Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,030 εγγεγραμμένα μέλη και 719,299 μηνύματα σε 22,794 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 495 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δάγκωμα ουράς.

tribiani

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tribiani
Ο tribiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O tribiani έγραψε στις 02:28, 27-05-11:

Το γατάκι μου είναι 3 μηνών. Πριν 3 βδομάδες δάγκωσε την ουρά του σε σημείο να αιμοραγεί στην άκρη της. Από τότε έχει περάσει διάφορα στάδια. Την έχει δαγκώσει άλλες 4 φορές στο ίδιο σημείο. Όταν το παθαίνει αυτό είναι σε μεγάλη ανησυχία και μετά την κουνάει παράξενα. Όταν την κοιτάζει εκνευρίζεται και τη δαγκώνει ξανά. Έχω πάει σε 3 κτηνίατρους και θεραπεία δεν έχουμε δει. Γνωρίζω πως υπάρχει κάποιο σύνδρομο στις γάτες. Αν έχει κάτι τέτοιο το γατάκι είτε θα πρέπει να του κόψουμε την ουρά ή να παίρνει χάπια (Prozac) με αποτελέσματα στη συμπεριφορά του δυσάρεστα... Αυτές τις μέρες δοκιμάζω το πιπέρι στο σημείο εκείνο μήπως και έχουμε κάποιο αποτέλεσμα.
Παρακαλώ οποιοσδήποτε γνωρίζει κάτι πάνω στο θέμα αυτό να βοηθήσει ή να ξέρει κάποιον καλό κτηνίατρο με παρόμοια περιστατικά. Το γατάκι το μάζεψα από το δρόμο για να το σώσω και όχι να αρρωστήσει. Για αυτό αισθάνομαι υπεύθυνος και θέλω να γίνει καλά και να έχει την ουρίτσα του και χωρίς φάρμακα. Παρακαλώ βοηθήστε...

Για λογαριασμό του απεγνωσμένου Fluffy,
Φώτης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Degen (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Degen
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O Degen εμ? έγραψε στις 10:56, 27-05-11:

αυτο δηλωνει ανησυχια.δν ξερω τι να κανεις παντως το να του κοψεις την ουρα δεν θα ηταν καθολου καλο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:07, 27-05-11:

Μήπως το ενοχλεί κάτι;

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 11:09, 27-05-11:

Αν και εγω δεν το γνωριζω το θεμα αυτο θα σου πω τα εξης. Καταρχας το πιπερι θα το απεφευγα διοτι μπορει να καει η μυτουλα του και δευτερον εχω διαβασει οτι η ουρα βοηθαει τις γατες στο να κρατουν καλη ισορροπια κατα τις πτωσεις τους απο αλματα που κανουν...
Ειδα παντως οτι το εχεις ψαξει σε τρεις κτηνιατρους και μου φαινεται περιεργο να μην εχετε βρει καποια λυση

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tribiani

Νεοφερμένος

O tribiani έγραψε στις 12:24, 27-05-11:

Έχω μια υποψία πως τον ενοχλούν πολύ κάποιοι ήχοι και φοβάται. Αυτό βέβαια δεν εξηγεί αυτή τη συμπεριφορά του. Από τότε που τη δάγκωσε πρώτη φορά δεν μπορεί να την "ξεχάσει" καθώς έχει το τραύμα στην άκρη και όπου ακουμπάει τη θυμάται. Μόλις αρχίσει και επουλώνεται η πληγή και κοιμηθεί καλά, επιστρέφει στα φυσιολογικά του.

Εχθές με τις βροντές και τα λοιπά, πράγμα νέο για εκείνον, ήταν πολύ φοβισμένος. Το αποτέλεσμα; Το σπίτι είχε γεμίσει στο αίμα. Του έβαλα πιπεράκι αναγκαστικά γιατί την πείραζε, τον ηρέμησα και ξεράθηκε στον ύπνο. Το πρωί σηκώθηκα και είχαμε τα ίδια. Η ουρίτσα του κόκκινη και παντού αίματα...

Όσον αφορά τους κτηνιάτρους πραγματικά δε με έχουν βοηθήσει καθόλου. Υπάρχει και η υποψία πως στο εμβόλιο οφείλεται αυτή η συμπεριφορά, αφού 2 μέρες μετά ξεκίνησαν όλα, και το γατάκι πριν ήταν μια χαρά. Αφού επισκέφτηκα μια κλινική και έναν ακόμα κτηνίατρο 2 φορές, λύση δεν έχει δοθεί. Του έχουν κάνει ενέσεις κορτιζόνης, αμπούλες (νομίζανε πως ψώρα στα αυτάκια του ήταν υπεύθυνη), μου πούλησαν κολάρο που μόνο τρέλανε το γατάκι (και πάλι έφτανε την ουρά του). Οι λύσεις που ακούστηκαν είναι τρείς : κόψιμο ουράς, χάπια για ένα σύνδρομο που δεν ξέρουμε αν το έχει και πιπεράκι στην ουρά και κάνουμε το σταυρό μας... εγώ βρίσκω και τα τρία πολύ οδυνηρά για το γατάκι και για μένα.

Παράθεση

tribiani

Νεοφερμένος

O tribiani έγραψε στις 12:55, 14-07-11:

Ο Fluffy πλέον είναι μια χαρά. Αισθάνομαι την ευθύνη να γράψω δυο πράγματα γιατί και εγώ εκείνο τον καιρό είχα φρικάρει και θέλω να βοηθήσω σε μελλοντικά παρόμοια προβλήματα.

Η λύση δεν δόθηκε από ΚΑΝΕΝΑ κτηνίατρο. Μόνο από προσωπική έρευνα στο internet, και επειδή είναι και σπάνιο φαινόμενο, αρκετά δύσκολη.

Πρέπει να γνωρίζουμε πως τα γατάκια γενικά πάσχουν από στρες ειδικά όταν τα βρίσκεις μικρά χωρίς τη μαμά τους. Για το στρες βοηθάει πολύ το παιχνίδι, η παρέα και τα χάδια. Πρέπει να κάνετε το γατάκι να νιώσει οικεία.

Κάνοντας αυτά τα πράγματα και αρκετά άλλα, γενικά αφιέρωσα όσο περισσότερο χρόνο μπορούσα στον γάτο μου, ξεπέρασε το πρόβλημά του. Αυτό ισχύει σε πολλές περιπτώσεις από ότι κατάλαβα.

Φροντίστε να καθαρίζετε την πληγή με λίγο νεράκι συχνά. Να παίζετε πολύ μαζί του να διοχετεύει την ενέργειά του. Να τον έχετε πάνω σας να σας μυρίζει κάνοντας μασάζ και όταν έλειπα εγώ του άφηνα την μπλούζα μου να την μυρίζει ή να κοιμάται πάνω. Μια βολτίτσα σε καμία αυλή αν έχετε να ξεχαστεί εξευρευνόντας. Γενικά ότι μπορείτε να το κάνετε να νιώσει καλά.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,698 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:41, 14-07-11:

Πολυ χαιρομαι που τελικα ολα πηγαν καλα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ατσίδας
H Ατσίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (περίπου 16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 17:26, 17-07-11:

Σε ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες. Πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να σκεφτώ πως όλα αυτά γίνονται από το στρες του

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 00:28, 22-07-11:

μπράβο..............
τι άλλο να θέλουν; αγάπη και χαδάκια!!!!!!!!!!!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 08:49, 22-07-11:

Δεν θα μπορούσε ένας κτηνίατρος σε μία τέτοια περίπτωση και μέχρι να ηρεμήσει το γατάκι και να βρει τους ρυθμούς του να του δέσει κάπως την ουρά (με έναν επίδεσμο ίσως) ώστε να μην μπορεί να την πληγώσει. Και αυτοί οι γιατροί πια κατ' ευθείαν στα φάρμακα ρε παιδί μου. Καλά για να μην πω για το κόψιμο, κάποιοι χρησιμοποιούν μεθόδους αιώνων πίσω, ότι πονάει ή το κόβουμε ή το βγάζουμε. Έλεος δηλαδή!

Παράθεση

tribiani

Νεοφερμένος

O tribiani έγραψε στις 03:39, 23-07-11:

Αμα το δέσεις στο γατάκι, θα το ενοχλεί και θα το βγάλει αμέσως. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το κάνεις να αισθανθεί καλά και να το αφήσει να επουλωθεί μόνο του. Ούτε τα κολάρα κάνουν για γατάκια, τα εκνευρίζουν πολύ...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ενόχληση στη βάση της ουράς - Από black_sherlock
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-02-15 στις 08:24.
    • Το κούνημα της ουράς... - Από Ξένια1712
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-03-09 στις 12:12.
    • Τι σημαίνει το τρεμούλιασμα της ουράς; - Από Δράξη
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-06-06 στις 13:53.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους