Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,294 εγγεγραμμένα μέλη και 719,323 μηνύματα σε 22,796 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 112 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς ελέγχετε πόσο τρώει το καθένα;

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 14:43, 06-02-13:

Οι έχοντες περισσότερα του ενός γατάκια πως διασφαλίζετε πόσο τρώει το καθένα τους; Βλέπω τώρα πως τα δικά μου τρώνε τόσο από το δικό τους μπωλ όσο και από του άλλου. Πως θα ελέγχω ότι τρώνε και τα δύο τη σωστή ποσότητα, έτσι ώστε και να μην παχύνουν και να μην τρώει το ένα περισσότερο εις βάρος του άλλου; Αφήστε δε που με αυτόν τον τρόπο δεν μπορούν να τρώνε ξεχωριστή τροφή... Για παράδειγμα δίνω τώρα και στον Όρφι τροφή για στειρωμένα, ευτυχώς είναι για γατάκια, αλλά σκέφτομαι να ανέβω να του πάρω απλή kitten. Έχω μπερδευτεί. Να τα χωρίσω δεν έχει νόημα, το δοκίμασα, γιατί δεν το τρώνε όλο με τη μία, τρώνε σταδιακά. Και όταν με το καλό μένουν όλη μέρα στον ίδιο χώρο (τώρα που λείπω τα χωρίζω) πως θα ξέρω τι έχει φάει το καθένα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 14:51, 06-02-13:

Ωχ.... δύσκολο αυτό.
Εγώ δεν έχω βρεί μόνιμη λύση, όπως τα λες είναι. Αυτό που κάνω είναι να τα παρατηρώ λιγάκι για να δω αν παίζεται κανένα παιχνίδι εξουσίας , και προσέχεις φυσικά αυξομειώσεις στο βάρος τους κλπ.
Εμένα τρώνε και από το ίδιο πιάτο, όταν τους έβαζα χωριστά τρώγανε μαζί από το ένα, κι όταν τελείωνε μαζί από το άλλο..
Σε ειδικές περιπτώσεις, π.χ. αν χρειαστεί ειδική τροφή κάποιο για ένα διάστημα, δυστυχώς πρέπει να είσαι από πάνω, χωριστά δωμάτια, να τα μαζεύεις μόλις σταματήσουν, και να τα ξαναβγάζεις μετά..
Αν πάντως κάποιος έχει βρει καμιά σούπερ λύση, πραγματικά, θα ήταν σωτήριο να τη μάθουμε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 15:17, 06-02-13:

Με 7 γατες +ενα φιλοξενουμενο ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρη για τιποτα!!
απλα βαζω τη τροφη για 8 γατια χωρισμενο σε 8 πιατακια και για 1-2 λεπτα καθομαι απο πανω ωστε αν καποιο παει και τρωει στο ιδιο πιατο με το αλλο να το βαλω στη θεση του..
απο κει και περα οταν του χρονου θα πρεπει 2 απο τα 7 να φανε senior εκει λογικα θα τα χωριζω και οσο φανε..
κι εγω στην αρχη τρελαινομουν με αυτο το θεμα αλλα στην ουσια οταν εχεις πανω απο 2 γατες(γιατι τις 2 πλεον μπορω και τις κουμανταρω πανευκολα στο θεμα φαι) δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 16:15, 06-02-13:

Ωραιο το θεμα σου Φωτεινη. και εγω ηθελα να ρωτησω γιατι εχω το εξης θεμα η Χουανιτα ειναι 4 μηνων και αστειρωτη ο Μακ περιπου 1 χρονου και ειναι στειρωμενος οποτε τους βαζω διαφορετικη τροφη και γινεται μπερδεμα. Ο Μακ παει και τρωει απο της Χουανιτας η Χουανιτα απο του Μακ επισης πανε και στα δικα τους πιατα... και γινεται χαμος!

Παράθεση

erica

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη erica
H erica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H erica έγραψε στις 15:20, 08-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Οι έχοντες περισσότερα του ενός γατάκια πως διασφαλίζετε πόσο τρώει το καθένα τους; Βλέπω τώρα πως τα δικά μου τρώνε τόσο από το δικό τους μπωλ όσο και από του άλλου. Πως θα ελέγχω ότι τρώνε και τα δύο τη σωστή ποσότητα, έτσι ώστε και να μην παχύνουν και να μην τρώει το ένα περισσότερο εις βάρος του άλλου; Αφήστε δε που με αυτόν τον τρόπο δεν μπορούν να τρώνε ξεχωριστή τροφή... Για παράδειγμα δίνω τώρα και στον Όρφι τροφή για στειρωμένα, ευτυχώς είναι για γατάκια, αλλά σκέφτομαι να ανέβω να του πάρω απλή kitten. Έχω μπερδευτεί. Να τα χωρίσω δεν έχει νόημα, το δοκίμασα, γιατί δεν το τρώνε όλο με τη μία, τρώνε σταδιακά. Και όταν με το καλό μένουν όλη μέρα στον ίδιο χώρο (τώρα που λείπω τα χωρίζω) πως θα ξέρω τι έχει φάει το καθένα;
εμενα μολις τους σερβιρω το τρωνε ολο και μετα φευγουν...!τους δινω 3 γευματα.
αυτο το πετυχα επειδη καποτε χρειαστηκαν διαιτα γιατι ειχαν παχυνει...ετσι λοιπον τουσ ειχα στην πεινα και σιγα σιγα εμαθαν να το τρωνε ολο και μετα να φευγουν!!
ΥΣ 3 μωρακια εχω!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 15:44, 08-02-13:

Χαίρομαι που κάποιος έθιξε το αιώνιο θέμα κ μερικοί έχουν κ καλές ιδέες...εγώ είμαι σίγουρη ότι η μικρή μου τρώει το φαγητό κ του άλλου (είναι ΠΑΜΦΑΓΟ), μόνο αν τους δώσω κονσέρβα καμιά φορά που τη μοιράζω στα 2 τρώει ο καθένας τη μερίδα του γιατί την τελειώνουν επιτόπου. Ενώ έχουν δύο μπολάκια κ βάζω ίδια τροφή, εννοείται ότι τρώνε από το δικό τους κ σε λίγο κι από του άλλου, δεν τη γλυτώνουμε. Ο μεγάλος έχω την εντύπωση ότι έχει αδυνατίσει κιόλας, είτε γιατί αναπτύσσεται κι άλλο είτε γιατί μένει νηστικός! Δεν πειράζει, στειρωμένα είναι, λίγη δίαιτα τους κάνει καλό...Η μόνη λύση που έχω βρει όταν πρέπει το ένα από τα 2 να φάει κάτι ειδικό (π.χ. να φάει λίγο για να πάρει κάποιο φάρμακο) ή συγκεκριμένη ώρα, το άλλο να είναι κλεισμένο σε άλλο δωμάτιο με το δικό του φαγητό (ή χωρίς).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους