Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 125,370 εγγεγραμμένα μέλη και 713,667 μηνύματα σε 22,525 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 503 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για εμβόλια

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 852 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 02:44, 11-05-10:

πρεπει να ειναι πολυ φτηνα παντως,κατω απο 5ευρω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:11, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από LunaDark
μαλλον συνεργαζεται με καινουριο εργαστηριο εβελυν.
σημερα για εμβολιο αποπαρασιτωση εσωτερικη-εξωτερικη και μια αμπουλα του σανταμ 36.5 ευρω,μια χαραααααα
ασε που ειχα μονο 40 πανω μου ο ξεφτυλας

εμενα σωτηρια ο σανταμ εχει κανει:
fel-o-vax iv και τετραπλό
Nobivac tricat trio τριπλο

και η ηρα εκανε σημερα:
nobivac forcat τετραπλό

ξερουμε τι ειναι αυτα?
Στα γράφω με κόκκινο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

demetres

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη demetres
Ο demetres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O demetres https://www.ilektrologos-ddr.gr/ έγραψε στις 10:37, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
δεν διαφωνω..αλλα ο μπουκακος και ην πουπυ μου,που δεν βγαινουν ΠΟΤΕ εξω...μεσα στο διαμερισμα..απο που να το παθουν;;;εκτος αν λυσσαξουν...απο μενα..
xaxaxxaxaxaxa καλο!!!!!!!!

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,346 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 10:55, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ace
100 και για τις δυο...κάπου εκεί κοντά βγαίνει...αν υπάρχει κάνας φθηνότερος,please...αλλιώς Ok θα τις πάω πάλι εκεί που πηγαίνω...καλύτερα να πεινάσω εγώ... Απλά σκεφτόμουν μήπως υπάρχει η δυνατότητα να πάω στην κτηνιατρική σχολή αφού αγοράσω τα εμβόλια και μου τα κάνουν εκεί τζάμπα
Eγω όταν είχα πάει μονο για εμβόλιο μία γάτα είχα πληρώσει 45 ευρώ! Λογικά επίσκεψη 20 και εμβόλιο 25 Και 2 γατιά να πας για εμβόλιο, μια επίσκεψη χρεώνουν οι κτηνίατροι 100 κι εμένα μου φαίνονται πολλά!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 11:12, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από ELENIP
Eγω όταν είχα πάει μονο για εμβόλιο μία γάτα είχα πληρώσει 45 ευρώ! Λογικά επίσκεψη 20 και εμβόλιο 25 Και 2 γατιά να πας για εμβόλιο, μια επίσκεψη χρεώνουν οι κτηνίατροι 100 κι εμένα μου φαίνονται πολλά!
επισκεψη 20?? εμας δεν μας χρεωνει επισκεψη , πολλες φορες πηγα γατια κ δεν με χρεωσε τιποτα..

Παράθεση

demetres

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο demetres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O demetres https://www.ilektrologos-ddr.gr/ έγραψε στις 11:12, 11-05-10:

εγω μενω γαλατσι τωρα, πριν εμενα γερακα και εκει ηταν ο γιατρος του κοντα. κοντα στο γαλατσι μενει καποιοσ να μου δωσει ενα τηλ απο καλο και οικονομικο γιατρο? για εμβολια και για τα υπολοιπα? εαν ειμαι off topic sorry

Παράθεση

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sotiria-k
H Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 πολυ αγαπημενες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 13:47, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από demetres
εγω μενω γαλατσι τωρα, πριν εμενα γερακα και εκει ηταν ο γιατρος του κοντα. κοντα στο γαλατσι μενει καποιοσ να μου δωσει ενα τηλ απο καλο και οικονομικο γιατρο? για εμβολια και για τα υπολοιπα? εαν ειμαι off topic sorry

Στην κατηγορια Προβληματα Υγειας υπαρχει Θεμα που λεγεται Λιστα Κτηνιατρων. Εκει θα βρεις πληροφοριες για γιατρους που εχουν προτεινει τα μελη του φορουμ.

Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
εγω περνω drontal αλλα δεν θυμαμαι καθολου τιμη

Το drontal που δινουμε ειναι για εχινοκκοκο δηλαδη?? Δεν το ηξερα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ruko : 12-05-10 στις 23:00. Αιτία: συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 14:18, 11-05-10:

εχω την εντυπωση πως ναι..ελπιζω να μην κανω λαθος

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,794 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:33, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
εχω την εντυπωση πως ναι..ελπιζω να μην κανω λαθος
ναι καλε...και ειναι και αυτο που τα προστατευει περισσοτερο και απο πιπετες..

Παράθεση

Ace (ACE)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ace
H ACE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Αμέτρητες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H Ace Miaow!!! έγραψε στις 16:49, 11-05-10:

Ευχαριστώ όλους και όλες σας για τις απαντήσεις σας!!!
Απ'ότι καταλαβαινω από όσα Post διάβασα μέχρι τώρα,άλλοι δίνεται όσα λεφτά δίνω κι εγώ,κι άλλοι λιγότερα...μήπως έχει σημασία πιο σχήμα εμβολιών κάνεις?Το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνω από τα αυτοκόλλητα που έχει το βιβλιάριο μας,ποιο σχήμα εμβολίων είναι...δεν είμαι και πολύ καλή σ'αυτά!Το μόνο σίγουρο που μπορώ να πω είναι πως είναι τα ετήσια εμβόλια (αλήθεια δεν ήξερα ότι υπάρχει πιθανότητα να κάνει ζημιά το ετήσιο εμβόλιο στα γατιά μας,τρομοκρατήθηκα τώρα!!!)
Θα πάρω ένα τηλ. στην κτηνιατρική,να ρωτήσω πόσο τα χρεώνουν κι αυτοί και βλέπουμε!!!Αλλά επειδή δεν έχω και πολύ χρόνο,μάλλον θα καταλήξω πάλι στον κτηνίατρο.Εν τω μεταξύ έχω αλλάξει πολλούς κτηνίατρους γιατί έχω αλλάξει και τόπο κατοικίας αυτά τα χρόνια που έχω τις μικρές μου,κι έτσι δεν μπορώ να βρω κάποιον οικονομικό!Το σίγουρο είναι ότι στην τελική δεν με νοιάζει και τόσο αν οι μικρές μου είναι καλά!

P.S. Το Drontal από όσο ξέρω είναι αντιπαρασιτικό
https://www.vetnews.gr/2008-05-20-18-...tal-gatas.html
Εγώ το αγοράζω 8 ευρώ τα δύο χαπάκια και τα δίνω κάθε τρεις μήνες στις τρελλουλες μου!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 16:53, 11-05-10:

το drontal ειναι για εσωτερικη αποπαρασιτωση κ πιανει κ εχυνοκοκκο.. για τα ετησια εμβολια εγω δεν ακουσα κατι , περισσοτερο για το εμβολιο της λυσσας λενε..

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 16:57, 11-05-10:

Οι σωστοί Κτηνίατροι δεν χρεώνουν επίσκεψη εάν κάνεις κάτι. Εμβόλιο, χάπι, ή κάτι άλλο.
Εαν το πας απλά για εξέταση... ναι, θα χρεωθεί επίσκεψη. Εαν γίνει εμβόλιο, απλά θα χρεωθεί το κόστος του εμβολίου.

25ε εμβόλιο στην Αθήνα δεν ξέρω κανέναν να κάνει.....εκτός και αν το πάς και απλά το κάνει...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,794 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:02, 11-05-10:

για να μην υπαρξει καμμια παρεξηγηση...τα εμβολια ΠΡΕΠΕΙ να γινονται...δεν ειναι θεμα ζημιας ή οχι..απλα,υπαρχει και η αποψη οτι μπορουν να γινονται καθε 3 χρονια,ειδικα σε γατες που ειναι μεσα στο σπιτι και μονο...και οντως καποια στιγμη,υπαρχει πιθανοτητα δημιουργιας ογκου απο καποια συστατικα που εχει το εμβολιο της λυσσας,και ο δικος μου ο γιατρος εχει πει και της λευχαιμιας...για αυτο και το κανουν στο μπουτακι και οχι στο σβερκο..
οσον αφορα αυτο που ειπωθηκε οτι πρεπει να τους τα κανουμε(της λυσσας και της λευχαιμιας) γιατι μεταδιδονται αρρωστιες απο τα παπουτσια,αυτο συμφωνα με τους γιατρους δεν ισχυει για αρρωστιες οπως λευχαιμια...γιατι η λευχαιμια μεταδιδεται με δαγκωματα....απο τα παπουτσια μπορει να κολλησουν καμμια ψειρα,ή ενδωπαρασιτα...αυτα..

Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gelly01
H gelly01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H gelly01 έγραψε στις 17:09, 11-05-10:

για να μην υπαρξει καμμια παρεξηγηση...τα εμβολια ΠΡΕΠΕΙ να γινονται...δεν ειναι θεμα ζημιας ή οχι..απλα,υπαρχει και η αποψη οτι μπορουν να γινονται καθε 3 χρονια,ειδικα σε γατες που ειναι μεσα στο σπιτι και μονο...και οντως καποια στιγμη,υπαρχει πιθανοτητα δημιουργιας ογκου απο καποια συστατικα που εχει το εμβολιο της λυσσας,και ο δικος μου ο γιατρος εχει πει και της λευχαιμιας...για αυτο και το κανουν στο μπουτακι και οχι στο σβερκο..
οσον αφορα αυτο που ειπωθηκε οτι πρεπει να τους τα κανουμε(της λυσσας και της λευχαιμιας) γιατι μεταδιδονται αρρωστιες απο τα παπουτσια,αυτο συμφωνα με τους γιατρους δεν ισχυει για αρρωστιες οπως λευχαιμια...γιατι η λευχαιμια μεταδιδεται με δαγκωματα....απο τα παπουτσια μπορει να κολλησουν καμμια ψειρα,ή ενδωπαρασιτα...αυτα..
Η Λευχαιμια σιγουρα δεν μεταδιδεται απο τα ρουχα και τα παπουτσια καθως το μικροβιο δεν αντεχει στον αερα Ομως μικροβια οπως της πανλευκοπενιας του ερπετοιου και του καλικοιου σιγουρα μπορουν να μεταφερθουν με ρουχα και παπουτσια.

Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

H gelly01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H gelly01 έγραψε στις 17:22, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Οι σωστοί Κτηνίατροι δεν χρεώνουν επίσκεψη εάν κάνεις κάτι. Εμβόλιο, χάπι, ή κάτι άλλο.
Εαν το πας απλά για εξέταση... ναι, θα χρεωθεί επίσκεψη. Εαν γίνει εμβόλιο, απλά θα χρεωθεί το κόστος του εμβολίου.

25ε εμβόλιο στην Αθήνα δεν ξέρω κανέναν να κάνει.....εκτός και αν το πάς και απλά το κάνει...
Υπαρχει απο τον κτηνιατρικο συλλογο καταλογος προτεινομενων αμοιβων για την παροχη υπηρεσιων στα ζωα. Ετσι για τον εμβολιασμο της γατας η προτεινομενη τιμη ειναι απο 20 μεχρι 50 ευρω και περιλαμβανει εκτος απο τον εμβολιασμο και την κλινικη εξεταση του ζωου.

Παράθεση

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

H Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 πολυ αγαπημενες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 17:31, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από gelly01
Υπαρχει απο τον κτηνιατρικο συλλογο καταλογος προτεινομενων αμοιβων για την παροχη υπηρεσιων στα ζωα. Ετσι για τον εμβολιασμο της γατας η προτεινομενη τιμη ειναι απο 20 μεχρι 50 ευρω και περιλαμβανει εκτος απο τον εμβολιασμο και την κλινικη εξεταση του ζωου.

Θα μπορουσαμε κι εμεις με καποιο τροπο να εχουμε προσβαση σε αυτον τον καταλογο???

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:32, 11-05-10:

Αυτός ο κατάλογος είναι ο προτεινόμενος ελάχιστης αμοιβής.... Και κάθε χρόνο οι αυξήσεις είναι τρομερές...
Και το τί λεει ο κατάλογος μέχρι τί χρεώνουν.. είναι μεγάλη ιστορία.
Άσε γιατί πήγα να κάνω την έξυπνη, και με τάπωσε ο Κτηνίατρος...

Εαν λές ειδικά αυτόν τον κατάλογο που είναι στο σιτε τους... Μακάρι να ίσχυε...
Δυστυχώς αυτός που τους αποστέλλετε ουδεμία σχέση έχει με τον ονλινε....

Παρακάτω οι κατώτατες αμοιβές απο το σίτε τους.

Και φυσικά ανάλογα και με το τί εμβόλιο θα γίνει είναι και άλλη η τιμή. Άλλη η χρέωση για το τριπλό και άλλη για το 5πλο. Συμπεριλαμβανομένου επίσκεψης ή όχι...γιατί απλά το κόστος του εμβολίου είναι διαφορετικό που μετά μεταβιβάζετε στον πελάτη.

Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc Katotates_mikron (2).doc (63,0 KB, 696 αναγνώσεις)
Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

H gelly01 έγραψε στις 17:33, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ace
Ευχαριστώ όλους και όλες σας για τις απαντήσεις σας!!!
Απ'ότι καταλαβαινω από όσα Post διάβασα μέχρι τώρα,άλλοι δίνεται όσα λεφτά δίνω κι εγώ,κι άλλοι λιγότερα...μήπως έχει σημασία πιο σχήμα εμβολιών κάνεις?Το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνω από τα αυτοκόλλητα που έχει το βιβλιάριο μας,ποιο σχήμα εμβολίων είναι...δεν είμαι και πολύ καλή σ'αυτά!Το μόνο σίγουρο που μπορώ να πω είναι πως είναι τα ετήσια εμβόλια (αλήθεια δεν ήξερα ότι υπάρχει πιθανότητα να κάνει ζημιά το ετήσιο εμβόλιο στα γατιά μας,τρομοκρατήθηκα τώρα!!!)
Θα πάρω ένα τηλ. στην κτηνιατρική,να ρωτήσω πόσο τα χρεώνουν κι αυτοί και βλέπουμε!!!Αλλά επειδή δεν έχω και πολύ χρόνο,μάλλον θα καταλήξω πάλι στον κτηνίατρο.Εν τω μεταξύ έχω αλλάξει πολλούς κτηνίατρους γιατί έχω αλλάξει και τόπο κατοικίας αυτά τα χρόνια που έχω τις μικρές μου,κι έτσι δεν μπορώ να βρω κάποιον οικονομικό!Το σίγουρο είναι ότι στην τελική δεν με νοιάζει και τόσο αν οι μικρές μου είναι καλά!

P.S. Το Drontal από όσο ξέρω είναι αντιπαρασιτικό
https://www.vetnews.gr/2008-05-20-18-...tal-gatas.html
Εγώ το αγοράζω 8 ευρώ τα δύο χαπάκια και τα δίνω κάθε τρεις μήνες στις τρελλουλες μου!
Ace Τα εμβολια που κυκλοφορουν για τις γατες ειναι τα τριπλα τα τετραπλα και τα πενταπλα. Νομιζω οτι προσφατα εχει βγει και το εξαπλο το οποιο ομως δεν ξερω ποια επιπλεον ασθενεια καλυπτει. Νομιζω οτι στο τελος της εβδομαδας θα ξερω. Για το τι καλυπτει το καθε εμβολιο το περιγραφει πολυ σωστα η sotiria σε σχετικη απαντηση της. Τωρα για το πιο εμβολιο πρεπει να κανει η καθε γατα αυτο εξαρταται απο τις συνθηκες στις οποιες ζει η γατα. Δηλαδη αν η γατα ζει αποκλειστικα μεσα στο σπιτι χωρις να εχει την δυνατοτητα να βγαινει απο αυτο, αν η γατα βγαινει και εξω απο το σπιτι και επισης αν εσυ η ιδια ερχεσαι σε επαφη με αλλα αδεσποτα ζωα και αλλους παραγοντες που ενας κτηνιατρος μπορει να σου εξηγησει.
Για ενα ζωο που ζει αποκλειστικα μεσα στο διαμερισμα θα το θεωρουσα υπερβολη να δινει κανεις καθε τρεις μηνες drontal. Ενα ζωο μεσα στο σπιτι δυσκολα μπορει να προσβληθει απο ενδοπαρασιτα. Ομως πιστευω οτι αρμοδιοι για ολες αυτες τις απαντησεις ειναι οι κτηνιατροι.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:38, 11-05-10:

Η Λευχαιμια σιγουρα δεν μεταδιδεται απο τα ρουχα και τα παπουτσια καθως το μικροβιο δεν αντεχει στον αερα Ομως μικροβια οπως της πανλευκοπενιας του ερπετοιου και του καλικοιου σιγουρα μπορουν να μεταφερθουν με ρουχα και παπουτσια.
ναι,ναι βεβαια...για αυτο και ειπα μονο για της λευχαιμιας ...

Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

H gelly01 έγραψε στις 17:42, 11-05-10:

Αυτός ο κατάλογος είναι ο προτεινόμενος ελάχιστης αμοιβής.... Και κάθε χρόνο οι αυξήσεις είναι τρομερές...
Και το τί λεει ο κατάλογος μέχρι τί χρεώνουν.. είναι μεγάλη ιστορία.
Άσε γιατί πήγα να κάνω την έξυπνη, και με τάπωσε ο Κτηνίατρος...

Εαν λές ειδικά αυτόν τον κατάλογο που είναι στο σιτε τους... Μακάρι να ίσχυε...
Δυστυχώς αυτός που τους αποστέλλεται ουδεμία σχέση έχει με τον ονλινε....
Julia ο καταλογος αναφερει την κατωτατη και ανωτατη αμοιβη του κτηνιατρου και αυτο απο πολυ προσφατη κουβεντα με τον προεδρο του κτηνιατρικου συλλογου. Τωρα γιαυτο που λες απο το τι προτεινει ο κτηνιατρικος συλλογος μεχρι το τι χρεωνουν εχεις απολυτο δικιο. Εδω καλουμαστε εμεις να βαλουμε το φρενο στις αυθαιρεσιες. Ζητα λοιπον αποδειξη με πληρη περιγραφη της προτεινομενης αμοιβης του και για τους λογους της αμοιβης και μετα στειλε μια σχετικη αναφορα στον κτηνιατρικο συλλογο. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πρεπει το φαινομενο της αυθαιρεσιας να το σταματησουμε στο ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ.
Ακομη και για τον online καταογο που εχει διαφορετικες τιμες με τον καταλογο που εχουν αναρτημενε στα κτηνιατρεια ειναι και αυτο θεμα σοβαροτατο αναφορας στον κτηνιατρικο συλλογο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 17:46, 11-05-10:

Το 5πλο καλυπτει ο,τι και το 4πλο συν λευχαιμια. 6πλο δεν ξερω αν υπαρχει και τι καλυπτει, αν ξερει καποιος ας μας πει!

Αυτο που τωρα τελευταια εχει βγει στην αγορα ειναι το εμβολιο Fel-O-Vax FIV που προστατευει απο τον FIV (Feline Immunodeficiency Virus) o οποιος ειναι αντιστοιχος του ανθρωπινου HIV (Human Immunodeficiency virus--->AIDS). Δεν ξερω αν υπαρχει στην Ελλαδα αλλα απ'οτι διαβασα δεν υπαρχουν ακομα επαρκη στοιχεια για το αν ειναι αποτελεσματικο.

Επισης, διαβασα οτι και το εμβολιο Primucell FIP που προστατευει απο λοιμωδη περιτονιτιδα (το μονο που κυκλοφορει στην αγορα για περιτονιτιδα) ειναι προαιρετικο στο εξωτερικο γιατι δεν υπαρχουν επαρκη στοιχεια για το αν ειναι οντως αποτελεσματικο.

Εμας ο κτηνιατρος μας ειπε να το κανουμε οπωσδηποτε παντως, και ετσι κανουμε απο τοτε...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:50, 11-05-10:

Ο ονλινε είναι κατάλογος κατώτατων, και ο άλλος είναι ενδεικτικών και προτεινόμενων. Θα το ξαναδώ με προσοχή την επόμενη φορά που θα πάω. Άρα δεν έχουν σχέση οι 2 κατάλογοι....

Όσο για απόδειξη για τα εμβόλια και αναλυτική περιγραφή δεν μπορεί να γίνει στην περίπτωσή μου, μιας και τα κάνω μόνη μου...
Θα μάθω όμως και θα ρωτήσω αναλυτικά τι παίζει με τις χρεώσεις...γιατί η τιμή αγοράς του εμβολίου είναι ελάχιστον ποσό, άρα όλο το άλλο μέχρι να φτάσουμε στο 35-50... είναι αμοιβή ή/και εξέταση ή/και επίσκεψη. Που και πάλι... ποικίλει ανάλογα τον γιατρό, την σχέση, την περιοχή κλπ ...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:53, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από sotiria-k
Το 5πλο καλυπτει ο,τι και το 4πλο συν λευχαιμια. 6πλο δεν ξερω αν υπαρχει και τι καλυπτει, αν ξερει καποιος ας μας πει!

Αυτο που τωρα τελευταια εχει βγει στην αγορα ειναι το εμβολιο Fel-O-Vax FIV που προστατευει απο τον FIV (Feline Immunodeficiency Virus) o οποιος ειναι αντιστοιχος του ανθρωπινου HIV (Human Immunodeficiency virus--->AIDS). Δεν ξερω αν υπαρχει στην Ελλαδα αλλα απ'οτι διαβασα δεν υπαρχουν ακομα επαρκη στοιχεια για το αν ειναι αποτελεσματικο.

Επισης, διαβασα οτι και το εμβολιο Primucell FIP που προστατευει απο λοιμωδη περιτονιτιδα (το μονο που κυκλοφορει στην αγορα για περιτονιτιδα) ειναι προαιρετικο στο εξωτερικο γιατι δεν υπαρχουν επαρκη στοιχεια για το αν ειναι οντως αποτελεσματικο.

Εμας ο κτηνιατρος μας ειπε να το κανουμε οπωσδηποτε παντως, και ετσι κανουμε απο τοτε...
Ναι, και εγώ το έχω ακούσει ότι μάλλον θα είναι συν το aids...
Το θέμα είναι ότι πόσο ασφαλές θα είναι, μιας και μέχρι πρόσφατα δεν το είχε εγκρίνει ο ΕΟΦ (στην Αμερική υπάρχει ήδη..)... τί εξετάσεις θα πρέπει να έχουν γίνει στην γάτα πριν...τί παρενέργειες θα έχει, και πόσο στην τελική θα είναι το ποσοστό που θα προφυλάσσει...και ΑΝ τελικά αξίζει να το κάνει κανείς....(και ειδικά για γατιά στειρωμένα που ζούν μόνο μέσα...)
Πολύ εισπρακτικό μέσο.. μου μυρίζει..υστερία, και υπερβολή. (γνώμη μου...)

Παράθεση

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 17:57, 11-05-10:

Ναι, και εγώ το έχω ακούσει ότι μάλλον θα είναι συν το aids...
Το θέμα είναι ότι πόσο ασφαλές θα είναι, μιας και μέχρι πρόσφατα δεν το είχε εγκρίνει ο ΕΟΦ (στην Αμερική υπάρχει ήδη..)... τί εξετάσεις θα πρέπει να έχουν γίνει στην γάτα πριν...τί παρενέργειες θα έχει, και πόσο στην τελική θα είναι το ποσοστό που θα προφυλάσσει...και ΑΝ τελικά αξίζει να το κάνει κανείς....(και ειδικά για γατιά στειρωμένα που ζούν μόνο μέσα...)
Πολύ εισπρακτικό μέσο.. μου μυρίζει..υστερία, και υπερβολή. (γνώμη μου...)

Συμφωνω...Νομιζω οτι θα συμβει ο,τι συμβαινει τωρα και με το εμβολιο της περιτονιτιδας...Εμεις το κανουμε υποχρεωτικα αν η γατα βγαινει και εξω ενω στο εξωτερικο ειναι προαιρετικο...Γενικα πρεπει να ενημερωθουμε ολοι και να κανουμε μια συζητηση με τον κτηνιατρο στον οποιο πηγαινει ο καθενας, μη μας περνανε για κοροϊδα...

Παράθεση

katt albanezou (Κατερίνα Αλμπανέζου)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katt albanezou
H Κατερίνα Αλμπανέζου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (20 και βαλεεε..... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H katt albanezou έγραψε στις 12:41, 12-05-10:

να ρωτησω και εγω κατι? εχω μια γατα που στυροθηκε πριν απο μια εβδομαδα περιπου λογο συπσεμιας και δεν εχει κανει εμβολια.... σε ποσο καιρω μπορω αν τησ τα κανω και ποσο θα κοστισει περιπου?

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 13:07, 12-05-10:

φανταζομαι στις 20-25 μερες μετα την στειρωση μπορουν να γινουν τα εμβολια..παρε τηλ ενα γιατρο για να σου πει με σιγουρια..εμας το τετραπλο μας το χρεωνει περιπου 25-29 ευρω..

Παράθεση

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 13:12, 12-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από katt albanezou
να ρωτησω και εγω κατι? εχω μια γατα που στυροθηκε πριν απο μια εβδομαδα περιπου λογο συπσεμιας και δεν εχει κανει εμβολια.... σε ποσο καιρω μπορω αν τησ τα κανω και ποσο θα κοστισει περιπου?

Δεν εχει ξανακανει ποτε εμβολια? Για το ποτε ακριβως πρεπει να τα κανεις δεν ξερω, πρεπει να συμβουλευτεις τον κτηνιατρο, υποθετω εχεις καποιον στον οποιο πηγαινεις τη γατουλα σου Αν οχι, υπαρχει μια [COLOR="rgb(97, 0, 83)"]λιστα κτηνιατρων[/COLOR] που εχουν προταθει ως καλοι απο τα μελη του φορουμ. Θα τη βρεις στην ενοτητα προβληματα υγειας.

Το εμβολιο που πρεπει να κανει η γατουλα σου ειναι το 4πλο. Αν διαβασεις προηγουμενα ποστ σε αυτο το θεμα θα βρεις ακριβως τι αρρωστιες καλυπτει το καθε εμβολιο. Αν η γατα σου βγαινει και εξω απο το σπιτι θα πρεπει να κανεις και αλλα δυο εμβολια, λευχαιμιας και λυσσας.

Οσον αφορα το κοστος, αυτο εξαρταται μαλλον απο το γιατρο στον οποιο θα πας. Εγω πχ πληρωνω 35 ευρω το 4πλο, καποιοι απο εδω δινουν λιγοτερα, καποιοι περισσοτερα... Καλη τυχη και ελπιζω ολα να πανε καλα με τη γατουλα σου! Ενημερωνε μας

Παράθεση

demetres

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O demetres https://www.ilektrologos-ddr.gr/ έγραψε στις 13:31, 12-05-10:

καλη τυχη με το μωρακι σου!!!!! παρε την φιλοζωικη ετσι σαν 3 γνωμη https://www.filozoiki.gr/member/#

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 15:37, 15-07-11:

ειπα να επαναφερω το θεμα μιας και νομιζω οτι ειναι αρκετα σοβαρο! Καλησπερα καταρχην!Εγω τον γατουλη μου τον πηγα πρωτη φορα για εμβολιο σε εναν εδω Καματερο,που πηγαινα και τον σκυλο μου οταν ηταν εν ζωη. Για το 4πλο μας πηρε 25 και 3 για το χαπακι.Του κοιταξε αυτακια,ματακια,δοντια και το εψαξε για ψυλλους(ηταν πεντακαθαρο),το χαιδευε και του μιλαγε! Δεν μας πηρε επισκεψη και αυτο ειναι το σωστο.Ακουσα εδω μεσα εξωφρενικες τιμες.Βρε παιδια ψαξτε το κυκλοφορουν απειροι φραγκοφονιαδες!
Στις 20 του μηνα θα κανουμε το δευτερο εμβολιο.Φανταζομαι δεν θα υπαρχει διαφορα στην τιμη.Θα σας πω οταν ειναι και οποιος μενει κοντα ας στειλει πριβε να του πω που ειναι ο κτηνιατρος!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nts79 (νατασα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nts79
H νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (παρα πολλες δεν τις μετρησα ποτε μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H Nts79 Ναtasha έγραψε στις 12:19, 18-07-11:

κι εμας ο κτηνιατρος μας χρεωνει λιγοτερο απο 25 ευρω για εμβολιο και εξεταση
παντως αν θελεις εχω και μια ιδεα
στη θεσσαλονικη απεναντι απο την κτηνιατρικη ειναι στη γωνια ενα μαγαζι με
κτηνιατρικα ειδη (καραμανιδου) μπορεις να πας εκει και να παρεις τα εμβολια που θελεις
για το ζωακι σου και αν δεν τα ξερεις μπορουν να σου πουν οι ιδιοι με βαση την ηλικια του ζωου
και να κανεις μιαν αλλη πατεντα βρες ενα φοιτητη κτηνιατρικης να στα κανει
σιγουρα δε θα παρει τπτ
καπως ετσι ειχα κανει εγω με κατι αδεσποτα που ειχα και δεν μπορουσα ουτε να τα παω σε κτηνιατρο
αλλα ουτε και να παει ο κτηνιατρος σε αυτα κι ετσι γνωρισα τη φιλη μου (τωρα πια Ελενη)
φοιτητρια τοτε στην κτηνιατρικη και μου τα εκαμνε αυτη!!!!!!!!!
απλα ιδεα δινω μπορει να σε βοηθησει καπου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 11:49, 23-07-11:

λοιπον αυτη την φορα μας εκανε το εμβολιο κατα της λευχαιμιας.Νομιζα ομως οτι πρωτα γινονται αιματολογικες εξετασεις και μετα.Εκτος αν θεωρησε οτι ειναι μικρο στην ηλικια και δεν θα χε τετοια ασθενεια τοσο μικρο.ΔΕν ξερω,τι να πω?Παλι την ιδια τιμη(25 ευρω).Αρχες του μηνα θα ξανακανουμε και το επαναληπτικο.Η στειρωση παντως σε αυτον για τα αρσενικα ειναι 60 ευρω.Νομιζω πολυ οικονομικος για τα δεδομενα της Ελλαδας!

Παράθεση

trelaa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη trelaa
H trelaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αρκετες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H trelaa έγραψε στις 12:20, 23-07-11:

γεια σε ολουσ !!! θα ηθελα να με ενημερωσετε για τα εμβολια που χρειζεται μια γατουλα,ποια ειναι η καταλληλη ηλικια,ποσο κοστιζουν...φυσικα για γατα εντοσ σπιτιου

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:21, 23-07-11:

Πριν τον εμβολιασμο κατα της λευχαιμιας πρεπει οπωσδηποτε να γινει το σχετικο τεστ.Δεν εχει καμια σχεση με την ηλικια,καθως εξαπλωνεται κυριως με το σαλιο.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 12:36, 23-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Πριν τον εμβολιασμο κατα της λευχαιμιας πρεπει οπωσδηποτε να γινει το σχετικο τεστ.Δεν εχει καμια σχεση με την ηλικια,καθως εξαπλωνεται κυριως με το σαλιο.
τωρα ομως εγινε.το ειδα μετα στο βιβλιαριο. και γω εδω μεσα ειχα διαβασει καπου οτι πριν γινει,πρεπει να κανει εξετασεις.Γενικα τον συγκεκριμενο τον εμπιστευομαι.Εκει πηγαινα και τον σκυλο μου για χρονια και δεν ειχα δει κατι ασχημο. ΤΩρα γιατι του κανε το εμβολιο χωρις εξετασεις δεν ξερω.Φανταζομαι ομως οτι αν (χτυπα ξυλο) εχει την ασθενεια και του γινει το εμβολιο χωρις να το ξερουμε,απλα δεν θα τον καλυπτει το φαρμακο.Αυτο υποψιαζομαι,οχι οτι θα χει παρενεργειες.Εχει τυχει σε κανεναν αλλο αυτο?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:56, 23-07-11:

Δεν ξερω καποιον που να του εχει τυχει.
Trelaaa μπορεις να δεις στα ασθρα,υπαρχουν καποια σχετικα με τον εμβολιασμο.

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,933 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 13:11, 23-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από trelaa
γεια σε ολουσ !!! θα ηθελα να με ενημερωσετε για τα εμβολια που χρειζεται μια γατουλα,ποια ειναι η καταλληλη ηλικια,ποσο κοστιζουν...φυσικα για γατα εντοσ σπιτιου
Γεια σου!

Για τα εμβόλια μπορείς να κοιτάξεις αυτό εδώ το άρθρο!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 13:32, 23-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mauros Gatos
Η στειρωση παντως σε αυτον για τα αρσενικα ειναι 60 ευρω.Νομιζω πολυ οικονομικος για τα δεδομενα της Ελλαδας!
εμείς πληρώσαμε 50 (βέβαια δεν λέω, μας έχει και μια συμπάθεια η κτηνίατρος, αφού μας δίνει και δωρεάν παιχνιδάκια και μπορεί να μας έκανε και έκπτωση. είμαστε και τακτικοί πελάτες γιατί αρρωσταίνουμαι συχνα)

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 13:43, 23-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από MAYROULIS
εμείς πληρώσαμε 50 (βέβαια δεν λέω, μας έχει και μια συμπάθεια η κτηνίατρος, αφού μας δίνει και δωρεάν παιχνιδάκια και μπορεί να μας έκανε και έκπτωση. είμαστε και τακτικοί πελάτες γιατί αρρωσταίνουμαι συχνα)
ωραια τιμη!ισως σας κανει καλυτερη βεβαια αλλα και παλι δεν νομιζω να χει πολυ παραπανω.ηθελα να ψαχτω και με σωματεια που κανουν με 30 ευρω στειρωση (απο οτι εχω ακουσει) αλλα εδω που μενω δεν υπαρχει κατι κοντα.ΟΥτε αμαξι εχω και δεν θελω να τον ταλαιπωρω με μεγαλες αποστασεις και λεωφορεια.

Παράθεση

Apostolis V.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Apostolis V.
Ο Apostolis V. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Apostolis V. έγραψε στις 23:39, 23-07-11:

Πόσο κοστίζουν περίπου? είναι 2 μηνών περίπου το γατάκι που βρήκα πριν από μέρες...αλλά δε με παίρνει οικονομικά και θα το δώσω κάπου σύντομα, το φροντίζω εδώ και 3 εβδομάδες, αλλά δε ξέρω από εμβόλια, πόσο κοστίζουν και άμα πρέπει να κάνει!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:48, 23-07-11:

Γεια σου Αποστολη..αν θες..δες λιγο αυτο το θεμα.Νομιζω θα σου λυσει τις αποριες

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 02:54, 24-07-11:

ειναι κριμα να αγαπαμε τα ζωα αλλα να μην εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα,εγω τ αγοραζω και τους τα κανω,ομως ημουν καποτε νοσοκομα,ξερω τη διαφορα μεταξυ υποδοριου,ενδοδερμικου και ενδοφλεβιου,ακομα και στα παιδια μου εχω αναγκαστει να τους κανω εμβολια εδω δεν εχουμε παιδιατρο,ομως δε το συνιστω,εγω δυστυχως ζω ακραιες καταστασεις.
προτιμω να δωσω λεφτα για μια σωστη στειρωση παρα για εμβολια,λεω σωστη στειρωση γιατι με το θεμα της ναρκωσης δε παιζω,πρεπει να ειναι καλος γιατρος κι οχι να ξεπετα το γατι με το κοματι,δε ξερω βεβαια αν αναγκαστω να τα παω αυτα που εχω τωρα στις δωρεαν στειρωσεις θα δουμε!!παντως αν σκοπευεις να κανεις εσυ εμβολιο διαβασε πρωτα,ενημερωσου και βλεπεις τι θα κανεις!!!παρε και προσφορες,ολο και κατι πιο οικονομικο θα βρεθει απο θεμα κτηνιατρου ενοω!

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,024 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 13:35, 25-07-11:

Εμεις κανουμε τα εμβολια με 20-25 ευρω. Δεν ξερω αν ειναι ετσι στην πολη μας αλλα πιστευω πως ειναι απαραδεκτο να παιρνουν 35 και 40 ευρω για ενα εμβολιο. Απότι ειχα ακουσει οι τιμες καθοριζονται απο τον Πανελληνιο Κτηνιατρικο Συλλογο και το λογικο ειναι περιπου 25 ευρω.

Παράθεση

leonidasTHES

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη leonidasTHES
Ο leonidasTHES αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O leonidasTHES έγραψε στις 11:41, 25-09-11:

Πήγα χθές τη γάτα μου για στείρωση σε κάποιον Ιατρό που μου συνέστησαν και δεν είναι ο Ιατρός που συνήθως την πάω (η αλήθεια είναι ότι δεν τον συμπαθώ γιατί μου δίνει την εντύπωση ότι δεν τα αγαπά τα ζώα και τα βλέπει μόνο ως χοντρή κονόμα..) Ο νέος Ιατρός είναι όντως πιο φιλικός ,πιο εκφραστικός και δείχνει να αγαπά τα ζώα.Εκτός του ότι μου έκανε μια πολύ καλύτερη τιμή ( 100 Ευρώ ενώ ο άλλος 150) όταν είδε το βιβλιάριό της και συγκεκριμένα τα εμβόλια που κάναμε ,πρόσεξε ότι είχε 3 εμβολιασμούς με το Nobivac Tricat Trio και με ρώτησε γιατί 3 φορές.Όταν του είπα ότι είναι το τριπλό εμβόλιο ....γέλασε και κούνησε το κεφάλι.Δεν είπε βέβαια τίποτε (προς σεβασμό απέναντι σε έναν συνάδελφο)αλλά κατάλαβα ότι τελικά δεν είναι τριπλό με την έννοια ...το κάνουμε τρείς φορές ...αλλά απλά είναι τριπλό ως προς τη δράση του.Κάνω λάθος? Μήπως τελικά κάποιοι Ιατροί το εμφανίζουν εσκεμμένα ως τριπλό για να τσιμπάνε 3 φορές το 25άρι? Μπηκα στο site της φαρμακευτικής και εκεί μιλάει για 2 δόσεις σε διάστημα 3-4 εβδομάδων ...όχι 3 !!!!Μπορεί κάποιος να μου πεί αν τελικά πρόκειται για αισχροκέρδεια του Ιατρού ? γιατί αν όντως με δουλέυει θέλω να τον καταγγείλω! Μάλιστα και στο παρελθόν όταν πήγα έναν σκύλο 11 ετών σε άλλο Ιατρό και είδε εμβολιασμό του ζώου στα 11 του ...γέλασε! Τελικά τι παίζετε με τα εμβόλια?Πρόκειται για Ιατρό ... μη επαγγελματία?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:18, 25-09-11:

Καλησπερα.Για ριξε μια ματια εδω.
Λεγεται τριπλο γιατι ειναι για 3 ασθενειες.
Εφοσον και οι 2 γιατροι που εχεις παει ,γελασαν με αυτα που εγραφε ο συγκεκριμενος,προφανως και κατι δεν παει καλα.

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 12:32, 25-09-11:

Γεια χαρα. Πραγματι το Nobivac Tricat Trio γινεται σε 2 δοσεις και οχι σε 3, οπως ακριβως αναφερει και το site της εταιρειας. Δυστυχως σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν και τα λαμογια. Και επειδη με τους γιατρους διακυβευεται και η ιδια η ζωη, πρεπει να ειμαστε υποψιασμενοι και ενημερωμενοι ωστε να επιλεξουμε τον καλυτερο και να απομονωσουμε τετοιους ασχετους ή εκμεταλλευτες γιατρους.
Μην ξαναπας τη γατουλα σου στο συγκεκριμενο γιατρο, αλλα εγω θα πηγαινα να του ζητησω εξηγησεις και τα χρηματα μου πισω, αυστηρα. Θεωρω οτι ετσι θα επαιρνα μια καποια ικανοποιηση και θα υποχρεωνα το γιατρο σε εμεση παραδοχη του λαθους του. Γιατι ετσι θα το παρουσιασει. Σα λαθος ή παρεξηγηση ωστε να αποποιηθει τις ευθυνες του.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:41, 25-09-11:

Καταγγελια στον κτηνιατρικο συλλογο ,και οπου αλλου χρειαζεται,θα εκανα εγω.Διοτι απλα..θα συνεχισει να κοροιδευει τους υπολοιπους.Και αυτο ΔΕΝ πρεπει να γινεται ,και να το αφηνουμε.Ας κανουμε εμεις τουλαχιστον οτι μπορουμε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 14:37, 25-09-11:

Καταγγελια στον κτηνιατρικο συλλογο ,και οπου αλλου χρειαζεται,θα εκανα εγω.Διοτι απλα..θα συνεχισει να κοροιδευει τους υπολοιπους.Και αυτο ΔΕΝ πρεπει να γινεται ,και να το αφηνουμε.Ας κανουμε εμεις τουλαχιστον οτι μπορουμε.
Ακριβώς!
Κι αν έχουμε να κάνουμε με περίπτωση αισχροκέρδειας από την πλευρά του κτηνιάτρου κανείς δεν εγγυάται ότι αποκλείεται να κάνει κάτι το οποίο να έχει δυσμενείς επιπτώσεις για την υγεία κάποιου ζώου...

Παράθεση

leonidasTHES

Νεοφερμένος

O leonidasTHES έγραψε στις 15:05, 25-09-11:

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση.Ωστε ο Κύριος με δουλεύει κανονικά...? Μάλιστα επέμενε κιόλας ότι είναι τριπλό !Και επειδή στο δεύτερο καθυστέρησα πολλούς μήνες ...το ξαναπήγαμε πάλι από την αρχή! (Δηλαδή 4 εμβόλια!) Ωραίος ο Κύριος Γ. Χ. για να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο.Και για όσους μένουν Θεσσαλονίκη και ειδικότερα Τριανδρία ...ας τον αποφύγουν λοιπόν!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 15:55, 25-09-11:

Γεια σου και από εμένα..
Δεν είμαι 100% βέβαιη, απλά κοίταξέ το ακόμα λίγο πριν κάνεις την καταγγελία για να είσαι απόλυτα σίγουρος..
Εγώ είμαι κατά 99,9999...% σίγουρη ότι εάν το γατάκι είναι πολύ μικρό όταν κάνει το τριπλό, τότε δεν αρκεί 1 επανάληψη αλλά θέλει 2! Δηλαδή συνολικά 3 φορές..Τώρα για 4, τι να πω, δεν ξέρω, πολύ ακραίο..
Καλό θα ήταν να ρωτούσες έναν κτηνίατρο(όχι τον ίδιο βέβαια) να σου πει πως ακριβώς έχουν τα πράγματα..
Πάντως, δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι υπάρχουν τέτοιου είδους άνθρωποι δυστυχώς...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

leonidasTHES

Νεοφερμένος

O leonidasTHES έγραψε στις 17:24, 25-09-11:

Τριών ετών δε θα το έλεγα μικρό .Φυσικά και θα το επαληθεύσω και θα βάλω και άλλους να το τσεκάρουν.Μακάρι να κάνω λάθος γιατί είναι τουλάχιστον ανήθικο σε τέτοιες εποχές να εκμεταλλεύεσαι την άγνοια ενός πελάτη ,εποχές όπου και το 1 ευρώ δεν περισσεύει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους