Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 111,457 εγγεγραμμένα μέλη και 713,130 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 324 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί νιώθω τύψεις που υιοθέτησα αδέσποτο;

gobolino

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gobolino
H gobolino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (είναι η πρώτη μου! ¨) έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H gobolino έγραψε στις 19:12, 14-05-06:

ακούγεται τρελό, αλλά ναι, πολλές φορές σκέφτομαι ότι ίσως να ήταν πιο ευτυχισμένη έξω, μ΄ό λους τους κινδύνους... Δεν ξέρω. Έχουμε πολλές ωραίες στιγμές μαζί (αν κρίνω από τα γουργουρητά της) αλλά την βγάζω βόλτα (με λουρί:cool: ) δυο φορές τη μέρα, και νιώθω όταν γυρίζουμε ότι μου κρατάει μούτρα που δεν την αφήνω κι άλλο.
Συνετίστε με , παρακαλώ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

isokratis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη isokratis
. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O isokratis έγραψε στις 20:29, 14-05-06:

Ειμαι σιγουρος οτι πιο ευτυχισμενη δε θα ηταν .
Κρινοντας απο τους δικους μου που βγαινουν εξω και γυριζουν (οποτε γυρισουν) , οχι για να φανε , αλλα για να ανεβουν στην αγκαλια μας και να γουργουρισουν μεχρι να κοιμηθουν και να παθουμε αγκιλωση για να μην τα ξυπνησουμε τα χρυσα μου , βγαζω το συμπερασμα οτι η ευτυχια τους ειναι να βρουν καποιον που θα τα αγαπησει και θα δημιουργησει μια πραγματικη σχεση μαζι τους .
Απο την αλλη μην ξεχνας οτι στην ουσια ειναι σαν παιδια . Πεισμωνουν , θυμωνουν , γκρινιαζουν , ειναι περιεργα για οτι συμβαινει γυρω , κανουν και καμια αταξια αλλα τα λατρευουμε ....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 20:36, 14-05-06:

κ εγω συμφωνω με τον ισοκρατη καλυτερα μεσα οχι εξω μεσα εχει χαδια συνεχεια κ το γουργουρητο ειναι ενδειξη ευγνωμοσυνης

Παράθεση

gobolino

Νεοφερμένος

H gobolino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (είναι η πρώτη μου! ¨) έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H gobolino έγραψε στις 11:11, 16-05-06:

ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σας. Νιώθω κάπως πιο ήρεμη, αν και δεν νομίζω ότι θα πάψω να αναρωτιέμαι πώς πραγματικά νιώθει το γατάκι μου.

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 15:05, 16-05-06:

Oι τύψεις είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να νιώθεις. Έκανες ένα μεγάλο καλό που το πήρες στο σπίτι. Tου έσωσες τη ζωή Aν μπορούσε να διαλέξει, θα επέλεγε σίγουρα τη ζωή μαζί σου. Kαταλαβαίνω πως νιώθεις, αλλά κάνεις ότι καλύτερο.
Aφού δέχεται το λουρί και τη βόλτα μ' αυτό, πάλι καλά :up: Πόσο καιρό το έχεις υοθετήσει το γατάκι και πόσο χρονών/μηνών είναι, αλήθεια; Πάντως ο isokratis, πολύ καλα τα περιγράφει, και κυρίως τα περί αγκίλωσης. Kι εμείς τα ίδια παθαίνουμε !!!!! Nα με έβλεπες όταν ζούσε και η Mέλανι, με τις δύο πάνω μου και καθιστή, που δεν υπάρχει και πολύς χώρος!!! Eρχόταν πρώτη η Mπιάνκα, ζήλευε το γλυκό μου Mελανάκι, κι ανέβαινε στην κοιλιά και μου έδινε και φιλάκια. Aχ... ...στιγμές ανεκτίμητες

Παράθεση

gobolino

Νεοφερμένος

H gobolino έγραψε στις 18:41, 25-05-06:

ευχαριστώ πολύ όλγα μου, μπορώ να πω ότι νιώθω καλύτερα τώρα!
το έχω από τον οκτώβριο, και σύμφωνα με τον κτηνίατρο, μάλλον γεννήθηκε σεπτέμβριο. Στο σπίτι το έβαλα το δεκέμβριο, αφού είχα αποφασίσει οτί θέλω να το κάνω σπιτόγατο, και αφού το είχα εμβολιάσει. Είναι μικρούλι σε ηλικία το μικρό μου. Ούτε χρόνο δεν έχει κλείσει. Να , τώρα είναι η ώρα και θα την βγάλω βολτούλα στην ... αυλή μου! χεχε. Της έχω ένα λουράκι "σαμαράκι" και το δέχτηκε μια χαρά από την πρώτη στιγμή. Εντυπωσιακό.
ευχαριστώ και πάλι

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 15:35, 09-07-06:

Από τη στιγμή που το βάζουμε στο σπίτι μας, το αγαπάμε, το φροντίζουμε, δεν είναι "αδέσποτο" πια.
Δεν είχα ποτέ γατάκι (η μάνα μου δεν ήθελε ζώα) και μεγάλη πια απέκτησα από τύχη τη Νιάρα. Αυτή μας διάλεξε, αυτή έμεινε κοντά μας. Αρχικά κάτω στον κήπο της πολυκατοικίας, κάνοντας παρέα στον άντρα μου όταν μαστόρευε στο γκαράζ και μετά στο μπαλκόνι μας κ.ο.κ. Όλα τα ωραία στη ζωή είναι τυχερά!
Κι εμείς ήμαστε (είμαστε; δεν ξέρω πια...) της άποψης ότι είναι καλύτερα να είναι ελεύθερα έξω και να'ρχονται όποτε θέλουν να τρώνε και να κοιμούνται το βράδυ στο σπίτι για ασφάλεια, αλλά με τόσα που έπαθε το καημενάκι μας αλλάζω γνώμη.
Πρώτα την έπιασαν στα δόντια τους δυο σκυλιά της διπλανής πολυκατοικίας (ζωηρή η 3 μηνών τότε Νιάρα πήγε να εξερευνήσει το δικό τους κήπο) και τρομάξαμε να τη γλιτώσουμε, μετά πιάστηκε από το λαιμό στην εξώπορτα της πολυκατοικίας και κόντεψε να πνιγεί, ύστερα τη βρήκα με σχισμένο αυτάκι από γατοκαβγά και πρόσφατα την έπαθε από δαγκωνιά μολυσμένης γάτας και έβγαλε απόστημα...
Αναγκαστικά την κρατάω μέσα και δε λυπάμαι που της στερώ την ελευθερία της. Είναι σε ανάρρωση! Μετά όμως;;;

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 15:39, 09-07-06:

εγω δεν τους αφηνς να βγουνε εξω φοβαμαι παντα γυρνανε σκοτωμενοι γδαρμενοι κ βρωμικοι

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 14:05, 10-07-06:

Μην εχεις τυψεις για το γατακι σου, μπορει να κραταει εκεινη την ωρα μουτρακια αλλα η αγαπη της ειναι που κραταει παντα και στην δειχνει με γουργουρητα και με αλλους χαριτομενους τροπους ειμαι σιγουρη. Γλιτωσες το γατακι σου απο μια δυσκολη (και ισως συντομη ) ζωη στους δρομους και του προσφερεις τα καλυτερα, τι καλυτερο απο αυτο?

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 17:30, 10-07-06:

Εγώ τον Ασρπούλη τον έχω 3μιση χρόνια και δεν έχει βγεί ποτέ έξω, εκτός απο μία φορά που κυνήγησε περιστέρι και έπεσε απο το παράθυρο (20μ ύψος) και ήταν όλο το βράδυ εκτός σπιτιού, μιας και δεν ξέραμε που ήταν.
Τελικά αυτός απο τον φόβο του είχε κουρνιάσει σε εναν τενεκέ στην πίσω αυλή της πολυκατοικίας και τον πήραμε χαμπάρι απο το νιαούρισμα. Πάντως όποτε κάνουμε απόπειρα να τον βγάλουμε έξω μαγκώνεται πάνω μας σημάδι ότι φοβάται το έξω.
'Αρα λοιπόν παρόλο που είναι πάντα μέσα, είναι ευτυχισμένος (αυτό δείχνει τουλάχιστον)...:cool:
Πιστεύω ότι είναι όπως το μάθεις τελικά...

Παράθεση

pipina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pipina
H pipina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H pipina έγραψε στις 21:09, 10-07-06:

ΤΙς ιδιες ενοχες ενιωσα και εγω και τις νιωθω ακομα.Μετα απο 3 χρονια ζωης σε ισογειο σπιτι με κηπο,ζουμε τωρα σε διαμερισμα στον τριτο οροφο..Η ευτυχια της στο παλιο σπιτι οταν καθοταν στην κηπο δεν περιγραφεται.Βεβαια σωθηκε απο θαυμα απο ενα λυκοσκυλο που την αρπαξε,περασε στιγμες πανικου πανω σε ενα δεντρο με δυο σκυλια απο κατω να την γαυγιζουν,την εψαχνα μεσα στη νυχτα με τον φακο..αλλα την ενιωθα ευτυχισμενη,ευχαριστημενη.Μου εφερνε και διαφορα ζουζουνακια για να μου δειξει τι καλη κυνηγος ειναι και τωρα....στην βεραντα .Σαν να την φυλακισα.Απο την αλλη σκεφτομαι ,ειναι ασφαλης,εχει την αγαπη μου,την φροντιδα μου,την κρεββαταρα μου,ολα τα εχει..
Και αν και πολλες φορες την βλεπω να μου θυμωνει,να με δαγκωνει αλλες τοσες μου δειχνει την αγαπη της.Και το πιο σημαντικο,οταν ειναι κοντα μου νιωθει ασφαλης.Αχ πιπινα μου,αγριοκατσικο μου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γιατί να προτιμήσω αδέσποτο; - Από Zbeebz
      Το θέμα έχει λάβει 68 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-10-14 στις 09:43.
    • Υιοθέτησα! - Από anna2012
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-02-14 στις 22:50.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους