Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 92,902 εγγεγραμμένα μέλη και 719,956 μηνύματα σε 22,903 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 417 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια

zenia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zenia
H zenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H zenia έγραψε στις 12:14, 01-11-09:

Τη τεταρτη ερχεται μια θεια της μητερας μου και θα παρει τη γατα μου και τ γατακια της...πριν λιγο καιρο πεθανε ο γατος μου..γενικα τα αγπημενα μου ζωα εφυγαντα μονα που μ απεμειναν ειναι οι γατες που τις λατρευω και η σκυλιτσα μου...η σκυλιτσα μου ομως δεν θα μεινει για πολυ καιρο μαζι μου...ειναι 6 χρονων σαρ πει..κ αυτα τα σκυλια δεν ζουν για πολυ..μεχρι 8-9...οι γατες απο την αλλη κανουν ζημιες και η μητερα μου δεν μπορει αλλο...θελει να τις δωσει αλλα το καλο ειναι οτι εκει που θα ειναι δεν θα τς λειπει τπτ...θελω ομως να κρατησω μια..την αδυναμουλα..η αλλη ειναι κ αυτη αγαπημενη μου γατα...τη λατρευω το ιδιο κ αυτη..ειμαι σε αδιεξοδο..δε ξερω τι να κανω..ποια να παρω..δε θελω κ ολας να τις χωρισω..ειναι τοοοοσο δεμενες...αμα κρατησω τη μια θα τη χωρισω και απο την αδερφουλα της και απο τη μαμα της..κριμα ειναι... αλλα και αν κρατησω τη μια θελω να μου δωσετε καπιοες συμβουλες ωστε να ειναι λατρεμενη κ απο τους γονεις μου...πως να τη μαθω να κανει την αναγκη της στ τουαλετα? πως να τη μαθω να μην ανεβαινει στο τραπεζι ? κατι αλλο η στιρωση ειναι επικινδινη??

αυτα

σας παρακαλω μεχρι αυριο αν μπορειτε να μου δωσετε συμβουλες..σας χρειαζομαι...

ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,909 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:23, 01-11-09:

οχι,δεν ειναι επικυνδυνη εκτος απο σπανιες περιπτωσεις.οπωσδηποτε να την στειρωσεις....και για να μην βασανιζεται.και θα ηρεμησει κιολας......
μην στεναχωριεσαι οτι θα χωρισεις τα γατακια....δεν το νιωθουν ετσι οπως εμεις......δεν εχουν καν επιγνωση της συγγενειας..το σημαντικο ειναι να περνανε καλα εκει που θα πανε
για την αμμο ειναι πολυ ευκολο......καμμια γατα δεν ξερω,που να μην εμαθε να πηγαινει στην αμμο της........θα την βαλεις καποιες φορες μεσα στην αμμο,και θα κουνας το ποδαρακι της,οπως κανουνε οι γατες οταν τα θαβουνε...μια,δυο,τρεις...σιγουρα θα το μαθει!!!!!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zenia

Νεοφερμένος

H zenia έγραψε στις 12:31, 01-11-09:

σε ευχαριστω πολυ...πως να μιλισω στους γονεις μου?πως να τους το πω?τωρα που κανει κρυο θελω να τη κραταω σπιτι....και την ανοιξη θα τη βγαζω..

Παράθεση

avvavo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avvavo
H avvavo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 με λατρεμένη την Ιουλία :( έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H avvavo έγραψε στις 13:25, 01-11-09:

Το πιο ευκολο πράγμα ειναι να μαθει η γατα να κανει κακακια στην αμμο της. Η γάτα ειναι απο την φύση της καθαρό ζωο, οποτε αν μάθει οτι σε ενα σημειο οτι υπάρχει χωμα, εκει θα πηγαινει! Απλά προσπαθησε να της βαλεις την λεκανη με την αμμο στο σημειο που θα το αφησεις κι απεφυγε τις μετακινησεις

Τα μικρά γατια ειναι πολύ πιο ζωηρά απο τις μεγαλύτερες γατες. Οπότε αν θελεις ησυχο γατι καλυτερα να επιλέξεις την μανουλα

Μιλώντας ως μαμα θα σου προτεινα το εξής: Εξηγησε στην μαμα σου οτι αγαπας και τις 3 γατες, αλλα επειδη καταλαβαινεις την θεση της, θα ηθελες να κρατησεις εστω την μία.
Το ανεβασμα στο τραπέζι θα το αποφύγεις μ ενα μικρο.... κολπάκι
Βαλετε ενα πολύυυυυυ ελαφρυ και γλυστερο τραπεζομαντυλο, ετσι ωστε καθε φορά που προσπαθει ν ανεβει να γλυστραει κι ετσι θα το κοψει το κακο συνηθειο
κι ενα αλλο... τιπ... Αν μαθεις την γατα να καθεται να την βουρτσιζεις συχνά, θ αποφυγεις το μαδημα κι η μαμα θα ειναι πολύυυυυ ευχαριστημενη!
Α! Το φαγητο και το νερό της μπορεις να το βαλεις μεσα σ εναν δισκο στην γωνια που θα τα εχεις, ετσι ωστε κατα την διαρκεια του φαγητου να μην λερωνει.
Αυτα προς το παρων. Αν σκευτω κατι αλλο θα στο γραψω

Συνεχεια απ το προηγουμενο...
Η αμμος τους θελει καθημερινο καθαρισμα κι αλλαγμα καθε εβδομαδα για να μην μυριζει.
Πάρε ενα κουτι με καπάκι και πορτάκι για να μην μυριζει καθόοοοολου!

Η στειρωση δεν ειναι επικυνδινη, κι εκτος του οτι δεν εχεις την ενοια των γατακιων καθε τρεις και λίγο, η γατα δεν θα θελει να γυριζει, και γλυτωνεις και πολλες αρρωστιες που εχουν σχεση με το αναπαραγωγικο συστημα του ζωου και που πιθανων να εμφανιστουν στο μέλλον

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,909 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:05, 01-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από zenia
σε ευχαριστω πολυ...πως να μιλισω στους γονεις μου?πως να τους το πω?τωρα που κανει κρυο θελω να τη κραταω σπιτι....και την ανοιξη θα τη βγαζω..

ουτε την ανοιξη να την βγαζεις....ειναι πολυ επικινδυνο....και για αμαξια,και για φολες και για ανωμαλους που βασανιζουν ζωα...αλλα και για αρρωστιες που μπορει να κολλησει απο τα αλλα.
αυτο που μπορεις να κανεις ,οσον αφορα τους γονεις.ειναι 1ον να τους ξεκαθαρισεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να κολλησετε κατι απο τη στιγμη που η γατα θα ζει μεσα,και θα εχει τα εμβολια της και την ιατρικη της περιθαλψη.και κατα 2ον να τους δωσεις να καταλαβουν οτι θα εισαι δυστυχισμενη αν δεν κρατησεις καμμια γατα..ειναι πολυ σημαντικο αυτο.....δυστυχισμενη......αν σε αγαπανε θα το σκεφτουνε πολυ σοβαρα...

Παράθεση

avvavo

Νεοφερμένος

H avvavo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 με λατρεμένη την Ιουλία :( έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H avvavo έγραψε στις 14:09, 01-11-09:

δεν προκειται ΠΟΤΕ ν αφησω τα παιδια μου να διαβασουν αυτο το ποστ!
καλε εμεις παραδειδουμε μαθηματα ψυχολογικής βίας!!!!!!!! (οχι οτι θελουν μαθηματα δλδ... τα ξερουν κι απο ενστικτο, αλλα δεν ειναι αναγκη να τελειοποιησουν την τεχνικη!)

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:14, 01-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από avvavo
καλε εμεις παραδειδουμε μαθηματα ψυχολογικής βίας!!!!!!!! (οχι οτι θελουν μαθηματα δλδ... τα ξερουν κι απο ενστικτο, αλλα δεν ειναι αναγκη να τελειοποιησουν την τεχνικη!)

τι εννοεις???????? καθολου δεν καταλαβα το ποστ σου αυτο!!!!!!!!!

αν εννοεις αυτο που εγραψα πριν....μαλλον με παρεξηγησες...δεν ειναι θεμα ψυχολογικης βιας...αλλα η ΑΛΗΘΕΙΑ........δεν εχεις παρακολουθησει την ιστορια της κοπελας απο την αρχη.για αυτο και σε δικαιολογω...πεθανε ενα γατακι της και ηταν χαλια....ΘΕΛΕΙ να κρατησει ενα ζωακι για να νιωσει καλυτερα....αυτο ακριβως της λεω,να πει οπως ακριβως νιωθει στους γονεις της....που την βλεπεις την ψυχολογικη βια??????........μην βιαζεσαι να βγαλεις τοσο ευκολα συμπερασματα,απο τη στιγμη που δεν ξερεις την ιστορια της φιλης μας απο την αρχη........εγω,ετυχε και τα διαβασα ολα οσα εγραψε...και μπορω να βγαλω καποια συμπερασματα........και θα σε παρακαλουσα,να παρεις πισω αυτο που εγραψες για μαθηματα ψυχολογικης βιας.....ηταν πολυ χοντρο...

Παράθεση

avvavo

Νεοφερμένος

H avvavo έγραψε στις 14:54, 01-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
αν εννοεις αυτο που εγραψα πριν....μαλλον με παρεξηγησες...δεν ειναι θεμα ψυχολογικης βιας...αλλα η ΑΛΗΘΕΙΑ........δεν εχεις παρακολουθησει την ιστορια της κοπελας απο την αρχη.για αυτο και σε δικαιολογω...πεθανε ενα γατακι της και ηταν χαλια....ΘΕΛΕΙ να κρατησει ενα ζωακι για να νιωσει καλυτερα....αυτο ακριβως της λεω,να πει οπως ακριβως νιωθει στους γονεις της....που την βλεπεις την ψυχολογικη βια??????........μην βιαζεσαι να βγαλεις τοσο ευκολα συμπερασματα,απο τη στιγμη που δεν ξερεις την ιστορια της φιλης μας απο την αρχη........εγω,ετυχε και τα διαβασα ολα οσα εγραψε...και μπορω να βγαλω καποια συμπερασματα........και θα σε παρακαλουσα,να παρεις πισω αυτο που εγραψες για μαθηματα ψυχολογικης βιας.....ηταν πολυ χοντρο...
Αν ετσι φανηκε, χιλια συγνωμη.
Εκφραστηκα λάθος, ή σε λαθος χρονο.
Απλά η συμβουλή που εδωσες, ειναι η πιο σωστη που θα μπορουσες να δωσεις ωστε να κανει την μαμα της να καταλάβει ποσο πολύ θελει, αυτο που θελει.
Εγω ως μαμα, αν ενα παιδι μου μου μιλουσε ετσι, ειτε δικι ειχε ειτε αδικο, θα το σκευτομουν πάααααρα πολύ πριν του αρνηθω.
Αυτο ακριβως ενοουσα, και τιποτ αλλο! Και φυσικά το σχολιο μου δεν ηταν ουτε κατα διανοια αρνητικο, χλευαστικό ή οτιδηποτε αλλο θα μπορουσε να φανταστει κανεις.
Και πάλι ζητω συγνωμη αν δεν εκφραστηκα σωστα και μακάρι η μικρη μας φίλη να πετυχει να κρατησει το γατακι που επιθυμει. Της το ευχομαι με ολη μου την καρδια.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:04, 01-11-09:

Αν ετσι φανηκε, χιλια συγνωμη.
Εκφραστηκα λάθος, ή σε λαθος χρονο.
Απλά η συμβουλή που εδωσες, ειναι η πιο σωστη που θα μπορουσες να δωσεις ωστε να κανει την μαμα της να καταλάβει ποσο πολύ θελει, αυτο που θελει.
Εγω ως μαμα, αν ενα παιδι μου μου μιλουσε ετσι, ειτε δικι ειχε ειτε αδικο, θα το σκευτομουν πάααααρα πολύ πριν του αρνηθω.
Αυτο ακριβως ενοουσα, και τιποτ αλλο! Και φυσικά το σχολιο μου δεν ηταν ουτε κατα διανοια αρνητικο, χλευαστικό ή οτιδηποτε αλλο θα μπορουσε να φανταστει κανεις.
Και πάλι ζητω συγνωμη αν δεν εκφραστηκα σωστα και μακάρι η μικρη μας φίλη να πετυχει να κρατησει το γατακι που επιθυμει. Της το ευχομαι με ολη μου την καρδια.

οκ........λυθηκε η παρεξηγηση........απλα καλο θα ειναι,και το λεω και για τον εαυτο μου,να διαβαζουμε πιο προσεκτικα τα μνμτα.....οχι τιποτε αλλο.αλλα για να μην εχουμε αυτες τις παρεξηγησεις.........
φιλικα........πουπου........

Παράθεση

Ρικος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρικος
H Ρικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H Ρικος έγραψε στις 15:53, 01-11-09:

Ζενια,σκεφτηκες να κρατησεις δυο?Τα δυο πιο δεμενα...

Παράθεση

zenia

Νεοφερμένος

H zenia έγραψε στις 21:53, 01-11-09:

Σας ευχαριστω πολυ..
πραγματικα ειμαι ακομα χαλια..

θα ηθελα πααρα πολυ να κρατησω και τις 3 γατες...μακαρι ν μπορουσα..κ οσο σκεφτομαι οτι σε 3 μερες 2 η και 3 γατες μου δεν θα ειναι μαζι μου ποναω..δε θελω να τ σκεφτομαι...ΤΑ ΧΑΝΩ !!!!και στην ιδεα οτι σε λιγα χρονια θα χασω και τη σκυλιτσα μου...δεν αντεχω...

Παράθεση

Νηρηιδα

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
H Νηρηιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.

H Νηρηιδα έγραψε στις 21:58, 01-11-09:

Σας ευχαριστω πολυ..
πραγματικα ειμαι ακομα χαλια..

θα ηθελα πααρα πολυ να κρατησω και τις 3 γατες...μακαρι ν μπορουσα..κ οσο σκεφτομαι οτι σε 3 μερες 2 η και 3 γατες μου δεν θα ειναι μαζι μου ποναω..δε θελω να τ σκεφτομαι...ΤΑ ΧΑΝΩ !!!!και στην ιδεα οτι σε λιγα χρονια θα χασω και τη σκυλιτσα μου...δεν αντεχω...
Να μη σκεφτεσαι για τη σκυλιτσα οτι καποια μερα θα φυγει αλλα πως την εχεις ακομη μαζι σου. Αν σκεφτομαστε ετσι οχι κατοικιδια, ουτε ανθρωπους δε θα θελουμε κοντα μας μην τους χασουμε στο μελλον
Παντως προσπαθησε οπως σου ειπαν να εξηγησεις γιατι θελεις τοσο να την κρατησεις κι ευχομαι να μας πεις οτι τελικα δεχτηκαν!

Παράθεση

zenia

Νεοφερμένος

H zenia έγραψε στις 23:22, 01-11-09:

τη τεταρτη θα σας το πω...αυριο θα πω στη γιαγια μου να της μιλησει..γιατι τις περισσοτερς φορες οι γονεις μου την ακουνε τη γιαγιακα μου και μετα θα τους εξηγησω κ εγω..ΜΑΚΑΡΙ να με αφησουν,..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:25, 01-11-09:

τη τεταρτη θα σας το πω...αυριο θα πω στη γιαγια μου να της μιλησει..γιατι τις περισσοτερς φορες οι γονεις μου την ακουνε τη γιαγιακα μου και μετα θα τους εξηγησω κ εγω..ΜΑΚΑΡΙ να με αφησουν,..

σου ευχομαι ολοψυχα να κρατησεις εστω και μια απο τις γατουλες σου!!!!!!προσπαθησε το πολυ.....

Παράθεση

zenia

Νεοφερμένος

H zenia έγραψε στις 15:06, 02-11-09:

μηπως θα ηταν καλυτερο να τις αφησω να πανε ολες μαζι?να ειναι μαζι...ξερω οτι δεν θα το νιωσουν τον χωρισμο αλλα δε ξερω..ειναι τοσο αγαπημενες...αν ειναι να τις παω στο χωριο και να παρω εναν γατο...δε ξερω τι να κανω...τις αγαπαω πολυ..μν νομιζετε οτι επειδη θελω να τις παω στο χωριο οτι δεν τις αγαπαω...απλα για το καλο τς τ κανω

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:57, 02-11-09:

μηπως θα ηταν καλυτερο να τις αφησω να πανε ολες μαζι?να ειναι μαζι...ξερω οτι δεν θα το νιωσουν τον χωρισμο αλλα δε ξερω..ειναι τοσο αγαπημενες...αν ειναι να τις παω στο χωριο και να παρω εναν γατο...δε ξερω τι να κανω...τις αγαπαω πολυ..μν νομιζετε οτι επειδη θελω να τις παω στο χωριο οτι δεν τις αγαπαω...απλα για το καλο τς τ κανω
καταρχην να σε ρωτησω αν εισαι σιγουρη οτι εκει θα περνανε καλα και θα ειναι ασφαλης.....βεβαια δεν εισαι και θεος να ξερεις τι θα γινει,αλλα επειδη εσυ γνωριζεις το μερος...
θα πρεπει να το σκεφτεις για να μην το μετανιωσεις μετα...παντως,αυτο που θα σου πω εγω ειναι οτι μην τον βλεπεις τον χωρισμο ,οπως στους ανθρωπους....κανε οτι θεωρεις εσυ καλυτερο...

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 23:20, 02-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
οκ........λυθηκε η παρεξηγηση........απλα καλο θα ειναι,και το λεω και για τον εαυτο μου,να διαβαζουμε πιο προσεκτικα τα μνμτα.....οχι τιποτε αλλο.αλλα για να μην εχουμε αυτες τις παρεξηγησεις.........
φιλικα........πουπου........
μαρη πουπι παλι σε τσαμπουκαδες μπλεχτηκες?? (σε πειραζω..)

Καμια εξελιξη υπαρχει??

Παράθεση

zenia

Νεοφερμένος

H zenia έγραψε στις 19:54, 06-11-09:

δεν τις πηρε ακομα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους