Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,338 εγγεγραμμένα μέλη και 713,409 μηνύματα σε 22,481 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 315 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας - Ειδική τροφή & θεραπεία

Gatogonios

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gatogonios
Ο Gatogonios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Gatogonios έγραψε στις 19:46, 19-08-12:

Γειά σε όλους και καλώς σας βρήκα!
Είμαι πατέρας 2 γάτων. Είναι αρσενικοί, 3,5 ετών στειρωμένοι και πρώην αδέσποτοι.
Η ιστορία μου έχει ώς εξής. Από την αρχή τους λάτρεψα και πάντα με προβλημάτιζε η διατροφή τους. Οταν τους πρωτοπήρα, εδινα πανελλήνιες και δεδομένου ότι οι γονείς μου δεν με αφηναν να ταιζω κάτι ακριβό, ξεκίνησα ταιζοντας whiskas junior και friskies. Πηγαίνοντας στην πόλη όπου πέρασα τους αγόρασα Royal Canin growth.
Προχώρησα στην στειρωσή τους. Και άλλαξα τη διατροφή τους σε Royal canin Young Male για στειρωμένους αρσενικούς. Δεν ήμουν όμως και πολύ ευχαριστημένος. Εχαναν πολλή τρίχα, έτρωγαν συνέχεια γιατί δεν χόρταιναν ποτέ και πάχυναν κάπως.
Εψαξα για κάποια καλύτερη τροφή και τελικά ξεκίνησα να ταιζω Orijen Six Fish και Orijen Cat and Kitten. Εκανα ερωτήσεις παντού για την καταλληλότητα της τροφής για στειρωμένους και κάποιοι με ενθάρρυναν να την δώσω. Αποφάσισα να δώ μόνος μου αν τους ταιριάζει. 'Hμουν ενθουσιασμένος. Τους ταίριαξε τέλεια, δεν έχαναν τρίχα, γυάλιζαν και ήταν πολύ δραστήριοι. Περίπου 8 μήνες αφού αρχισα να ταίζω όριτζεν έκανα προληπτικές εξετάσεις. Γενική αίματος, βιοχημική αίματος, ανάλυση και καλλιέργεια ούρου. Ολα ήταν τέλεια.

Ευτυχισμένος, συνέχισα την διατροφή με όριτζεν. Τώρα, 7 μήνες μετά από εκείνη την εξέταση πρόσεξα ξαφνικά ότι ο ένας άρχισε να πίνει πιο πολύ νερό. Επινε περισσότερο για 3 μέρες μόνο και μετά όλα φυσιολογικά. Ο γιατρός μου με καθησύχασε ότι δεν είναι τίποτα. Παρ όλα αυτά και ενώ το ζώο ήταν απόλυτα ασυμπτωματικό, εκανα προληπτικές εξετάσεις. Το γατάκι μου τελικά είχε ουρολοίμωξη από Πρωτέα. Η κρεατινίνη στο ορό αίματος του στο 2,9 (αρκετά αυξημένη) αλλά η ουρία ήταν φυσιλογική. Βρέθηκαν ακόμη κρύσταλλοι στρουβίτη στο ούρο. Και pH ούρου 8,5. Ο γιατρός με διαβεβαίωσε ότι τα νεφρά του είναι εντάξει αφού η ουρία είναι καλά.

Τώρα, δίνω αντιβίωση για την ουρολοίμωξη και Royal Canin Young Male για να γίνει οξινο το ούρο. Το θέμα είναι ότι αν δεν φύγω από αυτή την τροφή θα έχω να κάνω με παχυσαρκία, ( ή θα αφήσω τα γατια μου να ουρλιάζουν από πείνα). Σκεφτόμουν να τους φτιάξω ένα ισορροπημένο σιτηρέσιο σπίτι (να μαγειρεύω ειδικά γι αυτά) και να προσθέτω βιταμίνες και οξινοποιητές. Θα ήταν καλή λύση ? Στην Οριτζεν δεν μπορώ να γυρίσω. Δεν θα ρισκάρω να μου πάθουν κάτι. Βοήθεια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 21:07, 19-08-12:

Ο κτηνίατρος τι τροφή σου είπε να τους δίνεις;
Μήπως θα ήταν καλύτερο να του έθετες όλους σου τους προβληματισμούς για τη διατροφή τους και τις διάφορες μάρκες;
Μήπως να έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη από άλλον κτηνίατρο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:29, 19-08-12:

Μόνο ξηρή τροφή δίνεις;
Κυρίως για τα αρσενικά αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο. Η ξηρή τροφή είναι ο κύριος ύποπτος για την πρόκληση ουρολογικού σύνδρομου της γάτας (FUS). Η ξηρή τροφή είναι πιο επεξεργασμένη από την υγρή. Η ποιότητα της πρωτεϊνης στην ξηρή τροφή είναι επίσης πάντα χαμηλότερης ποιότητας. Και οι δύο αυτοί παράγοντες κάνουν τα ούρα αλκαλικά, ενώ ένας γάτος που τρέφεται με υψηλής ποιότητας ακατέργαστη πρωτεϊνη τείνει να παράγει όξινα ούρα. Τα όξινα ούρα αποτρέπουν τη δημιουργία των μικροβίων που προκαλούν το ουρολογικό σύνδρομο της γάτας. Βοηθούν επίσης στη διάλυση πέτρων της ουροδόχου κύστης.
Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι να απομακρύνεις το πιατάκι τους με τις κροκέτες στα διαστήματα ανάμεσα στα γεύματα. Οι γάτες στο φυσικό τους περιβάλλον τρέφονται μια, το πολύ δύο φορές τη μέρα. Πρόσφατες μελέτες έδειξαν ότι κάθε φορά που μια γάτα μυρίζεται φαγητό, τα ούρα της γίνονται πιο αλκαλικά. Έτσι τα μικρά συχνά γεύματα πρέπει να αποφεύγονται.
Θα σου πρότεινα επίσης να αυξήσεις την υγρή τροφή. Ακόμη, πρέπει να ενθαρρύνεις τα γατιά σου να πίνουν περισσότερο νερό.
Οι περισσότεροι από μας κάνουμε το λάθος να τοποθετούμε το μπωλάκι του νερού δίπλα από εκείνο με το φαγητό τους. Αλλά το νερό γίνεται πιο ελκυστικό για μια γάτα αν της το παρέχεις μακριά από τα μέρη όπου συνηθίζει να τρώει. Ιδανικά θα τοποθετούσες περισσότερο από ένα μπωλάκια νερού σε διάφορα μέρη του σπιτιού. Καλήτερα να είναι κεραμικά ή γυάλινα και η διάμετρός τους να είναι μεγάλη, ούτως ώστε να μην αγγίζουν τα μουστάκια των γάτων στα τοιχώματα όταν εκείνοι πίνουν. Ακόμη, γέμισε τα μπωλάκια τους μέχρι πάνω, οι γάτες αρέσκονται στο να μπορούν να εποπτέουν την περιοχή γύρω καθώς πίνουν.

Παράθεση

Gatogonios

Νεοφερμένος

O Gatogonios έγραψε στις 22:33, 19-08-12:

Γειά σας παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ο κτηνίατρος μου πρότεινε την young male royal canin. Του είπα βέβαια ότι δεν τους κάθεται καλά, οτι χάνουν πολύ τρίχωμα και ότι δεν χορταίνουν ποτέ, αλλά επέμενε να δώσω αυτή. Δεν ασχολείται πολύ με τη διατροφή. Δεν εχω βρει κτηνίατρο που να διαβάζει για τροφές ετσι και αλλιώς.
Ριάνα μου, εδινα κονσερβα, ενα φακελάκι Gourmet την ημέρα. Επίσης για το νερό τους , τους εχω αγοράσει συντριβανάκι για γάτες. 2 δωμάτια είναι το σπίτι, στο ένα εχω ενα κεραμικό μπολ και στο άλλο το συντριβάνι. Επίσης παρέλειψα να πώ ότι είναι νορμαλ στα κιλά τους και παίζουν τουλάχιστον μία ώρα την ημέρα με μένα ( συν κάποια ώρα που παίζουν μεταξύ τους) . Με την όριτζεν έβαζα μετρημένη ποσότητα το πρωί στο μπολ τους, ετρωγαν 5 λεπτάκια και μετά όση αφηναν την μάζευα και τους την έδινα βράδυ. Ολα αυτά που λες τα πρόσεχα. Δεν εχω ιδέα αν έφταιγε η Οριτζεν για τους κρυστάλλους ή όχι. Αλλά δεν μπορώ να μείνω στη Ρουάλ. Τώρα τρώνε όλη την ποσότητα της μέρασ με τη μία! Και 2-3 ώρες μετά νιαουρίζουν για να τους δώσω και άλλο. Δεν αντέχω να τους βλέπω πεινασμένους.

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 02:50, 20-08-12:

Δεν υπάρχει περίπτωση αυτό να οφείλεται σε κάποια κληρονομική προδιάθεση; Προσέχεις πολύ για να έχει τέτοιο πράγμα...

Παράθεση

Gatogonios

Νεοφερμένος

O Gatogonios έγραψε στις 09:13, 20-08-12:

Δεν έχω ιδέα ... Μπορεί κάποιος προπαππούς του να ήταν Περσικός και να έχει προδιάθεση. Όταν μαζεύεις μπασταρδόγατα, δεν ξέρεις τίποτα για το ιστορικό τους δυστυχώς. Αλλά τώρα είτε εχει προδιάθεση, είτε όχι εγώ τί μπορώ να κάνω ?? Το καλαμπόκι της Royal δεν βολεύει, Orijen δεν θα ταισω ξανά (παρότι ήταν η αγαπημένη μου και αγαπημένη των γάτων μου ). Σε ένα άλλο φόρουμ μου πρότειναν να κάνω συχνές αλλαγές της τροφής. Δεν ξέρω. Σε μένα το να τους μαγειρεύω πια φαινεται να είναι μονόδρομος.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:58, 20-08-12:

Δεν είναι λύση ούτε το μαγείρεμα.. είναι πολύπλοκο, δυστηχώς. Η γάτα έχει διαφορετικές διατροφικές ανάγκες από εμάς γι' αυτό και τα δικά μας φαγητά δεν την αρκούν. Για να πάρεις μια μικρή ιδέα, διάβασε εδώ
Πες μου, ποιες τροφές βρίσκεις στην αγορά (σε κροκέτες), και πόσες φορές την εβδομάδα έχεις τη δυνατότητα να δίνεις κονσέρβα;
Πρέπει να βρεθεί μια λύση.

Παράθεση

Gatogonios

Νεοφερμένος

O Gatogonios έγραψε στις 12:36, 20-08-12:

Κοίτα, εγώ είμαι φοιτητής και παίρνω από τους γονείς μου 300 ευρώ τον μήνα. Από αυτά ώς τώρα, τα 180 πήγαιναν στα γατιά. Περίπου 40ευρώ τον μήνα σε άμμο ( Δυστυχώς , ακόμη και αν πάω σε ποιότητα everclean , ο ένας θέλει αλλαγή όλης της άμμου κάθε 4η-5η μέρα. Εννοείται ότι καθημερινά καθαρίζω ότι υπάρχει και υπάρχουν 2 τουαλέτες στο σπίτι, αλλά αν στις 5 μέρες δεν αλλάξω κατουράει στο πλακάκι) άλλα 50 τον μήνα σε κοσέρβα, 20 σε αποπαρασίτωση, 10 σε πάστα για τριχόμπαλες και 50 ακόμη ευρώ για όριτζεν. Αυτό είναι το μπάτζετ μου, το περισσότερο που μπορώ να δώσω τι μήνα για τα γατιά είναι 200 ευρώ. Και είναι και μίζεροι με όλα, δηλαδή δεν μπορώ να πάρω φτηνότερες κονσέρβες ή φτηνότερη άμμο.

Οταν μιλάω για μαγειρευτό φαγητό εννοώ να φτιάξω σιτηρέσιο για γάτες ειδικά. Και να προσθέτω ταυρίνη και βιταμίνες. Αλλά αν μπω στον κόπο να κάνω ειδικό φαγητό για τα γατιά, θέλω τουλάχιστον να είμαι σιγουρος ότι δεν θα κάνουν ξανά κρυστάλλους. Και πρέπει να μην είναι και πανάκριβο.
Το να ζητήσω αύξηση από τους γονείς μου δεν παίζει. Πρέπει να βρώ να τους ταιζω κάτι που δεν τους αρρωσταινει.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 12:37, 20-08-12:

απο ότι ξέρω οι γάτες δεν νοιώθουν κορεσμό όταν η τροφή τους δεν έχει αρκετή πρωτείνη, μήπως να έψαχνες κάποια άλλη της ρουαγιαλ κάνιν με περισσότερη πρωτείνη, για στειρωμένα και με θεματάκια για τα νεφρά; βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο τα αυξημένα ποσοστά πρωτείνών για τις γάτες εντός σπιτιού είναι οκ ή εαν επιδεινώνει το πρόβλημα... καλό θα ήταν να ρωτήσεις 2-3 κτηνιάτρους να σου πουν την άποψή τους!

Παράθεση

Gatogonios

Νεοφερμένος

O Gatogonios έγραψε στις 12:38, 20-08-12:

Οσο από κροκέτα, τί μάρκες βρίσκω δεν με νοιάζει ακόμη και αν χρειάζεται να τη φέρνω από εξωτερικό. Θέλω μονο να είναι καλά τα γατιά μου. Τα υπόλοιπα τα βολεύουμε.

Παράθεση

Gatogonios

Νεοφερμένος

O Gatogonios έγραψε στις 12:40, 20-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
απο ότι ξέρω οι γάτες δεν νοιώθουν κορεσμό όταν η τροφή τους δεν έχει αρκετή πρωτείνη, μήπως να έψαχνες κάποια άλλη της ρουαγιαλ κάνιν με περισσότερη πρωτείνη, για στειρωμένα και με θεματάκια για τα νεφρά; βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο τα αυξημένα ποσοστά πρωτείνών για τις γάτες εντός σπιτιού είναι οκ ή εαν επιδεινώνει το πρόβλημα... καλό θα ήταν να ρωτήσεις 2-3 κτηνιάτρους να σου πουν την άποψή τους!
Δεν ξέρω Τόνια, πρίν λίγο ήμουν στο κτην ίατρο μου και του είπα εκτος από Young Male Να μου φέρει και την Urinary της Ρουαλ να τη δοκιμάσω. Δεν ξέρω όμως αν θα είναι καλύτερα με αυτή.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 12:49, 20-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gatogonios
Δεν ξέρω Τόνια, πρίν λίγο ήμουν στο κτην ίατρο μου και του είπα εκτος από Young Male Να μου φέρει και την Urinary της Ρουαλ να τη δοκιμάσω. Δεν ξέρω όμως αν θα είναι καλύτερα με αυτή.
πάντως προτεραιότητα είναι τα νεφρά τους και τα ούρα τους και μετά η πείνα τους μην απογοητεύεσαι... οι γάτες θέλουν τον χρόνο τους όταν τους αλλάζουμε τροφή!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gatogonios

Νεοφερμένος

O Gatogonios έγραψε στις 12:56, 20-08-12:

Σίγουρα προέχει η υγεία και μετά η καλοπέραση. Αλλά ποιος αντέχει να βλέπει το ζώο του να πεινάει ??

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 14:49, 20-08-12:

Ρώτα τον κτηνίατρό σου αν η μεγάλη ποσότητα πρωτεϊνης μπορεί να επιβαρύνει τα νεφρά. Αν θυμάμαι καλά, απ' ότι μου είχε πει η δικιά μου, μπορεί. Στην περίπτωσή σου θα έδινα την ρουαγιάλ urinary, θα φοβόμουν.. Το γατάκι σου έχει ήδη πάθει ουρολίμωξη, κι αυτή είναι μια προϋπόθεση για την πρόκληση FUS.
Δεν ξέρω επίσης αν βρίσκεις Hills, θα μπορούσες να δώσεις και Feline Young Adult Sterilised Cat. Εμένα πχ επειδή η Acana του δημιούργησε πρόβλημα, τώρα δίνω Hills Nature's Best, που είναι η κορυφαία της σειράς και είμαι ευχαριστημένη. Παρ' όλο που η Orijen και η Acana είναι κορυφαίες, δεν τις δέχονται όλα τα γατιά.

Παράθεση

Gatogonios

Νεοφερμένος

O Gatogonios έγραψε στις 16:23, 20-08-12:

Εχω συζητήσει με τον κτηνίατρό μου αλλά δεν του αρέσει και τόσο να παίρνει θέση σε διατροφικά θέματα. Είναι περισσότερο ουδέτερος.

Την Hills δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ! Μπορώ να την βρώ, αλλά εχω ακούσει τα χειρότερα για αυτή.
εσένα Ριάνα τί πρόβλημα σου έκανε η ακάνα ? Νεφρά ? Κρύσταλλοι ?

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 22:14, 20-08-12:

Τη Hills από τη στιγμή που βγάζει κτηνιατρική σειρά, κι όσες φορές την χρειάστηκα κυριολεκτικά μας έσωσε, προσωπικά την εμπιστεύομαι αρκετά. Δηλαδή από τη στιγμή που άμα ο γατούλης σου έχει π.χ διάρροιες, ή κάποια δυσανεξία, και δίνεις Hills Veterinary και συνέρχεται, δεν μπορεί να είναι και τόσο χάλια
Η σειρά της που έχω πάρει τώρα είναι η Nature's Best, περιέχει υψηλής ποιότητας φυσικά συστατικά, όχι συντηρητικά ή βελτιωτικά γεύσης, όχι σιτηρά ή φτηνά fillers, αυγά ή γαλακτοκομικά προϊόντα. Είναι και πιο ακριβή όμως. Η 2κιλη μου κόστισε 28 ευρώ.
Η Acana παρ' όλο που ήθελα πολύ να την δίνω, προκάλεσε στον γατούλη μου διάρροιες. Παρ' όλο που έκανα την μετάβαση σταδιακά και πολύ αργά από την προηγούμενη τροφή που έδινα. Δεν σταματούσαν με τίποτα. Και η κτηνίατρός μου, μου εξήγησε ότι ο οργανισμός του έπαθε ένα ψιλοσοκ από την πολύ ψηλή περιεκτικότητα πρωτεϊνης, καθώς είναι ήδη ένας ενήλικας γάτος.

Παράθεση

Gatogonios

Νεοφερμένος

O Gatogonios έγραψε στις 12:52, 21-08-12:

Μάλιστα... δυστυχώς, προς το παρόν πρέπει να ταισω Royal ή Hills αναγκαστικά. Ακόμη και αν μου παχύνουν ή αν πεινάνε. Θα επαναλάβω τις εξετάσεις και αν είναι όλα καλά, θα προσπαθήσω να βρω κάτι καλύτερο. Θα συζητήσω και για τη Hills με το κτηνίατρο μου να δω τί θα μου πει.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,689 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:09, 21-08-12:

Αν ο γιατρος σου πει οτι πρεπει να τρωει φαρμακευτικη τροφη,ή ειδικη τριοφη τελοσπανυων,αυτην θα πρεπει να παρεις.Δεν γινεται αλλιως.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 23:41, 24-08-12:

Αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα και η κτηνιατρος, μου εδωσε την Urinary της Ρουαλ αλλα μου ειπε πως
δε πρεπει να τρωει τη συγκεκριμενη τροφη για παραπανω απο 18 ημερες.
Κι αυτο απ'οτι καταλαβαινεις ειναι πως αυτη η τροφη βοηθαει στο να γινουν οξινα τα ουρα και να αντιμετωπιστει
καπως το προβλημα, μα κατα τ'αλλα ειναι διατροφικα αχρηστη.
Γι'αυτο και οι γατες που την καταναλωνουν ειναι μονιμα πεινασμενες.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:58, 25-08-12:

Δοκίμασε και αυτά που σου έγραψα πιο πάνω για να τον βοηθήσεις να πίνει περισσότερο νερό, είναι πολύ σημαντικό για τα αρσενικά

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:28, 13-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Selina Kyle
Δοκίμασε και αυτά που σου έγραψα πιο πάνω για να τον βοηθήσεις να πίνει περισσότερο νερό, είναι πολύ σημαντικό για τα αρσενικά

Πάνω σε αυτό παιδιά ήθελα να σας ρωτήσω, πόσοι απο σας μουλιάζετε τη ξηρά τροφή με χλιαρό νερό ? Ενδείκνυται ? Σκέφτομαι να το δοκιμάσω πάντως, τί λέτε ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:35, 13-02-13:

Οσες φορες εχω ρωτησει κτηνιατρο πανω σε αυτο, γιατι ειχα θεμα παλια με τον Κοκο μου που δεν ειχε δοντακια, μου ειπαν να το αποφευγουμε αυτο. Μονο οταν θελουμε να κανουμε καποιο γατι που τρωει μονο κονσερβα να περασει στην ξηρη τροφη το κανουμε και σταδιακα το σταματαμε. Οταν την βρεχουμε την ξηρη τροφη, χαλαει ευκολα μου ειπαν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 23:06, 13-02-13:

Σε ευχαριστώ Βάσω και προκαταβολικά και όλη τη γατοπαρέα και συγγνώμη αλλά είμαι σε φάση ...

Διαβάζω όλο τ'απόγευμα σχετικά με τη διατροφή τους και δεν έχω καταλήξει ακόμα αν αυτό που του δίνω είναι το σωστό, αν το διαφορετικό θα ήταν καλύτερο και τελικά αν αρκούν οι καλές μου προθέσεις. Αυτή τη στιγμή ο Daffy τρώει RC neutered young male , έχει τραφεί σχεδόν αποκλειστικά με RC και είναι μιά χαρά σε όλα του.
Αν έτρωγε την Οrijen ή Acana ( τις αππόριψε )δεν θα έμπαινα μάλλον σ΄αυτή τη διαδικασία.
Απο την άλλη, διαβάζοντας αυτό το συγκεκριμένο θέμα ίσως να άλλαζα γνώμη οπότε καταλαβαίνετε πέφτω πάλι σε
Σχετικά με την Royal Canin, δε ξέρω για να πάρω θέση υπέρ ή κατά πάντως σκέφτομαι το εξής, είναι τόσο πολύ οπισθοδρομικοί ας πούμε, που παράβλέπουν πόσο καλό κάνει η grain free διατροφή και επιμένουν στα δικά τους ?

Sorry που σας ζάλισα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:23, 13-02-13:

Ηλια μου, δεν μπορω να πω πως εχω ιδιαιτερες γνωσεις επι του θεματος, αυτο που ξερω ομως και το ξερω μεσα απο την πειρα μου ειναι οτι ολα τα προβληματα πιστευω πως εχουν να κανουν με την προδιαθεση. Οταν μεγαλωνα τον Κοκο μου, δεν ειχα ιδεα για ολα αυτα τα πραγματα, μαλιστα τα πρωτα χρονια ετρωγε αποκλειστικα φθηνες τροφες γιατι δεν ηξερα πως υπαρχουν αλλες. Τις σωστες τροφες τις ανακαλυψαμε οταν ο Κοκος ηταν 9 χρονων και επαθε η Ζουζου μου διαβητη. Πριν απο αυτο δεν ειχα ιδεα πως υπαρχει εταιρεια που λεγεται Royal Canin. Παρ' ολα αυτα δεν αντιμετωπισαμε ποτε προβλημα με το ουροποιητικο του και εφυγε σε αρκετα μεγαλη ηλικια.
Το μονο που μπορω να καταλογισω εγω στην R.C. ειναι τα πειραματα που κανει με ζωα για να φτιαξει τροφες για αλλα ζωα, αλλα τι να κανω τα γατια μου δεν τρωνε καμμια αλλη τροφη!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ioanna_chr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ioanna_chr
H ioanna_chr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ioanna_chr έγραψε στις 11:50, 18-04-13:

Καλημέρα... Χθες είχα αυτό το πρόβλημα με τον ένα γάτο μου, ο οποίος τον άλλο μήνα χρονίζει (δεν τον είχα στειρώσει ακόμη, έδωσα προτεραιότητα στα κορίτσια 1α και γω η "έξυπνη"), τέλος πάντων. Είχε φράξει η ουροδόχος του, έτρεμε, δεν έπινε νερό και φυσικά είχε τάσεις φυγής παρά τα χάλια του. Τον πήγα σε γιατρό που δεν τον εμπιστεύομαι 1000 % να πω την αλήθεια, αλλά είναι ο πιο κοντινός, που τον έχω για τα sos. τέσπα, προσπάθησε να τον ανακουφίσει χωρίς καθετήρα, τελικά άδειασε η κύστη του και μετά από τον ερεθισμό έβγαζε αίμα, πολύ αίμα. Με διαβεβαίωσε πως είναι τοπικό το αίμα και θα σταματήσει. Όντως χθες έβγαζε πολύ λιγότερο με τις ώρες που περνούσαν και σήμερα δε βγάζει καθόλου. Μας έδωσε αντιβίωση για 1 βδομάδα και του χορήγησε lasix. Και φυσικά μόνο s/d. Έλα όμως που δεν τρώει. Και όχι μόνο αυτό, έχει απίστευτη ακράτεια. Όπου σκέκεται, περπατάει θα ουρεί κιόλας. Βέβαια, από χθες έχει μειωθεί η ποσότητα. Νερό πίνει και μάλιστα αρκετό και που και που τρεμουλιάζει. Πάντως, το δέρμα του το βλέπω αφυδατωμένο. Ό,τι πίνει το βγάζει στο 5πλό. Και δεν τρώει ο χαζός. Ουφ δεν ξέρω. Θα δοκιμάσω το απόγευμα με άλλη τροφή μπας και... Αλλά να προτιμάει την παλιά του τροφή την ξηρά από την κονσέρβα της Hill's; Δηλαδή δε μου έχει τύχει ποτέ ζωντανό να τρώει Hill's. Τι βάζουν πια μέσα;; Τα βαλα με την τροφή τώρα, λες και φταίει αυτό...

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 15:37, 18-04-13:

Αγαπητή φίλη κατ' αρχήν περαστικά για το γατούλη σου. Το lasix να ξέρεις δημιουργεί αυτή την την τάση για πολλά ούρα, οπότε λογικό ο γατούλης να έχει ακράτεια όπως επίσης και η αδυναμία που νοιώθει. Μήπως να μίλαγες με το γιατρό σου; ίσως να χρειάζεται μείωσης της δόσης. Περαστικά και πάλι!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:33, 18-04-13:

Επίσης σε τέτοιες περιπτώσεις απ' ότι γνωρίζω, είναι καλύτερα να τρώνε περισσότερη υγρή τροφή οι γάτοι.(Μιλήστε όμως και με τον κτηνίατρο)
Ακόμη, για να τους ενθαρρύνετε να πίνουν περισσότερο νερό, βάλτε σε διάφορα μέρη του σπιτιού μπωλ με νερό και όχι κοντά στην τροφή τους. Έτσι ικανοποιειται το ένστικτό τους να ψάχνουν για νερό και όχι να το βρίσκουν "έτοιμο" δίπλα από το μπωλάκι τους με την ξηρά τροφή. Βλέπετε, μόνο εμείς οι άνθρωποι πίνουμε μαζί με το φαγητό μας.
Περαστικά..!!

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 18:49, 18-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από ioanna_chr
Καλημέρα... Χθες είχα αυτό το πρόβλημα με τον ένα γάτο μου, ο οποίος τον άλλο μήνα χρονίζει (δεν τον είχα στειρώσει ακόμη, έδωσα προτεραιότητα στα κορίτσια 1α και γω η "έξυπνη"), τέλος πάντων. Είχε φράξει η ουροδόχος του, έτρεμε, δεν έπινε νερό και φυσικά είχε τάσεις φυγής παρά τα χάλια του. Τον πήγα σε γιατρό που δεν τον εμπιστεύομαι 1000 % να πω την αλήθεια, αλλά είναι ο πιο κοντινός, που τον έχω για τα sos. τέσπα, προσπάθησε να τον ανακουφίσει χωρίς καθετήρα, τελικά άδειασε η κύστη του και μετά από τον ερεθισμό έβγαζε αίμα, πολύ αίμα. Με διαβεβαίωσε πως είναι τοπικό το αίμα και θα σταματήσει. Όντως χθες έβγαζε πολύ λιγότερο με τις ώρες που περνούσαν και σήμερα δε βγάζει καθόλου. Μας έδωσε αντιβίωση για 1 βδομάδα και του χορήγησε lasix. Και φυσικά μόνο s/d. Έλα όμως που δεν τρώει. Και όχι μόνο αυτό, έχει απίστευτη ακράτεια. Όπου σκέκεται, περπατάει θα ουρεί κιόλας. Βέβαια, από χθες έχει μειωθεί η ποσότητα. Νερό πίνει και μάλιστα αρκετό και που και που τρεμουλιάζει. Πάντως, το δέρμα του το βλέπω αφυδατωμένο. Ό,τι πίνει το βγάζει στο 5πλό. Και δεν τρώει ο χαζός. Ουφ δεν ξέρω. Θα δοκιμάσω το απόγευμα με άλλη τροφή μπας και... Αλλά να προτιμάει την παλιά του τροφή την ξηρά από την κονσέρβα της Hill's; Δηλαδή δε μου έχει τύχει ποτέ ζωντανό να τρώει Hill's. Τι βάζουν πια μέσα;; Τα βαλα με την τροφή τώρα, λες και φταίει αυτό...
Επειδη το παθαμε προσφατα με κοριτσι και αστειρωτο πηγαινε σε καποιον που εμπιστευεσαι! Και η δικια μου παντως οτι της εβαζε στον ορο το εβγαζε κατευθειαν.
Δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο γιατι εγω τη πηρα μετα απο 10 μερες νοσηλειας καθως η κατασταση της ηταν σοβαρη και δεν ξερω τι φαρμακα της εβαζε ο γιατρος..
Ευχομαι περαστικα

Παράθεση

ioanna_chr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ioanna_chr
H ioanna_chr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ioanna_chr έγραψε στις 21:56, 28-04-13:

Παιδιά εμείς είμαστε καλά... από εκεί που τον είχα παγωμένο με σπασμούς μέχρι να ξημερώσει να πάμε στο γιατρό, τώρα είναι όλο κέφια και παραπάνω χάδια και ομιλιτικότητα από ότι πριν. Η ακράτεια σταμάτησε την 5η μέρα και από τότε χρησιμοποιούμε κανονικά σε συχνότητα και ποσότητα την αμμολεκάνη. Μια μέρα πάνω στη βδομάδα είχαμε ένα θεματάκι και δυσκολευτήκαμε με τα ούρα, αλλά από ότι φαίνεται με την τροφή την ειδική πάμε καλά και δεν το ξανακάναμε. Αυτό που δε γνωρίζω γτ δεν έχω ακόμη την οικονομική δυνατότητα για εξετάσεις ούρων, είναι ποιο είδος λίθου πολεμάμε... Έτσι, παίρνουμε εναλλάξ c/d με s/d (τις συμπάθησε με το ζόρι, αλλά τώρα τις έχει λατρέψει) και παρακολουθούμαστε συνέχεια, μέχρι να μαζέψουμε λεφτά. Το κακό είναι ότι έχουμε μανία με την ξηρά τροφή που τρώγαμε πριν και τρώνε ακόμη τα υπόλοιπα γατιά και πάμε και κλέβουμε

Παράθεση

sorin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sorin
H sorin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H sorin έγραψε στις 16:23, 11-08-13:

ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις, ποσο πιθανη ειναι η εμφανιση της νοσου σε θυληκες γατες κ σε αστειρωτους γατους που τρεφονται με τροφη των super market;

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 17:22, 11-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από sorin
ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις, ποσο πιθανη ειναι η εμφανιση της νοσου σε θυληκες γατες κ σε αστειρωτους γατους που τρεφονται με τροφη των super market;
Αυτο δεν το γνωριζουν ουτε οι κτηνιατροι. Οι γιατροι συνιστουν τροφες χαμηλες σε μαγνησιο για στειρωμενους αρσενικους και πολλα υγρα.
Υπαρχουν γατες που για χρονια τρεφονταν με τροφες του σουπερ μαρκετ και εζησαν πολλα χρονια χωρις προβληματα υγειας και αλλες που προσεχαν την διατροφη τους αλλα επαθαν ουρολιθιαση.
Επειδη πριν 2 μηνες επαθε ο δικος μου ουρολιθιαση και το εψαξα παρα πολυ αυτα που λεω ειναι λογια γιατρων.
Το βασικοτερο λοιπον στην ουρολιθιαση ειναι η διατροφη. Μετα ειναι και η προδιαθεση που εχει καποιο γατι. Συνηθως χτυπαει τους στειρωμενους αλλα καλο ειναι να μην καθησυχαζομαστε γιατι ακουω συχνα περιστατικα με θηλυκα και αρσενικα αστειρωτα.
Και κατι τελευταιο που μας ξαναειπαν γιατροι προχθες ειναι οτι εφοσον το γατι ενηλικιωθει δεν πρεπει να εχει στην διαθεση του φαγητο οποτε θελει αλλα συγκεκριμενα γραμμαρια(αναλογα με την μαρκα τροφης και τα κιλα του ζωου) και σε συγκεκριμενες ωρες τα γευματα. Ναι και αυτο επηρεαζει στο ουροποιητικο.

Παράθεση

sorin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sorin
H sorin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H sorin έγραψε στις 18:01, 11-08-13:

ευχαριστω για την απαντηση!!!

Παράθεση

αθηνα~~

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη αθηνα~~
H αθηνα~~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H αθηνα~~ έγραψε στις 00:42, 10-02-14:

καλησπερα!!θα ηθελα τις γνωμες σας πανω στο θεμα που με απασχολει σχετικα με τον γατουλι μου!Εχω ενα γατακι,το οποιο σημερα ειναι 7,5 ετων,ειναι στηρωμενο αρσενικο και πριν δυο χρονια εμφανισε FUS,το οποιο προλαβαμε νωρις και ετσι αντιμετωπιστηκε μονο με αντιβιωση,ξαναεμφανιστηκε ενα χρονο αργοτερα και παλι αντιμετωπιστηκε με αντιβιωση!Εκτοτε μετα απο την παροτρυνση του γιατρου,το ταιζουμε σχεδον αποκλειστικα με την τροφη hills urinary c/d που ειναι ειδικη ξηρα τροφη!Ωστοσο ακουω διαφορες αποψεις για το κατα ποσο ειναι η καλυτερη επιλογη και για το αν κανει να τρωει και κονσερβες κτλ....ποια ειναι η αποψη σας??Παντως απο τοτε που του δινουμε αυτη την τροφη δεν εχει ξαναυπαρξει προβλημα!
Ευχαριστω πολυ!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 11:02, 11-02-14:

Καταρχήν, οταν γράφεις FUS μην περιμένεις από τον κόσμο να καταλάβει τι εννοείς...
Δεν απευθύνεσαι σε ιατρικό site ούτε σε αγγλόφωνο...

Η τροφή που συνέστησε ο γιατρός είναι μια χαρά, κατάλληλη για γατούληδες με πρόβλημα στο ουροποιητικό, υπάρχει αντιστοιχη της hills και σε κονσέρβα και μάλιστα, την προτιμούν οι γιατροί όταν κάποιος γατούλης έχει μια τάση για ουρολιθιάσεις...
Ισως να μπορείς να εντάξεις και αυτήν στην διατροφή του ή ανάλογες κονσέρβες αλλων εταιρειών (έχει και η purina και η rc).
Το πιο σωστό θα ήταν να κάνετε κάποιες εξετασεις στον γατούλη σας για να δείτε σε τι κατάσταση βρίσκεται και να προσαρμόσετε την διατροφή του.
Συνηθως δεν δίνεται η κτηνιατρική τροφή για πάντα αλλά σταδιακά και αν φυσικά ο γατούλης είναι καλά, οι γιατροί προτείνουν αλλαγές.
Και συνήθως προτείνουν υγρές τροφές μιας και είναι καταλληλότερες για γατους με ευαισθησία στο ουροποιητικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Medellia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Medellia
H Medellia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Medellia έγραψε στις 13:24, 29-01-15:

Καλησπέρα,

Ο γάτος μας ο Μίκης https://forum.mycat.gr/showthread.p...77#post4003677 την περασμένη Παρασκευή έπαθε έμφραξη από την νόσο του κατώτερου ουροποιητικού. Στην κλινική που πήγαμε του έβαλαν καθετήρα και ορό για 2 ημέρες, και από ότι μας είπαν δεν έπαθε ζημιά στα νεφρά απλώς οι τιμές του ήταν λίγο ανεβασμένες. Είμαστε στο σπίτι από την Κυριακή, ουρεί μόνος του πολύ συχνά και από λίγο (όσο περνάνε οι μέρες αραιώνει η συχνότητα και αυξάνεται η ποσότητα). Παίρνει και αντιβίωση. Η διάθεση του είναι καλή επίσης.
Το πρόβλημα είναι ότι μάλλον δεν του αρέσει η νέα τροφή (Pro Plan Urinary), τρώει πολύ λίγο (γύρω στα 15-20 γρ). Ενώ δείχνει ότι πεινάει, μόλις του βάζουμε το μυρίζει και φεύγει. Θα δοκιμάσουμε και σήμερα με Royal Canin Urinary και θα δούμε.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: Αρκεί η κλινική δίαιτα για να μην το ξαναπάθει; Επειδή κάθε γιατρός μας λέει διαφορετικά πράγματα. Η γιατρός μας λέει να την πάρουμε για 6 μήνες. Σήμερα όμως πήγα σε άλλο γιατρό για να αγοράσω την Royal Canin και μου είπε ότι πρέπει να τρώει την κλινική δίαιτα για πάντα από εδώ και πέρα και ότι χρειάζεται και μια πάστα urinary αλλιώς θα το ξαναπάθει, κάτι που ούτε η γιατρός μας ούτε στην κλινική μας ανέφεραν ποτέ.

Έχουμε μπερδευτεί και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε...Τι ακριβώς πρέπει να γίνει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:02, 29-01-15:

Για την τροφή δεν είμαι σίγουρη. Για την πάστα ναι, έχουν δίκιο. Τρέχω λίγο τώρα και δεν προλαβαίνω, γι' αυτό το βιαστικό μνμ, η πάστα λέγεται uropet και βρίσκεται εύκολα, είναι και οικονομική.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Medellia

Νεοφερμένος

H Medellia έγραψε στις 14:12, 29-01-15:

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, κάθε πότε πρέπει να παίρνει την πάστα και για πόσο καιρό;

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 14:28, 29-01-15:

Medellia για ξηρά τροφή εννοείς? Εγώ από τότε που στειρώθηκε του δίνω μόνο urinary, έτσι μας είχε προτείνει ο γιατρός.

Παράθεση

Medellia

Νεοφερμένος

H Medellia έγραψε στις 22:55, 29-01-15:

Ναι, για ξηρά τροφή μιλάω. Αναρωτιέμαι αν κάνει να την τρώνε για πάντα, επειδή στην συσκευασία της Royal γράφει να χορηγείται μέχρι 6 μήνες... Δεν ξέρω ποιον να πιστέψω. Αν μπορεί κάποιος γιατρός ας απαντήσει!

Κατα τ' άλλα καλά πάμε, την τρώει την RC και δείχνει να του αρέσει. Ευτυχώς γιατί άλλο 18αρι δεν θα άντεχα να δώσω!

Παράθεση

Φάννυ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Φάννυ
H Φάννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Φάννυ έγραψε στις 19:54, 21-02-15:

Παιδια σημερα το γατακι μου περιπου 1,5 ετων διεγνωστη με ουρολιθιαση , είναι θηλυκο και ο γιατρος μου ειπε να μην δίνω πια κονσέρβες αλλα να του μαγειρευω ότι τρωμε και εμεις! του αδειασε την κύστη και μας έδωσε χαπάκια για 6 μέρες τι λέτε;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 01:29, 22-02-15:

Κι εμείς πήραμε αντιβίωση (ο αρσενικός μου γάτος νόσησε). Ο γιατρός μάς πρότεινε για 15 μέρες αποκλειστικά κλινική διατροφή για τη νόσο του ουροποιητικού (συγκεκριμένα RC urinary) και στη συνέχεια αυτήν την τροφή σε συνδυασμό με κονσέρβες. Δε μας μίλησε καθόλου για μαγειρευτο φαγητό... Περαστικά σας!

Παράθεση

Φάννυ

Νεοφερμένος

H Φάννυ έγραψε στις 09:28, 22-02-15:

Από ότι κατάλαβα ο κάθε κτηνίατρος λέει τα δικά του, εγω σημερα θα της μαγειρεψω λίγο κρεατάκι μιας και είναι τελείως νηστικια/ για τους γάτους μου είπε ο κτηνιάτρος είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 10:51, 22-02-15:

Καλημέρα Φάννυ, κι ένας δικός μου γατούλης παρουσίασε θέμα με το ουροποιητικό, κι εμείς το αντιμετωπίσαμε με αντιβίωση και με την τροφή που σου είπε η Φωτεινή για ένα διάστημα έπειτα από τη σύσταση του κτηνιάτρου (η συγκεκριμένη βοηθάει στη διάσπαση των κρυστάλλων). Πλέον κατά καιρούς του τη δίνω, δυστυχώς επειδή είναι ακριβή δεν μπορώ να του την αγοράζω τακτικά. Πάντως και σε μας είπε ο γιατρός και για μαγειρευτό φαγητό (αλλά και κονσέρβες) γιατί είναι σημαντικό να παίρνουν όσο πιο πολλά υγρά γίνεται. Πάντως παιδιά να πω ότι διαπίστωσα πως το νερό που παίρνουν από την υγρή τροφή δεν αναπληρώνεται με τίποτα από το νερό που θα πάνε να πιουν αν τρώνε κροκέτες...Και το λέω επειδή πρόσφατα που ένας γατούλης μου είχε τραυματιστεί στη γνάθο και τον είχα περιορισμένο για έναν μήνα ταίζοντάς τον μόνο με υγρή τροφή, αφού δε μπορούσε να μασήσει, μου έκανε τόση εντύπωση η ποσότητα των ούρων του...αφού καθημερινά έκανε σχεδόν όσα κάνουν 3 γατιά μαζί (που τρώνε κατά βάση κροκέτες)....
Γρήγορα περαστικά στη γατούλα σου!

Παράθεση

Φάννυ

Νεοφερμένος

H Φάννυ έγραψε στις 10:54, 22-02-15:

σε ευχαριστω πολύ μαράκι, ευχομαι να γινει γρήγορα καλά η μικρούλα μου, σημερα όλη μέρα θέλει αγκαλια και χάδια! θα κανω ότι μου πει ο γιατρος μου, δεν έχω και άλλη επιλογή, μεθαύριο θα της τηγανισω σαρδελες

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 11:12, 22-02-15:

Χαχα, καλά θα κάνεις! Εγώ να σου πω την αλήθεια κατά καιρούς τους παίρνω σαρδέλες και τους τις κάνω νερόβραστες (λίγο βράσιμο θέλουν) και με λίγο λαδάκι έπειτα τις χωρίζω σε μεριδούλες και τις βάζω στην κατάψυξη (έτσι γλιτώνεις και το τηγάνισμα και παίρνουν και τα καλά λιπαρά από το ελαιόλαδο ).

Παράθεση

alatopipero

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alatopipero
Ο alatopipero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O alatopipero έγραψε στις 13:18, 07-06-21:

καλησπερα παιδια εχω μια γατα 4-5 χρονων αρσενικο .Πριν λιγες μερεσ παρατηρησα οτι δυσκολευοταν στην ουρηση σε φαση να μην μπορει καν να κατουρησει + αλλοκοτες συμπεριφορες κλπ..

πηγα στο γιατρο και ειδε οτι ειχε λιθους και τον καναμε καθαρισμο κυστης και τωρα παιρνει αντιβιωση και μου προτεινε καποιες τροφες ειδικες για το ουροποιητικο ..

Επισης σε καποιες απο αυτες (οχι σε ολες) τις συστημενες τροφες σε οφισιαλ σαιτ λεει δεν ενδυκνεται για μακροχρονια χρηση ενω στις υπολοιπες οχι ..

ο γιατρος μου ειπε απο αυτες που μου συστησε οτι μετα απο 2-3 μηνες θα παει σε κατι πιο λαιτ για εφ ορου ζωης.

θελω να ρωτησω αν καποιος αντιμετοπιζει τετοιο θεμα και αν εχει βρει καποια καλη μαρκα τροφη για ουροποιητικο για εφ ορου ζωης
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 16:38, 07-06-21:

Γεια σου alatopipero,
Δεν το έχω αντιμετωπίσει, αλλά σίγουρα θα απέφευγα τις ξηρές και θα ενθάρρυνα να πίνει νερό. Μπορείς να βρεις ενδιαφέρον πληροφορίες για το ουροποιητικό και τη διατροφή και εδώ:
https://consciouscat.net/2016/11/14/...r-stones-cats/
https://catinfo.org/feline-urinary-tract-diseases/
Ελπίζω να σου απαντήσει και κάποιος που να το αντιμετωπίζει και ο ίδιος!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Evi1968, jacklynti1, lightroomTet, marciely60

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους