Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 105,090 εγγεγραμμένα μέλη και 712,407 μηνύματα σε 22,368 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 406 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σαμπουάν για γάτες;

Van_Moufas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Van_Moufas
Έχει 1 γάτα (πάνω από 8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

O Van_Moufas έγραψε στις 01:00, 26-03-08:

Ζήτησα προχθές από το petshop να μου δώσουν ένα καλό σαμπουάν για γάτες και μου είπαν ότι πρέπει να ρωτήσω τον κτηνίατρο και να μου προτείνει εκείνος ένα...

Το θεώρησα υπερβολή και εκτός αυτού δεν θέλω να τον ενοχλώ για κάτι τόσο απλό γιατί στο τέλος θα καταλήξω να του μιλάω πιο συχνά και από ότι μιλάω στους γονείς μου

Μπορείτε να μου προτείνετε εσείς κάποιο που έχετε δοκιμάσει και δεν προκαλεί κάτι αρνητικό στα γατιά? Θα ήθελα επίσης και ένα μαλλακτικό γιατί έχουμε μακρύ μαλλί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

myrtos (Αμαλια :))

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη myrtos
H Αμαλια :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Πεντέλη (Αττική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

H myrtos έγραψε στις 09:35, 26-03-08:

το jonsons baby sampoo ειναι καλο .Αλλα μην βαλεις πολυ γιατι θα θελει πολυ ξεπλυμα. Η σειρα εχει και conticioner

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:50, 26-03-08:

Χμμμμμμ... Αν κατάλαβα καλά, μάλλον σαμπουάν ειδικό για γάτες ψάχνει ο Van_Moufas.
Μάλλον όσοι έχουν μακρύτριχες γάτες είναι πιο κατάλληλοι να βοηθήσουν σ' αυτό. Πάντως εγώ μια φορά που έχω πλύνει όλη κι όλη την Αρήθα (όταν τη βρήκαμε, που είχε λάδια αυτοκινήτου στην πλάτη της η καημένη), με Pantene την είχα πλύνει. Και ήταν μια χαρά.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 11:05, 26-03-08:

Εμένα με βόλεψε το Johnson's baby...
Απαλό, ασφαλές και κάνει ωραία γούνα μετά...!

Παράθεση

fru_fru

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fru_fru
H fru_fru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 533 μηνύματα.

H fru_fru έγραψε στις 13:08, 26-03-08:

Βρε παιδια, τα ζωακια εχουν αλλο PH απ τους ανθρωπους.
Nομιζω καλυτερο ειναι να ρωτησεις ενα πετ-σοπ (και μη με βαρατε οι συμφορουμιστες/στριες) και θα σου δωσουν το καταλληλο!!

μη βαρατε λεμε, ντατς ???

φιλικα
φρου φρου

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 13:10, 26-03-08:

Εμένα κάποια στιγμή μου είχαν προτείνει το ionil το οποίο το παίρνεις από φαρμακείο και κάνει καλό και στην τρίχα αλλά κ γι τους μύκητες που μπορεί να αναπτυχθούν στο τρίχωμα της γάτας. Είναι μια πολύ καλή λύση.

Παράθεση

kittycat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kittycat
H kittycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Πάρα πολλές, έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H kittycat έγραψε στις 17:10, 28-03-08:

Εγώ έχω ένα πάρα πολύ καλό σαμπουάν το Vitakraft. Δεν ξέρω όμως που μπορείς να το βρεις γιατί εμένα μου το είχαν κάνει δώρο σε μία έκθεση γάτας που είχα πάει πριν πάαααααααααααρα πολλά χρόνια...

Παράθεση

Shakespeare

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Shakespeare
Ο Shakespeare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 396 μηνύματα.

O Shakespeare έγραψε στις 17:25, 28-03-08:

όταν είχα ζητήσει σαμπουάν για τις γάτες μου από ένα pet-shop/φαρμακειο για ζωα, μου δωσανε έναν αφρο που μετα την εφαρμογη δεν χρειαζεται ξεπλυμα. Δυστυχως δεν θυμαμαι το ονομα. Με βεβαιαωσαν οτι καθαριζει καλα και η αληθεια ειναι οτι με βολεψε, καθως εννοειται οτι δεν γινοταν πεδιο μαχης το σπιτι για ενα μπανιο!!! μυριζε και ομορφα και νομιζω οτι εμεινα ικανοποιημενος.. δεν ξερω, τι γνωριζετε εξ αυτου? δεν το ξαναπηρα βεβαια λογω αμφιβολιας για την αποτελεσματικοτητα του, βασει μονο αυτης της ιδιαιτεροτητας

Παράθεση

Elena_p

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elena_p
. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

O Elena_p έγραψε στις 17:29, 28-03-08:

Τον δικο μου που έχει και μπόλικο μαλλί, τον πλένω με Johnson's baby shampoo από όταν ήταν μικρούλης και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,216 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 18:26, 28-03-08:

οσα γατια εχω πλυνει το εχω κανει με προδερμ και λιγο αντιμπακτερ ετσι γαι την αισθηση, υα σαμπουαν για γατες ειναι απλο μαρκετινκ οπως θα σας πουν πολλοι κτηνιατροι.
το πιο σημαντικο κομματι στο μπανιο μιας γατας ειναι το στεγνωμα , και αυτο γινεται μονο με πετσετα με εντονο πελος και καλο τριψιμο,
καλο ειανι να της μιλατε απαλα αλλα οχι τσιριχτα για να χαλαρωνει...και να της δωσετε την αισθηση του χαδιου (λεμε τωρα )

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 23:13, 28-03-08:

Εγώ είχα παρει πριν καιρό στο πετ σοπ ένα σαμπουάν για γάτες της ProPet που μύριζε ταλκ και μοσχοβολούσε ο Τουλάκος μου αλλά δεν το βρίσκω πλέον δυστυχώς. Τώρα που μου τελείωσε πήρα κι εγώ το johnson's. Παρ' όλα αυτά μετά την οδυνηρή εμπειρία πλυσίματος της Πούπσυ ( με ξέσκισε η σκ@ τούλα )που βρωμοκοπούσε απο την αλητεία στους δρόμους σκέφτηκα ότι ένα πλύσιμο με πετσέτα βρεγμένη σε χλιαρό νεράκι με λίγες σταγόνες σαμπουάν θα μας είναι αρκετό απο δώ και μπρός και για τα δύο μωρά μου

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 00:42, 29-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Χμμμμμμ... Αν κατάλαβα καλά, μάλλον σαμπουάν ειδικό για γάτες ψάχνει ο Van_Moufas.
Μάλλον όσοι έχουν μακρύτριχες γάτες είναι πιο κατάλληλοι να βοηθήσουν σ' αυτό. Πάντως εγώ μια φορά που έχω πλύνει όλη κι όλη την Αρήθα (όταν τη βρήκαμε, που είχε λάδια αυτοκινήτου στην πλάτη της η καημένη), με Pantene την είχα πλύνει. Και ήταν μια χαρά.
Καλέ που φαινόντουσταν τα λάδια αυτοκινήτου στην Αρήθα καλέ
Η Νίνα μου δεν με άφηνε με τίποτα να την πλύνω

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 22:54, 29-03-08:

να ρωτησω κ κατι εγω..? πως 8α τη κανω μπανακι.. δν την εχω κανει ποτε, νομιζω.. εχει κανεις καμια καλη ιδεα?? ειπα να το βαλω εδω, μιας κ λεγατε για σαμπουαν...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:50, 30-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Καλέ που φαινόντουσταν τα λάδια αυτοκινήτου στην Αρήθα καλέ
Φαινόντουσαν... Και, κυρίως, μύριζαν!
Αρχική Δημοσίευση από anthoulaki
να ρωτησω κ κατι εγω..? πως 8α τη κανω μπανακι.. δν την εχω κανει ποτε, νομιζω.. εχει κανεις καμια καλη ιδεα?? ειπα να το βαλω εδω, μιας κ λεγατε για σαμπουαν...
Anthoulaki, τις γάτες τις κάνουμε μπάνιο μόνο αν έχουν λερωθεί πάρα πολύ και κυρίως αν έχουν λερωθεί με κάτι που δεν κάνει να το γλείψουν οι ίδιες (κάποιο χημικό π.χ.). Επίσης, μπάνιο χρειάζονται καμιά φορά οι μακρύτριχες γάτες που μπερδεύεται πολύ το τρίχωμά τους.
Αν δεν συντρέχει κάποιος απ' αυτούς τους λόγους, δεν είναι καθόλου απαραίτητο το μπάνιο, μια χαρά καθαρίζονται και μόνες τους! :greycat:

Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη toulis
H toulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H toulis έγραψε στις 15:01, 30-03-08:

Εγώ τις λιγοστές φορές που τον έχω πλύνει έχω χρησιμοποιήσει το Dr. Clauder's το οποίο αγόρασα από pet shop και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Έχει πολύ απαλό άρωμα και αφήνει το τρίχωμα ιδιαίτερα λαμπερό και απαλό. Αποφεύγω το μπάνιο τακτικά (τον κάνω κάθε 2-3 μήνες περίπου) χρησιμοποιώντας λίγη ποσότητα σαμπουάν και κατά προτίμηση αραιωμένο με νερό. Επίσης ο κτηνίατρός μας υποστηρίζει ότι εάν η γάτα δεν κάθεται να στεγνώσει με σεσουάρ καλό είναι να αποφεύγουμε το μπάνιο γιατί υπάρχει αυξημένος κίνδυνος για τριχόφυτα.

Παράθεση

faridalav

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη faridalav
H faridalav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H faridalav έγραψε στις 15:31, 30-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Van_Moufas
Μπορείτε να μου προτείνετε εσείς κάποιο που έχετε δοκιμάσει και δεν προκαλεί κάτι αρνητικό στα γατιά? Θα ήθελα επίσης και ένα μαλλακτικό γιατί έχουμε μακρύ μαλλί.
Εγώ σου προτίνω το Αnfo 3

Παράθεση

Van_Moufas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Van_Moufas
Έχει 1 γάτα (πάνω από 8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

O Van_Moufas έγραψε στις 21:45, 30-03-08:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας.
Η αλήθεια είναι ότι ανάγκη από μπάνιο δεν έχει αλλά... του αρέσει. Μην ακούσει βρύση και τρέχει να χωθεί.

Οπότε μάλλον θα τον βάλω να πλατσουρίσει σε σκέτο νερό όμως μετά θα χρειαστεί σίγουρα μαλακτικό γιατί είναι μακρύτριχος και θα κάνει τζίβες.

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 01:06, 31-03-08:

βασικα, εχει κατι ασπρακια στο τριχωμα της, πανω στη πλατη. ο κτηνιατρος μας ειπε οτι ισως εχει 2-3 ψηλους π μπορει να της προκαλουν αλλεργια π εκδηλωνεται ετσι (μας εδωσε κ κατι αμπουλες για τους ψηλους) κ ειπε να την κανουμε μια φορα το διμηνο μπανιο, γτ το χρειαζονται που κ που.. κ η δικια μ λεει ειναι κ χοντρη οποτε εκει περα δυσκολευεται να καθαριστει μονη της...

Παράθεση

melody25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη melody25
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O melody25 έγραψε στις 18:25, 07-04-08:

Έχω χρησιμοποιώ ένα σαμπουάν που πήρα απο το Pet City. Λέγεται Sensi-Pet, δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο άρωμα και είμαι αρκέτα ευχαριστημένη με αυτό.
Έχω μια περσική γατούλα, η οποία μιας και δεν μπορεί να καθαριστεί καλά μόνη της χρειάζεται μπανάκι που και που

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους