Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 102,634 εγγεγραμμένα μέλη και 711,901 μηνύματα σε 22,319 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 330 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σοβαρή περίπτωση αναπνευστικού

tziortzio

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tziortzio
H tziortzio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H tziortzio έγραψε στις 19:00, 01-03-14:

Πριν μια εβδομάδα μάζεψα έναν αδέσποτο γάτο με εκκρίσεις διαφανούς υγρού και αίματος από την μύτη. Τον πήγα στον κτηνίατρο και του έκανε 3 ενέσεις αφού διέγνωσε ότι ήταν στο παρά ένα να πάθει πνευμονία. Του δίνω πρωί - βράδυ αντιβίωση και οι εκκρίσεις έχουν περιοριστεί, αλλά η κατάστασή του είναι πολύ άσχημη. Μαδάει από το σοκ που υπέστει, δεν μπαίνει στο κουτί που του έφτιαξα και μένει όλο το βράδυ έξω (τον έχω στο μπαλκόνι) με κίνδυνο να χειροτερέψει η υγεία του, συνεχίζει να μην αναπνέει καλά (αναπνέει από το στόμα με δυσκολία) και βέβαια δεν έχει όρεξη για τίποτα. Τουλάχιστον δεν φωνάζει (λογικά γιατί δεν μπορεί). Τι μπορώ να κάνω για να τον βοηθήσω να το ξεπεράσει; Φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 22:18, 01-03-14:

γεια σου tziortzio και καλώς ήρθες!καταρχήν ένα μεγάλο μπράβο που μάζεψες ένα γατάκι τόσο άρρωστο..ο γιατρός τι σου είπε?είναι αμφίβολη η κατάστασή του?μήπως να τον ξανακαλέσεις?τον εμπιστεύεσαι?λογικά δεν ακούγεται κατάσταη που βελτιώνεται από τη μία μέρα στην άλλη..αλλά με πολύ αγάπη κ προσοχή όλα θα πάνε καλά.τι ηλικία έχει?περίπτωση να τον έχεις πιο ζεστά μέσα στο σπίτι υπάρχει?
σε αυτή τη φάση το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις ξανά με το γιατρό.
και εμένα η παμαμπού που ήταν λιγότερο άρρωστη όταν τη βρήκα χρειάστηκε σίγουρα ένα 10ημερο μέχρι να συνέλθει..
ενημέρωνέ μας κ καλή τύχη!
υγ...αν ο γιατρός σου είναι διακοπές,μπορείς να καλέσεις και σε διανυκτερεύον δημόσιο κτηνιατρείο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tziortzio

Νεοφερμένος

H tziortzio έγραψε στις 06:03, 02-03-14:

Επισκέφτηκα 2η φορά τον κτηνίατρο, χωρίς τον γάτο και μου έδωσε αντιβίωση για ακόμη πέντε μέρες και βλέπουμε. Δεν μπορώ να τον βάλω στο σπίτι γιατί σίγουρα θα έχει ψύλλους και τσιμπούρια. Ο κτηνίατρος δεν ήθελε να τον επιβαρύνουμε με αντιπαρασιτικά.Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι πιο ήπιο και φυτικό που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω σε αυτή την φάση; Δυστυχώς συνεχίζει να μην μπαίνει στο χαρτόκουτό του και να μένει όλη νύχτα έξω. Το χαρτόκουτο το έχω μονώσει και έχω τοποθετήσει μέσα παλιά ρούχα, αλλά δεν το προτιμά. Με το φαγητό επίσης, δεν τα πάει πολύ καλά. Του δίνω από κονσέρβα Friskies την οποία δοκιμάζει και αφήνει ενώ τρώει με σχετική όρεξη από το δικό μας φαγητό τηγανιτό κοτόπουλο, μπριζόλα χοιρινή κτλ.Το περίεργο είναι ότι τρελαίνεται για το γάλα.
Δεν γνωρίζω περισσότερα για τον γάτο όπως από τι άλλο υποφέρει (σηκώνει διαρκώς το μπροστά δεξί ποδαράκι του και αναρωτιέμαι μήπως το έχει χτυπήσει) ή ποια είναι η ηλικία του. Επιπλέον, στο παρελθόν δεν είχα αναλάβει ποτέ τη φροντίδα ζώων και δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτε για τις γάτες.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 12:40, 02-03-14:

tziortzio δεν καταλαβαίνω..πήγατε στον κτηνίατρο κ ο κτηνίατρος δε σας είπε πόσο μηνών είναι κ δεν το εξέτασε για πιθανά άλλα τραύματα?κάτι δε μου πάει καλά..ζήτησε κ δεύτερη γνώμη για καλό κ για κακό...πάντως το ότι τρώει από το φαγητό σας νομίζω είναι πολύ θετικό δείγμα.προσπάθησε να του βράζεις αποκλειστικά κοτόπουλο(το ανθρώπινο φαγητό δεν είναι καλό για τα γατάκια)κ κάνε υπομονή να δούμε πως θα εξελιχθεί.θα ήθελες να μας στείλεις κάποια φωτογραφία μήπως κάπως υπολογίσουμε την ηλικία του?σε γενικές γραμμές βλέπεις βελτίωση?
καλή συνέχεια...ελπίζω το γατουλι σου να αποδειχθεί 7ψυχο..

Παράθεση

tziortzio

Νεοφερμένος

H tziortzio έγραψε στις 07:40, 03-03-14:

Προφανώς ο κτηνίατρος έκρινε ότι είναι τόσο σοβαρή η κατάστασή του και έδωσε προτεραιότητα στην αντιμετώπιση του αναπνευστικού προβλήματος. Η αγωγή όπως σας ανέφερα είναι αντιβίωση πρωί - βράδυ (Baytril των 5mg) που ευτυχώς την λαμβάνει καθώς την κρύβω σε διάφορα μεζεδάκια. Εκτιμώ ότι μετά από επτά μέρες θεραπεία η κατάστασή του μάλλον έχει ελαφρώς βελτιωθεί γιατί έχουν περιορισθεί οι εκκρίσεις με αίμα από το στόμα και τη μύτη του. Συνεχίζει βέβαια να αναπνέει με μεγάλη δυσκολία. Η γούνα του αρχίζει να γίνεται πιο πυκνή μετά το σοκ που υπέστει από τις τρεις ενέσεις που του έκανε ο κτηνίατρος.
Για να μπορέσω να τον βοηθήσω μια που δεν έχω εμπειρία από γάτες, χρειάζομαι τις γνώσεις σας στα εξής:
1. Πώς μπορώ να τον κάνω να μπαίνει στο κουτί του για να κοιμάται το βράδυ αντί να παραμένει έξω στο κρύο;
2. Υπάρχει κάποιο ήπιο ή φυσικό αντιπαρασιτικό που θα μπορούσα άμεσα να χρησιμοποιήσω;
3. Προτείνετε κάτι άλλο προκειμένου να βελτιωθεί η κατάστασή του σύντομα; Δεκτές και οι γενικές οδηγίες περιποίησης μιας γάτας.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 10:04, 03-03-14:

tziortzio..από όσο ακούω μάλλον κάπως βελτιώνεται η κατάσταση..για φυτικά αντιπαρασιτικά δε γνωρίζω δυστυχώς..θα μιλήσω αύριο με τον κτηνίατρο μου.
είσαι σίγουρη πως δεν μπαίνει καθόλου στο κουτάκι του?ίσως σε κάποια στιγμή που δε βλέπεις.κοιμάται δηλ.στο πλακάκι?
όσο για το γιατρό σαφώς έκανε καλά κ αντιμετώπισε πρώτα το αναπνευστικό αλλά την ηλικία θα μπορούσε να την πει.
αν θέλεις μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην 24ωρη γραμμή του δημόσιου κτηνιατρείου.βρίσκεται κάπου στην αττική.εμένα με έχουν εξυπηρετήσει πολλές φορές.κ φυσικά θα μιλάς συχνά με το κτηνίατρό του.καλή συνέχεια!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:26, 04-03-14:

Καλημέρα κι από εμένα και καλή Σαρακοστή!
Κάποιο φυτικό αντιπαρασιτικό δε γνωρίζω ούτε εγώ, εκτός από φύλλα δάφνης πχ, που τοποθετούνται στον χώρο. Θα σου πρότεινα να του βάλεις λίγο frontline σε spray. Το δίνουν και στα μικρά γατάκια και εκτιμώ πως δε θα είναι τόσο επιβαρυντικό όσο μια αμπούλα, κι έπειτα να τον πάρεις μέσα. Φυσικά πρέπει να δοθεί μεγάλη προσοχή στη δοσολογία (σύμφωνα με τις οδηγίες). Νομίζω η ζέστη είναι το πιο βασικό σε αυτή τη φάση που είναι λίγο πριν την πνευμονία. Οπότε εγώ στη θέση σου θα τον έπαιρνα μέσα και μόλις συνερχόταν θα του έβαζα και μια αμπούλα frontline combo που καταπολεμά τους ψύλλους και στο περιβάλλον. Κι η γατούλα μου είχε λίγους ψύλλους όταν την πήρα αλλά την έβαζα μέσα κανονικά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, χρησιμοποιώντας τα σκευάσματα που σου αναφέρω. Τσιμπούρια δεν έχουν τόσο συχνά οι γάτες. Επιπλέον είναι εμφανή, μπορείς δηλαδή να διαπιστώσεις αν έχει.
Όσον αφορά τη διατροφή του τώρα, υπάρχουν διάφορα σκευάσματα, τροφές ή συμπληρώματα, πολυβιταμινούχα για γατούλες που αναρρώνουν. Θα απευθυνόμουν στον κτηνίατρο να μου προτείνει κάτι τέτοιο. Ώστε να δυναμώσει πιο γρήγορα και να διαφύγει τον κίνδυνο.
Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλα! Και καλή ανάρρωση!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους