Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,179 εγγεγραμμένα μέλη και 713,369 μηνύματα σε 22,478 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 281 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κόψιμο νυχιών

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:08, 29-08-13:

Εγώ της κόβω μόνο τις ακρούλες στα μπροστινά ποδαράκια, και μια χαρά ξαναμεγαλώνουν , και μια χαρά γραπώνεται και ξύνει τα νυχάκια της και σε ονυχοδρόμιο και (ορισμένες φορές) σε επιφάνειες που δεν θέλω, λ.χ. στα σακ βουαγιάζ
Ασφαλώς και είμαι εναντίον της ολικής αφαίρεσης των νυχιών των γατιών, που είναι ένα εντελώς άλλο πράγμα από το να κόβουμε απλά τις άκρες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 (το 1 πλεον είναι αγγελάκι στο γατοπαραδεισο). έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:06, 15-03-14:

Γεια σας. αν κι έχει καιρό να ανανεωθεί το θέμα, από τη χαρά μου θα γράψω εγώ χαχα

Ως νέα γατομαμά, έχω άγχος για όλα όσα αφορούν το γατάκι μου. Τον προηγούμενο μήνα που την είχαμε πάει στο γιατρό της έκοψε τα νυχάκια αλλά όπως είναι φυσικό ως τώρα τα ξανάκανε καρφάκια η μικρή μας. Τις τελευταίες μέρες λοιπόν, οι γρατσουνιές που μας έκανε ήταν επώδυνες και τα σημάδια δεν έφευγαν γρήγορα. Αφήστε που κάθε φορά που πάω να πλύνω κάτι τσούζουν αφόρητα από τα απορρυπαντικά.
Επειδή όμως ως το τέλος του μήνα τα οικονομικά μας δε μας επιτρέπουν να αγοράσουμε καν ένα νυχοκόπτη ειδικό, τον βρήκα 10 ευρω(συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών), έψαχνα λύση άμεσα με μηδενικό κόστος.
Ο γιατρός μας είναι 10 χλμ από το σπίτι και δε τον αλλάζω με κοντινό γιατί έχει αποδείξει την αξία του αλλά λεφτά για βενζίνη να πάμε τη μικρή μόνο και μόνο να της κόψει τα νύχια ούτε λόγος.

Τί να κάνω κι εγώ.. μαζεύω όλο το θάρρος μου και με γνώμονα όσα διάβασα στο νήμα εδώ(ο Θεός να σας έχει καλά) δοκίμασα χθες το βραδάκι σε ώρα "νιρβάνας" της να της κόψω έστω τα μπροστινά νυχάκια. Και το κατάφερα! Ούτε εγώ δε το πίστευα! Ήταν πανεύκολο εφόσον έγινε σε φάση ηρεμίας,γιατί και το δικό μου το γατί δεν είναι αγγελούδι, δε το "κάνεις καλά" που λένε και στο χωριό μου
Βέβαια ακόμη και με το κόψιμο των μπροστινών, σήμερα πήγαινε να σκαρφαλώσει πάνω μας και μας έχωνε τα πίσω, οπότε σε αντίστοιχη φάση ηρεμίας της έκοψα και τα πίσω γιατί δε πήγαινε άλλο.

Έτσι λέω να το καθιερώσω κάθε 1-2 βδομάδες να το κάνω για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. Για έπιπλα και τέτοια δε με πειράζει , δε τα πολυενοχλεί, αλλά τα χέρια μας, έστω και καταλάθος, τα πληγώνει, δε γίνεται να το ρισκάρουμε. Χθες τράβηξε μια γρατσουνιά στη μύτη του μπαμπά της, ίσα ίσα τον ακούμπησε, κι έτρεχε αίμα δέκα λεπτά
Φυσικά όταν λέμε κόψιμο νυχιών, όπως έχουν τονίσει όλοι , εννοούμε ίσα ίσα την ακρούλα τη μυτούλα, μη πληγώσουμε και το μονάκριβό μας γατουλίνι!
Επίσης δεν ανέφερα πως το έκανα με το δικό μου νυχοκόπτη, τον κανονικό απλό για τους ανθρώπους.

Οπότε όσοι υποφέρετε από τις γρατσουνίτσες της γατούλας σας, μη διστάζετε. Μελετήστε το λιγάκι από το νήμα εδώ, τσεκάρετε πρώτα τα νυχάκια της γατούλας σας για να δείτε που ξεκινά και η ροζ περιοχή που είναι η απαγορευτική, και δοκιμάστε το. Αν μάλιστα έχετε και νυχοδρόμιο, όπως εγώ, θα τα ξαναλιμάρει γρήγορα δε θα χει πρόβλημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:31, 15-03-14:

Μπράβο στη μαμά που τα κατάφερε και στο κοριτσάκι που έκατσε...έστω και σε νιρβάνα!!

Δεν ξέρω γιατί το κοφτάκι που βρήκες ήταν τόσο ακριβό. Προφανώς έχει να κάνει με την ποιότητα. Εγώ εδώ και 22 μήνες πάντως (πωωω...πότε πέρασαν...!! ) έχει χρειαστεί 2 φορές να αγοράσω. Το πρώτο έκανε 6€ και το δεύτερο το αγόρασα πρόσφατα 5€ από pet shops και τα δύο. Και φαντάσου πήρα δεύτερο επειδή έσπασα κατά λάθος το πρώτο, δεν είχε πάθει τίποτα με συχνή χρήση σε τέσσερα γατούλια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:12, 16-03-14:

Μια χαρά η πρώτη απόπειρά σας!
Είναι αλήθεια πως το κόψιμο των νυχιών είναι πιο εύκολο όταν έχουν αποκοιμηθεί.

Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη black_sherlock
Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 17:59, 26-11-14:

Με συγχωρείτε για την άγνοια αλλά.. τα νύχια των γατιών μαζεύουν βρωμιά;

Παρατηρώ κυρίως τα νύχια των πίσω ποδιών ότι από την μέσα πλευρά που είναι κάπως κοίλα, έχουν μια μαύρη ουσία στερεή;

Είναι απο του φυσικού του ή όχι;
Και αν όχι πρέπει να την καθαρίζουμε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:52, 26-11-14:

Υποθέτω πως μαζεύουν, όπως και τα δικά μας άλλωστε αν δεν τα καθαρίζουμε
Το αν είναι από φυσικού τους ή πρέπει να καθαρίζουμε δεν το ξέρω και να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν έχω παρατηρήσει καν τι υπάρχει στην κοίλη πλευρά των νυχιών των πίσω ποδιών.. (όμως στην επόμενη ευκαιρία θα το ψάξω)
Πάντως τα νύχια των μπροστινών ποδιών της τα κόβω τακτικά, οπότε δεν προλαβαίνουν να μαζέψουν πολλή βρωμιά, τουλάχιστον οι άκρες..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 26-11-14 στις 23:54. Αιτία: αναγραμματισμός
Παράθεση

marts

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marts
H marts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H marts έγραψε στις 22:17, 26-11-14:

black_sherlock βλέπω απτο αβαταρ ότι έχεις μαυρόγατο όπως κι εγώ...
έχω λοιπόν παρατηρήσει ότι τα νυχάκια στα πίσω πόδια μου φαίνονται πιο σκούρα, ακόμη κι αν τα έχει μόλις πλύνει με το γλωσσάκι, σα να είναι η φυσική τους απόχρωση κοντά στη μαυρίλα της πατούσας. Στα μπροστινά πάλι ποτέ, είναι εντελώς άσπρα όταν είναι καθαρά. Μου έχει γενικά δημιουργηθεί η εντύπωση ότι λόγω μαυρόγατου, τα πίσω νυχάκια είναι λίγο φυμέ, στο γενικότερο πλαίσιο (όπως και η μουσούδα και σημαντικό μέρος από το εσωτερικό των ούλων) δίνοντας την εντύπωση ότι μαζεύουν βρώμα...βέβαια δεν έχω παρατηρήσει στερεό κατάλοιπο, μπορεί να ήταν και κάτι τυχαίο που μαζεύτηκε στα ποδαράκια του δικού σου γατιού, η να σου δημιουργήθηκε η εντύπωση λόγω...έξτρα μαυρίλας

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:17, 26-11-14:

Πιθανόν να είναι και βρωμίτσες όπως το θέτεις, αλλά παίζει να είναι και εκ του φυσικού του εξαιτίας του μαύρου του χρώματος, όπως είπε και η marts! Πάντως δε νομίζω ότι είναι καλό να το προσπαθήσεις εσύ να τον καθαρίσεις..αν είναι θα το κάνει μόνος του, αφού και τα νυχάκια τους τα πλένουν κανονικά...οπότε αστο πάνω του ή απλά κόψε του λίγο τις άκρες

ΥΓ - : marts απίθανο το μαυρογατάκι σου στο avatar

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:26, 26-11-14:

Ούτε εγώ το έχω παρατηρήσει ποτέ, πόσο μάλλον που δεν κόβω και τα νυχάκια τους... Θα το δω με την πρώτη ευκαιρία...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marts

Νεοφερμένος

H marts έγραψε στις 10:00, 27-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
ΥΓ - : marts απίθανο το μαυρογατάκι σου στο avatar
Σε ευχαριστούμε πολύ για το κοπλιμαν Μαρία στο αβαταρ είναι μικρούλα και έχει πιο τρελιάρα φατσούλα, αλλά και τώρα που μεγάλωσε δεν πάει πίσω

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη black_sherlock
Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 09:49, 28-11-14:

Ναι μαυρόγατο είναι. Έχω και μαύρα έπιπλα και χάνεται στον φόντο. Τον χάνουμε μπροστά στα μάτια μας

Τα μπροστινά νυχάκια του είναι πεντακάθαρα.
Στα πίσω του το έχω παρατηρήσει κι εγώ και εντάξει επειδή είμαι περίεργος ( τι; μόνο αυτός θα είναι περίεργος δηλαδή;; ) ακούμπήσα λίγο αυτή την ουσία με μια οδοντογλυφίδα.

Δεν πόνεσε όταν το ακούμπησα, και η μορφή της ήταν σαν καλά κολλημένη λάσπη.
Δεν πειραματίστηκα περισσότερο αλλά δύσκολα μπορεί να το ξεπλύνει με την γλώσσα του και ακόμα δεν κατάλαβα αν είναι το φυσικό του.
Πάντως δεν φαίνεται να τον ενοχλεί.

Προτιμώ να το δει η γιατρός στην έπομενη επίσκεψη να μου λύση την απορία

Nάτο το μοντέλο

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 15:34, 28-11-14:

Κούκλος με υπέροχο γυαλιστερό τρίχωμα, με αινιγματικά μάτια που μαγνητίζουν (όπως μόνο τα μαυρόγατα μπορούν) και..
άρχοντας! Ιδιαίτερα έτσι όπως ποζάρει στην "προεδρική" θέση!

Παράθεση

marts

Νεοφερμένος

H marts έγραψε στις 22:49, 28-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από black_sherlock
Ναι μαυρόγατο είναι. Έχω και μαύρα έπιπλα και χάνεται στον φόντο. Τον χάνουμε μπροστά στα μάτια μας
Χαχαχα μόνο εμείς με τα μαυρόγατα απολαμβάνουμε τέτοιες στιγμές

τρελό μαύρο πανθηράκι κουκλί το μοντέλο

έχω τύχει κι εγώ να ψάχνω ώρα τη δικια μου και να κοιτάω όλες τις κρυψώνες και η κυρία να κάθεται στην ίδιου χρώματος καρέκλα γραφείου, ίδια με τη δική σου (δεν έχω καν μαξιλάρι να κάνει αντίθεση και πέφτει η μαύρη μαυρίλα παντού) και να με χαζεύει δεν είναι λίγες οι φορές που πήγα να κάτσω και πάνω της, πως αποφύγαμε τη σύγκρουση είναι θαύμα

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 22:57, 28-11-14:

Ωωωωχ κούκλε μου!! Απίστευτος! Πάντως, αν αποτελεί παρηγοριά για κάποιον, κι εγώ έχω "καθίσει" πολλές φορές πάνω στα τσιτσίνια, κι ας μην είναι ίδιο χρώμα με τις καρέκλες!

Παράθεση

Guest00015

Guest

Το avatar του χρήστη Guest00015
. Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest00015 έγραψε στις 15:49, 01-01-21:

https://www.vetmed.wsu.edu/outreach/...at's-claws
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:34, 01-01-21:

Σπύρο Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά.

Τέλειο το άρθρο με τις αναλυτικές οδηγίες (που συνοδεύονται και από ανάλογες φωτο) για το κόψιμο των νυχιών,
σ'ευχαριστούμε.
Βέβαια το θέμα είναι να βρεθεί η γάτα σε κατάσταση ηρεμίας και από κει κι έπειτα είναι θέμα χρόνου και εξάσκησης για να γίνει γρήγορα και σωστά η όλη διαδικασία.
Την πρώτη μου γατούλα, την Τέρψη, μια χαρά την είχα καταφέρει, αλλά η τώρα η Έρση δεν μου κάθεται με τίποτα.
Ακόμα και σε εντελώς νηφάλια κατάσταση, όταν βλέπει να αγγίζω το εδικό ψαλιδάκι γίνεται μαινάδα! Είναι που "αγαπάει" πολύ κουρτίνες και ταπετσαρίες επίπλων και δεν θέλει να στερηθούν τα... έντονα αποτυπώματά της.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ξεφλούδισμα νυχιών - Από frozi1
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-06-13 στις 20:42.
    • Κόψιμο γλώσσας - Από Rafaella95
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-05-13 στις 08:52.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους