Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 92,797 εγγεγραμμένα μέλη και 719,939 μηνύματα σε 22,900 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 317 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Άγριο γατάκι

Iole

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iole
H Iole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Iole έγραψε στις 20:06, 04-04-20:

Καλησπέρα σας , πριν 5 ημέρες μου έφεραν ένα γατάκι, αδεσποτούλι, το οποίο ήταν τόσο αγριο και σοκαρισμενο που 4 μέρες μέσα στο σπίτι ζητούσε απεγνωσμένα να βγει έξω, νιαουρίζε ήταν ανήσυχο, και εννοείτε ότι κατά φαντασία δεν τολμουσα να το πλησιάσω, αγριεύε, σήκωνε τις τρίχες του με κοιτούσε με ένα αγριο βλέμμα και νόμιζα ότι θα μου έβγαζε τα μάτια εάν το πλησίαζα . Την Τετάρτη μέρα ενώ είχε κάνει πιπι μέσα στο μαξιλάρι κ στην κουτιτσα θέλησα να καθαρίσω και άνοιξα αναγκαστηκα το παράθυρο, οπότε όπως καταλαβαίνετε πετάχτηκε έξω... Δεν είχα ιδιαιτερες γνώσεις επι του θεματος μιας κ ήμουν 15 χρόνια σκυλομαμα ...έξω από το σπίτι έχει χωράφια και ελιες και το γατακι εδώ κ 3 μέρες έρχεται μπροστά στην πορτα τρώει και φεύγει πάλι. Η θα καθίσει λίγο μαζί μου , όπως κι εγώ κάθομαι έξω μαζί του συνέχεια για να με μάθει. Το θετικό είναι ότι έχει ηρεμήσει είναι καλύτερα από ότι όταν πρωτοηρθε... Η βοήθεια που ζητώ είναι τι να κάνω πως να κινηθώ για να με εμπιστευτεί , να με αφησει να το πλησιασω εστω λιγο , κ να μπει μέσα στο σπίτι. Υπάρχει άλλος τρόπος πέρα από το να περιμένω; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 08:20, 05-04-20:

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ! Δεν έχει μάθει ανθρώπινη παρουσία και είναι φοβισμενο. Με υπομονή και αγάπη θα τα καταφέρεις! Μπορείς να δοκιμάσεις να το χαϊδεύεις όσο τρώει, το δέχονται πιο εύκολα έτσι και συνηθίζουν σιγά σιγά. Επίσης μπορείς να του δίνεις καμία λιχουδια με το χέρι, ή σιγά σιγά να μεταφέρεις το πιάτο του μέσα στο σπίτι. Μπορείς να του αφήσεις και ένα κρεβατάκι ή σπιτάκι έξω. Αν είναι ασφαλές, μπορείς και μόνιμα να του έχεις ένα παράθυρο ανοιχτό και φαγητό μέσα και το κρεβατάκι του. Κάθε γατάκι διαμορφωνει το χαρακτήρα του, αλλα γίνονται σπιτογατοι, αλλά θέλουν να γυρνάνε, αν μένεις σε ισόγειο δύσκολο να μείνει μόνιμα μέσα αν δε το θέλει. Αλλά αν κατάλαβα καλά και μένεις σε εξοχικο μέρος, δε θα ανησυχούσα τόσο, σίγουρα σιγά σιγά θα εξοικειωθεί και θα έρχεται και μέσα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:28, 05-04-20:

Καλημέρα Iole και καλωσήρθες στην παρέα μας!
Δεν ξέρω πόσων μηνών είναι το γατάκι, αλλά υποθέτω αρκετά μικρό ώστε να καταφέρει να επιβιώσει για αρκετές μέρες έξω στα χωράφια, χωρίς τον κίνδυνο να του επιτεθούν άλλα, μεγαλύτερα ζώα.
Ασφαλώς και είναι καλό σημάδι το οτι λίγο λίγο έχει αρχίσει και εξοικειώνεται μαζί σου. Όμως αν δεν θέλεις να περιμένεις πολύ, δες εδώ ένα θέμα που αφορά αδέσποτα γατάκια και πώς να τα προσεγγίσετε.
Κι όταν με το καλό τα καταφέρεις και το γατάκι μπει στο σπίτι, διάβασε κι αυτό το άρθρο που νομίζω θα βοηθήσει στην μεταξύ σας εξοικείωση.
Και βέβαια εννοείται οτι εφεξής θα έχεις το νου σου ώστε να μην αφήνεις ανοιχτές πόρτες ή παράθυρα, προκειμένου να μην το ξανασκάσει.

Καλή επιτυχία λοιπόν και περιμένουμε νέα σας.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iole

Νεοφερμένος

H Iole έγραψε στις 10:54, 05-04-20:

Καλημέρα και σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, το γατακι είναι περίπου 2-3 μηνων από ότι κατάλαβα. Εχω ολη μερα την πορτα ανοιχτη και χθές το βράδυ ήρθε και κάθησε στον απεναντι καναπέ , και επισης κάθεται δίπλα στην πόρτα σε μια καρέκλα ενόσω εγώ είμαι ακίνητη σε κάποιο σημείο. Εάν σηκωθώ η ακουστεί θόρυβος γίνεται καπνός. Δεν πλησιάζεται δυστηχως.. Είδα σε κάποιο λινκ την λυση της γατοπαγιδας. Θα κοιτάξω μήπως βρω κάποια μεταχειρισμένη. Με προβλημάτισε το ότι το βράδυ είναι πολύ πιο ήρεμο από ότι την ημέρα. Και μάλλον ειναι αρσενικό . Είναι μαύρο με φουντωτό τρίχωμα, κουκλάκι. Ευχαριστώ πολύ.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iole

Νεοφερμένος

H Iole έγραψε στις 17:53, 05-04-20:

Καλησπέρα και πάλι! Βρήκα τρόπο να το κλείσω μέσα στο σπίτι, έδεσα με ένα σχοινί την πόρτα και του έβαλα φαγάκι μέσα στο σπίτι και μόλις μπήκε και άρχισε να τρώει, τράβηξα το σχοινακι κ τσουπ έκλεισε η πόρτα! Η αντίδραση του ήταν να κάνει σαν παλαβό, νιαουρίζει και σκαρφάλωνε τις πόρτες να βγει έξω.. . Ελπίζω να του περάσει σύντομα το μαρτύριο του εγκλωβισμού.Το λυπάμαι που κάνει έτσι, αλλά δεν ήξερα πως αλλιώς θα το προστάτευα από το κρύο, βρέχει αυτές τις μέρες. Αυτά. Ελπίζω να μην σας κούρασα. Ευχαριστώ πολύ.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:31, 05-04-20:

Αρχική Δημοσίευση από Iole
Καλησπέρα και πάλι! Βρήκα τρόπο να το κλείσω μέσα στο σπίτι, έδεσα με ένα σχοινί την πόρτα και του έβαλα φαγάκι μέσα στο σπίτι και μόλις μπήκε και άρχισε να τρώει, τράβηξα το σχοινακι κ τσουπ έκλεισε η πόρτα! Η αντίδραση του ήταν να κάνει σαν παλαβό, νιαουρίζει και σκαρφάλωνε τις πόρτες να βγει έξω.. . Ελπίζω να του περάσει σύντομα το μαρτύριο του εγκλωβισμού.Το λυπάμαι που κάνει έτσι, αλλά δεν ήξερα πως αλλιώς θα το προστάτευα από το κρύο, βρέχει αυτές τις μέρες. Αυτά. Ελπίζω να μην σας κούρασα. Ευχαριστώ πολύ.

Τώρα πώς είναι; Έχει ηρεμήσει;

Του έχεις βάλει στο δωμάτιο τα απαραίτητα; (φαγητό, νερό, αμμολεκάνη) ;
Παράθεση

Iole

Νεοφερμένος

H Iole έγραψε στις 07:30, 06-04-20:

Καλημέρα, το γατακι δείχνει να έχει ηρεμήσει. Κοιμήθηκε στην κούτα του . Δεν έχω πάει ακόμη μέσα να δω εάν έφαγε το φαγητό του , Εχθές το βράδυ που έτρωγα γιαουρτι του έβαλα την πέτσα από το γιαούρτι και την καταβροχθίσε. Όσες φορές πήγα προς το μέρος του, μου έκανε χιιιιι , ακόμη με φοβάται. Εννοείται ότι έχει αμμο , νερό φαγητό . Επίσης θα πρέπει να επισκεφτούμε και τον κτηνίατρο ..... θα περιμένω να ηρεμήσει και να με αφήσει να το πλησιάσω.. πεθαίνω για μια αγκαλίτσα μαζί του..
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 08:55, 06-04-20:

Καλημέρα! Πολύ ωραία, καλό είναι να μείνει αποκλειστικά μέσα τουλάχιστον μέχρι να εξοικειωθεί με το χώρο και μαζί σου, εύχομαι να κάνετε και αγκαλίτσες σύντομα!
Παράθεση

Iole

Νεοφερμένος

H Iole έγραψε στις 09:24, 06-04-20:

Αχχχ σήμερα ήταν αφηνιασμενο, νιαουρίζει ασταμάτητα, σκαρφαλώνει σε πόρτες παράθυρα νεροχυτες μπάνιο να βγει έξω... Ήρθε κοντά μου μύρισε το χέρι μου αλλά δεν μου έκανε χιιι αυτήν την φορά. Αλλά δεν σταματάει να ζητάει να βγει. .φοβάμαι μην πάθει τίποτα από το πολυ νιαουριτο.. Είχε φάει το μισό φαγητό από χθες.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 14:01, 06-04-20:

Το οτι δεν σου χιχίρησε σήμερα είναι ένα μικρό βήμα προς την εξοικείωση. Μικρό μεν, βήμα δε. Μη περιμένεις από τη μια μέρα στην άλλη ένα γατάκι που δεν έχει καθόλου ζήσει με ανθρώπους, να αρχίσει να τρίβεται πάνω σου ζητώντας χάδια.

Και όχι, δεν νομίζω να πάθει κάτι από το νιαουρητό. Άφησε στο χώρο του κάποια παιχνιδάκια που μπορείς να φτιάξεις και μόνη σου(π.χ. μπαλίτσες από αλουμινόχαρτο) προκειμένου να του τραβήξουν την προσοχή από το στόχο του να βγει έξω και να πάψει να κλαίει τόσο έντονα.

Οι γάτες έχουν προσαρμοστικότητα και είναι μόνο ζήτημα χρόνου να ηρεμήσει. Υπομονή λοιπόν.
Παράθεση

Iole

Νεοφερμένος

H Iole έγραψε στις 16:21, 06-04-20:

Επιτέλους σήμερα έγινε τεράστια αλλαγή, όλο το πρωί νιαουρίζε να βγει έξω , μετά κάθησα στο πάτωμα και περίμενα να με πλησιάσει, έβαλα απαλή μουσική και μεσως μετα σταμάτησε να νιαουρίζει... εάν φταίει η μουσικη δεν ξέρω.. Μετά από κάποια ώρα με τα πολλά ψι ψι και τα γλυκά λόγια επιτέλους με πλησιασε! Το χαϊδέψα και άρχισε να γουργουρίζει, κατόπιν πατουσακια , κτλ ...τελικά καταλήξαμε αγκαλίτσα ξάπλα στον καναπέ. Αυτά...ήταν απίστευτα φοβισμένο γατάκι, είχε γεννηθεί σε ένα υπόγειο λεβιτοστασιο και μια γνωστή το βρήκε με τα αδελφάκια του κ μαμά εξαφανισμένη.. τεσπα ήθελα να ρωτήσω σε πόσο καιρό θα πρέπει να πάμε κτηνίατρο για να μην ξαναφοβιθει πάλι .
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 16:54, 06-04-20:

Τέλεια νέα! Δε ξέρω πόσο καιρό θέλει, θα το καταλάβεις και εσύ πως είναι και με ξένους και αν συνεχίζει να ημερωνει ή σταθεροποιήθηκε κάπως ... Ένας υπομονετικός κτηνίατρος θα βοηθήσει να μη του δημιουργηθεί τραυματική εμπειρία.
Παράθεση

Iole

Νεοφερμένος

H Iole έγραψε στις 18:09, 06-04-20:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τον χρόνο σας!
Παράθεση

Iole

Νεοφερμένος

H Iole έγραψε στις 14:52, 13-04-20:

Μετα απο 6 μερες , με αγκαλιες και γουργουριτα κ πατουσακια, βρήκε παράθυρο ανοικτό και την κοπάνησε παλι. Κάθεται έξω από το σπίτι σε θάμνους κ κάτω από τα δέντρα, με κανένα τρόπο να γυρίσει μέσα παλι... Τι να του κάνω. Ενω ειμασταν όλοι μέρα μαζί, είναι έξω τώρα κ φοβάται να με πλησιάσει..Αρσενικός είναι.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 15:24, 13-04-20:

Ότι έκανες την προηγούμενη φορά. Προσπάθησε να τον δελεάσεις με κάποια λιχουδιά, ίσως.

Χρειάζεται λίγη υπομονή, μα -προπάντων-ασφαλισμένες πόρτες και παράθυρα, ή τελοσπάντων κάποιος τρόπος να μη μένουν ορθάνοιχτα και τον προκαλούν να το σκάσει.

Καλή τύχη.
Παράθεση

Iole

Νεοφερμένος

H Iole έγραψε στις 16:24, 13-04-20:

Λιγο δύσκολο είναι ισόγειο, δεν έχει σιτες και με παλιά κουφώματα με πατζούρια ξύλινα δεν μπαίνουν σιτες εδώ. Και δεν μπορώ να έχω κλειστό το σπίτι σε καμία περίπτωση. Λογικά θα την σκαπουλαει συχνά απλά δεν κτλβαινω γτ με φοβάται ακόμη, αφού μαζί κοιμόμασταν σήμερα το πρωί.. Δεν καταλαβαίνω την συμπεριφορά του πραγματικά , το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει να είναι έξω. Εξω μαζι με τα άλλα αδέσποτα που ταιζω και να καθεται δίπλα τους .Απογοητεύομαι κ σχεδόν μετανιώνω που μου έφεραν άγριο γατάκι σχεδόν 3 μηνών να το εξημερωσω .Νομίζω δεν θα θελήσει ποτέ να μείνει μέσα στο σπίτι παρέα με ανθρώπους. Υπάρχουν προσωπικότητες και προσωπικότητες γατών. Το συγκεκριμένο δεν μου βγάζει ότι θα θελήσει να δεθεί με άνθρωπο.
Παράθεση

Iole

Νεοφερμένος

H Iole έγραψε στις 21:16, 13-04-20:

Επέστρεψε τελικά, από μόνος του και απλώθηκε φαρδης πλατης πάνω μου με γουργουριτα σαν να μην τρέχει τίποτα.. Ντάξει τι να πω. Αρσενικός είναι ... θα μου βγάλει το λαδι κι αυτός.
Παράθεση

Φυλλίτσα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φυλλίτσα
H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H Φυλλίτσα έγραψε στις 10:40, 14-04-20:

Μένετε σε ήσυχη περιοχή; Καμιά φορά, κάποια γατάκια -καλώς ή κακώς- απλά δεν μπορούν μέσα. Πέρυσι είχαμε βρει ένα γατάκι που παρόλα τα χάδια και τα γουργουρητά, στην πρώτη ευκαιρία έβγαινε έξω. Ένα βράδυ, ανοίγοντας την πόρτα για να μπούμε στο σπίτι, αυτό πετάχτηκε έξω. Όλη νύχτα ψάχναμε, μέρες και μέρες αλλά τίποτα. Ο κτηνίατρος και κάποιοι γνωστοί από γατοκαταφύγια μας είπαν πως ''δεν κάνουν όλες οι γάτες για μέσα''. Αν η περιοχή είναι ήσυχη, μια μέση λύση (δηλαδή να γυρνάει στον κήπο και να έχει πρόσβαση και μέσα στο σπίτι) είναι κατά τη γνώμη μου η καλύτερη! Ακόμα καλύτερα, αν υπάρχει δυνατότητα να περιφραχτεί ο κήπος ώστε να μην βγαίνει πιο έξω.
Παράθεση

Iole

Νεοφερμένος

H Iole έγραψε στις 10:41, 16-04-20:

Καλησπέρα, είναι ισόγειο, έχει χωράφια και δέντρα έξω αλλά παρακάτω έχει και δρόμους φυσικά. Πολλά αδέσποτα γατάκια που ταιζω Επίσης, πουλια και κουκουβάγια έχω ακούσει έξω από το σπίτι, που νομίζω αυτές τρώνε μικρά ζωάκια και όσες φορές ήταν έξω ανησυχούσα πολύ γιατί ήταν μωρό. Τώρα τελευταία δείχνει να έχει ηρεμήσει πάντως. Είναι φοβικό γατάκι και με τον παραμικρό θόρυβο κρύβεται. Σε δύο τρεις μήνες θα δείξει από μόνο του που θα θέλει να είναι. Ευχαριστώ πολύ
Παράθεση

evita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evita
H evita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H evita Ζητώ πληροφορίες για άγριο γατί έγραψε στις 19:52, 16-04-20:

Γειά σας, πριν περίπου 6 μήνες ήρθε σοτν κήπο μου ένα γατάκι σχεδον ετοιμοθάνατο. Ο γιατρός που κάλεσα μου ειπε οτι έχει βαριά τραχειοβρογχίτιδα. Του έδωσε ενέσιμη αντιβίωση 3 φορές και έγινε καλά. Ειναι τρυφερό και γλυκό ωστόσο πρώτη φορά βλέπω τόσο αντιδραστικο ζώο , στο να το πιάσω. Ειναι αδύνατον να του δώσω φάρμακο και βέβαια να το βάλω σε κλουβί. Κινείται με απίστευτη ταχύτητα οταν το πιάσω απο τον σβέρκο και μου σκίζει τα χέρια. Έχει έρθει όμως η ώρα της στείρωσης και χωρίς να την κάνουμε δεν μπορώ να την αφήσω να βγει στον κήπο . Χθές ηταν εδώ ο γιατρός και ούτε αυτός μπόρεσε να την πιάσει μέχρι που βαρέθηκε και έφυγε. Μου ειπε να της δώσω calmivet ώστε να ηρεμήσει και να της κάνουμε έστω την ένεση αναστολής οίστρου. Ούτε το φάρμακο μπορεί να πάρει. Το βάζω σε γιαούρτι, σε κρέας, σε ψάρι , σε γάλα και δεν το πλησιάζει. Ξέρει κάποιος τον τρόπο να πάρει το φάρμακο? Σημειωτέον έχω άλλες δυο γάτες μέσα στο σπίτι και έναν σκυλο, ως εκ τούτου δεν μπορώ να αφησω κάτω την τροφή με το φάρμακο χωρίς επιτήρηση γιατι θα μου κοιμηθούν τα άλλα Αν δεν ξέρετε τον τρόπο μήπως ξέρετε κάποιον γιατρό που να έρχεται σπίτι και να την πιάνει ώστε να της κάνουμε έστω την ένεση? Βρίσκομαι στου Παπάγου , βόρεια προάστια Αθήνας. Ευχαριστώ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    gayamca6, roben, rusiandrunk, sellgfanal, tolikkk

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Άγριο γατάκι. - Από maria.andreou
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-08-09 στις 14:32.
    • Άγριο γατάκι - Από ΕΥΗ.Τ
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-07-09 στις 13:52.
    • 'Αγριο γατάκι... τι να κάνω; - Από starter
      Το θέμα έχει λάβει 185 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-06-09 στις 15:18.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους