος καιτη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη χρηστος καιτη
Ο χρηστος καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O χρηστος καιτη έγραψε στις 16:14, 13-10-20:

δεν ξερω τι ειναι περαστικα του!
προτεινω αλλη φορα να βγαλεις μια φωτογραφια
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους