Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 105,043 εγγεγραμμένα μέλη και 712,403 μηνύματα σε 22,368 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 385 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες & φυτά: Μύθος ή πραγματικότητα

lialoon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lialoon
H lialoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H lialoon έγραψε στις 20:12, 07-06-08:

Καταρχήν Καλησπέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να φτιάξω τον δικό μου κήπο (μπαλκονάτο!!!), αλλά η Βρισηίδα (η γατούλα) έχει διαφορετική άποψη. Το βλέπει σαν τη μικρή προσωπική της σαλάτα.... δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω δοκιμάσει διάφορους τρόπους αλλά χωρίς καμία επιτυχία. Δηλαδή
apothol (το οποίο μάλλον δεν ήταν τόσο καλή ιδέα_ούτε για τη γάτα μα ούτε για τα φυτά)
εκπαίδευση (αυτό ήταν απλά καταστροφικό) επίσης & για τους δύο
Και κατέληξα στο προστατευτικό πλέγμα, το οποίο είναι μια καλή λύση, διότι δεν μπορεί πια να τα φάει, αλλά τα φυτά είναι πιεσμένα σε αυτό & θα προτιμούσα αν ήταν δυνατόν να δοκιμάσω κάτι άλλο.
Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,989 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 10:40, 16-06-08:

Η γατούλα πρέπει να τρώει χορταράκι για το στομάχι της. Αν η Βρυσιίδα έχει χορταράκι σε δική της γλάστρα (το αγοράζεις από pet shop) τότε ,πολύ φοβάμαι, ότι είναι θέμα εκπαίδευσης να μάθει, ότι δεν τρώγονται τα πάντα. Εκτός αυτού, κάποια φυτά ,φαινομενικά αθώα, είναι τοξικά για τις γάτες. Αν, απλώς σκάβει το χώμα των γλαστρών, μπορείς να βάλεις στην επιφάνειά τους χοντρά βότσαλα. Καμμιά άλλη φαεινή ιδέα δεν έχω, παρόλο που σήμερα είναι του Αγίου Πνεύματος!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αντα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Αντα
H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 6,545 μηνύματα.

H Αντα έγραψε στις 11:06, 16-06-08:

Kαλημερα!! Εχω δυο γατουλες..τη Πισου και τον Αλφι. Η πρωτη δεν δινει καμια σημασια στα φυτα που εχω στο μπαλκονι, και το μονο που την ενδιαφερει ειναι να βοσκαει αυτο το ειδικο χορτο που εχω παρει απο το πετ σοπ.
Ο Αλφι ανηκει σε μια αλλη κατηγορια ...σε αυτην που τρωει ολα τα φυτα!! Εχω γραψει και εγω ενα παρομοιο θεμα πριν απο λιγους μηνες. Μου προτειναν να βαλω φλουδες απο πορτοκαλι στις γλαστρες για να τον αποθαρρυνω..κατι που δεν επιασε φυσικα. Μετα απο μηνες προσπαθωντας να τον εκπαιδευσω και να του μαθω να μην μου τσιμπαει τα φυτα - μεχρι τη τριανταφυλλια δοκιμασε ( επισης να πω οτι το χορτο αυτο που εχω για τη Πισου τον αφηνει παγερα αδιαφορο) - παρατηρησα οτι τρελαινεται για τη λεβαντα!!
Τον αφησα να παει να μασουλαει αυτη - ειδα οτι δεν του κανει κ κακο, αφου σκεφτομαι να τον κλεισω στη ντουλαπα με τα μαλλινα, τοσο που εχει φαει - και επαψε να πηγαινει στα αλλα φυτα. :up: Κρεμασα και ζαρντινιερες απο τα καγκελα του μπαλκονιου...ετσι λοιπον εχω πια και το δικο μου μικρο κηπο στο μπαλκονι!!!!

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anima
H Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 οικόσιτες και 8-9 για φιλοξενία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,019 μηνύματα.

H Anima έγραψε στις 13:07, 16-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αντα
Kαλημερα!! Εχω δυο γατουλες..τη Πισου και τον Αλφι. Η πρωτη δεν δινει καμια σημασια στα φυτα που εχω στο μπαλκονι, και το μονο που την ενδιαφερει ειναι να βοσκαει αυτο το ειδικο χορτο που εχω παρει απο το πετ σοπ.
Ο Αλφι ανηκει σε μια αλλη κατηγορια ...σε αυτην που τρωει ολα τα φυτα!! Εχω γραψει και εγω ενα παρομοιο θεμα πριν απο λιγους μηνες. Μου προτειναν να βαλω φλουδες απο πορτοκαλι στις γλαστρες για να τον αποθαρρυνω..κατι που δεν επιασε φυσικα. Μετα απο μηνες προσπαθωντας να τον εκπαιδευσω και να του μαθω να μην μου τσιμπαει τα φυτα - μεχρι τη τριανταφυλλια δοκιμασε ( επισης να πω οτι το χορτο αυτο που εχω για τη Πισου τον αφηνει παγερα αδιαφορο) - παρατηρησα οτι τρελαινεται για τη λεβαντα!!
Τον αφησα να παει να μασουλαει αυτη - ειδα οτι δεν του κανει κ κακο, αφου σκεφτομαι να τον κλεισω στη ντουλαπα με τα μαλλινα, τοσο που εχει φαει - και επαψε να πηγαινει στα αλλα φυτα. :up: Κρεμασα και ζαρντινιερες απο τα καγκελα του μπαλκονιου...ετσι λοιπον εχω πια και το δικο μου μικρο κηπο στο μπαλκονι!!!!
Άντα, τι υπέροχη φωτογραφία αυτή στην υπογραφή σου! Μακαάρι νάβλεπα κάποτε και τις δικιές μου να χαϊδεύονται έτσι.μμμμ! οι δικές μου σχεδόν αποφεύγουν να είναι μαζί!

Αν και τους έχω ένα ωραιότατο μπαλκόνι με πολλά φυτά και κάθονται στις γλάστρες κουλουριασμένες, τρώνε από κανένα χορταράκι ή τριφυλλάκι, σκαλίζει η Ελίνα πότε-πότε, ε, αυτό είναι όλο κι όλο. Είμαι ευτυχής να έχω πράσινο μπαλκόνι και γάτες μαζί, σκέτο δασάκι. Βέβαια δεν τις αφήνω ποτέ για πολύ μόνες, 5-10 λεπτά, αντε το πολύ ένα τεταρτάκι φτάνουν.

Παράθεση

Freddy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Freddy
H Freddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 γατουλιτσες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Freddy έγραψε στις 13:16, 16-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από lialoon
Καταρχήν Καλησπέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να φτιάξω τον δικό μου κήπο (μπαλκονάτο!!!), αλλά η Βρισηίδα (η γατούλα) έχει διαφορετική άποψη. Το βλέπει σαν τη μικρή προσωπική της σαλάτα.... δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω δοκιμάσει διάφορους τρόπους αλλά χωρίς καμία επιτυχία. Δηλαδή
apothol (το οποίο μάλλον δεν ήταν τόσο καλή ιδέα_ούτε για τη γάτα μα ούτε για τα φυτά)
εκπαίδευση (αυτό ήταν απλά καταστροφικό) επίσης & για τους δύο
Και κατέληξα στο προστατευτικό πλέγμα, το οποίο είναι μια καλή λύση, διότι δεν μπορεί πια να τα φάει, αλλά τα φυτά είναι πιεσμένα σε αυτό & θα προτιμούσα αν ήταν δυνατόν να δοκιμάσω κάτι άλλο.
Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;

Γεια...
Ειναι θεμα εκπαιδευσεις και να της εχεις την δικη της γλαστρουλα με την σαλατα της!
Σε ενημερωνω απλα οτι οταν οι γατουλες θελουν να ζευγαρωσουν πηγαινουν και σκαβουν τις γλαστρες για να αφησουν το αρωμα τους...

Παράθεση

Αντα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Αντα
H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 6,545 μηνύματα.

H Αντα έγραψε στις 13:17, 16-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anima
Άντα, τι υπέροχη φωτογραφία αυτή στην υπογραφή σου! Μακαάρι νάβλεπα κάποτε και τις δικιές μου να χαϊδεύονται έτσι.μμμμ! οι δικές μου σχεδόν αποφεύγουν να είναι μαζί!

Αν και τους έχω ένα ωραιότατο μπαλκόνι με πολλά φυτά και κάθονται στις γλάστρες κουλουριασμένες, τρώνε από κανένα χορταράκι ή τριφυλλάκι, σκαλίζει η Ελίνα πότε-πότε, ε, αυτό είναι όλο κι όλο. Είμαι ευτυχής να έχω πράσινο μπαλκόνι και γάτες μαζί, σκέτο δασάκι. Βέβαια δεν τις αφήνω ποτέ για πολύ μόνες, 5-10 λεπτά, αντε το πολύ ένα τεταρτάκι φτάνουν.
Eυχαριστουμε για τα καλα σου λογια..βεβαια τα δικα μου ειναι στειρωμενα . Παιζει και η διαφορα ηλικιας που εχουν...η Πισου τον βλεπει μαλλον σαν το παιδι που δεν ειχε ποτε, και τον πλενει...τον αφηνει να φαει παντα πρωτος κ.α. :cool: Στο μπαλκονι τα αφηνω με τις ωρες....ειδικα ο Αλφι το βραδακι που απολαμβανει τη δροσουλα της νυχτας δεν ξεκολλαει και με γκρινια μπαινει μεσα στο σπιτι!!!

Παράθεση

lialoon

Νεοφερμένος

H lialoon έγραψε στις 16:32, 21-06-08:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Της είχα πάρει γατόχορτο παλιά, αλλά τώρα δεν έχει & μάλλον για αυτό την έχει πέσει με τόση μανία στα φυτούλια. Θα δοκιμάσω & το βοτσαλάκι, καλή ιδέα & θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Το μεγάλο πρόβλημα δημιουργείται γιατί τα φυτά είναι μικρά & δεν μπορούν να μεγαλώσουν καθώς η Βρισηίδα κυκλοφορεί όλη μέρα στο μπαλκόνι (έχει μάθει απο μικρή) & όλη μέρα που λείπω είναι ελεύθερη να κάνει ότι θέλει.... & αυτό που κάνει είναι να τρώει ανενόχλητη τα φυτά. Δεν θέλω να την περιορίσω μέσα άλλα ούτε να έχω τα φυτά περιφραγμένα.
Όταν είμαι στο σπίτι το παίζει κυρία & αδιαφορεί για τις γλάστρες :cool:
άλλα τα φύλλα των φυτών είναι φαγωμένα
τι κάνει νιαου-νιαου στο μπαλκόνι? Ελπίζω να πιάσει!!:up:
Ευχαριστώ ξανά!!

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 16:54, 21-06-08:

μπορείς να βάλεις και το πλέγμα όρθιο περιμετρικά της γλάστρας σαν φράχτη μέχρι να μεγαλώσουν και να δέσουν ποιό πολύ

εδω έχουμε γράψει διάφορα για κήπους και υπάρχει και λίστα με πολλά που τους αρέσει να μασουλάνε από έναν γατόκοιπο που είχε βρει η Aretha https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=25196

αν φυτέψεις διάφορα τρυφερούλια από αυτή τη λίστα συγκεκριμένα για τις γάτες σου και για το μπαλκόνι σου διαλέξεις άπό καλωπιστικά ποιό σκληρά φυτά και όχι πώες όπως πχ. γιούκα, αγγελικές, καλλιστήμονες, βουκαβλήλιες, ανάλογα βέβαια και με τις συνθίκες που επικρατούν στο μπαλκόνι (ήλιος, αέρας κτλ ή όχι) θα δεις που θα προτημάνε τα ποιό τρυφερά και μυρωδάτα φυλλαράκια (τα δικά τους) και θα αφήνουν τα υπόλοιπα ίσυχα

αν ρίξεις μια ματιά στις φωτογραφίες που έχω προς το τέλος του μπαλκονιού μου μαζί με τις γάτες που φιλοξενώ θα δεις πως όλα γίνονται

Παράθεση

πηνελοπη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη πηνελοπη
H πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H πηνελοπη έγραψε στις 17:01, 21-06-08:

Εκτός από βότσαλα μπορείς να βάλεις καί φλούδες πεύκου,τις βρήκα στο praktiker πέρσι.Πωλούντε σε τσουβαλάκι καί η τιμή του αναλογίκα με την ποσότητα δεν είναι τρελλή.Με ένα τσουβάλι καλυψα την επιφάνεια στις 40 γλάστρες που έχω στο μπαλκόνι μου.Ασε που όταν φυσάει αέρας δεν φεύγουν τα χώματα καί φυσικά δεν λερώνετε το τρίχωμα της γάτας μου που νομίζει πως η στεφανώτη μου είναι το κρεβάτι της.

Παράθεση

lialoon

Νεοφερμένος

H lialoon έγραψε στις 17:02, 21-06-08:

Παρά πολύ καλή ιδέα :up:
Θα τρώει & αυτή & θα έχω και το κηπάκι μου εγώ!!!
Thanx

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 17:35, 21-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από πηνελοπη
Εκτός από βότσαλα μπορείς να βάλεις καί φλούδες πεύκου,τις βρήκα στο praktiker πέρσι.Πωλούντε σε τσουβαλάκι καί η τιμή του αναλογίκα με την ποσότητα δεν είναι τρελλή.Με ένα τσουβάλι καλυψα την επιφάνεια στις 40 γλάστρες που έχω στο μπαλκόνι μου.Ασε που όταν φυσάει αέρας δεν φεύγουν τα χώματα καί φυσικά δεν λερώνετε το τρίχωμα της γάτας μου που νομίζει πως η στεφανώτη μου είναι το κρεβάτι της.
οι φλούδες πεύκου πρέπει πωλούνται ως χώμα για ορχιδέες, αλλά η ιδέα σου είναι πολύ καλή και πρέπει να είναι και όμορφη

ξέρετε ότι στο εξωτερικό αυτή η τακτική (το να καλήπτεις το χώμα είτε με φλιούς, είτε με βότσαλα καθώς και ένα σωρό υλικά (πευκοβελόνες, υπολήματα καφέ, στάχια και πολλά άλλα) ανάλογα με το ph που θέλουν τα φυτά τα βάζουν άλλα για οξύφυλλα και άλλα για φυτά που θέλουν αλκαλικό έδαφος) χρησημοποιήτε σηστηματικά?

λέγετε mulch και προστατέβει τα φυτά από το κρύο τον χειμώνα και από την ζέστη το καλοκαίρι, ρυθμίζει την υγρασία και βοηθάει στην οικονομία νερού, εμποδίζει τα αγριόχορτα από το να φυτρώνουν και να θες να ξεχορταριάζεις κάθε λίγο και λιγάκι και εμποδήζει και τα ζωάκια μας από το να σκάβουν και να χ...ν και αυτό που είπες για να μην πέρνει ο αέρας το χώμα ισχύει

!ξέχασα! πρέπει ιδικά αν ρίχνεις λίπασμα στα φυτά σου να αντικαθηστάς τους φλιούς από χειμώνα σε Άνοιξη επιδή μαζέβονται άλατα

-> lialoon ναι και το καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι θα τρώει πράγματα που της κάνουν καλό

Παράθεση

πηνελοπη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη πηνελοπη
H πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H πηνελοπη έγραψε στις 21:26, 22-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από mespairos
οι φλούδες πεύκου πρέπει πωλούνται ως χώμα για ορχιδέες, αλλά η ιδέα σου είναι πολύ καλή και πρέπει να είναι και όμορφη

ξέρετε ότι στο εξωτερικό αυτή η τακτική (το να καλήπτεις το χώμα είτε με φλιούς, είτε με βότσαλα καθώς και ένα σωρό υλικά (πευκοβελόνες, υπολήματα καφέ, στάχια και πολλά άλλα) ανάλογα με το ph που θέλουν τα φυτά τα βάζουν άλλα για οξύφυλλα και άλλα για φυτά που θέλουν αλκαλικό έδαφος) χρησημοποιήτε σηστηματικά?

λέγετε mulch και προστατέβει τα φυτά από το κρύο τον χειμώνα και από την ζέστη το καλοκαίρι, ρυθμίζει την υγρασία και βοηθάει στην οικονομία νερού, εμποδίζει τα αγριόχορτα από το να φυτρώνουν και να θες να ξεχορταριάζεις κάθε λίγο και λιγάκι και εμποδήζει και τα ζωάκια μας από το να σκάβουν και να χ...ν και αυτό που είπες για να μην πέρνει ο αέρας το χώμα ισχύει

!ξέχασα! πρέπει ιδικά αν ρίχνεις λίπασμα στα φυτά σου να αντικαθηστάς τους φλιούς από χειμώνα σε Άνοιξη επιδή μαζέβονται άλατα

-> lialoon ναι και το καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι θα τρώει πράγματα που της κάνουν καλό
Αυτό με το λίπασμα δεν το ήξερα τα άλατα τα έχω προσέξει πάντως.Ευχαριστώ γιά την συμβουλή.

Παράθεση

persa 34

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη persa 34
H persa 34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H persa 34 έγραψε στις 23:21, 21-07-08:

Η περσου μου και χορτο που εχει τρωει ενα φικο που εχω,προφανος ειναι πιο νοστιμος.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους