Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,075 εγγεγραμμένα μέλη και 713,369 μηνύματα σε 22,477 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 265 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απώλεια τριχώματος

avvavo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avvavo
H avvavo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 με λατρεμένη την Ιουλία :( έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H avvavo έγραψε στις 20:04, 31-10-09:

ίσως λίγο ωμό λαδάκι στο φαγητο της να βοηθησει. Εγω οσες φορές το χρησιμοποιω και σταματανε να μαδάνε και κανουν ενα μαλακιιιι...... καθαρό μετάξι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dpa2007 (Τάσος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dpa2007
Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O dpa2007 έγραψε στις 05:06, 16-04-21:

Καλημέρα στο φόρουμ
Έχουμε μια γατούλα περίπου 8 ετών.
Μετακομίσαμε στο νέο σπίτι το 2018
Μέχρι τότε δεν είχε παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα με αλλεργίες.
Αρχές του 2019 παρατηρήσαμε να γλείφεται πιο έντονα και αραίωμα στο τρίχωμα στα πλαϊνά της.
Την πήγαμε σε 2 κτηνίατρους και η διάγνωση ήταν αλλεργία στο περιβάλλον και από τη στιγμή που υπήρχε η αλλαγή περιβάλλοντος δεν το αμφισβητήσαμε.
Ξεκινήσαμε αγωγή με κορτιζόνη την οποία διακόπταμε.
Από το Φλεβάρη έχει χειροτερέψει και είπαμε να σταματήσουμε για λίγο την κορτιζόνη για αποτοξίνωση...
Λέμε να βρούμε και τρίτο κτηνίατρο,
Συστήνετε κάποιον καλό Ανατολική Θεσσαλονίκη...?
ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ:Μπορεί να φταίει κάτι άλλο...?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Guest00015

Guest

Το avatar του χρήστη Guest00015
. Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest00015 έγραψε στις 11:46, 16-04-21:

Αλλεργία στο περιβάλλον σε τι ακριβώς; Η αλλεργία πρέπει να αφορά κάτι συγκεκριμένο. Θα έπρεπε να σου διευκρινίσουν. Η γάτα βγάινει και εκτός σπιτιού ή είναι συνέχεια μέσα;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dpa2007 (Τάσος)

Νεοφερμένος

O dpa2007 έγραψε στις 18:52, 18-04-21:

Αρχική Δημοσίευση από spyros
Αλλεργία στο περιβάλλον σε τι ακριβώς; Η αλλεργία πρέπει να αφορά κάτι συγκεκριμένο. Θα έπρεπε να σου διευκρινίσουν. Η γάτα βγάινει και εκτός σπιτιού ή είναι συνέχεια μέσα;
Ευχαριστώ για την απάντηση,
Δεν μας το διευκρίνισε ο 1ος Κτηνίατρος...
Και στον δεύτερο που πήγαμε Ιούλιο (τέλος) 2019 γιατί ο 1ος ήταν σε διακοπές ήδη δεν μας είπε κάτι διαφορετικό, αν και η περίληψη που δώσαμε από την προηγούμενη θεραπεία δεν άφηνε πολλά περιθώρια για κάτι διαφορετικό
Υπάρχουν τέστ που μπορούμε να κάνουμε και να ζητήσουμε ώστε να διευκρινηστεί η αλλεργία;
και αν πόσο καιρό κάνουν να βγουν ως αποτελέσματα;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,673 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:07, 19-04-21:

Αρχική Δημοσίευση από dpa2007
Ευχαριστώ για την απάντηση,
Δεν μας το διευκρίνισε ο 1ος Κτηνίατρος...
Και στον δεύτερο που πήγαμε Ιούλιο (τέλος) 2019 γιατί ο 1ος ήταν σε διακοπές ήδη δεν μας είπε κάτι διαφορετικό, αν και η περίληψη που δώσαμε από την προηγούμενη θεραπεία δεν άφηνε πολλά περιθώρια για κάτι διαφορετικό
Υπάρχουν τέστ που μπορούμε να κάνουμε και να ζητήσουμε ώστε να διευκρινηστεί η αλλεργία;
και αν πόσο καιρό κάνουν να βγουν ως αποτελέσματα;
Ναι...αλλεργια στη σκονη και στη γυρη,οποτε ναι..υπαρχει αλλεργια στο περιβαλλον ειδικα αυτη την εποχη.Και η δικια μου η γατα εχει.Το τριχωμα το χανουν επειδη ξυνονται.Η δικια μου τωρα ειναι με ενα κενο περιπου 1ευρω,και ειχε κανει και πληγουλα απο το ξυσιμο.Πηρα την κτηνιατρο τηλεφωνο που ξερει βεβαια τη γατα μου,μου το επιβεβαιωσε απο την αφρικανικη σκονη ειναι ΚΑΙ τη γυρη λογω ανοιξης.
Και δεν βγαινει εξω,αλλα τα παραθυρα τα ανοιγουμε.Της βαζω μια φορα την ημερα αλοιφη κορτιζονουχα με λιγο αντιβιωτικο,η γιατρος μου μου το ειπε.

Οποτε μην λεμε οτι η αλλεργια αφορα ΜΟΝΟ κατι συγκεκριμενο,οπως λεει ο φιλος παραπανω.Εκτος απο τροφικες αλλεργιες υπαρχουν και αυτες του περιβαλλοντος,ας το πουμε ετσι.Απο την ατμοσφαιρα που αναπνεουμε δηλαδη.Γυρη,σκονη κλπ.

Τεστ δεν ξερω αν υπαρχει,το αν καταρχην ειναι αλλεργικια η γατα σου το κρινει ο γιατρος και το ΠΟΥ ειναι σιγα σιγα το μαθαινεις παρατηρωντας και σημειωνοντας πότε παθαινει αλλεργια.Η δικια μου ειναι αλλεργικη ΚΑΙ στο κοτοπουλο,επισης σε καποιο συστατικα της στρογκχολ,οποτε της δινω ντρονταλ.

Παντα σημειωνω πότε παθαινει αλλεργια οποτε δοκιμαζουμε αλλο φαρμακο,πχ αν προκειται για φαρμακα.Σκεψου η δικια μου ειναι αλλεργικη και στο γατοχορτο!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 19-04-21 στις 08:10.
Παράθεση

dpa2007 (Τάσος)

Νεοφερμένος

O dpa2007 έγραψε στις 19:26, 24-04-21:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Ναι...αλλεργια στη σκονη και στη γυρη,οποτε ναι..υπαρχει αλλεργια στο περιβαλλον ειδικα αυτη την εποχη.Και η δικια μου η γατα εχει.Το τριχωμα το χανουν επειδη ξυνονται.Η δικια μου τωρα ειναι με ενα κενο περιπου 1ευρω,και ειχε κανει και πληγουλα απο το ξυσιμο.Πηρα την κτηνιατρο τηλεφωνο που ξερει βεβαια τη γατα μου,μου το επιβεβαιωσε απο την αφρικανικη σκονη ειναι ΚΑΙ τη γυρη λογω ανοιξης.
Και δεν βγαινει εξω,αλλα τα παραθυρα τα ανοιγουμε.Της βαζω μια φορα την ημερα αλοιφη κορτιζονουχα με λιγο αντιβιωτικο,η γιατρος μου μου το ειπε.

Οποτε μην λεμε οτι η αλλεργια αφορα ΜΟΝΟ κατι συγκεκριμενο,οπως λεει ο φιλος παραπανω.Εκτος απο τροφικες αλλεργιες υπαρχουν και αυτες του περιβαλλοντος,ας το πουμε ετσι.Απο την ατμοσφαιρα που αναπνεουμε δηλαδη.Γυρη,σκονη κλπ.

Τεστ δεν ξερω αν υπαρχει,το αν καταρχην ειναι αλλεργικια η γατα σου το κρινει ο γιατρος και το ΠΟΥ ειναι σιγα σιγα το μαθαινεις παρατηρωντας και σημειωνοντας πότε παθαινει αλλεργια.Η δικια μου ειναι αλλεργικη ΚΑΙ στο κοτοπουλο,επισης σε καποιο συστατικα της στρογκχολ,οποτε της δινω ντρονταλ.

Παντα σημειωνω πότε παθαινει αλλεργια οποτε δοκιμαζουμε αλλο φαρμακο,πχ αν προκειται για φαρμακα.Σκεψου η δικια μου ειναι αλλεργικη και στο γατοχορτο!!
Καλησπέρα σε όλους,
Πήγαμε στον κτηνίατρο και πάλι,
αυτή τη φορά μας σταμάτησε τη κορτιζόνη (prezolon) και μας ξεκίνησε IMUNOFAR(κυκλοσπορίνη)
Δυστυχώς το χάπι δυσκολευόμαστε απίστευτα να το δώσουμε με τον εκτοξευτήρα...!!!
και δεν θέλουμε να το ταλαιπωρούμε...
Επίσης έχει πολύ άσχημη γεύση και δεν το τρώει διαλυμένο σε φαγητό...
Μπρος βαθύ και πίσω ρέμα...
Καμία ιδέα?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,673 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:09, 24-04-21:

Καλησπέρα σε όλους,
αυτή τη φορά μας σταμάτησε τη κορτιζόνη (prezolon) και μας ξεκίνησε IMUNOFAR(κυκλοσπορίνη)
Δυστυχώς το χάπι δυσκολευόμαστε απίστευτα να το δώσουμε με τον εκτοξευτήρα...!!!
Καμία ιδέα?
Με τον εκτοξευστηρα ουτε και εγω μπορω να το δωσω.Θελει λιγο να παρεις το κολάι.Δυσκολο για αντρα.
Δοκιμασε να το κανεις σκονη(πχ με ενα γουδοχερι) και να το ανακατεψεις με λιγο βουτυρακι ή μαλακο τυρι αν του αρεσει και δενε χει καμια αλλεργια βαζοντας το στο στομα του γρηγορα,προς τα πισω το κεφαλακι και προσπαθωντας να του το κλεισεις και να το καταπιει για να μην το φτυσει.

Επισης παλι τριμμενο μπορεις να παρεις μια βιταμινουχα αλοιφη με ωραια γευση για γατες που πουλουν στα κτηνιατρεια και εκει σε λιγη ποσσοτητα,σαν φασολι ας πουμε να το ανακατεψεις με το τριμμενο χαπι και να το κολλησεις στη μουσουδα του ωστε να το γλυψει ή και στο ποδαρακι του,παλι για να το γλυψει διοτι θελουν να το καθαρισουν,αρκει να μην το τιναξει/
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Guest00015

Guest

O Guest00015 έγραψε στις 20:15, 24-04-21:

Υπάρχει και το royal canin pill assist που είναι σαν πλαστελίνη και βάζεις μέσα το χάπι, αλλά είναι σε έλλειψη. Αν δεν είναι μεγάλο το χάπι δοκίμασε να βράσεις φιλέτο στήθος γαλοπούλα ή κοτόπουλο, να κόψεις ένα πολύ μικρό κομματάκι και να τυλίξεις μέσα το χάπι, μήπως και τον ξεγελάσεις και το φάει. Παρόμοιο με το Pill assist είναι αυτό https://www.intuizoon.com/proionta/k...v=f214a7d42e0d , δεν το έχω δοκιμάσει.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:31, 24-04-21:

Αν σιγουρα δεν ειναι αλλργικο σε κοτοπουλο και γαλοπουλα,ειδικα το κοτοπουλο ειναι πολυ αλλεργιογονο για γατια.
Παράθεση

Guest00015

Guest

O Guest00015 έγραψε στις 00:03, 25-04-21:

Μπορείς να δοκιμάσεις κονσέρβα mousse που έχει πιο πυκνή υφή από το πατέ και είναι πιο δύσκολο να καταλάβει οτι έχει μέσα το χάπι.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LillyQ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LillyQ
H LillyQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H LillyQ έγραψε στις 19:52, 27-04-21:

Αρχική Δημοσίευση από avtwvia
Aμπούλα δεν του έβαλα..ΚΑι εγω το σκεφτηκα για μηκυτας αλλά δεν θα είχε κολλησει και το μικρό.Και κατι άλλο τα αυτάκια του μέσα έχουν κάτι μαυράκια μαζί με αίμα και οταν παω να τον κοιτάξω μαζεύεται σαν να ποναει..Εν τω μεταξυ η αδερφη μου που τα είχε μια βδομάδα που ελειπα λεει οτι δεν υπηρχε αυτο. Η τουλαχιστον δεν το ειχε παρατηρησει..
Αυτο με τα αυτια ειναι μολυνση να το πω επειδη δεν καθαριζονται καλα τα αυτια του και κανουν αποικιες εκει μεσα με αποτελεσμα αυτο να ξυνεται και να μαδαει απο το ξυσιμο,εκτος αν δεν ειναι κατι δερματικο.
Ειχα γατι που ειχε τετοιο θεμα το πηγα στον κτηνιατρο του τα καθαρισε τα αυτια εβγαλε μαυρες μπατονετες και μου εδωσε ενα μπουκαλακι μικρο το οποιο του εσταζα 2 σταγονες στο καθε αυτι και καθαριζοταν και ενιωθε καλυτερα
Αυτο το προιον μου ειχε δωσει ο γιατρος δες
Η φροντίδα των αυτιών στους σκύλους και τις γάτες
https://gr.virbac.com/home/health-to...framecaching=1

μπορεις να παρεις τηλεφωνο σε καποιο 24ωρο κτηνιατρειο ή να το πας εκει να το δουν
και θα σου πουν τι ειναι και τι θα κανεις
περαστικα

Καλησπέρα σε όλους,
Καμία ιδέα?
εγω για να τους δωσω χαπι το καθιζα αναμεσα στα ποδια μου
δεν το πιεζα
καθομουν καθιστη και το ειχα αναμεσα στα ποδια μου ωστε να μη γυρισει να με γδαρει γιατι το εκαναν ολα οταν ηταν να τους δωσω χαπι
ετσι ειχα απενεργοποιημενο το να κανουν τιναγμα με τα ποδια τους και με τα χερια μου το κρατουσα στο στομα θα χεις δει και τη γιατρο πως το κραταει και ακρη ακρη του βαζεις το χαπι του κρατας και το στοματακι κλειστο το χαιδευεις κιολας και το χαιδευεις και στο λαιμο και το εχει καταπιει και δεν καταλαβες καν ποτε το πετυχες
με την τροφη δυσκολα θα το φαει εμενα παντα αφηναν το μερος της κονσερβας που ηταν το χαπι
δοκιμασε ετσι ή καποιος να την κραταει αγκαλια αν δεν μπορεις εσυ
και εσυ να της κρατας το κεφαλι και το στομα και να της το δωσεις ηρεμα και ωραια
τροπο θελει εγω την κτηνιατρο ειδα πως τους εδινε και εκτοτε τους το δινω με τον ιδιο τροπο καθε φορα οπως περιεγραψα.

δες κι εδω
"Πως να δώσω χάπι σε γάτα;" - Δείτε 15+1 Τρόπους
https://www.tsitsosthecat.gr/xapi/

https://www.tetrapodo.gr/frontida/fr...AC%CF%80%CE%B9

ο εκτοξευτηρας βοηθαει απλα πρεπει να το κρατατε ακινητο και σε ηρεμια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 28-04-21 στις 00:46. Αιτία: merge
Παράθεση

dpa2007 (Τάσος)

Νεοφερμένος

O dpa2007 έγραψε στις 22:05, 06-05-21:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Με τον εκτοξευστηρα ουτε και εγω μπορω να το δωσω.Θελει λιγο να παρεις το κολάι.Δυσκολο για αντρα.
Δοκιμασε να το κανεις σκονη(πχ με ενα γουδοχερι) και να το ανακατεψεις με λιγο βουτυρακι ή μαλακο τυρι αν του αρεσει και δενε χει καμια αλλεργια βαζοντας το στο στομα του γρηγορα,προς τα πισω το κεφαλακι και προσπαθωντας να του το κλεισεις και να το καταπιει για να μην το φτυσει.

Επισης παλι τριμμενο μπορεις να παρεις μια βιταμινουχα αλοιφη με ωραια γευση για γατες που πουλουν στα κτηνιατρεια και εκει σε λιγη ποσσοτητα,σαν φασολι ας πουμε να το ανακατεψεις με το τριμμενο χαπι και να το κολλησεις στη μουσουδα του ωστε να το γλυψει ή και στο ποδαρακι του,παλι για να το γλυψει διοτι θελουν να το καθαρισουν,αρκει να μην το τιναξει/
Δυστυχώς δεν θρυμματίζεται γιατί είναι καψάσκιο και επιπλέον έχει απίστευτα άσχημη γεύση και οσμή...!!!
Μας βοήθησε ο Κτηνίατρος 1-2 φορές (εκείνος τα καταφέρνει...) αλλά εμείς δεν μπορέσαμε τελικά να το δώσουμε
Τελικά αφού απογοητευτήκαμε είπαμε να γυρίσουμε στη κορτιζόνη αφού κάνουμε μερικές μέρες αποτοξίνωση...
Ευτυχώς για την ίδια (και για εμάς...) στις ημέρες αυτές της αναμονής, είδαμε πως άρχισε να φυτρώνει τρίχωμα!
Αφήσαμε να περάσουν μερικές ημέρες ακόμη και ευτυχώς έχει στρώσει αρκετά το τρίχωμα της.
Οπότε συνεχίζουμε χωρίς αγωγή και περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί
Ευχαριστώ πάρα πολύ όλες και όλους για τις απαντήσεις!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Davidqka, Svetlwvz

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους