Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 103,013 εγγεγραμμένα μέλη και 711,934 μηνύματα σε 22,320 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 213 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μη ασφαλή φυτά για γάτες

Αντα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Αντα
H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 6,545 μηνύματα.

H Αντα έγραψε στις 08:58, 11-04-08:

Εγω κανω μια διακοπή ...ενα μήνα ή και λιγότερο , μεχρι να μεγαλωσει το καινούριο χόρτο!! παντως η Πισου απο τη στιγμη που ανοιγω το κουτι τρελαίνεται και θέλει να φαει και ας μην εχει αρχίσει καν να φυτρωνει!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NTALIA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη NTALIA
H NTALIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H NTALIA έγραψε στις 19:13, 10-07-08:

Καλησπέρα σε όλλους!Και αφου καλοκαίριασε και βάλαμε γλάστρες στα μπαλκόνια και πολλά φυτά στις αυλές μας,εδώ σας έχω άλλη μία λίστα με τοξικά φυτά που θα πρέπει να αποφύγετε!
1.Ανδρομέδα
2.Αζαλέα
3.Αβοκάντο
4.Αλόη
5.Κάκτος
6.Φίκος
7.Γκί
8.Γεράνι
9.Ιβίσκος
10.Κερασιά(φυλλα και κουκουτσι)
11.Χρυσάνθεμο
12.Δράκαινα
13.Κυκλάμινο
14.Κισσός
15.Λιλά
16.Υάκινθος
17.Τουλίπα
18.Μαριχουάνα(χα,χα)
19.Ντομάτα(όταν είναι πράσινη και τα φύλλα της)
20.Ροδόδεντρο
21.Μιμόζα
22.Νάρκισσος
23.Κρεμύδι
24.Ροδάκινο(φύλλα και κουκούτσια)
25.Μήλο(κουκούτσι)
26.Πριμαβέρα
Ελπίζω να σας βοηθήσει!:up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 06:18, 11-07-08:

Εμένα ο δικός μου μου κλαδεύει τα τριαντάφυλλα αλλά δεν τα μασουλάει. Απλά τον ενοχλούν και τα κόβει. Προχθές όμως που κατεβήκαμε στο εισόγιο πήρε είδηση το τριφύλι του παππού σε μιά γλάστρα και το ρίμαξε.....

Παράθεση

staman2 (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη staman2
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.

H staman2 έγραψε στις 19:42, 19-07-08:

Παιδιά εγώ δεν φανταζόμουν ότι υπάρχουν δηλητηριώδη φυτά για τα γατάκια. Και αυτό, γιατί ποτέ δεν είχα αντιμετωπίσει καποιο πρόβλημα με τον κεραμυδογατό μου ο οποίος μασουλούσε όλα τα φυτά του μπαλκονιού μου και φυσικά έκανε εμετό κάποια στιγμή κ έβγαζε όλες τις τρίχες που κατάπινε. Αλλά το κατάλαβα πολύ καλά πέρυσιι τον Ιούνιο του Αγίου Πνεύματος όταν ο νέος περσικός που είχα αποκτήσει τον Ιανουάριο μόλις, παραλίγο να πεθάνει από δράκαινα που έφαγε μάλλον. Το Σάββατο το μεσημέρι γυρνώντας από το σούπερ μάρκετ τον είδα να είναι λιώμα στο πάτωμα και να βγάζει βρωμερά υγρά λευκά από το στόμα και από πίσω. Το γατί ήταν ένα πτώμα κι εγώ έλειπα μόνον 3 ώρες από το σπίτι. Το πρωί ήταν μια χαρά. Μετά έκανε συγχρόνως εμετό και διάρροια με αίμα. Σερνόταν και δεν είχε κουράγιο να σταθεί όρθιος. Τρελάθηκα πήρα την εκτροφέα απ'όπου τον είχα πάρει και αφού αποκλείσαμε τα πάντα καταλήξαμε πως ίσως είχε μασουλήσει δράκαινα γιατί έπαιζε καμιά φορά με τα φύλλα της. Τέλος πάντων σώθηκε με αγωγή που μου έδωσε ο καταπληκτικός κτηνίατρος (που μου σύστησε η εκτροφέας,) ο Περικλής ο Κατσαρός (γιατί δεν έβρισκα τον δικό μου εκείνη τη στιγμή), με ενέσεις και αντιδιαρροϊκά. Βέβαια το πλήρωσε το γατάκι με διάρροια περίπου για 8 μήνες μετά και έτρωγε ειδική τροφή της Hill's id. Μέχρι που με βοήθησε η Αννα (η κοπέλα που έχει το pet shop: "Η σποθήκη της Άννας" στην Νέα Σμύρνη όπου και μένω, η οποία με προέτρεψε να δοκιμάσω την τροφή feet 32 της Royal Canine γιατί του είχα κάνει τα πάντα από εξετάσεις κ δεν είχε τίποτα. Σιγά σιγά επανήλθε το έντερό του και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Όμως γενικά έχω παρατηρήσει πως τα περσικά είναι ευαίσθητα στη διατροφή τους. Η κοπέλα πάντως αυτή είναι φοβερός άνθρωπος και λατρεύει τα ζώα. Χωρίς να με ξέρει από πριν, με το που μιλήσαμε (την βρήκα τυχαία από το ίντερνετ), ασχολήθηκε με το γατάκι μου κ μου έδωσε χρήσιμες συμβουλές για όλα μου τα ζώα γιατί έχω κ σκυλο κ άλλες 2 γάτες.
Πρέπει γενικά να προσέχουμε πολύ!!

Παράθεση

ψιψινι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ψιψινι
Ο ψιψινι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O ψιψινι έγραψε στις 19:50, 11-09-08:

Βρήκα στο Google ένα σωρο φυτα τα οποία είναι τοξικά για τις γάτες:Αλόη
Αβοκάντο
Ανδρομέδα
Αζαλέα
Κάκτος
Κερασιά (φύλλα και κουκούτσι)
Χρυσάνθεμο
Κυκλάμινο
Δράκαινα
Φίκος
Γκι
Γεράνι
Ιβίσκος
Υάκινθος
Κισσός
Λιλά
Μαριχουάνα
Μιμόζα
Νάρκισσος
Κρεμμύδι
Ροδάκινο (φύλλα και κουκούτσι)
Μήλο (κουκούτσι)
Πριμαβερα
Ροδόδεντρο
Ρόδο Χριστουγέννων
Τομάτα (όταν είναι πράσινη και τα φύλλα της)
Τουλίπα.
Μεγάλη Προσοχή λοιπόν.

Παράθεση

Kikiriki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kikiriki
H Kikiriki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάρα πολλές .... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H Kikiriki έγραψε στις 10:57, 27-11-08:

Δεν το ήξερα πως και το γεράνι είναι τοξικό για τις γάτες...
Έτσι εξηγείται που ο γατούλης μου κάνει εμετό όταν μασουλάει τα φύλλα του.
Χθες αγόρασα μια διακοσμητική ντοματίτσα και μόλις είδα πως είναι και αυτή τοξική
Δλδ αν τη μασουλήσουν θα πάθουν κάτι σοβαρο ή μόνο θα τους προκαλέσει εμετό ? Ξέρει καμιά σας ?
Δηλητηριώδες ( και όχι απλά τοξικό) και για γάτες και για ανθρώπους είναι ο σπόρος του νυχτολούλουδου και τα φύλλα της πικροδάφνης.

Παράθεση

zweet_dreamz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zweet_dreamz
H zweet_dreamz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H zweet_dreamz έγραψε στις 11:17, 27-11-08:

aloe,Αζαλέα,Κάκτος,Κυκλάμινο,Δράκαινα,Γκι,Γεράνι
Κισσός,Κρεμμύδι,Ροδόδεντρο,Ρόδο Χριστουγέννων
Τομάτα (όταν είναι πράσινη και τα φύλλα της)

όλα αυτά τα φυτά υπάρχουν στον κήπο μου όμως δεν νομίζω ότι πρόκειται να γίνουν γεύμα! πειράζει απλά που υπάρχουν ?

Παράθεση

Νεκταρια (Φουντου Νεκταρια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Νεκταρια
H Φουντου Νεκταρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,076 μηνύματα.

H Νεκταρια έγραψε στις 11:39, 27-11-08:

Απ`οσο ξερω απο πικροδαφνη πεθανε ενα γατακι που εφαγε

Παράθεση

Kikiriki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kikiriki
H Kikiriki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάρα πολλές .... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H Kikiriki έγραψε στις 11:53, 27-11-08:

Από γεράνι πάντως δεν παθαίνει κάτι πολύ σοβαρό , αν κρίνω από το γάτο μου....
Ναι τα φύλλα της πικροδάφνης προκαλούν ανακοπή ακόμη και στον άνθρωπο

Παράθεση

zweet_dreamz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zweet_dreamz
H zweet_dreamz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H zweet_dreamz έγραψε στις 11:57, 27-11-08:

η γειτονιά μου είναι γεμάτη με πικροδάφνες και αλλα φυτά.
μάλιστα η απέναντι μου έχει μια τεραστια συλλογή από κάκτους.
αλλα δεν μου έχει τύχει ποτε να δηλητηριαστεί γάτα μέσα στα 30 χρονια που μένω εκεί και έχω ζωάκια από κάποιο φυτό.
νομίζω ότι αν η τροφή που τις παρέχουμε έχει όλα τα απαραίτητα συστατικά και έχει και μπόλικο χορταράκι να τρώει δε θα προτιμήσει τα αλλα φυτά.

Παράθεση

πηνελοπη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη πηνελοπη
H πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H πηνελοπη έγραψε στις 19:50, 27-11-08:

Πολλά από αυτά τα φυτά τα έχω και εγώ στο μπαλκόνι μου και η μητέρα μου στο δικό της η οποία τα γατιά της τα ταίζει μέχρι σκασμού.Παρόλα αυτά ο Τζέρυ μας πρίν λίγα χρόνια πήγε και έφαγε φύλλα από τη κρασούλα της , δηλητηριάστηκε και δεν καταφέραμε να τον σώσουμε.Δεν έχω ακούση ποτέ μου γατί να έφαγε κρασούλα κι όμως αυτός το έκανε.

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 22:09, 29-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από πηνελοπη
Πολλά από αυτά τα φυτά τα έχω και εγώ στο μπαλκόνι μου και η μητέρα μου στο δικό της η οποία τα γατιά της τα ταίζει μέχρι σκασμού.Παρόλα αυτά ο Τζέρυ μας πρίν λίγα χρόνια πήγε και έφαγε φύλλα από τη κρασούλα της , δηλητηριάστηκε και δεν καταφέραμε να τον σώσουμε.Δεν έχω ακούση ποτέ μου γατί να έφαγε κρασούλα κι όμως αυτός το έκανε.
Tι είναι κρασούλα; Έχει κάποια άλλη ονομασία;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:51, 27-08-09:

Παιδια το γιασεμι το αναφερει στα επικινδυνα σε καποιες λιστες,και σε καποιες οχι.Εμεις εχουμε στο μπαλκονι και ο Σειριος το μασουλαει μανιωδως απο τοτε που τον πηραμε και δεν τον εχει πειραξει πουθενα.Επισης,ρωτησα και σε αλλο νημα,ξερει κανεις τι γινεται με τις γαρδενιες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Jacky Miller

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jacky Miller
H Jacky Miller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Jacky Miller έγραψε στις 15:16, 19-07-13:

Γειά σας και από μένα!
Ο γατούλης μου λατρεύει να μασάει λεπτά φύλλα (στο μπαλκόνι) για τις περίφημες τριχόμπαλές του. Πριν από 2 εβδομάδες στην κυριολεξία κούρεψε μια μικρή Δράκαινα που ήρθε στο σπίτι, εν ριπή οφθαλμού. Τα συμπτώματά του τα συγκέντρωσα-αναγνώρισα πριν λίγες μέρες, κοιμόταν πολύ, φτερνιζόταν (αλλά ο γιατρός είπε ότι τα πνευμόνια του ήταν καθαρά), δεν έκανε εμετούς, ... αλλά έχει βγάλει την τελευταία εβδομάδα 2 σπυριά στο πηγούνι που ματώνουν. Το ένα έκλεισε αμέσως, τώρα βγήκε το δεύτερο και πλέον το ψάχνω πολύ (και έτσι αναζήτησα να βρω πληροφορίες για δηλητηριώδη φυτά - πάντα νόμιζα ότι έχουν "γνώση" τι μασάνε, επιλέγουν με την όσφρηση ανάλογα τι χρειάζονται... και σας βρήκα)..... Από αλοιφές-φάρμακα, μια Fucidin θα κάνει ή χρειάζεται κάτι δυνατότερο?
Να είστε καλά,
Τζάκυ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,436 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:19, 19-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Jacky Miller
Γειά σας και από μένα!
Ο γατούλης μου λατρεύει να μασάει λεπτά φύλλα (στο μπαλκόνι) για τις περίφημες τριχόμπαλές του. Πριν από 2 εβδομάδες στην κυριολεξία κούρεψε μια μικρή Δράκαινα που ήρθε στο σπίτι, εν ριπή οφθαλμού. Τα συμπτώματά του τα συγκέντρωσα-αναγνώρισα πριν λίγες μέρες, κοιμόταν πολύ, φτερνιζόταν (αλλά ο γιατρός είπε ότι τα πνευμόνια του ήταν καθαρά), δεν έκανε εμετούς, ... αλλά έχει βγάλει την τελευταία εβδομάδα 2 σπυριά στο πηγούνι που ματώνουν. Το ένα έκλεισε αμέσως, τώρα βγήκε το δεύτερο και πλέον το ψάχνω πολύ (και έτσι αναζήτησα να βρω πληροφορίες για δηλητηριώδη φυτά - πάντα νόμιζα ότι έχουν "γνώση" τι μασάνε, επιλέγουν με την όσφρηση ανάλογα τι χρειάζονται... και σας βρήκα)..... Από αλοιφές-φάρμακα, μια Fucidin θα κάνει ή χρειάζεται κάτι δυνατότερο?
Να είστε καλά,
Τζάκυ
Νομίζω καλό θα ήταν να συμβουλευτείς τον κτηνίατρο για μια υπεύθυνη διάγνωση/θεραπεία.
Μπορείς επίσης να απευθυνθείς και στον κτηνίατρο του site στο θέμα "Γιατρέ αρρώστησε?" να σου πει τι χρειάζεται να κάνεις.
Περαστικά στο γατούλη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

leoplusma

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη leoplusma
H leoplusma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (20+ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H leoplusma έγραψε στις 12:56, 06-07-17:

ο ιαν ντάμοντ αναφέρει πως τα ακόλουθα φυτά προκαλούν προβλήματα υγείας στη γάτα :
  1. Ασιατική Lilly
  2. Φτέρη
  3. Μπιγόνια
  4. Calla Lilly
  5. Prunus caroliniana (Cherry laurel)
  6. Κλιματίδα
  7. Cordyline
  8. Χρυσάνθεμα
  9. Μαργαρίτες
  10. Ασφόδελος
  11. Ντάλια
  12. Δελφίνια
  13. Σαμπούκος
  14. Ευκάλυπτος
  15. Χελιδονόχορτο
  16. Γεράνι
  17. Κλιματαριά (σταφύλια)
  18. Πράσινοι σπόροι πατάτας
  19. Υδραγεία
  20. Κισσός
  21. Λοβιλεία
  22. Lupinus
  23. Κατιφές
  24. Πεόνια
  25. Plantain Lilly
  26. Παπαρούνες
  27. Ντομάτα (φυτό)
  28. Λουίζα
  29. Γλυκίνη
  30. Πουρνάρι
επίσης ένα καλό link για το ποιά φυτά είναι ασφαλή και ποιά όχι : https://www.wmassmastergardeners.org/0310.htm

leo

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-07-17 στις 21:24. Αιτία: split
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Anastasia_A, fospi

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους