Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 122,127 εγγεγραμμένα μέλη και 713,622 μηνύματα σε 22,520 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 488 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κουτί άμμου με άνθρακα

FOXYFREAK

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FOXYFREAK
H FOXYFREAK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H FOXYFREAK έγραψε στις 23:37, 02-11-08:

Γειά σας,

είχα και εγώ το κλασσικό κουτάκι με την άμμο μέσα άλλά έμαθα πως
αν έπερνα κουτί κλειστό το οποίο έχει άνθρακα από πάνω και πορτούλα
για να μπαινοβγαίνουν τα γατάκια δεν θα μύριζε τόσο άσχημα. Πήρα και τέτοιο αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά και τα κακά τους τα καθαρίζω κάθε μέρα και ανανεώνω επίσης αν χρειαστεί η άμμος κάθε 2η 3η μέρα. Μυρίζει
απίστευτα άσχημα ειδικά όταν κοιμόμαστε και μας έρχετε αυτή η απαίσια μυρωδιά. Ντρέπομαι να φέρω κόσμο στο σπίτι γιατι αν πάνε για κακά τους θα συχαθουν από την βρόμα!! Εσείς τι κάνετε ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ESTELLE

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ESTELLE
H ESTELLE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,196 μηνύματα.

H ESTELLE έγραψε στις 00:00, 03-11-08:

Καταρχήν καλησπέρα!
Παίζει μεγάλο ρόλο η άμμος που χρησιμοποιείς.Υπάρχουν φτηνές άμμοι του εμπορίου που και κάθε λεπτό να καθαρίζεις την αμμοφόρο θα μυρίζει.Δοκίμασε να αλλάξεις μάρκα και θα καταλάβεις τη διαφορά.Κι εγώ μέχρι να μάθω ποιά είναι καλή έκανα πειράματα.Τελικά κατέληξα στην Ever Clean την Fresh με τους μπλε κόκκους και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη!Το καλό είναι ότι σχηματίζει μεγάλες μπάλες τις οποίες τις πετάς εύκολα.Είναι λίγο πιο ακριβή φυσικά απο αυτές των σούπερ μάρκετ αλλά αξίζει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαρία Γάτσιου

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Μαρία Γάτσιου
H Μαρία Γάτσιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,023 μηνύματα.

H Μαρία Γάτσιου έγραψε στις 00:02, 03-11-08:

Πριν λίγες μέρες πήρα και παρόμοιο κοιτί,με πορτάκι,κλειστό από πάνω και σε συνδυασμό με μια καλή άμμο πραγματικά μπαίνουν τόσα άτομα στο σπίτι και όλοι μου λένε πως και δεν μυρίζει τίποτα...είμαι πολύ ευχαριστημένη.Μήπως δεν φταίει το κουτί αλλά η άμμος που χρησιμοποιείς;

Παράθεση

Μαρία Γάτσιου

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Μαρία Γάτσιου
H Μαρία Γάτσιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,023 μηνύματα.

H Μαρία Γάτσιου έγραψε στις 00:03, 03-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από ESTELLE
Καταρχήν καλησπέρα!
Παίζει μεγάλο ρόλο η άμμος που χρησιμοποιείς.Υπάρχουν φτηνές άμμοι του εμπορίου που και κάθε λεπτό να καθαρίζεις την αμμοφόρο θα μυρίζει.Δοκίμασε να αλλάξεις μάρκα και θα καταλάβεις τη διαφορά.Κι εγώ μέχρι να μάθω ποιά είναι καλή έκανα πειράματα.Τελικά κατέληξα στην Ever Clean την Fresh με τους μπλε κόκκους και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη!Το καλό είναι ότι σχηματίζει μεγάλες μπάλες τις οποίες τις πετάς εύκολα.Είναι λίγο πιο ακριβή φυσικά απο αυτές των σούπερ μάρκετ αλλά αξίζει.
Και εγώ αυτή χρησιμοποιώ...είμαι πολύ ευχαριστημένη τα αξίζει τα λεφτά της

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:23, 03-11-08:

Αν σου φαινεται ακριβη παρε φρισκις αρωματική και μια εβερκλην και κανε αναμειξη θα σου κρατησουν περισσοτερο

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:15, 03-11-08:

Συμφωνώ ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η άμμος και το συχνό καθάρισμά της. Έχω όμως την εντύπωση ότι τα φίλτρα άνθρακα στις αμμολεκάνες "ποτίζουν" με τη μυρωδιά και βρωμάνε χειρότερα. Ίσως θέλουν καθάρισμα ή αλλαγή.

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,304 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 09:00, 03-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Συμφωνώ ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η άμμος και το συχνό καθάρισμά της. Έχω όμως την εντύπωση ότι τα φίλτρα άνθρακα στις αμμολεκάνες "ποτίζουν" με τη μυρωδιά και βρωμάνε χειρότερα. Ίσως θέλουν καθάρισμα ή αλλαγή.
αυτο εχω ακουσει και γω για τα φιλτρα..εμας ειναι κλειστου τυπου χωρις φιλτρο βαζω φρισκις αρωματικη ή αν δεν βρω απο τον μαρινοπουλο βαζω την δικια του..δεν μυριζει καθολου..

Παράθεση

Kikiriki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kikiriki
H Kikiriki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάρα πολλές .... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H Kikiriki έγραψε στις 09:24, 03-11-08:

Καλημέρα !
Αν πάρεις everclean και την καθαρίζεις καθημερινά δεν θα μυρίζει !
Τα φίλτρα υποτίθεται πρέπει να τα αλλάζεις κάθε 3 μήνες αλλά προσωπικά τα έβγαλα γιατί μου φαίνεται πως χωρίς αυτά αερίζεται καλύτερα το κουτί !

Yasmin > Αν ανακατέψεις friskies & everclean θα συνεχίζουν τα τσίσακια να γίνονται σβόλοι???

Παράθεση

FOXYFREAK

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FOXYFREAK
H FOXYFREAK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H FOXYFREAK έγραψε στις 09:39, 03-11-08:

η άμμος που πέρνω είναι πάντα από πετσοπ αλλά θα δοκιμάσω αυτό που μου είπατε με την ανάμειξη μιας πολύ καλής με μία φτηνή για να κρατήσει περισσότερο. Ευχαριστώ πολύ. Ο κύριος από το πετσοπ μου είπε πως ο άνθρακας καλό είναι να αλλάζετε κάθε 6 μήνες.

Παράθεση

despoinamax

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη despoinamax
H despoinamax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H despoinamax έγραψε στις 14:19, 16-11-08:

ειχα κ εγω το ιδιο προβλημα οσπου ο πατερουλης μου πηγε και πηρε ενα αποσμητικο χωρου...δεν θυμαμε ονομασια αλλα ειναι αυτη η διαφημηση που εχει κ καλα τη μαμα ασβο με τα παιδακια τησ..δεν ξερω αν την εχεισ δει..
παντος κανει φοβερει δουλεια κ κανει μονο τρια ευρο. μπαινει στην μπριζα κ μυριζει ολο το σπιτι παρα πολυ ωραια χωρις ιχνος ασχημης μυρωδιας

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 19:47, 16-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από FOXYFREAK
Μυρίζει
απίστευτα άσχημα ........ Εσείς τι κάνετε ;
Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Αν σου φαινεται ακριβη παρε φρισκις αρωματική και μια εβερκλην και κανε αναμειξη θα σου κρατησουν περισσοτερο
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Έχω όμως την εντύπωση ότι τα φίλτρα άνθρακα στις αμμολεκάνες "ποτίζουν" με τη μυρωδιά και βρωμάνε χειρότερα. Ίσως θέλουν καθάρισμα ή αλλαγή.
Αρχική Δημοσίευση από Kikiriki
Τα φίλτρα υποτίθεται πρέπει να τα αλλάζεις κάθε 3 μήνες αλλά προσωπικά τα έβγαλα γιατί μου φαίνεται πως χωρίς αυτά αερίζεται καλύτερα το κουτί !

Yasmin > Αν ανακατέψεις friskies & everclean θα συνεχίζουν τα τσίσακια να γίνονται σβόλοι???
Λοιπόν, εγώ αναγκάστικα και κατήργησα το καπάκι! Και τώρα από το σκάψιμο, τα πετάει όλα έξω.
Έμπαινε μέσα ο γάτος και όταν έβγαινε βρωμούσε και ο ίδιος!!!
Για το φίλτρο δεν το συζητώ. Τραβάει αμέσως τη μυρωδιά και έτσι και κανεις το λάθος να το αφήσεις έστω και μια ημέρα, θα μπαίνεις στο σπίτι και θα πιάνεις τη μύτη σου.
Το έβγαλα και αεριζόταν καλύτερα η τουαλέτα. Αλλά και πάλι μυρίζει γιατί είναι κλειστή, οπότε κατήργησα το καπάκι τελείως.
Και είχα εώς τώρα εβερκλίν. Είναιο βέβαι λίγο καλύτερη από την απλή, αλλά πάλι μυρίζει.
Και επειδή το καμάρι μου έχει μια μανία, να σκάβει εώς τον πάτο της λεκάνης, οπότε δεν μπορούσαν να γίνουν σβόλοι όλες οι ακαθαρσίες, αφού από κάτω δεν υπήρχε άμμος, την ανάμιξα και με απλή άμμο.
Δεν γίνονται σβώλοι καθόλου. Σπάνε και είναι χειρότερα.
Έχω δοκιμάσει όλες τις άμμους και απλές και αρωματικές και έβερκλιν φρες και έβερκλιν-λεςς για μακρύτριχες...τίποτα.
Βρωμάει απαίσια και ας καθαρίζω κάθε ημέρα και όταν είμαι σπίτι, αμέσως μετά από κάθε χρήση.
Και τρώει τροφή καλή. Ξηρή Ρουαγιάλ κάνιν.
Έχω απογοητευτεί από τη χρήση της και από τα 27 ευρώ για να την πάρω.

Ειδικά τώρα που έχω 2 γατιά, δεν νομίζω να επιχειρήσω να βάλω το καπάκι της ξανά...

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,304 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 19:50, 16-11-08:

zoo εγω με το καπακι χωρις φιλτρο βεβαια γιατι μυριζει και με αμμο απο τον μαρινοπουλο δεν μυριζει καθολου το δοκιμασες κλειστη χωρις φιλτρο και παλι μυριζε?????? ειναι κριμα γιατι σκαβουν και τα πεταν ολα εξω!!!1

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 19:56, 16-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από ria23
zoo εγω με το καπακι χωρις φιλτρο βεβαια γιατι μυριζει και με αμμο απο τον μαρινοπουλο δεν μυριζει καθολου το δοκιμασες κλειστη χωρις φιλτρο και παλι μυριζε?????? ειναι κριμα γιατι σκαβουν και τα πεταν ολα εξω!!!1
Ναι Ρία. Μυρίζουν πολύ άσχημα οι ακαθαρσίες του Όλιο και είναι υγιέστατος. Μπαίνω σπίτι και επειδή η πόρτα του μπάνιου δεν κλείνει τελείως, περνάει η μυρωδιά σε όλο το σπίτι. Και είναι όλη ημέρα ανοιχτό το παράθυρο του μπάνιου, το οποίο βλέπει σε αυλή και αερίζεται καλά.
Μιλάμε για πολλή βρώμα. Και έχω μόνιμα σακουλάκια μικρά φόλιμπανγκ και μόλις κάνει χρήση, μετά από 5 λεπτά τα μαζεύω.
Κάθε 2 ημέρες αλλάζω την άμμο τελείως και ας είναι έβερκλιν ή ότι άλλο θέλει.
Όταν δε, κλείσω τη λεκάνη, μόλις γυρίσω το μεσημέρι από τη δουλειά, βρωμάνε τα πάντα. Ακόμη και ο Όλιο και όπου κάθησε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:00, 16-11-08:

Ναι παιδια κι εγω το μετανιωσα που εβγαλα τα φιλτρα,με everclean και φιλτρα στην κλειστη δεν μυριζε τιποτα απολυτως.Εννοειται οτι τρωνε μονο royal canin και ποτε δεν ειχαμε προβλημα με οσμες.

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 20:01, 16-11-08:

δοκιμασες να αλλαξεις αμμο εμενα ειναι στο χωλ η κλειστη τουαλετα γιατι το μπανιο εναι μικρο και δεν χωραει αλλα δεν μυριζει !!!!! και με καποιον αλλο που συζητουσα δεν θυμαμαι ποτε που ειχε 2 γατουλες επερνε απλη αμμο και δεν μυριζε!!! εχω ακουσει οτι η everclean ειναι πολυ καλη αλλα οχι για την δικη μ τσεπη οποτε παιρνω την απλη ! την εχεις δοκιμασει??

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo

H zoo έγραψε στις 20:09, 16-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ναι παιδια κι εγω το μετανιωσα που εβγαλα τα φιλτρα,με everclean και φιλτρα στην κλειστη δεν μυριζε τιποτα απολυτως.Εννοειται οτι τρωνε μονο royal canin και ποτε δεν ειχαμε προβλημα με οσμες.
Αρχική Δημοσίευση από ria23
δοκιμασες να αλλαξεις αμμο εμενα ειναι στο χωλ η κλειστη τουαλετα γιατι το μπανιο εναι μικρο και δεν χωραει αλλα δεν μυριζει !!!!! και με καποιον αλλο που συζητουσα δεν θυμαμαι ποτε που ειχε 2 γατουλες επερνε απλη αμμο και δεν μυριζε!!! εχω ακουσει οτι η everclean ειναι πολυ καλη αλλα οχι για την δικη μ τσεπη οποτε παιρνω την απλη ! την εχεις δοκιμασει??

Δώρα, δεν κατάλαβες. Εγώ το αντίθετο έγραψα. Και μάλιστα απορώ, που σε εσάς δεν μυρίζει, ενώ σε εμένα δεν μπορείς να σταθείς.
Ρία μου, όταν είχα το καπάκι της κανονικά, είχα έβερκλιν άμμο. Έβγαλα μετά το φίλτρο την άλλη ημέρα, γιατί τραβούσε τη μυρωδιά και βρωμούσε απίστευτα και άφησα την έβερκλιν. Πάλι μύριζε πολύ.
Και ας άνοιγα την τουαλέτα μόλις γύριζα το μεσημέρι από τη δουλειά και την καθάριζα. Και το απόγευμα τον κυνηγούσα από πίσω, μόλις τη χρησιμοποιούσε, πάλι καθάρισμα.
Άσε που νότιζε από τη μυρωδιά ο Όλιο και βρωμούσε. Τον έβγαζα στην αυλή να αεριστεί και αυτόν και το καπάκι της τουαλέτας!

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 20:14, 16-11-08:

ναι λεω μηπως να αλλαζες την αμμο !!!! εξω στην βεραντα μπορεις να την βγαλεις την τουαλετα???

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:16, 16-11-08:

Οχι καταλαβα απλα γραψαμε ταυτοχρονα και δεν προλαβα να απαντησω στο μηνυμα σου.Δεν ξερω παντως εγω την εχω στο μπανιο την τουαλετα,που ειναι στα ενδοτερα του σπιτιου,και με φιλτρα και την αμμο που προανεφερα,δεν μυριζε τιποτα απολυτως,ακομα κι οταν ειχα μισανοιχτο το πορτακι για να το συνηθισει ο Σειριος.Και μαλιστα δεν παιρνω αυτη που ειναι για δυο γατουλες,παιρνω τη fresh guard.

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo

H zoo έγραψε στις 20:25, 16-11-08:

.Και μαλιστα δεν παιρνω αυτη που ειναι για δυο γατουλες,παιρνω τη fresh guard.
Ποιά είναι αυτή για 2 γάτες; Και την φρες δοκίμασα και την λεςς για μακρίτριχες και αναμεμιγμένες με αρωματικές και απλές αρωματικές...αλλά τίποτα!
Δεν ξέρω τι φταίει. Απογοητεύτηκα πλήρως. Και χαμένα τα λεφτά που έδωσα για τη λεκάνη και μου κάνει το μπάνιο μαντάρα. Και όσο μεγαλώνει, τόσο χειρότερα τα πετάει έξω.
Έχω απογοητευτεί και με κουράζει να καθαρίζω την άμμο από κάτω, που βρίσκεται σε όλα τα σημεία του μπάνιου.

Ρία μου, είμαι σε μονοκατοικία και την έχω μέσα. Δεν μπορώ να κάνω τρύπα κάπου γιατί δεν είναι δικό μου το σπίτι.
Όταν πάω στο δικό μου μάλλον θα κάνω τρύπα με πορτάκι στο τζάμι αν γίνεται ( δυστυχώς του σαλονιού) και θα την έχω στη βεράντα, γιατί εκεί το μπάνιο δεν έχει παράθυρο, αλλά εξαερισμό και φαντάσου τι θα γίνεται από τη μυρωδιά.

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 20:26, 16-11-08:

Eγώ βάζω είτε φρίσκις με λεβάντα η του καρφούρ και είναι και κλειστή με άνθρακα χωρίς το πορτάκι γιατί ή Κλειώ δεν το θέλει και όλα είναι καλά!!!!

Έχω 2 γατιά και δεν μυρίζει τίποτα....Την καθαρίζω 2 φορές την ημέρα φυσικά και όταν τα βγάζω από μέσα την αερίζω την άμμο ανακατεύοντας την για να αεριστεί και δεν είχα ποτέ πρόβλημα και όσοι μπαίνουν στο σπίτι μου λένε ότι δεν μυρίζει τίποτα!!!!

Και να σου πω ότι επειδή δεν έχω χώρο στο μπάνιο την έχω στο σαλόνι και κανείς δεν μου λέει τίποτα την αλλάζω κάθε βδομάδα ολόκληρη και έχω και ένα αποσμητικό από πάνω από την λεκάνη και όλα είναι μία χαρά!!!!!

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo

H zoo έγραψε στις 20:32, 16-11-08:

Αρωματικό δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν μπορώ να ανασάνω.
Αφού σε εσάς είναι όλα καλά, κάτι άλλο θα φταίει τότε κορίτσια. Αλλά δεν μπορώ να βρω τι...

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 20:33, 16-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από zoo
Αρωματικό δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν μπορώ να ανασάνω.
Αφού σε εσάς είναι όλα καλά, κάτι άλλο θα φταίει τότε κορίτσια. Αλλά δεν μπορώ να βρω τι...

Μάλλον δεν ρωτάς και τον γιατρό σου μήπως σου πει τίποτα και αυτός????

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:35, 16-11-08:

Μα καλα πως τα πεταει εξω με το πορτακι,δεν το καταλαβαινω.Εμας σπανια βγαινει εξω αμμος.Υπαρχει η heavy duty νομιζω που ειναι για δυο γατες.Μηπως φταιει που αναμειγνυεις τις αμμους;

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,756 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 20:41, 16-11-08:

Οχι καταλαβα απλα γραψαμε ταυτοχρονα και δεν προλαβα να απαντησω στο μηνυμα σου.Δεν ξερω παντως εγω την εχω στο μπανιο την τουαλετα,που ειναι στα ενδοτερα του σπιτιου,και με φιλτρα και την αμμο που προανεφερα,δεν μυριζε τιποτα απολυτως,ακομα κι οταν ειχα μισανοιχτο το πορτακι για να το συνηθισει ο Σειριος.Και μαλιστα δεν παιρνω αυτη που ειναι για δυο γατουλες,παιρνω τη fresh guard.
Και εγω αυτην χρησιμοποιω τελευταια. Και σε σχεση με την catsan, τωρα που εχω δυο γατες, ειναι πολυ αισθητη η διαφορα.Την καθαριζω δυο η τρεις φορες την ημερα, προσθετω καινουργια καθε δυο μερες και την αλλαζω ολοκληρη καθε δυο βδομαδες.Παρ'ολο που το μπανιο μου δεν εχει παραθυρο παρα μονο εξαερισμο(με μοτερακι), δεν μυριζει καθολου.Με την catsan, που την αλλαζα ολοκληρη καθε βδομαδα, προς το τελος της βδομαδας μυριζε το μπανιο.
Εχω κλειστη τουαλετα,εχω βγαλει το πορτακι, γιατι εμποδιζε την Μυρτουλα να γυριζει ανετα μεσα, και το φιλτρο ανθρακα το πλενω καθε τρεις μηνες.Δεν ξερω αν κανει αλλα δεν βρηκα αλλο τροπο να το καθαρισω.

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo

H zoo έγραψε στις 20:46, 16-11-08:

Λοιπόν, μάλλον σας μπέρδεψα.
Όταν είχα το πορτάκι , μύριζε άσχημα.
Πλέον έχω βγάλει το καπάκι και έχω μόνο το κάτω μέρος της λεκάνης. Οπότε, η μισή άμμος ( που λέει ο λόγος) είναι έξω από το σκάψιμο.
Η heavy duty Δώρα είναι η μωβ της έβερκλιν; Αυτή δεν είναι η πολύ ψιλή που είναι για γάτες που αγαπούν το πολύ σκάψιμο, όπως ο δικός μου;
Είναι αρωματική και είναι για 2 γάτες, οπότε δεν μυρίζει;
Τώρα δοκιμάζω μια απλή και έχω πάρει και ένα κουτί κόκκινη έβερκλιν.
Είναι πεταμένα λεφτά όμως η έβερκλιν για τα δικά μου, μια που ο Όλιο σκάβει ως τον πάτο και δεν γίνονται οι σβόλοι, οπότε γιατί να την πληρώνω τόσο ακριβά;
Μου το είπε και η κτηνίατρος αυτό, ότι είναι άχρηστη τότε και είναι όντως κρίμα, γιατί μου είπε ότι είναι η καλύτερη.
Δεν μου αρέσει επίσης που κολλάνε οι πετρούλες στα πόδια του και τα γλύφει! Ενώ με τις απλές, τις χοντρόκοκκες δεν γίνεται αυτό.

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo

H zoo έγραψε στις 20:48, 16-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Εχω κλειστη τουαλετα,εχω βγαλει το πορτακι, γιατι εμποδιζε την Μυρτουλα να γυριζει ανετα μεσα, και το φιλτρο ανθρακα το πλενω καθε τρεις μηνες.Δεν ξερω αν κανει αλλα δεν βρηκα αλλο τροπο να το καθαρισω.
Γιατί δεν το αλλάζεις; Και αν είναι ακριβό, πάρε φίλτρο απορροφητήρα και κόψ΄το σε κομμάτια ίσια με το φίλτρο του άνθρακα και άλλαζέ το 2 φορές την εβδομάδα.
Έτσι είχα σκοπό να κάνω, αν με βόλευε η λεκάνη.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:50, 16-11-08:

Κι εγω τη δοκιμασα την catsan και δε μου αρεσε καθολου,μου φανηκε οτι μυριζε η ιδια η αμμος απαισια...Τα φιλτρα τα αλλαζεις,υπαρχουν ανταλλακτικα.

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mandeson
H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 224 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 20:51, 16-11-08:

Λοιπόν παιδιά...Εγώ , όπως γνωρίζετε, έχω 15 γατιά (+2 με τις πρόσφατες αφίξεις). Έχω 6 λεκάνες που καθαρίζουμε καθημερινά (+2 πολύ μικρούλες για τα καινούργια και για την ώρα) και κάθε εβδομάδα αλλαγή και γενικό πλύσιμο λεκανών... Χρόνια ολόκληρα χρησιμοποιώ την Ever Clean Heavy Duty και δεν έχει βρωμίσει ποτέ (εκτός κι αν το πετύχεις το γατί την ώρα που αφοδεύει και πριν προλάβει να τα σκεπάσει) ούτε η άμμος, ούτε ο χώρος, ούτε τα γατιά... Ναι, κάποια είναι πιο άτσαλα από κάποια άλλα και την ψιλοπετάνε έξω, αλλά όχι τίποτα το τρομερό διότι σκουπίζουμε επιτόπου την ώρα που θα καθαρίσουμε την άμμο... Και στην Ανταρκτική να πάω, την άμμο αυτή δεν την αλλάζω με ΤΙΠΟΤΑ...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:52, 16-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από zoo
Λοιπόν, μάλλον σας μπέρδεψα.
Όταν είχα το πορτάκι , μύριζε άσχημα.
Πλέον έχω βγάλει το καπάκι και έχω μόνο το κάτω μέρος της λεκάνης. Οπότε, η μισή άμμος ( που λέει ο λόγος) είναι έξω από το σκάψιμο.
Η heavy duty Δώρα είναι η μωβ της έβερκλιν; Αυτή δεν είναι η πολύ ψιλή που είναι για γάτες που αγαπούν το πολύ σκάψιμο, όπως ο δικός μου;
Είναι αρωματική και είναι για 2 γάτες, οπότε δεν μυρίζει;
Τώρα δοκιμάζω μια απλή και έχω πάρει και ένα κουτί κόκκινη έβερκλιν.
Είναι πεταμένα λεφτά όμως η έβερκλιν για τα δικά μου, μια που ο Όλιο σκάβει ως τον πάτο και δεν γίνονται οι σβόλοι, οπότε γιατί να την πληρώνω τόσο ακριβά;
Μου το είπε και η κτηνίατρος αυτό, ότι είναι άχρηστη τότε και είναι όντως κρίμα, γιατί μου είπε ότι είναι η καλύτερη.
Δεν μου αρέσει επίσης που κολλάνε οι πετρούλες στα πόδια του και τα γλύφει! Ενώ με τις απλές, τις χοντρόκοκκες δεν γίνεται αυτό.
Μα μυριζε με το καπακι,το πορτακι και το φιλτρο,και δε θα μυριζει ξεσκεπαστη;
Δεν ξερω ποια ειναι ακριβως,γιατι εδω εχουμε μονο αυτη τη fresh guard...Παντως κι εμενα ακομα κι αν φτασει στον πατο απο το σκαψιμο,εξακολουθει να κανει καλους σβωλους και να μη λερωνεται η υπολοιπη αμμος.

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo

H zoo έγραψε στις 21:19, 16-11-08:

Μα μυριζε με το καπακι,το πορτακι και το φιλτρο,και δε θα μυριζει ξεσκεπαστη;
Δεν ξερω ποια ειναι ακριβως,γιατι εδω εχουμε μονο αυτη τη fresh guard...Παντως κι εμενα ακομα κι αν φτασει στον πατο απο το σκαψιμο,εξακολουθει να κανει καλους σβωλους και να μη λερωνεται η υπολοιπη αμμος.
Δώρα και τώρα μυρίζει αλλά λίγο, γιατί αερίζεται αφού είναι και το παράθυρο ανοιχτό συνεχώς.
Μα όταν σκάβουν τόσο ώστε να μην υπάρχει άμμος από κάτω, τα ούρα πέφτουν στο πλαστκό της λεκάνης και πέφτοντας από πάνω η άμμος που ρίχνουν για να τα σκεπάσουν, γίνονται κάτω - κάτω λάσπη και μόνο το πάνω μέρος σβώλος. Και όταν πας να τα αφαιρέσεις, σπάνε.
Για τα κόπρανα τι να πω, που λερώνουν τη λεκάνη όταν σκάβουν τόσο ώστε να μην υπάρχει άμμος από κάτω; Αηδία στο καθάρισμα. Τα μαζέυω γρήγορα και δεν τα αφήνω να ξεραθούν, γιατί βρωμάνε.

Πάντως είναι καλύτερη από τις άλλες άμμους, αδιαμφισβήτητα.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 16:10, 18-11-08:

Καλησπέρα! Για να μην ανοίγω νέο θέμα, πήρα και εγώ πριν 2 μήνες μια κλειστή τουαλέτα με πορτάκι και φίλτρο άνθρακα από πάνω. Έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένη γιατί μειώθηκε η μυρωδιά και η σκόρπια άμμος. Από την αρχή έβγαλα το πορτάκι γιατί είδα ότι πιάστηκε το ποδαράκι της Μπουμπούς όπως προσπαθούσε να το ανοίξει και φοβάμαι να το ξαναβάλω μη χτυπήσει όταν λείπω. Οι δικές σας το έμαθαν εύκολα, να το ξαναπροσπαθήσω?
Το φίλτρο του άνθρακα μου είπαν και εμένα να το αλλάζω κάθε 3 μήνες περίπου.
Εγώ χρησιμοποιώ την everclean odour control, μου είπαν στο πετ σοπ ότι και καλά έχει μέσα σιλικόνη και είναι πιο συγκολλητική από τις άλλες! Το μόνο που με εκνευρίζει είναι ότι χώνεται στα πατουσάκια της και την σκορπάει σε όλο το σπίτι, αν και αυτό βελτιώθηκε αρκετά με ένα χαλάκι στην έξοδο της τουαλέτας! Της αρέσει και ακονίζει τα νύχια της εκεί και φεύγουν και μερικοί κόκκοι!
Και μένα σκάβει να βρει πάτο και δεν είναι όλα σβώλος, αλλά έχω πάρει ένα φτυαράκι με πολύ λεπτά κενά και μαζεύει και τα πιο μικρά κομμάτια! Πριν είχα ένα με μεγάλες τρύπες και τα μισά έπεφταν πάλι μέσα! Παίζει και το *****φτυαρο το ρόλο του!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους