Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 113,253 εγγεγραμμένα μέλη και 713,235 μηνύματα σε 22,453 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 470 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απογαλακτιστήκαμε! Και τώρα τι τρώμε;

Elunitta

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elunitta
H Elunitta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 160 μηνύματα.

H Elunitta έγραψε στις 13:32, 21-08-06:

Γεια σας! Είμαι νέα χαζογατομαμά! Πριν 25 μέρες βρήκαμε ένα νεογέννητο ψιψίνι που κάποιο "άνθρωποι" το είχαν πετάξει στα σκουπίδια. Υπολογιζαμε ότι ήταν 3-4 ημερών. Φυσικά το πήραμε και το μεγαλώνουμε με μπιμπερό και ειδικό γάλα. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα μάλλον πλησιάζει την ηλικία απογαλακτισμου όπως μας είπε ο γιατρός.. Το χαζούλι μας όμως δεν ξέρει να τρώει απο μπώλ. Δεν είδε ποτέ τη μαμά του και έχει μάθει μόνο το μπιμπερό. Όσο και αν πεινάει δεν τρώει απο μπώλ απλά κάθεται και κλαψουρίζει απο πάνω. Το γάλα δεν πρέπει να του φτάνει πια γιατί πεινάει συχνα. Τι να του δώσω και πως? Λίγο τυράκι απο τα χέρια μου το έφαγε.. Κόνσέρβα του ανοίξαμε αλλά δεν έδειξε ενδιαφέρον. Μπορεί να είναι και νωρίς ποιός ξέρει... Πείτε καμμιά ιδέα για να μην πεινάει το κακόμοιρο...
Υ.Γ Το λέμε μολυβίξ (έχουμε βιβλιοπωλείο) ή κεφτεδάκο ή πουρπουρίκο και εγώ η μαμά τον φωνάζω Πθορόγατο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 13:49, 21-08-06:

Καλως ηρθες στο My cat Elunitta! Δοκιμαστε να κοβετε σε πολυ μικρα κομματακια τα φαγητα και να τα δινεις απο το χερι σου, με ζουμακι να το δοκιμαζει και αυτο και σιγα σιγα θα μαθει να τρωει και μονος του. Ισως να ειναι ακομα πολυ μικρουλης για πολλα φαγητα αλλα μαζι με γαλα+φαι θα εχει καλη διατροφη. Θελει υπομονη. :up: Μπραβο που το εσωσες απο το δρομο παντως!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 00:38, 22-08-06:

Elunitta βάλτου σε ένα μπολάκι γάλα, με ξηρή τροφή για μωρά να μουλιάσει.Ετσι ίσως ξεκινήσει να τρώει σιγά-σιγά αφού θα μυρίζει το γάλα.Θέλει λίγο υπομονή αλλά το αργότερο σε καμμιά βδομάδα θα έχεις απαλλαγεί από το μπιμπερό.

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 08:25, 22-08-06:

Να σου ζήσει το Πθορόγατο. 'Οντως θέλει υπομονή, δίνε του μουλιασμένες κροκέτες για Kitten σε γάλα και θα μάθει σιγά σιγά.
Φροσάκι δεν μοιάζει με το πατούνι;;;;;;;

Παράθεση

Paris Gatopalaviaris

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paris Gatopalaviaris
. Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O Paris Gatopalaviaris έγραψε στις 09:55, 22-08-06:

Μπράβο στην Ελουνίτα. Να της ζήσει!!!! Φυσικά γρήγορα θα απαλλαγεί από το μπιμπερό. Μπορεί να του βάζει και λίγο στη μουσούδα ζουμάκι από την κονσέρβα για να το γλύψει και να μάθει τη γεύση......αλλά αυτό το πατούνι (που έχω την τιμή να γνωρίζω προσωπικά) βρε παιδιά ..τι περίεργο ......είναι παντού.....και στα δικά μου ένα από τα μωράκια της Χιονάτης ........σκέτο πατούνι... σκέτη γλύκα δηλαδή!!!
(Φρόσω να σου ζήσει και εσένα)!!!!:up:

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:34, 23-08-06:

ευχαριστουμε παιδια φαινετε ειναι η χρονια του μαυροασπρου φετος βρηκα κ τα αδερφια της πατουνας στο παραπερα οικοπεδο ιδια η πατουνη ειναι

Παράθεση

Elunitta

Δραστήριο Μέλος

H Elunitta έγραψε στις 08:29, 23-08-06:

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές!! Έφαγε!! Χρειάστηκε βέβαια να το μπουκώσουμε με το ζόρι για να καταλάβει ότι αυτό το πράγμα ήταν μαμ (μικρούλης και χαζούλης βλέπετε..) αλλά μετά έπεσε σαν τρελό. Του πέφτει λίγο μεγάλο το μπώλ και είναι να ξεκαρδίζεσαι οπως μπαίνει ολόκληρος μέσα. Όταν έτρωγε με το μπιμπερό και μετά τον χαιδευαμε για να κάνει τσισάκια τον καθάριζα πάντα με μωρομάντηλο. Την έχει συνηθήσει τη μυρωδιά και πουρπουρίζει. Νόμιζα ότι το γλίτωσα το μωρομάντηλο αλλά τώρα χρειάζεται περισσότερο γιατί γεμίζει το σπίτι λαδωμένα πατουσάκια . Τρέλα είναι!!

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 19:46, 23-08-06:

Σκέψου ότι έχεις να μωρό στο σπίτι και πρέπει να το ταίζεις και να το καθαρίζεις.... Χτές είδα ενα dvd και είχε μέσα ενα σκυλάκι που του φοράγανε βρακάκι...... Φαντάζεσται να φοράμε στα γατουλίνια μας πάνες;;;;;; χα χα χα!!!

Παράθεση

fuego

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fuego
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O fuego έγραψε στις 14:37, 06-09-06:

Πριν μία εβδομάδα που έλειπα διακοπές οι γονέις μου περιμάζεψαν δύο γατάκια. Το ένα ήταν πολύ μικρό και μου είπαν ότι ψόφησε. Το άλλο ήταν μεγαλύτερο και έζησε. Τώρα το έχω αναλάβει αλλά δεν έχω ιδέα τι πρέπει να τρώει. Του δίνω γάλα από αυτό το φρέσκο που παίρνουμε από το φούρνο αλλά κάνει; Το πίνει αλλά όχι πάρα πολύ. Του πήρα ειδικό γάλα για γάτες μα δεν το πίνει. Επίσης οι γονείς μου είχαν αγοράσει κάτι κροκέτες τις οποίες δεν τις πολυτρώει. Το έχω στην αυλή, οπότε υποθέτω ότι θα τρώει
και από μόνο του. Φοβάμαι ότι οι άλλες γάτες της γειτονιάς του τρώνε το φαγητό που του αφήνω.Παρακαλώ ας μου στείλει κάποιος πληροφορίες γιατί είμαι άσχετη. Τι πρέπει να τρώει;; Πόσο;; Τι άλλο να προσέξω;;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 14:43, 06-09-06:

Η Νιάρα τρώει το εβαπορέ γάλα, καλά αραιωμένο (έμαθα πως είναι καλύτερο για τις γάτες από το δικό μας φρέσκο), αλλά την τσέκαρα ότι δεν έχει δυσανεξία. Δηλ. δεν κάνει διάρροια, κάτι που πρέπει να κοιτάξεις αν δίνεις γάλα στο γατί.

Την είχα κι εγώ έξω τον πρώτο καιρό, μέχρι ν'αποφασίσω να την πάρω σπίτι και ξέρω από "άλλες γάτες". Δεν τρώνε απλώς το φαγητό," δέρνουν" κιόλας! Η Νιάρα μου υπέφερε απ'αυτές (είχαμε άσχημα ξεμπερδέματα και πολλές επισκέψεις στον κτηνίατρο για να τη σώσουμε).
Τουλάχιστον να κάθεσαι μαζί του να το φυλάς όσο τρώει...?

Εκτός από κονσέρβες/κροκέτες εγώ της μαγειρεύω κιόλας. Πειραματίστηκα και βρήκα τι προτιμάει.
Περισσότερα για τροφές να σου πουν οι πιο έμπειροι!

Καλώς μας ήρθες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 14:50, 06-09-06:

Ειναι μικρουλη αυτο μηπος οι κροκετες ειναι μεγαλεσ και δε μπορει να τησ δαγκασει?Παρε junior friskies για αρχη να δεις ποσ αντιδρασει.Οσο για γαλα πιστευω οτι το 0% λιπαρα δε θα προκαλει διαροια αφου ειναι σχεδον νερακι στα γατακια.
Αυτο το προβλημα με αλλεσ γατες το ειχα και εγω με το ντινο οσο ηταν κατω στο παρτερι ερχοταν μια ψομομενη μεγαλιτερη του αλλα ο ντινο κοτα μια φορα μονο τη πλισιασε παραφιλοντασ και τησ εκανε ενα νιαου.και αυτη το ιδιο αλλα ημουνα και εγω παρον για να δω τι θα γηνει.Και τησ ελεγα να ιπερασπιστει το μπολακι της.Αλλα το ιπερασπιζομουν και εγω κοινιγοντας την αλλη γατα (καλοαναθρεμενη λεμε σα βαρελακι ηταν)και βαζοντασ σιχνα τροφη για να εχει ο ντινο και να τρωει.

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 15:25, 06-09-06:

Αν θές μπορείς να λιώνεις λίγο τις κροκέτες για να μπορεί να το μασήσει.Κάνε λίγο ρυζάκι ή καμιά πατάτα βραστή λιωμένη.Αν δε μπορεί το γάλα δοκίμασε γιαουρτάκι πρόβειο.Πες μας νέα του!

Παράθεση

Δέσποινα77

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δέσποινα77
. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Δέσποινα77 έγραψε στις 15:39, 06-09-06:

Εγώ όταν τάιζα τις γατούλες μου στην αυλή καθόμουν μαζι τους όσο έτρωγαν για να βεβαιωθώ ότι τρώνε και δεν τις χτυπάνε άλλες γάτες για να τους πάρουν το φαί, αν μπορεις κάνε και συ το ίδιο. Αγόρασε τροφή με μπουκίτσες κρέας αλλά πολύ μικρές, όπως π.χ. τα φακελάκια απο το λιντλ. Φακελάκια όχι κονσέρβα μη μπερδευτείς. είναι πολύ καλά , τα τρώει και η δικιά μου που είναι και καλοφαγού . Το γάλα δεν το συνιστώ, ειδικά το αγελαδινό

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 16:43, 06-09-06:

Πόσο μικρό είναι; Hμερών; Bδομάδων; Πρέπει να κάνεις και μια επίσκεψη στο γιατρό όπως κάθε νέος «γατογονιός». Πρέπει και να αποπαρασιτωθεί και με αγελαδινό γάλα θα δημιουργηθούν σίγουρα σκουλίκια. Hδη μπορεί να έχει. Mέχρι να πάει στο γιατρό που θα σου πει τι να κάνεις δώσε του, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω, και αραιωμένο αρκετά εβαπορέ και junior Friskies ή ακόμα καλύτερα κάποια άλλη μάρκα από pet shop, όπως Hills (πάλι για μωρά). Mπορούν να είναι και μουλιασμένα σε νερό (θέλει κάποια ώρα μέχρι να «πιούν» το υγρό) ή γάλα. Kαι τα φακελάκια κονσέρβας Whiskas Junior είναι μια χαρά και εύκολα στο μάσιμα. Aν και είδα τα μικρά του κήπου μας (ήταν δεν ήταν ενός μηνός, τότε) πριν τους πάρω την παιδική τροφή να είναι ολόκληρα μέσα στα μεγαλίστικα ξερά!!!!! Mέσα στο πήλινο κύπελο του γιαουρτιού όλο μέσα ένα γατάκι μιας κλειστής παλάμης! Kαι έτρωγε κανονικά!!! Eιδες αμα σε κόψει η πείνα; Πειραματίσου και πες μας νέα, έ;

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 17:05, 06-09-06:

Ρώτησα την κολλητή μου η οποία έχει περιμαζέψει πάνω από δέκα γάτες στη ζωή της και μου είπε πως το εβαπορέ το γάλα είναι καλύτερο, λίγο αραιωμένο αλλά αυτή βάζει κορν φλάουερ μέσα ώστε να μην προκαλεί διάρροια. Της το είχε πει κτηνίατρος. Το έκανα κι εγώ με το Σβουράκι και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Όπως είπαν και οι άλλες γατομαμάδες παραπάνω, δοκίμασε τροφή για μωράκια και κροκετούλες μουλιασμένες σε γάλα ή νεράκι μήπως τις φάει.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά --- περιμένουμε νέα!

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 18:44, 06-09-06:

Η γατούλα που φαίνεται στην εικονίτσα μου, μεγάλωσε με νουνού χωρίς ζάχαρη και είχε γίνει σαν αρνάκι. Αλλά όταν λέμε τάισμα…τάισμα όχι αστεία…δεν προλάβαινε να φωνάξει…μόλις άρχιζε να ανακατεύεται για φαΐ, τσουπ το γαλατάκι.
Αν είναι πολύ μικρά δεν τρώνε άλλη τροφή εκτός από γάλα ή τρώνε πολύ λίγη (μόνο τη γλείφουν σχεδόν) αλλά να μην είναι σκληρή. Οι κροκέτες είναι πολύ σκληρές για μωρά αλλά έτσι κι αλλιώς η κύρια τροφή τους είναι το γάλα.
Επίσης τα μικρά, ακόμα κι αν μπορούν να φάνε από πιατάκι δεν μπορούν τόσο ώστε να χορτάσουν καλά, συν ότι δεν καλύπτεται η ανάγκη του ενστίκτου του θηλασμού.

Ζεσταίνεις νεράκι αραιώνεις το νουνού χωρίς ζάχαρη, το κανονίζεις να είναι χλιαρό, να μην καεί, (το πολύ ζεστό νομίζω ευνοεί και τα σκουλήκια και τις διάρροιες) παίρνεις μερικές σύριγγες μιας χρήσης, αφαιρείς τη βελόνα και βάζεις λαστιχάκι από βαλβίδα ποδηλάτου (εκτός κι αν υπάρχει κάτι ειδικό) κρατάς το γατάκι όπως ακριβώς κρατάνε τα μωρά παιδιά, ακουμπάς το λαστιχάκι στο στόμα του και στάζεις λιγάκι γάλα. Ενστικτωδώς θα πάρει το λαστιχάκι όπως θα έπαιρνε τη ρώγα της μαμάς του και θα αρχίσει να ρουφάει, το βοηθάς και λίγο πιέζοντας το έμβολο της σύριγγας απαλά και προσεχτικά, και μέχρι που θα την πιάνει κιόλας, τη σύριγγα όπως πιάνουν τα παιδιά το μπουκάλι και θα παθαίνεις πλάκα. Και να ξέρεις ότι τα μικρά τρώνε λίγο και τακτικά. Αν είναι πολύ μικρά τρώνε ανά δέκα με δεκαπέντε λεπτά για πολύ ώρα, μετά ξεκουράζονται για καμιά ώρα και μετά πάλι τα ίδια.
Μην κοιτάς που είμαι αρσενικός, έχω κάνει λεχώνα

Παράθεση

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Petrcat
Ο Petrcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Petrcat έγραψε στις 18:46, 06-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Δέσποινα77
Εγώ όταν τάιζα τις γατούλες μου στην αυλή καθόμουν μαζι τους όσο έτρωγαν για να βεβαιωθώ ότι τρώνε και δεν τις χτυπάνε άλλες γάτες για να τους πάρουν το φαί, αν μπορεις κάνε και συ το ίδιο. Αγόρασε τροφή με μπουκίτσες κρέας αλλά πολύ μικρές, όπως π.χ. τα φακελάκια απο το λιντλ. Φακελάκια όχι κονσέρβα μη μπερδευτείς. είναι πολύ καλά , τα τρώει και η δικιά μου που είναι και καλοφαγού . Το γάλα δεν το συνιστώ, ειδικά το αγελαδινό
Ναι, ναι, μαζί τους πρέπει!
Αλλά από το λιντλ... Φτηνιάρικες δεν είναι;

BTW τι το ταϊζεις το μικρό σου; Ωραία φάτσα στη φωτογραγία. Φαίνεται πολύ μικρό ακόμα.

Επίσης, Lady: το ρύζι είναι καλό, αλλά ανακατεμένο με λίγο κρεατάκι, κοτοπουλο γθιοα τα μικρά.

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 18:50, 06-09-06:

Παιδια σιγκρινα μια κονσερβα φρισκιεσ και μια τσαμπιον και στο πρςτο ελεγε 4% περιεκτικοτητα σε κρεασ στην αλλη 14% επαθα πλακα αν και δε ξερω τι να πω.

Παράθεση

fuego

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fuego
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O fuego έγραψε στις 19:48, 06-09-06:

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Το γατί δεν είναι πολύ μωρό. Θα είναι δύο τριών μήνών. Δηλαδή ρουφαέι μόνο του το γάλα από το πύλινο με τη γλώσσα του.Επίσης μασάει και κροκέτες. Απλά δε ξέρω πόσο πρέπει να τρώει γι' αυτό ανησύχησα.Θα δοκιμάσω αυτά που μου λέτε και θα πάω και στο κτηνίατρο.

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

H purina έγραψε στις 20:05, 06-09-06:

καλως ηρθες στη παρεα μας λοιπον.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 15:14, 07-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από fuego
Απλά δε ξέρω πόσο πρέπει να τρώει γι' αυτό ανησύχησα.
Μέχρι να χορτάσει. Με εξαίρεση είδη τροφών που μπορεί να βλάψουν αν υπερβεί κάποια ποσότητα, κανένα ζώο δεν παθαίνει τίποτα από το πολύ φαΐ εκτός από τον άνθρωπο. Τα ζώα τρώνε μόνο γιατί πεινάνε και μόλις πάψει η πείνα σταματάνε. Μόνο ο άνθρωπος συνεχίζει από βουλιμία και θεωρεί κρίμα να μην φάει έναν καλό μεζέ κι ας είναι χορτάτος.

Παράθεση

favimar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη favimar
H favimar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H favimar έγραψε στις 00:23, 14-05-07:

Καλησπέρα! Δεν είχα ποτέ στην ζωή μου γατάκι και πριν μια βδομάδα περίπου μάζεψα ένα μικρούλι από ένα πάρκο, κοντά στο σπίτι μου... Είναι περίπου 1,5 μηνών. Όλα μια χαρά, την τρίτη έκανε το πρώτο του εμβόλιο, αλλά έχω ένα προβληματισμό με την διατροφή. Είμαι φοιτήτρια και όπως καταλαβαίνετε τα χρήματα δεν περισσευουν για πολυτέλειες. Της είχα πάρει ένα σακουλάκι ξηρά τροφή royal canin από τον κτηνίατρο, αλλά σήμερα την τέλειωσε. Α, και έκαναν 4 ευρώ τα 400γρ. Ούτε ξέρω πόσο πρέπει να την ταίζω (ο κτηνίατρος μου είπε 4 φορές την μέρα από 10 γρ.), ούτε ξέρω αν πρέπει να την ταίζω ειδικά αυτή την τροφή επειδή είναι μικρούλι ακόμη... Και μαγειρευτό από πότε θα αρχίσω να της δίνω άμα μπορώ..; ουφ. Αν μπορείτε κατατοπίστε με εσείς οι γατομανείς. Α, και συγγνώμη που ανοίγω καινούργιο θέμα ενώ υπάρχουν τόσα πολλά.. απλά χάθηκα!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 00:48, 14-05-07:

Γεια σου, famivar! Να σου ζήσει το γατάκι σου.
Δεν είμαι τρομερά ειδική στη φροντίδα των μικρών, οπότε περίμενε να δεις τι θα σου πουν και οι πιο έμπειροι.
Όσον αφορά τη μάρκα τροφής, η θέση μου είναι ότι οι περισσότερες τροφές του εμπορίου (friskies, whiskas), αν όχι άριστες, είναι τουλάχιστον επαρκείς. Κάνε μια βόλτα και από τα reviews να δεις τι γίνεται.
Όσο για το μαγειρευτό φαγητό δες εδώ προς το παρόν. Μην της δώσεις απ' το δικό σου. Καλύτερα να της βράσεις ή να της ψήσεις λίγο κρεατάκι - υπάρχουν και φτηνές επιλογές. Αν μπορεί να φάει άνετα τη ξηρά τροφή, χωρίς να τη μουλιάσεις, λογικά θα μπορεί να φάει και μαγειρευτό. Καλή τύχη!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:52, 14-05-07:

Παρε μια τροφη για μικρα γατακια οτι μαρκα θελεις αλλα να ειναι kitten ειναι πιο πλουσιες και τα χρειαζεται ολα τα στοιχεια τους. Δωσε μαγειρευτο οτι τρωει αστο να διαλεξει πχ κοτοπουλακι. Θα σου συστηνα να κανεις μια γερη προσπαθεια να βρεις 20 ευρω να παρεις σε μεγαλο μεγεθος μια καλη τροφη οπως ρουαγιαλ η χιλς κιττεν και θα σου κρατησει πολυ περισσοτερο καιρο. Βαζε της την δοσολογια που λεει πισω στο κουτι.. οι φτηνες συνηθως θελουν περισσοτερη ποσοτητα γιατι δεν εχουν καλα συστατικα και δεν χορταινει ευκολα το γατι. Εγω τους δινω και λιγο εβαπορε λαιτ η γαλα γατας που περνεις απο πετσοπ 7 ευρω

Παράθεση

Κείρα

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κείρα
H Κείρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Παλλήνη (Αττική). Έχει γράψει 765 μηνύματα.

H Κείρα έγραψε στις 08:35, 14-05-07:

Να σου ζήσει το γατούλι σου και καλώς ήρθατε και οι δύο.
Μπορείς να βρεις στο σουπερμαρκετ την ξηρα τροφή junior της Friskies, Whiskas, ή και purina που είναι όμως ακριβότερη. Μεχρι τους 6 μήνες μπορείς να της δίνεις και γαλα σ'ενα πιατακι. Ομως να την παρακολουθήσεις γιατι αν κανει διαρροια θα πρεπει να αραιωθει το γαλα με νερακι 1/3. Οσο για την μαγειρεμενη τροφή, μετα τον 1ο ή εναμιση μηνα η γατομαμα κουβαλαει στα μωρα της "λιχουδιες". Αρα μπορείς πλεον να της δίνεις καμματακια απ'οτι τρως κι εσυ, χωρις ομως λαδια, τηγανιτα και χορταρικα. Κοβε τα μικρα γιατι αλλιως θα αρχισει να παιζει με την τροφή σ'ολο το σπιτι

Παράθεση

Elunitta

Δραστήριο Μέλος

H Elunitta έγραψε στις 09:02, 14-05-07:

Εγώ στα δύο μικράκια μου μόλις απογαλακτίστηκαν συνέχισα να τους δίνω για λίγο καιρό απο το γαλατάκι που έπιναν πριν γιατί το ζητούσαν. Σε ένα γεύμα την ημέρα βέβαια. Κατα τα άλλα θα σου έλεγα οπωσδήποτε να προτιμήσεις κροκέτες Kitten που είναι ειδικές για γατάκια μέχρι 12 μηνών. Προσπάθησε να αγοράζεις μεγάλη συσκευασία γιατί έρχεται σαφώς οικονομικότερα. Νομίζω το γατάκι σου αφού τρώει κροκέτες σίγουρα μπορεί να φάει και κονσέρβα ή φαγάκι. Αυτό που κάνω εγώ τώρα που έχω ένα γατάκι ίδιας ηλικίας στο σπίτι είναι να του δίνω κάθε πρωί μια μικρή ποσότητα από κονσέρβα kitten.Μια μικρή κονσερβούλα την τρώει σε 3 ημέρες και φυσικά συμπληρώνουμε με κροκέτες. Παλιά που είχα χρόνο και μαγείρευα στον μικρούλη τότε Μολυβίξ του έβραζα η κοτοπουλάκι ή μοσχαράκι και πρόσθετα λίγο ρυζάκι και λαδάκι. Γενικά τα μαγειρευτά δικά μας φαγητά δεν έιναι και πολύ κατάλληλα νομίζω. Βέβαια τους αρέσουν και τα ζητιανεύουν αλλά όλα με μέτρο!

Παράθεση

favimar

Νεοφερμένος

H favimar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H favimar έγραψε στις 15:13, 14-05-07:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Αυτό με το μαγειρεμένο, να το κόβω σε κομματάκια δεν το ήξερα και χτες που τις εβαλα λιγα μακαρόνια τα γυρνουσε σε όλο το σπίτι και τα πέταξα αμέσως γιατί τα είχε κατασκονίσει. Θα κοιτάξω τι τροφές υπάρχουν και στο super market και αν είναι θα πράξω ανάλογα. Θέλω να το φροντίσω όπως μπορώ καλύτερα το μικρούλι μου.

Παράθεση

Warrior4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Warrior4
Ο Warrior4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O Warrior4 έγραψε στις 21:06, 14-05-07:

Εγω παιρνω whiskas και μια χαρα το καταβρωχθιζει
Δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος για πολυ ακριβες τροφες, γατια ειναι, δεν εχουν προβλημα.

Παράθεση

favimar

Νεοφερμένος

H favimar έγραψε στις 23:22, 14-05-07:

E, τελικά σήμερα της πήρα friskies από το super market- μόνο αυτή την μάρκα είχε για kitten- και τα τρώει ευτυχώς γιατί μια φίλη μου μου είπε ότι η δικιά της δεν τα έτρωγε με όρεξη. Άμα τελειώσει αυτή την γατοτροφή θα κοιτάξω για τπτ πιο υγειινο γιατί είδα τα συστατικά και είναι άστα να πάνε. Δεν ξέρω από τροφές γατών, αλλά μου φάνηκε λες κ διάβαζα συστατικά από γαριδάκια!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 19:23, 15-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από favimar
Δεν ξέρω από τροφές γατών, αλλά μου φάνηκε λες κ διάβαζα συστατικά από γαριδάκια!
Δεν έπεσες και πολύ έξω! Πάντως, όπως είπα, νομίζω ότι οι τροφές αυτές δεν είναι ιδανικές, απλώς επαρκείς. Στα πετ σοπ θα βρεις καλύτερα πράγματα και όχι κατ' ανάγκη τραγικά ακριβά.

Αρχική Δημοσίευση από Elunitta
Κατα τα άλλα θα σου έλεγα οπωσδήποτε να προτιμήσεις κροκέτες Kitten που είναι ειδικές για γατάκια μέχρι 12 μηνών.
Εμ... μπερδεύτηκα, Μήπως εννοείς 12 εβδομάδων;

Παράθεση

Warrior4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Warrior4
Ο Warrior4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O Warrior4 έγραψε στις 19:56, 15-05-07:

Η συσκευασια των whiskas λεει μεχρι 12 μηνων.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 20:06, 15-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Warrior4
Η συσκευασια των whiskas λεει μεχρι 12 μηνων.
Γατάκι 12 μηνών?!?! 12 μηνών ο δικός μου είχε γίνει σαν μοσχάρι.
Ω Θεέ μου, τι μιλάω κι εγώ, δεν είχα ιδέα...

(Michelle, χρειαζόμαστε ένα smiley που να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο)

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:49, 15-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Warrior4
Εγω παιρνω whiskas και μια χαρα το καταβρωχθιζει
Δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος για πολυ ακριβες τροφες, γατια ειναι, δεν εχουν προβλημα.
Η σωστη διατροφη στην γατα της εξασφαλιζειενα υγειες μελλον κ περισσοτερη μακροζωια δεν λεω καλες κ οι τροφες των σουπερ μαρκετ αλλα οχι σαν της εξιδικευμενες με τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα που βοηθουν στην αμυνα τοπυ οργανισμου κ στην σωστη αναπτυξη της γατας που την προφυλασσουν απο ουρολιθους τριχομπαλλες κ αναιμια κ.λ.π.

Παράθεση

Elunitta

Δραστήριο Μέλος

H Elunitta έγραψε στις 12:30, 16-05-07:

Εμ... μπερδεύτηκα, Μήπως εννοείς 12 εβδομάδων;[/quote]

Όχι 12 μηνών εννοώ. Οι κροκέτες της Royal Canin και της Pro plan για γατάκια μέχρι 12 μηνών είναι..

Παράθεση

rosalia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rosalia
H rosalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H rosalia έγραψε στις 10:51, 21-05-07:

τελεια ειναι η ψιψινα σου...
να τη χαίρεσαι! Εγώ έχω πέντε γάτες! Δηλαδη, τη γάτα μου και τα τέσσερα γατάκια που γέννησε τον προηγούμενο μήνα. Τώρα τα ταϊζω κονσέρβα και ξηρή τροφή μέσα σε γάλα που τρελαίνονται...

Παράθεση

gorica

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gorica
. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O gorica έγραψε στις 14:20, 26-06-07:

Πηραμε 2 μικρα γατακια,το ενα 6 βδομαδων κε το αλλο 10.
Για φαγητο τοθσ βαζουμε whiskas,και λιγο μαγειρεμενο κοτοπουλο και συκωτι.
Αυτο που θα θελα να ρωτησω ειναι ποσο πρεπει να τρωνε περιπου καθε μερα?

Αν τους βαλουμε και λιγη τροφη για ενηλικες γατες θα ειναι προβλημα?Επειδη για μικρά μονο κοτοπουλο εχει

Γιαουρτι μπορουν να φανε τωρα?

Τα πρωτα εμβολια σε τι ηλικια πρεπει να γινουν?

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 15:19, 26-06-07:

Υπάρχουν μέλη να σου δωσουν καλύτερη πληροφοριση από εμενα. Καλως τα δεχτηκες καταρχην.
:up: :up:
Να σου ζήσουν
Προσωπικα μεγαλώνοντας γατακια κι εγω κονσερβα έδινα, οχι για μικρά αλλά για ενήλικα, 2 φορές την ημέρα πρωί και βράδυ. Ηθελα να μη μαθουν σε κονσέρβα ως βασικη τροφή. Ειχα όμως ξηρά τροφή για γατακια σε μονιμη βάση (εννοειται αυτο το εκανα οταν ηταν ικανα να τη φανε. Μεχρι τοτε κονσερβα εδινα μονο)
Για τα εμβολια δεν ειμαι πολύ σιγουρη, αλλά σιγουρα πρεπει να δεις τι θα κανεις με την αποπαρασίτωση (τα σκουλικάκια)
Να πάνε όλα καλα κια άλλα μελη θα σε βοηθήσουν περισσότερο!!!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 21:05, 26-06-07:

Να σου ζήσουν τα γατάκια σου!
Μια μικρή επισήμανση: έχω διαβάσει πως το συκώτι πρέπει να δίνεται αραιά και πού , περίπου μια φορά στις 10 μέρες, γιατί αλλιώς βλάπτει τις γάτες. Προφανώς η οδηγία αφορά το ολόκληρο συκώτι, αλλά πάντως έχε το νου σου.
Επίσης καλό θα ήταν να τους πάρεις ξηρά τροφή kitten, όπως έγραψε και η Χριστίνα, γιατί τα μικρά έχουν διαφορετικές διατροφικές ανάγκες. Τωρα πια μπορούν μια χαρά να τη φάνε.
Εγώ δίνω στα δικά μου (2,5 μηνών) κυρίως ξηρά τροφή και μια φορά την ημέρα κονσέρβα, αλλά από τις κανονικές.
Στο κουτί αναγράφεται και η δοσολογία ανάλογα με την ηλικία.

Τώρα για τα εμβόλια ούτε εγώ είμαι 100% σίγουρη. Το μεγαλύτερο μάλλον μπορεί να κάνει, για το μικρότερο δεν ξέρω. Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον κτηνίατρο.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 21:11, 26-06-07:

Όπως σωστά σου είπε η ruko, το συκώτι είναι παρακινδυνευμένο, άσε που δε θα τους προσφέρει τίποτα που δεν παίρνουν ήδη από την ξηρά τροφή kitten.
Εμβόλια μπορούν (και ΠΡΕΠΕΙ) να κάνουν και τα δύο, όπως επίσης και αποπαρασίτωση για εξωτερικά και εσωτερικά παράσιτα. Μια επίσκεψη στον κτηνίατρο είναι απαραίτητη και θα σου λύσει και όποιες άλλες απορίες έχεις

Παράθεση

gremlin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gremlin
H gremlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H gremlin έγραψε στις 22:13, 02-07-07:

Ξεκινώντας με ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από εμένα και τα 3μικρα γατάκια που ζουν χάρη στις τόσο χρήσιμες συμβουλές σας στις χιλιάδες απορίες μου.
Πριν 21 ημέρες βρήκα πεταμένα στα σκουπίδια, μέσα σε ένα κουτί τούρτας 3 κούτσικα γατάκια και αποφάσισα να τα πάρω σπίτι μας και ας είναι μόλις 45τ.μ. Είχαν κλειστά ματάκια και όλοι έλεγαν ότι μοιάζουν με ποντικάκια και ότι δεν πρόκειται να ζήσουν...αλλά τελικά βγήκαν νικητές!!!!
Τα γατάκια μας είναι τώρα 26 ημερών, περπατάνε πολύ καλά και έχουν αρχίσει και κάνουν πολλά γατίσια παιχνιδάκια!!!
Έχω όμως απορίες σχετικά με την διατροφή τους. Πότε θα μπορούν να φάνε στέρεα τροφή? Ακόμα τα ταΐζουμε με το μπιμπερό. Πρέπει να τα μάθουμε να πίνουν γάλα από το μπολάκι ή όταν είναι έτοιμα θα το κάνουν μόνα τους από ένστικτο?????
Έχω δοκιμάσει να τους βάλω γάλα σε μπολάκι αλλά βουτάνε μέσα με τα πατουσάκια τους και βάζουν όλοι την μουρίτσα μέσα με αποτέλεσμα να ρουφάνε και από την μύτη και να φτερνίζονται....
Επίσης θέλω να ρωτήσω μέχρι ποτε θα πρέπει να τα βοηθάμε να κανουν πιπι και κακακια, αν και εδω και λίγες μέρες τα καταφέρνουν και μόνα τους και γρινιάζουν όταν τα κάνουμε με το βαμβάκι.
Πως μπορώ να τα βοηθήσω??????

Παράθεση

ΝΟΝΗ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΝΟΝΗ
H ΝΟΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (50 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H ΝΟΝΗ έγραψε στις 09:14, 03-07-07:

Αυτά είναι πια παλληκάρια.Μπράβο σου ,που τα κατάφερες.Τα γατάκια αρχίζουν να τρώνε μόνα τους γύρω στο ένα μήνα,βάλε τα κοντά σε τροφή να αρχίσουν να συνηθίζουν την μυρωδιά της.Όταν αρχίσουν να τρώνε σταμάτησε το γάλα.Το καλύτερο πρώτο γεύμα για μωρά είναι το βραστό κοτόπουλο .Τα σκαφάκια και τα φακελάκια wiskas για μωρά είναι επίσης καλά.Ξηρή τροφή δώσε τους αφού έχουν συνηθίσει την υγρή τροφή.Στον μήνα πάνω δώσε τους BANMINTH για τα σκουληκάκια .Μην το καθυστερήσεις γιατί θα αρχίσουν προβλήματα με διάρροιες.

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nanaki
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H Nanaki έγραψε στις 10:40, 03-07-07:

να σου ζήσουν να ζουζουνάκια σου... στάθηκαν πολύ τυχερά. μόλις κλείσουν τον πρώτο μήνα μπορούν να αρχίσουν να τρώνε μόνα τους. μερικά κάνουν τα δύσκολα όμως και μπορεί να μη ξεκολάνε από το μπιμπερό... καλή τύχη σου εύχομαι....

Παράθεση

gremlin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gremlin
H gremlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H gremlin έγραψε στις 11:30, 03-07-07:

Σας ευχαριστώ πάρα πολυ, για την απάντηση σας. Το είχα μεγάλο αγχος ..το απόγευμα κιόλας θα πάω να τους πάρω τα απαραίτητα για να είμαι προετοιμασμένη..!!!!
Αν καταφέρω θα τα βγάλω και τα 3μαζί φωτογραφία να τα δείτε .
Ευχαριστώ πάρα πολύ

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:35, 03-07-07:

Μπορείς επίσης να τους μουλιάζεις την ξηρά τροφή μέσα σε γάλα, για να τη συνηθίσουν (αφού βέβαια πρώτα μάθουν να πίνουν γάλα απ' το πιατάκι)

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,346 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 19:01, 20-08-07:

Γειά σας!Η αποπαρασίτωση γίνεται αποκλειστικά στον κτηνίατρο? Γίνεται μια φορά ή κάποιες φορές το χρόνο? Αν ναι κάθε πότε?

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

H purina έγραψε στις 19:07, 20-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από ELENIP
Γειά σας!Η αποπαρασίτωση γίνεται αποκλειστικά στον κτηνίατρο? Γίνεται μια φορά ή κάποιες φορές το χρόνο? Αν ναι κάθε πότε?
Οχι αποκλειστικα στο κτηνιατρο,αλλα επειδη εισαι πρωταρα καλο θα ηταν για μια φορα να το δεις να το κανει καπιος ωστε να μαθεις και τον αλλο μηνα να το κανεισ μονη σου.Ειναι καθε μηνα για τα εσωτερικα γατακια.Τωαρα που ειναι μικρα με σπρει για να μην εχουν ψιλουσ,ψορα και παστα για τα εσωτερικα σκουλικακια.

Παράθεση

Ult1mat3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ult1mat3
. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Ult1mat3 έγραψε στις 23:52, 17-10-07:

Κανει να δωσω στο γατακι μου(το οποιο ειναι 2 μηνων) κονσερβα? (η κονσερβα γραφει οτι ειναι για ενηλικες γατες) ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

H purina έγραψε στις 23:54, 17-10-07:

Ναι δε θα παθει τιποτα αλλα μπορεις να της παρεις μια για γατακια μους της γκουρμετ θα τρελαθει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 23:57, 17-10-07:

Μια χαρά τις τρώνε τις κονσέρβες, επίσης έχει και κροκέτες junior που τρελένονται, λόγω της έντονης μυρωδιάς και γεύσης

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 00:49, 18-10-07:

Φυσικα και μπορεις.
Βασικα συνεχισε ομως και την ξηρα τροφη, ειναι καλυτερη νομιζω.....
Και υπαρχουν και τα junior σε εκδοση κονσερβας και ξηρας τροφης οπως σου ειπανε. Παντως μην ανησυχεις, δεν θα παθει τιποτα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους