Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,175 εγγεγραμμένα μέλη και 713,369 μηνύματα σε 22,478 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 251 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για εμβόλια

newmommy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη newmommy
H newmommy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H newmommy έγραψε στις 18:55, 15-05-15:

Καλησπέρα σε όλους,
Είχα γράψει δύο θέματα για νέα γάτα στο σπίτι, και τελικά βρήκα κάτι γατάκια στην περιοχή μου, και περιμένω να με ειδοποιήσουν για να πάρω το ένα! Αλλά έχω μια απορία, τα γατάκια είναι ήδη 2 μηνών και έμαθα ότι πρέπει να είχαν εμβολιαστεί από τον 1,5 μήνα; Προτιμούσα να πάρω αυτά, γιατί άκουσα ότι αυτά που μεγαλώνουν "αρκετό" καιρό με τη μάνα τους έχουν και καλύτερο χαρακτήρα, όμως τώρα προβληματίστηκα που έπρεπε να είχαν εμβολιαστεί, ισχύει αυτό τελικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:52, 15-05-15:

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Όταν πάρεις το γατάκι θα περάσετε μια βόλτα από τον κτηνίατρο κι εκεί θα του κάνει και τα πρώτα του εμβόλια και θα σου πει πότε θα τα επαναλάβετε. Ενάμισυ ή δυο μηνών δεν έχει κάποια ουσιαστική διαφορά.
Άντε, με το καλό να το αποκτήσεις και να μας το γνωρίσεις!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

newmommy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H newmommy έγραψε στις 20:52, 15-05-15:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, απλά μίλησα με μία κοπέλα που έχει πολλά γατιά και με άγχωσε. Μου είπε ότι ήδη μπορεί να έχουν κολλήσει ασθένειες επειδή τα γατάκια είναι έξω και δεν έχει και άδικο. Γιατί λογικά υπάρχει λόγος που γίνονται από τόσο νωρίς τα εμβόλια.

Ευχαριστώ και για τις ευχές, μόλις το πάρω θα σας το δείξω! Θέλω να αλλάξω και ψευδώνυμο αργότερα γιατί δεν θα είμαι πλέον new, χαχα, δεν το σκέφτηκα νωρίτερα αυτό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 15-05-15 στις 20:58. Αιτία: merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:56, 15-05-15:

Μιλάμε για 15 ημέρες διαφορά δηλαδή. Κι αν το είχες πάρει μικρότερο του 1,5 μηνών, ποιός σου εγγυάται οτι ήδη δεν θα είχε κολλήσει κάποια ασθένεια ή δεν θα την είχε "κληρονομήσει" από τη μάνα του?
Θα σου έλεγα μην αγχώνεσαι και μην το ψάχνεις τόσο πολύ.. Πάρε το γατάκι, πηγαίνετε στον κτηνίατρο να το εξετάσει και να αποφανθεί για το
"έχειν καλώς", να του κάνει και τα εμβόλια και από κει κι έπειτα με τη σωστή φροντίδα σου να εύχεσαι να είναι και τυχερό.

Παράθεση

newmommy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H newmommy έγραψε στις 00:52, 16-05-15:

Οκ, συμφωνώ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aiv

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aiv
H aiv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H aiv έγραψε στις 11:22, 10-07-15:

Γεια σας,

Πριν απο ένα μήνα έγινε τετραπλό εμβόλιο σε ενήλικη γάτα. Τώρα μου είπαν οτι το επαναληπτικό δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι πάλι τετραπλό αλλά οτι θα μπορούσε να είναι και τριπλό, να μην καλύπτει δηλαδή τα χλαμύδια. Μήπως ξέρετε αν ισχύει αυτό;

Σας ευχαριστώ.

Παράθεση

Giwtatzalavra

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giwtatzalavra
H Giwtatzalavra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Giwtatzalavra έγραψε στις 00:12, 12-10-16:

Έχω έναν αρσενικό γατούλης απο το Πάσχα. Του έκανα τα απαραίτητα και τα πρώτα εμβόλια που ηταν σε δυο δόσεις.. Πέρασαν οι μήνες έγινε 7 μηνών κ πήγαμε σε άλλο κτηνίατρο λόγω τιμής γ στείρωση. Σήμερα έγινε. Μου έδωσε νέα τροφούλα για να μην παχύνει κιόλας που στην αρχή έφαγε λίγη αλλά μετά σταματηςε.. βρήκε κάτω λίγα σπόρια απο την παλιά κίττεν κ έφαγε.. Κ προσπάθησα ν τον ταΐσω ξανά με την νέα τίποτα.. Παλιά τρώει.. Έβαλα στο μπολ λίγη παλιά μαζι με την νέα αλλά δεν πλησιάζει.. Τι να κάνω; Απο την τσλαιπωρεια λέτε ειναι; Κ ακόμα κατι μου είπε ο νέος γιατρός οτι πρέπει ν κάνουμε ακόμα δυο εμβόλια.. Λύσσας και λευχαιμίας ενώ η προηγούμενη γιατρός μου δε μιλήσει γ εμβόλιο ξανά τ χρόνου.. Βοηθήστε με να κάνω τ καλύτερο γ τον μικρό!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:20, 12-10-16:

Ενδέχεται και εφ'όσον το εμβόλιο έγινε μόλις χθες, να παρουσίασε λίγο πυρετό, ατονία, ή ανορεξία, πράγμα εντελώς συνηθισμένο που συνήθως οι γιατροί προειδοποιούν οτι είναι δυνατό να συμβεί. Μόνο αν δεις οτι εξακολουθεί αυτή η "ολιγοφαγία" και πέραν του 24ωρου θα πρέπει να αναζητήσεις τη συμβουλή κτηνιάτρου.
Το τριπλό εμβόλιο (για ρινοτραχειίτιδα - καλυκοϊό - πανλευκοπενία)που πρέπει να επαναλαμβάνεται μια φορά το χρόνο, είναι υποχρεωτικό.

Της ιογενούς λευχαιμίας, καθώς και της λοιμώδους περιτονίτιδας δεν είναι υποχρεωτικά, ειδικά για γατιά που ζουν μέσα στο σπίτι.
Το ίδιο ισχύει και για το εμβόλιο της λύσσας, το οποίο θεωρείται "βαρύ" εμβόλιο και είναι απαραίτητο μόνο αν ο γάτος κάνει τις βόλτες του και εκτός σπιτιού ή πρόκειται να ταξιδέψετε οπου δεν θα του επιτραπεί η μεταφορά αν δεν έχει εμβολιαστεί με το συγκεκριμένο.
Για αυτό της λύσσας δες περισσότερες πληροφορίες εδώ και εδώ
Ακόμα μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο θέμα που έχουμε για τα ποιά τελικά είναι τα απαραίτητα εμβόλια.

Τέλος, προαιρετικά αλλά καλό είναι να γίνονται, τα εμβόλια που αφορούν τη χλαμυδίωση και για Bordrtella bronciseptica (μικρόβιο που προκαλεί νόσο του ανώτερου αναπνευστικού και αν διαγνωστεί χρειάζεται θεραπεία με ισχυρά φάρμακα γιατί είναι δυνητικά επικίνδυνο για τη ζωή τους).

Εύχομαι ο γατούλης σύντομα να επανέλθει στα φυσιολογικά του, με το καλό και η στείρωση (που λογικά θα πρέπει να πλησιάζει ο χρόνος να γίνει) και να ευχηθώ να σου ζήσει και να τον χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Giwtatzalavra

Νεοφερμένος

H Giwtatzalavra έγραψε στις 10:15, 12-10-16:

Η στείρωση έγινε χτες! Τα εμβόλια για λύσσα και λευχαιμία μου πε ότι πρέπει να τα κανω απαραίτητα, και ότι δεν θα χω κανένα πρόβλημα και να μην ακούω και διαβάζω διαφορα. Του πα ότι τον έχω μέσα στο σπίτι αλλα μου απάντησε ότι για το καλο του ειναι να γίνουν. Έχω αγχωθεί για αυτά που διαβάζω... Λυσσας και λευχαιμίας μου πε κ να μην αγχώνομαι...

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:29, 12-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Giwtatzalavra
Η στείρωση έγινε χτες! Τα εμβόλια για λύσσα και λευχαιμία μου πε ότι πρέπει να τα κανω απαραίτητα, και ότι δεν θα χω κανένα πρόβλημα και να μην ακούω και διαβάζω διαφορα. Του πα ότι τον έχω μέσα στο σπίτι αλλα μου απάντησε ότι για το καλο του ειναι να γίνουν. Έχω αγχωθεί για αυτά που διαβάζω... Λυσσας και λευχαιμίας μου πε κ να μην αγχώνομαι...
Καλημέρα! περαστικά στο γατούλη γρήγορα να συνέλθει!
και μένα η γνώμη μου είναι να μην τα κάνετε. Απορώ που επιμένει να κάνει τέτοια εμβόλια κυρίως της λευχαιμίας σε γατούλη που ζει μέσα. Μία και μοναδική φορά έκανα της λύσσας στις δικές μου. Αποτέλεσμα: η Μιλού έβγαλε εξογκωματάκι το οποίο παρακολουθούμε. Και φυσικά δεν πρόκειται να το ξανακάνουμε ΠΟΤΕ.

Τώρα στην απίθανη περίπτωση που η μολυσμένη νυχτερίδα θα έρθει στο δικό μου μπαλκόνι και θα δαγκώσει τις γάτες μου τότε καλώς να ορίσει.... δεν θα ζω με την απίθανη αυτή περίπτωση....υπάρχουν άλλα που πρέπει να σκέπτομαι και να με ανησυχούν περισσότερο.

Εμείς κάνουμε εμβόλια κάθε 3 χρόνια τα βασικά. Και πολλά τους είναι....και από κάποια ηλικία και μετά δεν θα κάνουν εμβόλια. Ελεος πια με όλο αυτό που έχει γίνει ένα απίθανο εμπόριο και χωρίς λόγο πλέον.....Πόσες φορές ακούσατε για λύσσα σε γατάκι που ζει μέσα ή έστω σε σκύλο, στην Αθήνα;;; όλα αυτά τα κρούσματα που παρουσιάζονται είναι στην επαρχία και σε συγκεκριμένες περιοχές....εδώ (Αθήνα) η μόνη άγρια πανίδα είμαστε εμείς και είμαστε και επικίνδυνοι.... Οσο για λευχαιμία αυτή παρουσιάζεται μόνο σε γατάκια που ζουν έξω και χωρίς ειδικό εμβολιασμό ναι λογικό είναι να αρρωσταίνουν...αλλά τα δικά μας ζουν στα πούπουλα....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:37, 12-10-16:

Καλό μεσημέρι φίλη χρήστρια κι από μένα.
Για τα εμβόλια δεν θα πω πολλά, τα είπαν εξάλλου τα κορίτσια πριν και συμφωνώ απόλυτα μαζί τους. Πάντως να ξέρεις πως η άποψη που έχουμε για τα εμβόλια δεν είναι αποκλειστικά δική μας, εμένα μου τα έχουν βεβαιώσει αυτά 3 διαφορετικοί κτηνίατροι.
Οπότε και η δική μου άποψη είναι να μην τα κάνεις αυτά τα εμβόλια της λύσσας και της λευχαιμίας.
Για το θέμα της τροφούλας τώρα, να σου πω πως κακώς ο κτηνίατρος σε έβαλε και άλλαξες τροφή από τώρα. Κανονικά πρέπει να τρώνε την kitten μέχρι να χρονίσουν γιατί ακόμα αναπτύσσονται. Θα έλεγα να γυρίσεις στην παλιά σου και μέχρι να περάσουν αυτοί οι 5 μήνες και να γίνει ενός έτους ο γατούλης σου μπορείς να ψάξεις στα διάφορα θεματάκια που έχουμε στην κατηγορία της Διατροφής, κυρίως για γατάκια στειρωμένα.

Παράθεση

Giwtatzalavra

Νεοφερμένος

H Giwtatzalavra έγραψε στις 16:51, 12-10-16:

Του δίνω μιση, μιση πλέον τροφουλα και την τρώει! Δεν λέει kitten πάνω αλλα λέει δοσολογίες για από 2 κιλά άρα δίνετε και σε μωρα! Θα συνεχίσω πάντως να βάζω για ένα διάστημα μιση-μιση και βλέπουμε.. Οικονομικά με συμφέρει και για να την δίνουν σε κτηνιατρια... Θα την κρατήσω λίγο και θα δω πως θα ναι ο μικρός.. Όσο για τα εμβόλια δεν θα τα κάνω τουλ/στον ακόμα. Θα μείνω λίγο στον γιατρό αλλά δεν θα τον πάω γ εμβόλια ακόμα!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:21, 12-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Giwtatzalavra
Το εμβόλιο κατά της ιογενούς λευχαιμίας, αν αποφασίσεις να το κάνει, θα πρέπει αφού πριν γίνουν εξετάσεις αίματος για να βεβαιωθεί οτι δεν είναι ήδη φορέας του ιού. Είναι κι αυτό, μαζί με της λύσσας ένα "βαρύ" εμβόλιο και δεν συνιστώ να το κάνετε αν ο γατούλης μένει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και δεν έρχεται σε επαφή με αδέσποτα.
Ούτε εγώ της τα έχω κάνει τα συγκεκριμένα της δικής μου, αν και η κτηνίατρος επέμενε γι αυτό της λύσσας.
Μετά από τη σθεναρή αντίσταση από μέρους μου,(δεν βρήκα το λόγο να επιβαρύνω τη γάτα μου, εφ'όσον ουσιαστικά δεν συντρέχει κανένας ουσιαστικός λόγος για να γίνουν) σταμάτησε να επιμένει. Εκτός αν χρειαστεί να ταξιδέψει που ο νόμος επιβάλλει να είναι εμβολιασμένη, μόνο τότε θα της το κάνω.

Και μια σημαντική λεπτομέρεια: Καλό είναι να ζητάς τα εμβόλια να γίνονται στο ποδαράκι του (ή έστω στην κοιλίτσα, που έχει αρκετό λίπος). Με αυτό τον τρόπο "απομονώνεται" ευκολότερα από το υπόλοιπο σώμα κάποιο ογκίδιο που πιθανόν εμφανιστει για τη -σπάνια- περίπτωση που χρειαστεί να αφαιρεθεί.
Δεν είναι για πανικό, αλλά όσο κι αν μας καθησυχάζουν οι γιατροί, καλό είναι να προσέχουμε και να προνοούμε.

Παράθεση

Alexxkk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alexxkk
H Alexxkk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Alexxkk έγραψε στις 20:58, 12-10-16:

Γεια σας!! Σημερα γραφτηκα στη σελιδα και εχω καποιες αποριες για δυο γατακια που θα φερω στο σπιτι μου. Η μια ειναι θηλυκη περιπου 1.5 χρονων και ο αλλος γατος 5 μηνων και ειναι το παιδι της. Την γατα την ειχαμε απο μικρη στην αυλη ειχε ερθει μονη της και την αγαπησαμε και την ταιζαμε. Εγω τωρα ειμαι φοιτητρια και μενω σε δικο μου σπιτι και σκεφτομαι να τα παρω και τα δυο εδω μιας που εχουμε και σκυλια εκει να τα αφηνουμε περισσοτερες φορες λυμενα. Τι εμβολια χρειαζονται; Και για την αποπαρασιτωση πριν τα φερω στο σπιτι για να μην γεμισει το σπιτι μπορω να τα αφησω στο κτηνιατρειο μεχρι να φυγουν τελειως; Και τα εμβολια που θα χρειαστουν τι κοστος εχουν περιπου;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:31, 12-10-16:

Καλησπέρα Alex και καλωσόρισες στην παρέα μας

Πολύ καλά που σκέφτηκες να τα φέρεις στο σπίτι, θα είναι μια υπέροχη συντροφιά!
Σχετικά με εμβόλια και αποπαρασιτώσεις που χρειάζονται, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο θέμα μας εδώ.
Επίσης θα χρειαστεί και στείρωση (σε περίπτωση που δεν έχει γίνει ακόμα) πρώτα στη γατούλα (ο γατούλης μπορεί να περιμένει μέχρι τους 8 μήνες του) ώστε κι εκείνα παραμείνουν υγιή ΄και ήσυχα από οίστρους και ορμές, κι εσύ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Για τα υπόλοιπα θα συνεννοηθείς με τον κτηνίατρο.

Εύχομαι μια ευτυχισμένη συμβίωση. Κι όταν με το καλό αρχίσει, θα χαρούμε να μας τα γνωρίσεις σε δικό τους θέμα που θα ανοίξεις σε αυτή τη σελίδα, με τις ιστορίες τους και βέβαια και φωτογραφίες για να έχουμε κι εμείς την ευκαιρία να θαυμάσουμε τα ζουζουνάκια

Παράθεση

τριτητρι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη τριτητρι
H τριτητρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 και διαφορα αδεσποτα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H τριτητρι έγραψε στις 17:29, 14-02-17:

Τι γνώμη έχετε για το purevax rabies;
'Εχει κάνει κανείς αυτό το εμβόλιο; Είναι ασφαλές; Είναι χωρίς adjuvant αλλά βλέπω ότι δεν αναφέρεται συχνά εδώ στα site..
Το έχει κάνει κανείς;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 14-02-17 στις 22:42. Αιτία: προσαρμογή κειμένου για μεταφορά σε ήδη υπάρχον θέμα
Παράθεση

filakas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη filakas
Ο filakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O filakas έγραψε στις 17:04, 25-02-18:

Γεια σας, τα προβληματα ατελειωτα με τις γατες, στο σπιτι εχουμε επιδημια γριπης , αποφασια δυο γατακια να τα εμβολιασω απο νωρις πριν να γινουν 4 μηνων οποτε χρειαστηκε να γινει εμβολιο καθε μηνα επι τρεις μηνες.
Αισθανομουν σιγουρια αφου εχουν κανει τριπλο εμβολιο το καθενα και αφου η μανα τους εχει κανει και αυτη μονο μια φορα και
δεν κολησε ποτε γριπη.Το παραξενο ειναι οτι το ενα γατακι τρεχει η μυτη του και φταιρνιζεται , αν αυτο δεν ειναι γριπη τοτε τι ειναι? Μηπως το εμβολιο δεν προστατευει 100% ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 943 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 18:01, 25-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από filakas
Γεια σας, τα προβληματα ατελειωτα με τις γατες, στο σπιτι εχουμε επιδημια γριπης , αποφασια δυο γατακια να τα εμβολιασω απο νωρις πριν να γινουν 4 μηνων οποτε χρειαστηκε να γινει εμβολιο καθε μηνα επι τρεις μηνες.
Αισθανομουν σιγουρια αφου εχουν κανει τριπλο εμβολιο το καθενα και αφου η μανα τους εχει κανει και αυτη μονο μια φορα και
δεν κολησε ποτε γριπη.Το παραξενο ειναι οτι το ενα γατακι τρεχει η μυτη του και φταιρνιζεται , αν αυτο δεν ειναι γριπη τοτε τι ειναι? Μηπως το εμβολιο δεν προστατευει 100% ?
Καλησπέρα... Υπάρχει τριπλό και τετραπλό εμβόλιο... Το τετραπλό καλύπτει ρινοτραχειτιδα, καλυκοιωση, πανλευκοπενια και χλαμυδιαση... Το τριπλό δε γνωρίζω τι δεν καλύπτει... Αυτό δε σημαίνει ότι κάποια στιγμή δε μπορούν να αρρωστήσουν... Απλά θα είναι πιο ήπια τα συμπτώματα... Για σίγουρη απάντηση μόνο ο κτηνίατρος σου ειναι ο ειδικός να σου δώσει... Πιστεύω όμως πως μάλλον θα πρέπει να δώσει μια αγωγή στα μικρά... Θα το κρίνει αφού τα εξετάσει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Fil14

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fil14
H Fil14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Fil14 έγραψε στις 11:02, 13-05-19:

Καλησπέρα, μια γάτα πόσα εμβόλια έχει να κάνει γενικά;; τώρα εμένα έχει ήδη ρινοτραχειτιδα και μου πε ο γιατρός να την πάω να της κάνει εμβόλιο όταν είναι καλά. Αυτό που θ της κάνει θα είναι μόνο γ ρινοτραχειτιδα ή θα ναι το τριπλό, ξέρει κάποιος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:17, 15-05-19:

Προφανώς θα πρόκειται για το τριπλό (που είναι και το βασικό) που αν δεν κάνω λάθος, περιλαμβάνει ρινοτραχειίτιδα, καλυκοϊό και πανλευκοπενία. Μόνο όμως όταν γίνει εντελώς καλά και βεβαιωθείτε κατόπιν επανεξέτασης.
Το τριπλό θα πρέπει να επαναλαμβάνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα που θα σου ορίσει ο κτηνίατρος, ανάλογα με την ηλίκία της.

Αν ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι, δεν χρειάζεται άλλο εμβόλιο και ειδικά κατά της λύσσας που θεωρείται "βαρύ" εμβόλιο καθώς και κατά της λευχαιμίας που οι ενδεχόμενες επιπτώσεις αυτών των εμβολίων είναι μεγαλύτερες, σχετικά με τα ωφέλη που παρέχουν.

Περαστικά στη γατούλα σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ειρήνη 35

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη 35
H Ειρήνη 35 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Ειρήνη 35 έγραψε στις 15:17, 27-06-21:

Καλησπέρα σε όλους, είμαι η Ειρήνη και έχω δύο πανέμορφα μωρά την Λίζα και τον Θορ μου. Ήθελα να ρωτήσω: Ξέρει κανείς τι γίνεται με τα εμβόλια?
ο κτηνίατρος μου είπε ότι από τα Χριστούγεννα έχουν έλλειψη . Και χθες που μίλησα μου είπε ότι το τριπλό που κάνω εγώ στα μωρά μου δεν θα το ξανά βγάλει αυτή η εταιρεία! Φοβάμαι να αλλάξω εμβόλιο ! Εκείνος λέει ότι έχει άλλες μάρκες και να αλλάξουμε.. και όταν τον ρώτησα αν είναι ασφαλές να το κάνουμε... Με τρέλανε, μου είπε ε ότι μπορεί και να πάθουν κάτι!(έλεος) Παιδιά πληρώνω πληρώνω ,έναν φυσιολογικό δεν έχω βρει! Τους κάνω εξετάσεις κάθε χρόνο και είναι μέσα στο σπίτι τους δίνω και τα χάπια για τα σκουλήκια. Παίρνουν και βιταμίνες. Το θέμα είναι ότι ο Θορ είχε παλιά πρόβλημα με το αναπνευστικό όχι σοβαρό αλλά είχε και η Λίζα με το έντερο, και σκέφτομαι ότι αν δεν κάνω τα εμβόλιο μην αρρωστήσουν. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,673 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:28, 29-06-21:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη 35
Καλησπέρα σε όλους, είμαι η Ειρήνη και έχω δύο πανέμορφα μωρά την Λίζα και τον Θορ μου. Ήθελα να ρωτήσω: Ξέρει κανείς τι γίνεται με τα εμβόλια?
ο κτηνίατρος μου είπε ότι από τα Χριστούγεννα έχουν έλλειψη . Και χθες που μίλησα μου είπε ότι το τριπλό που κάνω εγώ στα μωρά μου δεν θα το ξανά βγάλει αυτή η εταιρεία! Φοβάμαι να αλλάξω εμβόλιο ! Εκείνος λέει ότι έχει άλλες μάρκες και να αλλάξουμε.. και όταν τον ρώτησα αν είναι ασφαλές να το κάνουμε... Με τρέλανε, μου είπε ε ότι μπορεί και να πάθουν κάτι!(έλεος) Παιδιά πληρώνω πληρώνω ,έναν φυσιολογικό δεν έχω βρει! Τους κάνω εξετάσεις κάθε χρόνο και είναι μέσα στο σπίτι τους δίνω και τα χάπια για τα σκουλήκια. Παίρνουν και βιταμίνες. Το θέμα είναι ότι ο Θορ είχε παλιά πρόβλημα με το αναπνευστικό όχι σοβαρό αλλά είχε και η Λίζα με το έντερο, και σκέφτομαι ότι αν δεν κάνω τα εμβόλιο μην αρρωστήσουν. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλημερα φιλη μου.Η κτηνιατρος μου που την εοισκεφτηκα προσφατα για το τσεκ απ της μικρης μου και της ειπα και για το εμβολιο της δεν μου ειπε για απολυτως καμια ελλειψη.
Επισης αυτα που χρησιμοποιει η δικια μου ειναι πιο ασφαλη,μηπως αυτος χρησιμοποιουσε τα παλια και τωρα θα παρει καια υτος τα καινουργια;
Δες ποια ειναι τα καλα
Τα purevax .Αν ειναι αυτης της εταιριας μην τα φοβασαι.Αλλα μην τους κανεις της λυσσας και της λευχαιμιας(η ιδια η γιατρος μου ΔΕΝ της τα κανει) αν δεν βγαινουν καθολου εξω.Επισης οτιδηποτε εμβολιο να γινεται μονο σε ποδαρακι ή χερακι ΠΟΤΕ στο σβερκο.
ΥΓ Καλε τιποτα δεν θα παθουν αν αλλαξουν μαρκα ελεος !!Τοτε ολα τα γατια τι θα εκαναν;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους