Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,293 εγγεγραμμένα μέλη και 713,403 μηνύματα σε 22,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 269 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Καναπές ζητάει....βοήθεια!

Abbigail-Abby

Guest

Το avatar του χρήστη Abbigail-Abby
. Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Abbigail-Abby έγραψε στις 20:29, 05-02-11:

θα βρω κάποια λύση δεν παίζει!!!χD

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:42, 05-02-11:

Εμεις εχουμε βαλει καλυμματα στους καναπεδες και δεν εχουν κανει καμια ζημια στα επιπλα,βεβαια εχουν μαθει στο ονυχοδρομιο απο μωρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Abbigail-Abby

Guest

O Abbigail-Abby έγραψε στις 20:49, 05-02-11:

Στους καναπέδες έχουμε και εμείς καλλύματα...Μέχρι να μάθει το ονυχοδρόμιο μπορώ να κλείνω τις πόρτες των περισσότερων δωματίων και να την αφήνω στο hall το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει πόρτα μεταξύ holl τραπεζαρίας και σαλονιούμέχρι να ρθει η κουκλίτσα μου όμως κάτι θα βρω.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 21:05, 05-02-11:

γιατί δεν του κόβεις τα νυχάκια?

Παράθεση

Abbigail-Abby

Guest

O Abbigail-Abby έγραψε στις 21:14, 05-02-11:

Το σκέφτηκα αυτό αλλα διάβασα ότι μακραίνουν πολύ γρήγορα και ότι απλά είναι λιγότερο αιχμηρά και οι γρατζουνιές πιο πλατιές, δεν αποφεύγεται εντελώς το γδάρσιμο..(Ακόμα δεν το έχω σπίτι μου προσπαθώ να συλλεξω μερικές ακομα βασικές πληροφορίες σχετικά με γάτες μέχρι τέλη Μαρτίου-αρχές Απριλίου που θα την έχω εδώ.)

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 21:24, 05-02-11:

οτι μεγαλώνουν γρήγορα είναι αλήθεια..!
πάντως σε μένα ήταν αποτελεσματική λύση!!!
εξαρτάται και από το γατούλι πάντως...
για παράδειγμα εμένα τα δύο έχουν έρωτα με το να γαντζώνονται σε καναπέδες σεντόνια πολυθρόνες...
κόντευαν να μου διαλύσουν το σπίτι!
ενώ ο άλλος καμία σχέση!
οπότε θα δείς πως θα πάει κ με το ζουζούνι σου!!!
καλώς να την δεχτείς !!!!!

Παράθεση

Abbigail-Abby

Guest

O Abbigail-Abby έγραψε στις 21:34, 05-02-11:

Ευχαριστώ πολύ
Θα την πάρω σχετικά μικρή(3 μηνών) αν την μάθω από μικρή πιστεύω να είναι ήρεμηΤουλάχιστον να γδέρνει λίγο

Παράθεση

αnni

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αnni
H αnni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H αnni έγραψε στις 08:40, 16-05-11:

του πηρα ονιχοδρομιο,ΤΙΠΟΤΑ! τον μαλωνω ΤΙΠΟΤΑ..μου τα χει τσακισει ολα!
τι να κανω..νομιζω οτι τα χω δοκιμασει ολα!!

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,613 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 08:56, 16-05-11:

Καλημερα. Καταρχας ποσο χρονων ειναι το γατουνι σου?
Στο ονυχοδρομειο του εδειξες τι πρεπει να κανει? Πως να το χρησιμοποιει δηλαδη?
Μια καλη λυση ειναι να παρεις μια συσκευη σπρει να βλαεις νερο μεσα και οταν θα γρατσουναει θα του ριχνεις λιγο στο μουτρακι του ωστε να φευγει και να καταλαβαινει πως αυτο που κανει δεν ειναι σωστο.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 01:16, 08-09-12:

Ο Ζιπούν αγαπαει πολυ το στρωμα,τα χαλια,τα υφασματινα σκαμπο,το ονυχοδρομιο του ομως ουτε να το φτυσει!για να μην αναγκαστω λοιπον να αλλαξω στρωμα ζητησα τη βοηθεια του κτηνιατρου ο οποιος με προμηθευσε λιγο απο το ελκυστικο catnip.τωρα το μπουκαλακι εχει τελειωσει αλλα ο ζιπούν συνεχιζει να σνομπαρει το ονυχοδρομιο!!!τι να κανω;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:18, 08-09-12:

Τι είδους ονυχοδρόμιο πήρες; (Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία του εδώ)
Που το έχεις τοποθετήσει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 09:01, 08-09-12:

Το ονυχοδρόμιο του είναι σε στυλ γατόδεντρου;
Δηλαδή, έχει γερή βάση ώστε να μην μετακινείται όταν πηγαίνει να ξύσει τα νύχια του;
Εάν μετακινείται όταν προσπαθεί να ξύσει τα νύχια του εκεί, δεν θα του αρέσει οπότε θα αναζητάει άλλα σημεία.
Ένα κόλπο που μπορείς να κάνεις είναι όποτε τον βλέπεις να ξύνει τα νύχια του κάπου να τον πιάνεις και να τον πηγαίνεις στο ονυχοδρόμιο και να τον αφήνεις εκεί, ακουμπώντας τα μπροστινά του πόδια στο σημείο όπου πρέπει να ξύνει τα νύχια του.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 01:47, 09-09-12:

Ναι η αληθεια ειναι πως δεν ειναι σταθερο.εχει ενα σχοινι ωστε να το τοποθετεις καπου κ να κρεμεται(δυστυχως αυτη τη στιγμη γραφω απο το κινητο κ ειναι δυσκολο ν ανεβασω φωτογραφια).παντως τυχαινει να το δαγκωνει κ να παιζει ομως ποτε δεν ξυνει τα νυχια του!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 02:32, 09-09-12:

Για αυτό δεν το προτιμάει, επειδή δεν είναι σταθερό.
Μπορείς να του πάρεις ένα μικρό γατόδεντρο, δεν πιστεύω ότι είναι τόσο ακριβά.
Πάντως, επειδή καταλαβαίνω περίπου τι ονυχοδρόμιο του έχεις πάρει, φοβάμαι ότι δεν θα το χρησιμοποιήσει ποτέ.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:20, 09-09-12:

Το δαγκώνει και παίζει γιατί το έχει εκλάβει σαν παιγνίδι και όχι σαν ονυχοδρόμιο
Άκου τι μπορείς να κάνεις. Καταρχήν από τη φύση τους τα γατάκια αρέσκονται στο να στέκουν στα πισινά τους ποδαράκια και να χρησιμοποιούν το βάρος του σώματός τους για να ξύσουν τα μπροστινά. Αρα χρειάζεσαι κάτι σταθερό, ακόμα καλύτερα αν με ρωτάς, ένα γερό κορμό δέντρου, όμορφο κιόλας, που θα στερεώσεις κάπου.
Μια άλλη λύση, αν βλέπεις ότι το γατάκι σου έχει μάθει να ξύνει τα νύχια του σε οριζόντιες επιφάνειες, είναι αυτό:

Εγώ αυτό πήρα, έχει και νεπέτα από κάτω. Το χρησιμοποιεί μεν, αλλά ο κορμός που του έχω έξω στην περιφραγμένη αυλή είναι η αγάπη της ζωής του

Το επόμενο βήμα είναι να τοποθετήσεις το ονυχοδρόμιο κοντά στις περιοχές όπου στο παρόν στάδιο ξύνει τα νύχια του. Αν και αυτό αποτύχει, τότε κάλυψέ τες με νάϋλον. Αυτό θα τον αποτρέψει και θα στρέψει την προσοχή του αλλού.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 11:03, 09-09-12:

Μαλιστα...οταν δυναμαι θα του παρω ενα γατοδεντρο!σας ευχαριστω!!!

Παράθεση

goutouna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη goutouna
H goutouna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

H goutouna έγραψε στις 15:04, 23-01-13:

Παιδιά καλησπέρα.
Ουτε ο δικός μου το πλησιαζει το ονυχοδρομιο και ξεσπαει στους καναπεδες. Πραγμα που με τρελαινει γιατι κυριως ειναι ακριβο το χομπι του.
Αν ξερει πως λεγεται στα ελληνικα, καποια κοπελα, το catnip θα μας διευκόλυνε. Μπορουμε να το βρουμε σε μαγαζια με μπαχαρικα, όσοι μενουμε Αθηνα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 15:42, 23-01-13:

Μπορείς να το ζητήσεις είτε ως catnip, είτε ως γατόχορτο, είτε ως μαγιοβότανο. Το όνομα του βοτανιού είναι Nepeta cataria.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 09:24, 16-03-16:

Kαλημέρα ! Η δικιά μου ανακάλυψη για να κοπει η συνηθεια του ξυσίματος στο καναπε και στις πολυθρόνες ήταν να κολλήσω στις γωνίες του , στη πλάτη και στα πλαινά του αυτό το διαφανές αυτοκόλλητο που χρησιμοποιούν τα παιδιά για να ντύνουν τα σχολικά βιβλία . Η κόλλα του είναι ήπια , δεν χαλάει το ύφασμα ακόμη και εάν είναι σενίλ . Είναι τόση όση χρειάζεται για να συγκρατείται πάνω στο ύφασμα και να αποθαρρύνει τον γάτο από αυτή την ....δραστηριότητα .
Επίσης θα πρότεινα σε αυτούς που θα αλλάξουν καναπέδες να επιλέξουν για το νέο τους σαλόνι καραβόπανο . Διαπίστωσα ότι ενα υπόστρωμα που έχω από καραβόπανο δεν καταλαβαίνει τίποτα . Γατζωνεται πάνω του και κάνει τρενάκι express.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 04:58, 17-03-16:

Εγω πηρα δερματινο καναπε και σωθηκα. Δεν εχουν που να ξυσουν τα νυχια τους (ξεφορτωθηκα ολες τις μοκετες) και αναγκαστηκα πανε στο δεντρο. Σκεφτομαι να παρω και 2ο δεντρακι για να ειναι ακομα πιο χαρουμενα

Το μονο προβλημα που εχω ειναι με τα νυχια του μεγαλου που μου εχει κανει την τραπεζαρια ριγε. Κριμα γιατι ειναι μαονι και μου κοστισε ολοκληρη περιουσια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 00:15, 19-03-16:

Δηλαδή το δερμα , δερματίνη δεν το αγαπούν ? Εχω καλυψει με μαξιλάρια τις δερμάτινες καρέκλες της τραπεζαρίας από φόβο μην ανέβει και της κεντήσει . Στη κρεβατόκαμαρα δεν τον αφηνω χωρίς επίβλεψη για να μην γρατσουνίσει το προσκέφαλο . Αυτό είναι απο δερματίνη .Τα χαλιά του .... τα έδωσα αλλά δεν θέλω να χαλάσει και όλο το σπίτι

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 02:36, 19-03-16:

Τα δικα μου δεν πειραζουν τις λειες επιφανειες (δερμα). Τον προηγουμενο υφασματινο καναπε μου τον ειχαν κανει κομματια. Παραδοξως δεν πειραζουν τις καρεκλες τις τραπεζαριας που εχουν υφασμα καραβοπανο.

Την δερματινη δεν ξερω αν την αγαπουν ή οχι, εγω παντως την αποφευγω οσο μπορω σε καρεκλες, καναπεδες, ρουχα, παπουτσια, πορτοφολια, τσαντες, και γενικα σε προιοντα που χρησιμοποιουνται συχνα ή ερχονται σε τριβη, γιατι χαλαει πολυ ευκολα.

Με την τραπεζαρια μου να δω τι θα κανω. Με βλεπω να βαζω γυαλι απο πανω, αλλα ισως να ειναι πλεον αργα γιατι την εχει γεμισει βαθειες γρατζουνιες. Θα δω αν γινεται να τριφτει το ξυλο και να περαστει βερνικι απο πανω.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,799 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:05, 19-03-16:

Αν και από μωρό την έχω μάθει και πηγαίνει στο ονυχοδρόμιο, αν αφήσω τα νύχια της να μακρύνουν και δεν της τα κόψω στις άκρες, πηγαίνει και γρατζουνάει όχι μόνο στο ονυχοδρόμιο, αλλά και στα καλύματα των επίπλων.

Η δε "αδυναμία" της, τα χαλιά τα οποία αναποδογυρίζει στις άκρες και σκρατσάρει το κάτω μέρος που προσφέρεται γι αυτή τη δουλειά, με ιδιαίτερη απόλαυση

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 12:23, 19-03-16:

Τα δικά μου τρελαίνονται για δερματίνη! Δύο καρέκλες γραφείου, την πρώτη την έκαναν αγνώριστη και το ίδιο επιθυμούν και διά τη δεύτερη!
Όσον αφορά υφάσματα, εγώ πήρα καναπέ με αυτό το "αλέκιαστο" ύφασμα, στο οποίο όντως δεν μπορούν να κάνουν θηλιές. Όσο για τα ξύλινα έπιπλα, δεν ξύνονται ποτέ πάνω τους, μου κάνει εντύπωση! Τα χαλιά, δεν το συζητώ... Είναι αλήθεια πως έχοντας γάτες προσαρμόζεις και το σπίτι και τα έπιπλά σου στα μέτρα τους! Πχ πόσο αγαπώ κάτι πλεκτές κουβερτούλες, που έχει και στην ΙΚΕΑ, αλλά δεν τολμώ να πάρω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 16:46, 20-03-16:

Τελικά η κάθε γάτα έχει διαφορετικές προτιμήσεις εκτόνωσης από την άλλη . Ας πούμε εμένα ο δικός μου αδιαφορεί για αυτές τις πλεκτές κουβερτούλες ΙΚΕΑ όπως και για το ξύλο της τραπεζαρίας αλλά τα αναποδογυρίσματα της άκρης των χαλιών όπως και η κάτω πλευρά των πολυθρόνων - καναπέδων είναι οι αγαπημένες του δραστηριότητες.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 17:50, 20-03-16:

Εμενα βασικα τρεχει στην τραπεζαρια γι' αυτο και εχει γεμισει γρατζουνιες. Το μικρο δεν τρεχει και δεν εχει και μεγαλα νυχια οπως το αλλο, οποτε κανει λιγοτερη ζημια. Αυτο με το τρεξιμο πως του το κοβω ομως;

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 22:59, 20-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Εμενα βασικα τρεχει στην τραπεζαρια γι' αυτο και εχει γεμισει γρατζουνιες. Το μικρο δεν τρεχει και δεν εχει και μεγαλα νυχια οπως το αλλο, οποτε κανει λιγοτερη ζημια. Αυτο με το τρεξιμο πως του το κοβω ομως;
Ισως αν έβαζες πάνω στη τραπεζαρία κάτι που να τον ενοχλεί . Ίσως και να τον φοβίζει λίγο . Ας πούμε εγώ κάποια στιγμή που του είχα αγοράσει ένα λούτρινο γουρουνάκι , η πρόθεση μου ήταν για παιχνίδι αλλά αυτός το φοβόταν , το εκμεταλλεύτηκα τοποθετώντας το δίπλα σε μία πολυθρόνα που την είχε στοχοποιήσει . Πάντα λοιπόν περνούσε πολύ επιφυλακτικά απ αυτο το σημείο . Τώρα βέβαια έχει ξεφοβηθεί το γουρουνάκι , του δινει και καταλαβαίνει αλλά ξεκόλλησε και από την πολυθρόνα . Κάντου λίγο αφιλόξενο το τραπέζι για λίγο καιρό ,μήπως και ξεκολλησει.

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 11:55, 28-03-16:

Εμας δεν πειραζει ουτε τα επιπλα ουτε τις κουρτινες. Απο μικρη ετσι εμαθε. Μονο λιγο τα χαλια και κυριως το δερματινο που εχω μπροστα στο τζακι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 261 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 11:47, 29-03-16:

πιθανοτατα θα εχει ξαναγραφτει,αλλα το γραφω κ εγω μια.
σωθηκα με τα αλουμινοχαρτα.
δεν ειναι βεβαια και οτι καλυτερο εμφανησιακα,αλλα γλυτωσα τις γωνιες του καναπε και τις ακρες απο τη μοκετα,τυλιγοντας τες με αλουμινοχαρτο.
ουτε που ξαναπλησιασε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:03, 29-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από Τσοςμή
πιθανοτατα θα εχει ξαναγραφτει,αλλα το γραφω κ εγω μια.
σωθηκα με τα αλουμινοχαρτα.
δεν ειναι βεβαια και οτι καλυτερο εμφανησιακα,αλλα γλυτωσα τις γωνιες του καναπε και τις ακρες απο τη μοκετα,τυλιγοντας τες με αλουμινοχαρτο.
ουτε που ξαναπλησιασε.
Αχ φίλε μου, σώθηκες εσύ...
Γιατί εμάς εδώ μας ξετρελλαίνει η γεύση του αλουμινίου. ΄Εχουμε εξαφανίσει από τα σημεία που έχει πρόσβαση ο Κόναν οτιδήποτε αλουμινένιο γιατί πάει και τα μασουλάει το χαζό μου.

Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 13:49, 29-03-16:

Εγω ξεκινησα με οριζοντιο ονυχοδρομειο επιδαπεδιο πολυ ομορφο και για να καθονται πανω..κανεις απο τους τρεις μαλλιαρους μου φιλους δεν του εδινε σημασια..ο καναπες ηταν το υπερτατο μερος!!βεβαια ειχα κι ενα χαλι που το ειχα μαζεμενο σε ρολο κ πηγαιναν κ εκει.οπως και στη θηκη της κιθαρας του πατερα μου που εγινε αγνωριστη!Οποτε αναγκαστηκα και πηρα κ ενα καθετο στυλ κορμο και με παιχνιδακι να κρεμεται.μονο η θηλυκια μου ασχολιοταν,ως μικροσωμη ,τη βολευε..οποτε σκεφτηκα οτιηταν μικρο γιατι οι αλλοι δυο χοντρουληδες το απαξιωναν κανονικα και συνεχιζαν τις βρωμοδουλειες τους στον καναπε..Εξυνα εγω τα νυχια μου για να με δουν,τους εβαζα τα χερακια τους πανω...τιποτα!Τελικα πηρα εναν πυργο τεραστιο κ διπλα του εχει και ενα πλαγιασμενο για να τους βολευει καλυτερα!τωρα τα πραγματα εχουν βελτιωθει πολυ!ο καναπες ειναι σε οικτρη κατασταση βεβαια!θα δοκιμασω και τις μεμβρανες η αλουμινοχαρτο ,μου φανηκε τελεια ιδεα!

Παράθεση

elenikikou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elenikikou
H elenikikou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H elenikikou έγραψε στις 14:10, 06-11-16:

εαν ο δικος σου ο καναπες ζηταει βοηθεια ο δικος μου που ειναι και καταλευκος... φαντασου τι βοηθεια θελει... Λευκος γεματο τριχες της γατας και ας εχω βαλει και καλιμα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-11-16 στις 18:36. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 23:35, 06-11-16:

Πηρα δερματινο καναπε (γκρι χρωμα) και ησυχασα. Ουτε ξυνουν τα νυχια τους, ουτε γεμιζει τριχες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 14:55, 16-11-18:

Καλησπέρα...Οι δικές μου ούτε γρατζουνάνε,ούτε δαγκώνουν...(Αλλά δεν ήξερα που να γράψω τον πόνο μου. Παρακαλώ οι υπεύθυνοι να το μετακινήσουν αφού ΠΡΩΤΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ έναν απελπισμένο.)Αγόρασα καινούριους καναπέδες(...μιλάμε μούρλια. Σουέτ σε πετρόλ απόχρωση και ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ. Γιατί αν δεν ρίξεις ξάπλες στους καναπέδες,τι τους θέλεις;να κάθεσαι;) Τους προηγούμενους τους διαλύσανε στην κυριολεξία. Η μεγάλη, 9 κιλά, γατζώνονταν όρθια και έκανε στρετς.Η μικρή έκανε ράλυ στις πλάτες. Τους είχε σαν αφετηρία σε τρελές κούρσες...Επίσης έκαναν εγχειρήσεις στα μαξιλάρια...Τώρα με το που πλησιάζουν τις μαλώνω. Όχι πολύ όμως γιατί τα λυπάμαι τα καημενούλια. Ξέρω ποια θα είναι η κατάληξη. Δεν τρέφω αυταπάτες...Αλλά έλεγα μήπως τους χαρώ λίγο πριν το μοιραίο. Ειλικρινά θα σας είμαι υπόχρεος αν έχετε καμιά καλή ιδέα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,799 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 15:52, 16-11-18:

Κατ'αρχάς με γεια και καλορίζικοι!
Για να ζήσουν όμως και να...γεράσουν "αξιοπρεπώς", μια λύση είναι να τοποθετήσεις καλύματα που θα τα αφαιρείς σε σπέσιαλ περιστάσεις, όπως π.χ. όταν έρχονται επισκέπτες. Με αυτόν τον τρόπο, θα ξεδίνουν στα καλύματα και θα κερδίσουν χρόνο ζωής
(εκτός αν είναι σαν τη δική μου που της αρέσει να χώνεται κάτω από τα καλύματα).
Άλλη λύση που δεν την έχω όμως δοκιμάσει, είναι να τοποθετήσεις στα πόδια του καναπέ αυτοκόλλητες λωρίδες με τραχιές επιφάνειες, έτσι ώστε να ξύνουν εκεί τα νυχοποδαράκια τους και να τη γλυτώνουν τα έπιπλα.
Τέλος, αν μπορούν να σου κάτσουν, να αρχίσεις να κόβεις τις άκρες από τα νυχάκια τους. Εμένα η Τέρψη μια χαρά το ανέχεται κι αυτό με έχει σώσει (γιατί της αρέσει επίσης να ζυμώνει και τα πόδια μου όταν κάθομαι).
Δεν μπορεί, κάποια λύση θα υπάρχει για να χαρείς κι εσύ το νέο σου απόκτημα, μαζί με τα "ζιζανιάκια" σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:21, 16-11-18:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,Aleksa. Δυστυχώς η μικρή είναι διαολάκι. Χώνεται παντού. Καλύμματα είχαν και οι μακαρίτες αλλά πέθαναν νέοι...Ξέρεις όμως κάτι;Τις αγαπάω πολύ και δεν τις αλλάζω για κανέναν καναπέ του κόσμου...(Ειδικά τη Σκούμπα που την έχω αδικήσει). Άλλωστε όλοι μας τα ίδια νιώθουμε. Δεν πρωτοτυπώ. Και όλοι μας έχουμε θυσιάσει πράγματα γι' αυτές τις ψυχούλες. Όμως μας αποζημίωσαν με την αγάπη τους στο χιλιαπλάσιο...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:07, 16-11-18:

Έτσι πρέπει και συμφωνώ. Στην τελική, οι καναπέδες οφείλουν να ζουν λιγότερο από τα έμψυχα.

Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 22:26, 16-11-18:

Αυτό που θα γράψω δεν έχει σχέση με γρατζουνισμένους καναπέδες...,<<ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΤΑ ΑΨΥΧΑ ΝΑ ΖΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΕΜΨΥΧΑ...>>.Ότι πιο αληθινό άκουσα εδώ και καιρό... Έχω χάσει πολλά έμψυχα τα τελευταία χρόνια...Δυστυχώς...Ακόμα δεν έχω διαχειριστεί στο μυαλό μου να χάσω μία από τις γάτες μου. Όμως θα συμβεί και το ξέρω...(Αυτοί που με γνωρίζουν και ξέρουν τη ζωή μου, θα με νόμιζαν τρελό). Όμως αλήθεια λέω... έχω δεθεί πολύ μ΄αυτές τις ψυχές.Ίσως κάποιος από εσάς να με νιώθει.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:11, 16-11-18:

Ορέστη, όσοι έχουν βιώσει την απώλεια αγαπημένων τους πλασμάτων, σε νιώθουν. Είναι πόνος που δεν "συνηθίζεται", που πάντα η επόμενη "μαχαιριά" είναι το ίδιο οδυνηρή με την πρώτη.
Όμως αν είναι κάτι που ισχύει στη ζωή, είναι οτι συνεχίζεται.
Έτσι καίτοι "φτωχότερος", όπως όταν κάποιος χάνει μέλος του σώματός του, ο άνθρωπος μαθαίνει να ζει με αυτή την "αναπηρία".

Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 23:55, 16-11-18:

Καμιά φορά κάποιος μιλάει και σε αντιπροσωπεύει απόλυτα...Κι ας μην τον γνωρίζεις. Απλά να πω πως είναι κάποιες νύχτες που τα γόνατα λυγίζουν μαζί με την ψυχή... Μετά κοιμάσαι,ή μπορεί και όχι...Και το πρωί συνεχίζεις. Τόσο απλά. Da rosa na digamos agora... Για το ρόδο ας μην πούμε τίποτε πια.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους