Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,328 εγγεγραμμένα μέλη και 713,408 μηνύματα σε 22,481 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 317 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατούλα με ηπατική νόσο

Kal•Ar•Ler•

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kal•Ar•Ler•
H Kal•Ar•Ler• αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Kal•Ar•Ler• έγραψε στις 14:23, 12-07-21:

Καλησπέρα σας είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ οπότε συγχωρήστε με αν κάνω κάποιο λάθος. Πρόκειται για την Αρια την γατούλα μας την οποία έχουμε είναι περίπου οκτώ χρόνων και η οποία το τελευταίο χρόνο διαγνώστηκε με πρόβλημα στο ήπαρ. συγκεκριμένα στην αρχή είχαμε την εντύπωση και εμείς και Ο κτηνίατρος ότι ήταν κάποιος όγκος Μετά από υπέρηχο και εξετάσεις αίματος Διαπιστώσαμε ότι ήταν ηπατική λιπίδωση. Στην αρχή δεν έτρωγε καθόλου είχαμε πολύ μεγάλα προβλήματα με εμετούς και τα λοιπά με την κατάλληλη αγωγή και την αντίστοιχη τροφή φτάσαμε στο σημείο να τρώει κανονικά και οι εξετάσεις της να έχουν πολύ καλά αποτελέσματα. Τον τελευταίο μήνα όμως αντιμετωπίζουμε ξανά το ίδιο πρόβλημα δεν τρώει με μία μόνο διαφορά, οτι δεν τρώει την ξηρή τροφή τρώει όμως κονσέρβα οπότε ξανά κάναμε εξετάσεις αίματος οι οποίες βγήκαν καλές ,δείχνουν Απλά κάποιες τιμές οι οποίες είναι ελάχιστα ανεβασμένες Ο κτηνίατρος μας είπε ότι δεν δικαιολογούν αυτές οι τιμές το γεγονός ότι δεν τρώει. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη από τον κτηνίατρο μου απλά θα ήθελα και μία ακόμη γνώμη καθώς εγώ πιθανολογώ ότι μπορεί να μην έχει κάποια σχέση με το ήπαρ αλλά και με τα δόντια. Η ερώτησή μου είναι η εξής λοιιπόν, εάν κάποιος από εσάς στην περιοχή της Θεσσαλονίκης ή Κιλκίς έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με τη γατούλα του εάν έχει κάποιον κτηνίατρο να μου συστήσει που να έχει κάποια εμπειρία και στο κομμάτι της ηπατικής νόσου αλλά και στα δόντια γιατί θα ήθελα μια ακόμη γνώμη.
Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων .
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,688 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:11, 13-07-21:

Καλημερα φιλη μου και ευχομαι να ειναι περαστικα τα προβληματα της γατουλς σας.
Εγω οσο εμπιστοσυνη και θα ειχα θα ζηταγα και τη γνωμη δευτερου κτηνιατρου με καλες συστασεις.
4 ματια ειναι καλυτερα απο 2.

Στο μεταξυ τα δοντια της δεν τα κοιταξε ο κτηνιατρος; Διοτι σαφως παιζει να ειναι και απο αυτο.
Θα σου ελεγα παντως να την πας ,μαζι με τις εξετασεις της και σ εαλλον κτηνιατρο,για παν ενδεχομενο.
Εγω απο θεσ/κη δεν ξερω..αλλα θα σου βαλω ενα θεμα με προτασεις κτηνιατρων.Ειναι ομως η προσωπικη γνωμη των χρηστων απλα,εμεις δεν εγγυομαστε ουτε την επαρκεια τουτε την ανεπαρκεια κανενος και φτιαξαμε μια λιστα.
https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=26491
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kal•Ar•Ler•

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kal•Ar•Ler•
H Kal•Ar•Ler• αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Kal•Ar•Ler• έγραψε στις 10:35, 13-07-21:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Μόλις εντοπίσαμε το πρόβλημα ,μετά τις εξετάσεις αίματος δηλαδή, ο κτηνίατρος μου μου πρότεινε ο ίδιος από μόνος του για τον υπέρηχο να δω έναν πιο έμπειρο και εξειδικευμένο στο κομμάτι των υπερήχων ,οπότε πήγα σε έναν δεύτερο γιατρό ο οποίος ουσιαστικά έκανε τη διάγνωση και στη συνέχεια οι δυο τους συζήτησαν για το τι θεραπεία πρέπει να ακολουθήσουμε τα φάρμακα κλπ. Ο κτηνίατρος είδε τα δόντια της όταν κάναμε μία πρόσφατη επίσκεψη και μου είπε ότι δεν φαίνεται να είναι κάτι τόσο σοβαρό ώστε να τη φτάσει στο σημείο να μην τρώει. Οπότε καταλήξαμε ότι λογικά είναι θέμα συμπεριφοράς καθώς η γατούλα μου είναι λίγο δύστροπη. Βλέπω όμως ότι συνεχίζεται η κατάσταση, με καθησυχάζει το γεγονός ότι τρώει τουλάχιστον την υγρή τροφή Αλλά και πάλι έχασε πάλι κιλά οπότε πρέπει να δούμε τι το προκαλεί. Η αλήθεια είναι ότι ταλαιπωρείται και αυτή συνέχεια στο γιατρό αλλά δεν μπορώ να το ρισκάρω να φτάσουμε πάλι στο ίδιο σημείο που ήμασταν και την τάισα με σύριγγα κάθε τρεις τέσσερις ώρες την τροφή της Γιατί δεν έτρωγε και μου έκανε συνέχεια εμετούς.
Ευχαριστώ πολύ για την λίστα καταλαβαίνω απόλυτα ότι είναι προσωπική γνώμη, αυτό ήθελα ουσιαστικά απόψεις ανθρώπων που έχουν βρεθεί ίσως σε παρόμοια θέση
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους