Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,177 εγγεγραμμένα μέλη και 713,369 μηνύματα σε 22,478 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 266 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απολυμαντικό κατάλληλο για γάτες;

starter

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη starter
H starter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 538 μηνύματα.

H starter έγραψε στις 10:36, 20-10-09:

Καλημέρα σε όλους, μια ερωτησούλα.

Ξέρει κανείς ένα εμπορικό απολυμαντικό που μπορώ να χρησιμοποιήσω στις αμμολεκάνες τους. Είναι να κάνω μια εξόρμηση για πλύσιμο και πλέον έχουν αρκετή φθορά που θα ήθελα να τις αφήσω σε ένα διάλλυμα απολυμαντικού να καθαρίσουν.Μέχρι σήμερα χρησιμοποιούσα ένα που πήρα απο το Internet ειδικό για να μην βλάπτει τα μικρά ζωάκια αλλά τελείωσε και δεν μπορώ να το περιμένω. Επίσης ένα βιολογικό που προσπάθησα να χρησιμοποιήσω έχει τέτοιο συνδιασμό αιθέριων ελαίων που τις απωθεί.

Καμμιά ιδέα;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:39, 20-10-09:

Εγω χρησιμοποιω Topine για ολα τους τα σκευη και την αμμολεκανη.Μπορεις να το χρησιμοποιησεις κυριολεκτικα παντου (εγω το χρησιμοποιω και για σφουγγαρισμα) και εχει ενδειξη οτι ειναι καταλληλο για κατοικιδια.Επισης απομακρυνει αποψα ολες τις οσμες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

starter

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη starter
H starter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 538 μηνύματα.

H starter έγραψε στις 10:44, 20-10-09:

Ευχαριστώ πολύ, αυτό έψαχνα, να είναι και εύκολο να το βρεις και δοκιμασμένο. Γιατί μαζεύτηκε πολύ λάντζα. Είναι και το γατοφόρο τους που συμμετείχε σε διάσωση και η αμμολεκάνη των αγοριών και πρέπει να απολύμανω οπωσδήποτε.

Τα πιατάκια τους τα βάζω στο πλυντήριο πιάτων όποτε συμπληρωνει. Δεν τα έχω απολυμάνει ποτέ.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 10:46, 20-10-09:

εγω χλωρινη και topine μαζι και μετα πολυ καλο ξεβγαλμα για τις αμμολεκανες αλλα και για το καθαρισμα των πλακιδιων του μπαλκονιου...

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 10:47, 20-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από starter
Ευχαριστώ πολύ, αυτό έψαχνα, να είναι και εύκολο να το βρεις και δοκιμασμένο. Γιατί μαζεύτηκε πολύ λάντζα. Είναι και το γατοφόρο τους που συμμετείχε σε διάσωση και η αμμολεκάνη των αγοριών και πρέπει να απολύμανω οπωσδήποτε.

Τα πιατάκια τους τα βάζω στο πλυντήριο πιάτων όποτε συμπληρωνει. Δεν τα έχω απολυμάνει ποτέ.
στο πιατακι του νερου αν σου πιανει αλατα, καλο ειναι το ξυδι με βραστο νερο για λιγη ωρα και μετα καλο ξεβγαλμα...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,673 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:05, 20-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Εγω χρησιμοποιω Topine για ολα τους τα σκευη και την αμμολεκανη.Μπορεις να το χρησιμοποιησεις κυριολεκτικα παντου (εγω το χρησιμοποιω και για σφουγγαρισμα) και εχει ενδειξη οτι ειναι καταλληλο για κατοικιδια.Επισης απομακρυνει αποψα ολες τις οσμες.

καλα... δωρα.......και εγω ακριβως αυτο χρησιμοποιω!!!!!!!!!!:up::up::up:

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,269 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 11:11, 20-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ
στο πιατακι του νερου αν σου πιανει αλατα, καλο ειναι το ξυδι με βραστο νερο για λιγη ωρα και μετα καλο ξεβγαλμα...
Τωρα εχω πλαστικο αλλα θα παρω μεταλλικο τωρα,κανει το ξυδι και για τα δυο;

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 11:12, 20-10-09:

Εγώ με ξύδι κάνω τις αμμολεκάνες γιατί φεύγουν κ οι μυρωδιές

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 11:14, 20-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nonika
Τωρα εχω πλαστικο αλλα θα παρω μεταλλικο τωρα,κανει το ξυδι και για τα δυο;
ναι και για τα δυο...για το μεταλλικο ακομα πιο πολυ

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,269 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 11:21, 20-10-09:

Ωραια,θα καθαρισω της Μπιζου το πιατακι φαγητου που ειναι μεταλλικο και θα παρω και για τον Ραμση ιδιο,τωρα εχει πλαστικο και το μεταφεει σ'ολο το πατωμα της κουζινας.
Εχω δει κατι ασημι με λαστιχο στη βαση για να μη γλιστρανε,θα παρω φαγητου και νερου!

Παράθεση

samis

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη samis
Ο samis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 512 μηνύματα.

O samis cats pride έγραψε στις 02:55, 30-10-09:

τι ειναι αυτο "topine" και που μπωρο να το βρω οταν θα πλυνω για πρωτη φορα την αμολεκανη??

Παράθεση

Νηρηιδα

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
H Νηρηιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Νηρηιδα έγραψε στις 03:44, 30-10-09:

Ωραια,θα καθαρισω της Μπιζου το πιατακι φαγητου που ειναι μεταλλικο και θα παρω και για τον Ραμση ιδιο,τωρα εχει πλαστικο και το μεταφεει σ'ολο το πατωμα της κουζινας.
Εχω δει κατι ασημι με λαστιχο στη βαση για να μη γλιστρανε,θα παρω φαγητου και νερου!
Aυτα της εχω και ειναι πολυ καλα!Δε γλιστρουν καθολου, τα εχω σε εναν μεγααααλο δισκο πλαστικο(μη γεμιζει και τον τοπο)και δεν κουνιουνται...ντιπ καταντιπ
Παντως για τα μπολακια απορρυπαντικο πιατων χρησιμοποιω για την αμμολεκανη βαζω πιο δυνατο να για να μη μενει ουτε ενα παλιομικροβιο αλλα το ξεπλενω ποοοοολυ καλα. Θα δοκιμασω με το ξυδι δεν το εκανα γιατι φοβομουν μη μενει μυρωδια και δεν την πλησιαζει μετα.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 07:15, 30-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από samis
τι ειναι αυτο "topine" και που μπωρο να το βρω οταν θα πλυνω για πρωτη φορα την αμολεκανη??
Καλημερα!
Ειναι υγρο απολυμαντικο,σαν αυτο που χρησιμοποιουμε για σφουγγαρισμα,μονο που μπορεις να το χρησιμοποιησεις παντου.Θα το βρεις σε σουπερ μαρκετ.

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,346 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 13:44, 06-01-10:

Nα ρωτήσω κι εγώ κάτι!!!
Τo topine για τα μπωλάκια τους, το χρησιμοποιείτε διαλυμένο σε νερό ή αδιάλυτο?
Εγω να σας πω τι κάνω!!
Βράζω νερό στον βραστήρα, βράζει και μετά το ρίχνω στα μπωλάκια και βάζω 1-1.5 καπάκι topine στο κάθε μπωλάκι. Και το αφήνω κάποια λεπτά. Μετά τα ξεπλένω και παίρνω το σφουγγάρι και τα περνάω με ένα άλλο απορρυπαντικό κατάλληλο για κατοικίδια άοσμο τελείως, αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει στο εμπόριο (απο αντιπρόσωπο το παρήγγειλα που μου το προτείνανε) και ξεπλένω.

Διαλυμένο ή αδιάλυτο???

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,346 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 14:04, 06-01-10:

Μια που είναι το θέμα για απολυμαντικά να σας προτείνω κι εγώ το απορυπαντικό που λεω πιο πάνω!!

Λέγεται Blue Velvet
  • Διασπά λίπη, λάδια, γράσα, ορυκτέλαιο,ρετσίνια, πετρέλαια
  • Απο μακρύνει εύκολα ρύπους απο κάθε επιφάνεια
  • Καταπολεμά με συχνή χρήση μικρόβια, μύκητες, οσμές
  • Απορρίπτεται στη θάλασσα
ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ
Μηχανουργεία, συνεργεία, πλυντήρια αυτοκινήτων, γκαράζ, βενζινάδικα, ψησταριές, ξενοδοχεία, σκάφη αναψυχής και πλοία, καθαρισμού φίλτρων εξαερισμού και κλιματιστικών

Και κάτω-κάτω λέει:
To προϊόν είναι μη τοξικό, βιοδιασπώμενο, βιοαποικοδομήσιμο, άφλεκτο, μη καυστικό, αβλαβές για τον άνθρωπο και τα ζώα, δεν μολύνει το περιβάλλον

Χρησιμοποιείται για σφουγγάρισμα και όλες τις επιφάνειες

Το πιο εντυπωσιακό είναι οτι ο αντιπρόσωπος στην επίδειξη, το ψέκασε στο στόμα του!!

Αποκλειστική διάθεση: ASTRO GROUP AE
Tηλ. 210-5155091, 210-2690432, Fax. 210-5155131

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H ELENIP έγραψε στις 14:08, 06-01-10:

Bρήκα και το site
https://katharistiko.blogspot.com/

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,756 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 16:31, 06-01-10:

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται Ελένη αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν διατίθεται στο εμπόριο.Θα έχουν αντιπροσωπεία και στην Θεσ/νίκη;
Σε ποιά τιμή το αγόρασες;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:36, 06-01-10:

Εγω αδιαλυτο το χρησιμοποιω παντως το Topine.

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H ELENIP έγραψε στις 16:59, 06-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται Ελένη αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν διατίθεται στο εμπόριο.Θα έχουν αντιπροσωπεία και στην Θεσ/νίκη;
Σε ποιά τιμή το αγόρασες;
Ναι, είναι πάρα πολύ καλό! Είχα αγοράσει 2 μπιτονάκια, σαν αυτά που βάζουμε τη βενζίνη, εδώ και πάνω απο ένα χρόνο και έχω ακόμα. Δηλαδή συμφέρει πολύ!
Αν θυμάμαι καλά, μου κόστισε γύρω στα 25-30 ευρώ.
Πριν μάθω για το topine με αυτό σφουγγάριζα, απλά το blue velvet επειδή είναι τελείως άοσμο δεν το προτιμάω τωρα για το σφουγγάρισμα. Να μυρίζει και λίγο ωραία το σπίτι
Mε το blue velvet ξεπλένω μετα τη χρήση του topine για να είμαι σίγουρη οτι έχει ξεπλυθεί καλά...
Εμένα μια φίλη μου μου είπε γι αυτό το προιόν γιατί ήξερε τον αντιπρόσωπο και εκείνη ήταν μπροστά στην επίδειξη που το ήπιε ο άλλος.Και της είπα να μου το παραγγείλει. Ετσι το πήρα
Για τη Θεσσαλονίκη δεν έλεγε τίποτα το site

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 18:25, 07-01-10:

Μυρωδιες απο ουρα "σβηνει";

Καθενας με τον πονο του!

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη σιεννα
H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 21:30, 07-01-10:

Καθενας με τον πονο του!

Για τα ουρα ξερω οτι δεν κανει η χλωρινη(καθως δεν κανει να την αναμειγνυουμε και με οτιδηποτε αλλο λογω χημικης αντιδρασης,το λεω γιατι καπου πιο πανω ελεγε topine με χλωρινη)
Λενε για την χλωρινη οτι μυριζει σαν τα ουρα της γατας και αυτο την προκαλει να ξανακατουρισει εκει

Γιατι δεν δοκιμαζεις ξυδι?Γενικα εγω ειμαι πολυ υπερ στα φυσικα προιοντα και το ξυδι ειναι πολυ καλο για απολυμανση.Κια για τα πιατακια τους εχεις και το κεφαλι σου ησυχο,πως δεν θα παθει τιποτα το ζωακι.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:31, 08-01-10:

για ουρα ξερω 2 πολυ καλα προιοντα που εχουν ενζυματικη/βακτηριακη δραση: anti icky poo & nature's miracle. Εδω εχει ιδεες για το πως μπορεις να καθαρισεις τα ουρα με αλλον ενα τροπο εκτος απο το ξυδι.

Παράθεση

STELIOS34

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη STELIOS34
Ο STELIOS34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O STELIOS34 έγραψε στις 09:30, 08-01-10:

Καλημερα
Απο την εμπειρια μου κοντα σε κτηνιατρο η χλωρινη ειναι απαγορυμενη ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ χλωρινη και ειδικα στα πιατακια τους.

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 10:55, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από σιεννα
Για τα ουρα ξερω οτι δεν κανει η χλωρινη(καθως δεν κανει να την αναμειγνυουμε και με οτιδηποτε αλλο λογω χημικης αντιδρασης,το λεω γιατι καπου πιο πανω ελεγε topine με χλωρινη)
Λενε για την χλωρινη οτι μυριζει σαν τα ουρα της γατας και αυτο την προκαλει να ξανακατουρισει εκει

Γιατι δεν δοκιμαζεις ξυδι?Γενικα εγω ειμαι πολυ υπερ στα φυσικα προιοντα και το ξυδι ειναι πολυ καλο για απολυμανση.Κια για τα πιατακια τους εχεις και το κεφαλι σου ησυχο,πως δεν θα παθει τιποτα το ζωακι.
Χλωρινη δεν βαζω,βρωμαει χειροτερα μετα,το ξερω.
Λευκο ξυδι βαζω κι εγω αλλα ξαναπαει στη ιδιο σημειο και το ψαχνω λιγο το θεμα μηπως βρω κατι που σβηνει εντελως τις μυρωδιες.

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
για ουρα ξερω 2 πολυ καλα προιοντα που εχουν ενζυματικη/βακτηριακη δραση: anti icky poo & nature's miracle. Εδω εχει ιδεες για το πως μπορεις να καθαρισεις τα ουρα με αλλον ενα τροπο εκτος απο το ξυδι.
Τετοια ψαχνω αλλα δεν εχω βρει στην Λαρισα,τα βρηκες και σε πετ σοπ στην Ελλαδα οταν ησουν εδω;;;
Ευχαριστω για το λινκ,θα το μελετησω!!!

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 13:43, 09-01-10:

Βρηκα τοπαιν και πηρα 3 μπουκαλια!!!:up::up::up:

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H ELENIP έγραψε στις 11:56, 10-01-10:

Καθενας με τον πονο του!
Δεν ξέρω, πάντως αυτό που λέει για τις μυρωδιες είναι αλήθεια. Εγω είχα πλύνει μπωλάκι που μόλις είχανε φάει κονσέρβα τόνου και το έκανα λίγο με αυτό το απορρυπαντικό και το σφουγγάρι και δεν μύριζε τίποτα. Που ο τόνος εχει πολύ έντονη μυρωδιά!

Παράθεση

κζ8 (μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κζ8
H μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (ουυυυυυ.....ενα σωρο έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

H κζ8 έγραψε στις 16:26, 25-10-10:

εδω η ασχετη γατομανα που δεν ξερει που να βρει το topine και το feliway δεν ξερω κ αν τα γραφω σωστα.στο μαρινοπουλο το topine δεν υπαρχει.υπαρχει κατι αντιστοιχο σε καθαριστικο?φιλικο σε εμας κ το ζουζουνι μας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,673 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:08, 25-10-10:

Το topine,αν δεν το εχει ο Μαρινοπουλος σιγουρα θα το εχει καποιο αλλο σ/μαρκετ.Το φελιγουαιη δεν το βρισκεις στα σ/μαρκετ καλε.Εγω βασικα δεν το εχω παρει ποτε,και δεν το εχουν και εδω..οποτε δεν μπορω να σε διαφωτισω πανω σε αυτο το θεμα..
Για το πατωμα εγω χρεισημοποιω το detoll,ειναι σιγουρα πολυ πιο φιλικο απο τη χλωρινη..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:43, 25-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Το topine,αν δεν το εχει ο Μαρινοπουλος σιγουρα θα το εχει καποιο αλλο σ/μαρκετ.Το φελιγουαιη δεν το βρισκεις στα σ/μαρκετ καλε.Εγω βασικα δεν το εχω παρει ποτε,και δεν το εχουν και εδω..οποτε δεν μπορω να σε διαφωτισω πανω σε αυτο το θεμα..
Για το πατωμα εγω χρεισημοποιω το detoll,ειναι σιγουρα πολυ πιο φιλικο απο τη χλωρινη..

ΥΓ..επειδη δεν ειμαι σιγουρη αν το γνωριζεις..το feliway δεν ειναι απορυπαντικο.Ειναι φερορμονες,που υπαρχουν σε μορφη υγρου σε μπουκαλακι,νομιζω και σε σπρευ..το οποιο μπουκαλακι μπαινει στην πριζα,και υποτιθεται ότι βοηθαει τις γατες να χαλαρωνουν όταν ειναι στρεσαρισμενες. Φανταζομαι οτι το εχουν καποια πετ σοπ..

Παράθεση

κζ8 (μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κζ8
H μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (ουυυυυυ.....ενα σωρο έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

H κζ8 έγραψε στις 21:05, 25-10-10:

ναι βρε ξερω τι ειναι το feliway,απλα τα πετ σοπ μας δεν εχουνε

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 08:52, 20-09-14:

Καλημέρα.
Έχω κι εγώ ένα θεματάκι με την απολύμανση. Χτες η γάτα μου, που δε βγαίνει από το σπίτι και δεν έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα, εκτός από τη δεύτερη γατούλα μου, ανακάλυψα (στο γιατρό) ότι έχει κάποιο παράσιτο. Θυμήθηκα, λοιπόν, σήμερα το πρωί ότι αρχές Ιουλίου είχα προσπαθήσει με τη γατοφόρο της να πιάσω ένα γατάκι, το οποίο ήταν εντελώς κακομοιριασμένο (περπατούσανε μύγες πάνω του). Τελικά το γατάκι αποδείχτηκε ότι ήταν κάποιας τύπισσας στη γειτονιά(!...), δεν ήταν γατάκι αλλά δεκάχρονη γάτα, αλλά, τέλοσπάντων, ξεφεύγουμε. Το γατάκι αυτό ΔΕ μπήκε στη γατοφόρο, παρά μόνο το μισό και για πολύ λίγη ώρα (μύρισε, δηλαδή, το φαγητό που είχα βάλει, αλλά δεν το έφαγε) και, αντ'αυτού, πήδηξε και έκατσε ΠΑΝΩ στη γατοφόρο -για κάμποση ώρα.
Εννοείτα, βέβαια, ότι μετά εγώ πέρασα τη γατοφόρο μέσα (ελπίζω και έξω, αλλά έχει περάσει καιρός, δεν θυμάμαι...) με χλωρίνη και την άφησα να στεγνώσει στον ήλιο, όπως μου είχε πει κάποια στιγμή ένας γιατρός. Η, δε, γάτα μου χρησιμοποίησε τη γατοφόρο πάνω από ένα μήνα μετά, που φύγαμε για διακοπές.
Μου φαίνεται λίγο περίεργο και με χλωρίνη και ένα μήνα μετά να ζούσε το παράσιτο στη γατοφόρο... Σε κάθε περίπτωση, πώς πρέπει να απολυμαίνεται μια γατοφόρος; Με διάλυμμα χλωρίνης-νερού, με σκέτη χλωρίνη και μετά ξέβγαλμα; Να πάρω κανένα Ντετόλ, ίσως; Να κάνω και στη δεύτερη γατοφόρο, αφού τις φυλάω και τις δυο μαζί; Να περάσω και το ντουλάπι όπου τις έχω; Μήπως τα'χω παίξει και λέω κουταμάρες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 09:40, 20-09-14:

Εγώ να πω την αλήθεια συνήθως καθαρίζω τη γατοφόρο με κάποιο απορρυπαντικό σε spray. Όταν μετέφερα άλλες γάτες (φαινομενικά υγιείς) την έπλενα με topine και μετά πάλι με κάποιο spray. Αλλά νομίζω πως η χλωρίνη αρκεί όπως λες. Τι να πω, φαντάζομαι πως και η επιφάνεια μιας γατοφόρου δεν ευνοεί την επιβίωση παρασίτων για τόσον καιρό, αλλά δεν είμαι καθόλου ειδική.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 12:24, 20-09-14:

Θα συμφωνήσω με τη Φωτεινή, όντως είναι αδύνατον να επιβίωσε οποιοδήποτε παράσιτο στη γατοφόρο για ένα μήνα...μη το σκέφτεσαι αυτό! Παρεπιπτόντως εγώ χρησιμοποιώ χλωρίνη μόνο για τις αμμολεκάνες, τις γατοφόρους τις πλένω με απορρυπαντικό ρούχων..Να ξέρεις επιπλέον ότι οι γάτες δεν κολλάνε μόνο μεταξύ τους απαραίτητα τα διάφορα παράσιτα, μπορεί κάλλιστα η γατούλα σου να έφαγε μια μολυσμένη κατσαρίδα, γρύλο κλπ. και να το τσίμπησε...δυστυχώς

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 18:24, 20-09-14:

Τη γατοφόρο την πλένω αραιά και που με Topine, ενώ στα ενδιάμεσα διαστήματα χρησιμοποιώ αυτό:
Που βασικά προορίζεται για καθαρισμό αμμολεκανών-όχι που δεν το χρησιμοποιώ ενίοτε και στην αμμολεκάνη αν με πιάσουν οι τεμπελιές μου...

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:39, 20-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Τη γατοφόρο την πλένω αραιά και που με Topine, ενώ στα ενδιάμεσα διαστήματα χρησιμοποιώ αυτό:
Που βασικά προορίζεται για καθαρισμό αμμολεκανών-όχι που δεν το χρησιμοποιώ ενίοτε και στην αμμολεκάνη αν με πιάσουν οι τεμπελιές μου...
Tι είναι αυτό; Πού το βρίσκουμε; Πόσο κοστίζει; Γιατί μας το κρύβεις τόσο καιρό; Ομολόγησε!

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 18:41, 20-09-14:

Αυτό θα έγραφα μόλις!! Μίλα!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:19, 20-09-14:

Μα δεν με ρωτήσατε πριν
Λοιπόν: Byofresh, Antibacterial Litter Tray Cleaner for Cats (Αντιβακτηριακό καθαριστικό για τουαλέτες και λεκάνες γάτας)
"Το αντιβακτηριακό καθαριστικό για λεκάνες και τουαλέτες γάτας βοηθά στη διατήρησή τους καθαρές, απολυμαίνοντας και προσφέροντας φρεσκάδα.
Επίσης βοηθά στην εξάλειψη των βακτηρίων που προκαλούν τις δυσάρεστες μυρωδιές. Το σπρέι περιέχει σαπούνι που βοηθά στον καθαρισμό και Byotrol για απολύμανση και απομάκρυνση των άσχημων μυρωδιών. Κατάλληλο για όλους τους τύπους απορριμάτων.
Το Byotrol έχει πιστοποιηθεί με το European Standards EN1276 ενάντια στα βακτηρίδια και ΕΝ1650 ενάντια στους μύκητες.
Το Byotrol είναι περιβαλλοντικά ασφαλές, μη αλκοολούχο, και μη τοξικό. Εγκεκριμένο για τη χρήση ως απολυμαντικό."
Χρήση: Αφαιρέστε τα απορρίματα και τα απόβλητα. Ψεκάστε γενναιόδωρα και αφήστε να ενεργήσει καλά. Μην ξεπλύνετε. ..
Αυτά λέει η ετικέτα και βέβαια όχι για χρήση στις γάτες.

Έχει κάτω κάτω με μικρά γράμματα το e-mail της εταιρείας www.info@petcamelot.com.gr

Είναι 500γρ και στοιχίζει 7,5 ευρώ (ακριβούτσικο θα έλεγα, το είδα τυχαία σε πετ σοπ και το είχα αγοράσει για να το δοκιμάσω)

Ορίστε! Τα 'μολόγησα όλα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 20-09-14 στις 19:21. Αιτία: ορθογραφικό
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 05:01, 21-09-14:

Η ώρα είναι βάρβαρη και δεν είμαι και ο πιο έξυπνος άνθρωπος του κόσμου...
Οπότε, ας ρωτήσω! Με αυτό:
Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Χρήση: Αφαιρέστε τα απορρίματα και τα απόβλητα.
εννοούμε να είναι άδεια η αμμολεκάνη ή καθαρισμένη από τα "περιττά"; Δηλαδή καθαρίζουμε το σκεύος ή ψεκάζουμε την καθαρισμένη άμμο; Μάλλον το πρώτο είναι το σωστό αλλά είπαμε...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:34, 21-09-14:

Δεν υπάρχουν "βάρβαρες"ώρες "Βάρβαρες" ερωτήσεις, μπορεί..
Τις οποίες μπορούν να κάνουν και ευφυέστατα άτομα (όπως η "Ειρήνη 1234" που, παρεπιπτόντως, θέλει ένα γερό χέρι ξύλο για την αυτοκριτική της)
'Ομως στην περίπτωση αυτή η απορία είναι δικαιολογημένη, καθότι ως γνωστόν η πλειονότητα των "οδηγιών χρήσης" διαφόρων προιόντων είθισται να είναι κάθε άλλο παρά κατατοπιστική, όπως στην προκειμένη και αλλοίμονο αν ακολουθούμε κατά γράμμα..
Δεν μας μένει λοιπόν, παρά να κάνουμε αυτό που κάνουμε πάντα: Αγνοούμε τα "σκοτεινά"και αδιευκρίνιστα μέρη, επιστρατεύουμε την κοινή λογική και πράττουμε ανάλογα.
Τουτέστιν, αδειάζουμε την αμμολεκάνη. Δεν ψεκάζουμε μαζί και τα χαλίκια

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 21-09-14 στις 07:35. Αιτία: προσθήκη κειμένου
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Guest00015

Guest

Το avatar του χρήστη Guest00015
. Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest00015 έγραψε στις 01:55, 09-03-20:

Για την εξουδετέρωση της μυρωδιάς των ούρων, η καλύτερη και η πιο οικονομική λύση είναι το οξυζενέ.Υπάρχει και σε συσκευασία του λίτρου που συμφέρει σε σχέση με τα μικρότερα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους