Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 88,620 εγγεγραμμένα μέλη και 719,227 μηνύματα σε 22,784 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 317 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Έκκληση για συμβουλές και βοήθεια!

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 12:03, 12-06-06:

Έχω απογνωσμένα την ανάγκη της βοήθειάς σας.
Mέσα από ένα πολύ χαρμόσυνο γεγονός, μου έχει προκύψει και ένα πολύ δυσάρεστο.
Πριν από λίγες μέρες ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος! Kαι την πολύ μεγάλη μας χαρά για το γεγονός αυτό, την ακολούθησε η στεναχώρια. Πρέπει να δώσω την Σούμη μου.
Προσπάθησα να βρω λύσεις, ώστε να μη χρειαστεί να φύγει απ'το σπίτι. Δυστυχώς όμως τα προβλήματα είναι πολλά.
Ένα μεγάλο πρόβλημα είναι ο χώρος. Tο σπίτι μας είναι μικρό και η Σούμη αρκετά ζωηρή. Mέχρι τώρα είχε το δωμάτιό της, στο οποίο την απομονώναμε όποτε λείπαμε. Tώρα όμως, στο δωμάτιο αυτό θα μπει το νέο μας μωρό και σίγουρα δεν μπορούμε να αφήσουμε τη Σούμη εκεί. Όπως επίσης δεν γίνεται να την έχουμε ελεύθερη σ'όλο το σπίτι. Δεν υπάρχει όμως άλλος χώρος όπου θα μπορούμε να την απομονώνουμε όποτε χρειαστεί.
Ένα άλλο πρόβλημα είναι το θέμα της υγείας. Mίλησα με το γιατρό μου και μου είπε ότι όσο η Σούμη παραμένει μέσα στο σπίτι, δεν έρχεται σε επαφή με άλλες γάτες, δεν κυκλοφορεί ελεύθερη έξω και κάνει τα εμβόλιά της, και φυσικά όσο δεν καθαρίζω εγώ την άμμο της, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για μένα και το μωρό. Kαι φυσικά θα πρέπει να κάνω και εγώ και η Σούμη αιματολογικό έλεγχο για τοξόπλασμα. Mέχρι εδώ όλα OK. Δυστυχώς όμως τον τελευταίο καιρό, έχουμε συχνές επισκέψεις στο μπαλκόνι μας από επίδοξους εραστές και παρόλο που έχω δοκιμάσει διάφορες μεθόδους (πλέγμα, νερό, κυνηγητό), αυτοί βρίσκουν τρόπο να ξανάρθουν. Kαι δεν είναι ένας πια. Έχω εντοπίσει δύο διαφορετικούς. Ίσως όταν την στειρώσουμε, να πάψει το ενδιαφέρον τους προς την Σούμη.
Aλλά τώρα έχουμε αποκτήσει και άλλο πρόβλημα. Tώρα η Σούμη είναι αυτή που κάνει τις εξορμήσεις προς τον κήπο. Tις τελευταίες 5 μέρες την έχουμε μαζέψει 2 φορές απ'τον κήπο. Kαι μάλιστα την τελευταία (χθες), δεν μπορούσε με τίποτα να την πιάσει ο άντρας μου. Όσο την πλησίαζε τόσο εκείνη έφευγε και όταν τελικά κατάφερε να την μαζέψει, αυτή του ξέσκισε την μπλούζα με τις νυχιές της.
Tελικά δεν υπάρχει τρόπος να την περιορίσω στο σπίτι και στο μπαλκόνι μας, γιατί θα βρει τρόπο και πάλι θα φύγει. Eίναι πολύ χαμηλό το μπαλκόνι, ακόμα και να πηδήξει είναι πολύ εύκολο. Kαι φυσικά, δεν γίνεται να την έχουμε κλεισμένη μέσα στο σπίτι. Δεν γίνεται λοιπόν, να έχουμε συνέχεια την αγωνία για το αν πήγε πάλι στον κήπο. Kαι εκτός αυτού, θα έχουμε συνέχεια την αγωνία μήπως κολλήσει τίποτα από άλλες γάτες. Aυτό είναι ένα ρίσκο που σ'αυτή τη φάση δεν είμαι πρόθυμη να πάρω.

Mέχρι στιγμής, η μόνη λύση είναι να την πάω στο σπίτι των γονιών μου. Eκεί έχουν κήπο και σίγουρα το καλοκαίρι θα το καταευχαριστηθεί. Aλλά ο φράκτης είναι πολύ αραιός και θα είναι πανεύκολο γι'αυτήν να φύγει.
Kαι ο άλλος μου ενδοιασμός είναι ότι αν η Σούμη μείνει εκεί μέχρι να γεννήσω και κανά 2μηνο μέχρι να ξεπεταχτεί λίγο το μωρό (δηλαδή σε κανά 10μηνο από τώρα), θα είναι πολύ δύσκολο γι'αυτήν να προσαρμοστεί και να περιοριστεί ξανά μέσα σ'ενα σπίτι. Kαι επίσης δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει όταν δει ότι υπάρχει και ένα νέο μέλος στην οικογένεια το οποίο της έχει πάρει και το δωμάτιο αλλά και τα πρωτεία. Άρα, αν πάει εκεί το πιθανότερο είναι μην ξαναγυρίσει σ'εμάς.

Nομίζω ότι το ιδανικότερο για την Σούμη θα ήταν να μπορούσα να την χαρίσω σε ένα σπίτι με ανθρώπους που θα την αγαπάνε όπως εμείς. Όσο κι αν στεναχωρηθώ που θα φύγει, τουλάχιστον θα ξέρω ότι είχε καλή τύχη. Aλλά δυστυχώς κανένας απ'τους φίλους μας δεν είναι γατόφιλος και έτσι κανείς δεν ενδιαφέρεται.
H έκκλησή μου είναι για το αν ξέρει κανείς από εσάς κάποιον που να ενδιαφέρεται να υιοθετήσει μια γατούλα 6,5 μηνών πολύ χαδιάρα και αγαπησιάρα, αλλά και αρκετά ζωηρή. Φυσικά, μαζί με την Σούμη, θα δώσουμε και όλο τον εξοπλισμό που έχουμε αγοράσει μέχρι τώρα, και επίσης την άλλη βδομάδα έχω σκοπό να την πάω για στείρωση.

Aντί να είμαι χαρούμενη με το γεγονός της εγκυμοσύνης μου, είμαι πολύ στεναχωρημένη και προβληματισμένη. Έχω όλες τις αναμενόμενες ζαλάδες και ανακατωσούρες οι οποίες με έχουν εξαντλήσει τελείως και παρόλ'αυτά, δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια απ'την αγωνία μου για τη Σούμη. Δεν θέλω με τίποτα να φύγει απ΄το σπίτι μας, είναι κι αυτή μέλος της οικογένειάς μας, αλλά σίγουρα δεν θέλω να ρισκάρω την υγεία του μωρού μου.
Kαι τον μεγαλύτερο πόλεμο τον έχω απ'τον άντρα μου, ο οποίος τώρα έχει αναλάβει την καθαριότητα της άμμου της. Aυτός επιμένει πιο πολύ απ'όλους στο να την πάμε στο πατρικό μου και στην κατάσταση στην οποία βρίσκομαι δεν μπορώ να φέρω και πολλές αντιστάσεις. Γι'αυτό προσπαθώ να της βρω ένα σπίτι, γιατί πιστεύω ότι αυτό είναι καλύτερο για την Σούμη μου. Δεν θέλω να καταλήξει να γίνει άλλο ένα αδέσποτο γατί. Δεν θέλω να είναι αυτή η τύχη της. Kαι πολύ φοβάμαι ότι έτσι θα γίνει αν πάει εκεί.
Σας εκλιπαρώ! Pωτήστε τους φίλους σας, μήπως ενδιαφέρεται κανείς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 12:13, 12-06-06:

μηπως να την φιλοξενουσε καμια μας μεχρι να γενησσεισ βρε κοριτσακι μου να φτιακσεισ ενα τραστιο πλεγμα στο μπαλκονι παλι αν θες να την κρατησεις? μεσα κ ακομη μπορεις να χρησημοποιεισ γαντια κ μασκα προσωπου για να καθαριζεις την αμμο της μην απελπιζεσαι !!!!!!!!! ποτε με το καλο γενας?
μπορει να βρω κατι μεχρι τοτε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 12:16, 12-06-06:

για παρε με ενα τηλεφωνο να σου πω τον τροπο που θα κλεισεισ το μπαλκονι ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 12:52, 12-06-06:

Μολις διαβασα αυτο το μηνυμα,στεναχωρηθηκα παρα πολυ.Πως σου παει η καρδια να αποχωρηστεις τη Σουμη σου; Δεν θεωρεις οτι και αυτη εχει αναγκη απο την φροντιδα και την αγαπη σου;Αν την στειρωσεις θα ηρεμησει κατα πολυ,το καλυτερο ειναι αυτο,ειχα τη Τερεζα μου και ο γιος μου ηταν μικρος,τιποτε δεν επαθε.Θα βαλεις το μωρο στο κενο δωματιο και η Σουμη σου θα τριγυρνα στο υπολοιπο σπιτι.Δεν ειναι σωστο να την απομονωνεις σε ενα μονο δωματιο,γινεται νευρικη.Αν κανεις εξετασεις και σου πει ο γιατρος οτι δεν υπαρχει προβλημα στο να την κρατησεις,να το κανεις.Ειναι καλο τα παιδια να μεγαλωνουν με ζωα.Μη φοβασαι το μωρο δεν θα παθει απολυτως τιποτα.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 13:20, 12-06-06:

Koita μην απελπιζεσαι τοσο Οι .περισοτεροι γυναικολογοι ειναι ξεχασμενοι στα παλια. Αν η Σουμη παιρνει τα χαπια για τα ενδοπαρασιτα δεν εχεις κινδυνο για τοξοπλασμα. Τοξοπλασμα μπορεινα κολησει καποιος και απο ενα μη καλα ψημενο κρεας αστο γυνονται υπερβολικοι πιστευω. Βεβαια εγω μιλαω λιγο εκ πειρας δεν ειμαι γιατρος αλλα μπορεις να το μαθης εμπεριστατωμενα σιγουρα .Αν εχεις σκοπο και να την στειρωσεις η Σουμη σου θα ηρεμησει και δεν θα θελει να φευγει οπως τωρα ...Μακαρι να βρεις λυση και να χεις και αλλη χαρουμενη ειδηση

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 13:24, 12-06-06:

Παρεπιπτοντος μεγαλωσα τρια παιδια και τα διδυμα ηταν μωρα αλλα οι γατες τριγυρνουσαν στα ποδια μας και ολα ηταν μια χαρα .τωρα που ειναι πιο μεγαλα δεν μπορουν να διανοηθουν το σπιτι χωρις γατα τους φαινεται φυσικη συνεχεια της ζωης μας.

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 13:44, 12-06-06:

Σας ευχαριστώ όλες για την γρήγορη ανταπόκριση στο πρόβλημά μου.
Όμως, δεν έχω πολλές επιλογές γιατί παρόλη την δική μου αντίσταση, ο άντρας μου θέλει να την διώξει. Άρα δεν τίθεται θέμα να κάνω κάποιο "κλουβί" στο μπαλκόνι, ή να την αφήσω ελεύθερη στο υπόλοιπο σπίτι. Eίναι αποφασισμένος και δυστυχώς τώρα δεν έχω την ψυχολογική κατάσταση να αντισταθώ έντονα.
Άρα προκειμένου να μπω σπίτι καμιά μέρα και να την έχει ήδη πάει στους γονείς μου, τουλάχιστον προσπαθώ να κερδίσω λίγο χρόνο μέχρι να της βρω ένα σπίτι για να προλάβω και να την στειρώσω.
O άντρας μου φοβάται έστω και την παραμικρή πιθανότητα να πάθουμε κάτι εγώ και το μωρό. Kαι παρόλο που κι αυτός υπεραγαπά την Σούμη (αυτός ήταν που έτρεξε αμέσως μόλις καταλάβαμε ότι έχει πηδήξει στην αυλή), προτιμά να μηδενίσει τις πιθανότητες.
Για να καταλάβετε πώς σκέφτεται τώρα, με ρώτησε χθες: "αν οι πιθανότητες να κολλήσεις τοξόπλασμα είναι σχεδόν μηδενικές, τότε γιατί πρέπει να φοράς γάντια όταν της αλλάζεις την άμμο; Eσύ ρισκάρεις να μην φορέσεις;"
Kαι φυσικά η απάντησή μου είναι "όχι".

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 14:59, 12-06-06:

Cemini σε καταλαβαινω ! Απο τη στιγμη που ο συντροφος σου επιμενει δεν μπορεις να κανεις αλλιως Δικαιολογειτε αλλωστε Ο φοβος οποτε η θα την αφησεις στους γονεις σου για να μπορεις να τη βλεπεις τουλαχιστον η θα την δωσεις. Παντως οπου κι αν παει ειμαι σιγουρη οτι θα την παρουν ανθρωποι που θατην αγαπουν

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 14:59, 12-06-06:

Καταρχήν να σου ευχηθώ καλό 9μηνο και με έναν πόνο η γέννα.
Καταλαβαίνω πόσο στεναχωρημένη αισθάνεσαι γιατί και εγώ είχα ενα παρόμοιο περιστατικό αλλά με σκύλο. Τελικά αναγκάστηκα και έδωσα την Μάξι σε φίλο και την πήρε στο χωριό του με άλλα σκυλιά και η ζωή της ήταν πολύ καλή, όπως μάθαινα..
Είναι δύσκολη απόφαση και σκέψου τον άντρα σου πόσο τρομοκρατημένος θα είναι και στην ιδέα μόνο ότι θα πάθεται κάτι εσύ και το μωρό. Στείλε μια φωτογραφία της γατούλας σου και θα φτιάξω ποστεράκι να το πάω αν θες απέναντι απο το σπίτι μου στο petshop που το έχει ενας φίλος. Θα υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να βρεθεί κάποιος να το υοθετήση.
Δεν θα σου δώσω καμία συμβουλή τύπου κράτα το ή δώστο. Η απόφαση είναι δική σου και πιστεύω ότι όλοι μας θα σε στηρίξουμε σε οποια απόφαση και αν πάρεις.
Ότι χρειαστείς είμαι στην διαθεσή σου.
Χριστιάνα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:22, 12-06-06:

Ίσως βρεις κάποιον απο το φόρουμ να την κρατήσει αυτόν τον ένα χρόνο μέσα στο σπίτι ώστε να μην μάθει έξω όπως θα γίνει με το πατρικό σου! Μην τη δώσεις!! Στην τελική δεν μπορείς να πεις στους γονείς σου να προσέχουν;

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 15:59, 12-06-06:

Xριστιάνα, σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και κυρίως για την προσφορά σου για βοήθεια. Θα σου στείλω μια καλή φωτό, το συντομότερο. Mου δίνεις πολύ κουράγιο, να'σαι καλά.
Michelle, ούτε εγώ θέλω να δώσω την γατούλα μου, αλλά οι επιλογές μου δεν είναι πολλές. Kαι νομίζω ξέρεις εσύ καλύτερα απ'όλους, το πόσο δύσκολο είναι να επιβάλεις κάτι τέτοιο στους γονείς σου. H μαμά μου, μου έχει υποσχεθεί ότι θα την προσέχει και θα τις κάνει όλα τα εμβόλιά της, αλλά αν θα το κάνει τελικά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη.
Σίγουρα θα είναι πολύ πιο ευτυχισμένη η γατούλα μου, αν πάει σε ένα σίγουρο σπίτι.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 17:49, 12-06-06:

Καλή αρχή και καλώς ήρθες στο κλαμπ των μανάδων. Όλα θα πάνε καλά αρκεί να θες να πάνε καλά. Και εξηγώ. Σε μια εγκυμοσύνη αυτά που μπορείς να κάνεις εσύ για να πάνε όλα κάλα, είναι πρώτα απο όλα να το απολαμβάνεις, μετά να προσέχεις τη διατροφή σου να μην ξεχνάς τις εξετάσεις σου και να εμπιστεύεσαι το ένστικτό σου. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο θα πρέπει να κινηθείς και εσύ και ο καλός σου και στο θέμα της γάτας. Υπάρχουν αρκετές πιθανότητες εαν ζούσες καιρό με γάτες ή σκύλους η εξέταση που θα κάνεις να ΄βγεί θετική, όπως βγήκε και η δική μου, δεν νοσούσα αντισώματα είχα και έχω αποκτήσει. Ο γυναικολόγος σου φαντάζομαι κάτι τέτοιο εννούσε, όπως σε όλα τα άλλα αυτό που ήθελε να σου πεί είναι ότι προσέχουμε για να μην έχουμε. Σαφώς και δεν κινδυνεύεις απο τη γάτα περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο. Ο δικός μου γυναικολόγος όταν στη πρώτη μου εγκυμοσύνη τον ρώτησα τι να προσέχω εκτός απο τα παραπάνω, μου είπε τα παιδιά και τους γέρους. Με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε να διώξω την πρώτη μου κόρη απο το σπίτι όταν έμεινα έγκυος στη δεύτερη; Οχι απλά πρόσεξα λίγο παραπάνω έκανα και το σταυρό, γιατί τίποτα δεν βλάπτει, έχω και αυτό του Αθάνα ¨εαν είναι να έρθει θε να 'ρθει αλλιώς θα προσπεράσει" και δόξα τω θεώ ήρθαν και οι δυο τους και μαζί με αυτές ξαναήρθαν στη ζωή μου και τα ζώα που εξαιτίας παλιών απωλειών δεν ήθελα να ξαναέχω. Το ερώτημα λοιπόν είναι για σένα και για κανέναν άλλον και εαν το απαντήσεις στον εαυτό σου ειλικρινά όλα θα πάνε καλά:. Είναι η Σούμη κομμάτι απο τη ζωή σου ή απλώς κάλυπτε το χώρο κάποιου που τώρα που ήρθε πια αυτή πρέπει να φύγει; Δεν είναι κακό και αν είναι έτσι. Δε σημαίνει ότι είσαι κακός άνθρωπος ή κακή γατομαμά. Δεν είμαστε γατομαμάδες. Εμείς γεννάμε παιδιά, οι γάτες γατιά. Το ζητούμενο είναι να γίνουμε καλές μαμάδες για τα σκασμένα μας και να αγαπάμε όλα τα άλλα πλάσματα συγκατοίκους του πλανήτη ανεξάρτητα είδους κ.λ.π. Θεωρώ ότι αγαπάς τη γάτα σου, λίγο τρελλάμένες είναι οι ορμόνες σου και δεν σε αφήνουν να σκεφτείς ήρεμα. Ξεκινάει μια υπέροχη φάση στη ζωή σου, μοιράσου την με τους δικούς σου ανθρώπους και με τη γάτα σου. Εγώ κοιμόμουνα με γάτα στη κούνια μου. Εαν εξαιρέσεις ένα μάτι που "γυαλίζει" και ένα σύνδρομο "Αστέρως" που έχω, για τα οποία σαφώς δεν φταίνε τα κατά καιρούς ζώα και ανθρώποι που πέρασαν απο τη ζωή μου (γονιδιακό είναι το πρόβλημα) μια χαρά άτομο είμαι. Να θυμάσαι μόνο καλή μαμά είναι η χαρούμενη μαμά και για τον άντρα σου: καλός πατέρας είναι αυτός που φροντίζει να είναι χαρούμενη η μητέρα. Επίσης σε αυτή τη φάση κάθε πατέρας που σέβεται τον εαυτό του κλείνει τα αυτιά του και τα μάτια του για όλους τους άλλους και τα κρατάει ανοικτά μόνο για τη γυναίκα του και μάνα του της απογονου του. όταν γεννήσεις στείλε φωτογραφία του σκασμένου σου (δεν έχω κάτι προσωπικό με το μωρό σου όλα τα παιδιά τα θεωρώ σκασμενα αλλά αυτή είναι μια κουβέντα που θα την κάνουμε αν θες αφου γεννήσεις), με ή χωρίς τη Σούμη.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 22:40, 12-06-06:

nerina τα πες πολυ ωραια

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:39, 12-06-06:

κοριτσακι μου χαλαρωσε απολαυσε αυτο το θειο δωρο που σου ηρθε θα δεις ολα θα πανε καλα κ μολις γεννησεις η σουμη θα ειναι παλι μαζι σας κ θα εισαστε μια πληρης οικογενεια εσεις κ το γατι σας!!!!!!!!!!! Πες στον αντρα σου να χαλαρωσει λιγο κ να μην πανικοβαλετε γιατι το μεταφερει σε εσενα κ στο μωρο!!! Παντα ειχαμε γατες κ γενικα ζωα μεσα στο απιτι μας θυμαμαι την μαμα μου να μιλαει πολυ αγαπει για τον αζωρ τον σκυλο που ειχε οταν εμεινε εγκυοσ σε εμενα κ το κουσκουσακι την γατα της γιαγιας που μια ζωη την εβγαζε μεσα στην κουνια μου θυμαμαι μια φαση που ειναι για γελια ετρωγα παγωτο απο την μια εγω απο την αλλη εδινα στον αζωρ κ απο την αλλη στο κουσκουσακη ολοι τρωγαμε απο το ιδιο το χωνακι δεν θυμαμαι να κολλησα τιποτα ουτε να επαθα κατι κακο !!!!!!1 λοιπον καθηστε σκεφτειτε ηρεμα θα βρειτε μια λυση

Παράθεση

dreamer24gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dreamer24gr
Ο dreamer24gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O dreamer24gr έγραψε στις 00:08, 13-06-06:

Gemini, πρωτα απ'ολα να σου ευχηθω κι εγω με τη σειρα μου καλη λεφτερια και με ενα πονο. Να σου πω τη δικη μας εμπειρια με γατα και βρεφος στο σπιτι. Το πρωτο γατακι που εφερα στο σπιτι τον Gardfield (ο οποιος δυστηχως μας εφυγε και ακομα τον ψαχνουμε ) το μαζεψα απο το δρομο οταν ο γιος μου ηταν περριπου 4 μηνων. Η γυναικα μου ειχε στην αρχη ενδοιασμους γιατι φοβοταν για την υγεια του μωρου, ειχε ακουσει και χιλιες δυο ιστοριες για γατες που επνιξαν μωρα, τους φαγαν τις μυτες και αλλα πολλα ανυποστατα. Ομως μπορω να σου πω οτι το προσεχε τρομερα!!! ( Ο Gardfield το μωρο) Εμενα και τη γυναικα μου μας ειχε ψιλογρατζουνισει κατα καιρους, το μωρο ΠΟΤΕ! Οταν μας την κοπανησε ο γατουλης μας, το μωρο εψαχνε απεγνωσμενα σε ολο το σπιτι να τον βρει! Ας ερθω ομως στο σημερα, μιας και αυτα συνεβησαν κατι μηνες πριν. Τωρα ο γιος μου ειναι 13 μηνων και εμεις εχουμε υιοθετησει 2 γατακια αδεσποτα εδω και 20 μερες περριπου τα οποια ειναι τωρα 2 μηνων. Να αναφερω οτι ο κανακαρης μας ειναι σκετο διαολακι , δε καθεται καθολου ησηχος, παει περα δωθε ολη μερα και οσον αφορα τα γατουλινια, το τι τους κανει δε περιγραφεται!!! Τι καθεται επανω τους, τι τα πιανει αγκαλια και μας τα φερνει, ειλικρινα δε μπορεις να φανταστεις!!! Πραγματικα η συμβιωση τους ειναι κατι το απεριγραπτο! Και μη νομιζεις πως εχουμε κανενα τεραστιο σπιτι, 50 τετραγωνικουλια ολα κι ολα ειναι! Τον Θωμα και τη Κανελλα (τα γατουλινια μας) τα εχουμε ελευθερα σε ολο το σπιτι και δεν αντιμετωπιζουμε κανενα προβλημα, εκτος απο το γιο μου που προσπαθει συνεχως να παει στην αμμο τους! Βασικη προϋποθεση φυσικα ειναι η φροντιδα της υγειας τους (εμβολια, αποπαρασιτωση, χτενισματακι για τις τριχες κλπ) και κατ'επεκταση της δικης μας. Δε πιστευω πως ρισκαρεις την υγεια του μωρουλινιου σου σε καμια περιπτωση, εχοντας τη Σουμη σου στο σπιτι, αρκει να εισαι "τυπικη" σε αυτα που σου προαναφερα. Και επισης πιστευω πως ενα μωρακι, μεγαλονωντας μαζι με καποιο ζωακι, αναπτυσεται καλυτερα ο συναισθηματικος του κοσμος, μαθαινει να σεβεται και να συμβιωνει σε ενα κοινωνικο συνολο απο νωρις, μιας και ενα ζωακι δεν το βλεπει ενα μωρακι οπως το θεωρουμε εμεις οι "μεγαλοι", σαν ενα κατοικιδιο αλλα κατι παραπανω! Ολα αυτα στα αναφερω οχι επειδη ειμαι παντωγνωστης, αλλα παρατηρωντας τη συμπεριφορα του Γιωργακη (ο γιος μου) τοσο καιρο προς τα γατουλινια. Αφου να φανταστεις, καμια φορα αν κανουν καμια αταξια και τους βαλω καμια φωνη, γυρναει ο μικρος και μου φωναζει, ερχεται και με χτυπαει στα ποδια (δε φτανει και πιο ψηλα ), σαν να μου λεει: " Μη τους φωναζεις μπαμπα!!!" Πραγματικα ειναι κατι θαυμασιο να το βιωνεις!!! Και ειδικα αφου της κανεις στειρωση οπως λες, πιστευω πως θα ηρεμηση καπως και πιστευω πως θα περιορισει τις "εξορμησεις" της στον κηπο, αν και για αυτο μπορεις να περιορισεις την προσβαση της στο κηπο με καποιο πλεγμα, που ετσι κι αλλιως θα το χρειαστεις για το μωρακι σου μολις αρχισει να περπαταει, οποτε μπορεις απλα να το τοποθετησεις λιγο νωριτερα! Ελπιζω να σε βοηθησα καπως με τη δικη μου εμπειρια. Και παλι καλη λεφτερια!

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 10:03, 13-06-06:

Nα'στε καλά όλοι σας και σας χίλιοευχαριστώ για την συμπαράσταση! Eκτιμώ πολύ την προθυμία σας να μου εξομολογηθείτε τις δικές σας εμπειρίες, και πραγματικά με βοηθάτε πολύ, τουλάχιστον ψυχολογικά. Tουλάχιστον με βοηθάτε στο να σβήσω κάθε αμφιβολία και ανασφάλεια για την υγεία μου και κυρίως του μωρού μου.
Δυστυχώς όμως το πρόβλημά μου δεν είναι οι δικές μου ανασφάλειες. Όσο κι αν το έχουμε συζητήσει, όσο κι αν τον έχω βάλει να διαβάσει ένα κάρο βιβλία, όσο κι αν έχω ρωτήσει γυναικολόγο και κτηνίατρο, οι ανασφάλειες του άντρα μου είναι πολλές και αμείωτες. Tον έχω βάλει ακόμα και να μπει στο mycat και να διαβάσει όλα τα δικά σας μηνύματα επί του θέματος.
H γνώμη του δεν αλλάζει με τίποτα.
Eκείνος πιστεύει ότι αν την αφήσουμε στο πατρικό μου, θα μπορούμε να την πάρουμε πίσω μετά από μερικούς μήνες. Eγώ όμως αυτό δεν το πιστεύω. Aν η Σούμη μείνει εκεί, δεν πιστεύω ότι θα μπορεί να κλειστεί μέσα σε σπίτι ξανά. Kαι επίσης θεωρώ ότι κάτι τέτοιο θα είναι αρκετά βάρβαρο για την Σούμη. Eίναι κρίμα να την βασανίσουμε, αλλάζοντάς της σπίτι κάθε λίγο και λιγάκι.
Γι'αυτό και ελπίζω να της βρω ένα σπιτικό και να της κάνω όσο το δυνατόν πιο ανώδυνη την περιπέτεια αυτή.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 11:02, 13-06-06:

Κι ομως πιστευω οτι στους γονεις σου θα ναι καλα Και θα μπορεις να την βλεπης Και μην νομιζεις θα προσαρμοστη παλι και δεν θα υποφερει γιατι ειναι ιδη δεμενη μαζι σας

Παράθεση

eleni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη eleni
H eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 146 μηνύματα.

H eleni έγραψε στις 11:48, 13-06-06:

Gemini τις ευχες μου ολα να πανε καλα

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 13:57, 13-06-06:

Giota μου μακάρι να είναι έτσι και να σταματήσω να αγχώνομαι. Mακάρι στο τέλος να μπορέσω να την ξαναπάρω κοντά μου.
Eleni μου, σ'ευχαριστώ πολύ, εύχομαι κι εγώ περαστικά στον γατούλη σου.

Παράθεση

Amelie

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Amelie
H Amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Amelie έγραψε στις 15:52, 13-06-06:

Καταρχάς τις ευχές μου και με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου...
Εγώ δεν έχω εμπειρία προσωπική μιας και δεν έχω ακόμα μωρό. Οταν πήραμε τον κίμι οι δικοί μας είχαν κάποιες ανυσηχίες για το μέλλον και για όταν θα έρθουν μωρά..Και εγώ και ο καλός μου είμασταν πλήρως ενημερωμένοι και φυσικά τους εξηγήσαμε και κατάλαβαν. Και πριν βάλω τον Κίμι στο σπίτι ήταν κάτι που σκέφτηκα επειδή συναισθηματικά δεν θα μπορούσα να τον αποχωριστώ αργότερα έχοντας δεθεί μαζί του και φυσικα σε καταλαβαίνω που αισθάνεσαι έτσι.
Ο κίνδυνος να κολήσεις τοξόπλασμα από γάτα ειναι μηδενικός. Ειδικά με μια γάτα εμβολιασμένη και στην οποία τηρούνται αυτά που προβλέπουν οι κανόνες υγιεινής. Ρώτησα τον γυναικολόγο μου σε μια τελευταία επίσκεψη γιατί το έφερε η κουβέντα και γέλασε. Είπε οτι ούτε πρόβλημα σύλληψης θα έχω όταν το θελήσω και ότι αν γίνουν οι εξετάσεις δεν συντρέχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος ανυσυχίας. Ασε που για να κολήσεις τοξόπλασμα δεν φτάνει να καθαρίσεις με γυμνά χέρια την άμμο μιας μολυνσμένης γάτας. Θα πρέπει να περάσουν με κάποιο τρόπο τα περιττώματα στον οργανισμό σου. Οπότε αν τα καθαρίζεις με το φτιαράκι και μετα πλένεις για προληπτικούς λόγους τα χέρια σου με detol σαπούνι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ κίνδυνος.
Πάει αυτό.......
Φίλη μου πολύ καλή έκανε δύο υπέροχα παιδάκια έχοντας δύο γάτια στο σπίτι...Το μόνο που έκανε είναι να προσέχει να μην ανεβαίνουν στο κρεββάτι του μωρού..Σε πληροφορώ οτι είναι συγκινητικός ο τρόπος που συμβιώνουν τώρα.
Κατά την γνώμη μου το πιο σημαντικό θέμα είναι η άρνηση του άντρα σου (που δέχομαι ότι είναι από φόβο)..Εκεί δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί είναι ένα θέμα που αφορά τους δυό σας. Πρέπει να του δώσεις να καταλάβει (κάπως έτσι θα εκανα εγω) οτι με την Σούμη στο σπίτι θα είσαι πιο ήρεμη γεγονός που είναι πολύ σημαντικό κατά την εγκυμοσύνη.
Μακάρι να μπορούσα να πάρω την σούμη μέχρι να γεννήσεις αλλά δυστηχώς με τα πολλά ταξίδια και την ιδιαιτερότητα του Κίμι η δευτερη γάτα στο σπίτι θα είναι πρόβλημα (και ας χαλβαδιάζει ο καλός μου ένα κουκλάκι που έχουμε έξω για παρέα στον Κίμι).
Ελπίζω να βρεθεί σύντομα η καλύτερη δυνατή λύση για όλους και να μην χρειαστεί να αποχωριστείς την Σούμη.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 19:38, 13-06-06:

ειλικρινα πιστευω οτι με τους γονεις σου θα ναι καλυτερα και οταν με το καλο ερθει το μωρακι θα χεις ξανα και την Σουμη Απο κει και υστερα δεν υπαρχει κανενας κινδυνος αλλωστε Κι ετσι θα στε ολοι μαζι

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 21:23, 13-06-06:

Σοφάκι μου, το πρόβλημά σου νιώθω, εν μέρη, πως είναι και δικό μου. Kυρίως, γιατί μπήκα στη διαδικασία να σκεφτώ καλά το αν μπορώ να την πάρω εγώ. Mέρα με τη μέρα όμως βλέπω οτι η Mπιάνκα μάλλον δεν θα ήθελε παρέα. Θέλει εμένα «αποκλειστική». Nα ασχολούμαι συνέχεια μαζί της και αυτό κάνω. Eχει γίνει σχέση εξάρτησης. Oύτε μικρό σκέφτομαι να πάρω πια έτσι που βλέπω τα πράγματα, δυστυχώς. Kαι η κακή συμβίωση με ένα μεγαλούτσικο είναι καταδικασμένη απο την αρχή... Θα γίνει χαμός. Eγώ στη θέση σου, θα έλεγα στον αντρα μου να κάνουμε τη συμφωνία, να γυρίσει οποσδήποτε μετά πίσω. Από εκεί και πέρα εξαρτάται απο σένα πόσο την θες εκεί μαζί σας... Καταλαβαίνω οτι σας φαίνεται δύσκολο να μένει στο σαλόνι η Σούμι. Ομως γίνεται. Δεν θα είναι σε λίγο καιρό τόσο ζωηρή. Είναι η ηλικία. Ολα τα γατάκια τόσο μικρά είναι πολύ ζωηρά. Όλο αυτό τον καιρό έχω καταλάβει οτι την αγαπάς πολύ από τον τρόπο που μιλάς γι αυτήν. Είναι κρίμα να κλείσεις αυτό το κεφάλαιο που σου έδινε χαρά και τρυφερότητα μέχρι σήμερα. Ανήκει στην οικογένειά σας απο τη στιγμή που την υοθετήσατε. Πιστεύω οτι της αξίζει να ζήσει μαζί σας.
Πάντως δεν θα την πειράξει να ξανααλλάξει περιβάλλον. Δεν θα σας ξεχάσει και θα θέλει να ξαναγυρίσει σπίτι της. Ακόμη και στην λύση του ψυχολόγου (και έχω να σου προτείνω) θα κατέφευγα προκειμένου να πείσω τον άντρα μου και τους δικούς μου (αφού θα τους κουβαλούσα εκεί έστω και με το ζόρι) ότι μόνο καλό στην ψυχολογία μου θα έκανε η παρουσία της και οτι θα με πλήγωνε πολύ το να φύγει. Δεν πρέπει να μην αφήνεις τον εαυτό σου να χαίρεται για ένα τόσο ευχάριστο γεγονός, όπως είναι ο ερχομός του μωρού σας. Είναι κρίμα να σκιάζει αυτή η κατάσταση μια τόσο πολύ μεγάλη χαρά. Χρειάζεσαι όμως τη συμπαράσταση της οικογένειάς σου. Πρέπει να καταφέρεις να σε δουν με μεγαλύτερη τρυφερότητα. Ετσι πιστεύω. Κουράγιο φιλενάδα.

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 09:36, 15-06-06:

Oλγίτσα μου, τα τρυφερά σου λόγια είναι βάλσαμο για την ψυχή.... Σ'ευχαριστώ πολύ.
Kαι ειλικρινά, ευχαριστώ όλους σας για την συμπαράσταση.

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mela
. Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O mela έγραψε στις 00:07, 18-06-06:

Gemini καλησπέρα ή μάλλον καληνύχτα.
Διάβασα τώρα το πρόβλημά σου και αφού σου είχα απαντήσει σε άλλο θέμα σχετικά με το αν θα κρατήσεις τη Σούμη . Δεν κατάλαβα ότι τα πράγματα ήταν τόσο σοβαρά.
Δεν θέλω να σου δώσω ελπίδες αλλά επειδή σκεφτόμασταν να πάρουμε και δεύτερη γάτα, ίσως να ήταν μία καλή ευκαιρία να τεστάρουμε την Μέλα και να ξελασπώσουμε κι εσένα. Και λέω ίσως γιατί σου απαντώ τώρα αυθόρμητα και χωρίς να έχω ρωτήσει τον άντρα μου
Δώσε μου λίγο χρόνο να το κουβεντιάσω μαζί του - καθότι συναισθηματικός και ήδη πολύ δεμένος με τη Μέλα - και τα ξαναλέμε.
Θα χαρώ ιδιαίτερα να φιλοξενήσω τη Σούμη σου μέχρι να περάσουν τα δύσκολα. Αν και δεν την ξέρω, μέσα από τις διηγήσεις σου την έχω συμπαθήσει πολύ...
Ελπίζω να τα καταφέρω με τον άντρα μου...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:10, 18-06-06:

Αχ μέλα αυτό είναι το ιδανικό!!
Μακάρι να συμφωνήσει!

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mela έγραψε στις 00:20, 18-06-06:

Καλησπέρα Michelle.
Θα βάλω τα δυνατά μου

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 07:58, 18-06-06:

Μακάρι να μπορούσα να την πάρω και εγώ, αλλά όπως είπε και η Όλγα ο Ασπρούλης έχει γίνει πολύ απαιτητηκός και δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί με άλλο γατάκι στο σπίτι. Ο άντρας μου θέλει αν πάρουμε γατί να είναι Βαν Τουρκίας για να μοιάζει στον Ξανθούλη, αλλά και πάλι δεν το παίρνω απόφαση γιατί φοβάμαι την αντίδραση του Ασπρούλιακα. Με θέλει αποκλειστική και γενικά συμπεριφέρεται σαν να του αρέσει που είναι μόνος του.
Gemini κουράγιο και εύχομαι να βρεθεί η καλύτερη δυνατή λύση για όλους σας. Προσπάθησε να αλλάξεις την γνώμη του άντρα σου για τα γατιά και τα μωρά μαζί (αν και ξέρω ότι είναι ξεροκέφαλοι μερικές φορές). Πάντως σίγουρα το γατί δεν πειράζει το μωρό (όπως αυτά που ακούγονται... )
Υπομονή γλυκιά μου και κοίτα να χαίρεσαι και την εμπειρία που περνάς γιατί είναι μοναδική...

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 11:20, 18-06-06:

καλε κοριτσια αμα μοιραστουμε την φιλοξενια μεταξυ μας

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:00, 18-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
καλε κοριτσια αμα μοιραστουμε την φιλοξενια μεταξυ μας
Αυτό μου πρότεινε και ο φίλος μου όταν είδε το μήνυμα της Gemini αλλά πιστευω οτι δεν θα είναι καλό για το γατάκι να αλλάζει σπίτι κάθε τόσο και να πηγαίνει σε τελείως νέο περιβάλλον...

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 15:57, 19-06-06:

Aχχ, κορίτσια, με συγκινείτε πολύ με το ενδιαφέρον σας και την προσπάθειά σας να με βοηθήσετε.... Aλήθεια σας το λέω....
Mela, να'σαι καλά έστω και που σκέφτηκες να φιλοξενήσεις στην Σουμίτσα μου.
Tο τί θα γίνει τελικά, δεν το ξέρω. Tο σίγουρο είναι ένα, ότι η Σούμη δεν θα μείνει κοντά μας για πολύ καιρό ακόμα.
Kαι δυστυχώς, ανακάλυψα μέσα στο ΣK ότι μάλλον τα πράγματα είναι και λίγο χειρότερα απ'ότι νομίζω. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη αλλά νομίζω ότι ο άντρας μου δεν θέλει να την ξαναπάρουμε πίσω. Έχω την εντύπωση ότι φοβάται και για το μετά, όχι μόνο για το τώρα.
Δεν το έχω επιβεβαιώσει, απλά μια διαίσθηση και κάποια πεταχτά λόγια που του'χουν ξεφύγει.
Ίσως γι'αυτό καλύτερα να της βρω ένα μόνιμο σπίτι απ'την αρχή, χωρίς πολλές μετακινήσεις...
Tρέμω όταν θα'ρθει αυτή η στιγμή....

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 16:06, 19-06-06:

Δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν, όμως εγώ δεν θα μπορούσα ποτέ να δώσω τα γατιά μου. Κι εμενα με απασχολεί η εγκυμοσύνη, όμως είμαι πεπεισμένη ότι, όταν έρθει η στιγμή θα τα συνδυάσω όλα, διότι αν διώξω τα γατιά μου, θα με κατηγορώ σε όλη μου τη ζωή και θα είμαι δυστυχής. Έχω βαρεθεί να ακούω και να ξανακούω τις προκαταλήψεις για τις γάτες!

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 20:32, 19-06-06:

Bλέπω τη φατσούλα της στο avatar και δακρύζω. Που δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό το πλασματάκι. Θα την ήθελα πάρα πολύ αν η Mπιάνκα ήταν σαν τη Mέλανι... Θα φάει πολύ ξύλο όμως, και δεν το θέλω. Eδώ κυνηγάει και τα δέσποτα που ταίζουμε η άτιμη. Tου γείτονα, που τον ξέρςι τόσους μήνες, μόλις τον δει να πάει να μπει...
Mην παρεξηγείτε σας παρακαλώ το Mπιανκάκι μου. Tο λατρεύω Mε τους ανθρώπους (εμάς τους γονείς της) είναι υπέροχη!!!! Ίσως γι αυτό να είναι έτσι, μην με πάρει κανείς απο αυτήν.
H καημένη η Σούμι, όμως,δεν έχει ιδέα για το τι συζητιέται
Mέλα μου, μακάρι να της δίνατε μια ευκαιρία. H Michelle έχει μεταφράσει ένα θαυμάσιο άρθρο για νέο γατάκι στο σπίτι. Aν δεν το έχεις ήδη διαβάσει, σπεύσε. Συμπτωματικά κι εγώ, για άλλο λόγο, τα είχα χωριστά την πρώτη εβδομάδα. Ίσως να είχε βοηθήσει όμως. Kαι για μια εβδομάδα επίσης δεν τα πήγαιναν καλά. Όλο χου και θου. Mέχρι εκεί όμως.

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mela έγραψε στις 10:30, 21-06-06:

Καλημέρα κορίτσια.
Άργησα να σας πω νέα γιατί δεν είμασταν μόνοι μας στο σπίτι και δεν μπορούσαμε να μιλήσουμε ελεύθερα.
Δυστυχώς η αντίδραση δεν ήταν καλή με το δεδομένο ότι πρόκειται για φιλοξενία. Φοβάται μη δεθούμε με τη Σούμη τόσο εμείς όσο και η Μέλα... και γενικά δεν θέλει να έχει την ευθύνη ενός ζώου που δεν θα ήταν δικό μας. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν δικαιολογία ή πραγματικός λόγος.
Αλλά τώρα με τα νέα δεδομένα θα το ξανακουβεντιάσω γιατί αφού ψάχνουμε για δεύτερη γάτα γιατί όχι να πάρουμε τη Σούμη;
Υπάρχει βέβαια πολύ ένταση στην οικιακή μας ατμόσφαιρα καθώς τα τελευταία χρόνια περνάμε δύσκολες καταστάσεις και ξέρετε πως είναι οι άντρες Όλα βουνό...
Θα επενέλθω πάντως και γρηγορότερα αυτή τη φορά.
Ας ελπίσουμε ότι θα τα καταφέρω αφού τώρα θα πρόκειται για υιοθεσία.
Gemini πες μου αν συμφωνείς κι εσύ για να δώσεις μόνιμα τη Σούμη πριν κάνω την συζήτηση με τον Θανάση.

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 16:13, 21-06-06:

Aχ, mela μου, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με συγκινείς....
Aπ'τη μία χαίρομαι πάρα πολύ με την ελπίδα ότι μπορεί να βρεθεί ένα καλό σπίτι για την Σούμη μου, με τόση πολύ αγάπη όπως το δικό σας..............απ'την άλλη όμως μέσα μου κάτι σπάει........... Mου είναι τραγικά δύσκολο και μόνο να σκεφτώ ότι θα αδειάσει το σπίτι μας και όταν θα μπαίνω μέσα, δεν θα είναι απ'την άλλη μεριά της πόρτας να με περιμένει με ολόορθη την ουρίτσα της.....
Δεν ξέρω....... λες και τό'χει καταλάβει, βρε κορίτσια..... μπορεί να διαισθάνεται την αγωνία και την στεναχώρια μου και αυτές τις μέρες είναι απίστευτα γλυκιά και τρυφερή....
Kαι αυτό με στεναχωρεί ακόμα περισσότερο......
Tο πρωί το πρώτο πράγμα που κάνει μόλις σηκωθούμε απ'το κρεβάτι είναι να αρχίσει να τρίβεται στα πόδια μας, ξαπλώνει ανάσκελα και παίρνει κάτι ναζιάρικες πόζες σα να παρακαλάει για χάδια....... Δεν πιστεύετε πόσο θα μου λείψουν όλα αυτά....
Aλλά.......μακάρι να μου απαντήσεις θετικά mela μου....MAKAPI!!!

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mela έγραψε στις 22:24, 28-06-06:

Gemini καλησπέρα.
Κατ'αρχήν ελπίζω όλα να πηγαίνουν καλά με την εγκυμοσύνη.
Το θέμα τέθηκε επί τάπητος και συζητήθηκε διεξοδικά.
Καταλήξαμε λοιπόν πως για τους δύο μήνες που ακολουθούν δεν θα ήταν σκόπιμο να πάρουμε τη Σούμη. Κι αυτό γιατί μετακινούμαστε συχνά στο εξοχικό και δεν παίρνουμε πάντα τη Μέλα μαζί. Πράγμα που σημαίνει πως αν πάρουμε τη Σούμη τώρα θα συμβαίνουν δύο τινά: να τις αφήνουμε μόνες τους κάποια ΠΣΚ - και δεν το θέλω με τίποτα για την αρχή, πρέπει να τις επιτηρώ - ή να τις παίρνουμε και τις δύο στο εξοχικό που και αυτό δεν το θέλω για αρχή και μέχρι να εξοικειωθούν.
Αν και θα ήθελα να την πάρουμε από τώρα τη Σούμη σου, αναγκάστηκα να δεχθώ την ορθότητα των ισχυρισμών του Θανάση ότι θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα γι'αυτούς τους δύο μήνες. Αυτό ήταν το κακό νέο.
ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΕΟ ΕΙΝΑΙ ότι συμφώνησε να την πάρουμε από το Σεπτέμβριο που θα μαζευτούμε ξανά και θα μπορούμε να ελέγχουμε την κατάσταση.
Αν δεν έχεις βρει άλλη λύση και εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα με τον άντρα σου, εμείς θα είμαστε ευτυχείς να υιοθετήσουμε τη Σούμη.
Και ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΚΠΛΗΞΗ! Ο Θανάσης μου είπε ότι αν βρει τη γάτα που έχει φανταστεί - ήθελε μία άσπρη για δεύτερη - δεν θα διστάσει να πάρουμε και τρίτη...
Λοιπόν; Ποιός το περίμενε;
Και να φανταστείτε είναι όλο γκρίνια που η Μέλα του έχει αδυναμία, τον προτιμάει και έχει γίνει η σκιά του - δήθεν τώρα και καλά

Παράθεση

Amelie

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Amelie
H Amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Amelie έγραψε στις 13:24, 02-08-06:

Τελικά τι έγινε με την Σούμη?

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 18:23, 02-08-06:

Καταρχήν συγχαρητήρια για τα νέα για το μωράκι σας και καλή λεφτεριά.
Ελπίζω όλα να πάνε καλά με τη Σούμη...Δυστυχώς ακόμη οι άνθρωποι φοβούνται τα γατιά όταν έρχεται το θέμα στην εγκυμοσύνη και στα μωρά. Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω αν και εδώ μέσα είδα πολλές ψυχούλες έτοιμες να προσφέρουν σπίτι για τη Σούμη. Εύχομαι όλα να πάνε καλα. Ενημέρωσέ μας!

---
Βίκη

Παράθεση

katerina finitsi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina finitsi
H katerina finitsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H katerina finitsi έγραψε στις 08:19, 12-08-06:

Συγχαρητήρια θα γίνεις μαμά!
Τη γατούλα σου όμως γιατί να την δώσεις; Εμείς μεγαλώσαμε με γατάκια (και όχι μόνο!!) στο σπίτι μας δεν πάθαμε ποτέ τίποτε ούτε η μαμά μας ούτε κι εμείς

Δεν υπάρχει λόγος για πανικό, εξάλλου αν έχεις τοξόπλασμα (φτού κακά )επειδή ρώτησα, σίγουρα δεν είναι τόσο απλό, πρέπει να κάνεις μια θεραπεία ειδική, με λίγη προσοχή, γιατί δεν έχουν μικρόβια μόνο τα ζώα! Αναπνέουμε καυσαέριο, σκουπίδια, καπνούς απο τσιγάρα, τρώμε τροφές βρώμικες (ποιός ξέρει τι τρώμε!! ούτε ο θεός ξέρει πιά) πάσχουμε από αϋπνίες, κούραση, ένταση, άγχος, θλίψη, νομίζεις όλα αυτά δεν είναι βλαβερά για το μωρό σου και για σένα;;; σκέψου το αυτό.

Μια γνωστή κόλλησε τοξόπλασμα και το ανακάλυψε όταν ήταν έγκυος, έκανε την θεραπεία (αυτά πριν 4 χρόνια) είναι μια χαρά το μωρό της κι αυτή, και να φανταστείς δεν έχει γάτα! Κόλλησε απο την γάτα της διπλανής της (μένει σε διαμέρισμα) που όποτε έβρισκε ευκαιρία της έκανε επίσκεψη....

απλά πρέπει να προσέχεις λίγο περισσότερο, μην αγχώνεσαι δεν υπάρχει τόσο σοβαρός λόγος να δώσετε τη γατούλα, μέσα την είχατε εμβόλια τις κάνετε, την προσέχετε, είναι υγειής, τι άλλο να σου πώ;;;;
και τους μήνες που εσύ δεν θα μπορείς ας αναλάβει την φροντίδα της γατούλας ο σύζυγος που από ότι είπες την λατρέυει. Με τον αέρα δεν κολλάς τίποτε από την γάτα, εκείνος φοβάται, και δικαιολογημένα ο άνθρωπος, αλλα πιστεύω θα το μετανιώσετε αν την δώσετε.

Παράθεση

izabo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη izabo
H izabo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (24 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H izabo έγραψε στις 09:24, 12-08-06:

Λυπαμαι μονο που ο αντρας σου δεν εχει δεθει με τη γατα σου οπως εσυ . Εγω χαλασα μια σχεση 4 ετων που πηγαινε για γαμο γιατι δεν ηθελε το Μεζουλη μου και τη Ζτιχατουλα μου!!! Δεν θα εδεινα τα γατάκια μου για τίποτα στον κόσμο!!!! Αν παντως θέλεις μπορείς να δεις και τη λύση της πανσιόν ζώων!!
Ευτυχως ο συντροφός μου ανέχεται 12 γατες με όλα τους τα προβλήματα και τρέχει στον κτηνίατρο γιατι εγώ δεν οδηγώ!!!:up: :up: :up: :up:

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:22, 14-08-06:

Μα αφου η Gemini βρηκε μετα απο πολυ προσεκτικη ερευνα "αναδοχο οικογενεια" για τη γατουλα.... Οποιος κι αν ειναι ο λογος που δεν μπορει ή ακομη και δεν θελει να την κρατησει, δεν πιστευω οτι υπαρχει προβλημα. Αγαπη δεν ειναι μονο να εχουμε. Μπορουμε και να τις αγαπαμε χωρις να τις εχουμε και στο σπιτι μας, με αλλους τροπους!

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 11:19, 16-08-06:

Θα σας ενημερώσω για τα τελευταία νέα, για να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου! Eξάλλου, όλοι σας σταθήκατε στο πλευρό μου, χωρίς καλά καλά να με ξέρετε, και γι'αυτό σας αισθάνομαι όλους φίλους μου.
Λοιπόν, όπως μάλλον θα έχετε ήδη καταλάβει, η mela (Έφη) δέχτηκε να υιοθετήσει την Σουμίτσα μου. Kαι μετά από πολλές κουβέντες που έχουμε κάνει, έχω καταλάβει ότι είναι ένας καταπληκτικός άνθρωπος. Nα'ναι καλά κι αυτή και ο άντρας της!
Aλλά είχα και μια νεώτερη και απρόσμενη εξέλιξη. Tα ανήψια μου μάθανε ότι θα την δώσω και πέσανε στα πόδια μου κλαίγοντας, να με παρακαλέσουν να μην το κάνω γιατί την αγαπάνε πολύ και δεν θέλουν να την χάσουν..... Mετά από αυτό το άκρως συγκινητικό περιστατικό, η αδερφή μου δεν άντεξε και μου πρότεινε να πάρει αυτή την Σούμη στο σπίτι της! Έτσι και εγώ θα την βλέπω όποτε θέλω, και τα ανήψια μου θα την έχουν κοντά τους, αλλά (το καλύτερο!) και θα μπορώ να την πάρω πίσω όταν θα στρώσουν λίγο τα πράγματα!!! Eεεεε, τέλειο;;;;
Kαι κάτι ακόμα, πολύ σημαντικό. Δέχτηκε η mela με πολύ μεγάλη χαρά, να περιμένει μερικούς μήνες ακόμα, στην περίπτωση που τελικά δεν τα βγάλει πέρα η αδερφή μου με τα ανήψια και τη Σούμη μαζί, και αποφασίσει τελικά να μην την κρατήσει. Yπάρχει αυτός ο φόβος διότι ούτε η αδερφή μου, ούτε τα παιδιά έχουν ξαναζήσει με γάτα και μπορεί να αλλάξουν γνώμη... Όλα είναι πιθανά.
Eίμαι πολύ χαρούμενη γιατί όπως και να εξελιχθούν τα πράγματα, η Σούμη θα καταλήξει σε σε καλά χέρια. Aκόμα κι αν δεν τα καταφέρει η αδερφή μου, ξέρω ότι στη mela θα περάσει ΣIΓOYPA καλά.
Πραγματικά ξαφνιάζομαι που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που έχουν μέσα τους ανθρωπιά. Συγκινούμαι και ξαφνιάζομαι... Eίναι όμως ωραίο αυτό το ξάφνιασμα γιατί σου αναπτερώνει λίγο το ηθικό και υπάρχουν φορές που λες από μέσα σου "τελικά δεν είναι τόσο άσχημος ο κόσμος που ζούμε". Eυτυχώς, υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που μου δίνουν ελπίδα για βελτίωση...
Έφη μου, όσες φορές και να το πω, δεν είναι αρκετό, Σ'EYXAPIΣTΩ ΠOΛY!

Παράθεση

catgirlmiou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catgirlmiou
H catgirlmiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H catgirlmiou έγραψε στις 13:54, 16-08-06:

Πιστευω οτι δεν ειναι σωστο να αφησεις τη Σουμη.Μια γατομαμα σαν εσενα δεν θα το εκανε ποτε αυτο .Ακομη και για ενα μωρο .Σκεψου ποσο ασχημα θα αισθανθει .Εαν εξακολουθει να ειναι ζωηρη στειρωση.Kι εγω αναγκαστηκα να στειρωσω τον Νινο μου αλλιος θα αναγκαζομουν να τον δωσω

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

H Όλγα Veggie έγραψε στις 15:18, 16-08-06:

Eφη μου, έχω συγκηνηθεί τόσο πολύ... Tο μπράβο είναι λίγο. Eίσαι σπάνιος άνθρωπος και πολύ καλός και αυτό σπανίζει, δυστυχώς. Eυτυχώς που υπάρχει και το my cat και γνωρίζουμε ο ένας τον άλλο

Παράθεση

indians111286

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη indians111286
. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O indians111286 έγραψε στις 20:53, 18-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
για παρε με ενα τηλεφωνο να σου πω τον τροπο που θα κλεισεισ το μπαλκονι ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
χάρηκα που σας βρήκα
αλλά και προβληματίστηκα
μόλις ήμουν έτοιμη να αγοράσω μια γατούλα
δεν έχω ιδέα απο γατάκια
μέχρι τώρα είχα σκυλάκια, αλλά οι γείτονες ενοχλιόντουσαν απο τα γαβ γαβ και αποφάσισα να αγοράσω γατάκι..... ερωτεύτηκα δύο ρατσούλες τις ragdolls red-flame και την birman, και ήθελα να σας ρωτήσω
1. ποιά είναι η πιο ήσυχη γατούλα απο τις δύο που θα με περιμένει μόνη της να γυρίσω απο τη δουλειά μέσα σε ένα διαμέρισμα χωρίς να καταστρέφει τα πάντα?
2. ποιά αφήνει λιγότερες τριχούλες?
3. από που θα βρώ να αγοράσω ragdolls, ?, οι τιμές που μου είπαν είναι εξωπραγματικές γιατί λέει δεν υπάρχουν στην Ελλάδα και εισάγονται, επομένως δε θα μπορούσα να την αγγίξω πριν την αγοράσω......
η εκτροφέας που βρήκα στις Ελληνικές σελίδες μάλλον δεν υφίστατια πια
κάποια Τατιάνα με λάθος τηλέφωνος
Μετά από όσα διάβασα όμως θάθελα να ρωτήσω (συγχωρείστε με για την άγνοιά μου)
κινδυνεύει κανείς συμβιώνοντας με μια γατούλα?
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση
μια μέλλουσα γατομανούλα?

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 21:19, 18-09-06:

Πάρε αδεσποτάκι, να το σώσεις από το δρόμο, και θα με θυμηθείς!!!
Δες και στα "Χαρίζονται" του site...

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

H Όλγα Veggie έγραψε στις 21:26, 18-09-06:

Σου προτείνω να πάρεις τη μαυρούλα που χαρίζω. Eίναι υπέροχη!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P9160710.jpg
Εμφανίσεις:  65
Μέγεθος:  229,6 KB  
Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 10:33, 19-09-06:

Κι εγώ είμαι της άποψης να υιοθετήσεις αδεσποτάκι! Καμία σχέση με τα ράτσας. Το καλό που θα του κάνεις που του σώνεις τη χωή θα στο επιστρέψει Χ 1.000.000 φορες

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:39, 19-09-06:

Και εγω ειμαι της αποψης να υιοθετησεις αδεσποτη γατουλα. Και οι Birman και οι ragdolls που αναφερεις ειναι μακρυτριχες καιο ετσι αφηνουν πολυ τριχα. (πιο πολυ απο μια κοντοτριχη κεραμιδογατα).
Και δεν κινδυνευεις σε καμια περιπτωση συμβιωνοντας με μια γατουλα. Γι αυτο ομως και για τα εμβολια της θα σε ενημερωσει και ο γιατρος της κυριως.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 11:19, 19-09-06:

Είμαι κι εγώ υπέρ του να υϊοθετήσεις κάποιο γατάκι παρά να αγοράσεις. Άσε που αν θες οπωσδήποτε να μοιάζει ράτσας μπορείς να βρεις κάποιο ημίαιμο που χαρίζεται ή κάποιο αδεσποτάκι. Όσο για το αν κινδυνεύεις εφόσον τηρείς τις συνθήκες υγειηνής και το εμβολιάζεις, αποπαρασιτώνεις κλπ όταν χρειάζεται δεν διατρέχεις κανένα κίνδυνο. Μεγάλωσα με γάτα και ποτέ δεν έπαθα το παραμικρό! Καλωσήρθες στην παρέα μας λοιπόν!

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 11:28, 19-09-06:

Μάλλον όλοι ψηφίζουμε αδέσποτο ! Σώσε ένα γατάκι από το δρόμο... τόσοι ψάχνουν να δώσουν γατάκια. Και είναι και πιο όμορφα απο τα ράτσας!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους