Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 92,954 εγγεγραμμένα μέλη και 719,975 μηνύματα σε 22,903 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 249 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ξαφνική επιθετικότητα!

Yannislemy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Yannislemy
Ο Yannislemy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Yannislemy έγραψε στις 22:05, 14-07-19:

Λοιπόν , ο γάτος μένει στο σπίτι μου κι εγώ αυτές τις μέρες κατέβηκα στο σπίτι των δικών μου ακριβώς από κάτω . Προτίμησα να κάνω αυτό απ' το να τον περιορίσω σε κάποιο δωμάτιο για να μην τον στρεσσαρω κι άλλο. Ανεβαίνω καθημερινά δύο τρεις φορές και κάθομαι κάποια ώρα . Σήμερα όσο υπήρχε χώρισμα μεταξύ μας (παράθυρο πόρτα ) ήταν ήθελε να του ανοίξω νιαουριζε κ τριβόταν όταν έβαζα τα χέρια μου στο τζάμι. Οταν ομως μπήκα στο σπίτι κρύφτηκε . Επίσης όταν ήμουν στο σπίτι τριφτηκε λίγο στα πόδια μου και μετά πάλι κρύφτηκε . Θεωρώ πως είναι σαφώς καλύτερα , αλλά όχι καλά . Να επισημάνω ότι ποτέ δεν ήμουν βίαιος μαζί του και το χειρότερο που του έχω κάνει είναι μια ξύλια στον πωπω πριν 2 χρόνια χωρίς δύναμη , γιατί πάνω στο παιχνίδι ξέφυγε λίγο . Δεν έχει δείξει ποτέ επιθετικότητα απέναντι μου εκτός απ' όταν είχε πρωτοερθει στο σπίτι μωρό το οποίο όμως ξεπεράστηκε σε μια βδομάδα . Η επιθετικότητα του περιοριζόταν βέβαια στο όταν τον πλησίαζα . Από τότε είμαστε αχώριστοι με υπεραγαπά όπως κι εγώ περνάω αρκετές ώρες μαζί του . Η περίπτωση πάθησης μου χωρίς να την αποκλείω δεν μου φαίνεται τόσο πιθανή γιατί έγινε το συμβάν με το γάτο . Διάβασα ότι τα γατιά κάποιες φορές στρέφουν την επιθετικότητα τους αλλού όταν δεν μπορούν να την εκτόνωσουν στο στόχο τους , βλέπε γάτος στις σκάλες . Καταλήγω πως έγινε πολύ κυριαρχικός με το σπίτι μετά από αυτό σε συνδυασμό με τον εκνευρισμό και δεν ήθελε ούτε εμένα . Δυστροπες οι γάτες αλλά αυτό είναι ακραίο. Είναι ο γάτος μου όμως και θα κάνω τα πάντα για να τα βρούμε όσο χρειαστεί και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι είμαστε χώρια και δεν νομίζω να ξανά κοιμηθούμε μαζί όπως κάναμε γιατί μια επίθεση στον ύπνο μου θα δεν θα ήταν ότι καλύτερο κι απ' ότι διάβασα συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις . Ίσως με τον καιρό ... Ίσως το χειρότερο που μπορεί να συμβεί στις γάτες μας να είναι αυτό. Γιατί οι ασθένειες αντιμετωπίζονται αυτό όμως είναι δύσκολο .
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Yannislemy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Yannislemy
Ο Yannislemy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Yannislemy έγραψε στις 18:18, 15-07-19:

Σήμερα έκατσα αρκετες ώρες μαζί του . Έπαιξα μαζί του χάδια κλπ, τελικά τον άφησα και στον δωμάτιο , φαίνεται καλά . Ελπίζω να μην προδώσει την εμπιστοσύνη μου . Έξω δεν θα τον αφήσω ακόμα μην βλέπει τα αδέσποτα από κάτω και στραβωσει .πάντως έδειχνε μια χαρά ήρθε στο κρεββάτι μαζί μου χάδια πόσες ώρες , σαν να μην έχει γίνει τίποτα . Ελπίζω να πάνε όλα καλά .
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,103 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:42, 15-07-19:

Άντε μπράβο..Σιγά-σιγά, δείχνει να επιστρέφει στην κανονικότητά του. Εύχομαι οριστικά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gogo1kam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gogo1kam
H gogo1kam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H gogo1kam έγραψε στις 18:30, 17-07-19:

Γεια σε όλους κι ευχαριστώ προκαταβολικά. Θα ήθελα λίγο από το χρόνο σας, γιατί πραγματικά δεν ξέρω ούτε τι άλλο να κάνω ούτε από που να πιαστώ. Λοιπόν, έχω μια γατούλα τη Σάντι, 2 χρονών, στειρωμένη. Πάντα ήταν κάπως ατίθαση αλλά και ταυτόχρονα πολύ γλυκούλα με μένα και τον κόσμο. Πριν από 6 μήνες, ήρθε μια φίλη μου στο σπίτι και ξαφνικά ενώ ήμουν στο άλλο δωμάτιο της επιτέθηκε πάρα πολύ, ούρησε και έβγαζε πολύ περίεργες κραυγές. Την πήρα από κει κακήν κακώς, και την έκλεισα μαζί μου στο δίπλα δωμάτιο. Στεναχωρήθηκα πολύ, αλλά θεώρησα ότι είναι μεμονωμένο περιστατικό και ότι ίσως τρόμαξε από κάτι. Από τότε, πήγε να επιτεθεί, ακόμη μια φορά στο αγόρι μου (τον οποίο γνωρίζει από πάντα και είναι δεμένοι), και τέλος 2 μήνες πριν επιτέθηκε χωρίς πραγματικά λόγο σε μένα. Πάλι με τα ίδια συμπτώματα, ούρηση ( και αφόδευση αυτή τη φορά) και δεν με αναγνώριζε καν, λες και δεν ήμουν εγώ. Δεν ανταποκρινόταν σε ότιδήποτε και αν της έλεγα για να την ηρεμήσω. Την επόμενη μέρα, γύρισα το βράδυ στο σπίτι και μου επιτέθηκε πάλι πάνω στο κρεβάτι. Κατέληξα να κρύβομαι με κουβέρτες για να μην με πετύχει στο πρόσωπο. Το επόμενο πρωί το ίδιο. Την πήγα σε κτηνίατρο μην ξέροντας τι να κάνω και μου έδωσε καναβιδέλαιο εφόσον δεν βρήκε κάτι. Πριν ένα μήνα, κι ενώ πίστευα ότι παμε καλά. (Της φερόμουνα με πολύ προσοχή, μέχρι και που απέφευγα να καθαρίσω τόσο το σπίτι για να μην τρομάξει από σκούπα ή κάτι άλλο πχ, έπαιζα μαζί της πολύ παραπάνω για να της φεύγει όποια ενέργεια) ξαφνικά πάλι μου επιτέθηκε. Τόσο πολύ που χρειάστηκα παραλίγο ράμματα. Περιττό να πω ότι έπαθα σοκ.. (θα μου πείτε πριν δεν είχες πάθει δεν ξέρω..ήταν κάτι σαν το τελειωτικό χτύπημα για μένα. Σα να έχασα τις ελπίδες μου ότι η Σάντι θα επανέλθει στο γατάκι που ήταν πριν. Από τότε έφυγα από το σπίτι, πήγα στους γονείς μου και απλά την επισκέπτομαι κάθε μέρα. Έχω πάρει γνώμες από άλλους 4 κτηνιάτρους. Όλοι μ λένε ότι είναι σύνδρομο υπεραισθησίας (κάτι σα σχιζοφρένεια μου το περιγράφουνε) Της δίνω τώρα ένα φυτικό χάπι 2 φορές την ημέρα. Θα ξεκινήσω και feliway Και περιμένω. Δεν ξέρω τι να κάνω. Την βλέπω να νιαουρίζει μόνη της, να φουντώνει πλεον και όταν παίζει με τα παιχνίδια της και πονάει η ψυχή μου. Δεν θέλω να της κάνω ευθανασία, δεν θα το άντεχα. Σας στέλνω απλά γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. Δυστυχώς μένω σε 2άρι και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να μείνω κάπου αλλού πχ με προστατευμένη αυλή. Τι να κάνω; Βασικά δεν ξέρω πραγματικά. Το ξέρω το ότι έφυγα δεν βοηθάει, αλλά έχω πάθει σοκ, και όταν τη βλέπω φοβάμαι ότι θα μ επιτεθεί. Είναι τόσο περίεργο, την υπεραγαπάω και ταυτόχρονα τη φοβάμαι. Τι θα κάνατε στη θέση μου; Κλαίω κάθε μέρα, σκέφτομαι και λύση δεν βρίσκω. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Θα ακούσω την κάθε σας γνώμη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,103 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:11, 17-07-19:

Καλησπέρα φίλη μου και λυπάμαι για την δύσκολη κατάσταση που βρίσκεσαι, όμως μην απελπίζεσαι πριν εξαντλήσεις όλα τα περιθώρια προκειμένου η γατούλα σου, αν όχι να ιαθεί εντελώς να παρουσιάσει σημαντική βελτίωση.
Κατ'αρχήν και από τα λίγα που έχω διαβάσει γι αυτό το "σύνδρομο υπερευαισθησίας της γάτας", πριν γίνει οριστική διάγνωση από το γιατρό, θα πρέπει να αποκλειστούν όλες οι άλλες αιτίες που εμφανίζουν ίδια συμπτώματα, όπως κάποιας μορφής μυοπάθεια, νευρίτιδα, ενδοκρανιακή πίεση, ακόμα και δερματοπάθεια από κάποιας μορφής αλλεργίας σε ψύλλους ή και τροφή. Θα πρέπει απαραίτητα να γίνει εκτενής νευρολογικός έλεγχος, καθώς και ακτινογραφίες της σπονδυλικής της στήλης ώστε, αν υπάρχουν, να εντοπιστούν αλλοιώσεις στη οσφυική χώρα. Επιπροσθέτως μπορεί να χρειαστούν ακόμα και βιοψίες από τους μύες για να αποκλειστεί τυχόν μυοπάθεια που μιμείται τα συμπτώματα του συνδρόμου που αναφέρεις καθώς και έλεγχος για τοξοπλάσμωση.
Όπως καταλαβαίνεις, το φυτικό χάπι και το feliway, δεν είναι αρκετά γιατί απλώς καλύπτουν το πρόβλημα, όταν μάλιστα στην αρχή οι γιατροί χορηγούν μη στεροειδή ή και στεροειδή(αν υποψιάζονται αιτία αλλεργία σε ψύλλους ή φλεγμονή) αντιφλεγμονώδη φάρμακα και αν δεν υπάρχει αποτέλεσμα, προχωρούν σε άλλα, όπως αντισπασμωδικά, αντικαταθλιπτικά κλπ, ανάλογα με την κατάσταση του ζώου.

Βέβαια θα υπάρξει μια ταλαιπωρία εξ αιτίας αυτής της σειράς εξετάσεων, αλλά δυστυχώς είναι μονόδρομος και απαραίτητη η υπομονή και η καθημερινή φαρμακευτική αγωγή- αν κριθεί απαραίτητο- προκειμένου η γατούλα να βοηθηθεί ουσιαστικά και να έχει πολλές πιθανότητες για μια φυσιολογική ζωή.
Αξίζει να το προσπαθήσεις πιστεύω, με σύμμαχο τον κατάλληλο κτηνίατρο που θα βοηθήσει. Μα, πάνω απ'όλα, η αγάπη σου για την Σάντι, που πονάει η καρδιά σου να αποχωριστείς, είναι εκείνη που θα σε οπλίσει με θάρρος και δύναμη να μην καταθέσεις τα όπλα, γιατί είναι μια μάχη που μπορεί να κερδηθεί- το πιστεύω και στο εύχομαι από καρδιάς.
Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 13:11, 10-09-19:

ΟΤΑΝ Ο ΓΑΤΟς φωναζει, του ανταποκρινεσαι αμεσως, ενω εχεις καποια δουλεια. π.χ. υπολογιστη, και σας αποσπαει την προσοχη ????
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 18:35, 10-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από gogo1kam
Γεια σε όλους κι ευχαριστώ προκαταβολικά. Θα ήθελα λίγο από το χρόνο σας, γιατί πραγματικά δεν ξέρω ούτε τι άλλο να κάνω ούτε από που να πιαστώ. Λοιπόν, έχω μια γατούλα τη Σάντι, 2 χρονών, στειρωμένη. Πάντα ήταν κάπως ατίθαση αλλά και ταυτόχρονα πολύ γλυκούλα με μένα και τον κόσμο. Πριν από 6 μήνες, ήρθε μια φίλη μου στο σπίτι και ξαφνικά ενώ ήμουν στο άλλο δωμάτιο της επιτέθηκε πάρα πολύ, ούρησε και έβγαζε πολύ περίεργες κραυγές. Την πήρα από κει κακήν κακώς, και την έκλεισα μαζί μου στο δίπλα δωμάτιο. Στεναχωρήθηκα πολύ, αλλά θεώρησα ότι είναι μεμονωμένο περιστατικό και ότι ίσως τρόμαξε από κάτι. Από τότε, πήγε να επιτεθεί, ακόμη μια φορά στο αγόρι μου (τον οποίο γνωρίζει από πάντα και είναι δεμένοι), και τέλος 2 μήνες πριν επιτέθηκε χωρίς πραγματικά λόγο σε μένα. Πάλι με τα ίδια συμπτώματα, ούρηση ( και αφόδευση αυτή τη φορά) και δεν με αναγνώριζε καν, λες και δεν ήμουν εγώ. Δεν ανταποκρινόταν σε ότιδήποτε και αν της έλεγα για να την ηρεμήσω. Την επόμενη μέρα, γύρισα το βράδυ στο σπίτι και μου επιτέθηκε πάλι πάνω στο κρεβάτι. Κατέληξα να κρύβομαι με κουβέρτες για να μην με πετύχει στο πρόσωπο. Το επόμενο πρωί το ίδιο. Την πήγα σε κτηνίατρο μην ξέροντας τι να κάνω και μου έδωσε καναβιδέλαιο εφόσον δεν βρήκε κάτι. Πριν ένα μήνα, κι ενώ πίστευα ότι παμε καλά. (Της φερόμουνα με πολύ προσοχή, μέχρι και που απέφευγα να καθαρίσω τόσο το σπίτι για να μην τρομάξει από σκούπα ή κάτι άλλο πχ, έπαιζα μαζί της πολύ παραπάνω για να της φεύγει όποια ενέργεια) ξαφνικά πάλι μου επιτέθηκε. Τόσο πολύ που χρειάστηκα παραλίγο ράμματα. Περιττό να πω ότι έπαθα σοκ.. (θα μου πείτε πριν δεν είχες πάθει δεν ξέρω..ήταν κάτι σαν το τελειωτικό χτύπημα για μένα. Σα να έχασα τις ελπίδες μου ότι η Σάντι θα επανέλθει στο γατάκι που ήταν πριν. Από τότε έφυγα από το σπίτι, πήγα στους γονείς μου και απλά την επισκέπτομαι κάθε μέρα. Έχω πάρει γνώμες από άλλους 4 κτηνιάτρους. Όλοι μ λένε ότι είναι σύνδρομο υπεραισθησίας (κάτι σα σχιζοφρένεια μου το περιγράφουνε) Της δίνω τώρα ένα φυτικό χάπι 2 φορές την ημέρα. Θα ξεκινήσω και feliway Και περιμένω. Δεν ξέρω τι να κάνω. Την βλέπω να νιαουρίζει μόνη της, να φουντώνει πλεον και όταν παίζει με τα παιχνίδια της και πονάει η ψυχή μου. Δεν θέλω να της κάνω ευθανασία, δεν θα το άντεχα. Σας στέλνω απλά γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. Δυστυχώς μένω σε 2άρι και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να μείνω κάπου αλλού πχ με προστατευμένη αυλή. Τι να κάνω; Βασικά δεν ξέρω πραγματικά. Το ξέρω το ότι έφυγα δεν βοηθάει, αλλά έχω πάθει σοκ, και όταν τη βλέπω φοβάμαι ότι θα μ επιτεθεί. Είναι τόσο περίεργο, την υπεραγαπάω και ταυτόχρονα τη φοβάμαι. Τι θα κάνατε στη θέση μου; Κλαίω κάθε μέρα, σκέφτομαι και λύση δεν βρίσκω. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Θα ακούσω την κάθε σας γνώμη.
Γεια σου gogo1kam
μπορει να επαθε ψυχωση,θα περασει, υπομονη χρειαζεται, στο γιατρο οπωσδηποτε, μπορει να θελει νευροεπιληπτικα
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 04:34, 15-09-19:

Δυσκολη κατασταση. Ετυχα και εγω σε παρομοια περιπτωση αλλα οχι τοσο χαλια οσο περιγραφεις. Στην δικη μου περιπτωση ειχε να κανει με εμπιστοσυνη. Μαλλον δεν με εμπιστευοταν αρκετα. Της πηρε 1 χρονο μεχρι να σταματησει τις ξαφνικες επιθεσεις, και απειρο ψεκασμα με νερο ως τιμωρια. Αλλα η περιπτωση σου δεν φαινεται να ειναι ιδια με την δικια μου, οποτε ειναι μονοδρομος να το ψαξεις καλυτερα για τυγχον σωματικα προβληματα και ισως να δοκιμασεις και αλλες θεραπειες. Ξερω ποσο χαλια ειναι να φοβασαι να μη σε κανει κομματια. Ειλικρινα δεν ξερω τι να σου προτεινω αλλο.
Παράθεση

koutsgeo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη koutsgeo
Ο koutsgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O koutsgeo έγραψε στις 21:28, 25-01-20:

Αγαπητοί γατόφιλοι καλησπερα σας!

Θέλω να μοιραστω μαζί σας το σημερινο περιστατικό και εάν κάποιος έχει κάποια ιδέα και θέλει ας βοηθήσει!

Έχουμε δύο γατιά στο σπίτι, 1,5 χρονών αδερφάκια (αρσενικό Ciao) + θηλυκο(Bella)). Το απόγευμα σήμερα πήγαμε στον κτηνίατρο, διότι ο Ciao ήταν αδιάθετος και παρατηρήσαμε ένα τρέμουλο στο πίσω μέρος του σώματος του. Εκεί έγιναν εξετάσεις γεν. αίματος & ακτινογραφία και του χορήγησαν αντιβίωση και αντιφλεγμονώδες. Όλα καλα!

Επιστρέφωντας στη βάση μας, όπου η Bella κοιμόταν, αρχίζει το rock & roll!! H Bella δεν αναγνωρίζει τον Ciao, του γρυλίζει κανα δίωρο τωρα..ίσως o ciao έχει πάνω του μυρωδιες απο άλλους σκύλους και γάτες που υπήρχαν στον κτηνίατρο και η bella νομίζει οτι είναι άλλος γάτος;;;;;;;;Δεν ξέρω, μου φάινεται πολύ περίεργη συμπεριφορά!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:17, 26-01-20:

Καλησπέρα koutsgeo και καλωσήρθες στη γατοπαρέα μας
Μη σε ανησυχεί η επιθετικότητα της Bella, ειναι επειδή ο Ciao φέρει ακομα τις οσμές απο το ιατρείο. Σε 1-2 μέρες θα ηρεμήσουν τα πράγματα.
Περαστικά και γρήγορα, στον γατούλη σου.
Παράθεση

Maximillion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maximillion
Ο Maximillion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Maximillion έγραψε στις 00:47, 30-03-20:

Καλησπερα σας και καλησπερα σε όλο το forum ονομάζομαι Βασιλης και έχω φτάσει σε μια απελπιστική κατάσταση και μην έχοντας κάτι άλλο να χάσω ένας φίλος μου έστειλε το link του mycat για να απευθυνθώ κι εδώ. Έχω εδώ και σχεδόν 2 χρόνια (απ’ όταν ήταν πολύ μικρή) μια θηλυκή γατούλα η οποία πριν μια σχεδόν εβδομάδα ήταν η πιο ήρεμη γάτα που είχα γνωρίσει ποτε! Ζει σε ένα ήρεμο περιβάλλον μαζί μου σε ένα δυάρι, στο κέντρο Αθήνας χωρίς φασαρία και εντάσεις! Έχει κάνει όλα τα εμβόλια και στειρώθηκε πρόσφατα στα τέλη του Δεκέμβρη του 2019! Την Τρίτη (Σχεδόν εβδομάδα) το μεσημέρι έγινε το μεγάλο ΜΠΑΜ όταν την ξύπνησα (Και δεν ήταν η πρώτη φορά) από την καρέκλα της κουζίνας και την κατέβασα για να καθίσω! Ε αυτό ήταν, όχι απλά φούντωσε το τρίχωμα της, όχι απλά γουρλωσε τα μάτια της, όχι απλά άρχισε να ουρλιάζει αλλά που επιτέθηκε λες και της είχα κάνει το μεγαλύτερο κακο του κόσμου! Από εκείνη την ημέρα την έχω απομονωμένη στο σαλόνι μήπως ηρεμήσει αλλά με το παραμικρό θυμώνει! Έχω κατατρομάξει και συνάμα δε λέει ούτε αυτή να ηρεμήσει! Μιλησα με την κτηνίατρο και είπε πως μπορεί να έβλεπε εφιάλτη και την ώρα που τη ξύπνησα να τον συνέδεσε μαζί μου, της έδωσα ηρεμιστικό που μου έδωσε η γιατρός και τίποτα, μύγα να πετάξει ουρλιάζει και επιτίθεται, μετά μου είπε να της δώσω βαλεριάνα και να εγκαταστεισω ένα μηχάνημα στο σπίτι που εκπέμπει κάτι σα φερομόνες για να την ηρεμήσουν, πράγμα που θα στοίχιζε +-50€ ένα ποσο που εγώ το συγκεκριμένο διάστημα δε διαθέτω, αλλά και πάλι πιστεύω πως δε θα κάνει κάτι! Δε χρειάζομαι έναν άνθρωπο με πτυχία να μου λέει παίρνε βλακίες απλά να χαλάω τα λεφτά μου, λεφτά που δε διαθέτω και να μη γίνει κάτι! Δε θέλω ενα μαστουρωμένο ζωντανό στο σπίτι μου, θέλω τον παλιό εαυτό της γάτα μου... Ξέρει κανεις τι μπορώ να κάνω έτσι ώστε να μπορέσω να βοηθήσω τη γάτα μου για να επιστρέψει στην παλιά της ηρεμία; Ευχαριστώ!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:09, 30-03-20:

Καλημέρα Βασίλη και καλωσόρισες στην παρέα μας
Δε χρειάζομαι έναν άνθρωπο με πτυχία να μου λέει παίρνε βλακίες απλά να χαλάω τα λεφτά μου, λεφτά που δε διαθέτω και να μη γίνει κάτι! Δε θέλω ενα μαστουρωμένο ζωντανό στο σπίτι μου, θέλω τον παλιό εαυτό της γάτα μου...
Κι όμως! Όλοι τη δεδομένη στιγμή θα χρειαστούμε "κάποιον άνθρωπο με πτυχία" γιατί δεν είμαστε οι ίδιοι καταρτισμένοι και στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορούμε να ρισκάρουμε την υγεία του κατοικιδιού μας με διάφρορα γιατροσόφια.
Με την προϋπόθεση όμως να είναι ο σωστός ειδικός. Πράγμα που σημαίνει οτι είναι απαραίτητο να απευθυνθείς άμεσα και σε κάποιον άλλον κτηνίατρο του οποίου θα πάρεις τη γνώμη και ο οποίος θα εξετάσει ενδελεχώς τη γατούλα σου για να αποκλείσει κάποιο υποκείμενο οργανικό νόσημα, καθότι δεν αλλάζουν από την μια στιγμή στην άλλη, συμπεριφορά οι γάτες χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος.

Όπως κι εσύ είπες πολύ σωστά, με το να χορηγούμε διάφορα ματζούνια, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να σκεπάσουμε το πρόβλημα και όχι να το λύσουμε.
Κι εύχομαι το πρόβλημα της γατούλας σου να λυθεί σύντομα και μ'επιτυχία.

Περιμένουμε νεότερά σας.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,912 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:45, 30-03-20:

Βασιλη καλημερα. Θελω να σε ρωτησω κατι,διοτι αυτο που περιγραφεις θυμιζει πολυ αυτο που ειχε παθει ο πρωτος μου γατος .
Μηπως πριν καμια βδομαδα,αμεσως πρν δηλαδη ξεκινησει ολο αυτο της ειχες βαλει στ σβερκο καπια αμπούλα αυτες που ειναι για εξωπαρασιτα και ενδοπαρασιτα;
Αυτο ειχε παθει ο μπουκακος μου.Ηταν μια σπανια παρενεργεια που ομως ειναι υπαρκτη, απο αυτα τα αποπαρασιτικα που βαζουμε στο σβερκο.Δεν ξερω αν αυτη η σπανια παρενεργεια ισχυει για ολα.Εγω την ειχα παθει με το profender και απο τοτε ουτε την ξαναπλησιασαμε.
Σαφως δεν λεω οτι ειναι αυτο, αλλα αν ειχες δωσεισ τη γατα σου πριν απο το γεγονος αναλογη πιπέτα τοτε εχεις την εξηγηση.
Εμας μετα απο μια βδομαδα που εφυγε η πολυ επιδραση αρχισε να ηρεμει το ζωακι.
Τους πειραζει στο νευρικο συστημα σε σπανιες περιπτωσεις αλλα υπαρκτες.
Περιμενω νεα σου.

ΥΓ.Το σιγουρο παντως ειναι οτι ολο αυτο εχει ΑΙΤΙΑ και δεν μπορει να λες οτι δεν χρειαζεσαι καποιον με πτυχιο.Αδιαννοητο αυτο που λες.
Εγω σου εβαλα μια πιθανοτητα σε περιπτωση που πριν καμια βδομαδα εδωσες πιπετα για εξωπαρασιτα και ενδοπαρασιτα. Αν ΟΧΙ η γατα σου κατι εχει και πολυ πιθανο να ειναι ΣΩΜΑΤΙΚΟ που το εξωτερικευει με αυτη τη συμπεριφορα και θα χρειαστει οπωσδηποτε ιατρικη καθοδηγηση.
Για παραδειγμα μπορει να εχει επιληψια,ογκο στον εγκεφαλο κλπ Μην τρομαζεις παραδειγματα δινω, αλλα τα συμπτωματα αυτα παραπεμπουν ΚΑΙ σε νευρολογικη κατασταση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 30-03-20 στις 09:50.
Παράθεση

Maximillion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maximillion
Ο Maximillion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Maximillion έγραψε στις 14:52, 30-03-20:

Ναι ναι της είχα βάλει αμπούλα αλλά στην αρχή του μήνα στις 4/3 (Broadline) μετά από τόσο καιρό ομως θα της εμφανιζοντουσαν τα «προβλήματα»;
Παράθεση

Guest00014

Guest

Το avatar του χρήστη Guest00014
. Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest00014 έγραψε στις 02:53, 04-04-20:

Η γατούλα μου είναι 3 χρόνων και στειρωμένη. Τη νύχτα ήρθε στο κρεβάτι μου και άρχισε να γουργουρίζει, να κάνει πατουσάκια και να σπρώχνει το κεφάλι της στο χέρι μου να τη χαϊδέψω. Μετά ανέβηκε πάνω σε μένα και συνέχιζα να τη χαϊδεύω και να γουργουρίζει. Σε μια στιγμή κουνήθηκα λίγο και για να μην πέσει την έπιασα κάπως. Τότε άρχισε να δαγκώνει το χέρι μου και να το κλωτσάει με τα πίσω πόδια της και δεν το άφηνε για αρκετά λεπτά. Έκανα να το τραβήξω πολύ σιγά και πάλι το ίδιο. Πήγα να τη χαϊδέψω με το άλλο και μου άρπαξε και το άλλο και έκανε ένα παράξενο νιαουρητό που το επανέλαβε αρκετές φορές. Κοιμάται στο κρεβάτι μου συχνά και δεν το έχει ξανακάνει αυτό. Επίσης δε νομίζω ότι ήθελε να παίξει γιατί φαινόταν πολύ χαλαρή πριν από την επίθεση που έκανε. Τι μπορεί να συμβαίνει;
Παράθεση

Nakife

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nakife
H Nakife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Nakife έγραψε στις 12:16, 09-04-20:

Καλησπερα κ από μενα. Εχω σοβαρό πρόβλημα ξαφνικά με τη γάτα μου η οποία είναι 2χρονων περίπου στειρωμένη , ζει μαζί μου κ τη πήρα τεσσάρων μηνών από μια σελίδα στο fb. Από την αρχή δεν ήταν χαδιάρα κ έβλεπε τα χέρια σαν παιχνίδι .. μου κάνει επιθέσεις ξαφνικές στα πόδια ακόμα κ πάνω στο καναπέ χωρίς να την εχω πειράξει κ εχτές το ίδιο . Απλά εχτές αποφάσισα να τη κυνηγήσω για να τη βγάλω στο μπαλκόνι γτ με μάτωσε κ φοβήθηκε μάλλον πολύ . Από εκείνη τη στιγμή η γάτα μου γρυλίζει και φωνάζει δυνατά μόλις κουνηθώ . Σηκώνονται οι τρίχες της λες κ βλέπει δαίμονα μόλις σηκωθώ κ είναι έτοιμη για να μου επιτεθεί. Την άφησα μόνη της εχτές όλη μέρα κ μόλις γύρισα ήταν ήρεμη κ χαδιαρα για να τη ταΐσω . Το πρωί σήμερα το ίδιο μέχρι να τη ταΐσω και με το που έφαγε χωρίς να κάνω εγώ καμία κίνηση άρχισε πάλι τα ίδια . Τι μπορώ να κάνω; Είναι σαν να τρελάθηκε ξαφνικά κ με βλέπει σαν απειλή. Το μόνο που εχω παρατήσει ότι φοβάται παρά πολύ είναι οι έντονοι θόρυβοι αλλά δεν υπήρχαν εχτές που ξεκίνησε να κάνει ετσι . Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε γτ έγινε ετσι επιθετική χωρίς να τη αγγίξω και χωρίς να την εχω πειράξει ποτέ για κακό της .. απαντήστε μου
Παράθεση

Nakife

Νεοφερμένος

H Nakife έγραψε στις 12:21, 09-04-20:

Maximillion καλησπέρα ,Το ίδιο έπαθα κ εγώ όπως θα δεις παραπάνω ακριβώς όπως το περιγράφεις κ το περιβάλλον ήρεμο κ με ότι θέλει κ ξαφνικά έγινε τρελή! Εχω φρικάρει κ εγώ κ είναι δυο μέρες ετσι !!! Δεν εχω την οικονομική δυνατότητα να δοκιμάσω κ εγώ ότι μου προτείνουν ..
Παράθεση

Nakife

Νεοφερμένος

H Nakife έγραψε στις 12:28, 09-04-20:

Από ότι βλέπω τα θηλυκά γατάκια στα δυο χρόνια το παθαίνουν αυτό.. είναι τυχαίο;;;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,912 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:28, 09-04-20:

Καλησπερα.
Κοπελα μου οταν γραφεις αυτο
Απλά εχτές αποφάσισα να τη κυνηγήσω για να τη βγάλω στο μπαλκόνι
ειναι δυνατον να μην τρομαξει το γατι και να μην φερεται επιθετικα;Σαφως και φερεται επιθετικα διοτι την εχεις κατατρομαξει.Και μονο αυτο που εγραψες εδω δεν χρειαζεται τιποτε αλλο.Αν ειναι δυνατον να την κυνηγας για να τη βγαλεις στο μπαλκονι! Καταρχην να τη βγαλεις στο μπαλκονι να την κανεις τι εκει;Τιμωρια; Εξω στο μπαλκονι να κανει τι;Απαγορευεται η μονιμη διαβιωση στο μπαλκονι ουτως η αλλως
Αλλα να την κυνηγας, ε καλα σου κανει φιλη μου.Σοβαρα τωρα εσυ την κυνηγησες και θες η γατα να ειναι ηρεμη;

Ουτε κυνηγαμε γατα,ουτε τιμωρουμε,ουτε φωναζουμε ουτε χτυπαμε βεβαια,διοτι τοτε θα λουστουμε τετοιες συμπεριφορες και ειναι και κακοποιση ζωου.

Ηρεμησε εσυ πρωτα,μην την πειραζεις καθολου,ουτε χαδια με το ζορυ ουτε τιποτα και οταν ηρεμησεις εσυ σιγα σιγα θα ηρεμησει και η γατα.
Βαλε της Φαγητο ,νερο ,ΟΧΙ ΘΟΡΥΒΟΥΣ ,ΚΑΘΟΛΟΥ μην φωναζεις,μην την πλησιαζεις εφοσον δεν θελει ΚΑΘΟΛΟΥ ,ηρεμησε εσυ και θα ηρεμησει και η γατα.
Και βεβαια για παιχνιδι οι γατες μπορει να τυχει να δαγκωσουν να γρατζουνισουν κλπ,Αν δεν το θες αυτο μην την πειραζεις καθολου.
Ομως αυτη η συμπεριφορα ξεκαθαρα δειχνει οτι εχει φοβηθει η γατα απο τη δικια σου συμπεριφορα.
Και μονο το κυνηγητο που εγραψες ειναι ολοφανερο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-04-20 στις 13:34.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φυλλίτσα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φυλλίτσα
H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H Φυλλίτσα έγραψε στις 09:46, 10-04-20:

Και το πιο ήρεμο γατί αν τρομάξεις-κυνηγήσεις-τιμωρήσεις βρε κορίτσι μου, επιθετικά θα αντιδράσει. Στις γάτες δεν υφίσταται ο όρος "τιμωρία". Δεν το καταλαβαίνουν με τον τρόπο που πιστεύουμε. Αν θες να την αφήσεις να ηρεμήσει, μπορείς να τη βάλεις σε ένα ήσυχο δωμάτιο του σπιτιού για λίγο. Επίσης, κάτι που έχω παρατηρήσει με τα δικά μου, είναι ότι έχουν τρομερή ενσυναίσθηση. Νιώθουν αμέσως την νευρικότητα, σαν να τους τη μεταδίδουμε. Θα σου πω παράδειγμα:
Το καλοκαίρι μετακόμισα στο σπίτι του φίλου μου, ο οποίος έχει δύο γάτες. Η δικιά μου 5 χρονών, δεν είχε ζήσει ποτέ με άλλες γάτες. Επομένως φαντάζεσαι ότι το πήρε πολύ άσχημα. Τις πρώτες μέρες ήμουν κι εγώ πολύ νευρική και αγχωμένη για το αν θα τα βρουν με αποτέλεσμα να είναι και η γάτα το ίδιο νευρική. Όταν ηρέμησα εγώ, ένιωσε και εκείνη πιο άνετα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να υπάρχει ηρεμία στο σπίτι και κυρίως όχι τιμωρία και κυνηγητό .
Το γατάκι έχει μόνο εσένα και νιώθει ασφάλεια κοντά σου, αν αρχίσεις να το κυνηγάς και να το μαλώνεις, δεν νιώθει ασφάλεια μέσα στον ίδιο του το χώρο.
Αυτά, εύχομαι να είναι ήδη καλύτερα τα πράγματα!
Παράθεση

Nakife

Νεοφερμένος

H Nakife έγραψε στις 15:30, 10-04-20:

Ευχαριστώ πολύ Φιλιτσα για την όχι τόσο εμπαθή απάντηση σου. Γιατί όλοι έχουμε μάθει να κρίνουμε από μια λέξη. Για να ξεκαθαρίσω κάτι .. όταν γράφω τη κυνήγησα ίσως χρησιμοποίησα λάθος ρήμα .. απλά ήθελα να την οδήγησω προς το μπαλκόνι για να ηρεμίσει κ η ίδια κ η κόρη μου 4χρονων που είχε μελανιασει από το κλαμα γιατί φοβήθηκε πολύ όπως έκανε η γάτα ξαφνικά . Δυο χρόνια που την εχω τη γάτα (κ δεν ήταν η πρώτη μου είχα στο παρελθόν άλλες δυο που έφυγαν λόγω ηλικία 16 & 17 χρόνων ) δεν έχει ούτε κακοποιηθεί εννοείτε ούτε της έχουμε φωνάξει ποτέ . Δέχομαι δυο χρόνια επιθέσεις κ δεν αντιδράω καθόλου εννοείτε γτ γνωρίζω πολύ καλά ότι , ότι κ αν κανείς οι γάτες είναι ανεξάρτητες χωρίς να καταλαβαίνουν από τιμωρίες. Έχει ένα ιδανικό περιβάλλον σε όλο το σπίτι με παιχνίδια - ονειχοδρομειο - διάδρομο γάτας και διαφορά επίπεδα στους τοίχους για να περιφέρεται να παίζει κ να κάνει ότι θέλει. Η γάτα ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ κ δεν ειπα ποτέ κάτι τέτοιο όπως κ δεν θα το έκανα κ ποτέ ! Όταν μου επιτέθηκε κ τρόμαξε η κορη μου σηκώθηκα να την οδηγήσω στο μπαλκόνι λοιπόν για να το διατυπώσω καλύτερα είχε αρχίσει να κάνει σαν δαιμονισμένη . Το ότι φύγαμε από το σπίτι το έκανα για να μείνει μόνη της σε όλο το σπίτι κ να ηρεμίσει κ όταν γυρίσαμε ήταν μια χαρά μέχρι που την τάισα κ χωρίς λόγο το ξαναέκανε πάλι προς εμένα .. κάτι τη τρομάζει γτ συνεχίζει να έχει αυτή τη στάση τρεις μέρες τωρα ενώ από πλευράς μου δεν κάνουμε τίποτα απολύτως για να τη τρομάζει . Μιλώντας με γιατρό της ο οποίος τη γνωρίζει κ ξέρει ότι είναι αρκετά άγρια με ενημέρωσε ότι αν συνεχίσει ετσι θα χρειαστεί ειδική αγωγή γιατί μάλλον παλεύει κ η ίδια με το που ανηκει( στο δρόμο ελεύθερη ή στο σπίτι ως κατοικίδιο!) μόνο που εγώ δεν θέλω να φαρμακώνω το γατάκι μου για να ηρεμεί κ να είναι φυσιολογικό . Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά . Το μόνο που σκέφτομαι είναι να μη κινδυνεύει το παιδί μου γτ πλέον είναι απρόβλεπτη .
Παράθεση

Φυλλίτσα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φυλλίτσα
H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H Φυλλίτσα έγραψε στις 16:31, 10-04-20:

Κατάλαβα...Υπάρχουν ωστόσο φυτικά σκευάσματα βαλεριάνας, τα οποία βοηθάνε την κατάσταση. Στη δικιά μου χρησιμοποίησα για ένα μήνα αμπούλες βαλεριάνας της beaphar (1 την εβδομάδα) και ομολογώ ότι είδα αποτελέσματα! Και είναι φυτικές, επομένως δεν τη φόρτωσα με χημικά κλπ. Υπάρχει και ακριβώς ίδιο που μπαίνει στην πρίζα και μυρίζει και ωραία
Επίσης υπάρχει μια τροφή της royal canin, που λέγεται calm, δεν γνωρίζω όμως αν κάνει όντως δουλειά. Προσπάθησε να παίζεις μαζί της ώστε να εξαντλείται και να κοιμάται. Εξετάσεις έγιναν μήπως είναι κάτι παθολογικό;
Έχω ακούσει για εκρήξεις επιθετικότητας σε γατάκια που τελικά είχαν επιληψία. Εξαντλείστε όλες τις περιπτώσεις!
Παράθεση

DespoinaKab

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DespoinaKab
H DespoinaKab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H DespoinaKab έγραψε στις 16:35, 17-04-20:

Καλησπέρα σ όλους σας.

Πρώτη φορά που υιοθέτησα ένα γατάκι ήταν πριν από περίπου 2 χρόνια.Ο Δούκας, όπως τον αποκαλώ, φαίνεται ότι είναι γάτα κυνηγός αλλά μέχρι πρότινος δεν είχε εκφράσει αυτήν την επιθετικότητα του ή τα ένστικτα του στα μέλη της οικογένειας μου.Ίσα ίσα ,ιδιαίτερα, με την μητέρα μου πάντα πηγαίνει στην αγκαλιά της και μόνο σ αυτήν γουργουρίζει. Μας δείχνει ότι νιώθει άνετα και ευχάριστα κάνοντας τούμπες και γενικά έχει την ελευθερία του, δηλαδή θα βγει στο μπαλκόνι, θα κάνει βόλτα στην πολυκατοικία. Τα δαγκώματα του πάντα ήταν στο πλαίσιο του παιχνιδιού.

Τον τελευταίο ένα μήνα έχει πραγματοποιήσει δυο σοβαρές επιθέσεις από το πουθενά.Χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια ένδειξη ότι πρόκειται να κάνει επίθεση.Την πρώτη φορά επιτέθηκε σ΄μένα και συγκεκριμένα στο πρόσωπο μου αφήνοντας πολλές γρατσουνιές αρκετές δίπλα στα μάτια.Σε τέτοια κατάσταση τον έχω δει μόνο όταν πάει στην κτηνίατρο για να κάνει εμβόλιο.Την πρώτη αυτή κατά πρόσωπο επίθεση την δικαιολόγησα λέγοντας ότι νευρίασε γιατί τελείωσε η λιχουδιά που του έδινα εκείνη την στιγμή.

Πέρασαν περίπου δυο εβδομάδες σε ηρεμία.Δεν ξανά έκανε τέτοια επίθεση.Μέχρι σήμερα.Εκεί που ήταν ξαπλωμένος μαζί με την μητέρα μου , όπως άλλωστε κάνουν κάθε μεσημέρι, σε κλάσματα δευτερολέπτου τρελαίνεται στα ξαφνικά και της κάνει επίθεση στο προσώπου,αφήνοντας τής νυχίες σε όλο το πρόσωπο και πάλι ξυστά στα μάτια.Δεν μπορούσαμε να τον απομακρύνουμε καλά καλά.Και οι δύο επιθέσεις ήταν μεγάλης έντασης και χωρίς λόγο ειδικά η τελευταία.

Επικοινώνησα αμέσως με την κτηνίατρο,καθώς δεύτερη τέτοια επίθεση δεν είναι καλό σημάδι.Μου είπε ότι ίσως να υπάρχει όγκος που να του προκαλεί αυτές τις εκρήξεις είτε είναι μέρος του dna του, δηλαδή να έχει γονίδιο αγριόγατας.Λόγω του Πάσχα θα πρέπει να περιμένω μέχρι την Τρίτη για να την επισκεφθώ και να κάνουμε τις εξετάσεις αλλά μου είπε επίσης να του γράψει ζάναξ προσωρινά.

Εγώ ρωτώ εσάς που οι περισσότεροι έχετε χρόνια εμπειρία με γάτες, πώς διαχειριζόμαστε μια γάτα με επιθετική συμπεριφορά λόγω χαρακτήρα της. Έχει αρχίσει και δημιουργείται ένα κλίμα φόβου σχετικά με τις επιθέσεις γιατί δεν ξέρουμε πότε θα επιτεθεί. Θα μπορέσει να υπάρξει ξανά υγιής συμβίωση?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    highlights

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους