Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,182 εγγεγραμμένα μέλη και 713,371 μηνύματα σε 22,479 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 272 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερπητοϊός

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 369 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 09:58, 17-06-10:

Παιδιά, καλημέρα και από εμένα
Σας παρακαλώ πολύ θα ήθελα τις εμπειρίες σας ή κάποια συμβουλή για το εξής
Ειχαμε αποφασίσει να πάρουμε από αγγελία ένα γατούλη 7 μηνών όμως πριν κανονίσουμε τις λεπτομέρειες βρήκαμε στο δρόμο ένα μικρό γατάκι με πρόβλημα στο μάτι. Το πήγαμε στο γιατρό, ερπητοϊός η διάγνωση. Τώρα κάνει ισχυρή θεραπεία αν και το ματάκι του δε σώθηκε. Ευτυχώς δε κολλάει τους ανθρώπους, γιατί μας γλείφει και μας γρατζουνάει συνέχεια. Μάλλον, θα το κρατήσουμε.
Ωστόσο, είμαι ακόμα ερωτευμένη με το μεγαλύτερο γατούλη και σκεφτόμαστε να τον πάρουμε και αυτόν. Οπότε, προκύπτουν τα εξής εύλογα ερωτήματα
-Ο Γατούλης, είναι εμβολιασμένος, όμως μήπως κινδυνεύει παρόλα αυτά να κολλήσει τον ιό;
-Επίσης, φοβάμαι μήπως σε κανένα γατοκαυγά πληγώσει το υγιές ματάκι του ο μικρούλης.

Θα ρωτήσω και τη γιατρό την Παρασκευή...

Σας ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:12, 17-06-10:

Το ετήσιο εμβόλιο που κάνουν οι γάτες περιλαμβάνει πάντα και τον ερπητοϊό. Έτσι, αν ο άλλος γατούλης είναι εμβολιασμένος, είναι προστατευμένος σε μεγάλο βαθμό. Ακόμα όμως κι αν κολλήσει, θα έχει πολύ ελαφρά συμπτώματα, σαν ένα απλό κρύωμα και τίποτα παραπάνω. Επιπλέον, αν είναι ενήλικος είναι ακόμα πιο μικρές οι πιθανότητες να κολλήσει, συνήθως είναι τα μωρά γατάκια που παθαίνουν ζημιά απ' αυτό.
Και ο δικός μου γατούλης είχε πολύ σοβαρό πρόβλημα όταν τον βρήκα, λόγω ερπητοϊού. Ακόμα και σήμερα, που έχει πια μεγαλώσει, έχει αρκετά έντονα κινητικά προβλήματα και βλέπει ελάχιστα. Παρόλα αυτά, η γατούλα μου που ζει μαζί του εδώ και 2 χρόνια, δεν έχει κολλήσει ούτε έχει πάθει τίποτα.
Όσο για τους καυγάδες, δεν θ'ανησυχούσα. Αν ακολουθήσεις τα βήματα μιας σταδιακής γνωριμίας μεταξύ τους και εξοικειωθούν το ένα με το άλλο, τότε θα συνυπάρχουν ήρεμα. Ακόμα και αν πέφτει καμιά φάπα στο παιχνίδι, θα είναι ακίνδυνη, ξέρουν αυτά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 369 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 10:34, 17-06-10:

Σε ευχαριστώ πολύ
αν μου το επιβεβαιώσει και η γιατρός θα αποκτήσω 2 γατοπαιδιά

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

H youla GATO έγραψε στις 19:10, 21-06-10:

Λοιπόν, μίλησα με τη γιατρό και μου είπε για όσο κάνει τη θεραπεία και είναισε έξαρση η ασθένεια να μην πάρω άλλη γάτα. Μετά μπορώ. Ομως εγώ φοβάμαι γιατί δεν μου απέκλεισε εντελώς την πιθανότητα να κολλήσει η δεύτερη γάτα και φοβάμαι μήπως η υγιής γάτα κολλήσει σε κάποια στιγμή της ζωής της τον ιό και γίνει και αυτή φορέας.

Παράθεση

blue cat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη blue cat
H blue cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H blue cat έγραψε στις 02:56, 08-06-11:

Γεια σας! Είχα βρει πριν κάποιο καιρό νεογέννητα γατάκια, τα οποία τα μεγάλωσα, αλλά στην πορεία εκδήλωσαν ερπητοϊό, με προβλήματα στα μάτια, μυξούλες κτλ. Έχω πάει σε διάφορους κτηνίατρους, τους έχω δώσει Vibramycin, αλλά το ένα ξαναεμφάνισε μυξούλες. Ένας άλλος κτηνίατρος μου είπε να μην τους δίνω κάτι άλλο από φάρμακα, αλλά μόνο συμπλήρωμα διατροφής λυσσίνη, που δρα ενάντια στον ερπητοϊό. Μήπως έχει κάποιος από εσάς παρόμοια εμπειρία και να κατάφερε να θεραπεύσει γατάκι, και αν ναι με τί θεραπεία? Μου φαίνεται λίγο περίεργο μόνο με τη λυσσίνη να καταφέρουν να θεραπευτούν, για αυτό ρωτάω αν ξέρετε. Επίσης, αν γνωρίζετε κάποιον καλό κτηνίατρο κοντά σε Αγία Παρασκευή, Παιανία, αν μπορείτε να μου στείλετε μήνυμα.. Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

H youla GATO έγραψε στις 12:05, 08-06-11:

Λοιπόν, όντως αν έχουν λάβει αντιβίωση δια στόματος (γίνεται και μια ενισχυτική με ένεση) και βάζουν και ειδικό κολλύριο δεν υπάρχει άλλος τρόπος πέραν της λυσσίνης. Η γιατρός που είχα πάει το γατάκι μου αφού μου έκανε όλα τα παραπάνω μου συνέστησε να του δίνω λυσσίνη για 8 μήνες αν θυμάμαι καλά. Κάποιοι άλλοι κτηνίατροι δεν το θεωρούν απαραίτητο. Θα σου έλεγα να τους δίνεις τουλάχιστον για μερικούς μήνες. Αυτό δε θεραπεύεται. Θα είναι απλά φορείς του ιού. Οσο πιο καλή ζωή έχουν τόσο ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες να ασθενήσουν ξανά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

blue cat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H blue cat έγραψε στις 12:29, 08-06-11:

Καλησπέρα. Κολλύρια τους έχω βάλει, μόνο για την ενισχυτική ένεση δεν είχα ακούσει, θα ρωτήσω το γιατρό αν θα βοηθούσε και κάτι τέτοιο για την περίπτωσή τους. Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Youla, τώρα είδα πως είχες και εσύ το ίδιο πρόβλημα με το γατάκι. Πώς είναι στην υγεία του τώρα που έχουν περάσει κάποιοι μήνες από τότε που πρωτοέγραψες το θέμα? Και εμένα το ένα από τα γατάκια έχασε το ένα ματάκι του. Τελικά πήρες και το μεγαλύτερο γάτο?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη speri : 08-06-11 στις 12:48. Αιτία: merge
Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

H youla GATO έγραψε στις 13:34, 08-06-11:

Δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε το ματάκι του και τώρα είναι ένας ζουζούνος μονόφθαλμος. Πήραμε και τον άλλο γατούλη και τώρα κάνουν παρεούλα, άλλοτε αγαπιούνται και άλλοτε τσακώνονται

Παράθεση

blue cat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H blue cat έγραψε στις 17:05, 08-06-11:

Χαχα! Ωραίες οι εξελίξεις! Να σας ζήσουν!

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:01, 29-05-15:

Μία από τις γάτες μου διαγνώστηκε με ερπητοiό...Το όλο θέμα ξεκίνησε πριν από 1,5 μήνα περ. όταν έφερα σπίτι μία αδέσποτη γατούλα, που από την αρχή φτερνιζόταν...απ΄ότι φαίνεται λοιπόν κόλλησε η δική μου (η Αγκράφα) κι από τότε δε λέει να πάρει τα πάνω της...Όπως καταλαβαίνετε με ανησυχεί η περίπτωσή της... Εντωμεταξύ επειδή, όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι, είμαστε και πολυγατοπληθής οικογένεια, ανησυχώ και για τα υπόλοιπα, αφού ο συγκεκριμένος ιός είναι μεταδοτικός. Όλοι είναι μεν εμβολιασμένοι αλλά αυτό δε συνεπάγεται ότι είναι πλήρως καλυμμένοι δυστυχώς. Κάποιοι μάλιστα κόλλησαν ήδη αυτό το διάστημα και τη γλίτωσαν με μερικά φτερνίσματα μόνο. Διάβαζα κπ ότι τα πιο μεγάλα γατιά είναι δύσκολο να τα "ρίξει" ο ιός κι ότι περισσότερο κινδυνεύουν τα μικρότερα, έως 2,5 - 3 ετών περ. Ευτυχώς στη δική μας περίπτωση τα περισσότερα είναι αρκετά μεγάλα, αλλά η Αγκράφα, ούτε ενός έτους καλά καλά δείχνει να ταλαιπωρείται πολύ. Έχει πολύ μεγάλη συμφόρηση στη μύτη, δυσκολεύεται να αναπνεύσει και να φάει (ενώ δείχνει να έχει όρεξη) κι επιπλέον τα ματάκια της έχουν θολώσει κπ...Ήδη πήρε αντιβίωση για ένα μήνα και κτ και τπτ...Τώρα ακολουθούμε μία αγωγή για τα μάτια ώστε να αποφύγουμε τα χειρότερα κι ελπίζω να δούμε άμεση βελτίωση...
Ήθελα να ρωτήσω αν κπ έχει αντιπετωπίσει κτ παρόμοιο κι αν έχετε κπ συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:19, 29-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Μία από τις γάτες μου διαγνώστηκε με ερπητοiό...Το όλο θέμα ξεκίνησε πριν από 1,5 μήνα περ. όταν έφερα σπίτι μία αδέσποτη γατούλα, που από την αρχή φτερνιζόταν...απ΄ότι φαίνεται λοιπόν κόλλησε η δική μου (η Αγκράφα) κι από τότε δε λέει να πάρει τα πάνω της...Όπως καταλαβαίνετε με ανησυχεί η περίπτωσή της... Εντωμεταξύ επειδή, όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι, είμαστε και πολυγατοπληθής οικογένεια, ανησυχώ και για τα υπόλοιπα, αφού ο συγκεκριμένος ιός είναι μεταδοτικός. Όλοι είναι μεν εμβολιασμένοι αλλά αυτό δε συνεπάγεται ότι είναι πλήρως καλυμμένοι δυστυχώς. Κάποιοι μάλιστα κόλλησαν ήδη αυτό το διάστημα και τη γλίτωσαν με μερικά φτερνίσματα μόνο. Διάβαζα κπ ότι τα πιο μεγάλα γατιά είναι δύσκολο να τα "ρίξει" ο ιός κι ότι περισσότερο κινδυνεύουν τα μικρότερα, έως 2,5 - 3 ετών περ. Ευτυχώς στη δική μας περίπτωση τα περισσότερα είναι αρκετά μεγάλα, αλλά η Αγκράφα, ούτε ενός έτους καλά καλά δείχνει να ταλαιπωρείται πολύ. Έχει πολύ μεγάλη συμφόρηση στη μύτη, δυσκολεύεται να αναπνεύσει και να φάει (ενώ δείχνει να έχει όρεξη) κι επιπλέον τα ματάκια της έχουν θολώσει κπ...Ήδη πήρε αντιβίωση για ένα μήνα και κτ και τπτ...Τώρα ακολουθούμε μία αγωγή για τα μάτια ώστε να αποφύγουμε τα χειρότερα κι ελπίζω να δούμε άμεση βελτίωση...
Ήθελα να ρωτήσω αν κπ έχει αντιπετωπίσει κτ παρόμοιο κι αν έχετε κπ συμβουλή ευπρόσδεκτη!
Μαράκι μου το έχω αντιμετωπίσει εγώ δύο φορές κιόλας. Μία όταν η Τασούλα μου ήταν ακόμα λίγων μηνών, είχαν κολλήσει όλα από έναν γατούλη μιας γειτόνισσας που ερχόταν στο μπαλκόνι μας. ΄Οπως λες κι εσύ κάποια την γλύτωσαν με μερικά φτερνισματάκια (η Τασούλα ήταν από τα τυχερά) και κάποια άλλα το πέρασαν αρκετά βαριά και άργησαν πολύ να συνέλθουν. Για την ακρίβεια τότε φοβήθηκα πως θα χάσω την Ζουζού μου, αλλά τελικά με διάφορες διαφορετικές θεραπείες το ξεπέρασε κι αυτή.
Δεύτερη φορά ήταν όταν φιλοξενούσαμε ένα γατούλη φορέα του ερπητοιού που ήταν σε έξαρση κι εμείς δεν το ξέραμε. Η Τασούλα πάλι το πέρασε ελαφριά αν και ήταν αρκετά μεγάλη, ο Κόναν όμως το πέρασε πολύ άσχημα (μέχρι δεύτερο βλέφαρο κατέβασε το μωρό μου...) και είδαμε και πάθαμε να το ξεπεράσουμε.
Τελικά δεν έχει καμμιά σημασία η ηλικία πιστεύω εγώ γιατί η Ζουζού μου που το πέρασε πιο δύσκολα απ' όλα ήταν η πιο μεγάλη, αν και όχι ηλικιωμένη τότε.
Γενικά θα έλεγα πως έχει να κάνει με τον οργανισμό και σε τι κατάσταση βρίσκεται την συγκεκριμένη στιγμή. Και είμαι σίγουρη πως και η Αγκράφα σου θα το ξεπεράσει τελικά απλά το περνάει βαριά κι αυτή η καημενούλα. Θα σε συμβούλευα να είσαι σε συνεχή επικοινωνία με τον κτηνίατρο γιατί καμμιά φορά χειροτερεύει τα βράδυα και πρέπει να είσαι απίκο.
Αλλά ρε παιδί μου τι στο καλό, σας μούτζωσε κανένας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 07:55, 30-05-15:

Σ΄ευχαριστώ πολύ Βάσω μου για την απάντηση, μακάρι να είναι έτσι και να το ξεπεράσει όπως η Ζουζού και ο Κόναν σου στις δύο περιπτώσεις που αναφέρεις. Όταν λες ότι έκαναν πολύ καιρό, πόσο περ. εννοείς; Γιατί εμάς κοντεύει κανένα δίμηνο τώρα αυτή η κατάσταση..Κι ενώ τόσο καιρό φαινόταν τουλάχιστον σταθερή, τις τελευταίες δύο μέρες δε τρώει κιόλας παρά ελάχιστα..Έχει μεγάλη συμφόρηση η καημενούλα. Θα προσπαθήσω να την ταίσω με το ζόρι σήμερα και να κάνουμε και κπ εισπνοές με ατμό (να δούμε πως θα το καταφέρουμε το τελευταίο...).
Μα προφανώς μας έχουν μουντζώσει...δεν εξηγείται αλλιώς αυτό το πράγμα...Τέσπα, να το ξεπεράσουμε μόνο αισίως αυτό γιατί δε θέλω να σκέφτομαι τα χειρότερα....

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:48, 30-05-15:

Σ΄ευχαριστώ πολύ Βάσω μου για την απάντηση, μακάρι να είναι έτσι και να το ξεπεράσει όπως η Ζουζού και ο Κόναν σου στις δύο περιπτώσεις που αναφέρεις. Όταν λες ότι έκαναν πολύ καιρό, πόσο περ. εννοείς; Γιατί εμάς κοντεύει κανένα δίμηνο τώρα αυτή η κατάσταση..Κι ενώ τόσο καιρό φαινόταν τουλάχιστον σταθερή, τις τελευταίες δύο μέρες δε τρώει κιόλας παρά ελάχιστα..Έχει μεγάλη συμφόρηση η καημενούλα. Θα προσπαθήσω να την ταίσω με το ζόρι σήμερα και να κάνουμε και κπ εισπνοές με ατμό (να δούμε πως θα το καταφέρουμε το τελευταίο...).
Μα προφανώς μας έχουν μουντζώσει...δεν εξηγείται αλλιώς αυτό το πράγμα...Τέσπα, να το ξεπεράσουμε μόνο αισίως αυτό γιατί δε θέλω να σκέφτομαι τα χειρότερα....
Μαρία μου δεν χρειάζεται να κάνετε εισπνοές με ατμό, δεν ξέρω κιόλας αν ενδείκνυται κάτι τέτοιο σε γάτα.
Αυτό που μπορείς να κάνεις σίγουρα, το ξέρω γιατί το έχω κάνει πολλές φορές, είναι να πάρεις φυσιολογικό ορό και σύριγγες και να βάζεις λίγο στην σύριγγα και να το βάζεις με ελαφριά πίεση μέσα στα ρουθουνάκια της για να ανοίγουν και να μπορεί να τρώει. Μ' αυτό τον τρόπο κατάφερνα να τρώει η Ριρή μου τον τελευταίο χρόνο της ζωής της που ήταν μόνιμα βουλωμένη η μυτούλα της. Βέβαια είχα δει πως το έκανε η κτηνίατρος και σιγά σιγά του πήρα κι εγώ τον αέρα.
Θα έλεγα να το προσπαθήσεις ή στην ανάγκη πήγαινέ την στο κτηνιατρείο να το κάνουν μια φορά να το δεις για να το συνεχίσεις εσύ για όσο χρειάζεται να ανοίξει η μυτούλα της με τα φάρμακα και να υποχωρήσει η ίωση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 17:39, 30-05-15:

Ναι ενδύκνυνται οι εισπνοές ατμού και στα γατιά Βάσω μου, ο κτηνίατρος μου το ΄πε. Το επιχείρησα λίγο αλλά όχι με μεγάλη επιτυχία θα έλεγα. Επίσης μου είπε να ανοίγω το ζεστό νερό στο μπάνιο και να τη βάζω μέσα με τους ατμούς...Θα προσπαθήσω κι αυτό με τον φυσιολογικό ορό και τη σύριγγα αλλά θα πάω πρώτα αν είναι να μου δείξουν πως γίνεται γιατί ψιλοφοβάμαι να σου πω την αλήθεια μήπως της κάνω ζημιά..αν και δε πρέπει να ναι δύσκολο όπως το περιγράφεις Βάσω μου...Φαίνεται πολύ μπουκωμένη πάντως η γλυκούλα μου...κι όπως είπα και παραπάνω τις τελευταίες μέρες μείωσε πολύ και την ποσότητα του φαγητού, αυτό με προβληματίζει ιδιαίτερα........Άντε να δούμε.......

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 21:13, 13-06-15:

Δυστυχώς η κατάσταση της γατούλας μου παραμένει πολύ άσχημη...Έχει αδυνατίσει πολύ, αφού τις τελευταίες μέρες δε τρώει απόλύτως τπτ μόνη της παρά μόνο ό,τι της δίνω εγώ με τη σύριγγα..Τη Δευτέρα θα νοσηλευτεί πάλι κι αυτή τη φορά θα επιχειρήσει η κτηνίατρος να την ταίσει με σωληνάκι από τη μύτη...Γενικά έχουμε κάνει ό,τι μπορούμε αλλά πάει προς το χειρότερο...Δε θέλω να τη χάσω ρε παιδιά...έχασα πρόσφατα το Ζουζού μου και δε μπορώ άλλη απώλεια...Κι είναι τόσο καλό γατίνι, πολύ επικοινωνιακή γατούλα και τώρα ακόμη σ΄αυτή τη κατάσταση έρχεται στην αγκαλιά μου συνεχώς και γκρινιάζει σα να ζητάει βοήθεια, αλλά δε ξέρω τί άλλο να κάνω..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:24, 13-06-15:

Μα είναι δυνατόν να χάσεις γατί από ερπητοιό ρε παιδί μου;
Ρε συ Μαρία, μήπως δεν κάνετε την σωστή θεραπεία; Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο, να πειράξει τα μάτια και να χάσει όραση αν δεν αντιμετωπιστεί έγκαιρα ναι, το έχω ακούσει. Αλλά να πηγαίνει τόσο χάλια...
Δεν ξέρω ειλικρινά τι να πω, εύχομαι να γίνει κάτι και να καλυτερεύσει σύντομα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:33, 13-06-15:

Τι να πω βρε Μαρία μου, αμάν μ'αυτά που περνάτε το τελευταίο διάστημα!
Ταλαιπωρείται κι αυτό το φουκαριάρικο κι εσύ να νιώθεις ανήμπορη να κάνεις κάτι περισσότερο τη βοηθήσεις...
Το μόνο που εύχομαι και προσεύχομαι να έχει μια αναπάντεχα καλή εξέλιξη, να πάρει τα πάνω της να συνέλθει η Αγκραφούλα το συντομότερο δυνατό.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 21:40, 13-06-15:

Δε ξέρω Βάσω ειλικρινά...Όλο αυτό το διάστημα έχουμε αλλάξει τρεις αντιβιώσεις και τπτ. Επιπλέον αγωγή πήρε για τα μάτια, στο ένα εκ των οποίων είχε κάνει αιμάτωμα κπ στιγμή και της πέρασε, έχει όμως ακόμη μία μικρή θολούρα στα μάτια. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι δε μπορεί φάει...Η κτηνίατρος πάντως είπε ότι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις να κάνουν έλκη στο βλεννογόνο της μύτης και να αδυνατούν να λάβουν τροφή σε σημείο να καταλήγουν τελικά από την ασιτία...κι όμως! Μας έτυχε και αυτό. Οι εξετάσεις της πάντως ήταν καλές..αφού δεν εδειξαν αλλού πρόβλημα. Εκτός αν υπάρχει κτ άλλο που δεν εντοπίστηκε τί να πω........
Alcyone σ΄ευχαριστούμε πολύ, μακάρι να γίνει έτσι και να δούμε τη διαφορά σύντομα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 13-06-15 στις 21:44.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:45, 13-06-15:

Τι λες βρε παιδί μου...
Ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω. ' Ηταν γραφτό σας να σας τύχει κι αυτό και ενισχύει την άποψή μου πως κάποιος σας μούτζωσε, δεν μπορεί.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:56, 13-06-15:

Τη Δευτέρα που θα την πάτε στην κλινική, εκτός από σωληνάκια (μια ταλαιπωρία επιπλέον, που μακάρι να φάει κάτι από μόνη της μέχρι τότε και να μη χρειαστούν) μήπως μπορέσουν να της δώσουν κάποιο φάρμακο να βοηθήσει να μειωθούν τα συμπτώματα?

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:03, 13-06-15:

Αχχχ, δίκιο έχεις Βάσω, απίστευτη γκαντεμιά, ένα χρόνο τώρα μας τυχαίνουν το ένα μετά το άλλο με τα γατιά μας, όσα δεν αντιμετωπίσαμε τόσα χρόνια με γάτες, μας έτυχαν τώρα μαζεμένα....Αλλά πού θα πάει, δε θα ηρεμήσουμε κπ στιγμή...;;;

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:11, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Τη Δευτέρα που θα την πάτε στην κλινική, εκτός από σωληνάκια (μια ταλαιπωρία επιπλέον, που μακάρι να φάει κάτι από μόνη της μέχρι τότε και να μη χρειαστούν) μήπως μπορέσουν να της δώσουν κάποιο φάρμακο να βοηθήσει να μειωθούν τα συμπτώματα?
Όχι δεν υπάρχει τπτ άλλο που να μη της έχουν δώσει...Γενικότερα απ΄ό,τι μας είπαν σε τέτοιες περιπτώσεις δε μπορείς να κάνεις και πολλά, αντιμετωπίζεις με αντιβίωση τα συμπτώματα από τις δευτερογενείς αυτές λοιμώξεις που επιμένουν (λόγω του ερπητοιού), κι από κει και πέρα αναμένεις να αντιδράσει ο οργανισμός, που δεν αντιδρά στην περίπτωσή μας.......Τουλάχιστον πίνει πολύ νερό από μόνη της και δεν έχει αφυδατωθεί...Άστα πολύ το λυπάμαι που θα υποστεί τα σωληνάκια, αλλά θέλω να σκέφτομαι ότι είναι για το καλό της

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:14, 13-06-15:

Αχχχ, δίκιο έχεις Βάσω, απίστευτη γκαντεμιά, ένα χρόνο τώρα μας τυχαίνουν το ένα μετά το άλλο με τα γατιά μας, όσα δεν αντιμετωπίσαμε τόσα χρόνια με γάτες, μας έτυχαν τώρα μαζεμένα....Αλλά πού θα πάει, δε θα ηρεμήσουμε κπ στιγμή...;;;
Τι να πω βρε συμπεθέρα μου, θα τάξω φανουρόπιττα, το τελευταίο μου όπλο...
Την έταξα και πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά τώρα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:17, 13-06-15:

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:25, 14-06-15:

Όχι δεν υπάρχει τπτ άλλο που να μη της έχουν δώσει...Γενικότερα απ΄ό,τι μας είπαν σε τέτοιες περιπτώσεις δε μπορείς να κάνεις και πολλά, αντιμετωπίζεις με αντιβίωση τα συμπτώματα από τις δευτερογενείς αυτές λοιμώξεις που επιμένουν (λόγω του ερπητοιού), κι από κει και πέρα αναμένεις να αντιδράσει ο οργανισμός, που δεν αντιδρά στην περίπτωσή μας.......Τουλάχιστον πίνει πολύ νερό από μόνη της και δεν έχει αφυδατωθεί...Άστα πολύ το λυπάμαι που θα υποστεί τα σωληνάκια, αλλά θέλω να σκέφτομαι ότι είναι για το καλό της
Εφόσον κάνατε (και εξακολουθώντας να κάνετε) ό,τι είναι δυνατόν για να τη βοηθήσετε, εύχομαι με όλη μου την καρδιά, σ'αυτή της τη δύσκολη μάχη να παλέψει σθεναρά και να βγει νικήτρια!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 21:49, 15-06-15:

Εφόσον κάνατε (και εξακολουθώντας να κάνετε) ό,τι είναι δυνατόν για να τη βοηθήσετε, εύχομαι με όλη μου την καρδιά, σ'αυτή της τη δύσκολη μάχη να παλέψει σθεναρά και να βγει νικήτρια!
Σ΄ευχαριστώ πολύ Αλεξάνδρα μου εκ μέρους της Αγκράφας, η οποία απόψε είναι στη κλινική και μας λείπει πολύ.. Της έγιναν πάλι εξετάσεις σήμερα μήπως φανεί κτ πιο συγκεκριμένο και βοηθηθούμε..να δούμε. Πάντως είναι πολύ χάλια η μικρούλα μου

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:20, 15-06-15:

Εύχομαι μέσα απο τη καρδιά μου ,να γίνει γρήγορα καλά η μικρούλα σου.Είναι πολύ οδυνηρό να βασανίζονται απο αρρώστιες αυτές οι αθώες ψυχούλες!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:21, 15-06-15:

Μακάρι οι εξετάσεις να δείξουν κάτι συγεκριμένο και αντιμετωπίσιμο.
Στέλνουμε όλη τη θετική μας ενέργεια να πάνε όλα καλά Μαρία μου και το Αγκραφάκι δυνατό

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:41, 15-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Εύχομαι μέσα απο τη καρδιά μου ,να γίνει γρήγορα καλά η μικρούλα σου.Είναι πολύ οδυνηρό να βασανίζονται απο αρρώστιες αυτές οι αθώες ψυχούλες!
Σ΄ευχαριστώ πολύ Φλώρα, έτσι είναι.. κι αυτή επιπλέον δεν έχει καν κλείσει χρόνο ακόμη...είναι περ. 11 μηνών, γι΄αυτό μου κακοφαίνεται ακόμη περισσότερο

Μακάρι οι εξετάσεις να δείξουν κάτι συγεκριμένο και αντιμετωπίσιμο.
Στέλνουμε όλη τη θετική μας ενέργεια να πάνε όλα καλά Μαρία μου και το Αγκραφάκι δυνατό

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:25, 15-06-15:

Εχεις δίκιο,είναι μικρούλα,ευχομαι το καλύτερο σύντομα να την πάρεις στη αγκαλιά σου υγιή !

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:03, 16-06-15:

Μαρία μου, τι κάνει η Αγκράφα σου ειναι καλύτερα; Βγήκε απο τη κλινική;

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 10:12, 17-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Μαρία μου, τι κάνει η Αγκράφα σου ειναι καλύτερα; Βγήκε απο τη κλινική;
Βγήκε σήμερα, αλλά είναι άσχημα τα νέα, δεν είναι μόνο ο ερπητοιός, αφού το γατί βγήκε θετικό στη λευχαιμία.. γι΄αυτό δε μπορεί να πάρει τα πάνω της. Η κτηνίατρος είπε ότι υπάρχει περίπτωση να κάνει το κύκλο της τώρα η λοίμωξη που την ταλαιπωρεί και να συνέλθει, αλλά μπορεί και όχι...Το ζήτημα που με απασχολεί τώρα είναι οι υπόλοιποι που ζούνε μέσα..μη τυχόν κολλήσουν ή έχουν κολλήσει, αν και μεγάλα γατιά (7, 8 και 9 χρονων) και εμβολιασμένα, οπότε είναι δύσκολο μου είπαν να τους μεταδοθεί, αλλά δε μπορώ να το αποκλείσω..Εδώ και καιρό την έχω περιορισμένη εννοείται ούτως ή άλλλως, αλλά υπήρξε ένα διάστημα που μοιραζόντουσαν κοινα μπολ...Θα εξεταστούν τώρα όλοι και βλέπουμε... Απορώ από που κόλλησε και το πιθανότερο είναι να το έχει από τη μάνα της, αφού αυτό στειρώθηκε πριν ζευγαρώσει. Πάντως ο γατούλης που έχασα πρόσφατα από αναιμία και ζούσε μέσα εδώ και έναν χρόνο ήταν αρνητικός στα ιογενή...οπότε δε νομίζω να συνδέονται οι δύο περιπτώσεις...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 17-06-15 στις 10:24.
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 10:23, 17-06-15:

Λυπάμαι πολύ εύχομαι να κάνει το κύκλο της και να αναρρώσει η μικρή ψυχούλα.Είναι κριμα να βασανίζονται από αρρώστιες αυτά τα αθώα πλασματάκια.Ποτέ δεν μπόρεσα να το χωνέψω αυτό.Απορώ τα εμβόλια γιατι τα κάνουμε τότε ;Για να τα προφυλάσσουμε ή να τους βάζουμε τους ιούς και να νοσούν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 17-06-15 στις 10:42.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 10:28, 17-06-15:

Όπως συμπλήρωσα και στο προηγούμενο μήνυμα Φλώρα μου το πιθανότερο είναι να το έχει από τη μαμά της, αλλά δε το αποκλείω κιόλας να το τσίμπησε από μία αδεσποτούλα που φιλοξένησα για ένα διάστημα μέσα στο σπίτι πρόσφατα και τώρα την έχω στην αυλή...Η οποία βέβαια δείχνει υγιέστατη αλλά μπορεί να είναι φορέας. Τέσπα το θέμα είναι να προφυλαχθούν τώρα όσο γίνεται οι υπόλοιποι...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 17-06-15 στις 10:31.
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 10:50, 17-06-15:

Ναι , σίγουρα πρέπει να προφυλαχθούν τα υπόλοιπα γατάκια.

Παράθεση

Katerinam96

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katerinam96
H Katerinam96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Katerinam96 έγραψε στις 21:48, 16-06-21:

Καλησπερα Εχουμε υοθετησει ενα γατακι που εχει χασει τα ματακια του απο ερπητοιο πριν περιπου 1,5 μηνα και χθες το βραδυ βρηκαμε ενα ακομα κατω απο ενα αυτοκινητο να κλαιει και πολυ πεινασμενο και ετσι το πηραμε πρως το παρων για φιλοξενια, εως να του βρουμε μια οικογενεια. το εχουμε σε διαφορετικο χωρο μονο του αλλα κλαιει ολη μερα και το εχει λυπυθει η ψυχη μου :/ ρωτησα σημερα τον κτηνιατρο μου και μου ειπε οτι ο ερπητοιος κολλαει μονο απο μανα στη γεννα και οχι απο γατακι σε γατακι αλλα θελω να σιγουρευτω ουτος ωστε να βγαλω το καημενο απτο κλειστο δωματιο να μην ειναι μονο του... Παρακαλω πολυ αν καποιος ειναι γνωστης να μου πει αν κολλαει η οχι. Ευχαριστω
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Jameshab, mpirok, Serzbmi

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους