Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 110,152 εγγεγραμμένα μέλη και 712,731 μηνύματα σε 22,411 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 376 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Το δέρμα του γάτου μου είναι σα να έχει ψαλιδιστεί...

Nhira

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nhira
H Nhira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Nhira έγραψε στις 07:58, 31-08-08:

Καλημέρα!

Εχω έναν γάτο, τον Πέτρο, εδώ και τέσσερα χρόνια.
Πριν ενά χρόνο πήρα και μία γατούλα την Μπέμπα, η οποία έγινε μαμά πριν τρεις μήνες φέρνοντας στον κόσμο πέντε γατάκια.
Ο Πέτρος καλοδέχτηκε τα γατάκια, τα φρόντιζε και έπαιζε μαζί τους σα να μην είχε γίνει τίποτα. Ξέχασα να πω ότι τα γατάκια δεν έχουν για μπαμπα τους τον Πέτρο, αυτό είναι σίγουρο..
Επείδη μένω σε περιοχή που δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα και έχω μεγάλη αυλή συνήθως αφήνω τον Πετράκη μου να 'αλητεύει' την ημέρα έξω και να έρχεται το βράδυ.
Τον τελευταίο μήνα παρατήρησα κάτι περίεργες πληγές.
Στην γειτονιά μου υπάρχουν και άλλοι γάτοι και ξερω ότι γίνονται καυγάδες αρκετές φορές μέσα σε αυτά τα χρόνια μου έχει έρθει τραυματισμένος, όχι τίποτα σοβαρό όμως. Του έβαλα αντισηπτικό στις πληγές και τον άφησα να κοιμάται..

Οι πληγές του όμως δεν ήταν όπως οι απλές πληγές από έναν γατοκαβγά. Το δέρμα μοιάζει σα να είναι ψαλιδισμένο επειδή το έχει ξύσει βίαια και είναι σχεδόν παντού, στους μηρούς, τα αυτιά και τις άκρες του στοματός του..
Είμαι σίγουρη ότι δεν έχει ψύλλους, το τσέκαρα και κάθε εβδομάδα του βάζω αμπούλα για τους ψύλλους, όπως βάζω και σε όλα τα γατιά μου.
Αναρωτιέμαι αν καθυστερημένα εμφάνισε αυτή την συμπεριφορά γιατί ζηλεύει τα μωρά..
Είναι δυνατόν να αυτοτραματίζεται γιατί ζηλεύει?
Ή να τα ζηλεύει τρεις μήνες μετά την γεννησή τους?
Ουδέποτε τους φέρθηκε βίαια ή τα έδιωξε..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 08:10, 31-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Nhira
Καλημέρα!

Εχω έναν γάτο, τον Πέτρο, εδώ και τέσσερα χρόνια.
Πριν ενά χρόνο πήρα και μία γατούλα την Μπέμπα, η οποία έγινε μαμά πριν τρεις μήνες φέρνοντας στον κόσμο πέντε γατάκια.
Ο Πέτρος καλοδέχτηκε τα γατάκια, τα φρόντιζε και έπαιζε μαζί τους σα να μην είχε γίνει τίποτα. Ξέχασα να πω ότι τα γατάκια δεν έχουν για μπαμπα τους τον Πέτρο, αυτό είναι σίγουρο..
Επείδη μένω σε περιοχή που δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα και έχω μεγάλη αυλή συνήθως αφήνω τον Πετράκη μου να 'αλητεύει' την ημέρα έξω και να έρχεται το βράδυ.
Τον τελευταίο μήνα παρατήρησα κάτι περίεργες πληγές.
Στην γειτονιά μου υπάρχουν και άλλοι γάτοι και ξερω ότι γίνονται καυγάδες αρκετές φορές μέσα σε αυτά τα χρόνια μου έχει έρθει τραυματισμένος, όχι τίποτα σοβαρό όμως. Του έβαλα αντισηπτικό στις πληγές και τον άφησα να κοιμάται..

Οι πληγές του όμως δεν ήταν όπως οι απλές πληγές από έναν γατοκαβγά. Το δέρμα μοιάζει σα να είναι ψαλιδισμένο επειδή το έχει ξύσει βίαια και είναι σχεδόν παντού, στους μηρούς, τα αυτιά και τις άκρες του στοματός του..
Είμαι σίγουρη ότι δεν έχει ψύλλους, το τσέκαρα και κάθε εβδομάδα του βάζω αμπούλα για τους ψύλλους, όπως βάζω και σε όλα τα γατιά μου.
Αναρωτιέμαι αν καθυστερημένα εμφάνισε αυτή την συμπεριφορά γιατί ζηλεύει τα μωρά..
Είναι δυνατόν να αυτοτραματίζεται γιατί ζηλεύει?
Ή να τα ζηλεύει τρεις μήνες μετά την γεννησή τους?
Ουδέποτε τους φέρθηκε βίαια ή τα έδιωξε..
Νομίζω ότι το καλύτερο είναι τον πας για εξέταση, γιατί μπορεί να κόλλησε κάτι από τα αδέσποτα γατάκια που έρχεται σε επαφή όταν βγαίνει έξω, ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:00, 31-08-08:

Καλημέρα και καλωσήρθες!
Τους βάζεις αμπούλα κάθε εβδομάδα;;;Δεν κάνει,μπορει να τους προκαλεσει δερματικο προβλημα.Ο γιατρος σου συνεστησε κάτι τετοιο;
Το τρίχωμα ειναι το πρωτο σημαδι ότι κάτι δεν πάει καλα με την υγεια του ζώου.Ειναι εμβολιασμένος;Στειρωμένος;Αν όχι,μπορει να κολλησε οτιδηποτε,απο μυκητες μέχρι AIDS.Πρεπει να τον πας άμεσα στο γιατρό,δεν ειναι θέμα ψυχολογικό.Και δε νομιζω να αυτοτραυματίζεται όπως λες,πιθανοτερο δεν ειναι να του τα έκανε αυτά κάποιο απο όλα αυτά τα γατια που συναναστρεφεται;

Παράθεση

Nhira

Νεοφερμένος

H Nhira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Nhira έγραψε στις 10:09, 31-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Καλημέρα και καλωσήρθες!
Τους βάζεις αμπούλα κάθε εβδομάδα;;;Δεν κάνει,μπορει να τους προκαλεσει δερματικο προβλημα.Ο γιατρος σου συνεστησε κάτι τετοιο;
Το τρίχωμα ειναι το πρωτο σημαδι ότι κάτι δεν πάει καλα με την υγεια του ζώου.Ειναι εμβολιασμένος;Στειρωμένος;Αν όχι,μπορει να κολλησε οτιδηποτε,απο μυκητες μέχρι AIDS.Πρεπει να τον πας άμεσα στο γιατρό,δεν ειναι θέμα ψυχολογικό.Και δε νομιζω να αυτοτραυματίζεται όπως λες,πιθανοτερο δεν ειναι να του τα έκανε αυτά κάποιο απο όλα αυτά τα γατια που συναναστρεφεται;
Καλημέρα.
Ναι, η γιατρός του μου συνέστησε να του βάζω αμπούλα κάθε εβδομάδα..
Και εμένα μου φάνηκε παράξενο αλλά.. γιατρός είναι, κάτι ξέρει παραπάνω.. τουλάχιστον έτσι σκέφτηκα.
Είναι πλήρως εμβολιασμένος και στειρωμένος.
Τις τελευταίες τρεις μέρες τον κράτησα στο σπίτι και τον είδα να προκαλεί ο ίδιος τα 'τραυματά' του.. ή να χειροτερεύει τα παλιά..
αν εννοείς τα αδέσποτα.. δε νομίζω, δε μοιάζουν σαν πληγές καυγά, πιστεψέ με τον έχω γιατροπορέψει και πλεον γνωρίζω ποιες είναι πληγές από άλλες γάτες ή ακόμα και ανθρώπους.. Όσο για τα γατάκια, είναι τώρα τριών μηνών και δε νομίζω να μπορούν να 'χτυπήσουν' έναν γάτο σαν τον Πέτρο και η μητέρα τους έχει πολύ καλές σχέσεις μαζί της..
Όπως και να έχει θα τον πάω αύριο στην γιατρό και ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:14, 31-08-08:

Αυτο με την αμπουλα καθε βδομαδα μου ακουγεται λιγο εξωπραγματικο.Μηπως αυτο του προκαλει δερματικο προβλημα;Ειδικα οι αμπουλες ειναι αρκετα δυνατες,και μαλισττα και σε περιπτωσεις θεραπειας που μπαινουν καθε 15 μερες το πιο συχνο,μου εχουν συστησει να μην τις βαζω στο ιδιο σημειο.Σιγουρα δεν εννοω τα μικρα,εννοω τα αδεσποτα που συναναστρεφεται,αλλα αφου λες οτι δεν ειναι απο γατοκαυγαδες...Ειναι σαν γρατσουνιές ή σαν πληγες;Εχει τριχωμα στην περιοχη;Μπορει να ειναι μυκητες.

Παράθεση

Nhira

Νεοφερμένος

H Nhira έγραψε στις 10:26, 31-08-08:

Αυτο με την αμπουλα καθε βδομαδα μου ακουγεται λιγο εξωπραγματικο.Μηπως αυτο του προκαλει δερματικο προβλημα;Ειδικα οι αμπουλες ειναι αρκετα δυνατες,και μαλισττα και σε περιπτωσεις θεραπειας που μπαινουν καθε 15 μερες το πιο συχνο,μου εχουν συστησει να μην τις βαζω στο ιδιο σημειο.Σιγουρα δεν εννοω τα μικρα,εννοω τα αδεσποτα που συναναστρεφεται,αλλα αφου λες οτι δεν ειναι απο γατοκαυγαδες...Ειναι σαν γρατσουνιές ή σαν πληγες;Εχει τριχωμα στην περιοχη;Μπορει να ειναι μυκητες.
Τους τελευταίους δύο μήνες τον πάω σε άλλη γιατρό γιατί δεν είχα τον απαιτούμενο χρόνο να επισκέπτομαι την πρώτη του γιατρό που βρίσκεται στο δήμο που έμενα παλιά. Η καινούργια λοιπόν μου εξήγησε ότι είναι λάθος αυτό που πιστεύεται για τις αμπούλες και πως θα ήταν καλύτερο να τις βάζω κάθε εβδομάδα. Σε διαφορετικό σημείο μεν αλλά κάθε εβδομάδα.. Όπως σου εξήγησα, σκέφτηκα ότι έχει δίκιο γιατί, εντάξει είναι γιατρός..
Χμμ.. το τριχωμά του είναι σα να έχει μπαλώματα, λείπει λίγο τρίχωμα δηλαδή, και το δέρμα είναι εμφανώς ερεθισμένο και είναι σα να έχει μικρά σπυράκια..

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 10:34, 31-08-08:

Κάθε εβδομάδα αμπουλα νομίζω ότι είναι πολύ υπερβολικό, μία φορά το μήνα πρέπει να βάζουμε κ αυτό γιατί το γατάκι σου βγαίνει κ έξω, για γατάκια που ζούνε μέσα στο σπίτι είναι κάθε 3 μήνες. Είπες ότι τον βλέπεις να αυτοτραυματίζετε μήπως αυτό που βλέπεις είναι το αποτέλεσμα της συχνής χρήσης της αμπουλας; Του προκαλεί κνησμό κ ερεθισμό γι αυτό ξύνεται, τέλος πάντως καλό είναι να πας σε καλό γιατρό, ή αν θέλεις μπορείς να ρωτήσεις κ τον γιατρό του mycat στο θέμα: "γιατρέ αρρώστησε" για τις πρώτες πληροφορίες κ μετά να πάς να το δει κ ένας σοβαρός γιατρός

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:45, 31-08-08:

Τους τελευταίους δύο μήνες τον πάω σε άλλη γιατρό γιατί δεν είχα τον απαιτούμενο χρόνο να επισκέπτομαι την πρώτη του γιατρό που βρίσκεται στο δήμο που έμενα παλιά. Η καινούργια λοιπόν μου εξήγησε ότι είναι λάθος αυτό που πιστεύεται για τις αμπούλες και πως θα ήταν καλύτερο να τις βάζω κάθε εβδομάδα. Σε διαφορετικό σημείο μεν αλλά κάθε εβδομάδα.. Όπως σου εξήγησα, σκέφτηκα ότι έχει δίκιο γιατί, εντάξει είναι γιατρός..
Χμμ.. το τριχωμά του είναι σα να έχει μπαλώματα, λείπει λίγο τρίχωμα δηλαδή, και το δέρμα είναι εμφανώς ερεθισμένο και είναι σα να έχει μικρά σπυράκια..
Μπορει να ειναι μυκητες,ή ερεθισμος.Παρε μια δευτερη γνωμη,μην ξεχνας οτι τις αμπουλες απο τη γιατρο τις αγοραζεις,οποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρη για το κινητρο της.Χωρις να θελω να τη θιξω,κανεις δεν μου εχει πει τοσο συχνα,και για να εχει και σπυρακια ισως προκειται για ερεθισμο.Δεν έχεις καποιον άλλο γιατρο κοντα να τον πας;

Παράθεση

joy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη joy
H joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 Νόμιμες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

H joy έγραψε στις 12:00, 31-08-08:

Kαι εγω το βρισκω υπερβολικο να βαζει καθε εβδομαδα αμπουλα.Ειναι τοσο δυνατη χημεια που αν την ακουμπησεις πρεπει να πλυνεις τα χερια σου αμεσως. Δεν νομιζω οτι ειναι καλο για το γατι.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,216 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 13:28, 31-08-08:

η αμπουλα ειναι βαρια..μηπως εννουσε σπερι αν τους βαζεις μια φορα τη βδομαδα???
δεν τον στειρωνεις να κοψει τις πολλες τσαρκες και τους πολλους καυγαδες να ησυχασει το ζωντανο??
και επισης μιας που τον εχεις μεσα εξω καντου και τα εμβολια για λευκαιμια και αυτα που κανουν για γατες μεσα -εξω...
και μην του βαζεις αμπουλα μια φορα τη βδομαδα θα τον ριμαξεις και επισης θα παθουν ανοσια τα παρασιτα και δεν θα τα πιανει...
υπαρχουν κατι πολυ ωραιοι οδηγοι -βιβλια που λενε αναλυτικα καθε ποτε κανουμε εμβολια, αποπαρασιτωσεις κτλ...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:33, 31-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από HAVANA
η αμπουλα ειναι βαρια..μηπως εννουσε σπερι αν τους βαζεις μια φορα τη βδομαδα???
δεν τον στειρωνεις να κοψει τις πολλες τσαρκες και τους πολλους καυγαδες να ησυχασει το ζωντανο??
και επισης μιας που τον εχεις μεσα εξω καντου και τα εμβολια για λευκαιμια και αυτα που κανουν για γατες μεσα -εξω...
και μην του βαζεις αμπουλα μια φορα τη βδομαδα θα τον ριμαξεις και επισης θα παθουν ανοσια τα παρασιτα και δεν θα τα πιανει...
υπαρχουν κατι πολυ ωραιοι οδηγοι -βιβλια που λενε αναλυτικα καθε ποτε κανουμε εμβολια, αποπαρασιτωσεις κτλ...
Είναι πλήρως εμβολιασμένος και στειρωμένος είπε η κοπέλα...

Παράθεση

spyridoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spyridoula
H spyridoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H spyridoula έγραψε στις 22:08, 31-08-08:

γεια σας και απο μενα.πιστευω οτι ο Πετρακης επαθε αλλεργια η ψωριαση.να τον πας στο γιατρο.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,989 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 22:25, 31-08-08:

Τον κακομοιρούλη, μα γιατί πήγε το μυαλό σου στη ζήλεια; Κάνουν διάφορα τα γατιά από στρες, αλλά για αυτοτραυματισμό δεν έχω ακούσει. Μάλλον ξύνεται στα σημεία που έχει πρόβλημα. Το είδος του προβλήματος θα στο πει ο κτηνίατρος. Περαστικά του γρήγορα να είναι.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:02, 01-09-08:

Οταν ενας γατος παραμενει αστειρωτος μπλεκει σε καυγαδες. Εκτος του οτι μια μερα μπορει και να σου φυγει. Απο αυτους τους καυγαδες στην καλυτερη περιπτωση αποκομιζει γρατσουνιες στην χειροτερη θα κολλησει ειτζ της γατας η καποια αλλη ασθενεια οπως η λευχαιμια που μεταδιδεται μεσω γρατσουνιων.Μπορει να μη καταλαβεις τιποτα τον πρωτο καιρο και μετα να τον χασεις απο καποια ασθενεια. Εξισου μπορει να κολλησει τριχοφαγο.

Θα σου συστηνα να τον στειρωσεις για να αποφυγεις αυτες τις πιθανοτητες και να του κανεις αμεσα εξετασεις σε καλο κτηνιατρο. Μπορει να ειναι κατι δερματικο η και κατι πιο σοβαρο και μπορει και να το μεταδωσει και στα υπολοιπα.
Οι αμποθλες καθε εβδομαδα ειναι πολύ υπερβολικο ακομα και για γατες που ζουν εξω.. θα σου προτεινα εναν καλο γιατρο οχι καποιον που ψαχνει να βγαλει κερδος.

Α συγνωμη τωρα διαβασα οτι ειναι εμβολιασμενος στειρωμενος τοτε οντως ειναι δερματικο κατι μπορει να ειναι μυκητιαση τριχοφαγος η κατι αλλο πιθανον. Εχε υποψην οτι καλο ειναι να μη συχναζουν οι μη στειρωμενοι με τους στειρωμενους γατους

Παράθεση

cat-couta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cat-couta
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O cat-couta έγραψε στις 18:55, 07-09-08:

Καλησπέρα!
Πιστεύω είναι άσχετο το γεγονός με την αμπούλα. ΄
Αυτές οι τοπικα αποτριχωμένες περιοχές είναι κάτι που έχω παρατησήσει σε πολλά αδέσποτα και είναι ιδιαίτερα κολλητικό κυρίως στα νεαρά γατάκια.
Δεν ξέρω τι είναι παντως στον κήπο της πολυκατοικίας μου υπαρχουν μικρα γατάκια με αυτήν την πάθηση και τις προάλλες που κατέβηκα να τα ταΐσω μαζί με ένα μικρο γατάκι που υιοθέτησα πρόσφατα κόλλησε κι αυτό. Σκοπεύω να το πάω στο γιατρό σύντομα .
Μήπως όμως κάποιος απο εσάς εμαθε στο μεταξύ κάτι παραπάνω ;

Παράθεση

maroula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroula
H maroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H maroula έγραψε στις 19:15, 07-09-08:

Ο πρώτος γατούλης που είχα ζούσε τις περισσότερες φορές εξω απο το σπίτι. Αμπουλα τον εβαζε ο γιατρος μια φορά τον μήνα συν του οτι τον ειχα και κολλάρο. Κάποιες φορές που έβλεπα οτι ειχε ψύλλους μου ελεγε να τον ψεκάσω με σπρει.
Εμενα ο δικός μου γιατρός αυτο έκανε.
Δεν τον ειχα στειρώσει και εμπλεκε συχνα σε γατοκαβγάδες, το συγκεκριμένο δεν γνωρίζω τι ακριβώς ειναι αλλα εχω παρατηρήσει και εγω κάποια γατουλινια που ταιζω στον κήπο της οικοδομής να εχουν πρόβλημα με το τρίχωμα.
Θα πω σε εναν φιλο μου που ειναι κτηνίατρος να ερθει να τα δει γιατι ειναι και αγριούτσικα και δεν πιάνονται με τίποτα.

Περαστικα και απο εμένα στο γατάκι σου ευχομαι να μην ειναι τίποτα σοβαρό.

Παράθεση

Nhira

Νεοφερμένος

H Nhira έγραψε στις 22:52, 07-09-08:

Καλησπέρα και συγνώμη για την εξαφάνιση, ετοιμάζομαι για μετακόμιση στην άλλη άκρη του πλανήτη και τρέχω όλη την ημέρα.
Εγραψα το ποστ την Κυριακή, την Δευτέρα άρχισα και έψαχνα για καλούς κτηνίατρους και έκλεισα ραντεβού. Τσέκαρα και την λίστα για να σιγουρευτώ :>
Όπως κάποιος ανέφερε, όντως η γιατρός έψαχνε να βγάλει κέρδος από εμένα και όχι να γιατρέψει/προστατέψει τα γατάκια μου..
Τέλος πάντων, τον έλεγξε και μου είπε ότι το δέρμα του έχει ερεθιστεί, πιθανότατα εκεί που αλητεύει ήρθε σε επαφή με κάποια ουσία που του προκάλεσε αλλεργία, ευτυχώς δεν είναι τίποτα σοβαρό.. Μου έδωσε μια τοπική αλοιφή και μου είπε να τον κρατήσω στο σπίτι για λίγες μέρες και γενικά όλα πάνε καλά.
Θα ανεβάσω και φωτο να τον δείτε πόσο κουκλί έγινε τώρα!
Όσο για τις αρρώστιες, και ιδίως για τον ΗΙV τρέμει το φυλλοκάρδι μου αλλά ελπίζω πάντα στα καλύτερα.

Την Τετάρτη θα πάρω όλη την γατο-οικογενεία μου (ωχ! θα μου φύγει η μέση να κουβαλάω 7γατιά.. ) και θα πάμε στο γιατρό για να ελέγξει και τα μικρά και να φτιάξουμε και τα βιβλιάρια.

Παράθεση

Nhira

Νεοφερμένος

H Nhira έγραψε στις 22:56, 07-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από maroula
Δεν τον ειχα στειρώσει και εμπλεκε συχνα σε γατοκαβγάδες, το συγκεκριμένο δεν γνωρίζω τι ακριβώς ειναι αλλα εχω παρατηρήσει και εγω κάποια γατουλινια που ταιζω στον κήπο της οικοδομής να εχουν πρόβλημα με το τρίχωμα.
Θα πω σε εναν φιλο μου που ειναι κτηνίατρος να ερθει να τα δει γιατι ειναι και αγριούτσικα και δεν πιάνονται με τίποτα.

Περαστικα και απο εμένα στο γατάκι σου ευχομαι να μην ειναι τίποτα σοβαρό.
Μου είπε ότι το πρόβλημα με το τρίχωμα που έχουν τα αδέσποτα σχετίζεται με την διατροφή.. όχι αρκετές βιταμίνες, πρωτείνες κ.λπ. όπως και με άλλα τόσα πράγματα αλλά κυρίως με την διατροφή.
Τέλος πάντων, καλή δύναμη στα γατσούνια.. θα την χρειαστούνε! και ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.. η διατροφή μπορεί να λυθεί κάπως.. αλλά αν είναι κάτι σοβαρότερο.. :/

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:57, 07-09-08:

Ωραια!Πολυ χαρηκα που δεν ηταν τιποτα σοβαρο!Τι σου ειπε για την αμπουλα;
Με το καλο να μετακομισεις,που θα πας με τοσα γατονια αν επιτρεπεται;Εγω δυο εχω και το σκεφτομαι να ταξιδεψω ενα εικοσαωρο...

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:12, 07-09-08:

Ναι αν ειναι αλλεργικο ξερω ακριβως την εικονα ευτυχως το προλαβες νωρις εχω μια αδεσποτουλα που εμεινε σχεδον χωρις τριχωμα ετσι και χρειαστηκε θεραπεια για μηνες.

Ειπες οτι εχεις 7??? και ατος ειναι εξω ε??? χμμμ.. εχεις σκεφτει το ενδεχόμενο να δωσεις ενα μικροτερο αν υπαρχει η ενα που χαριζεται ευκολα κια να φροντισεις καλυτερα τα υπολοιπα??? Το λεω γιατι 7 ειναι πολλες για μεσα στο σπιτι και συμφωνα με το νεο δελτιο τυπου ειναι παρανομο και για κηπο ( κουφο αλλα ετσι λεει)

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη zorica
H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 23:45, 07-09-08:

Καλησπέρα και συγνώμη για την εξαφάνιση, ετοιμάζομαι για μετακόμιση στην άλλη άκρη του πλανήτη και τρέχω όλη την ημέρα.
Εγραψα το ποστ την Κυριακή, την Δευτέρα άρχισα και έψαχνα για καλούς κτηνίατρους και έκλεισα ραντεβού. Τσέκαρα και την λίστα για να σιγουρευτώ :>
Όπως κάποιος ανέφερε, όντως η γιατρός έψαχνε να βγάλει κέρδος από εμένα και όχι να γιατρέψει/προστατέψει τα γατάκια μου..
Τέλος πάντων, τον έλεγξε και μου είπε ότι το δέρμα του έχει ερεθιστεί, πιθανότατα εκεί που αλητεύει ήρθε σε επαφή με κάποια ουσία που του προκάλεσε αλλεργία, ευτυχώς δεν είναι τίποτα σοβαρό.. Μου έδωσε μια τοπική αλοιφή και μου είπε να τον κρατήσω στο σπίτι για λίγες μέρες και γενικά όλα πάνε καλά.
Θα ανεβάσω και φωτο να τον δείτε πόσο κουκλί έγινε τώρα!
Όσο για τις αρρώστιες, και ιδίως για τον ΗΙV τρέμει το φυλλοκάρδι μου αλλά ελπίζω πάντα στα καλύτερα.

Την Τετάρτη θα πάρω όλη την γατο-οικογενεία μου (ωχ! θα μου φύγει η μέση να κουβαλάω 7γατιά.. ) και θα πάμε στο γιατρό για να ελέγξει και τα μικρά και να φτιάξουμε και τα βιβλιάρια.
Εμενα αυτο μου θυμησε τον Μαρκο μου οπου η γιατρος οταν τον ειδε μου ειπε οτι ειναι αλλεργια στην αμπουλα!Εγω επομενος ηρεμησα και του εκανα την αλοιφη που μου εδωσε αλλα χειροτερεψε...Μεσα σε 3-4 μερες τον ξαναπηγα ζητωντας να του κανει τεστ για μυκητες και περιμεναμε το αποτελεσμα 7 μερες .Ο γατος ειχε αυτα τα σπιρακια τα οποια εξηνε και εκανε πληγες φοβερες(ο δικος μου δεν βγαινει εξω καθολου),και το δερμα του ηταν ακριβως σαν γρατζουνισμενο.Επειδι εξαπλωθηκε σε ολο του το σωμα,ξαναπηγα σε γιατρο ζητοντας κατι για μυκητες και τοτε συμφωνησε και η γιατρος οτι ηταν μυκητες(αφου ειχαμε κολλησει και τα παιδια μου και εγω)!!!Να φανταστεις οτι και το τεστ βγηκε αρνητικο!!!
Ομως με το φαρμακο για μυκητες γιναμε καλα ολοι,ο γατος,τα παιδια και εγω(βεβαια εμεις με αλλο φαρμακο αλλα παλι για μυκητες).
Αμα δεις οτι δεν γινεται καλα,τρεχα...
Αυτα ειχα να πω,περαστικα σας ευχομαι.

Παράθεση

Nhira

Νεοφερμένος

H Nhira έγραψε στις 23:46, 07-09-08:

Ωραια!Πολυ χαρηκα που δεν ηταν τιποτα σοβαρο!Τι σου ειπε για την αμπουλα;
Με το καλο να μετακομισεις,που θα πας με τοσα γατονια αν επιτρεπεται;Εγω δυο εχω και το σκεφτομαι να ταξιδεψω ενα εικοσαωρο...
Για την αμπούλα απλά έπαθε σοκ.. και άκουσα και όλιγον τι κράξιμο..
Μου είπε ότι ήμουνα χαζή που ακολούθησα την συμβουλή της και τυχέρη ποτ δεν έπαθαν τίποτα τα γατιά μου. Και μου είπε, όπως και ο προηγούμενος γιατρός ότι αμπούλα πρέπει να βαζω μια φορά το μήνα και μόνο στον Πέτρο που τον έχω κάπως περισσότερο ελεύθερο.
Καλά που δεν έπαθαν τίποτα τα γατιά μου γιατί θα είχα κάνει φόνο.
Φεύγω για δύο μήνες στην Νεα Ζηλανδία για 1moth source.
Επειδή είμαι πάνω κάτω τον τελευταίο χρόνο τα γατσούνια μου τα φροντίζει και η μαμά και ο μπαμπάς. Μένουμε με έναν όροφο διαφορά και τα γατάκια ξέρουν το σπίτι. Επίσης είναι ιδιόκτητο οπότε έχουνε το ελεύθερο να σεριανίζουν παντού. απλά όταν είμαι εγώ εδώ τα αναλαμβάνω πλήρως και όταν λείπω τα φροντιζουν αυτοί

Ειπες οτι εχεις 7??? και ατος ειναι εξω ε??? χμμμ.. εχεις σκεφτει το ενδεχόμενο να δωσεις ενα μικροτερο αν υπαρχει η ενα που χαριζεται ευκολα κια να φροντισεις καλυτερα τα υπολοιπα??? Το λεω γιατι 7 ειναι πολλες για μεσα στο σπιτι και συμφωνα με το νεο δελτιο τυπου ειναι παρανομο και για κηπο ( κουφο αλλα ετσι λεει)
Ναι εφτά.
Ο Πέτρος που είναι ο μεγάλος, η Μπέμπα που έγινε μαμά και τα γατάκια της που είναι 5 καθαρματάκια.
Ο Πέτρος σεριανίζει συνήθως πρωινές ώρες και το απόγευμα προς βράδυ, τις υπόλοιπες είναι στον κήπο ή στο σπίτι. Η μπέμπα και τα μικρά είναι στο κήπο το πρωί και το απόγευμα και τις υπόλοιπες ώρες μου ανακατεύουν το σπίτι.
Δεν νομίζω ότι τους λείπει φροντίδα ή χάδια, τα προσέχω όλα ένα ένα αν και μεταξύ μας.. είναι κάπως κουραστικό αλλά εντάξει..
Όπως είπα και στην Μουκέλις, το κτήριο είναι ιδιόκτητο και αρκετά μεγάλο οπότε δεν είναι καθόλου περιορισμένα.
Όσο για τα μικρά είναι τριών μηνών και μιας εβδομάδας, θα κρατήσω τον Παντελή και τον Γκάουτσο και τα άλλα τρία θα πάνε οσονούπω σε φιλικά σπίτια.

Παράθεση

Nhira

Νεοφερμένος

H Nhira έγραψε στις 23:48, 07-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από zorica
Εμενα αυτο μου θυμησε τον Μαρκο μου οπου η γιατρος οταν τον ειδε μου ειπε οτι ειναι αλλεργια στην αμπουλα!Εγω επομενος ηρεμησα και του εκανα την αλοιφη που μου εδωσε αλλα χειροτερεψε...Μεσα σε 3-4 μερες τον ξαναπηγα ζητωντας να του κανει τεστ για μυκητες και περιμεναμε το αποτελεσμα 7 μερες .Ο γατος ειχε αυτα τα σπιρακια τα οποια εξηνε και εκανε πληγες φοβερες(ο δικος μου δεν βγαινει εξω καθολου),και το δερμα του ηταν ακριβως σαν γρατζουνισμενο.Επειδι εξαπλωθηκε σε ολο του το σωμα,ξαναπηγα σε γιατρο ζητοντας κατι για μυκητες και τοτε συμφωνησε και η γιατρος οτι ηταν μυκητες(αφου ειχαμε κολλησει και τα παιδια μου και εγω)!!!Να φανταστεις οτι και το τεστ βγηκε αρνητικο!!!
Ομως με το φαρμακο για μυκητες γιναμε καλα ολοι,ο γατος,τα παιδια και εγω(βεβαια εμεις με αλλο φαρμακο αλλα παλι για μυκητες).
Αμα δεις οτι δεν γινεται καλα,τρεχα...
Αυτα ειχα να πω,περαστικα σας ευχομαι.
Ωχ.. καλά που επέμενες αλλιως δε μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν..
Οχι, ευτυχώς δεν είναι μηκυτές, από ότι έχω δει έχει σταματήσει την φαγούρα και οι 'πληγές' έχουνε αρχίσει και γιατρεύονται, οπότε όλα μια χαρά.

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη zorica
H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 23:50, 07-09-08:

Ωχ.. καλά που επέμενες αλλιως δε μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν..
Οχι, ευτυχώς δεν είναι μηκυτές, από ότι έχω δει έχει σταματήσει την φαγούρα και οι 'πληγές' έχουνε αρχίσει και γιατρεύονται, οπότε όλα μια χαρά.
Τοτε ολα καλα.:up:Εμεις ημασταν ατυχοι...

Παράθεση

maroula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroula
H maroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H maroula έγραψε στις 07:07, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Ναι αν ειναι αλλεργικο ξερω ακριβως την εικονα ευτυχως το προλαβες νωρις εχω μια αδεσποτουλα που εμεινε σχεδον χωρις τριχωμα ετσι και χρειαστηκε θεραπεια για μηνες.

Αυτο yasmin με ενδιαφέρει.Ποιο ειναι αυτο το δελτίο τύπου που το γράφει οτι ειναι παράνομο να εχεις γατάκια σε κήπο; Με ολους τους ενοικους της πολυκατοικίας δεν έχω πρόβλημα ειναι φιλόζωοι και τα ταίζουν και αυτοι, μονον με εναν ξυνιάρη εχω που μου λεει συνεχεια οτι τα γατια λερώνουν στον κήπο και αφήνω λεει βρωμίες με που τα ταίζω...ακου αντε να μην πω τι ακουω

Οταν τα ταίζω καθαρίζω μετα τα πιατακια τους η οτι αλλο εχω αφήσει, τωρα που θα κανουν και τα κακάκια τους δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτο..γατια ειναι τα κανουν οπου εχει χώμα δεν ειναι η μονη οικοδομη που πανε για την ανάγκη τους..

Αν μου κάνει καμια μήνυση σε σχέση με αυτο το δελτίο θα του κάνω και εγω σε κάτι αλλο ξέρει αυτος...αν και δεν θελω να φτάσουμε στα ακρα..
Απορω παιδια γιατι ορισμένοι ειναι τοσο κακοι με τα ζωακια, δεν ενοχλουν τα καημενουλια, ουτε βρωμίζουν αυτος ειναι μυστήριο ανέκδοτο

Nhira ευχομαι να πανε ολα καλα και εγω θα πω τον φίλο μου να τα δει δεν πανε λεει ο αλλος ο παράξενος, τον εχω γραμμένο!!!! Οπως και οι υπόλοιποι στην οικοδομη, το διαμέρισμα ειναι δικο μου οποτε σκασίλα μου. Δεν κανω τιποτα κακο ταιζω τα ψυχακια που εχουν αναγκη απο ενα φαγητο, μακαρι να μπορουσα να τα δωσω κιολας αλλα ειναι αγριουτσικα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους