Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 101,041 εγγεγραμμένα μέλη και 711,712 μηνύματα σε 22,290 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 193 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roulsydney
H roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.

H roulsydney έγραψε στις 21:39, 09-05-08:

Μιά απο τις πολλές απορίες που έχω είναι τι τροφή είναι καλύτερη για τα γατουλίνια μας κροκέτες ήν κονσέρβα?O Speedy μου δεν τρώει τις κροκέτες και έτσι αναγκαστικά καταφεύγουμε στην λύση της κονσέρβας.Με προβληματίζει όμως το θέμα διότι ενόψη ζέστης το φαγητό της κονσέρβας αν δεν φαγωθεί αμέσως μπορεί να αλλοιωθεί.Θα ήθελα απαντήσεις σχετικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elena_p

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elena_p
. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

O Elena_p έγραψε στις 21:45, 09-05-08:

Κροκέτες. Τάιζα κονσέρβα τις γάτες μου για χρόνια και πάντα είχα προβλήματα. Πότε χαλάγανε αν έμεναν πολύ έξω, πότε τις βαριόντουσαν και τις πετάγαμε μισές, πότε τα κακά τους ήταν πολύ μαλακά και λερωνόντουσαν και το κυριότερο αν ήθελα να φύγω για 1-2 μέρες, έπρεπε να τα παιρνω μαζί μου γιατί η κονσέρβα φυσικά θα χάλαγε αν την άφηνα έξω 2 μέρες.
Με το γάτο μου τώρα (που είναι 7 χρονών) τον έμαθα απο 40 ημερών να τρώει κροκέτες και σώθηκα. Και μόνος του μπορεί να μείνει άνετα 1-2 μέρες, και τα κακά του είναι πάντα φυσιολογικά και τα δόντια του είναι σε καλή κατάσταση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 21:47, 09-05-08:

Οι περισσότεροι εδώ είναι της άποψης ότι οι κροκέτες είναι καλύτερες. Προσωπικά πιστεύω ότι και η κονσέρβα είναι καλή τροφή, αρκεί να ξέρεις να διαβάζεις την ετικέτα και να επιλέγεις τις εταιρίες. Το κύριο μειονέκτημά της είναι ότι είναι πολύ πιο ακριβή από την ξηρά.

Όσο για το πρόβλημα της αλλοίωσης με τη ζέστη, μπορείς να του βάζεις μικρή ποσότητα στο μπολάκι και να κρατάς το υπόλοιπο στο ψυγείο σκεπασμένο με σελοφάν. Ούτως ή άλλως, αν είναι περίπου ενήλικος, χρειάζεται μια κονσέρβα την ημέρα, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Επίσης υπάρχουν μικρότερες κονσέρβες των 100-200γρ. και φακελάκια της μιας μερίδας, αλλά είναι πιο ακριβά.

Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

H roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.

H roulsydney έγραψε στις 21:51, 09-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Elena_p
Κροκέτες. Τάιζα κονσέρβα τις γάτες μου για χρόνια και πάντα είχα προβλήματα. Πότε χαλάγανε αν έμεναν πολύ έξω, πότε τις βαριόντουσαν και τις πετάγαμε μισές, πότε τα κακά τους ήταν πολύ μαλακά και λερωνόντουσαν και το κυριότερο αν ήθελα να φύγω για 1-2 μέρες, έπρεπε να τα παιρνω μαζί μου γιατί η κονσέρβα φυσικά θα χάλαγε αν την άφηνα έξω 2 μέρες.
Με το γάτο μου τώρα (που είναι 7 χρονών) τον έμαθα απο 40 ημερών να τρώει κροκέτες και σώθηκα. Και μόνος του μπορεί να μείνει άνετα 1-2 μέρες, και τα κακά του είναι πάντα φυσιολογικά και τα δόντια του είναι σε καλή κατάσταση.
Ποιές κροκέτες προτιμάς?

Παράθεση

Elena_p

Διάσημο Μέλος

O Elena_p έγραψε στις 21:55, 09-05-08:

Προτιμώ τις Royal Canin. Βγαινουν σε διάφορες σειρές, ανάλογα με την ηλικία της γάτας κλπ.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 22:19, 09-05-08:

Εμένα πάντως η άποψή μου είναι κροκέτες καλής ποιότητας ειδικά αν το γατάκι βγαίνει κ έξω όταν συνηθίσει στην κροκέτα δεν θα τρώει άλλο φαγητό κ έτσι αποφεύγεις κ δυσάρεστες καταστάσεις όπως φολες κλπ. Τώρα αν είναι μέσα, κροκέτες που είναι απαρέτητες για πολλά πράγματα όπως για τα δόντια του, για το στομάχι τους, αλλά κ είναι κ πλήρης τροφή, και αν θέλεις κ μπορείς να τους μαγειρεύεις κ κοτοπουλάκι με τα χεράκια σου. Εγώ τις κοσμέρβες τις φοβάμαι όσο καλές κ αν είναι

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:23, 09-05-08:

Εμείς δίναμε κονσέρβα στον Έκτορα σαν λιχουδιά,ένα φακελάκι το πρωί.Αλλά μετά τη στείρωση το κόψαμε.Κάνει κακό στα δόντια και αν δεν είναι καλη κάνει και διάρροιες.Η κτηνίατρός μας μας έλεγε άσχετα από τη μάρκα,να μη δίνουμε ποτε αρνί και κουνέλι.Μια φορά δώσαμε όλη κι όλη και έκανε να συνέλθει μια βδομάδα.Με τον μικρό μόνο κροκέτες,για να είμαι σίγουρη ότι θα τρέφεται σωστά και θα δέσει όσο πρέπει.Άντε και καμιά κονσερβούλα που και που για επιβράβευση.

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 22:26, 09-05-08:

Και γω μόνο κροκέτες τους δίνω...και τώρα που μάθανε ούτε να τη δουν την κονσέρβα

Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

H roulsydney έγραψε στις 22:29, 09-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Εμείς δίναμε κονσέρβα στον Έκτορα σαν λιχουδιά,ένα φακελάκι το πρωί.Αλλά μετά τη στείρωση το κόψαμε.Κάνει κακό στα δόντια και αν δεν είναι καλη κάνει και διάρροιες.Η κτηνίατρός μας μας έλεγε άσχετα από τη μάρκα,να μη δίνουμε ποτε αρνί και κουνέλι.Μια φορά δώσαμε όλη κι όλη και έκανε να συνέλθει μια βδομάδα.Με τον μικρό μόνο κροκέτες,για να είμαι σίγουρη ότι θα τρέφεται σωστά και θα δέσει όσο πρέπει.Άντε και καμιά κονσερβούλα που και που για επιβράβευση.
Τελικά είμαι άσχετη γατομαμά. Με το αρνί την πάτησα κι εγώ...έκανε εμετό και κάποιες μέρες να το χωνέψει...Ευχαριστώ για τηυν πληροφορία...Μόλις ανέβασα φωτο του Speedoulinou mou!!!:up:

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:31, 09-05-08:

Σπεύδουμε να δούμε!Ναι δεν ξέρω γιατί τα πειράζει τόσο,πάντως εγώ δεν την ξαναπλησίασα.Γιατί δε δοκιμάζεις να ανακατέψεις μια κουταλιά ξηρά τροφή μέσα στην κονσέρβα του και σταδιακά να αυξάνεις την ξηρά και να μειώνεις την κονσέρβα;Ίσως έτσι τη συνηθίσει.

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 22:33, 09-05-08:

Γιατί δε δοκιμάζεις να ανακατέψεις μια κουταλιά ξηρά τροφή μέσα στην κονσέρβα του και σταδιακά να αυξάνεις την ξηρά και να μειώνεις την κονσέρβα;Ίσως έτσι τη συνηθίσει.
Ναι, αυτός είναι ένας καλός τρόπος για να μάθει σταδιακά στις κροκέτες:up:

Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

H roulsydney έγραψε στις 22:34, 09-05-08:

Σπεύδουμε να δούμε!Ναι δεν ξέρω γιατί τα πειράζει τόσο,πάντως εγώ δεν την ξαναπλησίασα.Γιατί δε δοκιμάζεις να ανακατέψεις μια κουταλιά ξηρά τροφή μέσα στην κονσέρβα του και σταδιακά να αυξάνεις την ξηρά και να μειώνεις την κονσέρβα;Ίσως έτσι τη συνηθίσει.
Θα το δοκιμάσω κι αυτό!Τό πρόβλημα ήταν ότι με τις κροκέτες whiskas που δοκίμασα πάθαινε διάροια και έπινε τεράστια ποσότητα νερού σε βαθμό ...σκασμού!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:36, 09-05-08:

Μην πάρεις τότε whiskas,δοκίμασε κάποια κτηνιατρική ξηρά,θα με θυμηθείς.Ότι χρήματα γλιτώνεις από τροφές του μάρκετ,συνηθως τα πληρώνεις σε επισκέψεις στον κτηνίατρο...

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 22:36, 09-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από roulsydney
Θα το δοκιμάσω κι αυτό!Τό πρόβλημα ήταν ότι με τις κροκέτες whiskas που δοκίμασα πάθαινε διάροια και έπινε τεράστια ποσότητα νερού σε βαθμό ...σκασμού!!!
Μην δίνεις κροκέτες whiskas...πάρε καλύτερα κροκέτες από πετ σοπ ή από το γιατρό σου, είναι ποιοτικά πολύ καλυτερες

Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

H roulsydney έγραψε στις 22:39, 09-05-08:

Αυτό θα κάνω τελικά.Θερμές ευχαριστίες.Είδατε το μωρό μου?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:45, 09-05-08:

Είδαμε,είδαμε,κούκλος ο σταμπωτός,στο έγραψα και στο σχόλιο!

Παράθεση

Elena_p

Διάσημο Μέλος

O Elena_p έγραψε στις 22:46, 09-05-08:

Καλέ τι θηρίο είναι αυτό! Πόσο χρονών είναι?

Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

H roulsydney έγραψε στις 23:02, 09-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Elena_p
Καλέ τι θηρίο είναι αυτό! Πόσο χρονών είναι?
Ειναι 8 μηνών αλλά είναι απίστευτα ψηλός!Τον προορίζω για μπασκετμπολλίστα βέβαια!!!:up::up::up:

Παράθεση

Giannis The Great

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giannis The Great
Ο Giannis The Great αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O Giannis The Great έγραψε στις 13:04, 11-08-08:

Παιδιά τα φώτα σας.Η γάτα μου σιχένεται τις γατοτροφές σε κονσέρβα και όποτε του βάζω εγώ και η αδερφή το μυρίζει και μετά απο λίγο φεύγει.Το μόνο φαγητό το οποίο θα κάτσει να το φάει έστω και ολόκληρω είναι το πατέ!Δεν ήξερα πως στις γάτες αρέσει το πατέ!Παιδιά είναι σωστή και υγιεινή τροφή το πατέ ή να του παίρνω γατο-τροφές και ας μην τις τρώει;
Σας ευχαριστώ!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:29, 11-08-08:

Καλησπέρα και καλωσήρθες!
Τι ηλικια έχει ο γάτος σου;Γιατί του δίνετε κονσερβοποιημένη τροφή;Κανονικά θα έπρεπε να τρώει ξηρά τροφή,κι όχι κονσέρβες ως μέρος της κύριας διατροφής του.Εμβολιασμένος είναι;Στειρωμένος;Αν ναι,θα έπρεπε να τρώει ξηρά τροφή για στειρωμένα.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 13:29, 11-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Giannis The Great
Παιδιά τα φώτα σας.Η γάτα μου σιχένεται τις γατοτροφές σε κονσέρβα και όποτε του βάζω εγώ και η αδερφή το μυρίζει και μετά απο λίγο φεύγει.Το μόνο φαγητό το οποίο θα κάτσει να το φάει έστω και ολόκληρω είναι το πατέ!Δεν ήξερα πως στις γάτες αρέσει το πατέ!Παιδιά είναι σωστή και υγιεινή τροφή το πατέ ή να του παίρνω γατο-τροφές και ας μην τις τρώει;
Σας ευχαριστώ!
Νομίζω πως δεν είναι...
Ξηρά τροφή που θεωρείται η καλύτερη δεν τρώει?

Παράθεση

Giannis The Great

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Giannis The Great αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O Giannis The Great έγραψε στις 13:32, 11-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ
Νομίζω πως δεν είναι...
Ξηρά τροφή που θεωρείται η καλύτερη δεν τρώει?
Τη μυρίζει και φεύγει.....Τι να κάνω;;;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:37, 11-08-08:

Δεν μας είπες ποσο είναι.Αν έχει μάθει να τρώει μονο πατε λογικο ειναι να μην την τρωει την ξηρα.Θα πρεπει να του ανακατευεις ξηρά με πατέ για λίγο καιρο,και να αυξάνεις την ποσοτητα της ξηράς,μέχρι που θα την τρωει σκετη.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 13:42, 11-08-08:

Τη μυρίζει και φεύγει.....Τι να κάνω;;;
Δοκίμασες διαφορετικές μάρκες? Π.Χ. Η Royal Canin βγάζει και για δύστροπες γάτες...

Παράθεση

Giannis The Great

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Giannis The Great έγραψε στις 13:42, 11-08-08:

Δεν μας είπες ποσο είναι.Αν έχει μάθει να τρώει μονο πατε λογικο ειναι να μην την τρωει την ξηρα.Θα πρεπει να του ανακατευεις ξηρά με πατέ για λίγο καιρο,και να αυξάνεις την ποσοτητα της ξηράς,μέχρι που θα την τρωει σκετη.
Είναι 3ον-4ον χρονόν.Δεν ξέρω τι έγινε.Πρίν απο ένα χρόνο έτρωγε νομίζω ξηρά τροφή.Φέτος τρώει πατέ και μόνον πατέ!!:cool:

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:46, 11-08-08:

Είναι 3ον-4ον χρονόν.Δεν ξέρω τι έγινε.Πρίν απο ένα χρόνο έτρωγε νομίζω ξηρά τροφή.Φέτος τρώει πατέ και μόνον πατέ!!:cool:
Και ξαφνικά άρχισε να τρώει μόνο πατέ;Άμα το δοκίμασε και για αρκετό καιρό έτρωγε μόνο αυτό,το συνηθισε.Τι ξηρά του δίνατε;Εμάς με την royal canin ποτε δεν ειχε προβλημα,ετρωγε απ'ολα.

Παράθεση

Giannis The Great

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Giannis The Great έγραψε στις 13:50, 11-08-08:

Και ξαφνικά άρχισε να τρώει μόνο πατέ;Άμα το δοκίμασε και για αρκετό καιρό έτρωγε μόνο αυτό,το συνηθισε.Τι ξηρά του δίνατε;Εμάς με την royal canin ποτε δεν ειχε προβλημα,ετρωγε απ'ολα.
Πρίν απο λίγο που ρώτησα την αδερφή μου επειδή αυτή τον τάιζε απο όταν γεννήθηκε μου είπε πως η γάτα μας δεν έτρωγε ξηρά τροφή από όταν γεννήθηκε!Μόνον πατέ και κονσέρβες με διάφορα κομμάτια απο ζώα μέσα!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:55, 11-08-08:

Πρίν απο λίγο που ρώτησα την αδερφή μου επειδή αυτή τον τάιζε απο όταν γεννήθηκε μου είπε πως η γάτα μας δεν έτρωγε ξηρά τροφή από όταν γεννήθηκε!Μόνον πατέ και κονσέρβες με διάφορα κομμάτια απο ζώα μέσα!!
Τότε νομιζω δεν τρέφεται σωστά,ειδικά τα μικρά γατάκια πρέπει να τρώνε κροκέτες για μωρά.Ο γιατρός σας δεν σας ενημέρωσε για τη διατροφή της;Τα δοντάκια της υπάρχει κίνδυνος να χαλάσουν και οι κονσέρβες παχαινουν πολύ.

Παράθεση

Giannis The Great

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Giannis The Great έγραψε στις 14:50, 11-08-08:

Τότε νομιζω δεν τρέφεται σωστά,ειδικά τα μικρά γατάκια πρέπει να τρώνε κροκέτες για μωρά.Ο γιατρός σας δεν σας ενημέρωσε για τη διατροφή της;Τα δοντάκια της υπάρχει κίνδυνος να χαλάσουν και οι κονσέρβες παχαινουν πολύ.
Γιατί,έχουν κάτι μέσα οι κονσέρβες και χαλάνε τα δόντια.Στο γιατρό δεν ξέρω εάν το έχουμε πάει γιατί όταν το γέννησε η μάμα του (απ'ότι θυμάμαι) το βρήκαμε μετά απο λίγο καιρό και δεν νομίζω να το έχουμε πάει στο γιατρό.Γι'αυτό και δεν μας είπε κανείς τι να του δίνουμε να τρώει.Πάντως είναι μια χαρά ο γάτοςμας.Ούτε χοντρός είναι ούτε έχει πρόβλημα με τα δόντια του.Τα πουλιά της περιοχής τα έχει ''ξεσκήσει'':up:.Η ράτσα του είναι Κεραμυδόγατος.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:08, 11-08-08:

Γιατί,έχουν κάτι μέσα οι κονσέρβες και χαλάνε τα δόντια.Στο γιατρό δεν ξέρω εάν το έχουμε πάει γιατί όταν το γέννησε η μάμα του (απ'ότι θυμάμαι) το βρήκαμε μετά απο λίγο καιρό και δεν νομίζω να το έχουμε πάει στο γιατρό.Γι'αυτό και δεν μας είπε κανείς τι να του δίνουμε να τρώει.Πάντως είναι μια χαρά ο γάτοςμας.Ούτε χοντρός είναι ούτε έχει πρόβλημα με τα δόντια του.Τα πουλιά της περιοχής τα έχει ''ξεσκήσει'':up:.Η ράτσα του είναι Κεραμυδόγατος.
Οι κονσέρβες έχουν σάλτσες που κατακάθονται στα δόντια και δημιουργούν πλάκα.Τα δόντια τρίβονται στις κροκέτες κι έτσι αποφευγεται σε μεγάλο βαθμό η δημιουργία πέτρας και πλάκας.Έχετε και θηλυκή γατούλα ε;Επιβάλλεται να τα εμβολιάσετε,μπορει να κολλήσουν χίλια δυο.Επισης χρειάζονται αποπαρασίτωση απο ψύλλους,και εσωτερική αποπαρασίτωση απο σκουληκάκια.Τώρα μπορει να μην έχουν τίποτα τα δόντια τους,αλλα μεγαλώνοντας μπορει να αρχισουν να ματωνουν τα ούλα και να πονάει.Επισης,μια και έχετε ήδη δύο γατάκια και τα μικρά,μήπως να σκεφτόσασταν τη στείρωση;

Παράθεση

Giannis The Great

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Giannis The Great έγραψε στις 15:19, 11-08-08:

Οι κονσέρβες έχουν σάλτσες που κατακάθονται στα δόντια και δημιουργούν πλάκα.Τα δόντια τρίβονται στις κροκέτες κι έτσι αποφευγεται σε μεγάλο βαθμό η δημιουργία πέτρας και πλάκας.Έχετε και θηλυκή γατούλα ε;Επιβάλλεται να τα εμβολιάσετε,μπορει να κολλήσουν χίλια δυο.Επισης χρειάζονται αποπαρασίτωση απο ψύλλους,και εσωτερική αποπαρασίτωση απο σκουληκάκια.Τώρα μπορει να μην έχουν τίποτα τα δόντια τους,αλλα μεγαλώνοντας μπορει να αρχισουν να ματωνουν τα ούλα και να πονάει.Επισης,μια και έχετε ήδη δύο γατάκια και τα μικρά,μήπως να σκεφτόσασταν τη στείρωση;
Ναι,αλλά άμα είναι να χαλάω τα λεφτά μου σε κάτι που δεν αρέσει στη γάτα μου και να μην το τρώει πάει πολύ,ενώ μπορώ να του συνεχίσω να του παίρνω κονσέρβες και πατέ και να του παίρνω και το καινούργιο προιόν της Whiskas που είναι για τα δόντια της γάτας δηλαδή είναι κάτι που είναι σαν τσίχλα.Ε;Ωραία ιδέα;;;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:58, 11-08-08:

Ναι,αλλά άμα είναι να χαλάω τα λεφτά μου σε κάτι που δεν αρέσει στη γάτα μου και να μην το τρώει πάει πολύ,ενώ μπορώ να του συνεχίσω να του παίρνω κονσέρβες και πατέ και να του παίρνω και το καινούργιο προιόν της Whiskas που είναι για τα δόντια της γάτας δηλαδή είναι κάτι που είναι σαν τσίχλα.Ε;Ωραία ιδέα;;;
Διατροφικά δεν καλύπτει το ζώο σου η κονσέρβα,αυτό σου λέω τόση ώρα.Τώρα αν εσυ τη σωστή διατροφή της γάτα σου την θεωρείς πεταμένα λεφτά,δε μπορω να το σχολιάσω.Ένας γιατρός θα σας εξηγούσε αμέσως γιατί δεν κάνει να τρέφεται με κονσέρβες,η δική μας δεν τις εγκρίνει παρά μόνο σαν λιχουδιά.

Παράθεση

Giannis The Great

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Giannis The Great έγραψε στις 19:59, 15-08-08:

Ούτε ο Τούλης μου τρώει τις κροκέτες.Δεν του αρέσουν τα σκληρά.Και έτσι του δίνουμε κονσέρβες.Και καμιά φορά δεν τις τρώει κιόλας και κάθονται στον ήλιο και μαυρίζουνε, ξεραίνονται.Και μετά δεν τις τρώει, και τις πετάμε.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 20:07, 19-08-08:

Για να συνηθίσει και να τρώει και κροκετούλες ένα καλό κόλπο είναι το βράδυ πριν κοιμηθείς να αφήνεις κροκέτες στο μπολάκι τους. Όταν λοιπόν το στομάχι θα αρχίσει να βαράει ταμπούρλο το βράδυ και δει ότι κονσέρβα-πατέ γιοκ, θα καταλάβει ότι πρέπει να φάει τις κροκέτες!! Εμένα ο Γκλεν είναι καλομαθημένος με τα φακελάκια (ειδικά τα Whiskas κοτόπουλο τα κατασπαράζει και κάνει σαν μανιακός) οπότε προκειμένου να είναι υγιής και να μην μυρίζει η ανάσα του και να είναι καθαρά τα δοντάκια του, το βράδυ του ανακατεύω διαφορετικές κροκετούλες και το πρωί για επιβράβευση έχει φακελάκι ή ακόμα καλύτερα Gourmet της Purina. Ακριβά κάπως αλλά θρεπτικά:cool:

Παράθεση

Alniyat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alniyat
H Alniyat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H Alniyat έγραψε στις 08:12, 21-08-08:

Δεν ξέρω αν το ανέφερε κανείς, μήπως έχει κάποιο πρόβλημα με τα δόντια και πονάει αν πάει να μασήσει σκληρά πράγματα? Δεν έχω εμπειρία από γάτες αλλα μια εβδομάδα τώρα με πονόδοντο μου φαίνεται λογικό ...

Παράθεση

rati

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rati
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O rati έγραψε στις 10:39, 11-09-08:

εμενα μονο ξηρη τροφη τρωει και τπτ αλλο! και μ ειπανε οτι πρεπει να τρωει και αλλα φαγητα! τι να κανω? ποιο καλα ειναι οι κροκετες γτ μ ειπανε οτι στις κονσερβες βαζουνε ολα τα περιττα που μενουν απο τα κρεατα!

Παράθεση

latou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη latou
H latou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H latou έγραψε στις 10:00, 25-09-08:

Εμένα η ζουζου έτρωγε μόνο κροκέτες.. αν και λάτρευε τις κονσέρβες της δίναμε σπάνια. Μέχρι που την πήγα στον κτηνίατρο γιατί έβηχε και έκανε εμετό συνέχεια. Ο γιατρός μου είπε οτι φταίει οτι την δίνω κροκέτες και να την δίνω αποκλειστήκα κονσέρβα και μου έδωσε και μια θεραπεία. Ομολογώ οτι μειώθηκε ο βήχας αλλά δυστηχώς δε σταμάτησε. Τώρα θα την παω σε άλλο γιατρό να πάρω μια δεύτερη γνώμη.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:37, 25-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από latou
Εμένα η ζουζου έτρωγε μόνο κροκέτες.. αν και λάτρευε τις κονσέρβες της δίναμε σπάνια. Μέχρι που την πήγα στον κτηνίατρο γιατί έβηχε και έκανε εμετό συνέχεια. Ο γιατρός μου είπε οτι φταίει οτι την δίνω κροκέτες και να την δίνω αποκλειστήκα κονσέρβα και μου έδωσε και μια θεραπεία. Ομολογώ οτι μειώθηκε ο βήχας αλλά δυστηχώς δε σταμάτησε. Τώρα θα την παω σε άλλο γιατρό να πάρω μια δεύτερη γνώμη.
Αυτο δεν το έχω ξανακουσει ποτε,ουτε μου εχει τυχει τοσα χρονια.Πηγαινε την κι αλλου,και πες μας σε παρακαλω τι σου ειπαν.

Παράθεση

saloniCAT

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη saloniCAT
H saloniCAT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H saloniCAT έγραψε στις 13:50, 08-10-08:

Μέχρι πρότεινος έδινα στη Survi μόνο i/d. Όταν αποφάσισα να ξεκινήσουμε κροκέτες (η απόφαση είναι πιο δύσκολη για το γατο-γονιό, παρά για τη γάτα) το κτηνιατρείο ήταν κλειστό. Αγόρασα λοιπόν του εμπορίου και επειδή σκέφτηκα ότι δε θα είναι τόσο καλής ποιότητας της αγόρασα και κονσέρβες - μήπως έχουν θρεπτικά συστατικά που δεν υπάρχουν στις κροκέτες. Μία ονόματι "Alfredo Premium" και δύο "Jump", αν δεν κάνω λάθος. Της είχα δώσει παλιά και φακελάκια Whiskas - τρώει τα πάντα απ' ότι βλέπετε, αλλά νόμισα η χαζή ότι στα πετ σοπ θα έχει καλύτερες τροφές!
Παιδιά, η ανευθυνότητα στα πετ σοπ δεν έχει όρια. Ζήτησα κονσέρβα για γατούλα 3 μηνών και μου πάσαραν ότι να'ναι! Το είδα ότι δεν ήταν ειδικές για γατάκια, αλλά οι πωλητές με διαβεβαίωσαν ότι είναι κατάλληλες!

Ευτυχώς, η Survitsa είναι γερή κράση. Δεν έπαθε τίποτα (οργανικό). Το μόνο που έπαθε ήταν overdose ενέργειας! Μιλάμε έγινε άλλο γατί!
Μέσα σε τέσσερις ημέρες γέμισαν τα χέρια και τα πόδια μου γρατζουνιές! . Χαλάσαμε δύο καλσόν και τα τζιν μου έχουν γεμίσει κι αυτά τραβήγματα! Στην αρχή πίστεψα πως αυτό οφειλόταν στο ότι μεσολάβησε ΣΚ. Μένει περισσότερες ώρες μόνη κι όταν έρχομαι να τη δω έχει πολλή ενέργεια και διάθεση για παιχνίδι. Αλλά αυτή η κατάσταση της σπινταρισμένης Survi διήρκησε όλη την περασμένη βδομάδα. Άρχισα να ελατώνω την κονσέρβα και η κατάσταση βελτιώθηκε. Παίζουμε, κάνουμε αγκαλίτσες και χουρχουρίζουμε στα πόδια της μαμάς, πράγμα που δε γινόταν την περασμένη εβδομάδα.
Χθες της πήρα κροκέτες Hills για μικρά γατάκια. Τις αναμιγνύω με τις friskies για να μην της έρθει απότομα η αλλαγή και πριν φύγω τις δίνω ελάχιστη κονσέρβα (έχω αυξήσει και το διάστημα ταϊσματος. σήμερα θα φτάσουμε στις 30 ώρες για να ξαναφάει κρεατάκι).
Μόλις τελειώσει η κονσέρβα... τέρμα το κρεατάκι! Το πολύ - πολύ κάνα φακελάκι Hills αν θα είμαστε καλά κορίτσια μετά το μπάνιο ή το πεντικιούρ μας!!!

Και κάτι άσχετο, αλλά δεν έχω δει σχετικό τόπικ... Παιδιά της έβαλα την αναγραφόμενη δόση από κροκέτες (50gr το 24ωρο για γατάκια 3 μηνών μέχρι 1kgr) και της έχει εξαφανίσει ήδη!!! Δηλαδή θα πρέπει να μείνει νηστική μέχρι αύριο; Δεν μου πάει η καρδιά... Θα της κάνω κακό αν της ξαναγεμίσω το μπολάκι;

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,363 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 19:45, 08-10-08:

Tο καλύτερο θα ήταν να μην της γεμίζεις το μπολ με όλη την ποσότητα της κροκέτας που πρέπει να φάει όλη μέρα, αλλά να ταΐζεις σε δόσεις. Έτσι δεν θα τις καταβροχθίζει με τη μία, ούτε θα νιώθει νηστική. Αν πάλι δείχνει να πεινάει πολύ, πιστεύω ότι δεν βλάπτει να της δώσεις λίιιιγο παραπάνω, στην ανάπτυξη είναι το γλυκό μου

Παράθεση

katerina11 (Kατερίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina11
H Kατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H katerina11 έγραψε στις 19:47, 08-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από saloniCAT
Μέχρι πρότεινος έδινα στη Survi μόνο i/d. Όταν αποφάσισα να ξεκινήσουμε κροκέτες (η απόφαση είναι πιο δύσκολη για το γατο-γονιό, παρά για τη γάτα) το κτηνιατρείο ήταν κλειστό. Αγόρασα λοιπόν του εμπορίου και επειδή σκέφτηκα ότι δε θα είναι τόσο καλής ποιότητας της αγόρασα και κονσέρβες - μήπως έχουν θρεπτικά συστατικά που δεν υπάρχουν στις κροκέτες. Μία ονόματι "Alfredo Premium" και δύο "Jump", αν δεν κάνω λάθος. Της είχα δώσει παλιά και φακελάκια Whiskas - τρώει τα πάντα απ' ότι βλέπετε, αλλά νόμισα η χαζή ότι στα πετ σοπ θα έχει καλύτερες τροφές!
Παιδιά, η ανευθυνότητα στα πετ σοπ δεν έχει όρια. Ζήτησα κονσέρβα για γατούλα 3 μηνών και μου πάσαραν ότι να'ναι! Το είδα ότι δεν ήταν ειδικές για γατάκια, αλλά οι πωλητές με διαβεβαίωσαν ότι είναι κατάλληλες!

Ευτυχώς, η Survitsa είναι γερή κράση. Δεν έπαθε τίποτα (οργανικό). Το μόνο που έπαθε ήταν overdose ενέργειας! Μιλάμε έγινε άλλο γατί!
Μέσα σε τέσσερις ημέρες γέμισαν τα χέρια και τα πόδια μου γρατζουνιές! . Χαλάσαμε δύο καλσόν και τα τζιν μου έχουν γεμίσει κι αυτά τραβήγματα! Στην αρχή πίστεψα πως αυτό οφειλόταν στο ότι μεσολάβησε ΣΚ. Μένει περισσότερες ώρες μόνη κι όταν έρχομαι να τη δω έχει πολλή ενέργεια και διάθεση για παιχνίδι. Αλλά αυτή η κατάσταση της σπινταρισμένης Survi διήρκησε όλη την περασμένη βδομάδα. Άρχισα να ελατώνω την κονσέρβα και η κατάσταση βελτιώθηκε. Παίζουμε, κάνουμε αγκαλίτσες και χουρχουρίζουμε στα πόδια της μαμάς, πράγμα που δε γινόταν την περασμένη εβδομάδα.
Χθες της πήρα κροκέτες Hills για μικρά γατάκια. Τις αναμιγνύω με τις friskies για να μην της έρθει απότομα η αλλαγή και πριν φύγω τις δίνω ελάχιστη κονσέρβα (έχω αυξήσει και το διάστημα ταϊσματος. σήμερα θα φτάσουμε στις 30 ώρες για να ξαναφάει κρεατάκι).
Μόλις τελειώσει η κονσέρβα... τέρμα το κρεατάκι! Το πολύ - πολύ κάνα φακελάκι Hills αν θα είμαστε καλά κορίτσια μετά το μπάνιο ή το πεντικιούρ μας!!!

Και κάτι άσχετο, αλλά δεν έχω δει σχετικό τόπικ... Παιδιά της έβαλα την αναγραφόμενη δόση από κροκέτες (50gr το 24ωρο για γατάκια 3 μηνών μέχρι 1kgr) και της έχει εξαφανίσει ήδη!!! Δηλαδή θα πρέπει να μείνει νηστική μέχρι αύριο; Δεν μου πάει η καρδιά... Θα της κάνω κακό αν της ξαναγεμίσω το μπολάκι;
νομιζω οτι τα μικρα γατακια που ειναι στην αναπτυξη καλο ειναι να τρωνε οσο θελουν...οποτε μη την αφησεις νηστικη.
ΥΓ:ΤΙ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,729 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 19:57, 08-10-08:

Προσωπικά δίνω στα γατιά μου συνδυασμό ξηράς και υγρής τροφής. Ο Beeb τρώει κροκέτες Hills για γατιά 1-6 χρονών (είναι 1 χρόνου και 4 μηνών) που του είναι πάντα διαθέσιμες διότι ούτε χοντρός είναι ούτε λιχούδης (εν αντιθέσει με μένα!). Επίσης, για την ώρα τρώει κονσέρβα από το σούπερ μάρκετ (περλέ Gourmet) ή ψάρι/κοτόπουλο βραστό με λίγο λαδάκι. Καμιά φορά τρώει κι από τις ειδικές κονσέρβες της Άσπρης, μόνο αν έχω ξεμείνει εντελώς από τροφή γι' αυτόν, πράγμα που συμβαίνει πολύ σπάνια.

Η Άσπρη τρώει ψάρι/κοτόπουλο βραστό με λίγο λαδάκι ή ειδικές κονσέρβες Hills-- και ειδικές κροκέτες Hills (λόγω τσιμπημένου σακχάρου). Ο γιατρός μού είχε πει ότι καλό θα ήταν να αδυνατίσει λίγο, από 5 κιλά να πάει γύρω στα 4. Τώρα είναι 4,5. Από τον Μάιο και μετά έχασε μισό κιλό επειδή της περιέκοψα δραστικά τις κροκέτες.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:01, 08-10-08:

Νομιζω οτι εξαρταται απο τη γατουλα...Η κτηνιατρος μας παντα μας ελεγε μεχρι τη στειρωση (6 μηνων)να εχουν παντα τα γατακια στη διαθεση τους ξηρα τροφη.Στον Σειριο το έκανα,αλλα αν και ειναι πολυ δεμενος και μακρυς,δεν εκανε ποτε κοιλιτσα.Η Μόιρα απο μικρουλα εκανε κοιλιτσα,και της δινω μονο τη συνιστωμενη ημερησια ποσοτητα.Αλλα μαλλον φταιει το οτι ειναι πολυ μικροσωμη γατουλα.Δε νομιζω να πειραξει,απλα θα ειναι καλο να μην παρατρωει για να μην της φερνει αναγουλες και διαρροιες,και για να ειναι πιο ευκολο να προσαρμοστει στη συνιστωμενη ημερησια οταν χρειαστει.

Παράθεση

saloniCAT

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη saloniCAT
H saloniCAT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H saloniCAT έγραψε στις 08:04, 09-10-08:

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Έδωσα χθες γύρω στα 60 γραμμάρια κροκέτες στη Survi και ελάχιστη κονσέρβα. Νόμιζα ότι θα έχει λυσσάξει της πείνας το ψιψί, αλλά το πρωί είδα ότι δεν είχε φάει όλες τις κροκέτες. Τις έβαλα ένα μικρό συμπλήρωμα... Τσίμπησε λίγο κι όλα καλά! Το μόνο περίεργο είναι ότι τα κακάκια της άλλαξαν λίγο χρώμα. Ήταν σκούρα κι έγιναν ανοιχτά.

Το καλύτερο πάντως είναι ότι η Survi μετά χαράς δέχεται να ταϊζω την κονσέρβα της σε μια αδεσποτούλα. :up:΄
Έχουν πολύ πλάκα. Με την πόρτα του μαγαζιού ανοιχτή η δική μου κάθεται από μέσα και η αδέσποτη απ' έξω. Κοιτάζονται με τις ώρες. Βέβαια η μεγάλη αδέσποτη όταν γυρνώ την πλάτη επιχειρεί να μπει και κάνει κανένα "χου" στη μικρή, αλλά η δικιά μου... κυρία και προπάντων αλτρουϊστρια!!!

Υ.Γ.1. Καλέ μεγαλώσαμε και δεν είμαστε πια τόσο μικρούλια όσο στις φωτό...
Υ.Γ.2. Τι είναι η υγρή τροφή; Τα φακελάκια; Το γάλα; Ή κάτι άλλο;

Παράθεση

CrazyTourists

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CrazyTourists
H CrazyTourists αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H CrazyTourists έγραψε στις 08:23, 09-10-08:

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να υπάρχει μια ισορροπία σε αυτά που τρώει η γάτα μας.
Και οι δύο τύποι τροφών χρειάζονται προσοχή. Το φαγητό της κονσέρβας που έχει μείνει στο πιατάκι της γάτας σας καλό είναι να το πετάτε μετά από μερικές ώρες (αρχίζει να σκουραίνει και αλλοιώνεται) και η υπόλοιπη κονσέρβα να μπαίνει στο ψυγείο. Για τις γάτες που τρώνε ξηρά τροφή θα πρέπει να βεβαιώνεστε ότι πίνουν αρκετό νερό και σε περίπτωση που είναι στειρωμένες να ακολουθήσετε τις οδηγίες του κτηνιάτρου σας (ο δικός μας, μας είπε να περιορίσουμε την κατανάλωσή της στο ελάχιστο).
Επειδή όμως οι γάτες χρειάζονται και φυτικές ίνες, προτείνω να φυτέψετε λίγο χορταράκι σε μια γλάστρα στην οποία θα έχει πρόσβαση η γάτα σας. Ο δικός μου το λατρεύει και τσιμπολογάει συνέχεια...

Παράθεση

sevasti

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sevasti
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O sevasti έγραψε στις 15:06, 23-11-08:

Εχω τον γατουλη μου μια βδομαδα.Ενω στην αρχη ετρωγε τα πάντα εχει 3 μέρεσ δεν τρωει τίποτα.Του πήρα διαφορετικά είδη κονσέρβας αλλα δεν τρώει κανένα.Ούτε τις κροκέτες τις τρώει πλεον.Απελπιστηκα κ γι'αυτο του πηρα χθεσ βραδυ κοτοσουβλάκι κ το καταβρόχθησε.Τι να κάνω?Να του μαγειρεύω?Η΄ να του δινω οτι τρώω εγω?

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,363 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 16:56, 23-11-08:

Εγώ θα πρότεινα να πας το γατάκι σου για μια εξέταση στον κτηνίατρο πρώτα, για να αποκλείσετε τυχόν παθολογικά αίτια. Σε κάθε περίπτωση όμως, να ξέρεις ότι δεν είναι καλό για τα γατάκια να τρώνε ό,τι κι εμείς, γι' αυτό άλλωστε υπάρχουν και οι ειδικές τροφές για γάτες. Αν ο κτηνίατρος δεν διαγνώσει κάποιο πρόβλημα, τότε θα πρέπει να επιμείνεις με την κροκέτα και την κονσέρβα του, καθώς πολλές γάτες είναι δύσκολες με το φαγητό και χρειάζεται επιμονή από τον ιδιοκτήτη.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,421 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 10:53, 24-11-08:

και εγω θα λεγα να το πας απο το γιατρο, οσον αφορα στις τροφες, επεμενε να τρωει γατισια ξηρα τροφη. θα κουραστεις να του μαγειρευεις και δεν ειναι και καλο να τρωει διαφορα αλλα φαγητα εκτος γατοτροφων καλη επιτυχια

Παράθεση

venere_f32

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη venere_f32
H venere_f32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (έχασα το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H venere_f32 έγραψε στις 11:17, 24-11-08:

Καλά όλα αυτά που λέτε καθώς είστε πολύ έμπειροι γατογονείς αλλά θα ήθελα να παραθέσω το εξής:
Ο αγαπημένος μου Μαυρούλης ήταν ικανοποιημένος μόνο με την εξης τροφή:
Πρωινο - ξηρά τροφή και γάλα
Δεκατιανό- Ζαμπόν
Μεσημέρι - Κοτόπουλο φούρνου ή γενικά κρέας φούρνου ή ψάρι τηγανιτό και γενικά ότι κρεατικό και ψαρικό τρώγαμε
Απόγευμα μπεικον ή ζαμπον
Βράδυ Ξηρά τροφή.

Επίσης τα 3 γατσούλια μου εδώ και 4 ημέρες δεν τρώνε καθόλου ξηρά τροφή και τρώνε μανιωδώς κοτόπουλο φούρνου...........μιλάμε για ψύχωση προτιμούν να μείνουν νηστικά περιμένοντας κοτοπουλάκι παρά ξηρά τροφή. Να σημειώσω ότι την ίδια ξηρά τροφή την έτρωγαν κανονικότατα (και σε συνδυασμό με δικά μας φαγητά) όλο τον προηγούμενο μήνα!!!!

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 13:45, 24-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από venere_f32
Καλά όλα αυτά που λέτε καθώς είστε πολύ έμπειροι γατογονείς αλλά θα ήθελα να παραθέσω το εξής:
Ο αγαπημένος μου Μαυρούλης ήταν ικανοποιημένος μόνο με την εξης τροφή:
Πρωινο - ξηρά τροφή και γάλα
Δεκατιανό- Ζαμπόν
Μεσημέρι - Κοτόπουλο φούρνου ή γενικά κρέας φούρνου ή ψάρι τηγανιτό και γενικά ότι κρεατικό και ψαρικό τρώγαμε
Απόγευμα μπεικον ή ζαμπον
Βράδυ Ξηρά τροφή.

Επίσης τα 3 γατσούλια μου εδώ και 4 ημέρες δεν τρώνε καθόλου ξηρά τροφή και τρώνε μανιωδώς κοτόπουλο φούρνου...........μιλάμε για ψύχωση προτιμούν να μείνουν νηστικά περιμένοντας κοτοπουλάκι παρά ξηρά τροφή. Να σημειώσω ότι την ίδια ξηρά τροφή την έτρωγαν κανονικότατα (και σε συνδυασμό με δικά μας φαγητά) όλο τον προηγούμενο μήνα!!!!
Μήπως τα έχεις κακομάθει; Φυσικά και δε θα φάνε ξηρά τροφή όταν ξέρουν τι λιχουδιά τους περιμένει! Οι γάτες δε θέλουν και πολύ να αφήσουν την ξηρά τροφή με τόσους γευστικούς πειρασμούς τριγύρω. Κι εγώ αν ήμουν γάτα και μου έδινες ζαμπονάκια, κοτοπουλάκια φούρνου και ψαράκια φρεσκοτηγανισμένα, θα έκοβα τις κροκέτες με το μαχαίρι
Μήπως να εφάρμοζες το "γερμανικό" σύστημα;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Anastasia_A, cataras

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους