Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 104,863 εγγεγραμμένα μέλη και 712,387 μηνύματα σε 22,368 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 239 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τοπική απώλεια τριχώματος

fipi87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fipi87
H fipi87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H fipi87 έγραψε στις 19:57, 12-01-21:

Καλησπέρα σε όλους τους γατογονείς και Καλή Χρονιά,

Ο Κάσπερ μου, 6 μηνών, ανεμβολίαστος και αστείρωτος προς το παρόν, έβγαλε ακμή (βρωμερό μαύρο πηγούνι), κατά την κτηνίατρο, πριν 2 βδομάδες. Ξεκίνησα πλύσεις με bedadin scrub και αμέσως άρχισε να πέφτει το τρίχωμα λίγο πιο κάτω. Ενημέρωσα την γιατρό και παράλληλα της έστειλα φωτογραφία στο κινητό της. Μου είπε ότι είναι μύκητες και πως πρέπει να αρχίσει daktarin. Κάνουμε την θεραπεία με την κρέμα εδώ και 5 μέρες αλλά ο γάτος χάνει καθημερινά όλο και περισσότερο τρίχωμα. Η Γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και να συνεχίσω την θεραπεία εκτός και αν δω πως πηγαίνει σε άλλο σημείο, τότε να την ενημερώσω. Τι γνώμη έχετε για την διάγνωση και για την αντιμετώπηση; Είναι φυσιολογικό να επιδεινώνετε η κατάσταση μετά την έναρξη της θεραπείας;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,541 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:57, 12-01-21:

Καλησπέρα fipi και καλωσόρισες!
Όντως είναι λίγο περίεργο και θα με προβλημάτιζε κι εμένα.
Όμως τον πήγες τον γάτο να τον εξετάσει στο κτηνιατρείο, ή μόνο από φωτογραφία; Πιθανόν η φαρμακευτική αγωγή να χρειαστεί να τροποποιηθεί και για το σκοπό αυτό θα πρέπει να πάρει δείγμα από το τρίχωμα του γάτου για πιο λεπτομερή εξέταση, προκειμένου να καθορίσει το είδος του μύκητα ή του μικροβίου που τον ταλαιπωρεί και να δώσει κάποιο ειδικό κατάλληλο σκεύασμα για τον συγκεκριμένο παράσιτο.
Περαστικά στον γατούλη εύχομαι και σύντομα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 12-01-21 στις 21:16.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spyros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 21:53, 12-01-21:

Μου κάνει εντύπωση οτι η κτηνίατρος σου είπε για φαρμακευτική αγωγή χωρίς να εξετάσει τη γάτα. Στην αρχή που γράφεις για πλύσεις με Betadine Scrub, το έκανες χωρίς σύσταση γιατρού;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φυλλίτσα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φυλλίτσα
H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Φυλλίτσα έγραψε στις 10:00, 13-01-21:

Πάντως σχετικά με τους μύκητες, όταν είχε πιάσει ο γάτος μου πίσω από τα αυτιά και έβαζα daktarin έπεσαν οι περισσότερες τρίχες κατά τη διάρκεια της θεραπείας και μετά βγήκαν καινούριες σιγά σιγά. Αλλά θα έπρεπε να εξετάσει τη γάτα σου κι από κοντά!
Παράθεση

fipi87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fipi87
H fipi87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H fipi87 έγραψε στις 17:07, 13-01-21:

To bedadin scrub το έβαλα μετά από επίσκεψη και εξέταση του Κάσπερ από την γιατρό. Μέχρι εκείνη την ημέρα δεν έχανε τρίχες αλλά είχε μόνο κάτι αηδιαστικά μαυράκια στο πηγούνι. Μετά το scub άρχισαν να πέφτουν οι τρίχες και τότε έγινε η φωτογραφική διάγνωση ώστε να βάζει ο γάτος την κρέμα daktarin.

Τώρα που διαβάζω τα μηνυματά σας σκεφτοαι ότι μπορεί να πέφτει το τρίχωμα ΛΟΓΩ των φαρμάκων και όχι λόγω του μύκητα. Δεν ξέρω. Εχθές πήρα τηλεφωνώ μία άλλη φίλη κτηνίατρο για συμβουλη. Μου είπε το ιδιο. Ότι δηλαδη οι κτηνίατροι στις μικρές γάτες αντιμετωπίζουν το πέσιμο του τριχώματος σαν μύκητες πρώτα και βλέπουν πως θα ανταποκριθεί. Σχετικά με την καλλιέργεια μύκητα και οι δυο κτηνίατροι μου είπαν ότι δεν την συνιστούν γιατί παίρνει καιρό για να βγει και δεν είναι σίγουρο ότι θα δώσει τα κατάλληλα αποτελέσματα. Νομίζω ότι τώρα που εχω άποψη απο δύο γιατρούς και είναι η ίδια θα κάνω υπομονή μέχρι να περασει. Ελπίζω να μην κολλήσουμε γιατί ο γάτος είναι μέσα στο σπίτι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους