Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 122,123 εγγεγραμμένα μέλη και 713,622 μηνύματα σε 22,520 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 495 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Το γατάκι μου εδώ και δύο μέρες δεν τρώει, δεν αφοδεύει και κοιμάται συνέχεια

V@so

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη V@so
H V@so αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H V@so έγραψε στις 18:17, 22-10-13:

Καλησπέρα! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum μιας και είμαι καινούρια γατο-μαμά. Θέλω να σας συγχαρώ γιατί κάνετε εξαιρετική δουλειά. Δυστυχώς όμως απευθύνομαι σε εσάς γιατι χρειάζομαι βοηθεια. Πρίν από λίγο καιρό υιοθέτησα ένα γατάκι που πλέον είναι 3 μηνών. Είναι κοριτσάκι και την ονόμασα Παρμεζάνα! Ενω μέχρι στιγμής λειτουργούσε απόλυτα φυσιολογικά εδώ και δύο μέρες είναι πολύ υποτονική. Δεν έχει φάει σχεδόν τίποτα, ούτε πίνει νερό και κοιμάται συνέχεια. Ακόμη και όταν είναι ξύπνια κάθεται ακίνητη και δεν έχει καθόλου όρεξη για παιχνίδια. Το πιο ανησυχητικό όμως είναι ότι δεν αφοδεύει. Χτες ολόκληρη τη μέρα πήγε μόνο μία φορά για να ουρήσει και έκανε και ελάχιστη διάρροια, χωρίς αίμα ή βλέννες. Σήμερα τίποτα.
Το πρωί την πήγα στον κτηνίατρο και μου είπε ότι έχει μάλλον φλεγμονή γιατί βγάζει δοντάκια και της έκανε δύο ενέσεις μία αντιφλεγμονώδη και μία αντιόξινη για το στομάχι της και μου έδωσε κάποιες κονσέρβες i/d της Hills για τη διάρροια. Η αλήθεια είναι ότι μετά ήταν πιο κεφάτη και έφαγε λίγη κονσερβα αλλά το απόγευμα πάλι τα ίδια.
Να συμπληρώσω επίσης ότι υπο κανονικές συνθήκες τρώει καθημερινά κονσερβα και ξηρή τροφη για γατάκια και πάει τουαλέτα τουλάχιστον 3-4 φορές τη μέρα. Ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και εχει εμβολιαστεί και αποπασιτωθεί κανονικά.
Σας παρακαλώ βοηθείστε με γιατί έχω κατατρομάξει. Δεν αντέχω να τη βλέπω να μαραζώνει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 18:32, 22-10-13:

ευχομαι να ειναι περαστικα!
μηπως να τηλ στο γιατρο?βασικα προσωπικα θα ζητουσα και δευτερη γνωμη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,853 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:16, 22-10-13:

Θα έλεγα μη χάνεις άλλο χρόνο. Άρχισε να ψάχνεις, απόψε κιόλας, κάποιον άλλο κτηνίατρο κοντά στην περιοχή που μένεις και αύριο οπωσδήποτε να την πας. Πιθανότατα, εκτός από τη φλεγμονή, να συνυπάρχει κι άλλο πρόβλημα που χρήζει άμεσης θεραπείας. Εύχομαι περαστικά και γρήγορα .

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

V@so

Νεοφερμένος

H V@so αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H V@so έγραψε στις 20:08, 22-10-13:

Ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε τόσο άμεσα! Θα τη πάω οπωσδήποτε ξανά αύριο στο γιατρό γιατί έκανε και εμετό τώρα και έχω κατατρομάξει... Θα σας ενημερώσω για νεότερα!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 20:32, 22-10-13:

Περαστικα στην μικρη σου!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 20:38, 22-10-13:

Περαστικά στο καμαράκι! Να συνέλθει γρήγορα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:55, 22-10-13:

Πολλά περαστικά σας! Τίποτα να μην είναι εύχομαι! Τα μικράκια ειδικά έχουν συχνά διαταραχές στο γαστρεντερικό τους.. Ελπίζω σύντομα να ανακάμψει το τσιτσινάκι!

Παράθεση

δελφινακι

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη δελφινακι
H δελφινακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H δελφινακι έγραψε στις 23:56, 22-10-13:

περαστικα σας!!!!!!!!!!! και εγω στη θεση σου θα ζητουσα και μια δευτερη γνωμη! πες μας νεα μολις μπορεσεις!!!!

Παράθεση

V@so

Νεοφερμένος

H V@so έγραψε στις 10:53, 23-10-13:

Καλημέρα! Τελικά σήμερα η Παρμεζάνα μου ξύπνησε πολύ ορεξάτη και κεφάτη, έφαγε και πήγε τουαλέτα κανονικά. Είχε διάρροια βέβαια αλλά τουλάχιστον δεν τίθεται θέμα απόφραξης που φοβόμουνα. Οπότε λέω να περιμένω και αν χρειαστεί να την πάω στο γιατρό αύριο. Δε θέλω να την ταλαιpωρώ πάνω που ηρέμησε. Και ο γιατρός τηλεφωνικά το ίδιο μου είπε, να περιμένω μία μέρα και βλέπουμε. Ελπίζω να της περάσει! Ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη! Θα σας κρατάω ενήμερους

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,853 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:03, 23-10-13:

Μπράβο το μωρούλι! Κάθε μέρα και καλύτερα να πηγαίνει
Κι όταν γίνει περδίκι, που να΄ναι σύντομα, να τη δούμε να μας ποζάρει

Παράθεση

δελφινακι

Δραστήριο Μέλος

H δελφινακι έγραψε στις 20:31, 23-10-13:

πολυ χαιρομαι!!!

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 20:56, 23-10-13:

άντε ωραια!!!!
ευχομαι συντομα σκληρα κ@κ@κι@

Παράθεση

V@so

Νεοφερμένος

H V@so έγραψε στις 13:38, 24-10-13:

Καλησπέρα και πάλι! με νέα από την Παρμεζάνα.. Τελικά το καλό μου φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα! Εξακολουθεί να μη τρώει πολύ! Μόνο κονσέρβα και νεράκι. Ξηρή τροφή ούτε για αστείο. Μάλλον τελικά την πονάνε τα δοντάκια της. Εξακολουθεί να έχει διάρροια μία φορά την ημέρα. Τουλάχιστον όμως φαίνεται πιο ευδιάθετη, παίζει και κοιμάται λιγότερο. Ελπίζω σιγά σιγά να αναρρώσει. Είναι τώρα 4 ημέρες που βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση αλλά τουλάχιστον βλέπω βελτίωση, αργά αργά βεβαια αλλά είναι όλο και καλύτερα! Εντωμεταξύ μου κάνει εντύπωση που δεν τρώει καμία από τις κονσέρβες που έτρωγε πριν. Ούτε την ειδική κονσέρβα για διάρροιες της Hills (i/d). Τιμάει μόνο της Sheba με κοτόπουλο πλέον και αυτή χωρίς μεγάλη προθυμία. Ουφ! ελπίζω να γίνει καλά η μικρή μου. Εσάς σας έχει συμβεί ποτέ τίποτε παρόμοιο;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:44, 24-10-13:

Υπομονή και σε τακτική επικοινωνία με τον κτηνίατρο και σιγά-σιγά θα επανέλθει πλήρως

Αν ρωτάς σχετικά με τις κονσέρβες κι η δική μου πέρασε πριν λίγους μήνες την λεγόμενη "κρίση κονσέρβας" όπως τη λέω
Για κάποιο άγνωστο λόγο, ξαφνικά άρχισε να απεχθάνεται τις κονσέρβες. Μόνο που τις μύριζε στο πιατάκι της, σηκωνόταν κι έφευγε λες κι ήταν...να μη πω!! Στην αρχή με την συνηθισμένη Apllaws που της έβαζα δεν την έτρωγε.., Μετά δοκίμασα τη Shezir...ούτε να πλησιάσει , μετά Gourmet diamand...τίποτα!!! Άλλαξα μάρκες και γεύσεις και αποτέλεσμα, το πολύ να δοκίμαζε ελάχιστη. Ακόμα δεν μπορώ να το εξηγήσω το γιατίΑυτό κράτησε κανα-δυο μήνες(?) και ύστερα, για άγνωστο πάλι λόγο, επανήλθε στις παλιές καλές της συνήθειες Τώρα της βάζω Shezir και την καταβροχθίζει (που πριν μόνο που τη μύριζε, απομακρυνόταν).
Θα σου σύστηνα για την Παρμεζάνα, τώρα που χρειάζεται να σφίξει το αντεράκι της, το σκέτο κοτόπουλο της Applaws (όχι ζελέ). Μου'ρχεται να το φάω κι εγώ!!!! Και το ρυζάκι αν το τρώει, βοηθάει επίσης. Ρώτα και τον κτηνίατρο, αν μπορείς να της βάζεις και λίγο αραιωμένο τσαγάκι μερικές φορές, αντί για νερό και...καλή περαιτέρω ανάρρωση!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 24-10-13 στις 20:29.
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:10, 24-10-13:

Πολύ χαίρομαι που το τσιτσινάκι μας είναι καλύτερα! Και να αναρρώσει εντελώς σύντομα πολύ! Δοκίμασε κοτόπουλο με ρύζι που είπαν τα κορίτσια, με το ζουμάκι μαζί. Εγώ τους έδωσα προχθές που είχα ξεμείνει από τροφή, και το ζουμί το έγλειψαν!! Όλα καλά θα σας πάνε!

Παράθεση

V@so

Νεοφερμένος

H V@so έγραψε στις 10:52, 25-10-13:

Καλημέρα!! Λοιπόν... επικοινωνώ επιτέλους με καλά νέα! Χτες η παρμεζάνα μου με τρόμαξε πάλι, κοιμόταν συνέχεια δεν είχε κουράγιο ουτε να κουνηθεί και ενώ είχα φοβηθεί ότι δε θα έβγαζε τη νύχτα, ξαφνικά σηκώνεται τρώει μία ολόκληρη κονσέρβα στη καθισιά της, τρώει ξηρή τροφή και μετά ήταν μεσα στην όρεξη για παιχνίδια. Σήμερα πάλι έφαγε κανονικά και κονσέρβα και ξηρή τροφή, έκανε και σκληρά κακάκια και λειτουργεί σαν να μην είχε συμβεί τίποτα.. Δεν κατάλαβα πώς και τι αλλά μου αρκεί που τώρα η καλή μου είναι μια χαρά! Τι να πω...άβυσσος η ψυχή της γάτας... μάλλον ότι και να είχε το ξεπέρασε! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την υποστήριξη! Σήμερα πήρα και κοτοπουλο να της βράσω μαζί με ρυζάκι

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Parmezana.PNG
Εμφανίσεις:  85
Μέγεθος:  891,4 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01146.jpg
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  1,32 MB

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 11:50, 25-10-13:

ειναι πανεμορφη!!!αντε ανοιξε κι ενα θεματακι να σας καμαρωνουμε!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 12:22, 25-10-13:

Μυστήριο γατάκι. Θα σου πρότεινα πάντως να την ξαναδει ο κτηνίατρος (και μιας και έρχεται τριήμερο)σήμερα αν είναι δυνατόν. Να ακούσει λίγο καρδούλα και αναπνοή, για να βεβαιωθείς ότι όλα είναι καλά.
Είναι απίθανο φατσόνι.Έχει φοβερό μουτράκι!!Να την χαίρεσαι την κούκλα σου με το καταπληκτικό όνομα!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 16:37, 25-10-13:

Αχ κι εγώ κατατρόμαξα με αυτό το
είχα φοβηθεί ότι δε θα έβγαζε τη νύχτα
Μπορεί να είχε πυρετό ή τίποτα τέτοιο, ή απλά να είχε πολύ βαθύ ύπνο (το παθαίνουν ενίοτε και τα δικά μου), αλλά αν σου φανεί ξανά τόσο υποτονικό πάρε τη γνώμη του κτηνιάτρου! Περαστικά σας να είναι, με αγάπη!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:44, 25-10-13:

Τι όμορφο λουλουδάκι είναι αυτό?
Σιδερένια από δω και πέρα

Παράθεση

V@so

Νεοφερμένος

H V@so έγραψε στις 20:58, 25-10-13:

Καλά μάλλον υπερέβαλα κι εγώ απλά είναι η πρώτη φορά που παίρνω γάτα στο σπίτι και δεν είχα ξαναδει παρόμοια συμπεριφορά! πάντως τώρα το καλό μου είναι όλο και καλύτερα! Πήρα και τηλέφωνο τον κτηνίατρο και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να την δει αν συνεχίσει να είναι καλά για ένα 24ωρο. Θα ανοίξω και θέμα στο φόρουμ να ανεβάσω φωτογραφίες της! Ευχαριστώ πάρα πολύ! Καληνύχταα!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:22, 25-10-13:

Καλή σας νύχτα και να μου φιλήσεις το όμορφό σου κουτσουνάκι που,επιτέλους, ανένηψε! Πάντα γερό και δυνατό να είναι

Παράθεση

δελφινακι

Δραστήριο Μέλος

H δελφινακι έγραψε στις 23:43, 25-10-13:

τι κουκλι ειναι αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αχχχχχχχχ
περιμενουμε το θεματακι.....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,776 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:45, 26-10-13:

Κουκλακι πραγματικα!Πολυ καλα τα νεα σας!Περαστικα να ειναι !

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους