Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 88,977 εγγεγραμμένα μέλη και 719,297 μηνύματα σε 22,794 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 515 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατάκι με έλλειψη όρεξης κι υπνηλία

Nikos (Νίκος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nikos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O Nikos έγραψε στις 11:10, 16-07-11:

Καλημέρα παιδιά!

Θέλω επειγόντως τη βοήθεια σας.
Η γατούλα μου, η Σιλβύ η οποία είναι 2 μηνών +, δεν είναι καθόλου καλά.
Έχει σχεδόν τρεις μέρες που είναι κακοδιάθετη, δεν τρώει καθόλου, πίνει μόνο λίγο νεράκι ή γάλα και κοιμάται συνεχώς.
Την παίρνω στην αγκαλιά μου, τη χαϊδεύω, προσπαθώ να παίξω μαζί της μήπως και της φτιάξω τη διάθεση και ξυπνήσει επιτέλους, αλλά τίποτα. Όπου και να την βάλω, κοιμάται και δεν κουνιέται καθόλου. Επίσης φαίνεται να δυσκολεύεται στο περπάτημα και κάθε κίνηση της την κάνει με το ζόρι. Κάποιες φορές που είμαι δίπλα της νιαουρίζει σιγά σαν να πονάει, σαν να υποφέρει. Έτσι νιώθω. Τι να κάνω; Λέτε να είναι κάτι πολύ σοβαρό ή μήπως οφείλεται λόγω της ζέστης; Λέω στον πατέρα μου να την πάμε στο κτηνίατρο (βλέπετε είμαι μόλις 16) αλλά εκείνος λέει πως δεν έχει κτ το ανησυχητικό και πως θα γίνει καλά. Στεναχωριέμαι πολύ για τη Σιλβύ κ είμαι σε απόγνωση. Δεκτή κάθε σας απάντηση!

Ευχαριστώ πολύ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 11:21, 16-07-11:

Γενικά λόγω ζέστης οι γάτες τρώνε λιγότερο! αλλά έτσι όπως τα περιγράφεις τα πράγματα είναι λίγο ανησυχητικά! δεν έχει φάει τίποτα εδώ και 3 μέρες? παρουσιάζει άλλα συμπτώματα, όπως διάρροια και εμετό? θα μπορούσες πάντως να της δίνει λίγο νεράκι με σύριγγα (χωρίς τη βελόνα εννοείται), έστω και με το ζόρι, ή να προσπαθήσεις με λίγη υγρή τροφή (π.χ κονσερβάκι ή γαλατάκι ειδικό για γάτες, χωρίς λακτόζη, όχι παγωμένα αλλά σε θερμοκρασία δωματίου), αν όμως αρνείται να φάει, τότε ίσως πρέπει να πάει επειγόντως στο γιατρό, κάτι παθολογικό θα συμβαίνει! Περίμενουμε νεότερα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bijoux : 16-07-11 στις 11:23. Αιτία: προσθήκη φράσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,698 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:30, 16-07-11:

Νικο μου..σε καταννοω απολυτα που λες οτι εισαι μικρος..και δεν εξαρταται απο εσενα να την πας στον κτηνιατρο.
Ακου κατι..κια εμενα ζεσταινονται παρα πολυ,οντως τρωνε λιγοτερο..ΑΛΛΑ ΤΡΩΝΕ,Κοιμουντια περισσοτερο,αλλα κινουνται ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
Προσπαθησε να πεισεις τον πατερα σου,οτι κτηνιατρος δεν ειναι ουτε αυτος..ουτε εμεις.Οι γατες μαλιστα...δεν δειχνουν ευκολα συμπτωματα.Αν τα δειξει εντονα..ισως και να ειναι αργα..
Χιλιες φορες μια επισκεψη στον κτηνιατρο,που ισως αποδειχθει χωρις λογο τελικα..παρα να μας πεθανει η γατουλα,επειδη νομισαμε οτι δεν εχει τιποτα.
ΥΓ..δεν τα λεω για σενα,ειμαι σιγουρη οτι αν ηταν στο χερι σου ήδη θα την ειχες παει στον γιατρο.Τα λεω για να τα πεις στον πατερα σου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikos (Νίκος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O Nikos έγραψε στις 11:34, 16-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Bijoux
Γενικά λόγω ζέστης οι γάτες τρώνε λιγότερο! αλλά έτσι όπως τα περιγράφεις τα πράγματα είναι λίγο ανησυχητικά! δεν έχει φάει τίποτα εδώ και 3 μέρες? παρουσιάζει άλλα συμπτώματα, όπως διάρροια και εμετό? θα μπορούσες πάντως να της δίνει λίγο νεράκι με σύριγγα (χωρίς τη βελόνα εννοείται), έστω και με το ζόρι, ή να προσπαθήσεις με λίγη υγρή τροφή (π.χ κονσερβάκι ή γαλατάκι ειδικό για γάτες, χωρίς λακτόζη, όχι παγωμένα αλλά σε θερμοκρασία δωματίου), αν όμως αρνείται να φάει, τότε ίσως πρέπει να πάει επειγόντως στο γιατρό, κάτι παθολογικό θα συμβαίνει! Περίμενουμε νεότερα!
Αν δεν είναι 3 οι μέρες, τότε είναι σίγουρα 2. Της δίνω να φάει ξηρή τροφή ή και κονσερβοποιημένη αλλά αρνείται. Η αλήθεια είναι πως νερό πίνει, και γάλα! Αλλά τίποτα άλλο, εκτός από αυτά. Όχι, δεν παρουσιάζει τέτοια συμπτώματα. Ευτυχώς!

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Νικο μου..σε καταννοω απολυτα που λες οτι εισαι μικρος..και δεν εξαρταται απο εσενα να την πας στον κτηνιατρο.
Ακου κατι..κια εμενα ζεσταινονται παρα πολυ,οντως τρωνε λιγοτερο..ΑΛΛΑ ΤΡΩΝΕ,Κοιμουντια περισσοτερο,αλλα κινουνται ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
Προσπαθησε να πεισεις τον πατερα σου,οτι κτηνιατρος δεν ειναι ουτε αυτος..ουτε εμεις.Οι γατες μαλιστα...δεν δειχνουν ευκολα συμπτωματα.Αν τα δειξει εντονα..ισως και να ειναι αργα..
Χιλιες φορες μια επισκεψη στον κτηνιατρο,που ισως αποδειχθει χωρις λογο τελικα..παρα να μας πεθανει η γατουλα,επειδη νομισαμε οτι δεν εχει τιποτα.
Συμφωνώ απόλυτα! Μακάρι να μπορέσω να τον πείσω. Μέχρι και τα κλάματα πήγα να βάλω χθες. Έφτασα σε τόσο απελπιστική κατάσταση. Πάντως ακόμα κι αν δεν τα καταφέρω να τον πείσω, θα την πάω μόνος μου στον κτηνίατρο. Κι ας είναι μακρυά. Δε πρόκειται να την αφήσω να πεθάνει!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ατσίδας
H Ατσίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (περίπου 16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 00:24, 17-07-11:

Τι κάνει η γατούλα σου? Πήγατε στον γιατρό?

Παράθεση

Nikos (Νίκος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Nikos έγραψε στις 00:36, 17-07-11:

Παιδιά το μικράκι μου δεν τα κατάφερε. Έφυγε το μεσημέρι. Πριν λίγο το έμαθα γιατί κοιμόμουν και δε μου το είπε κανείς. Είμαι τόσο στεναχωρημενος κ οργισμένος με τους δικούς μου. Ήθελα τουλάχιστον να την χαιρετήσω, να την δω για τελευταία φορά.

Καλό ταξίδι Συλβάκι μου. Δε θα σε ξεχάσω, το υπόσχομαι! Σ'αγαπαω πολύ μικρούλα μου και συγγνώμη που δε κράτησα το λόγο μου.....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,698 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:47, 17-07-11:

Ποσο μα ποσο λυπαμαι......σε νιωθω..

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 09:01, 17-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos
Καλημέρα παιδιά!

Θέλω επειγόντως τη βοήθεια σας.
Η γατούλα μου, η Σιλβύ η οποία είναι 2 μηνών +, δεν είναι καθόλου καλά.
Έχει σχεδόν τρεις μέρες που είναι κακοδιάθετη, δεν τρώει καθόλου, πίνει μόνο λίγο νεράκι ή γάλα και κοιμάται συνεχώς.
Την παίρνω στην αγκαλιά μου, τη χαϊδεύω, προσπαθώ να παίξω μαζί της μήπως και της φτιάξω τη διάθεση και ξυπνήσει επιτέλους, αλλά τίποτα. Όπου και να την βάλω, κοιμάται και δεν κουνιέται καθόλου. Επίσης φαίνεται να δυσκολεύεται στο περπάτημα και κάθε κίνηση της την κάνει με το ζόρι. Κάποιες φορές που είμαι δίπλα της νιαουρίζει σιγά σαν να πονάει, σαν να υποφέρει. Έτσι νιώθω. Τι να κάνω; Λέτε να είναι κάτι πολύ σοβαρό ή μήπως οφείλεται λόγω της ζέστης; Λέω στον πατέρα μου να την πάμε στο κτηνίατρο (βλέπετε είμαι μόλις 16) αλλά εκείνος λέει πως δεν έχει κτ το ανησυχητικό και πως θα γίνει καλά. Στεναχωριέμαι πολύ για τη Σιλβύ κ είμαι σε απόγνωση. Δεκτή κάθε σας απάντηση!

Ευχαριστώ πολύ!
Nομίζω πως τα ίδια συμπτώματα είχα (Μαυρούλης εδώ) όταν είχε φράξει ο ποπός μου... (δεν το κατάλαβαν στην αρχή, γιατί είναι στη φύση μου να κάθομαι όλη την ώρα σε ένα σημείο, αλλά το κατάλαβαν επειδή όταν περπατούσα δυσκολευόμουν και δεν έτρωγα καθόλου. μια ακόμα μέρα και θα ήμουν νεκρός...)

την καημένη... λυπάμαι πολύ...

Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

H Ατσίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (περίπου 16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 17:08, 17-07-11:

Λυπάμαι πολύ

Καλό της ταξίδι...

Παράθεση

mixalakis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mixalakis
Ο mixalakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O mixalakis έγραψε στις 10:08, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos
Παιδιά το μικράκι μου δεν τα κατάφερε. Έφυγε το μεσημέρι. Πριν λίγο το έμαθα γιατί κοιμόμουν και δε μου το είπε κανείς. Είμαι τόσο στεναχωρημενος κ οργισμένος με τους δικούς μου. Ήθελα τουλάχιστον να την χαιρετήσω, να την δω για τελευταία φορά.

Καλό ταξίδι Συλβάκι μου. Δε θα σε ξεχάσω, το υπόσχομαι! Σ'αγαπαω πολύ μικρούλα μου και συγγνώμη που δε κράτησα το λόγο μου.....
Δεν θέλω να γίνω κακός, αλλά η ευθύνη για τον χαμό αυτής της αθώας ψυχούλας βαραίνει αποκλειστικά τον πατέρα σου!! Απαράδεκτος!! Στη θέση σου θα διαταράσσοταν πολύ οι σχέσεις μου μαζί του.
Ίσως είναι αργά τώρα για τέτοια σχόλια, αλλά αυτή η συμπεριφορά μου θυμίζει "σκληρούς" άντρες που δεν έχουν τον χρόνο και τη διάδεση να ασχοληθούν με "τέτοια" ζητήματα.

Το καλό είναι ότι δείχνεις άνθρωπος με ευαισθησίες και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παρηγορηθείς ωρίσκοντας μια νέα γατούλα να φροντίσεις. Το λιγότερο που μπορεί να κάνει τώρα ο πατέρας σου είναι να σε βοηθήσει σε αυτό...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:27, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis
Δεν θέλω να γίνω κακός, αλλά η ευθύνη για τον χαμό αυτής της αθώας ψυχούλας βαραίνει αποκλειστικά τον πατέρα σου!! Απαράδεκτος!! Στη θέση σου θα διαταράσσοταν πολύ οι σχέσεις μου μαζί του.
Ίσως είναι αργά τώρα για τέτοια σχόλια, αλλά αυτή η συμπεριφορά μου θυμίζει "σκληρούς" άντρες που δεν έχουν τον χρόνο και τη διάδεση να ασχοληθούν με "τέτοια" ζητήματα.

Το καλό είναι ότι δείχνεις άνθρωπος με ευαισθησίες και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παρηγορηθείς ωρίσκοντας μια νέα γατούλα να φροντίσεις. Το λιγότερο που μπορεί να κάνει τώρα ο πατέρας σου είναι να σε βοηθήσει σε αυτό...
Πιστεύεις πραγματικά ότι μπορεί να αλλάξει νοοτροπία ο πατέρας του; Κάθε φορά που θα αρρωσταίνει το γατί που θα παίρνει, θα του λέει ότι θα αναρρώσει από μόνο του και θα πεθαίνει από έλλειψη κτηνιατρικής φροντίδας. Εγώ είμαι υπέρ να μη πάρει καμία νέα γατούλα τώρα γιατί είναι 16 ετών και δεν είναι ανεξάρτητος οικονομικά. Τι θα γίνει αν βρεθεί σε παρόμοια φάση; Θα μπορέσει να ανταπεξέλθει; Αν θέλει γάτα ντε και καλά, ας ταΐζει καμια αδέσποτη. Αλλιώς ας περιμένει μέχρι να γίνει ανεξάρτητος. Οι γάτες και όλα τα υπόλοιπα ζωντανά πλάσματα δεν είναι παιχνίδια να τα αντικαθιστούμε όποτε μας χαλάνε

Παράθεση

spokspok (Ζωή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spokspok
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H spokspok έγραψε στις 11:57, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Πιστεύεις πραγματικά ότι μπορεί να αλλάξει νοοτροπία ο πατέρας του; Κάθε φορά που θα αρρωσταίνει το γατί που θα παίρνει, θα του λέει ότι θα αναρρώσει από μόνο του και θα πεθαίνει από έλλειψη κτηνιατρικής φροντίδας. Εγώ είμαι υπέρ να μη πάρει καμία νέα γατούλα τώρα γιατί είναι 16 ετών και δεν είναι ανεξάρτητος οικονομικά. Τι θα γίνει αν βρεθεί σε παρόμοια φάση; Θα μπορέσει να ανταπεξέλθει; Αν θέλει γάτα ντε και καλά, ας ταΐζει καμια αδέσποτη. Αλλιώς ας περιμένει μέχρι να γίνει ανεξάρτητος. Οι γάτες και όλα τα υπόλοιπα ζωντανά πλάσματα δεν είναι παιχνίδια να τα αντικαθιστούμε όποτε μας χαλάνε
Αρχική Δημοσίευση από mixalakis

Ειλικρινά λυπάμαι για την γατούλα σου.. Καλύτερα όμως να μην πάρεις άλλο ζωάκι απλά και μόνο για να παρηγορηθείς μέχρι τουλάχιστον να μπορείς πραγματικά εσύ ο ίδιος να το φροντίσεις. Όταν παίρνουμε ένα ζωάκι στο σπίτι καλό θα είναι να μπορούμε πρώτα απ'όλα εμείς οι ίδιοι να το φροντίζουμε (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) και στην περίπτωση που για τον φ,χ,ψ λόγο αδυνατούμε να ξέρουμε τουλάχιστον ότι οι γονείς (ή οποιοσδήποτε με τον οποίο συγκατοικούμε) να συμμερίζονται τα θέλω μας, την αγάπη μας προς το ζώο και να είναι σε θέση να μας βοηθήσουν όταν αυτό κριθεί απαραίτητο.

Παράθεση

Nikos (Νίκος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Nikos έγραψε στις 12:09, 18-07-11:

Παιδιά συνέλθετε! Δε πρόκειται να πάρω άλλο ζωάκι, έχω ήδη αρκετά αν και αυτό δε με παρηγορεί και τόσο.
Θέλω να πω, πως δεν είμαι τόσο μα τόσο αναίσθητος και εγωιστής έτσι ώστε να ικανοποιώ μόνο τις δικές μου ανάγκες χωρίς να προσφέρω στο κατοικίδιο μου τα απαραίτητα. Το συγκεκριμένο γατάκι δε το πήρα από κάποιον. Η Luna, η γάτα μου το είχε γεννήσει πριν 2 μήνες. Γέννησε 2 μόνο και έζησε μόνο η Σιλβύ...."Έζησε"........Απλά πιστεύω πως το γατάκι είχε κάποιο πρόβλημα εκ γενετής γιατί δε γεννήθηκε και με τον πιο φυσιολογικό τρόπο καθώς η Luna έμεινε έγκυος σε πολύ μικρή ηλικία, μόλις 7 μηνών. Νομίζω πως αυτό έφταιγε γτ ήταν πολύ ανώριμη έτσι ώστε να γίνει μητέρα. Όπως και να'χει, τώρα δεν αλλάζει τίποτα, η Σιλβύ μου δεν πρόκειται να γυρίσει ξανά πίσω...

Παράθεση

magdalhnh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη magdalhnh
H magdalhnh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H magdalhnh έγραψε στις 07:04, 21-07-11:

επειγον εχω ενα νεογαννητο γατακι μολις 4 ημερων που το βρηκα στα σκουπιδια... το ταιζω με ειδικο γαλατακι κανονικα απλα απο εχθες το βραδυ δεν ειναι καλα δεν κλαιει δεν κουνιετε οπως κουνιωτανε ζωιρα και εχει αδυναμους μυες!!! σας ικετευωωωωωωωω τι να κανωωωωωω????

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 07:35, 21-07-11:

μήπως έχει φράξει ο ποπός του;
εμείς είχαμε πάει στην κτηνίατρο γι' αυτό (δεν μπορούσε να κουνηθει)

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:55, 21-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από magdalhnh
επειγον εχω ενα νεογαννητο γατακι μολις 4 ημερων που το βρηκα στα σκουπιδια... το ταιζω με ειδικο γαλατακι κανονικα απλα απο εχθες το βραδυ δεν ειναι καλα δεν κλαιει δεν κουνιετε οπως κουνιωτανε ζωιρα και εχει αδυναμους μυες!!! σας ικετευωωωωωωωω τι να κανωωωωωω????
Καταρχην δες εδω καποια πραγματα.Ελπιζω να σε βοηθησουν.
Ομως το γατακι πρεπει να παει ιοπωσδηποτε στον κτηνιατρο.

Παράθεση

FOEL

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη FOEL
H FOEL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H FOEL Μια χούφτα γατάκι...! έγραψε στις 11:46, 21-07-11:

Νίκο λυπάμαι πάρα πολύ για τη μικρούλα σου... εγώ έχω ένα μικρούλη ενός μηνών (το βρήκα πεταμένο) και ακόμα το προσέχω πάρα πολύ γιατί τα γατάκια εκεί που τα βλέπεις καλά, την άλλη στιγμή μπορεί να βρίσκονται λίγο πρίν το θάνατο..

Κακάκια δεν είχες παρατηρήσει εαν έκανε? Επόμενη φορά να ξέρεις οτι μπορείς να τα βοηθήσεις τα γατάκια χαιδεύοντας τη κοιλίτσα τους με ένα ζεστό πανάκι και το πωπούλι τους για να ενεργηθούν. Επίσης μπορείς να αγοράσεις απο το φαρμακείο ένα μικροκλύσμα γλυκερίνης για μωρά και να το εφαρμόσεις. Δεν είναι επικύνδυνο για τα γατάκια και είναι εύκολο πολύ στην εφαρμογή του). Επίσης να έχεις υπόψιν σου οτι πολλοί κτηνίατροι αν δούν μικρό γατάκι και ειδικά νεαρό πολύ άτομο να ενδιαφέρεται, έχουν κατανόηση και συχνά δε ζητούν χρήματα ή ζητούν πολύ λιγότερα απο ότι κανονικά...Σε κάθε περίπτωση είναι άνθρωποι πολύ ευαισθητοποιημένοι με τα ζώα και κανείς δε θα σου αρνηθεί να το φροντίσει).

Και πάλι λυπάμαι πολύ.... είναι πολύ άσχημο το συναίσθημα να θές να βοηθήσεις και να μήν τα καταφέρνεις...
Δώσε την αγάπη σου επί 2 στην επόμενη ψυχούλα!

Παράθεση

3stela3 (στελλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3stela3
H στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H 3stela3 η εμμα!ειναι βασσιλισα και αγαπημενη! έγραψε στις 13:22, 21-07-11:

λυπαμαι,για την γατα σου,η γνωμη μου ειναι να μην παρεις αλλο ζωακι αν δεν εχουν στο σπιτι σου ολοι την αγαπη που χρειαζεται ενα ζωο,αρα και την φροντιδα.αυτο να το κανεις οταν ανεξαρτητοποιηθεις.και καλο ειναι να συζητουν τα μελη μιας οικογενειας για την αποκτηση και την φροντιδα ενος κατοικιδιου.νασαι καλα.

Παράθεση

monica-ektoras (monica)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη monica-ektoras
H monica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H monica-ektoras έγραψε στις 14:44, 21-07-11:

Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να ζητάς βοήθεια από ένα blog και όχι από γιατρό...Δεν το λέω για τον Νίκο που είναι και μικρός αλλά γενικά το έχω δεί πολλές φορές εδώ...έχω και εγω άποψη για τέτοια θέματα, εμπειρικά, αλλά μόνο ικασίες είναι και στην τελική φοβάμαι πολύ να πάρω τέτοια ευθύνη για μια ψυχούλα..
Το στέκι είναι εξαιρετικό για συμβουλές σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα θέματα που μπορεί να μας απασχολούν και για χιλιάδες συμβουλές...
Όμως δεν υπάρχει δεύτερη σκέψη όταν το γατάκι δεν είναι καλά..Κατευθείαν κτηνίατρο, γιατί και τα δευτερόλεπτα μετράνε..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 21:57, 21-07-11:

Είναι σημαντικό να κάνει κακά και να παρατηρήσεις μην τυχόν υπάρχουν σκουλίκια, αν είναι νερουλά ή σκούρα. Πρόσεξες τίποτα παράξενο ή άξιο λόγου πριν αρχίσει το γατάκι να κάθεται άτονα? Αυτές είναι απαντήσεις που θα βοηθήσουν και τον κτηνίατρο που καλό θα ήταν να το πας να το δει.

Σας ευχόμαστε περαστηκά.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 02:12, 22-07-11:

λυπαμαι για το γατακι που χαθηκε κι ευχομαι να πανε ολα καλα στο αλλο το μικρουλι,αλλα χωρις κτηνιατρο δυσκολο.απ την αλλη ομως δεν ειμαστε εδω για να κρινουμε,ολοι κανουμε οτι μπορουμε,αλλοι εχουν τη δυνατοτητα να πανε σε κτηνιατρο αλλοι οχι,ουτε ολοι εργαζονται,ουτε υπαρχουν σ ολα τα μερη της ελλαδας κτηνιατροι,γενικα γιατροι,οσο για τον πιτσιρικα που πεθανε το γατακι του θα ρθει μια μερα που θα χει πολλα δικα του,για την ωρα τα φροντιζει οσο μπορει,αδικο ειναι να κρινουμε,δε ξερω και πολλα 16χρονα να κανουν τα παντα για τα ζωα οπως ο φιλος μας,συνηθως μ ενα κινητο στο χερι ειναι και μες το fb,οποτε μια χαρα το χειριστηκε,κι ας μην τα καταφερε στο τελος με το να του δημιουργουμε ενοχες δεν αλλαζει κατι!

Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 09:16, 22-07-11:

Πολύ σωστά τα λες!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους