Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 111,463 εγγεγραμμένα μέλη και 713,130 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 293 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[off-topic]Έχω αλλεργία, τι μπορώ να κάνω;

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 19:53, 31-07-06:

Για Vicki
Osadra:13
Αλκης: 12
Cat' Paw:12
daisy_1:14
farfalina:15 κ.λ.π. Κάποια απο τα μέλη του site που είναι ακόμα μικρά ηλικιακά.
Είπα:"Απο ότι έχω δεί στο site γράφουν και μικρότερα άτομα άρα σε τέτοιου είδους θέματα καλό είναι να μην γενικολογούμε"
Είπες: "Νομίζω πως ήταν σαφές και δεν χρειάζεται επίθεση και σχόλια περί ηλικίας".
Το θέμα είχε συγκεκριμένη αναφορά: Ενας άνθρωπος που αγαπάει τις γάτες και ανακάλυψε ότι είναι αλλεργικός σε αυτές. Εκτός απο το Θανάση που απάντησε επί του θέματος και εμένα, με την έννοια ότι είπαμε "γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις και αυτό", οι υπόλοιποι ασχοληθήκανε με τις κλωνοποιημένες γάτες και την αλλεργία και πως θεραπεύτηκαν κάποιοι δικοί τους με διάφορους τρόπους. Δεν στέκομαι στη χορτοφαγία, για να μην πείτε ότι τα έχω με τους χορτοφάγους.
Υπόθεση: 14χρονό με αδυναμία στις γάτες, χρήστης του Ιντερνετ και με αλλεργία στις γάτες μπαίνει στο site και μας διαβάζει. Και διαβάζει τι; Ή ότι η λύση είναι να αγοράει κλωνοποιημένη γάτα, πράγμα οικονομικά δύσκολο, ή να δοκιμάσει τους τρόπους θεραπείας που κάποιοι τους δοκίμασαν και πέτυχαν.
Συνεχίζει η υπόθεση: Το 14χρονο χαίρεται και αρχίζει όπου βρεί γατάκι να έρχεται σε επαφή μαζί του.Τι μπορεί να συμβεί; Δεν το ξέρω ούτε εγώ ούτε εσείς. Αυτό είπα. Εαν το θεωρείς επίθεση, θεώρησέ το. Για μένα ακόμα και η πιο μικρή πιθανότητα να προκαλέσω κακό σε κάποιον και περισσότερο σε ένα παιδί είναι εκτός της λογικής μου. Παίρνω την ευθύνη όσων γράφω και κρίνομαι για αυτά που ξέρω. Αυτά που δεν ξέρω ή δεν είμαι σίγουρη για αυτά και ειδικά εαν δυνητικά μπορούν να προκαλέσουν κακό προτιμώ να μην τα αγγίζω καθόλου. Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για τις αλλεργίες πέρα απο ότι μου έχει πει ο γιατρός των παιδιών μου και της μαμάς μου και αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν παίζουμε με αυτό. Αυτή την εμπειρία μου μοιράστηκα μαζί σας. Τώρα γιατί το "Ο καλός μου ρώτησε το γιατρό του και του είπε πως η διατροφή παίζει πολλές φορές πολύ σημαντικότερο ρόλο στις αλλεργίες από ότι νομίζουμε !!! " είναι άποψη και το δικό μου επίθεση, συγνώμη δεν το καταλαβαίνω. Δεν ζητάω συγνώμη, πρώτον γιατί καταντάει ψυχοφθόρο κάθε φορά που διαφωνώ με κάτι να πρέπει να απολογούμαι και δεύτερον γιατί με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα των ενεργειών και συνεχίζω να εκτιμώ ότι αυτά που δεν ξέρουμε σε κάποιους τομείς καλύτερα να μην τα αγγίζουμε. Το ότι αγαπάω τις γάτες και η κόρη μου είχε αλλεργία στις ντομάτες δεν με κάνει ειδική για να δίνω συμβουλές ούτε για το ένα θέμα ούτε για το άλλο. Ως άνθρωπος που αγαπάει τις γάτες είπα στον giannispolo δούλεψε και πρόσφερε σε αυτές. Ως μάνα που σε κάποια φάση αντιμετώπισε το πρόβλημα είπα "παιδιά κράτει, μας διαβάζουν και παιδιά", ας είμαστε προσεκτικοί. Το είπα και συνεχίζω να το λέω. Οι προθέσεις είναι αυτές που φαίνονται και δεν χρειάζεται να ψάξεις πίσω απο τις γραμμές για να τις βρείς. Και πίστεψέ με όταν γίνομαι επιθετική το αντιλαμβάνονται σε ακτίνα χιλιομέτρων, ειδικά στο γράψιμο.
Καλό σου βράδυ:cool:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 20:04, 31-07-06:

Δεν καταλαβαίνω πως παραπλανήσαμε κάποιον
τη στιγμή που είπαμε πρώτα να ρωτήσει το γιατρό του.
Να διαβάζουμε λίγο καλύτερα. Δεν είναι θέμα ηλικίας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 01:26, 01-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από NERINA
Για Vicki
Osadra:13
Αλκης: 12
Cat' Paw:12
daisy_1:14
farfalina:15 κ.λ.π. Κάποια απο τα μέλη του site που είναι ακόμα μικρά ηλικιακά.
Είπα:"Απο ότι έχω δεί στο site γράφουν και μικρότερα άτομα άρα σε τέτοιου είδους θέματα καλό είναι να μην γενικολογούμε"
Είπες: "Νομίζω πως ήταν σαφές και δεν χρειάζεται επίθεση και σχόλια περί ηλικίας".
Το θέμα είχε συγκεκριμένη αναφορά: Ενας άνθρωπος που αγαπάει τις γάτες και ανακάλυψε ότι είναι αλλεργικός σε αυτές. Εκτός απο το Θανάση που απάντησε επί του θέματος και εμένα, με την έννοια ότι είπαμε "γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις και αυτό", οι υπόλοιποι ασχοληθήκανε με τις κλωνοποιημένες γάτες και την αλλεργία και πως θεραπεύτηκαν κάποιοι δικοί τους με διάφορους τρόπους. Δεν στέκομαι στη χορτοφαγία, για να μην πείτε ότι τα έχω με τους χορτοφάγους.
Υπόθεση: 14χρονό με αδυναμία στις γάτες, χρήστης του Ιντερνετ και με αλλεργία στις γάτες μπαίνει στο site και μας διαβάζει. Και διαβάζει τι; Ή ότι η λύση είναι να αγοράει κλωνοποιημένη γάτα, πράγμα οικονομικά δύσκολο, ή να δοκιμάσει τους τρόπους θεραπείας που κάποιοι τους δοκίμασαν και πέτυχαν.
εγω το ειπα για ν ξερουν οπτι υπαρχουν κ αυτες οι γατουλες ωστε να ειναι ενημερωμενοι καθε πληροφορια χρειαζετε

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 10:04, 01-08-06:

......................................

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 13:14, 01-08-06:

Επειδή έχω και ψιλοδιαστραμμένο μυαλό και χιούμορ πολλές φορές ζητάω εκ των προτέρων συγνώμη, γιατί έχει συμβεί να παρεξηγηθώ. Μέχρι εκεί όμως. Υπάρχουν κάποια πράγματα στα οποία όμως είμαι "στόκος". Και εξηγούμαι. Δεν διεκδικώ για τον εαυτό μου το ρόλο του προστάτη των φτωχών και των αδυνάτων, αλλά όταν μου μπεί στο κεφάλι ότι κάτι μπορεί δυνητικά να κάνει κακό σε παιδί προτιμώ να μην το λέω και ακόμα περισσότερο να μην το γράφω και αν το διαβάσω κάπου να το πω τη γνώμη μου. Δεν έχω πρόθεση να θίξω κανένα, να βάλω τίτλους σε κανένα, να χρεώσω προθέσεις. Ξεκινάω πάντα θεωρώντας το αβλεψία και σαν τέτοια πάντα την επισημαίνω, λέγοντας ταυτόχρονα και τη γνώμη μου γιατί θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί. Όταν έγραψα στη Vicki για τα αβοκάντο ας πούμε, δεν την έκρινα ως "γατομαμά", θεώρησα υποχρέωση μου να το αναφέρω, με κάθε επιφύλαξη πάντα, ώστε εαν τελικά μέσα απο διασταύρωση διαπιστωθεί ότι ισχύει να προστατευθεί η γάτα της.
Εχω ξαναπεί ότι το τρείς λαλούν και οκτώ χορεύουν αποτελεί στοιχείο της καθημερινότητας του σπιτιού μου και άρα δεν μπορεί να με ενοχλεί. Αυτό που προσπάθησα να πω είναι αφού δεν το ξέρουμε που δεν το ξέρουμε το θέμα και αφού δεν αποτελεί στοιχείο της αρχικής ερώτησης και δική μου παράμετρος αυτή, εκτιμώ ότι μπορεί να δημιουργήσει και πρόβλημα, γιατί δεν επικεντρωνόμαστε στο θέμα. Δεν τα έβαλα με κάποιον, δεν φωτογράφισα κάποιον. Εαν κάποιος νοιώθει ότι θίγεται καλά κάνει και το λέει. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα αυτομαστιγωθώ γιατί κάποιος νοιώθει ότι θίγεται απο τις απόψεις μου.
"Από εμπειρία ζωής έχω καταλήξει σ'αυτό και δεν περίμενα να αμφισβητήσουν την ΑΛΗΘΕΙΑ μου (το φέρω βαρέως αυτό) και να με προσβάλλουν για τη γνώμη μου".
Για την ιστορία Αθανασία μου αυτό το έγραψες εσύ.
Και εγώ αυτό έκανα είπα τη γνώμη μου και χρησιμοποίησα την εμπειρία μου (τη δικιά μου). Παρόλα αυτά εγώ συνεχίζω να μην προσβάλλομαι απο την κριτική που μου ασκούνε. Αυτό που με ψιλοανησυχεί είναι αυτή η απόδοση με το παραμικρό προθέσεων. Όποιος διαφοροποιείται βαφτίζεται αγενής ή στη καλύτερη περίπτωση λίγο εχθρικός.

Ως μάνα παιδιών στην εκπαίδευση φράσεις όπως"Όσο για τα ανήλικα... Δεν μπορεί η Michelle να τους απαγορεύσει την είσοδο, αλλά νομίζω ότι γενικώς σ'αυτό τον κόσμο για τα ανήλικα είναι υπεύθυνοι οι γονείς τους και όχι οι άλλοι", όταν ο άλλος που τα λέει είναι εκπαιδευτικός με ψιλοτρομάζουν. Εσύ ίσως περισσότερο απο εμάς θα έπρεπε να ξέρεις ότι είναι μια παράμετρος και αυτή που μπορεί να οδηγήσει ακόμα και σε ακραίες συμπεριφορές (π.χ. δες Βέροια).΄Σαφέστατα δεν είναι ο δικός σου ο πρώτος ρόλος και λόγος στη διαπαιδαγώγησή τους, αλλά μέχρι το εγώ γράφω ότι θέλω γιατί είμαι ενήλικας και ας φροντίσει η Michelle να λύσει διαδικαστικά το πρόβλημα με τις μικρότερες ηλικίες δεν νομίζω ότι λύνει κανένα πρόβλημα. Αυτό και είπα. Εγω θεωρώ ότι μπορεί να δημιουργήσει στρεβλές εντυπώσεις αυτή η ιστορία τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
Καλό σου μεσημέρι
Φωτούλα
Υ.Γ Μην ανοίξουμε καμιά κουβέντα για την εκπαίδευση τώρα. Μου αρκούν οι καυγάδες με τον άντρα μου κάθε χειμώνα για το θέμα (είναι και ο ίδιος εκπαιδευτικός).

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 13:44, 01-08-06:

.........................................

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 19:08, 01-08-06:

"Αλλιώς θα'ταν αν σε γνώριζα, αν έβλεπα με τι ύφος και τι τόνο λες κάτι... Το ίδιο ισχύει και για μένα και τα όποια συναισθήματα σου προκαλώ!
Πιστεψέ με δεν θα είχες καλύτερη γνώμη. όταν ρωτάω τα παιδιά και ανήψια της οικογένειας (έξη μαζεύω ζωή να έχουν και μια συνεργαζόμενη απο δίπλα επτά και όλα κορίτσια) εαν τα υπέροχα γκριζογαλαζοπράσινα μάτια μου είναι έτσι επειδή γυαλίζουν ή άπο κολλύριο, απαντάνε με μια φωνή "Γυαλίζουν". Ετσι για να είμαι ειλικρινής μαζί σου.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους