Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,293 εγγεγραμμένα μέλη και 713,403 μηνύματα σε 22,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 301 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Παραπληγικός γατούλης/γάτα

apostolis36

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη apostolis36
. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O apostolis36 έγραψε στις 01:18, 20-05-13:

Πριν μια εβδομάδα βρήκα στην άκρη του δρόμου ένα νεαρό γατούλη χτυπημένο άσχημα από αυτοκίνητο. Τον πήγα σε κτηνίατρο, έγιναν οι απαραίτητες εξετάσεις και μόνο η αναμονή 24-48 ωρών θα έδειχνε την εξέλιξή του γιατί το χτύπημα ήταν -κλασσικά- στην σπονδυλική στήλη. Τελικά ο γατούλης άντεξε, με ζημιά στο νωτιαίο μυελό (κάταγμα σπονδυλικής ψηλά λίγο κάτω από τα μπροστινά πόδια). Εδώ και 10 μέρες λοιπόν να μην τα πολυλογώ, συζούμε στο σπίτι μου και έχουμε αναπτύξει μια πολύ δυνατή σχέση αγάπης και εμπιστοσύνης. Είναι παράλυτος από την μέση και πίσω. Κανένας νοητικός έλεγχος σε πίσω πόδια και ούρηση - αφόδευση.

Έμαθα από την κτηνίατρο πως να αδειάζω την κύστη. Στην αρχή ηταν τρομερά δύσκολο και με άγχωνε ιδιαίτερα δεδομένου ότι υπήρχε περίπτωση για λοιμωξη αν δεν κατάφερνα να την αδειάσω. Μετά από τόσες ημέρες, το άδεισμα της κύστης είναι παιχνιδάκι αφού και μόνο που πιέζω ελαφρά τα ούρα βγαίνουν έξω με μεγάλη ..ευχαρίστηση.

Απρόσμενα παρατηρήθηκε κάτι ευχάριστο και ταυτόχρονα δυσάρεστο. Τα κακά του τα κάνει... μόνο του, προφανώς μηχανικά δεν ξέρω ή από την πίεση στα εντεράκια του. Ευτυχώς με τις κροκέτες που τρώει είναι σφριγηλά σαν κομματάκι μπιφτέκι. Το ευχάριστο είναι ότι αποκτά μια ανεξαρτησία στην αφόδευση, όμως δεν δίνει σημασία στην λεκανίτσα με την άμμο (προφανώς δεν νιώθει ανάγκη αφόδευσης λόγω της παράλυσης) και τα κάνει από εδώ και από εκεί.

Η μητέρα μου έχει σαστίσει. Φυσικά της έχω καταστήσει σαφές ότι αν φύγει ο γατούληθ φεύγω κι εγώ μαζί και ζούμε σε τσαντίρι. Απλά αναρωτιόμουνα κάποιο τρικ με baby lino κάτι... δεν ξέρω, να το φοράω και τουλάχιστον να μπορώ να ελέγχω και να τα αφαιρώ μόνος μου 2 φορές την μέρα. Θα πρέπει να είναι ελαφρύ, να κλειδώνει με κλιπς σαν του pampers στην μεσούλα του. Έτσι κι αλλιώς, έτσι σαν γοργόνα που θα είναι, δεν θα καταλαβαίνει την διαφορά μια που το κορμάκι του από την μέση και πίσω το σέρνει καθώς περπατά με τα μπροστινά πόδια στο σπίτι.

Επίσης αν ξέρει κανείς πως μπορώ να προμηθευτώ κάποιο wheelchair που έχω δει στο ιντερνετ, ούτως ώστε να κρατά το πίσω μέρος του σώματος όρθιο και να σπρώχνει με τα μπροστινά, σαν αναπηρικό καροτσάκι δηλαδή.

Κατά τ'άλλα το γατουλίνι δείχνει υγιέστατο μέχρι στιγμής. Ενα περίεργο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν τεντώνεται το πρωί , τεντώνονται και τα πίσω πόδια και μου δίνει την ψευδαίσθηση ότι τα αισθάνεται. Μάλλον είναι μηχανική κίνηση, ψευδοαίσθηση, μου είχε πει ο κτηνίατρος ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lazp11

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lazp11
H Lazp11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (22 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Lazp11 έγραψε στις 07:10, 20-05-13:

Έχοντας φιλοξενήσει για τρεις μήνες γατούλα ανάπηρη με πρόβλημα ακράτειας μπορώ να σου πω ότι μπορείς προσωρινά να βολευτείς με πάνες για μωρά όπου θα πρέπει να κόβεις ένα κομμάτι για να περνά η ουρά, αλλά θα πρέπει να να κάνεις μια μικρή χαρτοκοπτική, δηλαδή να ντύνεις την τρύπα με αδιάβροχη ταινία ώστε να μην υπάρχουν διαρροές. Για πιο μόνιμη λύση υπάρχουν ειδικές πάνες που πλένονται κανονικά στο πλυντήριο που μπορείς να παραγγείλεις από εξωτερικό. Στοιχίζουν περίπου 35 με 45 ευρώ το κομμάτι αλλά είναι η καλύτερη λύση γιατί δένουν σωστά και χρησιμοποιούνται επανειλημμένα. Κάποιες κατασκευές μάλιστα έχουν ειδική υποδοχή για μικρή πάνα ακράτειας (αυτή που χρησιμοποιούμε και για ανθρώπους με μικρή ακράτεια) οπότε δεν έχεις το καθημερινό πλύσιμο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:05, 20-05-13:

Χωρίς να έχω παρόμοια εμπειρία, ήθελα απλά να σου πω ότι είσαι μεγάλη ψυχή και ο γατούλης αυτός είναι πολύ τυχερός.
Αυτή την wheelchair που αναφέρεις την έχω δει να χρησιμοποιείται σε κάποιο πρόγραμμα του Animal Planet. Πιστεύω ότι αν ψάξεις να την βρεις στο εξωτερικό θα τα καταφέρεις
Έτσι ο γατούλης θα έχει περισσότερη ελευθερία..
Για ότι χρειαστείς, είμαστε εδώ

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 17:49, 20-05-13:

Ειναι απιστευτο αυτο που κανεις ειλικρινα ο γατουλης αυτος κ συ θα τα καταφερετε μαζι Ανεβασε μας κ φωτο να θαυμασουμε αν μπορείς..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 20:12, 20-05-13:

πολλά πολλά συγχαρητήρια!!!!!μπράβο σου

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 21:31, 20-05-13:

διαβασα το μηνυμα σου με πολυ ενδιαφερον αλλα και αγχος για τον γατουλη- δυστυχως ή ευτυχως τα εχω περασει και εγω αυτα που περιγραφεις με τον γατουλη που στη συνεχεια υιοθετησα μαζι με το φιλο μου. ο γατουλης ηταν παραλυτος για 1, 5 περιπου μηνα αλλα με πολλη προσπαθεια επανηλθε εντελως. οποτε θα σου λεγα να εστιασεις λιγο εκει το θεμα. γνωριζω περιπτωσεις που δεν το χειριστηκαν σωστα το θεμα με παραλυση και εμεινε μονιμη. φυσικα δεν λεω οτι ολα τα παραλυτα ζωα μπορουν να επανελθουν, εξαρταται απο τη βλαβη. ο δικος σου γατουλης τι ακριβως εχει? κανατε ακτινογραφια? πως συμπερανατε οτι υπαρχει ζημια στο νωτιαιο μυελο? εγινε μυελογραφημα? ή υπαρχει μονο το καταγμα στην σπονδυλικη στηλη?

καταλαβαινω απο τον τροπο που μιλας για αυτον οτι ηδη τον εχεις αγαπησει, αλλα οι καταστασεις αυτες δεν ειναι τοσο απλες. λογικα τον εχεις ελευθερο στο σπιτι? με τον καιρο αν σερνεται θα προκληθουν πληγες ειδικα αφου εχει και ακρατεια. και ο μονος που μπορει να σε καθοδηγησει σωστα ειναι ή κτηνιατρος που ασχολειται με τετοιο περιστατικα ή ακομη καλυτερα σχετικος καθηγητης πανεπιστημιου. υπαρχουν εγχειρισεις που μπορουν να γινουν σε ζωα που εχουν καταγμα στην σπονδυλικη στηλη και να ξαναπερπατησει το ζωο. αν βρισκεσαι Θεσ/νικη μπορω να σου προτεινω που μπορεις να απευθυνθεις. απλα να σου πω οτι σε εμας με οδηγιες των κτηνιατρων ο γατουλης δεν επρεπε να ειναι ελευθερος να σερνεται. και για να μην το συνηθισει και για να μην επιβαρυνθει η διαδικασια της θεραπειας. επισης του εκανα 4 φορες τη μερα ασκησεις στα ποδια γιατι οι μυς ατροφουν. οποτε ψαξτο λιγο το θεμα και μετα δες για αναπηρικο καροτσακι εφοσον η κατασταση ειναι μονιμη. παντως οι γατες σπανια τα δεχονται να ξερεις.

και να προσθεσω οτι αυτο που λες που τεντωνει τα ποδια το εκανε και ο δικος μου και μου ελεγαν και εμενα το ιδιο, οτι δε σημαινει κατι και ομως... ο κτηνιατρος δεν τον τσιμπησε να δει αν αισθανεται στα ποδια?? ηταν το πρωτο πραγμα που εκαναν και οι 5 κτηνιατροι που ειδαν τον δικο μου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:59, 20-05-13:

Σου εστειλα PM για την wheelchair.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 12:27, 21-05-13:

Δες κι αυτό το video και συζήτα το με τον κτηνίατρο που παρακολουθεί τον γατούλη σου

Παράθεση

apostolis36

Νεοφερμένος

O apostolis36 έγραψε στις 20:48, 21-05-13:

Γεια σας , είδα τις απαντήσεις και ευχαριστώ πολύ! Είμαι στην πρέσσα όλη μέρα γιατί φροντίζω άλλες 24 γατούλες και 15 σκυλάκια. Η υπόθεση με τον γατούλη με έχει κόψει στα τρία γιατί αναγκάζομαι να πηγαινοέρχομαι σε αποστάσεις 20 χιλιομέτρων 3 φορές την ημέρα και η κατανάλωση βενζίνης αυτή την περίοδο που έχω να πληρωθώ πολλούς μήνες με έχει κατακεραυνώσει.

Στο θέμα μας, έχω επισυνάψει μια φωτο. Είναι στο μπάνιο μετά την ούρηση που του έχω κάνει. Με κοιτά με ύφος "την επόμενη φορά θα τα πούμε!" και βουρ με τα δυο του ποδαράκια αρχίζει το τρεχαλητό μέχρι το καταφύγιό του μαξιλαρένιο σπιτάκι.

Τα λόγια σας είναι θερμά, όμως οι άνθρωποι που λένε καλά λόγια για τους άλλους είναι καλύτεροι από αυτούς που τα δέχονται!

Ο κτηνίατρος έκανε όλα αυτά που λέτε τσιμπήματα στα πόδια κτλ, για πολλή ώρα μάλιστα, δεν υπήρχε καθόλου ανταπόκριση. Μάλιστα με ψηλαφισμούς βρήκε και το καταγμα που όπως προείπα είναι στο πάνω μέρος (σπονδυλική στήλη) πίσω από το ύψος της άρθρωσης των μπροστινών ποδιών λίγο πριν την μέση του σώματος (ελπίζω να μην σας μπέρδεψα). Και από ότι μου είπε σε εκείνο το σημείο είναι θαύμα που ζει γιατί σε άλλη περίπτωση αν ζούσε θα είχε και παραλυσία ίσως και μπροστινών ποδιών (δεν ξέρω αν ζει ζωάκι με 4πληγία). Ομως ακτινογραφίες δεν γίνανε γιατί δεν υπάρχουν μηχανήματα. Οι ελλείψεις στα κτηνίατρα της περιφέρειας είναι πολλές, δόξα τω θεώ που υπάρχει μηχάνημα αιματολογικών αλλά και περίσσεια αγάπη από τους κτηνιάτρους, τους περισσότερους τουλάχιστον.

Μου είπανε για κάποια υποτυπώδη άσκηση στα πίσω πόδια και να το σηκώνω να το βοηθώ να βαδίζει, αλλά φταίω και εγώ αυτές τις μέρες που το έχω που δεν έδωσα σημασία σε αυτό γιατί μου αρκούσε που ήταν μια ακίνητη, υγιείς φατσούλα που με κοιτούσε και με αγκάλιαζε τα βράδυα παρέα στον ύπνο.

Μολις σήμερα μια φορά μόνο άρχισα να του κουνάω ενώ ήταν ξαπλωμένο στο κρεβάτι πλάγια, να του κουνάω τα πίσω πόδια σα να κάνω ποδήλατο, δηλαδή απαλά να κουνιούνται όλες οι αρθρώσεις των μηρών, των γονάτων και των αστραγάλων (πίσω πόδια πάντα). Είναι αυτό αρκετό; Για πόση ώρα; Με φόβισε η ατροφία που είπατε ότι μπορεί να πάθει.

Επίσης, είναι δυνατόν να γίνει αποκατάσταση του νευρικού συστήματος όπως είπατε, αν και σπάνια, είναι δυνατόν κάτι τέτοιο; Θα ήταν υπέροχο.

Ευχαριστώ, νιώθω ότι πλέον βοηθάτε κι εσείς!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  gatoulith.jpg
Εμφανίσεις:  358
Μέγεθος:  501,3 KB  
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

apostolis36

Νεοφερμένος

O apostolis36 έγραψε στις 20:51, 21-05-13:

Επίσης ξέχασα να ρωτήσω, όπως βλέπετε το 90% του δαπέδου του σπιτιού είναι πλακάκια, ειδικά τώρα το καλοκαίρι που ξεστρώσαμε είναι έτσι λείο, γυαλιστερό, δροσερό, καθαρό. Υπάρχει πάλι κίνδυνος να πάθει λοιμώξεις που σέρνει το σωματάκι του;

ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι, πάλι ξέχασα να σας πω ότι κουνώντας τα πίσω πόδια σαν ποδήλατο απαλά, του βγήκαν πολλά πολλά κακάκια σκληρά μπιφτεκάκια (!). Μήπως βρήκαμε τον τρόπο να προκαλώ εσκεμμένη αφόδευση και ελεγχόμενη; Θα το δω και θα σας πω!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 23-05-13 στις 18:58. Αιτία: merge
Παράθεση

Lazp11

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lazp11
H Lazp11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (22 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Lazp11 έγραψε στις 22:07, 21-05-13:

Είναι πανέμορφος! Για τα μικρόβια μπορείς να τον πλένεις μια φορά την ημέρα με Betadine (το σαπουνάκι). Αν δεν έχει πληγές λογικά δεν θα έχει πρόβλημα.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 22:20, 21-05-13:

Aχ το κουτσουνάκι μου, το γλυκό μου το ψυχάκι.... Αποστόλη ειλικρινά δεν έχω ιδέα από γατάκια με αναπηρία. Θέλω όμως να σου εκφράσω τον θαυμασμό μου και να σου πω ένα τεράστιο μπράβο για όσα κάνεις....

Παράθεση

apostolis36

Νεοφερμένος

O apostolis36 έγραψε στις 23:03, 21-05-13:

Επισυνάπτω ακόμη μία φωτογραφία μόλις τώρα, χορτάτη κοιλίτσα και αρντάν με παρακολουθεί που γράφω το μήνυμα αυτό. Που ξέρεις, αύριο μεθαύριο μπορεί να μάθει να σερφάρει μόνο του στο mycat.gr έχοντας συνταξιοδοτηθεί από την επικίνδυνη ζωή του δρόμου ;-)

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  maimoudaki.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  482,8 KB  
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bellina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bellina
H Bellina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Bellina έγραψε στις 23:44, 21-05-13:

Πολύ όμορφο γατόνι! Μακάρι να έκαναν και άλλοι αυτό που κάνεις εσύ! Έχω διαβάσει και για άλλες περιπτώσεις με χτύπημα στην σπονδυλική στήλη που τα κατάφεραν και επανήλθαν με την κατάλληλη θεραπεία-ασκήσεις. Μόνο κινησιοθεραπεία σου έχουν πει ή συνδιάζεται με φαρμακευτική αγωγή; Κάπου διάβαζα κάτι για τονοτικές ενέσεις και κορτιζόνη, αλλά μπορεί να ήταν πολύ διαφορετική περίπτωση. Θα ζήταγα πάντως και μια άποψη πάνω σε αυτό από τον κτηνίατρο, μήπως το βοηθήσει περισσότερο.Ελπίζω το γατάκι σου να τα καταφέρει και να μην είναι κάτι ανεπανόρθωτο (ρήξη μυελού). Περαστικά σας λοιπόν!

Άσχετο, αλλά δεν ήξερα ότι υπάρχει και μυελογράφημα; Είναι διαφορετικό από τις ακτινογραφίες;

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 00:10, 22-05-13:

υποκλινόμαστε γατοοικογενειακώς!!!!!!!!

δώσε μας όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς να κάνουμε και έμεις ερωτήσεις στους δικούς μας κτηνιατρους για την κατασταση του κουκλου!!!δεν εχουμε να χασουμε τίποτα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 00:11, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis36

Ο κτηνίατρος έκανε όλα αυτά που λέτε τσιμπήματα στα πόδια κτλ, για πολλή ώρα μάλιστα, δεν υπήρχε καθόλου ανταπόκριση. Μάλιστα με ψηλαφισμούς βρήκε και το καταγμα που όπως προείπα είναι στο πάνω μέρος (σπονδυλική στήλη) πίσω από το ύψος της άρθρωσης των μπροστινών ποδιών λίγο πριν την μέση του σώματος (ελπίζω να μην σας μπέρδεψα). Και από ότι μου είπε σε εκείνο το σημείο είναι θαύμα που ζει γιατί σε άλλη περίπτωση αν ζούσε θα είχε και παραλυσία ίσως και μπροστινών ποδιών (δεν ξέρω αν ζει ζωάκι με 4πληγία). Ομως ακτινογραφίες δεν γίνανε γιατί δεν υπάρχουν μηχανήματα. Οι ελλείψεις στα κτηνίατρα της περιφέρειας είναι πολλές, δόξα τω θεώ που υπάρχει μηχάνημα αιματολογικών αλλά και περίσσεια αγάπη από τους κτηνιάτρους, τους περισσότερους τουλάχιστον.

Μου είπανε για κάποια υποτυπώδη άσκηση στα πίσω πόδια και να το σηκώνω να το βοηθώ να βαδίζει, αλλά φταίω και εγώ αυτές τις μέρες που το έχω που δεν έδωσα σημασία σε αυτό γιατί μου αρκούσε που ήταν μια ακίνητη, υγιείς φατσούλα που με κοιτούσε και με αγκάλιαζε τα βράδυα παρέα στον ύπνο.

Μολις σήμερα μια φορά μόνο άρχισα να του κουνάω ενώ ήταν ξαπλωμένο στο κρεβάτι πλάγια, να του κουνάω τα πίσω πόδια σα να κάνω ποδήλατο, δηλαδή απαλά να κουνιούνται όλες οι αρθρώσεις των μηρών, των γονάτων και των αστραγάλων (πίσω πόδια πάντα). Είναι αυτό αρκετό; Για πόση ώρα; Με φόβισε η ατροφία που είπατε ότι μπορεί να πάθει.

Επίσης, είναι δυνατόν να γίνει αποκατάσταση του νευρικού συστήματος όπως είπατε, αν και σπάνια, είναι δυνατόν κάτι τέτοιο; Θα ήταν υπέροχο.

δηλαδη ο κτηνιατρος τι ειπε? οτι δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να περπατησει? εχει εμπειρια σε τετοια περιστατικα?

θα σου πω απλα τι καταλαβα εγω απο την εμπειρια μου με το δικο μου γατουλη που ακριβως επειδη τον αγαπουσα οσο φαινεται να αγαπας κι εσυ τον "δικο" σου, εκανα ο,τι περνουσε απο το χερι μου για να τον βοηθησω. δεν ειμαι ειδικη φυσικα. καταρχην 2 απ τους κτηνιατρους που τον ειδανε, ειχανε πολυ μεγαλη εμπειρια σε τετοια περιστατικα. κι ομως μου ειπαν οτι αν πραγματικα ενδιαφερομαι θα πρεπει να παει στην πανεπιστημιακη κλινικη του ΑΠΘ, να του κανουν ολες τις εξετασεις που θα χρειαστουν, για να ξερουμε ακριβως τι γινεται και με βαση αυτο να πορευτουμε. με την ψηλαφιση μονο υποθεσεις γινονται :/ καταρχην δηλαδη ακτινογραφια και μετα μυελογραφια για να δουμε αν υπαρχει βλαβη στο νωτιαιο μυελο. και εξεταση απ τον σχετικο καθηγητη. εκει λοιπον γινονται εγχειρισεις και διορθωνονται καταγματα σπονδυλικης στηλης. αναλογα βεβαια με τη ζημια, αλλα αυτα μονο οι ειδικοι μπορουν να το κρινουν βασει των εξετασεων και της εικονας. για να καταλαβεις εμεις καναμε εξετασεις παρολο που οταν τον επιαναν δεν εβρισκαν καποιο καταγμα, τιποτα.

επισης πολυ σημαντικη ηταν η βοηθεια της μιας κτηνιατρου που μας καθοδηγησε σωστα απο αποψη φαρμακων. αν θυμαμαι καλα επαιρνε αντιφλεγμονωδη και παυσιπονα γιατι συμφωνα με την κτηνιατρο, πονουσε και αυτο δεν τον βοηθουσε καθολου. οι ασκησεις αυτες που περιγραφεις ειναι κατι παραπανω απο απαραιτητες και πρεπει να γινονται πολλες φορες τη μερα. εγω εκανα 15 επαναληψεις 4 φορες τη μερα. να τεντωσει εντελως και να κλεισει εντελως το ποδι. ναι οι μυς ατροφουνε και τα ποδια αγκυλωνουν. αυτη θα ειναι η κατασταση αν μεινει μονιμα παραλυτος.

η προθεση μου ειναι απλως να σε ταρακουνησω. τετοια περιστατικα απαιτουν γρηγορους και προσεκτικους χειρισμους. τα αναπηρα ζωα εχουν απειρα προβληματα υγειας συνηθως. τα εμφανιζουν δηλαδη λογω της καταστασης τους. ναι οταν σερνονται προκαλουνται πληγες με τον καιρο που δεν κλεινουν, δε νομιζω οτι επειδη ειναι πλακακι να βοηθαει καπως. επισης το αδειασμα κυστης θα πρεπει να γινεται 3 φορες τη μερα καθε μερα για το υπολοιπο της ζωης του, αλλιως θα αρχισουν οι ουρολοιμωξεις. για να παραμεινει σε καλη κατασταση, αν μεινει αναπηρος θα θελει πολυ φροντιδα για το υπολοιπο της ζωης του, εισαι διατεθειμενος γιαυτο? ασκησεις, κολυμπι γενικα οτιδηποτε βοηθαει την καθε περιπτωση. τα αναπηρα ζωα που δεν φροντιζονται καταλληλα αποκτουν πολλα προβληματα υγειας και φυσικα στο τελος ή πεθαινουν μονα τους χιλιοπονεμενα ή γινεται ευθανασια. γιαυτο το τονιζω παρε γνωμη ειδικου αμεσα, πριν να ειναι πολυ αργα, αν υπαρχει καποια ελπιδα να σωθει το ζωο. ο χρονος ειναι πολυτιμος και ηδη χασατε πολλες μερες.

το καθαρισμα με μπεταντιν ειναι απαραιτητο αν λερωνεται αλλα δε θα αποφευχθουν ετσι τα ελκη κατακλισης.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 00:16, 22-05-13:

για την κλινική του Α.Π.Θ συφωνω απολυτα με anna 21!!!όλοι είναι εξαιρετικοί και εκεί γίνονται και ΘΑΥΜΑΤΑ!!!!!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 00:17, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bellina
Κάπου διάβαζα κάτι για τονοτικές ενέσεις και κορτιζόνη, αλλά μπορεί να ήταν πολύ διαφορετική περίπτωση. Θα ζήταγα πάντως και μια άποψη πάνω σε αυτό από τον κτηνίατρο, μήπως το βοηθήσει περισσότερο.
παντα σε τετοιες περιπτωσεις το πρωτο που κανουν ειναι ενεσεις κορτιζονης. νοημα εχει μονο οταν γινεται τις πρωτες ωρες αυτο. αμφισβητειται παντως κατα ποσο εχει οντως αποτελεσμα.

Άσχετο, αλλά δεν ήξερα ότι υπάρχει και μυελογράφημα; Είναι διαφορετικό από τις ακτινογραφίες;
ναι αλλη εξεταση ειναι. η ακτινογραφια σου δειχνει μονο καταγματα, εξαρθρωσεις κλπ. αν ομως η ζημια δεν ειναι εκει (οπως πχ στη δικη μας περιπτωση ολα ηταν στη θεση τους) η ζημια ειναι νωτιαιο μυελο. μπορει να ειναι προσωρινη, μπορει μονιμη. εγχειριση νομιζω οτι δε γινεται αλλα ο τροπος για να μαθεις ειναι αυτη η εξεταση (ή και η μαγνητικη αν θυμαμαι καλα).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 22-05-13 στις 15:18. Αιτία: Διόρθωση Παράθεσης
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:03, 23-05-13:

Αποστόλη μου, θα ξεκινούσα μ' αυτή την άσκηση που περιγράφεις αλλά θα έκανα κι άλλη έρευνα.. πολλή έρευνα. Ίσως σταδιακά να μπορέσεις να τον βοηθήσεις να κολυμπήσει μέσα σε μια μπανιέρα (όπως στο βίντεο που σου παράθεσα πιο πάνω), αρχικά κουνόντας του τα ποδαράκια του εσύ. Σίγουρα όμως πρέπει να μιλήσεις με κάποιον ειδικό, να επικοινωνήσεις δηλαδή με αυτή την κλινικη που σου προτείνει η Άννα, καθως και (αν χρειαστεί)έστω και μέσω email, με κάποιο κέντρο στο εξωτερικό για να πάρεις περισσότερες πληροφορίες.
Δεν αποκλείεται να βελτιωθεί ο γατούλης, εξάλλου δεν έχουν γίνει ακτινογραφίες όπως γράφεις και δεν γνωρίζουμε το μέγεθος της ζημιάς. Με θέληση και αγώνα πολλά θαύματα γίνονται

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 19:40, 23-05-13:

Συγκινήθηκα. Μπράβο Αποστόλη. Ο γατούλης είναι ένας κούκλος και σε κοιτάει με αγάπη και εμπιστοσύνη.

Είπες ότι τα οικονομικά σου είναι στενά αυτόν τον καιρό. Παρόλα αυτά, θα ήταν καλό, αν μπορούσες βέβαια, να επιμείνεις λίγο στο θέμα των εξετάσεων, αυτών που προτείνει η anna21. Έχω κι εγώ περιστατικά στο περιβάλλον μου, 2 γατάκια και ένα σκυλάκι, που παρόλο που οι γιατροί με την ψηλάφιση και τη σκέτη ακτινογραφία τα είχαν ξεγραμμένα από το να ξαναπερπατήσουν, με επιμονή των ιδιοκτητών τους και αρκετό ψάξιμο, τα ζωάκια περπατάνε τώρα κανονικά Χρειάστηκαν ασκήσεις πολλές φορές καθημερινά σαν αυτή που είπες ότι του κάνεις εσύ, αλλά και στην μπανιέρα/θάλασσα (η μια γατούλα μάλιστα δεχόταν τη θάλασσα και της άρεσε κιόλας, τι να πεις!).

Εύχομαι το καλύτερο. Δώστου ένα φιλάκι και πες του να προσπαθήσει να μη σου συγχύζει τη μαμά σου με τα κακάκια του, ας κάνει κι αυτός πια μια προσπάθεια

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

apostolis36

Νεοφερμένος

O apostolis36 έγραψε στις 02:51, 24-05-13:

Το σκατούλι έχει ρυθμίσει τα κακά του και τα "απελευθερώνει" την ώρα που του πιέζω την κύστη για ούρηση, τέρμα η ακράτεια! Συνεχίζω και κάνω γυμναστική τα πίσω πόδια, κατά την διάρκεια της άσκησης νιώθω "σκουντήγματα" (ανακλαστικά) στα πόδια, δεν θέλω να υποθέσω τι μπορεί να είναι αυτό..... ;-) Ισως να είναι βελτίωση, ίσως ψευδοκίνηση. Έχω εμπιστοσύνη στην κτηνίατρο και μάλιστα είναι δύο κοπέλες κτηνίατροι στο ιατρείο και οι δυο με περίσσεια αγάπη, κοντά στα 30 που σημαίνει έχουν μια καλή εμπειρία και το κυριώτερο έχουν σπουδάσει στην Αγγλία. Ναι, τις εμπιστεύομαι, και στα κακά και στα άσχημα. Δεν νιώθω ένοχος που δεν μπορώ να μετακινηθώ με το γατάκι στο κέντρο Θεσ/νίκη ή Αθήνα διότι έχω άλλα 40 ζωάκια στο σύνολο που περιμένουν από εμένα σε καθημερινή βάση και μάλιστα ένα σκυλάκι θέλει καρδιοφάρμακα και διουρητικά 2 φορές την ημέρα. Απλήρωτος στην δουλειά όμως ευτυχώς μας δίνουν πολλές φορές κουπόνια και ψωνίζω όλες τις τροφές από πολυκαταστήματα. Είμαι ευχαριστημένος, αλλού είναι πολύ πιο δύσκολα.

Επισυνάπτω μια ακόμη φωτογραφία, είναι 4 τα χαράματα αυτή την στιγμή και μετά από πολύωρο παιχνίδι αλωνίσματος στο σπίτι (άνω κάτω τα χαλιά, παιχνίδια κτλ) είναι κουρασμένο. Σίγουρα θα βλέπει όνειρο ότι θα γίνει μεγάλος γατούλης.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  tired.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  465,6 KB  
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:13, 24-05-13:

Είναι πολύ τυχερός γατούλης Αποστόλη μου

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 08:05, 24-05-13:

Σίγουρα θα βλέπει όνειρο ότι θα γίνει μεγάλος γατούλης.
Είμαι που είμαι τελείως ευσυγκίνητη, έγραψες κι αυτό και με ξέκανες. Γατούλη, γίνε μεγάλος και τρανός. Κι ας κάνεις άνω κάτω μέσα στα άγρια χαράματα τα σπίτια καλών ανθρώπων.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:00, 24-05-13:

Διαβάζω την ιστορία σας....και για μια ακόμη φορά συγκινούμαι όταν βλέπω με πόση αγάπη περιβάλλει κάποιος ένα πονεμένο ζώο!!! εύχομαι ειλικρινά σ' αυτό τον πανέμορφο γατούλη να περπατήσει και να τρέχει όπως του αξίζει!!! και σε σας να έχετε πάντα τόσο καλή διάθεση και κουράγιο να βοηθάτε με τέτοιο απόλυτο τρόπο πλάσματα που έχουν την ανάγκη σας!!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 11:06, 24-05-13:

Καταρχήν έχω να πω πως ο γατούλης είναι ένας κούκλος!! Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ διαβάζοντας τι πέρασε και περνάει το ζωάκι. Αλλά είναι άπειρα τυχερός που του έτυχες εσύ και έτσι έχει πιθανότητες για καλύτερα πράγματα και τόσο πολύ αγάπη. Μόνο μπράβο μπορώ να πω που φροντίζεις τόσα ψυχάκια και προσπαθείς παρά τις δυσκολίες σου. Απ'όσο έχω καταλάβει, αυτοί που έχουν λιγότερα είναι αυτοί που κάνουν τα περισσότερα...

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 11:12, 24-05-13:

Σίγουρα θα βλέπει όνειρο ότι θα γίνει μεγάλος γατούλης.
Εγώ είμαι σίγουρη πως ονειρεύεται ότι θα γίνει ο superman!! (ή supercat πιο σωστά!) Όσο πιο σπουδαία ονειρεύεται, τόσο πιο σπουδαία θα καταφέρει!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 14:52, 24-05-13:

αυτο που περιγραφεις οτι οταν του πιεζεις την κυστη και ουρει μετα βγαινουν και κακα συμβαινει στα ζωα που δεν εχουν κανενα ελεγχο στην αφοδευση. πιεζονται δλδ και τα εντερακια και καπως ετσι γινεται η δουλεια. τι να πω αφου ετσι ειναι τα πραγματα ειναι καθαρα θεμα τυχης το αν θα βελτιωθει περαιτερω... αν και με καταγμα σπονδυλικης φανταζομαι θα ειναι λιγο δυσκολο να δεσει και ποσο μαλλον να δεσει σωστα μονο του. αλλα ποτε δεν ξερεις. ολη η αγαπη που παιρνει τον βοηθαει σιγουρα πολυ. καλη τυχη ευχομαι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 15:29, 24-05-13:

ναι πλέον είμαι σίγουρη πως η αγάπημπορεί να μην είναι βέβαια το α και το ω σε τέτοιες καταστάσεις,αλλά σίγουρα βοηθάώστε να φτάσει από το α ως το ω!!!εύχομαι να πάνε όλα καλά και ένα θαύμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

zhta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zhta
H zhta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H zhta έγραψε στις 22:55, 24-05-13:

ρε παιδια ξερει κανεισ για αυτα τα ''αναπηρικα καροτσακια'' θα τον βοηθησουν πολυ..

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 07:52, 25-05-13:

Βρήκα αυτό εδώ https://www.ktiniatrikos.gr/category/...%89%CE%BD.aspx

και εδώ https://www.petline-vet.gr/index.php?...432&Itemid=343

δες και εδώ https://www.adespoto.gr/index.php?opt...news&Itemid=67

https://www.nutri-biomed.gr/site/exoplismos_vet_09.html

https://www.diagnovet.gr/index.php/kt...ous-24-10-2012.

Παράθεση

apostolis36

Νεοφερμένος

O apostolis36 έγραψε στις 01:12, 30-05-13:

Αννα, Ειρηνη, Κατερινα και ολα τα γατακια, μια και σαν γατακια σας βλεπω, με ξεχασατε; δεν μ' αγαπατε πια; ξερω οτι πολλοι εχουν την αναγκη σας αλλα σας παρακαλω μην με ξεχασετε κι εμενα γιατι καθε μερα σας σκεφτομαι. Να το δειτε αυτο, στα ματακια μου.

Ο μπαμπας μου κανει καθε μερα γυμναστικη (εμενα), μου εχει μαθει να κανω κακα 2 φορες την ημερα κουνωντας τα πισω ποδαρακια μου και πλουμπ! βγαινουν! Να το μαθετε να το κανετε κι εσεις, ειναι απολαυστικο.

Να σας πω το μυστικο μου, ειμαι κανονικος γατουλης τωρα. Ναι, εχω δυναμωσει γιατι τρωω καθε μερα πολλες κροκετουλες και ξεδιψω με αφθονο νερακι. Μονο που..... να , κανω ανω κατω το σπιτι και ο μπαμπας με πιανει και με πλακωνει στα ..φιλακια. Αυτο πια, δεν το αντεχω!

Η γιαγια εχει ηρεμησει λιγο, και ας λεει οτι δεν μ' αγαπα. Ο μπαμπας μου εχει βαλει διαδικτυακη καμερα στο δωματιο και ετσι μπορει και με παρακολουθει τι κανω οταν βρισκεται στην δουλεια. Αλλα να σας πω την βαρεμαρα μου, τι κανω, κοιμαμαι ολη μερα και το βραδυ που ειμαστε ολοι σπιτι αρχιζω τα κηπουρικα. Η γιαγια ερχεται κρυφα και με σκεπαζει. Λετε να μην με αγαπα;

Στο σπιτι ειναι και η Κατερινα. Ειναι 15 χρονων. Ειχε μεχρι τον Οκτωβριο τον Μητσο, σχεδον ιδιος με εμενα. Δεν ξερω, με στενοχωρησε γιατι οποτε (ο μπαμπας) κοιτα την φωτογραφια εκεινη του ξεφευγουν λιγα δακρυα. Ητανε 17 ετων, δεν αντεξε η ψυχουλα του, οπως ακουσα να λεει.

Εγω ομως τρεφω ελπιδες. Θα γινω σαν την γατουλα που ειδα στο youtube (ναι, σερφαρω οταν λειπουν ολοι!!!) που πεθανε 34 χρονων. Αν δεν το ξερετε, ψαξτε και θα δειτε το σχετικο βιντεο.

Σας αγαπω πολυ. Ειναι ωρα να κανω την αναγκη μου και αγκαλια θα κοιμηθουμε μαζι μεχρι το πρωι.

Καληνυχτα, ευχαριστω που με σκεφτεστε.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  smacky1.jpg
Εμφανίσεις:  189
Μέγεθος:  459,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  smacky2.jpg
Εμφανίσεις:  224
Μέγεθος:  496,5 KB  
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 08:39, 30-05-13:

Kαλημέρα στον πανέμορφο γατούλη και σε σένα!!! πολύ χαίρομαι για τα νέα σας, μπράβο σου που τον προσέχεις τόσο καλά!!! ο γατούλης ήταν πολύ τυχερός και εσύ μαζί του γιατί απ ότι φαίνεται ο ένας ζει για τον άλλον!! αυτό το μουτρίδι είναι πανέξυπνο και πανέμορφο!! η γουνίτσα του φαίνεται πως θα γίνει φουντωτή!! τα ποδαράκια του πως πάνε; καμμία βελτίωση; κάνει και το σπίτι άνω κάτω αυτό το πλασματάκι;;; χαχαχαχαχα πήρε τα πάνω του ο γλύκας!!! φιλάκια στη μουσούδα του και όλα καλά στη ζωή σας από εδώ και πέρα!!! να μας γράφεις τα νέα σας να μαθαίνουμε πως περνάει ο πρίγκηπάς σου!!

Παράθεση

ΚΑΤΕΡΙΝΑ13175 (Κατερίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΑΤΕΡΙΝΑ13175
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H ΚΑΤΕΡΙΝΑ13175 έγραψε στις 08:56, 30-05-13:

Ο γατούλης σου είναι μια γλύκα & το μουσούδι του φαίνεται πανέξυπνο!Μέσα στην ατυχία του είναι ένας πάρα πολύ τυχερός γατούλης που απολαμβάνει μία όμορφη ζωή μαζί σου & εύχομαι πραγματικά με τόση αγάπη που του δίνεις να γίνει καλύτερα.Αξίζει και στους δυο σας ειλικρινά.!

Να μας γράφεις νέα σας συχνά.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 13:29, 30-05-13:

ψυχη μου! ετσι μπραβο να δυναμωνεις γατουλη, και ας κανεις το σπιτι ανω κατω μετα! μπορεις να παιρνεις το γλυκο σου υφος (ξερεις εσυ!) οταν σε πιανει ο μπαμπας σου στα πρασα, αυτο παντα πιανει με εσας τις χαριτωμενες τριχομπαλες!

τα ποδαρακια πως πανε? δες και αυτο το ενδιαφερον βιντεο ειναι για μια γατα που εμεινε παραλυτη μονιμα και τη φροντιδα της.
https://www.youtube.com/watch?v=QdIBtw8_7No

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 17:03, 30-05-13:

Καμαράκι μου χαλάλι σου το μακελειό στο σπίτι! Κάν'τα όλα λίμπα!! 'Οσο για τη γιαγιά, σίγουρα σ'αγαπάει. Σιγά μην μπορούσε αντισταθεί σ'αυτό το μούτρο το πανέξυπνο! Να τρως όμως, να τρως...αδυνατούλης μου φαίνεσαι
Μακραίνει και το μαλλάκι...προβλέπεται ομορφάντρας ο γατουλίνος...

Παράθεση

zhta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zhta
H zhta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H zhta έγραψε στις 23:34, 30-05-13:

χαχαχα εισαι τελειος!! και πολυ τυχερος!!!

Παράθεση

apostolis36

Νεοφερμένος

O apostolis36 έγραψε στις 08:30, 31-05-13:

Πιστεύω περισσότερο από τις ασκήσεις στα πόδια, καλό κάνει το ίδιο το παιχνίδι. Ετσι πως κάθεται στο χαλί για παράδειγμα του κουνώ από πάνω ένα κορδονάκι που έχει στην άκρη ένα χνουδωτό ψεύτικο ποντίκι και τρελαίνεται πραγματικά. Στην προσπάθειά του να ανασηκωθεί κουνά όλο το σώμα, τείνει να κουνήσει τα πίσω πόδα αλλά είναι ακόμη αντανακλαστικά. Ναι σίγουρα νιώθω ότι υπάρχει βελτίωση, κάνει ολοένα και περισσότερο σκουντήγματα στα πίσω πόδια, κάτι σα να τα αισθάνεται. Επίσης την αφόδευση την προκαλώ εκτός από συγκεκριμένες ώρες, κουνώντας τα πόδια συστηματικά, και με χάιδεμα όπως κάναμε όταν ήταν νεογέννητα, αυτό βοηθά περισσότερο από τα πόδια. Χμ, αυτό δεν σημαίνει ότι "αισθάνεται" το χάιδεμα σε εκείνο το σημείο; Μήπως ενεργοποιούνται τα νεύρα; Θα δούμε. Τέλος μετά από ούρηση-αφόδευση το παίρνω και το πηγαίνω στο νιπτήρα και με χλιαρό νερό του πλένω το πίσω μέρος. Γιατί έχω την εντύπωση ότι "γαργαλιέται"; Με το ακουμπά το νερό γυρίζει αμέσως το κεφάλι και βλέπει και φυσικά θέλει να την κάνει με ελαφρά αλλά το κρατώ... Τέλος με το "χάιδεμα" που αναφέρω, μερικές φορές βγαίνει έξω το οργανάκι του. Δε νομίζω για να πάρει αέρα ;-)

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 13:01, 31-05-13:

είναι κούκλος ο γατούλης! μπράβο που τον σώσατε

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:06, 31-05-13:

Θα γινω σαν την γατουλα που ειδα στο youtube (ναι, σερφαρω οταν λειπουν ολοι!!!) που πεθανε 34 χρονων. Αν δεν το ξερετε, ψαξτε και θα δειτε το σχετικο βιντεο.
Να σαρανταρήσεις γλυκέ μου άντρα! Γερός και δυνατός μέχρι τα βαθιά γεράματα! Είσαι τυχερός που σ' αγαπούν τόσο πολύ! Να είσαι ευτυχισμένος!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 13:56, 31-05-13:

Πιστεύω περισσότερο από τις ασκήσεις στα πόδια, καλό κάνει το ίδιο το παιχνίδι. Ετσι πως κάθεται στο χαλί για παράδειγμα του κουνώ από πάνω ένα κορδονάκι που έχει στην άκρη ένα χνουδωτό ψεύτικο ποντίκι και τρελαίνεται πραγματικά. Στην προσπάθειά του να ανασηκωθεί κουνά όλο το σώμα, τείνει να κουνήσει τα πίσω πόδα αλλά είναι ακόμη αντανακλαστικά. Ναι σίγουρα νιώθω ότι υπάρχει βελτίωση, κάνει ολοένα και περισσότερο σκουντήγματα στα πίσω πόδια, κάτι σα να τα αισθάνεται. Επίσης την αφόδευση την προκαλώ εκτός από συγκεκριμένες ώρες, κουνώντας τα πόδια συστηματικά, και με χάιδεμα όπως κάναμε όταν ήταν νεογέννητα, αυτό βοηθά περισσότερο από τα πόδια. Χμ, αυτό δεν σημαίνει ότι "αισθάνεται" το χάιδεμα σε εκείνο το σημείο; Μήπως ενεργοποιούνται τα νεύρα; Θα δούμε. Τέλος μετά από ούρηση-αφόδευση το παίρνω και το πηγαίνω στο νιπτήρα και με χλιαρό νερό του πλένω το πίσω μέρος. Γιατί έχω την εντύπωση ότι "γαργαλιέται"; Με το ακουμπά το νερό γυρίζει αμέσως το κεφάλι και βλέπει και φυσικά θέλει να την κάνει με ελαφρά αλλά το κρατώ... Τέλος με το "χάιδεμα" που αναφέρω, μερικές φορές βγαίνει έξω το οργανάκι του. Δε νομίζω για να πάρει αέρα ;-)
συμφωνω για το παιχνιδι. αλλα ειναι καθοριστικης σημασιας κυριως οταν υπαρχει η δυνατοτητα να περπατησει το ζωο, δλδ δεν υπαρχει καποια βλαβη μονιμη. και ενα αλλο τρικ που δοκιμασα (μου το ειχε προτεινει ενας γνωστος του οποιου η γατα μετα απο πεσιμο απο μπαλκονι εμεινε τριποδη και αρνουνταν να περπατησει) ηταν να βαζεις κατι σε φαγητο που του αρεσει (πχ τονος) καπου υπερυψωμενα ετσι ωστε να αναγκαστει να πατησει στα πισω ποδια για να το φτασει. αν μπορει βεβαια να πατησει. επισης πολυ αστειο και πολυ βοηθητικο ειναι οταν φαγουριζονται πχ στο αυτι. κανονικα θελουν να το ξυσουν με το πισω ποδι, αλλα αν ειναι παραλυτα δεν μπορουν, παρ ολ αυτα ζοριζονται να κανουν την κινηση και αυτο βοηθαει. ο δικος μου ζοριζοταν για βδομαδες μεχρι να το καταφερει τελικα και η κτηνιατρος ελεγε οτι δεν πρεπει να παρεμβω (να τον ξυσω δλδ εκει που φαγουριζεται) γιατι τον βοηθαει πολυ αυτη η διαδικασια!

ως προς τα υπολοιπα που λες, απλα να σου πω οτι ακομη και να επανελθει πληρως ο ελεγχος της ουρησης και της αφοδευσης δλδ να ελεγχει ο ιδιος ποτε θα τα κανει, αυτο δε σημαινει οτι θα περπατησει. ουτε αν αρχισει να αισθανεται τα ποδια ειναι δεδομενο οτι θα περπατησει. εχω δει αναπηρο γατακι που ολα τα ηλεγχε, κουνουσε και τα πισω ποδια, αλλα ποτε δεν περπατησε. απ την αλλη αν τυχον συμβει κατι απο αυτα θα ειναι σημαντικη βελτιωση σιγουρα. αυτονοητο ειναι ομως οτι αν η ζημια στην σπονδυλικη στηλη ειναι σοβαρη (εφοσον δεν εχετε κανει καν ακτινογραφια δεν το ξερεις αυτο) αυτες οι μικροβελτιωσεις απλα θα δειχνουν καλη κατασταση του ζωου, ειναι καλες ενδειξεις, δε σημαινουν ομως οτι θα ξανασηκωθει.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:19, 04-06-13:

Όπως και να χει, ποτέ να μην τα παρατήσεις!! Δίπλα του να σαι, σύμμαχος για μια ζωή. Το πιστεύω μέσα απ' την καρδιά μου ότι ο γατούλης αυτός μέχρι ένα βαθμό τουλάχιστον θα βελτιωθεί. Και ότι ήδη είναι ευτυχισμένος.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 13:28, 10-06-13:

Τι γίνεται; Πώς τα πάει ο γατούλης;

Παράθεση

apostolis36

Νεοφερμένος

O apostolis36 έγραψε στις 22:24, 14-06-13:

Ο γατούλης είναι πολύ καλά. Τις προάλλες είχε σκουλήκια στα κακά και του έδωσα milbemax και πλέον είναι καθαρά. Δεν ξέρω τι να κάνω με το μασούλημα των καλωδίων.....!!! ευτυχώς δεν έχω καλώδια ρεύματος σε σημείο που να τα φτάνει. Κάτι νεώτερο δεν υπάρχει, η ζωή και των δυο έχει μπει σε ένα ρυθμό, ειδικά με την αφαίρεση ούρων τρεις φορές την ημέρα. Είμαι λιγάκι στενοχωρημένος γιατί όπως θα είχατε καταλάβει από προηγούμενο ποστ έχω και μια ακόμη γατούλα στο σπίτι 15 ετών, δεν είναι ιδιαίτερα ευχαριστημένη με την παρουσία του γατουλινιού στο σπίτι και το χειρότερο δεν φαίνεται στον ορίζοντα ίχνος συμπάθειας μεταξύ τους. Αντιθέτως το μικρό έχει την τάση να κυνηγά την μεγάλη μου όποτε την βλέπει και εκείνη δείχνει θα έλεγα τρομοκρατημένη και ανεβαίνει ψηλά εκεί που δεν μπορεί να φθάσει το μικρό. Προς το παρόν όταν αναχωρώ από το σπίτι το κλείνω μέσα στο δωμάτιο με όλες τις ανέσεις πλην ιντερνετ. Εχω και ip camera και μπορώ να το βλέπω από την δουλειά.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  masoulakis.jpg
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  450,1 KB  
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,799 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:03, 14-06-13:

Ο γατούλης είναι πολύ καλά. Τις προάλλες είχε σκουλήκια στα κακά και του έδωσα milbemax και πλέον είναι καθαρά. Δεν ξέρω τι να κάνω με το μασούλημα των καλωδίων.....!!! ευτυχώς δεν έχω καλώδια ρεύματος σε σημείο που να τα φτάνει. Κάτι νεώτερο δεν υπάρχει, η ζωή και των δυο έχει μπει σε ένα ρυθμό, ειδικά με την αφαίρεση ούρων τρεις φορές την ημέρα. Είμαι λιγάκι στενοχωρημένος γιατί όπως θα είχατε καταλάβει από προηγούμενο ποστ έχω και μια ακόμη γατούλα στο σπίτι 15 ετών, δεν είναι ιδιαίτερα ευχαριστημένη με την παρουσία του γατουλινιού στο σπίτι και το χειρότερο δεν φαίνεται στον ορίζοντα ίχνος συμπάθειας μεταξύ τους. Αντιθέτως το μικρό έχει την τάση να κυνηγά την μεγάλη μου όποτε την βλέπει και εκείνη δείχνει θα έλεγα τρομοκρατημένη και ανεβαίνει ψηλά εκεί που δεν μπορεί να φθάσει το μικρό. Προς το παρόν όταν αναχωρώ από το σπίτι το κλείνω μέσα στο δωμάτιο με όλες τις ανέσεις πλην ιντερνετ. Εχω και ip camera και μπορώ να το βλέπω από την δουλειά.
Καταλαβαίνω πόσο σε στενοχωρεί η μη αρμονική συνύπαρξη των δυο γατουλινιών σου και βέβαια καλά κάνεις που τα κρατάς χώρια κατά τη διάρκεια της απουσιάς σου, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να αλλάξει στο μέλλον. Ο γατούλης είναι
νεαρός στην ηλικία, λογικό είναι (για ένα γατί καθόλα φυσιολογικό αν εξαιρέσεις το συγκεκριμένο του πρόβλημα) να θέλει να πειράζει και να εξερευνά. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα σε λίγους μήνες και μεγαλώνοντας, να πάψει να ασχολείται με την γατούλα, θα ηρεμήσει κατά κάποιο τρόπο, και τότε θα αλλάξει και η μεταξύ τους ..ασυμβατότητα, αν μπορώ να το πω έτσι.
Είναι πανέμορφος πάντως και το μουτράκι του εκφραστικότατο
Συνέχισε την πολύ καλή δουλειά που κάνεις μαζί του και να είσαι σίγουρος οτι η ανεξάντλητη αγάπη που του προσφέρεις και που είναι η καλύτερη τροφή δύναμης γι'αυτόν, κάποια στιγμή θα σε ξαφνιάσει με την πρόοδο που θα κάνει στο θέμα της κινητικότητας και οι ευχάριστες εκπλήξεις για το μέλλον είναι αναμενόμενες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 15-06-13 στις 00:23.
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:44, 14-06-13:

Τι τύχη να μπορείς να το βλέπεις όποτε σου λείπει στη δουλειά! Αυτό με τα καλώδια το έχουν και όλα τα δικά μου. Προς το παρόν δεν το έχουν κόψει αλλά ελπίζω. Η κτηνίατρος που τα έβλεπε είχε κι αυτή ένα μικρό -φιτίλι από τα λίγα- πανέμορφο ασπράκι και στην αρχή το άφηνε στο ιατρείο το βράδυ (προσωρινά δε μπορούσε σπίτι) . Μέχρι που ένα πρωί πήγε και το βρήκε με την τρίχα κάγκελο και ένα κομμάτι από το καλώδιο του φορτιστή στο στόμα!! Είχε φορτίσει το τερατάκι και ήταν και περήφανο φυσικά για το κατόρθωμα! Ε, μετά το πήρε σπίτι. Με είχε προειδοποιήσει για τα καλώδια και πρόσεχα.
Η ζωή του γατούλη μου φαίνεται φυσιολογική. Κάνει ό,τι και κάθε άλλο μωρό γατούλι. Μεγαλώνει και διαολεύει!!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 00:33, 15-06-13:

Έχει φοβερά ματάκια ο γατούλης σου, απίστευτα εκφραστικά και γλυκά

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:36, 16-06-13:

Θα βοηθήσει αν αυξήσεις τις κρυψώνες και τα μέρη όπου μπορεί η γατούλα σου να ανεβαίνει ψηλά ή να κρύβεται για να έχει το δικό της χώρο όταν το επιθυμεί. Αύξησε και τα κρεβάτια στο σπίτι για να έχει ο καθένας τα μέρη που θα μπορεί να αποκαλεί δικά του. Επίσης χρειάζεται να δημιουργήσεις μια ιεραρχία την ώρα του φαγητού για να πάψει να απειλείται η πρώτη σου γατούλα τόσο πολύ από την παρουσία του μικρού: Πρώτα να σερβίρεις εκείνην και μετά τον δεύτερο. Εφόσον ο μικρός δεν μπορεί να πηδήξει, τότε σέρβιρέ την κάπου ψηλά.
Η περιέργεια του μικρού και η καλοπροαίρετη του διάθεση για παιγνίδι την ενοχλεί γιατί οι γάτες είναι από τη φύση τους ζηλιάρες και κτητικές. Και η παρουσία του στο σπίτι, η αλλαγή της ρουτίνας της είναι απόδειξη ότι τα πράγματα δεν ειναι όπως παλιά στο βασίλειό της. Θα βοηθούσε πιστεύω αν εκτόνωνε την ενεργητικότητά του σε παιγνίδια στα οποία θα τον παρασύρεις εσύ με το που θα μπεις στο σπίτι. Όχι όμως προτού χαιρετήσεις την αρχόντισσά σου, τη γάτα σου εδώ και 15 χρόνια

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 16:00, 16-06-13:

Μην τα παρατας. Μπορει τωρα να μην εχει συμπαθεια η γατα σου στον μικρο (ο οποιος ειναι γλυκας και πραγματικα μπραβο σου) αλλα εγω πιστευω οτι με τον καιρο θα αλλαξει. Κυριως αν ας πουμε εχεις διπλα την γατα σου, αγκαλια τον μικρο και τα χαιδευεις και τα 2. Εμενα πηρε παρα πολυ καιρο να χωνεψει ο μικρος τον μεγαλο (ειχαμε το αναποδο προβλημα) αλλα τωρα κοιμουνται διπλα διπλα και παιζουν συνεχεια. Θελει απλα υπομονη!! και καλη σας τυχη με τον μικρουλι...

Παράθεση

apostolis36

Νεοφερμένος

O apostolis36 έγραψε στις 08:36, 17-06-13:

Σήμερα από το πρωί περπατάει με τα πίσω πόδια γονατιστά, δηλαδή δεν τα σέρνει πλάγια! Επίσης τις προηγούμενες ημέρες παρατήρησα ότι έτσι πως το έχω ανάσκελα στο κρεβάτι και του κάνω γυμναστική τα πίσω πόδια, νιώθω να τα σπρώχνει όλο και πιο πολύ.

Όπως βλέπετε στην φωτογραφία το νέο πρόβλημα που δημουργήθηκε είναι ότι πλέον κοιμάμαι στο ..μπάνιο. Εχει κάτι απαιτήσεις κι αυτό, άκου να θέλει να κοιμάται στο κρεβάτι.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  krebatoulis.jpg
Εμφανίσεις:  215
Μέγεθος:  377,7 KB  
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 09:17, 17-06-13:

Σήμερα από το πρωί περπατάει με τα πίσω πόδια γονατιστά, δηλαδή δεν τα σέρνει πλάγια! Επίσης τις προηγούμενες ημέρες παρατήρησα ότι έτσι πως το έχω ανάσκελα στο κρεβάτι και του κάνω γυμναστική τα πίσω πόδια, νιώθω να τα σπρώχνει όλο και πιο πολύ.

Όπως βλέπετε στην φωτογραφία το νέο πρόβλημα που δημουργήθηκε είναι ότι πλέον κοιμάμαι στο ..μπάνιο. Εχει κάτι απαιτήσεις κι αυτό, άκου να θέλει να κοιμάται στο κρεβάτι.
εύχομαι να γίνει τελείως καλά και να μπορέσει να ξαναπερπατήσει κανονικά!
και φυσικά το κρεβάτι τώρα είναι ιδιοκτησία του

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους