Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 123,815 εγγεγραμμένα μέλη και 713,648 μηνύματα σε 22,523 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 455 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τραυματισμός από περιλαίμιο

nefeli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefeli
H nefeli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H nefeli έγραψε στις 12:06, 23-04-07:

Ολα αρχισαν οταν πηραμε στο λιλακι ενα ομορφο κολαρο ροζ που εγραφε πανω και το ονομα της ολο στρας και τσαχπινιες.χθες που επιχειρισα να της το φορεσω εδειξε να το δεχεται και οσο ειμασταν μπροστα δεν προσπαθουσε να το βγαλει.αργοτερα ομως ηρθε να μου τριφτει και το κολαρο ελειπε.μου εκανε εντυπωση που το εβγαλε μονη της και καθως την χαιδευα βλεπω μια αρκετα μεγαλη γρατζουνια στο λαιμο της με φρεσκο αιμα.τρομαξα αρχικα που ειδα πως ειχε τραυματιστει προφανως προσπαθωντας να βγαλει το περιλαιμιο.και μετα με επιασαν οι τυψεις που ηθελα απο δικη μου ματαιοδοξια να την "στολισω" και το καημενο μου χτυπησε.φυσικα δεν της το ξαναφορεσα,και ουτε προκειται.υπαρχει αληθεια καποιος λογος να την μαθω να φοραει κολαρω ενω δεν θα βγαινει απο το σπιτι?(ετσι ωστε να την βρισκω απο το κουδουνακι)δεν θελω να το ρισκαρω να ξαναχτυπησει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 12:10, 23-04-07:

και μενα το ιδιο ακριβως, δεν το δεχοταν με τιποτα το κολλαρο και αποφασισα εφ οσων ζει σε διαμερισμα και δεν προκειτε ποτε να βγει εξω δεν του φοραω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 12:10, 23-04-07:

Εγω δεν βρισκω κανενα λογο αφου ζει μεσα, και δεν το ανεχεται, να προσπαθησεις να της ξαναβάλεις.
Το κολαρο που της φορεσες ειχε λαστιχακι? Αν τελικα αποφασισεις να της ξαναπαρεις να φροντισεις να εχει, τουλαχιστον για να το βγαζει πιο ευκολα.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 12:12, 23-04-07:

το κολαρο ειναι χρησιμομονο σε περιπτωση που, χτυπα ξυλο,την χασετε και την βρει καποιος και εχει τα στοιχεια σας.ποιος ο λογος να της το φορας αν δεν γραφει τα στοιχεια τα δικα σας?εξαλλου υπαρχει και αλλος ενας κινδυνος οσο ειναι μικρο,αν φυγει και κανεις δεν ενδιαφερθει να ανοιξει το λουρακι,οσο θα μεγαλωνει η γατα θα την πνιγει.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:17, 23-04-07:

Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό να συνηθίσει να φοράει λουράκι, κυρίως για δύο λόγους: πρώτον, αυτό που είπες, ότι δηλαδή με το κουδουνάκι θα μπορείς εύκολα να την εντοπίζεις. Αυτό μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμο, ακόμα και σωτήριο καμιά φορά, γιατί δεν μπορείς να φανταστείς πού χώνονται: πίσω από συρτάρια, μέσα σε πλυντήρια κ.λπ. Δεύτερον (και σημαντικότερο) σε περίπτωση που, ό μη γένοιτο, χαθεί (μπορεί να πέσει απ'το μπαλκόνι, να βγει απ'την πόρτα, να πηδήξει σε γειτονικά μπαλκόνια ή ακόμα και να μπει σε άλλα διαμερίσματα) το λουράκι δείχνει ότι δεν είναι αδέσποτη. Επιπλέον, αν της κρεμάσεις και μια μικρή ταυτοτητούλα (στο συνιστώ ανεπιφύλακτα) μπορείς να γράψεις επάνω το τηλέφωνό σου και έτσι να αυξήσεις κατά πολύ τις πιθανότητες να την ξαναβρεις.

Από την άλλη μεριά, αν δεις ότι την ενοχλεί πάρα πολύ και συνεχίζει να τραυματίζεται προσπαθώντας να το βγάλει ίσως δε θα πρέπει να επιμείνεις πολύ... Στην Αρήθα, που είναι μικρούλα (4 μηνών), φορέσαμε λουράκι προχτές για πρώτη φορά. Δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά έπαιζε διαρκώς με το κουδουνάκι, σε σημείο που δεν ήμασταν σίγουροι αν παίζει ή ενοχλείται. Έτσι, αφαιρέσαμε το κουδουνάκι (προς το παρόν τουλάχιστον) και πλέον το λουράκι δεν την απασχολεί καθόλου

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 12:20, 23-04-07:

Μπορείς να της βαλεις σαμαρακι με ταυτοτητα το δέχονται πιό άνετα

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 12:20, 23-04-07:

Ε, δε νομίζω να χρειάζεται περιλαίμιο, εφόσον δε βγαίνει έξω.

Μπορεί να την εκνεύρισε και το κουδούνι και να το έβγαλε: δεν είναι μικρή υπόθεση να έχεις κρεμασμένο στο λαιμό σου ένα πράγμα που κάνει γκλίνγκι-γκλίνγκι όλη την ώρα.

Πάντως και να μην το φορέσει, το λουράκι με το κουδούνι είναι πρώτης τάξεως παιχνίδι! Έτσι κατάληξε και το δικό μας που μας το έκαναν δώρο τα Χριστούγεννα.

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 12:27, 23-04-07:

Εχουμε ξανασυζητισει αυτο το θεμα.
Και εγω στην σαρδελα εχω λουρακι με κουδουνακι και ονομα-τηλεφωνο σε ταυτοτητα.

Το κουδουνακι που πλεον δεν την ενοχλει καθολου, μας εχει σωσει.
Φετος το χειμωνα(αγνωστο το πως)καταφερε να βγει απο το σπιτι και να παει στον κηπο.
Την εψαχνα επι τεσσερις ωρες ωσπου ακουσα το κουδουνακι της και την εντοπισα.
Επισης βοηθαει και στην ευρεση της μεσα στο σπιτι.

Αντιθετα, σχεδον σε ολες τις γατες του κηπου, εχουμε βαλει λουρακι στο οποιο απο την μεσα μερια, εχουμε βαλει ενα χαρτακι(το οποιο ειναι κολλημενο και περιτυλιγμενο με κολλητικη ταινια)με τα τηλεφωνα μας, σε περιπτωση που τα βρει καποιος, ή να μην νομιζουν οτι ειναι αδεσποτα.
Πιστευω οτι αν επιλεξεις το καταλληλο λουρακι, θα το δεχτει.

Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Psistiri
H Psistiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Psistiri έγραψε στις 13:23, 23-04-07:

Κι εγώ πάντως είμαι της άποψης ότι αφού δεν βγαίνει έξω να μην φοράει λουράκι. Ειναι μικρό το λιλάκι και μπορεί ακόμη και να πνιγεί.. Τώρα για τα κουδουνάκια, δεν μου αρέσουν, ακούν που ακούν πολύ καλά οι γατούλες, να έχεις και αυτο το πράγμα να κουδουνίζει.. πολύ πιθανόν να το συνηθίζουν βέβαια.. εγώ στο ψιστιράκι πάντως δεν βάζω.. στο μέλλον βλέπουμε..

Παράθεση

nefeli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefeli
H nefeli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H nefeli έγραψε στις 14:17, 23-04-07:

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας προς το παρον λεω να μην της βαλω τιποτα.ισως αργοτερα που θα μεγαλωσει λιγο!ηθελα να το συνηθησει γιατι ειχαμε χασει παλια το σκυλακι του φιλου μου που ειχε εξφεντωνιστει και δεν φορουσε λουρακι.η εμπειρια του να τον ψαχνουμε επι 24 ωρες ηταν δραματικη.ευτυχως βρεθηκε αλλα θα ηταν ολα πιο ευκολα αν φορουσε λουρι με τα στοιχεια μας η κυρια που τον βρηκε θα τηλεφωνουσε αμεσως και ολα θα ηταν πιο ευκολα.επισης αποφασισα να της παρω αλλο με λαστιχακι και πιο μαλακο ωστε εαν καποια στιγμη το φορεσει να μην την ενοχλει κατατο δυνατον.ηθελα να ρωτησω αν θα το συνηθισει σε περιπτωση που το φορεσει πρωτη φορα μεγαλυτερη(τωρα ειναι δυομιση μηνων) δηλαδη 6,7 μηνων?

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 16:33, 23-04-07:

Εγώ ειχα δοκιμασει να βάλω παλια λουράκι, αλλά μάλλον κάτι ειχα κάνει λάθος κι ετσι μια μερα που γυρισα σπίτι ειδα τη γατα με το λουράκι φρακαρισμένο στο στόμα της (τη καημενη μου) κι επαθα φρίκη. Εβγαλα λοιπον τα λουράκια και δεν το επιχειρισα πάλι. Αλλά σαφως αν χαθουν ειναι πολύ βολικό να υπάρχουν τα στοιχεια!!!!!! Τα δικα μου τουλάχιστον δεν βγαίνουν

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους