Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 102,849 εγγεγραμμένα μέλη και 711,918 μηνύματα σε 22,319 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 206 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φυτά μέσα στο σπίτι...

sophiak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sophiak
. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O sophiak έγραψε στις 11:43, 07-12-06:

Καλημέρα σε όλους. Η φρου-φρου μου είναι 7 μηνών. Ενώ στην αρχή δεν έδινε σημασία στα 2 φυτά που υπάρχουν στο σπίτι τώρα τους έχει αλλάξει τα φώτα. Από σκάψιμο χώματος μέχρι επίθεση στα φύλλα, με αποτέλεσμα όποτε γυρνάω σπίτι να υπάρχει χώμα παντού και πεσμένα φύλλα (!!) και τα φυτά υποφέρουν! Το ένα το έχει τόσο στο μάτι που όποτε περνάει του ρίχνει και μια σφαλιάρα!! και ξέρει πως με ενοχλεί γιατί μετά τρέχει και κρύβεται κάτω από το κρεβάτι!!! Πώς μπορέι να σταματήσει αυτό??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fonkant

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη fonkant
. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O fonkant έγραψε στις 11:49, 07-12-06:

να δωσεισ κι εσυ μια σαφλιαρα στη γατα οταν το κανει για να καταλαβει οτι εινε κακο. Εχω κι εγω γλαστρακια κι οταν ερθει το γατακι δε θελω να τα χαλασει. Εγω ομοσ δε θα μπορω να το πιανω για να του δωσω τη σφαλιαρα, γι'αυτο το θελω ησιχο και καλοψιχο, για να μην εχω προβληματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 12:03, 07-12-06:

fonkant,και να δωσεις σφαλιαρα στη γατα δε νομιζω να το καταλαβει...

εχουμε κι εμεις το ιδιο προβλημα,οποτε βλεπει γλαστρα πεταει το χωμα και μασουλαει τα φυλλα.το δικο μας προβλημα λυθηκε απλα περιοριζοντας την Τσικι σε ολο το σπιτι εκτος απο τη σαλονοτραπεζαρια οπου υπαρχουν τα φυτα.δυστυχως δε βρισκαμε αλλη λυση....εκτος απο τα φυτα γρατζουναγε καναπεδες και χαλια,κι ανεβαινε πανω στην τραπεζαρια...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

boy_gr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη boy_gr
Ο boy_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O boy_gr έγραψε στις 12:06, 07-12-06:

κι εγω εχω το ιδιο προβλημα.ειδικα ενα φυτο με λεπτα φυλλα με το που το βλεπει την πιανει αμοκ.δεν καταλαβαινει τιποτα....το εχω βγαλει αναγκαστικα στην εισοδο τωρα....ακομα και τον φυκο με σκληρα φυλλα τον μασαει και μου σπαει τα νευρα ..τα μονα που δεν τολμα να πειραξει ειναι οι κακτοι:up: ...αν υπαρχει καποιο υγρο για ψεκασμα ωστε να μην τα πειραζουν θα ηταν το καλυτερο

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 12:11, 07-12-06:

Υπαρχει το spray stay away και το get off πωλουνται στα pet shop. Mε αυτα εγω ψεκαζω καναπεδες, χαλια κτλ (σε μενα απεδωσαν σε αλλους οχι). Δεν ξερω εαν μπορεις να ψεκασετε λιγο και το φυτο για να μην πλησιαζουν.
Μια δοκιμη παντως δε βλαπτει.

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 12:12, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από boy_gr
τα μονα που δεν τολμα να πειραξει ειναι οι κακτοι:up: ...
εμενα παλι πειραζει και τους κακτους... μου εχει ερθει πολλες φορες απο το μπαλκονι με αγκαθια στη μουσουδα της η ολοκληρα κομμαρια κακτων μπλεγμενα στο τριχωμα της.

Παράθεση

rotonda

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rotonda
H rotonda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 410 μηνύματα.

H rotonda έγραψε στις 12:15, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από sophiak
Καλημέρα σε όλους. Η φρου-φρου μου είναι 7 μηνών. Ενώ στην αρχή δεν έδινε σημασία στα 2 φυτά που υπάρχουν στο σπίτι τώρα τους έχει αλλάξει τα φώτα. Από σκάψιμο χώματος μέχρι επίθεση στα φύλλα, με αποτέλεσμα όποτε γυρνάω σπίτι να υπάρχει χώμα παντού και πεσμένα φύλλα (!!) και τα φυτά υποφέρουν! Το ένα το έχει τόσο στο μάτι που όποτε περνάει του ρίχνει και μια σφαλιάρα!! και ξέρει πως με ενοχλεί γιατί μετά τρέχει και κρύβεται κάτω από το κρεβάτι!!! Πώς μπορέι να σταματήσει αυτό??
Δεν είναι μεγάλο το πρόβλημα... Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
1) Για να μη σου πετάει το χώμα έξω από τις υπάρχουσες γλάστρες, στερέωσε μέσα καλαμάκια από σουβλάκια (με τη μυτερή άκρη βυθισμένη στο χώμα).
2) Για να μη σου μασουλάει τα φυτά, φύτεψέ της λίγο σιτάρι σε μια μακρόστενη γλαστρούλα. Θα τρώει από αυτό και θα αφήσει ήσυχα τα υπόλοιπα (αν και υποψιάζομαι ότι, εφόσον μόλις σε βλέπει αρχίζει να τρέχει, μάλλον σου κάνει πλάκα και θέλει παιχνίδια). Επίσης, και στα πετ σοπ υπάρχουν έτοιμες μίνι ζαρντινιέρες με χόρτο που αρέσει πολύ στις γάτες (απλώς ανοίγεις τρύπες από κάτω, ποτίζεις και σε μερικές μέρες το χόρτο φυτρώνει). Καλή επιτυχία!

Παράθεση

sophiak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sophiak
. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O sophiak έγραψε στις 12:20, 07-12-06:

Thanks θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας!! Για το οτι ανεβαίνει στον πάγκο της κουζίνας και τον νεροχύτη όποτε πάω για ύπνο θα το συζητήσουμε άλλη φορά!!!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 13:08, 07-12-06:

Είναι απίστευτα τα τέρατα μερικές φορές. 'Ακου να μην πτοούν ούτε οι κάκτοι την γάτα της Μαριέλ! Εμένα του είναι ψιλοαδιάφορα αλλά για καλό και για κακό τους έχω βάλει κάτι σαν συρματόπλεγμα γύρω από τον κορμό.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 14:26, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από fonkant
να δωσεισ κι εσυ μια σαφλιαρα στη γατα οταν το κανει για να καταλαβει οτι εινε κακο. Εχω κι εγω γλαστρακια κι οταν ερθει το γατακι δε θελω να τα χαλασει. Εγω ομοσ δε θα μπορω να το πιανω για να του δωσω τη σφαλιαρα, γι'αυτο το θελω ησιχο και καλοψιχο, για να μην εχω προβληματα.
Η γατα θα ειναι μελος του σπιτιου σου Δεν μπορεις να προδιαγραψεις τι χαρακτηρα θα εχει Θα την ανεχτεις οπως θα ανεχεται και κεινη εσενα οπως ανεχονται και μας οι γατες μας. Η σφαλιαρα δεν ειναι λυση .Παντως πιστευω οτι οι γατες εχουν ενα αισθημα που το ανταποδιδουν και συμπεριφερονται αναλογα .

Παράθεση

fonkant

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη fonkant
. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O fonkant έγραψε στις 16:15, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
fonkant,και να δωσεις σφαλιαρα στη γατα δε νομιζω να το καταλαβει...

.

αυτο το σιμβολακι τι σημενει;

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel έγραψε στις 16:41, 07-12-06:

σημαινει οτι δε συμφωνω και πολυ με αυτο που ειπες.οι γατες δεν ειναι σαν τα σκυλια που εκπαιδευονται παρα πολυ ευκολα,ειναι πιο ανεξαρτητες,πιο "ατιθασες",με μια αλλη ομορφια απο αυτη του σκυλου.και να εδινες σφαλιαρα στη γατα δε νομιζω να καταλαβαινε το λαθος της,μπορει απλως μετα να ηταν επιφυλακτικη απεναντι σου.υπαρχουν αλλοι καλυτεροι τροποι για να μαθεις ενα γατακι να μην κανει πραγματα που δε θελεις.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γάτα μέσα στο σπίτι - Από anners
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-06-09 στις 14:39.
    • SOS!! Κίνδυνοι μέσα στο σπίτι! - Από toulis
      Το θέμα έχει λάβει 78 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-11-08 στις 16:08.
    • Ατύχημα μέσα στο σπίτι - Από boy_gr
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-10-07 στις 00:52.
    • Χαμός μέσα στο σπίτι! - Από clouseau
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-08-07 στις 12:54.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους