Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 101,048 εγγεγραμμένα μέλη και 711,711 μηνύματα σε 22,289 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 165 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φλεγμονή μετά τη στείρωση!

Ξένια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ξένια
H Ξένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H Ξένια έγραψε στις 09:48, 09-10-08:

Καλημέρα γατοπαρέα, μόλις γυρίσαμε με την άντζυ από τον κτηνίατρο και ομολογώ πως έχω αναστατωθεί κάπως. Ας τα πάρω από την αρχή. Η άντζυ στειρώθηκε πριν 18 μέρες, έκοψε τα ράμματα, όλα μια χαρά ζωηρή και ευδιάθετη επιχειρούσε από τις πρώτες κιόλας μέρες να ανεβαίνει παντού ώσπου χτες δεν ήθελε να κουνηθεί και ανέβασε πυρετό. Ο γιατρός λέει λοιπόν ότι μάλλον έκοψε κάποιο εσωτερικό ραμματάκι κι δημιουργήθηκε φλεγμονή αλλά μπορεί να είναι και κήληΤης έδωσε αντιβίωση και μου είπε να παρακολουθήσω αν τρώει πίνει και ενεργείται (παρεπιπτοντως μόλις τα έκανε όλα αυτά) διαφορετικά να την πάω πάλι σε δυο μέρες. Τι κήλη λέει ρε παιδιά; Θα την ανοίξουν πάλι; Εγώ όντως πιάνω ένα μικρό σαν καρουμπαλάκι στην κοιλίτσα της, η φλεγμονή όμως κάνει πρήξιμο έτσι δεν είναι; όποιος έχει παρόμοια εμπειρία ας μου πει μια γνώμη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 09:58, 09-10-08:

Ερώτησις:
1. αν έχει όντως κήλη, ο γιατρός δεν την είδε πριν τη χειρουργήσει για να της τη βγάλει κι αυτή;
2. το εσωτερικό ράμμα πώς κόβεται; Αφού η γάτα δεν το βλέπει για να το μασήσει. Εκτός αν ο γιατρός δεν το είχε ράψει καλά και με τις κινήσεις της γάτας έφυγε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:48, 09-10-08:

Το εσωτερικό ράμμα μπορεί να "χαλαρώσει" και απο μόνο του, αν κάνει απότομες κινήσεις ή γάτα. Οπότε μια φλεγμονή και πυρετός είναι λογικά. ΝΑΙ θα την ξανανοίξει, είναι ο μόνος τρόπος.

Είναι χοντρούλα η γάτα σου??? Αν ναι ίσως να φταίει και αυτό.
Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες γιατί δεν είμαι Κτηνίατρος και δεν είναι σωστό.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 10:59, 09-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ξένια
Καλημέρα γατοπαρέα, μόλις γυρίσαμε με την άντζυ από τον κτηνίατρο και ομολογώ πως έχω αναστατωθεί κάπως. Ας τα πάρω από την αρχή. Η άντζυ στειρώθηκε πριν 18 μέρες, έκοψε τα ράμματα, όλα μια χαρά ζωηρή και ευδιάθετη επιχειρούσε από τις πρώτες κιόλας μέρες να ανεβαίνει παντού ώσπου χτες δεν ήθελε να κουνηθεί και ανέβασε πυρετό. Ο γιατρός λέει λοιπόν ότι μάλλον έκοψε κάποιο εσωτερικό ραμματάκι κι δημιουργήθηκε φλεγμονή αλλά μπορεί να είναι και κήληΤης έδωσε αντιβίωση και μου είπε να παρακολουθήσω αν τρώει πίνει και ενεργείται (παρεπιπτοντως μόλις τα έκανε όλα αυτά) διαφορετικά να την πάω πάλι σε δυο μέρες. Τι κήλη λέει ρε παιδιά; Θα την ανοίξουν πάλι; Εγώ όντως πιάνω ένα μικρό σαν καρουμπαλάκι στην κοιλίτσα της, η φλεγμονή όμως κάνει πρήξιμο έτσι δεν είναι; όποιος έχει παρόμοια εμπειρία ας μου πει μια γνώμη
Να σου ζητήσω μια χάρη? Μπορείς να μου στείλεις με πμ το όνομα του κτηνιάτρου στην Κέρκυρα?

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 11:02, 09-10-08:

Καλημερα, τα ραμματα ειναι απορροφησιμα που σημαινει οτι τα αποροφαει ο οργανισμος, μερικες φορες μπορει να κανει αντιδραση στο ραμμα και να προκληθει φλεγμονη, να αποβαλει δηλαδη ο οργανισμος το εσωτερικο ραμμα. Αν το γουρμπαλακι που πιανεις ειναι σε μια απο της δυο ακρες της τομης τοτε ειναι πιθανο να ειναι τα υπολοιματα της φλεγμονης και των υγρων που ειχαν μαζευτει με τα την επεμβαση. Μια κηλη θα σημαινε οτι ανοιξαν τα εσωτερικα ραμματα και καποιο κομματι του εντερου περασε εξω , αυτο σημαινει οτι πρεπει να ξαναανοιχθει η γατα.
Επισης ο πυρετος μπορει να ειναι ασχετος με την επεμβαση και να ειναι καποιο "κρυωμα" η καποια αλλη λοιμωξη . αυτα μονο μπορω να σου πω χωρις να εχω δει τη γατα δωστης τη θεραπεια και παρακολουθα αν το γουρμπαλακι αυξομειωνει το μεγεθος του κατα τη διαρκεια της ημερας.

Παράθεση

Ξένια

Νεοφερμένος

H Ξένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H Ξένια έγραψε στις 14:41, 09-10-08:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες ήθελα να αποφύγω την ταλαιπωρία άλλης μιας επέμβασης για τη γατούλααλλά αν πρέπει τι να κάνουμε. Θα την παρακολουθήσουμε λίγο και θα δούμε τι θα πει και ο γιατρός

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 21:34, 09-10-08:

πώς είναι η άντζυ; έφαγε καθόλου; ζωήρεψε;

Παράθεση

Ξένια

Νεοφερμένος

H Ξένια έγραψε στις 12:54, 10-10-08:

Καλημέρα prince και πανέμορφα γατάκια. Καλύτερα είναι έφαγε έπαιξε χτες με όρεξη πήξαμε και στο γιατρό για την αντιπυρετική ένεση και θα ξαναπάμε αύριο για την αντιβίωση. Στην κοιλιά στην περιοχή του περιτοναιου έχει σχηματιστεί μια σακούλα από την φλεγμονή. Ο γιατρός επιμένει για φλεγμονή. Διάβασα όμως πριν τον προβληματισμό ενός μέλους για περιτονίτιδα και αγχώθηκα. Εχει κάνει τα εμβόλιά της βέβαια αλλά ξέρω γω και η περιτονίτιδα σακούλα με υγρό δεν σχηματίζει; Το ενθαρρυντικό σε μας είναι ότι δεν έχει διάρροια. Ευχαριστώ τόσο πολύ για το ενδιαφέρον. Προσπαθώ να ανεβάσω μια φωτογραφία της να τη δείτε αλλά μάταια

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:59, 10-10-08:

Ενα απο τα αποτελέσματα της περιτονίτιδας είναι και η κατακράτηση/συγκέντρωση υγρού στα πνευμόνια... Δέν έχει καμία σχέση.

Μην αγχώνεσαι τώρα.... άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Όταν με το καλό γίνει καλά η γάτα σου, θα κάνεις αν θες και τις εξετάσεις για Aids, Λευχαιμία και Περιτονίτιδα.

Μετά ανάλογα με τα αποτελέσματα θα μπορείς να εμβολιάσεις την γάτα για Λευχαιμία (το περιέχει το και το 5πλό εμβόλιο ή μόνο του, και για Περιτονίτιδα, που είναι μόνο του.) Aids ΔΕΝ υπάρχει εμβόλιο.

Αλλά ένα-ένα.

Παράθεση

TerAs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη TerAs
. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O TerAs έγραψε στις 12:11, 02-08-09:

Καλημέρα σε όλους και όλες!

Πριν 11 μέρες έκανα στείρωση στην γάτα μου. Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και κάποιες μέρες έχει πρηστεί πάρα πολύ η τομή και δεξιά χαμηλά κάτω απο το στήθος της. Δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα, δλδ τρώει κινείται κανονικά.

Το γατάκι αντιμετωπίζει χρόνιο πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Πριν το πάω για στείρωση του είχα κάνει κλύσμα αλλά δεν έβγαλε πολλά κακά και η γιατρός, και αφου το άνοιξε, μου είπε ότι το εντερακι του ήταν γεματο και τεράστιο σε πάχος.... Όταν την παρέλαβα, μετά απο 2 μερες περίπου της ξαναέκανα κλισματακι και ενεργήθηκε κανονικά βγάζοντας αρκετά κακά.

Σχετικά με το πρήξιμο τώρα η γιατρός μου είπε ότι θα φύγει. Με ρώτησε αν όταν το πήγα σπίτι μετά την στείρωση κινήθηκε το γατί. Η αλήθεια είναι ότι ήταν πολύ ανήσυχο την μέρα μετά την στείρωση και συνεχώς περπατούσε απο δω και απο κει...ζαλιζόταν και έκανε και εμετούς....

Στην πρώτη φωτό φαίνεται η κατάσταση πριν το έντονο πρήξιμο

Τώρα είναι έτσι

Να το αφήσω όπως μου είπε η γιατρός και να δούμε ακόμα μια βδομάδα αν θα υποχωρήσει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:19, 02-08-09:

Είναι η αντίδραση του οργανισμού στα εσωτερικά ράμματα, δεν είμαι γιατρός, αλλά μου έχει τύχει και μένα, τίποτα ανησυχητικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

TerAs

Νεοφερμένος

O TerAs έγραψε στις 10:53, 05-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Είναι η αντίδραση του οργανισμού στα εσωτερικά ράμματα, δεν είμαι γιατρός, αλλά μου έχει τύχει και μένα, τίποτα ανησυχητικό.
Ευχαριστώ για την απάντηση.... ελπίζω να πάνε όλα καλά
Σήμερα εχει ξεπριστεί λίγο αλλά συνεχίζει να είνα φουσκωμένο! Το γατάκι είναι οκ από διάθεση, όρεξη κτλ.... Πόσο καιρό κάνει να ισιώσει? (στο περίπου)..

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:38, 01-09-09:

σόρυ, για την καθυστέρηση. Κανένα μήνα, λογικά ανάλογα με την γάτα και το δέρμα στην περιοχή. Λίπος ή όχι.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 12:19, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Να σου ζητήσω μια χάρη? Μπορείς να μου στείλεις με πμ το όνομα του κτηνιάτρου στην Κέρκυρα?
Ράνια μάθε ποιός είναι και πές μου και μένα.

Παράθεση

bastet_13 (κατερινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη bastet_13
H κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (πανω απο 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,214 μηνύματα.

H bastet_13 έγραψε στις 12:24, 02-09-09:

ρε παιδια μην λετε τετοια γιατι πριν 2 μερες στειρωσα το δικο μου και χαιρομουνα επειδη ηδη δειχνει αρκετα καλα...δλδ παιζουν επιπλοκες μετα απο τοσες μερες?????

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 12:30, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Καλημερα, τα ραμματα ειναι απορροφησιμα που σημαινει οτι τα αποροφαει ο οργανισμος, μερικες φορες μπορει να κανει αντιδραση στο ραμμα και να προκληθει φλεγμονη, να αποβαλει δηλαδη ο οργανισμος το εσωτερικο ραμμα. Αν το γουρμπαλακι που πιανεις ειναι σε μια απο της δυο ακρες της τομης τοτε ειναι πιθανο να ειναι τα υπολοιματα της φλεγμονης και των υγρων που ειχαν μαζευτει με τα την επεμβαση. Μια κηλη θα σημαινε οτι ανοιξαν τα εσωτερικα ραμματα και καποιο κομματι του εντερου περασε εξω , αυτο σημαινει οτι πρεπει να ξαναανοιχθει η γατα.
Επισης ο πυρετος μπορει να ειναι ασχετος με την επεμβαση και να ειναι καποιο "κρυωμα" η καποια αλλη λοιμωξη . αυτα μονο μπορω να σου πω χωρις να εχω δει τη γατα δωστης τη θεραπεια και παρακολουθα αν το γουρμπαλακι αυξομειωνει το μεγεθος του κατα τη διαρκεια της ημερας.
John Καλημέρα εμένα της δικιάς μου έγινε ακριβώς αυτό που λες..στην άκρη της τομής έβγαλε ένα σκληρό γουρμπαλάκι σαν αμύγδαλο σε μέγεθος την επόμενη μέρα.Δεν μπαινοβγαίνει είναι σταθερό,δεν μεγαλώνει και το έχει τώρα σχεδόν 5 χρόνια.Δεν δείχνει να την ενοχλεί γιατί το πιάνω και δεν δείχνει να πονάει...προφανώς δεν είναι εντεράκι..και δεν θέλω να ξανακάνει επέμβαση έχει πάρει ύπνο 3 φορές..Ο γιατρός μου μου είπε να το αφήσω και να το παρακολουθούμε.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 17:35, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από ANNA KATΣΑΡΟΥ
John Καλημέρα εμένα της δικιάς μου έγινε ακριβώς αυτό που λες..στην άκρη της τομής έβγαλε ένα σκληρό γουρμπαλάκι σαν αμύγδαλο σε μέγεθος την επόμενη μέρα.Δεν μπαινοβγαίνει είναι σταθερό,δεν μεγαλώνει και το έχει τώρα σχεδόν 5 χρόνια.Δεν δείχνει να την ενοχλεί γιατί το πιάνω και δεν δείχνει να πονάει...προφανώς δεν είναι εντεράκι..και δεν θέλω να ξανακάνει επέμβαση έχει πάρει ύπνο 3 φορές..Ο γιατρός μου μου είπε να το αφήσω και να το παρακολουθούμε.
Αφου ειναι 5 χρονια τωρα ετσι χωρις αλλαγη μαλλον δεν προκειτε για εντερο πιθανως να ειναι καταλοιπα της φλεγμονης η να εχει βγει καποιο κομματι του επιπλου η το περιτονεου το οποιο και κιλλησε εκει και εκλεισε την εισοδο στην κοιλια

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 17:38, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Αφου ειναι 5 χρονια τωρα ετσι χωρις αλλαγη μαλλον δεν προκειτε για εντερο πιθανως να ειναι καταλοιπα της φλεγμονης η να εχει βγει καποιο κομματι του επιπλου η το περιτονεου το οποιο και κιλλησε εκει και εκλεισε την εισοδο στην κοιλια
Αυτό μου είπε και ο γιατρός μου σ΄ευχαριστώ.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,192 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:49, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από TerAs
Καλημέρα σε όλους και όλες!

Πριν 11 μέρες έκανα στείρωση στην γάτα μου. Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και κάποιες μέρες έχει πρηστεί πάρα πολύ η τομή και δεξιά χαμηλά κάτω απο το στήθος της. Δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα, δλδ τρώει κινείται κανονικά.

Το γατάκι αντιμετωπίζει χρόνιο πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Πριν το πάω για στείρωση του είχα κάνει κλύσμα αλλά δεν έβγαλε πολλά κακά και η γιατρός, και αφου το άνοιξε, μου είπε ότι το εντερακι του ήταν γεματο και τεράστιο σε πάχος.... Όταν την παρέλαβα, μετά απο 2 μερες περίπου της ξαναέκανα κλισματακι και ενεργήθηκε κανονικά βγάζοντας αρκετά κακά.

Σχετικά με το πρήξιμο τώρα η γιατρός μου είπε ότι θα φύγει. Με ρώτησε αν όταν το πήγα σπίτι μετά την στείρωση κινήθηκε το γατί. Η αλήθεια είναι ότι ήταν πολύ ανήσυχο την μέρα μετά την στείρωση και συνεχώς περπατούσε απο δω και απο κει...ζαλιζόταν και έκανε και εμετούς....

Στην πρώτη φωτό φαίνεται η κατάσταση πριν το έντονο πρήξιμο

Τώρα είναι έτσι

Να το αφήσω όπως μου είπε η γιατρός και να δούμε ακόμα μια βδομάδα αν θα υποχωρήσει?

θα σου προτεινα οπωσδηποτε να την πας και σε αλλον γιατρο,να δουμε τι θα σου πει...η πουπου μου,εγινε ακριβως ετσι μετα την στειρωση και τελικα ηταν κοιλη...αυτο συμβαινει συνηθως οταν τα εσωτερικα ραμματα ειναι πιο αραια ,και απο την κινηση που κανουν οι γατες πεταγετε το εντερακι τους...εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι καποια στιγμη μπορει να γινει πολυ επικινδυνο,να σπασει και να δημιουργησει περιτονιτιδα,που οδηγει στο...μοιραιο....για αυτο καλυτερα να σου πει τη γνωμη του και ενας αλλος γιατρος...πολλες φορες αυτοι που εκαναν τη στειρωση δεν θελουν να παραδεχθουν οτι καπου εκαναν λαθος...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:57, 02-09-09:

Η κήλη δεν κάνει τέτοιο πρήξιμο... γνώμη μου. Βλέπω η τομή είναι μεγάλη, αρα λογικά και η μέσα τομή επίσης, οπότε εγω θα το έπαιρνα πιο πολύ σαν αλλεργική αντίδραση.

Τα έντερα είναι μαλακά και αν το πιάσεις το πρήξιμο με το χέρι και το κουνήσεις, κουνιέται. Το πρήξιμο απο τα ράμματα είναι πιο σκληρό και μένει σταθερό καθώς το κουνάς όσο μπορώ να το περιγράψω...

Βέβαια γιατρός δεν είμαι, απο εμπειρία μιλάω βάση μιας φώτο... εσύ θα δείς. Πάντως μια 2 ίσως και τρίτη γνώμη θα ήταν καλή πρίν το ξανανοιγμα, μιας και βλέπω ότι έχει θρέψει σχεδόν, η έξω τομή.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,192 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:07, 02-09-09:

κι ομως τζουλια,της πουπου ηταν ακριβως οπως στη φωτο,τοσο μεγαλο....και μαλιστα μου ειπε οτι αν το αφηνα θα μπορουσε να μεγαλωσει και αλλο....ουτε και εγω ξερω αν ειναι,αλλα για να ειναι σιγουρος λεω οτι καλο θα ηταν να ειχε και τη γνωμη 2ου γιατρου...καλυτερα να προνοουμε παρα να τρεχουμε...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:16, 02-09-09:

Εννοείτε, αυτό είπα και εγώ και 2η και 3τη γνώμη.

Δεν μετράει τόσο το μέγεθος του πρηξίματος (που κάθε φορά είναι ανάλογο της τομής) όσο η υφή του. Αλλά πιστεύω ότι ακριβώς η 2 ή και η 3 γνώμη θα το λύσουν αυτό.

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 13:25, 04-09-09:

Xρειαστηκε αντιβιωση για να φυγει αυτο?

Αντιμετοπιζω κατι παρομοιο με τη τομη της σκυλας μου.
Κανοντας αναζητηση ''ραμματα πυον'' με εβγαλε στο mycats κατευθειαν.

1μισι μηνα μετα το χειρουργειο κ ενω εχει κλεισει η τομη εβγαλε 1 σπυρακι με πυον.Διπλα ακριβως ενα καρουμπαλακι το οποιο ζουληξε ο γιατρος κ εβγαλε λιγο υγρο.Μετα απο δυο μερες αλλα δυο κανονικα σε μεγεθος σπυρακια με πυον επισης.Τα εσκασα κ εβαλα πανω μπεταντιν.
Ο γιατρος λεει οτι μπορει ο οργανισμος να αντιδρα στα ραμματα κ να μην απορροφουνται ευκολα.Το αφηνουμε,λεει,και παρακολουθουμε.

Τι λετε ρε παιδια?Ειναι σοβαρο?Μπορει να γινει κατι χειροτερο?
Το εχετε αντιμετοπισει?

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,421 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 15:37, 04-09-09:

πολυ περιεργο αυτο...μου κανει για αλλεργικη αντιδραση στα ραμματα της μαλλον.....δε νομιζω οτι ειναι κατι σοβαρο (θανασιμο εννοω) γιατι αν ειναι κατι τετοιο θα το ειχε δειξει αμεσως κ οχι τοσο μετα.......
γιατρος δεν ειμαι βεβαια, κανε μια ερωτηση στον γιαννη το γιατρο εδω. δε χανεις τιποτα.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:35, 04-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_x
Xρειαστηκε αντιβιωση για να φυγει αυτο?

Αντιμετοπιζω κατι παρομοιο με τη τομη της σκυλας μου.
Κανοντας αναζητηση ''ραμματα πυον'' με εβγαλε στο mycats κατευθειαν.

1μισι μηνα μετα το χειρουργειο κ ενω εχει κλεισει η τομη εβγαλε 1 σπυρακι με πυον.Διπλα ακριβως ενα καρουμπαλακι το οποιο ζουληξε ο γιατρος κ εβγαλε λιγο υγρο.Μετα απο δυο μερες αλλα δυο κανονικα σε μεγεθος σπυρακια με πυον επισης.Τα εσκασα κ εβαλα πανω μπεταντιν.
Ο γιατρος λεει οτι μπορει ο οργανισμος να αντιδρα στα ραμματα κ να μην απορροφουνται ευκολα.Το αφηνουμε,λεει,και παρακολουθουμε.

Τι λετε ρε παιδια?Ειναι σοβαρο?Μπορει να γινει κατι χειροτερο?
Το εχετε αντιμετοπισει?
Και εμένα η σκύλα μου ενα μήνα μετά έχει κάνει ενα γρομπαλάκι... δεν το έχω πιέσει, αν και δεν νομίζω ότι έχει κάτι μεσα για να βγεί.

... και δεν μπορώ να πώ ότι ανησυχώ...

Παράθεση

TerAs

Νεοφερμένος

O TerAs έγραψε στις 22:05, 07-09-09:

πουπουλινα ευτυχώς δεν ήταν κοίλη, αν και πήγε το μυαλό μου εφόσον όταν το έφερα σπίτι μετά την εγχείριση δεν καθόταν σε μια θέση και συνέχεια πέρα δώθε και ανησύχησα μήπως με την κίνηση κατέβασε καμιά κοίλη.

Αρχική Δημοσίευση από julia
Η κήλη δεν κάνει τέτοιο πρήξιμο... γνώμη μου. Βλέπω η τομή είναι μεγάλη, αρα λογικά και η μέσα τομή επίσης, οπότε εγω θα το έπαιρνα πιο πολύ σαν αλλεργική αντίδραση.

Τα έντερα είναι μαλακά και αν το πιάσεις το πρήξιμο με το χέρι και το κουνήσεις, κουνιέται. Το πρήξιμο απο τα ράμματα είναι πιο σκληρό και μένει σταθερό καθώς το κουνάς όσο μπορώ να το περιγράψω...

Βέβαια γιατρός δεν είμαι, απο εμπειρία μιλάω βάση μιας φώτο... εσύ θα δείς. Πάντως μια 2 ίσως και τρίτη γνώμη θα ήταν καλή πρίν το ξανανοιγμα, μιας και βλέπω ότι έχει θρέψει σχεδόν, η έξω τομή.
Έχεις δίκιο!!!!!
Το πρήξιμο ήταν σκληρό και όχι μαλακό και αποτελούσε αντίδραση του οργανισμού γιατί τώρα είναι απολύτως φλάτ όπως ήταν και πριν την εγχείριση! Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν!

:up:

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:19, 07-09-09:

Μπραβο!!!!!!!!! χαιρομαι παρα πολυ!!!!!!!! σου ευχομαι οτι καλυτερο για το γατακι σου.....

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:29, 08-09-09:

Μπράβο και απο μένα.. :up:γλιτώσατε τσάμπα ταλαιπωρία και ξανάνοιγμα...

Παράθεση

Avril_1 (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Avril_1
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες ((αν συμπεριλάβω και τις γέννες τις Avril) καμια 20αριά έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Avril_1 έγραψε στις 13:01, 24-09-11:

Γεια σας! Πριν λιγες μερες εκανα στειρωση στη γατα μου. Οταν τη εφερα σπιτι μου το εσκασε και και την επομενη μερα που ηρθε παρατηρησα οτι δεξια στο σημειο τομης εχει δημιουργηθει ενα πριξιμο που μου φαινεται ομοιο με αυτο που φαινεται στη φωτογραφια της Εφης (ποιο πανω). Η γατουλα μου φαινεται μια χαρα σε γενικες γραμμες αλλα εχω στεναχωρεθει με αυτο το θεμα γιατι η αληθεια ειναι οτι μετα δυσκολιας της εκανα στειρωση και δεν ηθελα να εχει επιπλοκες. Την πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι αντεδρασε ο οργανισμος της και να περιμενω μηπως βελτιωθει το πριξιμο με τον καιρο. Μου ειπε ομως οτι αν δεν φελτιωθει θα πρεπει να το αφαιρεσουν. Φοβαμαι οτι εμπλεξα και τωρα θα υποβαλω τη γατα μου σε μια επιπονη διαδικασια. Επιπλεον ανησυχω μηπως το αιτιο του πριξιματος οφειλεται σε επιπολαια δουλεια απο μερος του γιατρου. Αν εχει καποιος κοινη εμπειρια θα ηθελα την αποψη του! Ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:12, 24-09-11:

Kαλήσπερα.
Καταρχην να σε ρωτησω,αντιβιωση πηρε η γατουλα;Ειναι απιστευτα σημαντικο αυτο.

Μετα,εμενα της δικιας μου γατας ηταν κοιλη που εγινε διοτι ο γιατρος ειχε κανει αραια τα εσωτερικα ραμματα,με αποτελεσμα να πεταχτει το εντερακι(υποδορια-δεν φαινοταν εξωτερικα τιποτα),απο τις κινησεις που εκανε η γατα μου.Την πηγα και την ανοιξε παλι,εβαλε το εντερακι στη θεση του και εκανε πολυ πιο κοντινα ραμματα.Αν το αφηνα..καποια στιγμη θα κινδυνευε η ζωη της.
Το αντεδρασε ο οργανισμος της μου ακουγεται πολυ γενικο,αοριστο και υποπτο τελικα.
Κατα τη γνωμη μου,οπωσδηποτε να πας σε αλλον κτηνιατρο,απο αυτον που εκανε στη στειρωση..για ευνοητους λογους.
Περαστικα σας ευχομαι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Avril_1 (Μαρία)

Νεοφερμένος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες ((αν συμπεριλάβω και τις γέννες τις Avril) καμια 20αριά έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Avril_1 έγραψε στις 14:18, 24-09-11:

Καλησπέρα Έφη! Όταν έφερα τη γάτα από τη στείρωση Κυριακή μεσημέρι της έδωσα αντιβίωση αλλά το απόγευμα το έσκασε η πονηρή και ήρθε την άλλη μέρα απόγευμα. Όταν ήρθε ξανά ξεκίνησα την αντιβίωση. Βέβαια ομολογώ πως επικράτησε μια μικρή ασυνέπεια από μέρους μου ως προς την ώρα. (Μη με μαλώσεις) J Προσπάθησα όσο γίνεται. Προχθές την πήγα στο γιατρό και μου είπε περί αντίδρασης της γάτας στην εγχείρηση και μου έδωσε πάλι αντιβίωση για άλλες πέντε μέρες. Θα συνεχίσω να της δίνω και αν δεν φύγει θα πάω πάλι γιατί δεν θέλω να μου πάθει κάτι. Όσον αφορά το θέμα με τους γιατρούς…. Πριν της κάνω στείρωση ρωτούσα το κόστος και απέκλεισα γιατρούς στην περιοχή μου. Τελικά την πήγα σε μια κλινική με την ελπίδα ότι μιας που θα είναι και πολλοί γιατροί να την προσέξουν….. Τώρα σκέπτομαι πως αν την πάω σε άλλον γιατρό θα σκεφτεί: τι μου την έφερες αφού προτίμησες άλλον L ….. Ίσως κάνω λάθος σκέψη αλλά πολλοί είναι αυτοί που δεν θέλουν να αναλαμβάνουν τα λάθη άλλων γιατρών…. Πάντως θα κοιτάξω να πάρω και μια δεύτερη γνώμη αν και εφόσον χρειαστεί να υποβληθεί πάλι σε εγχείρηση L . Εντωμεταξύ η γατούλα μου έχει κάνει και κακάκια γι’αυτό δεν σκέφτηκα ότι πιθανότατα έχει γίνει κάτι λάθος… Ελπίζω να γίνει καλά και να μην της μείνει κατάλοιπο γιατί τότε θα στεναχωρηθώ παρά πολύ και θα βγουν αληθινές οι φοβίες μου περί στειρώσεων.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:15, 24-09-11:

Λαθος κανεις οντως στη σκεψη.Οι περισσοτεροι απο εμας,οταν τυχαινει κατι σοβαρο,καταρχην συμβουλευομαστε πανω απο εναν γιατρο.Και παρα πολλοι...οταν εγινε κατι και υποψιαστηκαν οτι κατι δεν εκανε σωστα ο κτηνιατρος,πηγαμε σε αλλον.Καθολου κακο ,ουτε ντροπη ειναι.Εκτος των αλλων,το σημαντικοτερο ειναι η υγεια των γατιων μας,και οχι αν θα νιωσουμε εμεις ντροπη.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 18:54, 24-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Avril_1
Γεια σας! Πριν λιγες μερες εκανα στειρωση στη γατα μου. Οταν τη εφερα σπιτι μου το εσκασε και και την επομενη μερα που ηρθε παρατηρησα οτι δεξια στο σημειο τομης εχει δημιουργηθει ενα πριξιμο που μου φαινεται ομοιο με αυτο που φαινεται στη φωτογραφια της Εφης (ποιο πανω). Η γατουλα μου φαινεται μια χαρα σε γενικες γραμμες αλλα εχω στεναχωρεθει με αυτο το θεμα γιατι η αληθεια ειναι οτι μετα δυσκολιας της εκανα στειρωση και δεν ηθελα να εχει επιπλοκες. Την πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι αντεδρασε ο οργανισμος της και να περιμενω μηπως βελτιωθει το πριξιμο με τον καιρο. Μου ειπε ομως οτι αν δεν φελτιωθει θα πρεπει να το αφαιρεσουν. Φοβαμαι οτι εμπλεξα και τωρα θα υποβαλω τη γατα μου σε μια επιπονη διαδικασια. Επιπλεον ανησυχω μηπως το αιτιο του πριξιματος οφειλεται σε επιπολαια δουλεια απο μερος του γιατρου. Αν εχει καποιος κοινη εμπειρια θα ηθελα την αποψη του! Ευχαριστω
Τα ίδια ακριβώς έπαθε η δική μου...κάποιο εσωτερικό ράμα έσπασε (Ο Βρούκος έφταιξε για αυτό)και της δημιουργησε εξόγκωμα..το έχει 6 χρόνια τώρα...δεν μεγαλώνει,δεν την πονάει και δεν είναι κοίλη μου είπε ο γιατρός,και μου είπε ότι δεν χρειάζεται επέμβαση εφόσον δεν μεταβάλεται..Αντιβίωση της δίνεις;

Παράθεση

Avril_1 (Μαρία)

Νεοφερμένος

H Avril_1 έγραψε στις 20:25, 24-09-11:

Της δίνω όταν μπορώ....για παράδειγμα πάλι το έσκασε.... Εγώ την κρατάω στο δωμάτιο μου και μπαίνουν οι δικοί μου και φεύγει η γάτα και όλη μέρα είμαι από πίσω της και έχω γεμίσει με άγχος. Πώς να της τη δίνω συγκεκριμένη ώρα 2 φορές τη μέρα όταν κάποιες φορές δεν είναι εδώ για να την πάρει? Θυμήθηκα ότι ο γιατρός μου είπε ότι ευτυχώς δεν είναι κοίλη αλλά μου είπε πως αν δεν απορροφηθεί θα πρέπει να της το αφαιρέσω… Το θέμα είναι να μη ξαναγίνει και υποβάλω τη γατούλα μου σε ταλαιπωρία.

**Εννοείται πως θέλω το καλό της γατούλας μου και σε Ευχαριστώ Έφη για την παρατήρηση σου και έχεις δίκιο! Αν δεν καλυτερέψει θα πάρω και άλλον γιατρό.

Πάντως αισθάνομαι υπεύθυνη γιατί αν την είχα αφήσει να γεννά δεν θα είχε πάθει τίποτα τέτοιο …

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:22, 25-09-11:

Παντως την αντιβιωση πρεπει να την παιρνει κανονικα.Προφανως τη γατα σου την αφηνεις να βγαινει και εκτος σπιτιου.Τουλαχιστον οσο καιρο πρεπει να παιρνει την αντιβιωση,πρεπει να μην μπορει να βγαινει εξω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 09:18, 25-09-11:

Πάντως αισθάνομαι υπεύθυνη γιατί αν την είχα αφήσει να γεννά δεν θα είχε πάθει τίποτα τέτοιο …
Νομίζω πως περισσότερα προβλήματα θα είχε αν την είχες αφήσει να γεννά...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Avril_1 (Μαρία)

Νεοφερμένος

H Avril_1 έγραψε στις 11:40, 25-09-11:

Γενικά ναι μπαινοβγαίνει στο σπίτι και ακομα και για τα κακακια της δυσκολευτικα να την κανω να καταλαβει να παει στην αμμο γιατι παντα εβγαινε εξω. Δεν ειναι και ευκολο να την κλεινω μεσα .... την εχω στο δωματιο μου ολο αυτό το καιρο...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μετά τη στείρωση: Φροντίδα/Απορίες - Από ζουζου
      Το θέμα έχει λάβει 902 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-07-20 στις 12:49.
    • Στείρωση μετά τη γέννα; - Από Nonika
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-05-20 στις 18:30.
    • SOS!! Μέτα τη στείρωση τι;; - Από alexianna
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-05-11 στις 21:45.
    • Ράμματα μετά από στείρωση - Από vavavoumakos
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-12-09 στις 22:55.
    • Aπόμακρη μετά τη στείρωση - Από MHTSI
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-06-07 στις 08:20.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους