Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 102,700 εγγεγραμμένα μέλη και 711,909 μηνύματα σε 22,319 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 241 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βόλτα με λουρί;

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 23:54, 26-04-09:

Εγώ νομίζω ότι είναι ενάντια στη φύση της γάτας να βγαίνει βόλτα με λουράκι, άρα δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλό ή πόσο μπορεί να τις επηρεάσει αρνητικά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,421 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 00:08, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Εγώ νομίζω ότι είναι ενάντια στη φύση της γάτας να βγαίνει βόλτα με λουράκι, άρα δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλό ή πόσο μπορεί να τις επηρεάσει αρνητικά
σιγουρα ειναι εναντια..μαζι σου, αλλα να εισαι γατα κ να περασεις μια ολοκληρη ζωη κλεισμενη σε 4 τοιχους, χωρις να εχεις δει ποτε το εξω, κι αυτο δεν ειναι θλιβερο ? δεν ξερω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:33, 27-04-09:

χειροτερα ειναι μεσα στο σπιτι. Αν συνηθησει εξω θα περναει πολυ ωραια και θα της αρεσει. Εμεις ειχαμε ενα ευτραπελο πριν λιγες μερες Τρομαξε με ενα αυτοκινητο και δεν συμμαζευοταν. Φαγωθηκε να τρεχει προς την πορτα να μπει μεσα. Τον πηρα αγκαλια να ηρεμισει και πηδηξε να μου φυγει φοβισμενος. Μου εσκισε λιγο την μπλουζα αλλα ευτυχως δεν μου εφυγε. Εχω να τον βγαλω αρκετες μερες μηπως και ξεχασει την ασχημη εμπειρια γιατι τον λυπηθηκα πολυ. Λεω να τον βγαζω ή πολυ πρωι που δεν εχει καθολου κινηση (κυριολεκτικα δεν υπαρχει ψυχη στον δρομο, αφου περνας τον κεντρικο οταν το φαναρι ειναι κοκκινο) ή να τον βγαζω αργα το βραδυ που εχει λιγοτερη κινηση. Μαλλον θα καταληξω στο πρωινο για να αναπνεω και φρεσκο πρωινο αερα 6 το πρωι μια χαρα θα ειναι

Τελικα δοκιμασες να βγαλεις βολτα την Πασχαλιτσα; Πιστευω θα ειναι πιο συνηθησμενη στους θορυβους απο τον ναρουτο γιατι η Πασχαλια βγαινει στο μπαλκονι. Εμεις δεν εχουμε μπαλκονι και δεν ακουγεται τιποτα μεσα στο σπιτι.

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 07:43, 27-04-09:

Kι εγω ειχα σκεφτει το θεμα της βολτας αλλα φοβαμαι μη με παρουν για την τρελη της γειτονιας χαχαχα

Το προβλημα της μικρης λυθηκε ομως με το να φτιαξω την ταρατσα.Εκλεισα την προσβαση στον κηπο μεσο μιας εξωτερικης σκαλας και τωρα εχει μια τεραστια ταρατσα ολο δικη της. Δεν το περιμενα αλλα το γατι ειναι πιο ευτυχισμενο τωρα απο οτι ηταν λιγους μηνες πριν. Ακομα και οταν εφτιαχνα τα οχυροματκα εργα καθοταν στο περβαζι και με κοιταγε με ενα θλιμενο υφος σαν να μου ελεγε "θελω να ερθω κι εγω εξω".
Και τωρα που βγηκε κανει σα τρελη απο τη χαρα της. Κυνηγαει μυγες μελισσουλες τρεχει πανω κατω...στινει καρτερι στα πουλια και χαζευει τον κοσμο απο ψηλα.
Η πρωτη της εξοδος ηταν πολυ συντηριτικη...Ηταν πολυ φοβισμενη. Με τοσους θορυβους που ακουγε τρελαθηκε το γατι...Τωρα τα εχει συνηθισει πια και δεν την απασχολουν.
Αν μπορεσετε λοιπον να προσφερετε στο γατακι σας μια μικρη δοση ευτυχιας (εστω και με λουρι) καντε το. Μακαρι τα γατια να ταν σαν τα σκυλια...Να μπορουσαμε να τα πηγαιναμε στο παρκο να τα λιναμε απο το λουρι και να τα αφιναμε να τρεχουν ελευθερα και να παιζουν και μετα παλι σπιτι.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:58, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από billio
Kι εγω ειχα σκεφτει το θεμα της βολτας αλλα φοβαμαι μη με παρουν για την τρελη της γειτονιας χαχαχα

Το προβλημα της μικρης λυθηκε ομως με το να φτιαξω την ταρατσα.Εκλεισα την προσβαση στον κηπο μεσο μιας εξωτερικης σκαλας και τωρα εχει μια τεραστια ταρατσα ολο δικη της. Δεν το περιμενα αλλα το γατι ειναι πιο ευτυχισμενο τωρα απο οτι ηταν λιγους μηνες πριν. Ακομα και οταν εφτιαχνα τα οχυροματκα εργα καθοταν στο περβαζι και με κοιταγε με ενα θλιμενο υφος σαν να μου ελεγε "θελω να ερθω κι εγω εξω".
Και τωρα που βγηκε κανει σα τρελη απο τη χαρα της. Κυνηγαει μυγες μελισσουλες τρεχει πανω κατω...στινει καρτερι στα πουλια και χαζευει τον κοσμο απο ψηλα.
Η πρωτη της εξοδος ηταν πολυ συντηριτικη...Ηταν πολυ φοβισμενη. Με τοσους θορυβους που ακουγε τρελαθηκε το γατι...Τωρα τα εχει συνηθισει πια και δεν την απασχολουν.
Αν μπορεσετε λοιπον να προσφερετε στο γατακι σας μια μικρη δοση ευτυχιας (εστω και με λουρι) καντε το. Μακαρι τα γατια να ταν σαν τα σκυλια...Να μπορουσαμε να τα πηγαιναμε στο παρκο να τα λιναμε απο το λουρι και να τα αφιναμε να τρεχουν ελευθερα και να παιζουν και μετα παλι σπιτι.
υπαρχουν ρατσες (savannah, bengal) που τους αρεσει να βγαινουν βολτα με λουρι!! Ενας λογος που θελω F1 savannah ειναι αυτος! Μια κοπελα βγαζει καθημερινα την bengal της με λουρι και περπαταει σαν σκυλος!! Ο δικος μου εχει ακομα πολυ δρομο να φτασει σε τετοιο σημειο Παντως αν καποια στιγμη μετακομισω σε μονοκατοικια σε ησυχη περιοχη που δεν εχει κινηση, θα τον αφηνω να βγαινει εξω (με επιτηρηση και οχι τα βραδια γιατι θα κινδυνευει απο raccoons και skunks). Παντως ακομα και με λουρι που τον βγαζω του αρεσει παρα πολυ να μυριζει το χορτο, τα λουλουδακια και τους θαμνους. Δεν ξερω αν του αρεσει και πολυ η βολτα εξω γιατι μολις επιστρεψουμε στο διαμερισμα γουργουριζει και κολλαει πανω μου Αλλες φορες γουργουριζει και κατω, οποτε μαλλον του αρεσει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vasiliki86

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vasiliki86
H Vasiliki86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,118 μηνύματα.

H Vasiliki86 έγραψε στις 09:29, 27-04-09:

Καλημερα σας...!! Αυτο ειναι οτι πρεπει για τη γατουλα...!!!:up::up: Το εχεις περιφραξει αν καταλαβα καλα...
Εμεις τους εχουμε κλεισει ενα μερος του μπαλκονιου με πλεξυ-γκλας και τετντα και ειναι πολυ πιο χαρουμενα απο πριν...
Πριν δεν τα αφηναμε γιατι η Ναλα εκανε αναριχηση στα πανω καγκελα... Και ειμαστε και στον τεταρτο φανταστειτε... Αν ειχαμε κι εμεις κομματι ταρατσας δε θα το συζηταγαμε....

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,421 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 09:42, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
Τελικα δοκιμασες να βγαλεις βολτα την Πασχαλιτσα; Πιστευω θα ειναι πιο συνηθησμενη στους θορυβους απο τον ναρουτο γιατι η Πασχαλια βγαινει στο μπαλκονι. Εμεις δεν εχουμε μπαλκονι και δεν ακουγεται τιποτα μεσα στο σπιτι.
οχι δεν την εβγαλα ακομα, το σκεφτομαι...ειναι πολυ φοβιτσιαρα γενικα, και φοβαμαι πως θα αντιδασει αν τρομαξει..ασε που δεν ξερω αν θα δεχτει το σαμαρακι. θα κανω δοκιμη μεσα στο σπιτι ετσι κι αλλιως με το σαμαρακι κ θα σας πω..

Το προβλημα της μικρης λυθηκε ομως με το να φτιαξω την ταρατσα.Εκλεισα την προσβαση στον κηπο μεσο μιας εξωτερικης σκαλας και τωρα εχει μια τεραστια ταρατσα ολο δικη της.
παρ'ολα αυτα..ΠΡΟΣΕΧΕ ! της ειχα και εγω εμπιστοσυνη απολυτη, αλλα τελευταια κανει προσπαθειες αναρριχησης. να την εχεις πολυ στο νου σου, αν περασει κανενα πουλι κλπ..

Παράθεση

Vasiliki86

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vasiliki86
H Vasiliki86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,118 μηνύματα.

H Vasiliki86 έγραψε στις 09:47, 27-04-09:

Εγω παντως το Σιμπα μια φορα δοκιμασα να τον παω μεχρι κατω την εισοδο της πολυκατοικιας... Και τρελαθηκε, φοβηθηκε παρα πολυ... Και οταν μπηκαμε μεσα στο σπιτι... Παιρνει ενα βλεμμα ανακουφισης, σοριαζεται στο πατωμα και αρχισε να γουργουριζει και να μου κανει χαδια... Σα να μου ελεγε:
"Σε ευχαριστω... Ηταν τρομερο δεν θελω να το ξανακανω...."

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 10:04, 27-04-09:

Να σας πω το κατορθωμα της Μπριζιτ στη βεραντα.Πριν απο 5 μηνες περιπου,και αφου την αφηναμε μονη της να σουλατσαρει στη βεραντα ,μας φερνει μεσα στο σπιτι ενα σκοτωμενο σπουργιτακι.Αυτονοητο οτι κιλλερακι ηταν η ιδια αυτοπροσωπως και αυτομουτσουνως.Το μουσουδι της μεσ στα αιματα,το ποδαρι της το ιδιο.Για να την καθαρισουμε τραβηξαμε τον αλοιμονο.Μεχρι με οινοπνευμα της απολυμανα τις τριχες.Οσο μπορουσα βεβαια.Και ρωταω.ποσο κινδυνευει να παθει κατι απο τετοιες αγαθοεργιες;εννοειται οτι δεν την εχει ξαναδει απο τοτε μονη της τη βεραντα,παρα μονο μεσα απο το τζαμι η οταν την εχω αγκαλια μου και τη χτενιζω,και σαφως παραμονευει ποτε θα χαλαρωσω για να ξεφυγει.Μαλλον θα παρω το σαμαρι και θα τη βγαζω βολτα στη βεραντα,ευτυχως ειναι και μεγαλη ,εχω και λουλουδια ,απ ολα εχει ο μπαξες.Ε ρε γελια πουχουν να κανουν οι γειτονες.Που το παει το ζωντανο ,το σουργελο θα λενε.Αφου κι εγω που το σκεφτομαι βαζω τα γελια.Αλλα δε μασαω,θα την κανω,κι αν αρεσει στη γατα μου σκοτουρα μου μεγαλη ,χααααχααα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,251 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:58, 27-04-09:

καλησπερα σας.Και εγω στεναχωριεμαι που βλεπω τα δυο μου γατσουλια να κοιτανε απο το παραθυρο.Στον μεγαλο μου γατο δοκιμασα με λουρακι να τον βγαζω εξω.Στην αρχη χ...κε απο την τρομαρα του μετα ας πουμε οτι ψιλοσυνηθησε.Το προβλημα ομως ειναι οτι επειδη μενουμε στην εξοχη εξω εχει τουλαχιστον καμια 15αρια γατες(που βεβαια της ταιζω,αλλα ειναι αδυνατον να τις εμβολιαζω ολες)και ετσι μενει μεσα( δεν μπορει να κανει το εμβολιο της περιτονιτιδας,γιατι ειναι πολυ αγριος και με τιποτα δεν καθετε να τον ψεκασουμε στη μυτη):cool::cool::cool:

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 19:20, 27-04-09:

Τωρα εχω απορια...ετσι ξαφνικα.Βασικα τωρα μου ΄ρθε.

Εχουμε το εξης σεναριο...Φοραμε το λουρι στη γατα και την παμε βολτα . Το χει συνηθισει πια οποτε ειμαστε cool. Και εκει εξω στον αγνωστο για τη γατα κοσμο εμφανιζεται ενας αντε δυο αδεσποτος/οι σκυλοι. Τι κανουμε τοτε; Η γατα που θα θελει να το βαλει στα ποδια να προφυλαχτει και δεν θα μπορει τι θα κανει;Και φυσικα το σεναριο να την παρεις αγγαλια θα ειναι το χειροτερο και για σενα αλλα και για τη γατα γιατι περα το οτι θα εχεις να αντιμετωπισεις τα νυχια της γιατι θα εχει φρικαρι το ζωντανο θα εχεις να αντιμετωπισεις και τον αγριο σκυλο (λεμε τωρα) που θα ερθει κατα πανω σου.
Μπρρρρ

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 19:29, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από ιβανα
σιγουρα ειναι εναντια..μαζι σου, αλλα να εισαι γατα κ να περασεις μια ολοκληρη ζωη κλεισμενη σε 4 τοιχους, χωρις να εχεις δει ποτε το εξω, κι αυτο δεν ειναι θλιβερο ? δεν ξερω...
χειροτερα ειναι μεσα στο σπιτι. Αν συνηθησει εξω θα περναει πολυ ωραια και θα της αρεσει. Εμεις ειχαμε ενα ευτραπελο πριν λιγες μερες Τρομαξε με ενα αυτοκινητο και δεν συμμαζευοταν. Φαγωθηκε να τρεχει προς την πορτα να μπει μεσα. Τον πηρα αγκαλια να ηρεμισει και πηδηξε να μου φυγει φοβισμενος. Μου εσκισε λιγο την μπλουζα αλλα ευτυχως δεν μου εφυγε. Εχω να τον βγαλω αρκετες μερες μηπως και ξεχασει την ασχημη εμπειρια γιατι τον λυπηθηκα πολυ. Λεω να τον βγαζω ή πολυ πρωι που δεν εχει καθολου κινηση (κυριολεκτικα δεν υπαρχει ψυχη στον δρομο, αφου περνας τον κεντρικο οταν το φαναρι ειναι κοκκινο) ή να τον βγαζω αργα το βραδυ που εχει λιγοτερη κινηση. Μαλλον θα καταληξω στο πρωινο για να αναπνεω και φρεσκο πρωινο αερα 6 το πρωι μια χαρα θα ειναι
.
Ναι έχετε δίκιο είναι θλιβερό να περάσεις όλοι σου τη ζωή μέσα σε ένα διαμέρισμα άντε κ σε μια βεράντα αλλά νομίζω εξαρτάται κ από τη Γάτα για παράδειγμα η Κάντυ δεν νομίζω ότι θα την απολαύσει την βόλτα το αντίθετο ενώ ο Μπατ θα χαιρόταν πολύ να βγει έξω, δεν ξέρω
Εγώ λέω πάντως Σακουρα να τον πας εναλλάξ μία πρωί μία βράδυ γιατί οι γάτες απολαμβάνουν να περισσότερο να κινούνται την νύχτα

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:35, 27-04-09:

αυτο που λες μαλλον ειναι το καλυτερο! Θα το δοκιμασω! Παντως αν ειχα βεραντα θα ηταν καλυτερα. Ελα ομως που δεν εχω και ο καημενος ειναι ολη μερα μεσα. Μονο στο παραθυρο μπορει να κατσει (το οποιο ειναι παντα κλειστο) και να βλεπει εξω. Τον λυπαμαι πολυ Επισης σκεφτομαι να τον παιρνω στην γατοφορο και να τον πηγαινω σε ενα παρκο εδω κοντα, διπλα στην θαλασσα που ειναι ησυχα και να τον αφηνω να περπαταει με λουρι. Δυστυχως μενω στο κεντρο της πολης και εχει πολλη κινηση και θορυβους και τρομαζει (σκεφτειτε τι θα γινει αν καποια στιγμη περασει ασθενοφορο ή πυροσβεστικη απο διπλα! Ειναι και το νοσοκομειο διπλα!).

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 20:44, 27-04-09:

αυτο που λες μαλλον ειναι το καλυτερο! Θα το δοκιμασω! Παντως αν ειχα βεραντα θα ηταν καλυτερα. Ελα ομως που δεν εχω και ο καημενος ειναι ολη μερα μεσα. Μονο στο παραθυρο μπορει να κατσει (το οποιο ειναι παντα κλειστο) και να βλεπει εξω. Τον λυπαμαι πολυ Επισης σκεφτομαι να τον παιρνω στην γατοφορο και να τον πηγαινω σε ενα παρκο εδω κοντα, διπλα στην θαλασσα που ειναι ησυχα και να τον αφηνω να περπαταει με λουρι. Δυστυχως μενω στο κεντρο της πολης και εχει πολλη κινηση και θορυβους και τρομαζει (σκεφτειτε τι θα γινει αν καποια στιγμη περασει ασθενοφορο ή πυροσβεστικη απο διπλα! Ειναι και το νοσοκομειο διπλα!).
Ναι πραγματικά είναι πολύ άσχημο για τον καημενούλη να μην έχει έστω κ μια μικρή βεράντα να βγαίνει λίγο έξω να παρακολουθεί, οπότε η καλύτερη λύση είναι αυτή που σκέφτηκες, πάντως κ η παραλία δεν είναι καταπληκτική ιδέα μόνο να μην πέσεις σε κατόχους σκυλιών που τα πάνε πολύ συχνά στην παραλία.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 13:57, 25-11-09:

προσπαθω να μαθω στη γατα μου να δεχτει το σαμαρακι, χθες οταν της το εβαλα αντεδρασε καπως ασχημα και τα ειχε μαζι μου, σημερα που ηρεμισε πριν της βαλω φαι της το φορεσα και προς το παρων δεν εχει εκνευριστει αν και ειναι ξαπλωμενη ... εχετε συμβουλες για τις πρωτες φορες που θα το φορεσει? ποση ωρα να της το αφησω? ποια τα σταδια μεχρι να της βαλω τον οδηγο?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:37, 25-11-09:

να της το βαζεις πριν φαει για να το συνδεσει με κατι καλο. Σημερα αστο πανω της 10 λεπτα ή οσο το ανεχεται, αυριο αστο περισσοτερη ωρα πανω της (δοκιμαζε να της το φορας πολλες φορες τη μερα και να το βγαζεις) και επιβραβευε την. Μπορεις να προσπαθεις να παιζεις μαζι της οση ωρα το φοραει για να της αποσπας την προσοχη.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 20:37, 25-11-09:

σημερα της το αφησα 4-5 ωρες γιατι δεν εδειξε να δυσανασχετει..πριν την ταισω τωρα θα της το ξαναβαλω για να δουμε...

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 21:10, 25-11-09:

το οτι εκανε ζυμαρακια, γουργουριζε και επαιζε ενω το φορουσε ειναι καλο ε? ακομη δυσκολευεται στο περπατημα αλλα δεν ειναι θυμωμενη..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 23:12, 25-11-09:

Κουκλίτσα μου όπως σου έγραψα και στο άλλο θέμα, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να συνδέσει το σαμαράκι με κάτι θετικό. Πρώτα με φαγητό, άργότερα με βόλτα που θα επιβραβευθεί με φαγητό.
Ο Disney ακόμη και τώρα περιμένει το γλυκό του μετά τη βόλτα!
Άρα επιβρέβευσε!!!

Παράθεση

ligeri (Λυγερή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ligeri
H Λυγερή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H ligeri έγραψε στις 11:34, 16-07-10:

Προχτες ηρθε μια φιλη μου σπιτι να δει το "παιδι" και μου λεει το εξης:
Καλα το καημενουλη ολη μερα μεσα στο σπιτι δεν βγαινει ποτε εξω? Εγω ειπα οτι δεν χρειαζεται, αλλα απο τοτε καθε φορα που τον βλεπω να κοιταζει απο το παραθυρο σκεφτομαι μηπως ειχε δικιο?
εσεισ τι λετε?και αν πιστευεται οτι χρειαζεται βολτιτσα, τοτε πως μπορω να τον παω??? με λουρακι? εστω να παρει λιγο αερα το πουλακι μου.. γιατι μονο του δεν τον αφηνω θα χαθει!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ligeri (Λυγερή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Λυγερή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H ligeri έγραψε στις 21:42, 18-07-10:

ξερει κανεις?????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ceres Victoria : 19-07-10 στις 04:56. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,251 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:44, 18-07-10:

αν το δεχεταο το λουρακι..ναι,ειναι μια καλη λυση..ακομα καλυτερα το σαμαρακι,γιατι με σκετο κολλαρο ,το βγαζουν πολυ ευκολα...εννοειται οτι μονο του δεν τον αφηνεις..
ΥΓ..μην γραφεις γκρικλις γιατι απαγορευεται απο τους κανονισμους του σαιτ..

Παράθεση

ligeri (Λυγερή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ligeri έγραψε στις 21:49, 18-07-10:

ωωωωχχχχ συγνωμη!!!!
δεν το ειδα οτι εγραφα ετσι!!!!
Μα ναι με σαμαρακι σιγουρα γιατι το λουρί θα τον πνίγει....
Απλα δεν ηξερα αν συνηθιζεται!!!!
Ωραια αυριο θα παω να του παρω!!!!

ΥΓ. πολυ ωραια τα ζουζουνια σου!!!!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:56, 18-07-10:

Γινεται,αλλα θελει εξοικειωση πρωτα μεσα στο σπιτι,να δεις αν το δεχεται και σταδιακα εξοδο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:58, 18-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από ligeri
ωωωωχχχχ συγνωμη!!!!
δεν το ειδα οτι εγραφα ετσι!!!!
Μα ναι με σαμαρακι σιγουρα γιατι το λουρί θα τον πνίγει....
Απλα δεν ηξερα αν συνηθιζεται!!!!
Ωραια αυριο θα παω να του παρω!!!!

ΥΓ. πολυ ωραια τα ζουζουνια σου!!!!!!
δεν πειραζει καλε...απλα για να το ξερεις στο ειπα..
κοιτα,στο εξωτερικο ειναι πολυ συνηθισμενο ...εδω..οχι και τοσο...αλλα εσυ μην πτοηθεις..αυτο που να προσεξεις ειναι,να μην τον βγαλεις με την 1η φορα που θα του το φορεσεις,γιατι μπορει να αντιδρασει ασχημα...θα ελεγα να κανεις πρωτα δοκιμες..να του το φορεσεις μερικες φορες,για να το συνηθισειν κιολας..και μετα να τον βγαλεις...επισης θα σε συμβουλευα οχι σε δρομο με παρα πολλα αυτοκινητα...καλη τυχη..

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,108 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 22:59, 18-07-10:

Δε θα το τολμούσα σε δρόμο ποτέ.. Το Marc τον έβγαζα βόλτα στο ποτάμι όταν ήμουν στη Φλώρινα, που είναι πεζόδρομος κι έχει ησυχία πολλή, αλλά μέχρι να φτάσουμε τον μετέφερα στη γατοφόρο.. Δεν είναι μόνο τα αυτοκίνητα που μπορεί να τα τρομάξουν. Είναι τα αδέσποτα που μπορεί να συναντήσεις και όλοι οι θόρυβοι της πόλης στους οποίους δεν είναι συνηθισμένα τα γατάκια που ζουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι. Άλλο να το πας μια βόλτα σε ένα υπαίθριο χώρο με δεντράκια άλλο να τον βγάλεις σε δρόμο με κίνηση.. Νομίζω πως πιο πολύ θα τον αγχώσει παρά θα τον ευχαριστήσει.

Παράθεση

ligeri (Λυγερή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ligeri έγραψε στις 23:13, 18-07-10:

κ εγω ετσι το σκεφτομουν στην αρχη να τον βγαλω λιγο στον κηπο να μαθαινει και αν δω οτι του αρεσει εχουμε εδω πολυ κοντα ενα φοβερο παρκο που θα περνουσε τελεια!!!
Αν παλι δεν το δεχεται θα τον αφησω μεσα. Σιγουρα αν δει αλλα σκυλακια - γατακια θα φρικαρει!
Ενω ειναι πολυ κοινωνικος με τους ανθρωπους, με τα αλλα ζωα δεν τα παει καλα και οταν δει παιδακια τρεχει να κρυφτει!!!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,108 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 23:24, 18-07-10:

Πήγαινε να περάσεις λίγο χρόνο στο πάρκο να δεις τι κυκλοφορεί και ποιες ώρες ώστε να ξέρεις πότε είναι πιο ήσυχα κι άρχισε να του φοράς το σαμαράκι, στην αρχή χωρίς το λουρί και αφού συνηθίσει το σαμαράκι πρόσθεσέ το. Μην παρασυρθείς, κρατάς γάτα κι όχι σκύλο, δε θα πάει όπου θες εσύ Καλή τύχη!

Παράθεση

ligeri (Λυγερή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ligeri έγραψε στις 08:22, 19-07-10:

χαχαχαχ αυτο το γνωριζω πιστεψε με!!! θα με παει οπου θελει αυτος!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:08, 23-07-10:

Παντως αν συνηθισει ειναι ωραια εμπειρια,η Breena δεν κρατιεται οποτε βλεπει το σαμαρακι,της αρεσει παρα πολυ.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:51, 23-07-10:

και ο ναρουτο δεν κρατιεται οταν το βλεπει, τρεχει να κρυφτει Αλλα οταν τελικα βγει εξω του αρεσει

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,024 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 22:21, 23-07-10:

https://www.youtube.com/watch?v=YWeBQ0HUVHY

Παράθεση

ligeri (Λυγερή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ligeri έγραψε στις 09:46, 27-07-10:

αχαχα παιρνει το χρονο της ομως!! πολυ ωραια η σελενα!!!!
Ο γιατρος μου ειπε να μην τον βγαζω και το αγορι μου φοβαται μηπως δεν θα θελει μετα να μενει μεσα
Αλλα αφου το κανετε κ εσεις θα το δοκιμασω!!! τον εβγαλα λιγο αγκαλια ομως τις προαλλες κ ηταν πολυ γαληνιος! δεν εκανε κινηση να κατεβει απο πανω μου!!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:11, 27-07-10:

γιατι σου ειπε να μην τον βγαζεις; Με σαμαρακι μια χαρα θα παιρνει τον αερα του εξω. Βεβαια προσεχε τωρα που ειναι καλοκαιρι να μην τον βγαζεις τις ωρες που εχει πολυ ζεστη και ηλιο και να μην τον αφηνεις να παταει σε τσιμεντο γιατι εχουν ευαισθητα πατουσακια. Επειδη απο οτι βλεπω απο το αβαταρ σου ειναι λευκος, απεφευγε τον ηλιο γενικοτερα. Βγαζε τον ή πολυ πρωι ή το απογευμα, λιγο πριν νυχτωσει. Εγω τον δικο μου πολλες φορες τον βγαζω και βραδυ, του αρεσει πολυ (μη ξεχναμε οτι οι γατες ειναι νυχτοβια ζωα)

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:27, 27-07-10:

Μη φοβασαι καθολου,να κι ενα βιντεακι της Breena οταν ηταν πολυ πιο μικρουλα,που απολαμβανει τη βολτα της:

Παράθεση

ligeri (Λυγερή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ligeri έγραψε στις 10:27, 27-07-10:

Κ εγω για βραδακι σκεφτομουν!!!
Ετσι μου ειπε ο γιατρος μαλιστα του φανηκε και αστειο....
δεν ξερω αν εχεις δει κ απο αλλα που εχω πει αλλα ο γιατρος που εχω ειναι ο,τι να'ναι! τωρα ψαχνω καποιον με εξειδικευση στις γατες γιατι τελος του μηνα εχουμε το τριτο εμβολιο!
Παντως σαμαρακι θα του παρω σημερα το εχω αποφασισει!!!!!

Παράθεση

ligeri (Λυγερή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ligeri έγραψε στις 10:31, 27-07-10:

χαχα φοβερη η Breena!!!!!
Το δεχεται μια χαρα!!!Ελπιζω να τα καταφερω κ εγω γιατι τον λυπαμαι ολη μερα μεσα! χτες τον βρηκα γατζωμενο στη σιτα του παραθυρου σε στυλ spiderman!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ligeri : 27-07-10 στις 11:13.
Παράθεση

ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ
Ο ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ έγραψε στις 00:54, 06-03-11:

Είναι η δεν είναι σωστό να το κάνω αυτό επειδή παλιά του είχα αγοράσει ένα λουράκι αλλά δεν το ήθελε καθόλου συνέχεια το έβγαζε.

?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H MissKit έγραψε στις 01:29, 06-03-11:

Καλώς ήρθατε.

Δε δέχονται όλες οι γατούλες το λουράκι, αλλά μπορούμε πάντα να δοκιμάσουμε. Στις γάτες είναι πιο σωστό να βάζουμε το λεγόμενο σαμαράκι σε μορφή Η το οποίο δένει στην κοιλιά και στο λαιμό.

Αρχικά, τους το βάζουμε για λίγη ώρα κάθε μέρα χωρίς τον οδηγό (το λουρί με λίγα λόγια) εντός σπιτιού και παράλληλα δίνουμε λιχουδιές, ώστε να συνδέσει το σαμαράκι με κάτι καλό. Έπειτα αν καταφέρουμε το γατάκι μας να συνηθίσει το σαμαράκι πάνω του, σιγά σιγά βάζουμε και τον οδηγό και αρχίζουμε τις βόλτες στα μπαλκόνια καμιά φορά και σε πάρκα ή αλσάκια που είναι ασφαλή. Αυτά για τις πιο θαρραλέες γάτες.

Δοκιμάστε με αυτά τα βήματα. Εγώ και πολλοί άλλοι έτσι μάθαμε τα γατάκια μας. Καλή τύχη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 01:43, 06-03-11:

φαντάζομαι εννοείς ειδικό λουράκι για γάτες που δένει στο σώμα..
εγώ εδώ στην γειτονιά εχω δει 1 φορά αλλά κατά την άποψη μου δεν νομίζω το να περιορίζεις την γάτα με λουρί είναι και ότι καλύτερο...
συν του ότι μπορεί να τρομάξει ή να ξεσηκωθεί..και έτσι να την τυραννίσεις άθελα σου..!!
φαντάσου να θέλει να τρέξει απο δώ απο κει και εσύ να την τραβολογάς με το λουρί...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H MissKit έγραψε στις 01:53, 06-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από tia
φαντάζομαι εννοείς ειδικό λουράκι για γάτες που δένει στο σώμα..
εγώ εδώ στην γειτονιά εχω δει 1 φορά αλλά κατά την άποψη μου δεν νομίζω το να περιορίζεις την γάτα με λουρί είναι και ότι καλύτερο...
συν του ότι μπορεί να τρομάξει ή να ξεσηκωθεί..και έτσι να την τυραννίσεις άθελα σου..!!
φαντάσου να θέλει να τρέξει απο δώ απο κει και εσύ να την τραβολογάς με το λουρί...
Είναι στο χαρακτήρα της γάτας. Υπάρχουν περιπτώσεις που τρελαίνονται για βόλτες και άλλες που δεν τους αρέσει και τόσο. Επίσης έχοντας επίγνωση πως κρατάς γάτα και όχι σκύλο, ακολουθείς εσύ εκείνη κι όχι εκείνη εσένα.

Σε καμία περίπτωση δεν την τραβολογάς. Αφήστε που επειδή εντυπωσιάζονται από τα πολλά ερεθίσματα πιο πιθανό είναι να προχωρήσουν πολύ δειλά ή και καθόλου, παρά να τρέξουν.

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 01:59, 06-03-11:

ναι ναι σίγουρα είναι στον χαρακτήρα και κατα πόσο είναι εξοικειωμένη..
εμένα πάντως μια φορά που το επιχείρησα..και δεν ανεχόταν το λουρί και με το που βγήκαμε απο την πόρτα έκανε σαν τρελό να φύγει..και μετά αφού γυρίσαμε έριξε το κλάμα της ζωής του.. τον λυπήθηκα τόσο πολυ..έτσι είπα οτι δεν θα τον ξαναβγάλω..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:14, 06-03-11:

Κατα τη γνωμη μου,δεν ειναι θεμα σωστου ή λαθους.Αν δεν το θελει με τιποτα η γατα..και βεβαια δεν πρεπει να μπει.Υπαρχουν πολλες ομως που το δεχονται.Οποτε γιατι οχι ,εφοσον με αυτον τον τροπο μπορει να βγει εξω και να χαρει με ασφαλεια;Μαλιστα στο εξωτερικο ειναι πολυ διαδεδομενο..

Παράθεση

ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ

Νεοφερμένος

O ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ έγραψε στις 17:06, 06-03-11:

Εναλλακτικά μπορώ στα χέρια να τον πηγαίνω και να συνδυάσω το λουρί επίσης όταν κουράζομαι να τον κρατάω.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H MissKit έγραψε στις 17:41, 06-03-11:

Δε θα το συνιστούσα με τίποτα. Αν σου φύγει από τα χέρια, τι θα κάνεις;

Παράθεση

ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ

Νεοφερμένος

O ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ έγραψε στις 21:35, 06-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Δε θα το συνιστούσα με τίποτα. Αν σου φύγει από τα χέρια, τι θα κάνεις;
Θα είναι ήδη δεμένο και το χερούλι θα είναι περασμένο στο χέρι μου.

Παράθεση

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ψωρόγατο
H ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ!!!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H ψωρόγατο έγραψε στις 00:06, 07-03-11:

Εγώ πάντως βάζω σαμαράκι στις γάτες μου και τις έχω και κάθονται έξω από την πόρτα του σπιτιού μου. όχι παραπέρα για βόλτα και τέτοια. Η γάτα που θα το κάνει αυτό θα πρέπει να είναι πάρα πολύ ήρεμη και παρά πολύ συνεργάσιμη με το αφεντικό της.

Παράθεση

DrStrangelove

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (η τωρινή έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:45, 10-06-11:

Αυτές τις μέρες σκέφτομαι μια φίλη μου που μου είχε πει παλιότερα ότι έβγαζε την γάτα της βόλτα με ένα λουράκι. Είχα απορήσει μάλιστα τότε και την ρωτούσα πώς είναι δυνατόν αυτό. Κι όμως επέμενε και δεν έδειχνε ότι με δουλεύει. Την έβγαζε στο τετράγωνο λίγο και περπατούσε κανονικά όπως τα σκυλιά και μετά επέστρεφαν σπίτι. 'Εχει κανείς εμπειρία από βόλτα γάτας ;
Θα ήταν πολύ ωραίο, αλλά η δικιά μου δεν ανέχεται ούτε καν το σαμαράκι. Μόλις της το φοράω μουλαρώνει και δεν κάνει ούτε ένα βήμα, πρέπει να την σύρω για να μετακινηθεί ! τόσο απρόθυμη. Πάνε βόλτα και τις γάτες ;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:50, 10-06-11:

Και βέβαια τις πάνε.Καλά..όχι και στο κέντρο της αθήνας.. Στην εξοχή καλύτερα.(Στο εξωτερικό είναι πολύ συνηθισμένη εικόνα να βλέπεις γατογονείς με λουράκια στις γάτες τους και βόλτα στο πάρκο)
Όμως το πιο σημαντικό είναι ,καταρχήν να δέχεται η γάτα το σαμαράκι(το λουρακι είναι πολύ επικύνδινο για μένα,διότι άνετα το βγάζουν),και να είναι εξοικιωμένη η γάτα με το "έξω".Να μην τρομάζει δηλαδη απο τον κόσμο,απο θορύβους κλπ.Τα δικά μου για παράδειγμα..ούτε κατά διάννοια να βγούν εξω βόλτα.Ούτε το σαμαράκι δέχονται...και θα πανικοβάλονταν.Έχουμε όμως μέλη εδώ,που μπορούν και τα βγάζουν..και ελπίζω να σου απαντήσουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,933 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 11:35, 10-06-11:

Αμέ. Μια χαρά βολτούλες κάνουμε.
Βέβαια το καλύτερο είναι στην εξοχή όπως είπε και η Πούπυ από πάνω. Δεν έχει τόσο έντονους θορύβους, ώστε να τρομάξει το γατί (βέβαια ο δικός μου είναι και χέστης αλλά anyway).
Εγώ προσωπικά τον γάτο μου τον βγάζω βόλτα μόνο όταν είμαι στο χωριό, γιατί στην πόλη θα φρικάρει από όλους τους θορύβους και τα αυτοκίνητα. Εδώ όταν τον βγάζω στον κήπο στο χωριό και ακούσει τίποτα περίεργο χέζεται πάνω του, φαντάσου τι θα έκανε στο πεζοδρόμιο που ακριβώς από δίπλα περνάνε αυτοκίνητα.

Πάντως και εμένα στην αρχή δεν το ήθελε το σαμαράκι. Μουλάρωνε και δεν κουνιόταν με καμία κυβέρνηση. Ε και απλά καθόμουν μέχρι να βαρεθεί και τον ξανά έβαζα μέσα στο σπίτι.
Αυτό την πρώτη, άντε και λίγο την δεύτερη μέρα. Μετά τον πήραμε τον αέρα και ποιός μας πιάνει.

Τώρα μάλιστα κάνουμε και βόλτες με την συνοδεία των δύο σκύλων μου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους