Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,292 εγγεγραμμένα μέλη και 719,323 μηνύματα σε 22,796 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 147 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ξηρά τροφή σε συσκευασία ή χύμα;

Luna και Snoopy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Luna και Snoopy
H Luna και Snoopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H Luna και Snoopy έγραψε στις 13:05, 11-07-09:

Λοιπον,εχω ενα προβληματακι με τη Σνουπιτσα μου.Οταν τη βρηκα δεν ετρωγε καθολου ξηρη τροφη,ετρωγε μονο κονσερβες.Τωρα της δινω 2-3 φορες το μηνα κονσερβα και ως καθημερινο γευμα ξηρη τροφη.Το προβλημα ειναι οτι της παιρνω ξηρη τροφη σε συσκευασια αλλα δεν με συμφερει.Της παιρνω τη purina one kitten αλλα τα 800g κοστιζουν 4,65 ευρω,ειναι ομως καλης ποιοτητας.Ετσι σκεφτηκα να της παρω χυμα ξηρη τροφη,αλλα καλης ποιοτητας.Θα ηθελα να μου πειτε αν καλυτερη ειναι η χυμα η' η συσκευασμενη,και αν ξερετε καποια καλη χυμα τροφη(που να την τρωνε οι ιδιοτροπες γατες).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ntontini (Κωνσταντίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ntontini
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.

H Ntontini έγραψε στις 13:28, 11-07-09:

Εγω θα σου προτεινα να παρεις τροφη σε συσκευασια.Συνηθως οι τροφες χυμα δεν ειναι καθαρες.Εννοω οτι ποιος ξερει τι ζωιφυο παει και μπαινει εκει μεσα και γενναει κτλ.Η γνωμη μου...ας ειναι ακριβη αλλα ειναι καλη και καθαρη.Συμβουλεψου ομως και τους αλλους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Luna και Snoopy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Luna και Snoopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H Luna και Snoopy έγραψε στις 13:33, 11-07-09:

Και εγω συσκευασια προτημουσα,αλλα αυτη η συγκεκριμενη δεν με πολυ συμφερει.Μηπως ξερεις καποια ξηρη τροφη συσκευασιας πιο οικονομικη???

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 13:35, 11-07-09:

καλυτερα ειναι να παιρνεις συσκευασμενη ροφη γιατη τη χυμα εστω και καλης ποιοτητας δεν ξερεις ποτε τηνεχει ανοιξει ή εαν ειναι ληγμενη. Επισης στις καλης ποιοτητας τροφες συμφερει να παιρνεις τις μεγαλες συσκευασιες ερχονται φθηνοτερα ανα κιλο απο οτι οι μικρες συσκευασιες

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 14:48, 12-07-09:

Πιο οικονομικη απο την ΟΝΕ?...χμμ για να δουμε...

Purina TONUS.
Ειναι συσκευασμενη και στοιχιζει περι τα 7-8 Ευρω απο οτι θυμαμαι.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 14:56, 12-07-09:

Νικο, επειδη εχω παρατηρησει οτι ασχολεισαι με τα διατροφικα, πηρα χτες την brit care ξηρα για στειρωμενες γατες, και κονσερβες ιδια μαρκα. ειναι καλη ?

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 15:03, 12-07-09:

https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=33596
https://www.brit-petfood.com/food-for...en-and-rice/63
Nα υποθεσω ειναι αυτη?
Διαβαζοντας τα συστατικα φαινεται πολυ καλη.
Τωρα στη πραξη δεν μπορω να ξερω τι γινεται μιας και καθε ζωο αντιδρα διαφορετικα σε καθε τροφη απ'οτι ενα αλλο.
Δοκιμασε τη για ενα διαστηματα 2-3μηνων στη γατα σου και παρακολουθησε αλλαγες στο τριχωμα,κοπρανα,ενεργεια και στο τελος αποφασιζεις.

Η τιμη της ειναι λιγο χαμηλοτερη απο τις γνωστες royal canin,hills,proplan κτλ σωστα?

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 15:11, 12-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_x
https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=33596
https://www.brit-petfood.com/food-for...en-and-rice/63
Nα υποθεσω ειναι αυτη?
Διαβαζοντας τα συστατικα φαινεται πολυ καλη.
Τωρα στη πραξη δεν μπορω να ξερω τι γινεται μιας και καθε ζωο αντιδρα διαφορετικα σε καθε τροφη απ'οτι ενα αλλο.
Δοκιμασε τη για ενα διαστηματα 2-3μηνων στη γατα σου και παρακολουθησε αλλαγες στο τριχωμα,κοπρανα,ενεργεια και στο τελος αποφασιζεις.

Η τιμη της ειναι λιγο χαμηλοτερη απο τις γνωστες royal canin,hills,proplan κτλ σωστα?

ναι, αυτη ειναι, δεν παιζεσαι ! :up::up:
ωραια, θα τη δοκιμασω οπως ειπες για καποιο διαστημα κ θα παρατηρησω οτι μου ειπες. ειναι οντως λιγο φτηνοτερη απο τις αλλες, αλλα λιγο μη φανταστεις..οι αλλες εχουν 4 ευρω τα 400 γραμ, αυτη ειχει 3 ευρω τα 400 γραμ.
της πηρα τα 400 γραμ να δω αν της αρεσει κ αν ειναι καλη κ βλεπουμε...thanx :cool::cool:

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikos_x έγραψε στις 15:15, 12-07-09:

Oντως σιγα τη διαφορα!
Ααααααχ...απο πουθενα δεν σωζουμε τη τσεπη μας!

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 15:19, 12-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_x
Oντως σιγα τη διαφορα!
Ααααααχ...απο πουθενα δεν σωζουμε τη τσεπη μας!

καποια στιγμη θα σε ρωτησω και για μια αλλη που ηθελα, αλλα το εχω ξεχασει. παντως ειναι ροζ η σακουλιτσα, και απ'εξω εχει 2 γατουλες βιρμανιας...
σορρυ αλλα δε θυμαμαι καθολου πως λεγεται, θα τη βρω κ θα σε ξαναενοχλησω ομως. φιλια

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikos_x έγραψε στις 15:27, 12-07-09:

Oποτε θες ...

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 15:31, 12-07-09:

:up::kiss::kiss:

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:18, 12-07-09:

Ιβάνα εγώ την δίνω στο τέρας μου... τις κροκάτες brit castrate. Είμαι πολύ ευχαριστημένη, και αγοράζω την μεγάλη συσκευασία.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 19:55, 12-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Ιβάνα εγώ την δίνω στο τέρας μου... τις κροκάτες brit castrate. Είμαι πολύ ευχαριστημένη, και αγοράζω την μεγάλη συσκευασία.

α ωραια, για πες λεπτομερειες. καλο τριχωμα? κακα? ποσο παιρνεις την 3.κιλη?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:06, 13-07-09:

Αγοράζω την μεγαλύτερη συσκευασία 7,5 κιλά. Η οποία στην Αθήνα κάνει 28,5?, εδώ μου την φέρνουν με 35?.... (Οπότε και εγώ κανονίζω και την αγοράζω απο την Αθήνα.)

Τρίχα μιά χαρά, και δεν έχασε τόσο όσο συνήθως τώρα το καλοκαίρι... ή την έχασε πιο σταδιακά.. Δεν κατάλαβα δηλ τον κακό χαμό που γινόταν με τα άλλα.... (έχουν μαγιά, αλλά δίνω και εγώ έξτρα, ή και τρώει και απο το φαγητό των άλλων, που δίνω και εκεί)

Κακά.. λογικά καλά.. δεν μπορώ να ξέρω ποιά είναι δικά του ή όχι.. με καταλαβαίνεις!! (εκτός και αν στήσω καρτέρι...)

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να πω είναι ότι μυρίζουν σχετικά πολύ έντονα, οι ίδιες οι κροκέτες. Φυσικά ποτέ δεν τις έχω έτσι στο μπολάκι. Όσες δεν τρώει τις βάζω πίσω στο δοχείο που τις φυλάω.

Αυτά βασικά, τα άλλα τα γράφω στην κριτική. Αν θέλεις να ρωτήσεις και κάτι άλλο πές.....

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 11:02, 13-07-09:

ευχαριστω τζουλια
η τιμη της 7κιλης ειναι πολυ καλη στην αθηνα..απο που την παιρνεις να παω ?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 16:44, 13-07-09:

https://www.ktiniatriki.gr/gr/profile.asp

Έχουν καλές τιμές γενικότερα, και συχνά και προσφορές.Τις συγκεκριμένες κροκέτες το 2κιλο το είχα βρεί -50% έτσι με 10 ευρώ πήρα 4 κιλά αντί για 2.:up:

Παράθεση

ΛΟΛΑ18872

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΟΛΑ18872
H ΛΟΛΑ18872 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

H ΛΟΛΑ18872 έγραψε στις 13:36, 16-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Luna και Snoopy
Και εγω συσκευασια προτημουσα,αλλα αυτη η συγκεκριμενη δεν με πολυ συμφερει.Μηπως ξερεις καποια ξηρη τροφη συσκευασιας πιο οικονομικη???
Εγώ παίρνω Friskies ... 2k=6ευρώ περίπου...
(το adult ,αυτό να της πάρεις κι ας είναι γατάκι)

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 13:42, 16-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
https://www.ktiniatriki.gr/gr/profile.asp

Έχουν καλές τιμές γενικότερα, και συχνά και προσφορές.Τις συγκεκριμένες κροκέτες το 2κιλο το είχα βρεί -50% έτσι με 10 ευρώ πήρα 4 κιλά αντί για 2.:up:

α, το ξερω, ευχαριστω. εκει στο περιστερι παω και εγω κατα καιρους.

Παράθεση

Luna και Snoopy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Luna και Snoopy έγραψε στις 13:42, 16-07-09:

Της ειχα παρει friskies kitten,αλλα δεν το εφαγε.Λιγο,πριν φυγω για της διακοπες θα της παρω μπας και την φαει.

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 11:06, 29-07-09:

Άμα θέλουμε το γατάκι μας να είναι υγιές και να ζήσει χρόνια τότε πρέπει να προσέχουμε πολύ την διατροφη του. Δεν συστήνω τις χύμα τροφές γιατί συνήθως είναι χαμηλότερες ποιοτικός πράγμα πάρα πολύ φυσικό γιατί οι σακούλες έχουν ανοιχτεί πάρα πολύ καιρό και το προιόν έκτός του ότι έχει σκονιστεί έχει χάσει και τα αιθέρια έλαια του και συνεπώς βιταμίνες.

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 22:39, 04-01-13:

Παιδιά, καλή χρονιά σε όλους και όλους!!!!!!!!!
Καθώς τα οικονομικά μου πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο ομολογώ ότι μπαίνω στο πειρασμό να δίνω στα ζουζούνια μου επιπλέον και χύμα τροφή για στειρωμένα. Το ερώτημα είναι αν όντως τα pet shop λένε την αλήθεια ότι η τροφή είναι για στειρωμένα; Η τιμή είναι η μισή από τη συσκευασμένη τροφή...Καμία γνώμη;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:44, 04-01-13:

Υπαρχουν συστατικα που πρεπει να περιεχει η τροφη για στειρωμενα γατια σε συγκεκριμενες ανολογιες. Γνωριζοντας αυτα τα συστατικα και τις αναλογιες τους μπορουμε σιγουρα να ψαξουμε να βρουμε κατι φθηνωτερο. Θα σε συμβουλευα να κανεις μια συζητηση με εναν κτηνιατρο που εμπιστευεσαι να σου πει ποια ειναι αυτα τα συστατικα και σε ποιες αναλογιες πρεπει να υπαρχουν. Μετα μπορεις να ρωτησεις σε pet shop που επισης εμπιστευεσαι εχοντας στο μυαλο σου αυτα που εμαθες και να ζητησεις να δεις την συσκευασια απο οπου θα σου βαλουν τροφη χυμα, για να βεβαιωθεις οτι ειναι οντως για στειρωμενα γατια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 23:18, 04-01-13:

Χμ, ενδιαφέρουσα η πρότασή σου.
Επίσης, εννοούσα Καλή Χρονιά σε ΟΛΕΣ και όλους...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    mankam

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δεν τρώει την ξηρά τροφή του! - Από purina
      Το θέμα έχει λάβει 253 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-07-19 στις 12:58.
    • Χαλασμένη ξηρά τροφή; - Από dkat
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-01-17 στις 13:12.
    • Ξηρά τροφή - Από kwsforever
      Το θέμα έχει λάβει 112 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-06-13 στις 19:55.
    • Πόση ξηρά τροφή; - Από ΓΙΟΥΛΗ
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-03-08 στις 14:02.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους